PDA

Zobacz pełną wersję : Ekofiber czy granulat wełny mineralnej ?



Strony : [1] 2

seba_x
18-03-2009, 16:49
mam pytanie jak w temacie , planuję ocieplić strop między piętrem a stryszkiem nieużytkowym , ekipy zachwalają swoje produkty , ci od wełny twierdzą że ekofiber ciągnie wilgoć i "siada" tracąc przy tym na izolacyjności , i na odwrót ci od ekofibra twierdzą że to właśnie wełna wilgotnieje , że trzeba dawać folie .. itp

czy ktoś z was ma doczynienia z tym tematem ?

zbigmor
19-03-2009, 08:03
mam pytanie jak w temacie , planuję ocieplić strop między piętrem a stryszkiem nieużytkowym , ekipy zachwalają swoje produkty , ci od wełny twierdzą że ekofiber ciągnie wilgoć i "siada" tracąc przy tym na izolacyjności , i na odwrót ci od ekofibra twierdzą że to właśnie wełna wilgotnieje , że trzeba dawać folie .. itp

czy ktoś z was ma doczynienia z tym tematem ?


Ja w strop między legary dawałem granulat wełny. Folii nie dawałem, ale gdybym miał łazienkę, czy kuchnię pod spodem to bym folię dał. Jeśli chodzi o wilgoć to nie wiem co bardziej chłonie z tych 2 produktów, ale ma znaczenia co tam będzie. Nawt jak wsypiesz granulat styropianowy to nie może tam dostać się wilgoć bo belki drewniane zgniją jeśli nie będzie odprowadzenia wilgoci. U ciebie jeśli szczelnie podłogi na stryszku nie przykryjesz to nie ma znaczenia co tam wysypiesz.

seba_x
19-03-2009, 09:01
więc tak : od góry nie chcę niczym przykrywać bo jest to raczej bardzo trudno zrobić , od dołu będą dwie łazienki z wentylacją mechaniczną .

zastanawiam się jeszcze czy podbić wiązary od spodu płytą osb czy może zrobić stelaż na regipsy i na nie od góry dać granulat wełny ?

http://images44.fotosik.pl/87/3775933c67765570m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3775933c67765570.html)

zbigmor
19-03-2009, 10:13
więc tak : od góry nie chcę niczym przykrywać bo jest to raczej bardzo trudno zrobić , od dołu będą dwie łazienki z wentylacją mechaniczną .

zastanawiam się jeszcze czy podbić wiązary od spodu płytą osb czy może zrobić stelaż na regipsy i na nie od góry dać granulat wełny ?

http://images44.fotosik.pl/87/3775933c67765570m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3775933c67765570.html)


Ja poszedłem na extremum. Dałem płytę K-G zamocowaną bezpośrednio do legarów (rozstaw około 50cm) i wsypałem 22cm granulatu wełny. Po roku czasu nic złego się nie dzieje, choć bałem się pęknięć na płytach. Oczywiście łączenia płyt były zabezpieczone deskami, do których przykręcone były wkręty K-G.
Ryzyko jest, że belki poskręca i płyty popękają. Normalnie dałbym stelaż stalowy, ale zależało mi na wysokości pomieszczeń.

brachol
19-03-2009, 20:45
sprawdziłem ten ekofiber, nic się z nim nie dzieje, nie jest wilgotny ani zagrzybiony ani w inny sposób zmieniony, jaki był taki jest
a sypales sam czy ekipa?

Andrzej Wilhelmi
19-03-2009, 21:03
Co to znaczy, że coś wilgotnieje? Żaden materiał nie wilgotnieje sam z siebie. Para wodna przechodząc przez izolację cieplną może osiągnąć stopień nasycenia i zacznie się wykraplać bez względu na rodzaj materiału użytego do izolacji cieplnej. Zaletą ekofibru jest fakt, że chłonie on ten kondensat a następnie w sprzyjających warunkach umożliwi jego odparowanie (oczywiście w określonych ilościach). Pozdrawiam.

seba_x
11-05-2009, 07:45
sprawdziłem ten ekofiber, nic się z nim nie dzieje, nie jest wilgotny ani zagrzybiony ani w inny sposób zmieniony, jaki był taki jest

możesz podać namiary na firmę która robiła u ciebie ekofiber ?

elli3
11-05-2009, 07:53
syn męża ma cały dom (drewniany) ocieplony ekofibrem. rewelacja.
cieplutko w zimie , chłodno w lecie .super.i wszystko w porządku. już trzeci rok.

K160
10-06-2009, 18:12
Czy to prawda, że przy Ekofibrze nie trzeba WOGÓLE wentylować połąci dachowej ????

Kurcze zaczyna mi się to podobać, bo nie znoszę wełny ....nie chce słyszeć w swoim domu o żadnych latających igłach....

Piczman
10-06-2009, 21:17
Właśnie zasypuję strop drewniany 45 cm warstwą granulatu wełny, bezpośrednio na stelaż stalowy i płyty k-g !

Zauważyłem że sufit "siada" ok. 2 cm w środku pomieszczenia względem ścian!
Nie wiem czy to problem, mam nadzieję że nic więcej się dziać nie będzie.
Na oko nic nie widać, dopiero po przyłożeniu łaty wychodzi "brzuch" :-?

Myślę że ciężar granulatu wełny powinien być wzięty pod uwagę przy wyborze, 1 m3 to 60 kg !!!

Pozdr.

seba_x
12-06-2009, 07:51
Właśnie zasypuję strop drewniany 45 cm warstwą granulatu wełny, bezpośrednio na stelaż stalowy i płyty k-g !

Zauważyłem że sufit "siada" ok. 2 cm w środku pomieszczenia względem ścian!
Nie wiem czy to problem, mam nadzieję że nic więcej się dziać nie będzie.
Na oko nic nie widać, dopiero po przyłożeniu łaty wychodzi "brzuch" :-?

Myślę że ciężar granulatu wełny powinien być wzięty pod uwagę przy wyborze, 1 m3 to 60 kg !!!

Pozdr.

teraz nie pamiętam czy wełna jest cięższa niż ekofiber czy na odwrót , fachowcy doradzają mi żeby zrobić "gęsty stelaż" i podwójnie g-k

macie namiary na sprawdzone ekipy z ekofibrem ?

brachol
12-06-2009, 09:26
a jak wyglada sprawa samodzielnego ukladanie ekofibru? Mozna w ogole to samodzielnie kupic?

Piczman
13-06-2009, 09:58
Tak wygląda mój salon ,,,

Nie chcę Was straszyć ale popatrzcie co może się stać po wysypaniu wełny w granulacie na strop wykonany z profili i płyt :-?

http://img79.imageshack.us/img79/5558/zdjcia0043.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/9241/zdjcia0044k.jpg

Zdjęcia z komórki bo akurat aparatu nie miałem, niby wszystko ok, profile gęsto itd. ale to tylko pomaga jeśli chodzi o wyginanie płyt, nośność takiego stropu jest taka sama !!!!
Wysypałem ok. 50 cm grubości a w środku niechcący więcej i oto efekt !
Wieszaki obrotowe puszczają , wszystkie zostały na górze :roll:
Teraz sprzątanie i jedziemy jeszcze raz, tym razem wysypię mniej i poskręcam profile nośne z wieszakami żeby mieć pewność że za kilka lat nic mi na głowę nie spadnie!

Ehh !

agnieszkakusi
13-06-2009, 11:00
my od dwóch lat mamy ekofiber i zupełnie nic się z nim nie dzieje. Wysypane 25 cm , co podobno daje 30 cm wełny. Żadnych dodatkowych folii. Robili nam panowie z firmy Modern Dach z Włocławka. Ekofiber leży na stelażach i płytach karton-gips. Nie ma żadnych pęknięć na suficie.

mattdl
13-06-2009, 12:50
o kurde- piczman - dobrze że nikomu nic się nie stało

j-j
13-06-2009, 14:30
O żesz Piczman, współczucia :o , dobrze że zmieniłem koncepcję i zrezygnowałem z podwieszanego na rzecz płyt OSB i nastpnie g-k mocoanych do wiązarów. 60m cm welny na razie leży i jest wszystko OK.
Ku... nie mogę z tego co Ci się stało, masakra.

pzdr

Emer
13-06-2009, 15:01
Jasny gwint, Piczman... kondolencje. Aż się zalogowałem, żeby wyrazić współczucie, bo zazwyczaj podczytuje forum bez logowania.
Też mam zamiar zasypać strop, więc wyciągnę wnioski z Twojego nieszczęścia. Dzięki za te zdjęcia.

Emer
13-06-2009, 15:04
a jak wyglada sprawa samodzielnego ukladanie ekofibru? Mozna w ogole to samodzielnie kupic?

Możesz spróbować tu: http://www.gaik.pl/Ekofiber.html
Daleko masz, ale może da radę wysyłkowo, albo chociaż powiedzą gdzie zamówić?

Andrzej Wilhelmi
13-06-2009, 20:31
"Piczman" stelaż kratownica i zwiększ ilość mocowań a po wypoziomowaniu zrób kilka mocowań na sztywno. Nie przeginaj z grubością izolacji. Pozdrawiam.

brachol
13-06-2009, 20:47
Możesz spróbować tu: http://www.gaik.pl/Ekofiber.html
Daleko masz, ale może da radę wysyłkowo, albo chociaż powiedzą gdzie zamówić?
dzieki
pozdrawiam

agnieszkakusi
14-06-2009, 08:21
no właśnie czy 50 cm to nie za dużo? Czy to ma jakiś sens? Pamiętam, że jak rozmawiałam z pracownikiem firmy, która u nas robiła ekofiber, żeby dać tego 30-35 cm to pan powiedział, że to jest bez sensu, że to pieniądze wyrzucone z błotem. Podobno nasypanie powyżej 25 cm nie ma już znaczenia. 25 czy 50 cm daje taką samą izolację.

Piczman
14-06-2009, 11:44
Spoko, już się otrząsnąłem :roll:
Wszystko posprzątane a jutro zaczynam stelaż jeszcze raz!

Poprawię jednak jedną rzecz, skręcę pchełkami wieszak obrotowy z profilem, po takim zabiegu nic nie będzie w stanie zerwać stropu, nawet metr wełny !
Poza tym odkopię wieszaki w innych pomieszczeniach i poskręcam również.
Wklejam lepsze zdjęcia :
http://img91.imageshack.us/img91/9779/img8912.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/5791/img8913.jpg


zwilgotniała ta wełna czy za szeroko było

Wełna sucha, stelaż gęsto, możliwe że wysypałem za dużo w jednym miejscu,możliwe że któryś wieszak był źle założony ( jak jeden puści to leci reszta !) ,,, jedno co wiem to to że wieszaki były najsłabszym "ogniwem" i polecam wszystkim skręcanie go do profila!


zrób kilka mocowań na sztywno

Możesz podpowiedzieć jak to zrobić ?Też o tym myślałem tylko nie wiem jak .

Podsumowując napisałem o tym bo nie chcę aby ktoś z Was popełnił taki sam błąd, żeby było jasne dalej jestem za grubym ociepleniem i dalej uważam że granulat wełny jest ok.Trzeba tylko pamiętać że taki stelaż nie jest przystosowany do dźwigania takiego ciężaru, wystarczy kilka zabiegów aby Go wzmocnić i można spać spokojnie!
Pamiętajcie że najważniejsze jest bezpieczeństwo , nikogo nie było na dole, nawet żadnych narzędzi, dobrze że stało się to teraz a nie później!

Wielkie dzięki za wsparcie!

Pozdr.

agnieszkakusi
14-06-2009, 12:00
aż dreszcz przechodzi po plecach jak człowiek sobie pomysli, że ktoś tam mógł być i nagle to spadło... :-?

Andrzej Wilhelmi
15-06-2009, 00:42
Przewierć boki profilu głównego i po wypoziomowaniu zastosuj druty od wieszaków obrotowych zagięte na końcach jak haczyki. Włóż w otwory i przykręć do belek. Takie mocowania wykonaj zawsze dwoma drutami po bu stronach profilu. Pozdrawiam.

Piczman
17-06-2009, 11:24
Zrobiłem coś takiego :

http://img530.imageshack.us/img530/4651/78057179.jpg
http://img38.imageshack.us/img38/8449/84965430.jpg

W 6 miejscach na sztywno tymi prętami, poza tym wszystko poskręcane pchełkami !

Zrobiłbym tak wszędzie gdyby nie rozsypana wełna :-?

Dzięki Andrzej Wilhelmi za pomoc, pozdr.

Andrzej Wilhelmi
17-06-2009, 23:30
Bez obaw nie ma takiego obciążenia, które by je wyprostowały!
"Piczman" jest OK tylko otwory należy zrobić z boku profilu a nie od spodu bo będzie problem z zamontowaniem płyt gipsowych (powyższa uwaga bezzasadna w przypadku wykonania kratownicy). W przypadku wykonania kratownicy zwróć uwagę na łączniki krzyżowe do łączenia profili gdyż czasami dość łatwo się wypinają. Pozdrawiam.

Piczman
18-06-2009, 09:27
Spoko, to jest kratownica, drugi poziom co 40 cm a nawet gęściej spięty łącznikami krzyżowymi!
Bardzo dokładnie sprawdzałem każdy łącznik, nawet musiałem kilka wymienić bo sie wypinały :o

Dla mnie to nic tego nie ruszy :P
Dziś przykręcam płyty a w Sobotę zasypuje! 8)

seba_x
18-06-2009, 11:32
o w mordkę jeża ! też mam zamiar robić samemu sufit , twoje zdjęcia rozjaśniły mi w głowie jak to zrobić

Piczman
18-06-2009, 11:47
twoje zdjęcia rozjaśniły mi w głowie jak to zrobić

I o to chodziło kolego :D

A więc do roboty i powoli,dokładnie sprawdzaj każde łączenie!
Polecam także skręcanie wieszaków z profilem!

seba_x
19-06-2009, 08:44
jak rozumiem wełnę sam wdmuchujesz ? czy używasz jakiejś specjalnej dmuchawy ?

Piczman
19-06-2009, 08:58
Rozsypuję ,,, "tymi ręcami" :-?

Staram sie przy tym napowietrzać jak najbardziej bo po wysypaniu z worka jest zbita i jest Jej o 1/4 mniej niż powinno być!

Robota paskudna, od 3 tygodni swędzi mnie wszystko jak cholera :evil:

HenoK
07-10-2009, 13:37
Dopiero teraz tutaj trafiłem.
Dobrze, że ostrzegasz innych : http://forum.muratordom.pl/post3688519.htm#3688519
Jak wszędzie potrzebna jest doświadczenie przy tego typu pracach.

siekieramotyka
13-10-2010, 22:03
A ja zamierzam robić to za pomocą wieszaków sztywnych od razu przykręcanych do jętek. Mam nadziej, że to wytrzyma. Tak jak na tym filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=0DiVkW8qqkQ&feature=related

Madeleine
15-05-2011, 15:09
Wyciągam. Rozważam granulat wełny do ocieplenia stropu. Początkowo chciałam zrobić sufit z podwójnych płyt k-g na ruszcie (pod krokwiami), na tym folia, potem krokwie, nad krokwiami będą rury rekuperacji - stąd pomysł granulatu, który przykryje wszystko. Po obejrzeniu pewnych zdjęć ;) zastanawiam się jednak nad innym pomysłem:
na krokwiach cienkie płyty osb i dopiero na tym ułożona wełna (granulat lub nie). Rury do rekuperacji opcjonalnie zmieszczą się też pod krokwiami, a nad sufitem z k-g - jest spory zapas miejsca. Z drugiej strony - koszt płyt piechotą nie chodzi. A może jeszcze coś innego? jak zrobić dobrze i tanio ocieplenie stropu? racjonalnie grubą warstwą (wcześniej planowałam 30cm wełny/ 50cm granulatu).

Piczman
15-05-2011, 15:44
Ja mam zasypany strop wełną w granulacie i w środku puszczone przewody wentylacji.
W Dzienniku masz szczegóły.

PS. Uwaga na solidność wykonania sufitu i ciężar wełny w granulacie ,,,

Madeleine
15-05-2011, 16:36
No właśnie obawiam się, czy będę w stanie spokojnie spać wiedząc, że sufit może na mnie spaść ;)

Czytałam w Twoim dzienniku o dociepleniu poddasza.
Czy wariant (od dołu):
- sufit z podwójnych płyt kg na ruszcie
- folia izolacyjna (jakaś konkretnie?)
- rury rekuperacji, nieocieplone
- dolny pas wiązarów
- płyty osb (8-10mm)
- wełna w rolce/ granulat/ whatever
ma sens? albo słabe punkty?
Na dachu dachówka + membrana wysokoparoprzepuszczalna.

Madeleine
15-05-2011, 23:06
ale ja mam strop drewniany, a styropian całkiem niepalny nie jest - trochę się jednak boję.

Madeleine
16-05-2011, 11:22
no w sumie coś w tym jest, masz rację :)

tomasz s
12-09-2011, 21:18
witam wszystkich
mam dom drewniany, wykonczony płytą gk, pomiedzy płytą a balem jest przestrzeń od 2- 10 cm . proponują mi różne materiały wełne , perlit, karamzyt, ekofiber. może ktoś wie co najlepiej zastosować? stelaże mam co 40 cm. jaki materiał najlepiej wypełni pustkę aby docieplić dom? poddasze mam na podwójnym stelażu a ochwyty pomoiędzy stelażami chyba nie są dodatkowo skręcone i tutaj lepiej chyba nie sypać niczego.

Piczman
23-11-2011, 11:50
Tel. 698 459 016

Nie wiem czy numer aktualny ale Ja kupowałem u nich, niecałe 60 zł za m3 płaciłem .
Przywieźli mi 400 km bez przedpłaty, solidni .

Tomocool
30-12-2011, 00:14
Nie wiem czy ktoś to już wrzucał, ale jakby co śle linka:

http://www.youtube.com/watch?v=QneEw_dtbRo&feature=related

Produkcja wełny celulozowej z serii "Jak to jest zrobione"

malux20
02-04-2012, 00:19
rano wykonawcy to pokaże

DIY
02-07-2012, 21:23
Jestem właśnie na etapie kończenia stelaża a przed zasypywaniem. Tyle, że po tym co już tutaj kiedyś zobaczyłem, wybrałem watę szklaną (ok 33kg/m3) i[B] planuję dać jej 50-60 cm (do 20kg/m2).
Czy zabezpieczać dodatkowo sufit prętami, jak gęsto, czy może wystarczy przykręcenie wieszaków obrotowych? Co to są te "pchełki"?
max 5kg/m^

Rom-Kon
03-07-2012, 08:46
max 5kg/m^


Ale o co chodzi?

Sam się zastanawiam... 5kg/m²? ...chyba zero uciekło.

Rom-Kon
03-07-2012, 09:05
Jestem właśnie na etapie kończenia stelaża a przed zasypywaniem. Tyle, że po tym co już tutaj kiedyś zobaczyłem, wybrałem watę szklaną (ok 33kg/m3) i planuję dać jej 50-60 cm (do 20kg/m2).
Czy zabezpieczać dodatkowo sufit prętami, jak gęsto, czy może wystarczy przykręcenie wieszaków obrotowych? Co to są te "pchełki"?

Nie wiem dlaczego wypięły się profile u Piczmana (przeoczyłem ten temat jak był "świeżo" na topie). Być może wieszaki nie były wszystkie prawidłowo zapięte i wtedy nastąpiła reakcja lawinowa bo prawidłowo zapięty wieszak na profilu wytrzymuje znacznie większe obciążenie niż deklarowane przez producenta. Na jednej fotce na moim fotosiku stoję na profilach własnie zapiętych na wieszakach obrotowych. 110kg żywej wagi na 2 profilach (2 wieszaki obrotowe) obciążenie raczej trochę dynamiczne bo jakoś musiałem tam wejść.

Piczman za radą A.Wilhelmiego dobrze wzmocnił stelaż. A "pchełki" to małe blachowkręty samowiercące (z takim wiertłem na końcu) zresztą jako pójdziesz do hurtowni i powiesz że chcesz pchełki to dadzą ;)

DIY
03-07-2012, 17:42
Nie wiem dlaczego wypięły się profile u Piczmana (przeoczyłem ten temat jak był "świeżo" na topie). Być może wieszaki nie były wszystkie prawidłowo zapięte i wtedy nastąpiła reakcja lawinowa bo prawidłowo zapięty wieszak na profilu wytrzymuje znacznie większe obciążenie niż deklarowane przez producenta. Na jednej fotce na moim fotosiku stoję na profilach własnie zapiętych na wieszakach obrotowych. 110kg żywej wagi na 2 profilach (2 wieszaki obrotowe) obciążenie raczej trochę dynamiczne bo jakoś musiałem tam wejść.

Piczman za radą A.Wilhelmiego dobrze wzmocnił stelaż. A "pchełki" to małe blachowkręty samowiercące (z takim wiertłem na końcu) zresztą jako pójdziesz do hurtowni i powiesz że chcesz pchełki to dadzą ;)


Policzyłem sobie taki sufit na piechotę i na tzw. chłopski rozum wychodzi jeszcze niezły zapas do deklarowanych przez producenta parametrów:

płyta GK - 2,88 kg/m2
profile - 1,63 kg/m2
złącza, śrubki, gips itp. - 0,50 kg/m2
suma sufitu - 5,02 kg/m2

wełna szkalana 33kg/m3 60cm - 19,80 kg/m2
suma sufitu ocieplonego - 24,82 kg/m2

nośność wieszak+profil 0,5mm - 41,71 kg/m2

różnica +16,89 kg/m2


Mam kratownicę z profili i że nie chce mi się bawić we wkręcanie 500 śrubek do wypoziomowanej konstrukcji to myślę o "złapaniu" drutem stalowym dolnych profili i przymocowaniu ich do belek stropowych.

EDIT: zapomniałem dodać, że sufit to jedna płaszczyzna 144m2, która od spodu będzie podparta wkrótce wieloma ścianami, które będą naturalnie przenosić obciążenia.
@kszhu panu można wybaczyć z racji braku pojęcia, indykowi się dziwię zwykła żenada.
Proszę zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy nośnością konstrukcji a dopuszczalnym obciążeniem dodatkowym płyt.
Sugeruję wykonanie w pierwszej kolejności ścianek działowych a następnie sufitów podwieszanych z zastosowaniem wełny.
Przed montażem sufitów wprowadzić trzeba do wnętrza izolację zewnętrzną.

malux20
03-07-2012, 18:30
u mnie na m2 sufituwychodzi okolo 9,5 wieszaka-może wytrzyma
40 -50cm granulatu
cały czas nie wiem czy zastosować celulozę czy wełnę

Rom-Kon
03-07-2012, 18:49
...znaczy się że to płyty nie wytrzymały obciążenia a nie profile się wypięły - fotki Piczmana pokazują inny obraz... no ale może ja lekko niedowidzę. Po wzmocnieniu stelaża (nie płyt) sufit u Piczmana jakoś się trzyma...

Ale w pełni się zgodzę że wełna w płytach obciąża konstrukcję nośną czyli profile a wełna w granulacie niestety obciąża płyty.

Również zgadzam się że lepiej sufit podzielić na mniejsze powierzchnie - czyli lepiej najpierw ścianki a później sufity chociaż trudniej jest z paroizolacją.

I jeszcze jedno - ten "indyk" na imie , nazwisko i jest rdzennym Amerykaninem. Rozumiem że stosujesz inne określenia typu żydek, arabus, asfalt, brudas a Twój znak to nie Orzeł tylko falanga a w barze zamawiasz zawsze "barman - pięć piw..." (chodzi o znaczący ruch ręką)

malux20
03-07-2012, 21:57
Jaki masz rozstaw wieszaków i profili głównych??? Albo coś źle liczysz... ile masz w sumie wieszaków i ile m2 sufitu? Bo 9,5 wieszaka/m2 to jest np. 950 wieszaków na 100m2 sufitu...

rozstaw co 20cm i lość wieszaków ponad 1000 na 120m2
może sufit wytrzyma granulat
aha 2 warstwy fermacela -klejonych

Rom-Kon
04-07-2012, 13:42
(...)
Generalnie, choć wiele osób to robi, to żaden producent systemów nie dopuszcza chyba wysypywania niczego na sufit podwieszany a tylko układanie płyt z izolacji na stelażu. Co na to fachowcy praktycy?
Ja praktyk się nie wypowiadam bo nigdy nie zasypywałem granulatem... ostatnio chciałem bo rury od wentylacji i skrzynki rozprężne spotkały się nad łazienką ale inwestor wolał podziubać wełnę i sam "optyknąć"... no i nie miałem okazji pobawić się z granulatem.

Rom-Kon
04-07-2012, 14:17
U mnie wpierw posadzka na ociepleniu bo nie widzę sensu stawiania lekkich ścian GK na "chudziaku", potem ocieplania posadzki i zalewania tych ścian wylewką. Nie widzę też nigdzie uzasadnienia dla montowania sufitu po ściankach - w takim układzie tylko lepsze jest wygłuszenie ale jak strop planuję wygłuszyć to dla mnie nie ma znaczenia.

Do planowanego obciążenia max 40kg/m2 jakie radzicie dać rozstawy:
- wieszaków,
- profili głównych,
- profili nośnych?

Knauf dla klasy obciążeń ≤ 0,30kN/m² bez odporności ogniowej podaje:
- wieszaki: 800mm
- główne: 800mm
- nośne: 500mm

Ja mam:
- wieszaki: 600mm
- główne: 800mm
- nośne: 433mm
dodatkowo nośne będą "złapane" drutem stalowym do konstrukcji drewnianej stropu.


ścianki na chudziaku mają lepszą izolacyjność akustyczną (gdzieś zamieściłem rysunek tego - mam na fotosiku)
lepiej mniejsze sufity niż jeden duży - lepiej "się odpręża" czyli mniejsze prawdopodobieństwo pęknięć - również jeśli chodzi o ssanie wiatru czyli podnoszenie dużego sufitu podczas wiatru. A w trakcie pożaru w jednym pomieszczeniu jak sufit runie (a na pewno tak się stanie) to nie pociągnie sufitów ze sąsiednich pomieszczeń (tak na chłopski rozum - bez szczegółowych badań)
ścianki nie "wiszą" na suficie tylko są montowane do sztywniejszej konstrukcji dachu (jętki, krokwie) również lepsza izolacja akustyczna ...ale znacznie gorsza paroizolacja - trudno ją porządnie wykonać. Dodatkowo stanowią lepszą wytrzymałość p.poż (jak wyżej)
Każdy jeden producent systemów "przesadza" ze swoimi zaleceniami - musi mieć spokojną głowę. I dlatego czasem nasza (wykonawców) "inwencja twórcza" chociaż odbiega od zaleceń to z rzadka powoduje katastrofy budowlane - przypadek Piczmana czy też sufit w poznańskim King Crossie to ewenement na skalę krajową. Spokojnie można przyjąć że "przesadyzm" systemowców wynosi nie mniej niż 50% - wystarczy porównać (z kart technicznych) dwa parametry: wytrzymałość obliczeniową wieszaka (0,40kN) i wytrzymałość niszczącą (nie mniej niż 0,75kN)... uwaga - drugi parametr podany z pamięci lepiej sprawdzić to ...ja teraz nie mam czasu na szukanie


Teraz na budowie Inwestor oszczędza i stosuję profile CD60 o grubości- uwaga! - 0.4mm! ...takie trochę mało metalowe ;) ale przy rozstawie co 40cm, bez zbytniego obciążenia wełną (Isover) spokojnie płyty wiszą! I dam na to nawet gwarancję! Przeżyją i Inwestora, jego dzieci i pewnie nawet wnuki... oczywiście gdybym miał stelaż obciążać wełną skalną i to w granulacie to bym na to nie poszedł... zabudowa nie spełnia też żadnych norm p.poż (nie są wymagane) ...po co przesadzać jeśli nie trzeba? W budowę można wpompować dowolną kasę tylko po co?

malux20
04-07-2012, 17:05
z profilami faktycznie trzeba uważać
ja u siebie stelaż sprawdzalem wlasną masą 115kg

malux20
04-07-2012, 21:52
wisieć

Rom-Kon
04-07-2012, 22:06
(...)
ad. 4. gdzieś czytałem, że podawane przez producentów parametry nie mogą przekroczyć 1/3 rzeczywistych stąd nie taki szczupły malux20 mógł na nich stać:)


wisieć

Stać to ja! I to na dwóch... ale metpol 0.5mm (metpol lub coś podobnego) ale wieszaki obrotowe rigipsa.

malux20
04-07-2012, 22:07
ja na jednym
metpol jest ok

malux20
04-07-2012, 23:32
budmat cienszy

r.tyrman
05-07-2012, 02:27
U mnie 250 m2 strychu nieużytkowego zasypane 45-cioma cm. ekofibru. Więźba kratownicowa co 120 cm. poddbita OSB 0.8 + stelaż krzyżowy 40cm. Wszystko pięknie się trzyma (ekofiber jest znacznie lżejszy od wełny). Polecam ekofiber tym bardziej że jest on znacznie tańszy niż dwa lata temu i teraz oscyluje w granicach wełny. Rozsypywanie trwało ok.6h. i kosztowało mnie 9k.zł.

Rom-Kon
05-07-2012, 07:44
budmat cienszy

Przy zasypywaniu jet to istotne. Może wytrzymałość profili jest i tak wystarczająca ale przy granulacie obciążona jest płyta. A płyta jest zawieszona na wkrętach i właśnie te wkręty trzymają się w profilach. wkręty a właściwie blachowkręty potrzebują metalu do tego by się porządnie trzymały. I tu jest właściwy problem. Wkręty przenoszą znaczne obciążenie i działa ono na w dół czyli na wyrywanie. Profil musi być na tyle gruby by wkręt miał się czego trzymać Nie oszczędzałbym na profilach i na wkrętach.

...to są moje takie luźne przemyślenia bo jak już wspomniałem nigdy takiego systemu nie stosowałem.

malux20
05-07-2012, 08:07
tyrman to mnie ceną zadziwiłeś
przy takiej nie warto robić samemu

malux20
05-07-2012, 16:12
może tylko zagęścić
te 100zł to na jaką wysokość

szklana ma najmniejszą odporność na ogien
celuloza lepiej sobie poradzi z ewentualną wilgocią
no ale jest rożnica w cenie

clif
05-07-2012, 16:35
U mnie 250 m2 strychu nieużytkowego zasypane 45-cioma cm. ekofibru. Więźba kratownicowa co 120 cm. poddbita OSB 0.8 + stelaż krzyżowy 40cm. Wszystko pięknie się trzyma (ekofiber jest znacznie lżejszy od wełny). Polecam ekofiber tym bardziej że jest on znacznie tańszy niż dwa lata temu i teraz oscyluje w granicach wełny. Rozsypywanie trwało ok.6h. i kosztowało mnie 9k.zł.

To dziwne ... Ponieważ również szykuje się na ocieplenie drewnianego stropodachu w miarę jak najniższym kosztem postanowiłem porozmawiać akurat dziś z przedstwicielem ekofiber. Stwierdził że rozsypanie ręczne ekofibru i podobnych materiałów nie jest wskazane ze względów technologicznych(jak zauważono w postach wcześniej z powodów więzienia powietrza). Ponoć przy zasypywaniu celulozy niejako pompuje się jej strukturę w podajniku ZWIĘKSZAJĄC OBJĘTOŚĆ A O TO NAM CHODZI. Wtedy przy standartowej grubości zasypu waga wynosi 30/kg na m3 ! Ponoć, powtarzam,ponoć rozsypując ręcznie,naewt wcześniej przygotowaną,czyli rozprężoną (np. w cienkich warstwach na płytach OSB) celulozę nie osiągnie się wagi jaką podałem. Może co najwyżej wyjśc 50 kg na 1 m3. To są słowa człowieka z branży. Inną sprawą jest jego udział w zyskach z wykonanych prac czyli robocizna:)
I teraz pytanie- jaka była waga całego zakupionego materiału u r.tyrmana bo kubaturę juz znamy;) Wtedy moglibysmy oszacować czy rozsypanie ręczne nie jest jednak zbyt "drogie" bo przecież zużyjemy więcej materiału:)
Ja sprawę wytrzymałości wieszaków rozwiązałem prosto- kupiłem 27 cm wieszaki sztywne,mocowane w okolicach środka pól z obu stron jętki.
pozdrawiam

malux20
06-07-2012, 08:05
mi isovera liczą 1zł za 1cm/m2
zastanawiam się jak wykonawcę przypilnować żeby dokładnie wszystko bylo zrobione
najlepiej byłoby od ilości zużytego materiału wykonawcy zależałoby na jak największym zużyciu -może wtedy zrobiłby dokładniej

malux20
06-07-2012, 08:29
ekofibra nie robią
celuloze mam ciut taniej
te 50gr dopłaty mnie męczy
z wilgocią sobie lepiej poradzi-zwykła nie?
chałupa się mniej będzie przegrzewać
ciekawe co gryzonie lubią mniej

malux20
06-07-2012, 08:49
no trochę inne ma przesunięcie fazowe - to akurat da się przeżyć
ja i tak mogę czuć się lepiej bo nie mam użytkowego
może sprawne reku też zmniejszy problem wilgoci
ja w ciągu miesiąca będę ten strop sypał
zastanawia mnie jeszcze jedno zamawiam granulat tak na 30 cm i na to kladę zwykłą wełne są jakieś przeciwskazania?

malux20
06-07-2012, 16:37
cena chyba

Rom-Kon
06-07-2012, 17:00
najpierw wełna w płytach później na to granulat (?!) ...może wełna w płytach odciąży (chociaż częściowo) pyty G-K?

malux20
06-07-2012, 17:02
jesli juz to odwrotnie u mnie

malux20
06-07-2012, 18:39
clif ja dle pewnosci tez dawałem z obydwu stron-skladalem je po dwie sztuki -czyli po4 szt wychodzilo-a co kto glupiemu zabroni:D

malux20
06-07-2012, 22:21
to jest logiczne
ale ja od pasa dolnego do stelaża mam tylko 6 cm granulat bardziej mi się sprawdzi

clif
06-07-2012, 22:40
no trochę inne ma przesunięcie fazowe - to akurat da się przeżyć
ja i tak mogę czuć się lepiej bo nie mam użytkowego
może sprawne reku też zmniejszy problem wilgoci
ja w ciągu miesiąca będę ten strop sypał
zastanawia mnie jeszcze jedno zamawiam granulat tak na 30 cm i na to kladę zwykłą wełne są jakieś przeciwskazania?

Wełna ubije Ci ekofibra co nie jest zalecane, do tego jesli wełna nabierze wilgoci bedzie jeszcze cięższa- musi byc dobrze wentylowana. Skoro pierzyna jak mówi Adam
bedzie cięzka to straci na tym przenikalnośc.Pierzyna powinna by puchata . Ja wdmucham ekofibra po bokach na łączenie jetek z krokwiami az pod deskowanie dachu a w środek dam granulat styro i przykryje durelisem. Tylko firmy ekofibrowe niezbyt zadowolone bo nawet 10 m3 materiału nie położą ;)

malux20
06-07-2012, 22:45
ten ekofiber jest ok ale cena ciut duża- jak na stare gazety

clif
06-07-2012, 22:51
najpierw wełna w płytach później na to granulat (?!) ...może wełna w płytach odciąży (chociaż częściowo) pyty G-K?

Rom-Kon to może lepiej płytę styro na stelaże,- odciąży całkowicie regips a płyta wełny z pewnością sie ugnie pod naciskiem np.granulatu wełny, jakby ktoś chciał metodą Piczmana ocieplac. No i pustka powietrzna pod płytą styropianowa to też niejako izolator, zamkniete powietrze w końcu to i od strony ciepłej ,o czym wspominał Adam mk!!;)

clif
06-07-2012, 22:53
ten ekofiber jest ok ale cena ciut duża- jak na stare gazety

zalezy jakie to gazety np. Playboy na poddaszu w ilościach 10m3 :))
i dlatego do srodka regranulat styro pójdzie co by było taniej i nie kusiło wieczorami zaglądac na strych !!

malux20
06-07-2012, 23:01
ciekawe jak sobie radzi z myszami erotomanami

nydar
21-12-2012, 23:05
A jesteś zadowolony z decyzji?

tomek67
26-01-2013, 22:34
Co do ocieplenia stropu to u siebie zrobiłem standardowy stelaż krzyżowy do tego przykręciłem płytę KG ognioodporną 12.5 mm a na to wysypałem granulat styropianowy i tak dla grubości 50 cm waga ocieplenia wyszła 8 kg do tego doszedł jeszcze środek wiążący ale myślę że jak 1 kg tego weszło na m2 to i tak zbytnio nie obciąży całej konstrukcji. Środek wiążący był dodany po to aby granulat się nie przemieszczał bo nad granulatem przestrzeń jest wentylowana.

Co do granulatu to część mam wysypane granulatem a część regranulatem i nie widać różnicy poza ceną. :)

tomek67
26-01-2013, 23:14
Nie wiem co to dokładnie jest bo tam gdzie kupowałem granulat to mieli coś takiego w dużych beczkach mi odlali trochę na próbę, wyglądało to tak jak by ten płyn używali co produkcji granulatu?

Zrobiłem tak że granulat rozsypałem na konstrukcji z płyt KG, następnie zraszaczem ogrodowym rozpyliłem płyn nad granulatem i on związał granulat tworząc chrupką skorupę, nie jest mega twarda ale wystarcza.

tomek67
26-01-2013, 23:43
Z granulatem/regranulatem chyba nie ma problemu nawet na allegro sprzedają, co do tego utwardzacza to nie widziałem żeby ktoś to oferował.

tomek67
27-01-2013, 19:25
nie wiem co to i nie wiem czy powiedzą co to jest ale pewnie odsprzedają firma radoprzem tel. do gościa co mi to załatwiał 606118352

tomek67
27-01-2013, 19:47
Mogę do niego zadzwonić po ile to teraz mają. Jak znajdę fotki z testów to wkleję i zobaczycie jak to mniej więcej wygląda

tomek67
28-01-2013, 14:44
fotki

cronin
04-02-2013, 09:27
Mam pytanie, czy celuloza samodzielnie wysypana będzie miała te same właściwości co wdmuchana? różnica w cenie wychodzi mi 2 tys. więc jest o co powalczyć, ale jeśli ma mieć gorsze parametry...

Adam Nowacki
04-02-2013, 14:17
Tak - parametry będą gorsze.
Wdmuchiwanie maszynowe zapewnia prawidłowe rozdrobnienie oraz napowietrzenie materiału. Zapobiega jego zbrylaniu się oraz umożliwia ustawienie odpowiedniej gęstości celulozy (aczkolwiek to ma większe znaczenie przy wdmuchiwaniu w przegrody zamknięte a nie wolny nadmuch na strop).
Jeśli chodzi o parametry to np. isofloc F będzie miał współczynnik przewodzenia ciepła 0,037 przy wdmuchiwaniu maszynowym oraz wymaganą gęstość 25 kg/m3. Ten sam materiał będzie miał 0,043 oraz gęstość ok. 50 kg jeżeli rozsypiesz go samodzielnie -> informacje z aprobaty technicznej. To co zaoszczędzisz na robociźnie wydasz na większe zużycie materiału.
Zerknąłem też w aprobatę ekofibru - niestety nie ma tam jakiejkolwiek informacji na temat obróbki manualnej. Parametry również na pewno ulegną pogorszeniu ale tu już konkretnych danych nie podam.
Jednym słowem jeśli celuloza to tylko wdmuchiwanie :)

cronin
04-02-2013, 14:58
no to po co byłoby napowietrzać skoro to pogarsza współczynnik? mam miejsce na 50 cm, albo granulat styro, albo celulozy, musi być lekkie i odporne na wilgoć.

fotohobby
04-02-2013, 18:35
chyba raczej odwrotnie lambda 0,037 dla ręcznego rozsypywania i gęstości 50kg/m3 i lambda 0,043 po napowietrzeniu i gęstości 25kg/m3

Najlepszy Doradca Od Energooszczędzania ??

cronin
05-02-2013, 09:47
za duży skrót myślowy był :) no nic przyjmuję że im lepiej napowietrzona tym cieplejsza, tyle że u mnie aplikacja trudna bo od dołu, a samodzielnie mogłabym robić to sukcesywnie w miarę zabudowywania sufitów.
Dzięki Panowie, w przepychanki słownie już się nie włączam, miłej zabawy :)

מרכבה
05-02-2013, 11:57
Optymalna gęstość dla wełny to 90kg/m^3 zobacz sobie do literatury .

Adam Nowacki
05-02-2013, 12:21
i jeszcze trudniejsza zagadka, w ateście który podlinkowałeś nie wspominają kiedy ekofiber waży 65kg/m3 a kiedy 25kg/m3, możesz wyjaśnić jak doszedłeś do poglądu że manualna obróbka materiałów izolacyjnych to automatem 50kg/m3 ?? skoro w tabelce 1. mamy informację: obróbka maszynowa Izolacja pustych przestrzeni w ścianach Minimalna gęstość objętościowa 44kg/m3 lub Izolacja pustych przestrzeni izolacja układana swobodnie Minimalna gęstość objętościowa 25kg/m3

co z tego wynika ?? że maszynowo mamy 44kg/m3 a ręcznie tylko 25kg/m3 ??


Postaram się to wyjaśnić.

Dalej trzymamy się przykładu isofloc F i wspomnianej wcześniej aprobaty.

Materiał w workach jest skompresowany do gęstości ok 140 kg/m3. Dlatego potrzebujemy maszyny aby poprawnie go rozdrobnić.
Te "automatyczne" 50 kg/m3 również jest określone w aprobacie i wynika z tego że po prostu ciężko będzie bez odpowiedniego sprzętu bardziej rozdrobnić materiał. Oczywiście zapewne jest to swego rodzaju uproszczenie ale z nie zamierzam kłócić się z aprobatą.
Dodatkowo wdmuchując celulozę maszynowo możemy decydować o jej gęstości. Producent określa jakich parametrów możemy używać w konkretnych sytuacjach np. gęstość 40 kg/m3 w skosach poddasza podyktowana jest zapewne obawą przed osuwaniem się materiału w takiej przegrodzie. Z drugiej strony, w łatwiejszej sytuacji - nadmuchu na strop wystarczająca będzie gęstość 25 kg/m3. Dzięki odpowiedniemu napowietrzeniu lambda będzie lepsza niż przy izolacji na taką samą grubość przy obróbce manualnej.

Adam Nowacki
05-02-2013, 12:52
2.4 Przewodzenie ciepła
Przewodzenie ciepła materiałów izolacyjnych w temperaturze referencyjnej 10°C określane jest na
podstawie normy EN 12667:2001-01. Wartość deklarowana przewodzenia ciepła, obliczana na
podstawie normy EN ISO 10456:2007-12 dla wilgotności materiału izolacyjnego w temperaturze
23°C/50% wilgotności względnej powietrza, wynosi:
Kategoria 1:
λ = 0,037 W/(m · K) dla maszynowej obróbki materiałów izolacyjnych
λ = 0,043 W/(m · K) dla manualnej obróbki materiałów izolacyjnych
Kategoria 2:
λ = 0,037 W/(m · K) dla maszynowej obróbki materiałów izolacyjnych
λ = 0,043 W/(m · K) dla manualnej obróbki materiałów izolacyjnych

Punkt 2.4 z podawanego wcześniej linku do aprobaty: http://www.derowerk.pl/images/stories/pliki/certyfikaty/ETA_04_0080_PL.pdf

Z kolei w punkcie 2.2 są opisane gęstości:

Izolacja pustych przestrzeni w ścianach, obróbka maszynowa 44 kg/m3

Izolacja pustych przestrzeni w skośnych dachach, obróbka maszynowa 40 kg/m3

Izolacja pustych przestrzeni w ścianach i skośnych dachach, obróbka manualna 50 kg/m3

Izolacja pustych przestrzeni w stropach, izolacja układana swobodnie na horyzontalnych, w przypadku obróbki maszynowej również na umiarkowanie skośnych powierzchniach (≤10°)
25 km/m3

Pozdrawiam

Adam Nowacki
06-02-2013, 15:23
Tak - maszynowo to my decydujemy o gęstości materiału. Lambda zostaje taka sama o ile nie wykroczymy poza gęstości określone przez producenta.
Znowu cytując aprobatę:

"Wartości deklarowane przewodzenia ciepła obowiązują dla gęstości objętościowej od 25 kg/m3 do 65 kg/m3 podanej w ustępie 2.2"

Dla każdej z podanych gęstości od 25 do 65 kg/m3 lambda będzie oscylować w granicach 0,037.
Odchylenie w tym zakresie będzie na poziomie +/- 0,0001 - to już informacja bezpośrednio od Derowerk - dystrybutora, nie ma jej w aprobacie.

Co do wartości z dwóch różnych tabel to wszystko się zgadza. W tabeli 1 podano minimalne gęstości a w tabeli 5 na stronie 9 gęstości dopuszczalne.

Pozdrawiam

Adam Nowacki
07-02-2013, 10:35
jaka będzie lambda gdy wyjdziemy poza wartości określone ?? chodzi mi o odpowiedź czy poniżej 25kg/m3 będzie lepiej czy gorzej i wice wersa powyżej 65kg/m3 lepiej czy gorzej ?? albo inaczej zapytam odchylenie +- kiedy jest na + a kiedy na - gdy zwiększamy czy gdy zmniejszamy gęstość ??

Najszczersza odpowiedź na jaką mnie stać - nie wiem :)
Podejrzewam że zagadnienie nie jest takie proste i że ciężko będzie określić jednoznacznie zależność pomiędzy lambdą a gęstością.
Przykładowo - najlepszą lambdę isofloc uzyskuje przy gęstości ok 35 kg/m3 - 0,0369 -> czyli zgodnie z tym minimalnym odchyleniem o którym pisałem wcześniej.

Tak czy siak są to rozważania czysto teoretyczne. Stosowanie gęstości materiału poniżej 25 kg/m3 powodowałoby jego nadmierne osiadanie, a gęstości powyżej 65 kg/m3 jest po prostu nieekonomiczne oraz w zbyt dużym stopniu obciążałoby konstrukcje.

Należy pamiętać że producent określając dozwolony zakres stosowanych gęstości musi wziąć pod uwagę wiele czynników i upewnić się że materiał będzie się zachowywał poprawnie - czyli dochodzą tu kwestie właściwości akustycznych, absorbowania wilgoci itp.

Pozdrawiam

tomek67
07-02-2013, 18:44
Mam informację co do tego kleju do styropianu a raczej granulatu styropianowego, wychodzi to tak że 20 litrów płynu jest w cenie ~90 złotych i ma tego wystarczyć na około 40 m2, z własnego doświadczenia wiem że zużycie jest raczej umowne bo od nas zależy ile tego nałożymy, trzeba trochę na wyczucie tryskać żeby wszystkiego nie zalać na dole :)

gorbag
11-02-2013, 15:06
Jak dzieci...
Może byście sobie na priv pisali?

nodan
19-02-2013, 14:34
Mi robiła nasyp firma z Grudziądza. Jak mialbym troszkę więcej kasy wziąłbym Celulozę z Isocella , tak usypali mi granulat Paroc. Wdmuchanie izolacji (http://www.izolacjeceluloza.pl)poszło sprawnie i czysto. Celuloza lepiej przylega i łatwiej oddaje ewentualną wilgoć według mnie

grzeniu666
19-02-2013, 14:53
Mi robiła nasyp firma z Grudziądza. Jak mialbym troszkę więcej kasy wziąłbym Celulozę z Isocella , tak usypali mi granulat Paroc. Wdmuchanie izolacji (http://www.izolacjeceluloza.pl)poszło sprawnie i czysto. Celuloza lepiej przylega i łatwiej oddaje ewentualną wilgoć według mnie

Dlaczego, jakie różnice między Isocell a Paroc? Napisz coś o koszcie (i ile m3)?
PS. Bardzo ładny domek.

nodan
19-02-2013, 15:15
Dlaczego, jakie różnice między Isocell a Paroc? Napisz coś o koszcie (i ile m3)?
PS. Bardzo ładny domek.

Prawie dwukrotna różnica w cenie materiału za kilogram, ale celulozy mniej wychodzi przy nasypie mówili. Jakbym wiedział, że pewne sprawy się tak potoczą zasypałbym Celulozą, bo w końcu chyba najbardziej naturalna izolacja. Tu jakby ktoś chciał namiar na nich http://www.izolacjeceluloza.pl. Zadzwoń bo ceny może się zmnieniły

nodan
19-02-2013, 15:41
Wdmuchiwali taką maszyną

grzeniu666
20-02-2013, 14:32
generalnie to warto jest czytać tekst ze zrozumieniem, w szczególności ulotki reklamowe, bo już dawno temu wymyślono że dobry bajer pól roboty,

Dziękuję, bardzo cenna i odkrywcza uwaga.



jeśli w ateście brakuje najważniejszego to znaczy że producent coś ukrywa, czegoś niewygodnego nie zamierza powiedzieć, a wtedy trzeba sięgnąć do kogoś bardziej wiarygodnego
http://budoter.pl/uploads/file/ITB_Aprobata_Techniczna_Ekofiber.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbudoter.pl%2Fuploa ds%2Ffile%2FITB_Aprobata_Techniczna_Ekofiber.pdf)
polecam stronę 4 albo tabelę 1 z str 8


producenci w ateście bardzo niejednoznacznie określili lambdę, nie ma tam żadnego powiązania do gęstości

W powyższych widzę sprzeczność.


Jak dla mnie rozsypywanie maszynowe ma tę przewagę nad ręcznym, że prawdopodobnie zapewni bardziej jednolitą strukturę (w objętości, przyjmując w obu przypadkach uzyskaną tę samą gęstość), tym samym lepszą lambdę (lub U). Czy kulturalni niezłośliwi Panowie sięzgodzą?

grzeniu666
20-02-2013, 15:02
ad1. porównujesz atest ITB z atestem producenta, nic dziwnego że widzisz tam sprzeczność, praktycznie każdy atest ITB jest znacznie gorszy niż to co czytamy w ulotkach marketingowych

A ok, nieważne, ja źle odczytałem twoją wypowiedź.

Co do tej aprobaty, o ile nie jest jakaś niedokładność pomiarowa, to wygląda że każdy materiał ma optymalną gęstość, zważywszy na lambdę. Mnie to przekonuje.



ad2. U to iloraz lambda do grubość warstwy (nie mieszajcie tego ze sobą, to nie są jednoznaczne wartości)

To rozumiem na boga, nie musisz mi tłumaczyć ;) Mówię o sytuacji kiedy mamy tę samą grubość przegrody.



rozsypywanie maszynowe daje lepsze napowietrzenie czyli mniejszą gęstość (gorsza lambda) ale ilościowo z tego samego wora dostajemy większą grubość izolatora, czyli maleje nam U (mniej opłacimy za CO)

więc lepsze U za dokładnie te same pieniądze można mieć po prostu zwiększając grubość kosztem gęstości

Chyba nie rozumiesz co chcę powiedzieć. Sądzę że można uzyskać tę samą gęstość (jakąś) zarówno ręcznie jak i maszynowo. Uważam że maszynowo będzie bardziej równomiernie (jednorodnie? w strukturze objętości) niż ręcznie, co da lepsze U (i lambdę, tu to jest to równoznaczne bo grubość ta sama!). Nie wiem tylko jakie to mogą być różnice. Myślęże nieduże (10%?) nie wiem czy w tej waszej naparzance to gdzieś padało.

Natomiast jeśli chodzi o koszt, to mając określoną ilość worków od producenta, sądzę że lepsze U uzyskamy przegrodą grubszą, ale o mniejszej gęstości. To jest chyba zgodne z twoją opinią.

Czyli:
- jeśli nie ogranicza nas kasa dajemy maksymalnie grubo w optymalnej dla materiału gęstości (o ile możliwa do uzyskania, bo w skosach czy pionach może nie). Robimy maszynowo bo bardziej jednorodnie.
- jeśli ogranicza nas kasa dajemy maksymalnie luźno (w ramach grubości którą mamy do dyspozycji). Prawdopodobnie (jeśli mamy miejsce i czas) lepiej kasę za usługę przeznaczyć na dodatkowy materiał i sypać ręcznie (?).
Zgadza się?

grzeniu666
20-02-2013, 16:12
U nie dwa miejsca są trochę kiepskie (poddasze nieużytkowe, płaski sufit na GK): boki wzdłuż rynien, oraz przejście środkiem (pod kalenicą), tam mam ograniczoną wysokość do około 45cm no i "pocięte" trochę wiązarami. Tam by mi zależało na jakości. Skłaniam się aby wybadać czy firmy robią z powierzonego materiału, jeśli tak kupić i spróbiwać zrobić jaką maszynejrę, jeśli się nie uda należycie te części zlecić firmom (pewnie połowa z powierzchni 140m2), a resztę zasypywać samemu. Jeśli maszyna by wyszła lepiej, wszystko samemu.

fotohobby
20-02-2013, 16:25
grzeniu666, granulat będzie leżał u Ciebie na GK ?

grzeniu666
20-02-2013, 16:32
grzeniu666, granulat będzie leżał u Ciebie na GK ?

Ekofiber (celuloza). Tak. Nie bezpośrednio, będzie (raczej) paroizolacja.

fotohobby
20-02-2013, 16:54
Ok, paroizoacja, choc poboć niewymagana nie zaszkodzi.
Bardziej chodziło mi o nośność sufitu z GK.
Masz już wybranego producenta ?

grzeniu666
20-02-2013, 17:00
Bardziej chodziło mi o nośność sufitu z GK.
Masz już wybranego producenta ?

Nie sądzę aby to było problemem nie do przejścia, oczywiście będę zwracał na to uwagę.

Producenta czy ew. wykonawcy nie mam wybranego, jeszcze mam na to trochę czasu (pewnie do jesieni).

fotohobby
20-02-2013, 17:18
No to widzę że wyborów dokonujemy podobnych.

grzeniu666
20-02-2013, 19:07
jeden z pierwszych postów w tym wątku o sypaniu bezpośrednio na kartongipsy
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?131823-Ekofiber-czy-granulat-we%C5%82ny-mineralnej&p=3334947&viewfull=1#post3334947
po tych doświadczeniach piczman zrobił podwójnie mocny stelaż

co do maszynerii, masz gdzieś na podorędziu dużą wiertarkę plus mieszadło do cementu ??

Tę historię Piczmana znam. Będę to sprawdzał pod kątem mocowania GK (rozstawy, grubość płyt, mocowanie itp, narazie odległe mi sprawy).

EDIT: myślałem też o rozpięciu na wiązarach (górnej płaszczyźnie pasów dolnych) siatki z gruby oczkiem (tylko jakiej?, stalowa rdzewieje z czasem, tworzywo też starzeje), aby nieco podtrzymywała (znaczy przenosiła na wiązary) część obciązenia. Powiedzmy że "pod" miałbym średnio 35cm, "nad" 25cm (może trochę więcej, szczególnie tam gdzie mam miejsce). Tak aby nie tworzyć pustki, więc pewnie z przerwą aby pierwszy rzut osiadł swoje po nałożeniu.

Co do rozpylania był patent (ogólnie) z odwrotnym-mega-odkurzaczem i rura w rurze, względnie łatwe do sprawdzenia.

Co na napowietrzania wiertara z mieszadłem (mam w parku różne modele obu) do sprawdzenia. A może betniarka (np. do wstępnego rozproszenia), jakieś duże śmigła w każdy razie potrzebne.



Nie wiem skąd to wiesz...

Primo błagam was nie zaczynajcie!

Raczej mówimy o płaskiej aplikacji. Z ITB Ekofibra lambda w zakresie gęstości 30-60 praktycznie stała. Pytanie jak będzie się różnić od nakłądania ręcznego vs mechanicznego. Z dostępnych ofert na Alejgro np. ceny usługi to z grubsza to 50% wartości materiału, myślę że przy większych ilościach byłaby +33%. Więc jeśli 1/3 grubsza warstwa ręcznie dawałaby takie samu U jak cieńsza maszynowo (co oznaczałoby lambdę ręczną ca. 0,056 dla maszynowej 0,43, tak źle raczej nie wyjdzie, raczej około 0,050) to po co się wysilać. Jakkolwiek wydaje się że realnie (dla uzyskania takiego samego U), usługowo jest to kkoszt większy nie o 50% (może przy większej ilości 33%) tylko bliżej 43%(28%) na oko.

Pytanie jeszcze co to wg. badaczy znaczy "nakładanie ręczne" (na chama z worka bez myślenia?). Raczej chyba staranną bo różnice małe (np. 0,037 vs 0,043)

grzeniu666
21-02-2013, 18:05
I co postanowiles "grzeniu666" po skonsumowaniu tych wszystkich madrosci ? :)
Dmuchasz czy sypiesz? Liczyles ile workow potrzebujesz w zaleznosci od metody ?
:)

Docelowo planuję około 70-80m3 (na powierzchni 140m2). Dużo zależy od podsumowania budżetu na jesieni, jeśli robiłbym całą grubość, i udało by się zbić cenę usługi o 30-40% (przyjmuję cenę usługi wyjściowo 50 zł /m3, nie wiem, ale podejrzewam że to dla ekipy dobra dniówka na takiej prostej aplikacji) to pewnie zlecałbym maszynowo. W innym wypadku (jeśli nie ruszą ceny, lub jeśli będę robił na dwa rzuty) pewnie będę próbował sam jakiś skuteczny patent opracować, bo nie uśmiecha mi się 4 tysie za robotę płacić. Jak widzisz, sporo "zależy czy".

grzeniu666
21-02-2013, 21:14
A dostałeś ofertę już od kogoś? Ja na "wdmuch" 140m2, U<0,1 z ekofibra ze znaną f-mą (pierwsza w wynikach G po wpisaniu "ekofiber") dogadałem 90zł/m2 z termowizją i 5 letnią gwarancją. Wiem już więc jak wygląda PUR, granulat styro, wełna szklana i skalna oraz ekofiber - teraz tylko wybrać:/

Nie, jeszcze nie zapytywałem bo czas nie ten. Czy umawiasz się też jakoś na ilość/grubość warstwy, czy wyłącznie U? Pi*drzwi minimum 40cm chyba wyjdzie? Gwarancja jest na utrzymanie tego współczynnika? Nie mało (~200/m3?)... :(

grzeniu666
21-02-2013, 21:41
Tymczasem patrzę na Aledrogo, materiał można dostać za ca. 100/m3, wraz z usługą 150zł/m3. Może dam mniejszą ilość, np. 40cm. Oprócz tego muszę zdecydować czy środkiem (pod kalenicą, w szerokiej na 2m części użytkowej-strychowej) deski podłogi kłaść bezpośrednio na dolnym pasie wiązarów zostawiając między nimi a GK jakieś 35-40cm na ocieplenie, czy podnieść wyżej (dechami na sztorc) o jakieś 15 cm umożliwiając sobie wdmuchnięcie (od razu lub w przyszłości) większej grubości ocieplenia.

malux20
22-02-2013, 13:35
ja mam u siebie celulozę zasypaną na na farmacelu [2 płyty na grubości]
na m2 dawałem około 10 wieszaków
przed wysypaniem sprawdzaliśmy sufit [chodziliśmy po nim-ja waże z 110 kg]
jeśli chodzi o kładzenie to tylko nadmuch
ja mam w narożnikach przy czterospadowym dachu takie zakamarki że granulat był jedynym rozwiązan iem
trochę siębałem podobno niepotrzebnie pożaru i założyłem 4 czujki przeciwpożarowe na strychu-

Przemek-
22-02-2013, 13:49
Jest jeszcze styropian:
- regranulat, lambda<0,04, ~50zł/m3,
- granulat, lambda<0,04, ~100zł/m3.
Jakościowo granulat od re niczym się nie różni więc granulat nieopłacalny; nie ma różnicy pomiędzy ręczną robotą a "wdmuchem"; oba materiały wysypuje się tak samo prosto ręcznie i nie potrzeba maszyny tam gdzie jest dojście. Wcześniej ktoś pisał o możliwości spajania wierzchniej warstwy specjalnym klejem:
Opakowanie 25 kg jest w cenie 103,00 PLN Netto / 126,69 PLN Brutto; Zużycie: 1 m2 ~1 kg

Czy ktoś już użył regranulatu styropianowego do ocieplenia stropu? Mam właśnie taki zamysł, by ocieplić monolit.... zgromadziłem już kilkanaście m3 w workach.
Pytanie, czy uda się to jakoś sensownie zespolić by dało się po tym np chodzić...

malux20
23-02-2013, 18:45
ja uważam że przy granulatach ważniejsza skuteczna-dokładna izolacja od lambd

malux20
23-02-2013, 23:17
no tak to można nazwać

malux20
24-02-2013, 08:57
martwi mnie jednak palność celulozy
niby się ona tylko zwęgla
daję większy opór temperaturze[kwestia zaplonu ]
proces zwęglania trwa wystarczająco długo no ale ja założyłem na poddaszu 6czujek.
rozmawiałem z ludzmi - u których był pożar wręcz twierdzą że to te powolne zweglanie uratowało ich od spalenia.

Przemek-
24-02-2013, 15:18
Z racji tego, ze jest ten monolit, to szkoda było by nie wykorzystać już go, chociażby jako magazynek. Stąd zamysł, by dało się chodzić po termoizolacji. Dlatego myślę nad granulatem, bo pewnie jak każdemu - zależy mi na minimalizacji kosztów. Myślałem by wykonać próby mieszanki z cementem i szkłem wodnym (podpowiedzi Adama). Kilka już robiłem, ale nie dały zadowalającego efektu. Jeszcze kilka pomysłów w głowie jest.
Zamysł był, by zrobić jakąś lekką styrobetonową wylewkę... grubości ok.40cm.
co do proszku Pigeona, to myślałem już o nim, tylko terminy odległe:) Poza tym trochę już tego styropianu nagromadziłem i smutno by było zalać go teraz acetonem:)
Do zimy mam czas by coś wymyśleć, bo w planach przeprowadzka w tym roku:yes:

ekmir
21-04-2013, 23:04
Ja mam pytanie związane pośrednio z poruszanymi zagadnieniami.
O co chodzi ze stosowaniem folii?

Michał-J
24-04-2013, 15:21
martwi mnie jednak palność celulozy
niby się ona tylko zwęgla
daję większy opór temperaturze[kwestia zaplonu ]
proces zwęglania trwa wystarczająco długo no ale ja założyłem na poddaszu 6czujek.
rozmawiałem z ludzmi - u których był pożar wręcz twierdzą że to te powolne zweglanie uratowało ich od spalenia.

Dlaczego Wy się tak wszyscy przejmujecie tą palnością. Nie rozumiem tego.
Ale uspokoję Was trochę co do palności wełny celulozowej podając linki do ciekawych filmików:

http://www.youtube.com/watch?v=UPyOEAZ6mCY&playnext=1&list=PL91C0F082AC86799E&feature=results_main
http://www.youtube.com/watch?v=s9iQoXvrYPk

Wełna celulozowa jest lepsza pod względem palności niż wełna skalna. A dlaczego tak jest? Bo wełna celulozowa zawiera spore ilości soli boru oraz kwasu borowego. Wełna celulozowa niektórych producentów zawiera także siarczan (VI) glinu. Dzięki tym dodatkom włókna celulozowe zabezpieczają doskonale przed ogniem. Wełna celulozowa zaliczana jest do grupy materiałów trudnopalnych, nie rozprzestrzeniających ognia. A w przypadku zagrożenia pożarem zdolność materiału izolacyjnego do zapobiegania zapaleniu się konstrukcji jest ważniejsza niż sama jego odporność na ogień. Włókna celulozowe nie spalają się, nie ulegają topnieniu, a jedynie zwęglają się z szybkością 5-15 cm na godzinę. Doświadczenia wykazały, że temperatura wewnątrz zwęgliny wynosi 90-95°C. Drewno zapala się przy temperaturze około 200-300°C. Stal zaczyna tracić swoje właściwości konstrukcyjne powyżej 300°C. Jak widać włókna skutecznie chronią konstrukcje drewniane i metalowe przed ogniem.
Podaje przykładowy skład gotowego produktu jednego z producentów wełny celulozowej: 81% celuloza, 12% kwas borowy i 7% boraks (tetra boran sodu Na2B4O7).

Tomek W
26-04-2013, 16:24
Wełna celulozowa jest lepsza pod względem palności niż wełna skalna.

Jedna uwaga - wełna celulozowa - trudnozapalna, a wełna skalna - niepalna.
http://www.przegladbudowlany.pl/2009/04/2009-04-PB-32-37_radziszewska.pdf

Tomek W
29-04-2013, 08:41
Istotne, aby ogień (jeśli się pojawi) nie rozprzestrzenił się szybko na inne pomieszczenia. Więc to nie kwestia samej temperatury a przenoszenia ognia.
http://www.youtube.com/watch?v=YDUzvBDlpwo

Tomek W
29-04-2013, 09:27
Zgadzam się - aktywnie i pasywnie daj gwarancję bezpieczeństwa.

Tomek W
30-04-2013, 08:44
Mądry Polak po szkodzie :)

PS
Aby jak najmniej ich było

gorbag
09-06-2013, 17:48
Zbliżam się do etapu w którym muszę podjąć decyzję co do ocieplenia stropu.
Dach z wiązarów na parterówką, dolny pas ma prawie 20cm, sufit opuszczany na ruszcie o 15-25cm, różnie w różnych pomieszczeniach.

Rozważałem samodzielnie układane izolacje z wełny, albo celulozę z usługą.

Biorąc pod uwagę koszty, łatwość samodzielnego rozłożenia i obciążenie konstrukcji, myślę dziś o wsypaniu od góry granulatu wełny w przestrzeń między podwieszonym sufitem, a dolnym pasem wiązarów. Będą tam też szły kanały do WM. W wysokości dolnego pasa wiązara myślałem rozłożyć wełnę z rolki na sznurkowaniu.

Rozwiązanie wydaje się tańsze niż celuloza i mniej obciąża konstrukcję.
Ze względu na sznurkowanie górnej części wełny, mniej obciąża ruszt i płyty niż sam granulat (przypadek Piczmana).
Łatwość aplikacji wydaje się łatwiejsza niż przy dwóch warstwach wełny z rolki - łatwiej wsypać granulat niż układać wełnę od dołu wiązarów.

Jakie wady może mieć takie rozwiązanie? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

malux20
12-06-2013, 12:08
ja na 2 warstwy fermacela miałem nasypane 50-60 cm celulozy
termicznie bardzo ok
akustycznie srednio to było
do góry pasa dolnego [20cm ] zostawiłem celuloze
na to wełna kamienna[25 cm]
nadmiar celuloz\y [30 cm] przesypywalismy na wełnę
wyciszenie jest teraz ok
[o kurzu nie bede pisał:)

gorbag
12-06-2013, 12:22
Dziękuję za odpowiedź. Każda się przydaje.
malux20, z tego co kojarzę miałeś dobrą cenę na celulozę.
Możesz na priv kontakt kto Ci to robił i za ile? Intuicyjnie chciałbym iść w tę stronę, ale cena trochę mnie zniechęca.

Trochę się z tym miotam. Dopuszczam również granulat styropianowy jak u Lobo_M.
Tanio, lekko i łatwa aplikacja. Obawa to, mimo wszystko, palność.

gorbag
12-06-2013, 13:01
Regranulat z dostawą do mnie widzę po 45zł/m3. To by wyszło połowę tego co wełna i mniej niż 1/3 ceny za ekofiber, a robota wydaje się przyjemna.
Obciążenie płyt i konstrukcji niewielkie. Prawie same plusy. Czy można jakoś oszacować U takiej przegrody? Gdzieś widziałem że aby uzyskać U płyty styropianu trzeba dać 10-15% więcej granulatu.

Z palnością bardziej obawiam się sytuacji że coś w stropie "zaiskrzy" niż o pożar działający od dołu stropu.

gorbag
16-07-2013, 10:35
Regranulat z dostawą do mnie widzę po 45zł/m3. To by wyszło połowę tego co wełna i mniej niż 1/3 ceny za ekofiber, a robota wydaje się przyjemna.
Obciążenie płyt i konstrukcji niewielkie. Prawie same plusy. Czy można jakoś oszacować U takiej przegrody?
Sam sobie odpowiem, może innym się przyda. W aktualnym Muratorze wspomniano, że granulat styropianowy ma współczynnik 0,043.

nodan
16-07-2013, 10:59
Granulat(regranulat) styropianu nie ma aprobaty technicznej i nie jest dopuszczony oficjalnie do stosowania w budownictwie. Po za tym utlenia się i jego właściwości cieplne są bardzo słabe. Weź wełnę wysyp jak nie stać cię na celulozę. Bo za kilka lat będziesz musiał wymianiać izolację

gorbag
16-07-2013, 13:22
@nodan
Dzięki za opinię. Ciągle się waham. To co piszesz, to z własnego doświadczenia? To nie kwestia stać-nie stać. Kwestia co się opłaci.
Na aprobatach mi nie zależy, w domu dziadka żaden z materiałów nie miał aprobaty technicznej, a stoi do dziś.
Właściwości cieplne według Muratora 0,043 czyli przy grubości jaką planuję (17-32cm granulatu+20cm dobrej wełny) nie wychodzi źle?
Od góry ciągle będzie dostęp "serwisowy", ale nie wydaje mi się, żeby po paru latach granulat sam zniknął (utlenił się). Najwyżej się dosypie.

ekmir
16-07-2013, 13:27
@nodan
Na aprobatach mi nie zależy, w domu dziadka żaden z materiałów nie miał aprobaty technicznej, a stoi do dziś.

Materiały używane w tamtych czasach to inna bajka,dzisiaj nikogo nie stać na takie budowanie i żeby było jasne piszę o budynkach przedwojennych :)

gorbag
16-07-2013, 13:39
Materiały używane w tamtych czasach to inna bajka,dzisiaj nikogo nie stać na takie budowanie i żeby było jasne piszę o budynkach przedwojennych :)
Budynek przedwojenny. Akurat na drewnianym stropie była polepa :) Wszystkich stać, ale aprobaty nie miała.

ekmir
16-07-2013, 13:53
Budynek przedwojenny. Akurat na drewnianym stropie była polepa :) Wszystkich stać, ale aprobaty nie miała.

No to spróbuj wybudować dom z pełnej cegły, a nie z jakiegoś udającego cegłę porothermu i zastosować takie krokwie jak się wtedy stosowało (dzisiaj jak jest 1/2 to i tak dobrze).

nodan
16-07-2013, 14:07
Zastanów dlaczego granulat(regranulat) nie ma aprobaty technicznej...skoro byłby materiałem satysfakcjonującym to byłby używany, a nie jest. Dlaczego spółdzielnie mieszkaniowe zlecają usunięcie go ze stropodachu i wstrzyknięcie w jego miejsce wełny lub celulozy. Po za tym jest bardzo lekki gęstość chyba około 10-11kg/m3 i stawia przez to niski opór cieplny, zwłaszcza w lato

oliwkawawa
31-10-2013, 12:26
czyli podsumujmy: maszynowo otrzymamy do wyboru do koloru 25 40 44 a nawet 65 kg/m3
i teraz rodzi się trudne pytanie, lambda 0,037 to konkretnie dla której gęstości ?? dla wszystkich jednocześnie czy tylko dla jakiejś konkretnej ??

PS na stronie 9 masz tabelkę 5, jest bardzo podobna do tabelki 1 tyle że tam czytamy inne wartości :D


Przeczytałam cały wątek, i mam pytanie w nawiązaniu do dyskusji: gęstość vs lambda.

Miałam plan położyć na stropie 2x15 cm Uni Maty Isovera. W ostatnich dniach zaczęłam czytać o celulozie. Powysyłałam do kilku firm zapytania.
Dostałam ofertę m.in. na Isofloc (0,037; http://www.derowerk.pl/pl/isofloc-f-informacje-podstawowe/specyfikacja-techniczna.html). Pan twierdzi, że aby otrzymać współczynnik taki jaki dla 30 cm UniMaty potrzebne będzie ok. 27 cm Isofloca.
Przeliczyłam to po swojemu (ostrzegam że jestem laikiem i mogę się mylić):
30 cm Uni Maty daje 0,130
27 cm Isofloc daje 0,137

gdzie popełniam błąd? :)

Kolejna rzecz, bo nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi-czy pod granulat z celulozy powinno się jednak położyć folię paroprzepuszczalną? (w domu będzie WM). Jeśli tak, to czy wystarczy na zakład, czy należy ją posklejać taśmą?

Pozdrawiam :)

gorbag
31-10-2013, 12:50
Też chciałem celulozę, ale zniechęciła mnie cena.

Z tego co się orientowałem:

Niektórzy twierdzą, że co prawda celuloza ma gorsze parametry, ale nigdy nie uda się ułożyć wełny tak szczelnie, stąd niby przewaga celulozy. Dochodzi parametr gęstości o której wspominasz. Ostateczny współczynnik zależy nie tylko od grubości i własności materiałów, ale też jego zagęszczenia.

Niektórzy proponują nie dawać żadnej membrany, inni proponują drogą membranę "inteligentną". W przypadku wentylacji mechanicznej wydaje mi się, że trzeba dać membranę, ze względu na ogólne dążenie do szczelności. Jak dać membranę, to i posklejać.

malux20
31-10-2013, 13:10
gorbag popieram

oliwkawawa
31-10-2013, 13:11
Cena jest wysoka, to fakt. Dlatego ja ciągle biję się z myślami.

Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie między celulozą a wełną z rolki. Wełna w granulacie ;) Cena znośna, a na pewno bezspoinowo i dotrze do najmniejszych zakamarków :) Dostałam ofertę z jednej firmy na celulozę 30 oraz 40 cm (cena zabija) oraz na wełnę Isover w granulacie, cena spoko. Pan sam zarekomendował mi wełnę, jako że strop jest betonowy, poddasze wentylowane oraz nieużytkowe....
Odradzają mi również ładowanie powyżej 30 cm. W przypadku mojego domu i zastosowanych w nim rozwiązań (ani to pasywne, ani mega energooszczędne) ponoć 25-30 cm (celulozy) spokojnie wystarczy.

Co do membrany, masz chyba na myśli folię (paroprzepuszczalną)? Zwykle membraną nazywają coś wysokoparoprzepuszczalnego. Ale nazwy są przeróżne jak widać.

Myślę, myślę....

oliwkawawa
31-10-2013, 13:14
I czy to nie jest też tak, że wełna ułożona z rolki na przekładkę, nawet ta o lepszym współczynniku ( 0,039 ), ta podobną (albo i gorszą) izolację jak wełna w granulacie (0,041) nadmuchana bezspoinowo, odpowiednio napowietrzona? Mówię o tej samej grubości.

malux20
31-10-2013, 13:34
oliwka odradzają powyżej 30 cm
pamiętaj że rachunków za ciebie nie zapłacą.
zapytaj się ich czy 3kw-o takiej mocy piec starczy ich zdaniem do ogrzania domu 123m2 przy temp -20

malux20
31-10-2013, 13:35
jeżeli granulat wełny nie jest drogi to brać go zamiast celulozy

cronin
31-10-2013, 14:32
Mam 50 cm warstwę bez membrany, jako ocieplenie stropodachu wentylowanego. Wicher tam nie hula, co sprawdziłam organoleptycznie. Membrana była ale panowie żeby nadmuchać od góry celulozę, ją porozcinali, zresztą i tak nie była szczelnie położona, tylko jako ograniczenie od góry (pierwotnie miał być nadmuch od dołu). Jeśli okaże się że jest potrzebna to pobawię się w spidermana na poddaszu (ma średnio metr wysokości i trzeba łazić po wiązarach) i spróbuję rozłożyć ją znowu. Ale szczelnie na pewno mi się nie uda.

geno83
31-10-2013, 17:44
:welcome: a tak orietacyjnie jakie są teraz ceny celulozy i granularu wełny. Ja zamierzam docieplac dpoddasze dopiero pod koniec przeszlego roku
w pierszej kolejnosci do roboty idzie elewacja podbitka a potem środek, żeby zwierzynca nie mieć

geno83
31-10-2013, 17:54
Jeszcze nie wiem co wybiore mam straszny mętlik w głowie, ale jest jeszcze czas do namysłu.
Ile taka izolacja z celulozy moze poleżeć oczywiście w sprzyjających warunkach, a jak to sie ma do wełny skalnej

oliwkawawa
31-10-2013, 18:33
jeżeli granulat wełny nie jest drogi to brać go zamiast celulozy

granulat wełny wychodzi sporo taniej niż granulat celulozy.

Tak na szybko (wszystko wzięte z jednej wyceny, od tej samej firmy), na mój metraż (190 mkw)
30 cm celulozy - 8.360 zł (U-0,126)
30 cm wełny - 5.890 zł (U-0,136)
40 cm wełny - 7.600 zł (U-0,102)

Wełenka Isover w granulacie więc chyba dobra.
Chyba jednak zrobię basen z wełny na górze ;)

oliwkawawa
31-10-2013, 18:34
Nigdzie, po prostu wg wielu dobrych praktyków znających się na rzeczy, liczenie do 3-go miejsca po przecinku to bujanie w obłokach. Czyli 0,13W/m2/K = 0,13W/m2/K:)


Dzięki ;) Wiesz jak to z kobietami, drobiazgowe potrafimy być ;)

oliwkawawa
31-10-2013, 18:39
:welcome: a tak orietacyjnie jakie są teraz ceny celulozy i granularu wełny. Ja zamierzam docieplac dpoddasze dopiero pod koniec przeszlego roku
w pierszej kolejnosci do roboty idzie elewacja podbitka a potem środek, żeby zwierzynca nie mieć

Przy 30 cm grubości celuloza od 36 zł do 48 zł.
Wełna (ta sama grubość) od 28 zł do 42 zł.
Mowa o granulatach. Ceny netto. Uwzględniona robocizna.

Wełna z rolki - najlepszą wycenę jaką mam na Uni Matę (0,039) to 12 zł netto (15 cm) czyli za 30 cm wyjdzie 24 zł netto (plus ew. koszty rozłożenia, jeśli nie robisz sam).

oliwkawawa
31-10-2013, 18:40
Jeszcze nie wiem co wybiore mam straszny mętlik w głowie, ale jest jeszcze czas do namysłu.
Ile taka izolacja z celulozy moze poleżeć oczywiście w sprzyjających warunkach, a jak to sie ma do wełny skalnej

Wg zapewnień producentów to minimum 50 lat mają leżeć i spełniać swoją rolę :>

geno83
31-10-2013, 19:01
Dzieki za szybką odpowieć, Moim zdaniem jak juz robic to raz a dobrze
Ceny jeszcze do przełknięcia:popcorn:

geno83
31-10-2013, 19:05
A jak celuloza zachowuje sie w skosach czy z czasem nie bedzie miała tendencji do osuwania i osiadania

oliwkawawa
31-10-2013, 19:59
A jak celuloza zachowuje sie w skosach czy z czasem nie bedzie miała tendencji do osuwania i osiadania

To już pytanie do "użytkowników" :)
U mnie jest do pokrycia płaski strop, więc nawet nie prowadziłam śledztwa w tej sprawie ;)

geno83
31-10-2013, 20:30
Od trzech dni przekopałem internet przeczytalem chyba wszystkie tematy zwiazane z celuloza praktycznie nikt nie pisze jak sie zachowuje. Moze dlatego że w polsce jest stosowane dopiero od 10 lat, przydala by sie wypowiedz urzytkowników któży zastosowali tą izolacje kilka lat temu
może ktoś sie pojawi. Są tylko wypowiedzi konkutecji (pianki natryskowe) że ponoć osiada z biegiem czasu

fotohobby
31-10-2013, 20:41
Jak mi mówił wykonawca na jakis targach, na stropie celuloza może "siąść" o 2-3% grubości. Czyli warstwa 30cm o 1 cm. W skosach - nie wiem. Tam wdmuchują celulozę z wiekszą gęstoscią.

oliwkawawa
31-10-2013, 21:16
Siada zapewne bardzo różnie, w zależności od gęstości nasypu....
Choć producenci zastrzegają że 2-5 max 10%... Wszystko zależy też od konkretnego materiału, bo celulozy różne są. (czytałam trochę i się mądrzę :D jak się mylę proszę mnie poprawić :)

karolek75
31-10-2013, 21:18
Nigdzie, po prostu wg wielu dobrych praktyków znających się na rzeczy, liczenie do 3-go miejsca po przecinku to bujanie w obłokach. Czyli 0,13W/m2/K = 0,13W/m2/K:)


Kszhu kto jak kto ale Ty? ;) 0,137 to juz 0,14 po zaokrągleniu.

gorbag
31-10-2013, 21:23
Wszystko zależy też od konkretnego materiału, bo celulozy różne są
Mieszkałem kiedyś w domu (obecnie 80 lat) w którym ściany szkieletowe były zasypane celulozą z dodatkami mineralnymi w postaci... trocin wymieszanych z wapnem. Tam osiadanie było spore. Na wysokości jednej kondygnacji kilkanaście do 20 cm. W sumie było normowe 10%, ale górą ściany była pustka :)
Wiem że to inny materiał, ale jakby nie patrzeć izolacje celulozowe stosowano w Polsce znacznie wcześniej niż 10 lat temu.

geno83
31-10-2013, 22:26
Sczelina wetylacyjna miedzy deskowaniem a celulozą zalecana czy mozna zrezygnować dodam że na deskowaniu mam membrame dorken delta maxx plus. W czasie pobytu na forum natknołem sie na takie rozwiązanie221872

karolek75
31-10-2013, 22:28
Toteż bezpieczniej jest to zaokrąglić zgodnie z zasadami matematyki. Zeby ńie było niespodzianki, ze przegroda ma niby U=0,13 a rachunki jakby za wysokie.

sciema
01-11-2013, 07:31
Sczelina wetylacyjna miedzy deskowaniem a celulozą zalecana czy mozna zrezygnować dodam że na deskowaniu mam membrame dorken delta maxx plus. W czasie pobytu na forum natknołem sie na takie rozwiązanie221872

membrana jest z górnej półki i jest w stanie zgromadzić 1kg wody na 1m2 membrany i oddawać ją powoli więc nawet do wełny ta szczelina nie jest potrzebna jak masz deskowanie.

ja mam tak samo jak Ty i najprawdopodobniej zasypię celuloza jak tylko zrobię stelaż - pewnie wełną wyszłoby taniej ale te igły.... brrrrrrrrr

Rom-Kon
01-11-2013, 13:38
Brałem na początku sierpnia po wykonaniu nasypu wyszło za metr sześcienny 7,35eur loco magazyn dostawcy.
nadmuchiwarkę wypożyczyłem od dostawcy granulatu w bardzo atrakcyjnej cenie a i kultura bo co zostało na aucie zabrali ze sobą :)
i dla mojego karmana znalazł się niezły wypełniacz.
Granulat do rozsypania czy te "kłaczki" do rozdrobnienia i "wdmuchu"?

oliwkawawa
01-11-2013, 18:52
To ja mam jeszcze pytanie dodatkowe.
Czy jest sens dawać nad garażem mniejszą warstwę izolacji? Garaż w bryle, pokaźnych rozmiarów - prawie 40 mkw. Nieogrzewany, więc czy warto tam dawać 30 czy 40 cm ocieplenia?

if22
27-11-2013, 15:43
Chciałbym ocieplic dach ekofibrem. Krokwie mają 20cm na nich jest pełne deskowanie i membrana. Kalenica jest wentylowana. pomiędzy styropianem na ścianach na deskowaniem są zostawione otwory aby była wentylacja dachu. Dach jest już częsciowo ocieplny wełną, pod wełną jest folia (patrz https://app.box.com/s/ugktd63ek4qdgzqljzdj ).
Czy mogę ocieplic dach ekofibrem? Jaką grubosc zastosowac pomiędzy krokwiami (15/20cm) i pod krokwiami. Na strychu (składzik na graty + rekuperator) planowałem dac płytę osb. Na poddaszu płyty kartonowogipsowe do tego folia paroizolacyjna.

Da radę to ocieplic? Co z wentylacja dachu?

227462

if22
29-11-2013, 21:47
Chciałbym ocieplic dach ekofibrem. Krokwie mają 20cm na nich jest pełne deskowanie i membrana. Kalenica jest wentylowana. pomiędzy styropianem na ścianach na deskowaniem są zostawione otwory aby była wentylacja dachu. Dach jest już częsciowo ocieplny wełną, pod wełną jest folia (patrz https://app.box.com/s/ugktd63ek4qdgzqljzdj ).
Czy mogę ocieplic dach ekofibrem? Jaką grubosc zastosowac pomiędzy krokwiami (15/20cm) i pod krokwiami. Na strychu (składzik na graty + rekuperator) planowałem dac płytę osb. Na poddaszu płyty kartonowogipsowe do tego folia paroizolacyjna.

Da radę to ocieplic? Co z wentylacja dachu?

227462

?

sciema
02-12-2013, 00:52
który EKOFIBER jest lepszy:

Isofloc czy Ekovata?

cena za 28cm / m2 do przyjęcia?
56zl skosy
36,4zl sufit

Adam Nowacki
19-12-2013, 11:29
który EKOFIBER jest lepszy:

Isofloc czy Ekovata?

cena za 28cm / m2 do przyjęcia?
56zl skosy
36,4zl sufit

Wiem że przyjęło się mówić EKOFIBER ogólnie na celulozę (coś jak adidasy nike ;) ale starajmy się być poprawni.
Ekofiber to polski producent celulozy z Kielc - parametry produktu bez szału ale cena dobra. Ma wszystkie wymagane w PL dokumenty żeby go zgodnie z przepisami wbudować.
Isofloc to celuloza szwajcarskiego koncernu - dostępna na rynku od wielu lat, lambda = 0,037. Papiery też ok.
Zarówno na temat ekofibru jak i isofloca znajdziesz bez problemu więcej informacji na tym forum.
Ekovata to celuloza litewska - niestety nie jestem w stanie znaleźć Europejskiej Aprobaty technicznej ani certyfikatu CE. Polska strona dystrybutora nie zawiera nawet podstawowych informacji o stosowanych gęstościach ani żadnych dokumentów do pobrania. Lambda deklarowana niby 0,038, obliczeniowa 0,041 ale nie mają czym tego udowodnić. Jedyny certyfikat zgodności jaki znalazłem dotyczy badania tylko jednej próbki dla jednej gęstości a metoda badania (kondycjonowanie próbki) była inna niż w normach stosowanych w EU. Odpuściłbym sobie bo na razie to takie niewiadomo co ;)

Ogólnie zwróć uwagę żeby produkt miał certyfikat CE - to właściwie jedyna gwarancja spełniania deklarowanych właściwości materiału.
Wiem że na pewno CE mają ekofiber, isofloc, thermofloc, isocell, thermocell.

Pozdrawiam

geno83
27-01-2014, 22:58
Ekofiber czy Thermocel, ktory produkt jakosciowo lepszy . Celuloza bedzie na 100% u mnie na poddaszu tylko nie wiem jakiego producenta.

Adam Nowacki
28-01-2014, 11:14
Ekofiber wg aprobaty technicznej ETA-09/0354:
Lambda: 0,041 [W/mK]
Klasa reakcji na ogień: C-s2, d0 (dla warstwy powyżej 5 cm)
Osiadanie: 15% (to oczywiście bierzemy pod uwagę przy otwartym nadmuchu)
Zużycie: izolacja pozioma od 28 kg/m3, skosy od 42, pionowa od 50

Thermocel wg aprobaty technicznej ETA-06/0086:
Lambda: 0,039 [W/mK]
Klasa reakcji na ogień: E
Osiadanie: 15%
Zużycie: izolcja pozioma od 30 kg/m3, pozostałe od 40

Jednym słowem - Thermocel lepsza lambda, mniejsze zużycie, gorsze zachowanie w przypadku pożaru.

Dla porównania:
Isofloc wg aprobaty technicznej ETA-04/0080:
Lambda: 0,037 [W/mK]
Klasa reakcji na ogień: B-s2, d0 (dla warstwy powyżej 10 cm)
Osiadanie: 8%
Zużycie: izolacja pozioma od 25 kg/m3, skosy od 40, pionowa od 44

Isocell wg aprobaty technicznej ETA-06/0076:
Lambda: 0,039 [W/mK]
Klasa reakcji na ogień: B-s2, d0 - (dla gęstości 30-65 kg/m³ i grubości >10 cm, bez szczeliny powietrznej, w innych przypadkach E)
Osiadanie: 8%
Zużycie: izolacja pozioma 28 kg/m3, pozostałe od 38

Te aprobaty miałem pod ręką - może komuś przyda się takie zestawienie

geno83
28-01-2014, 18:30
Adam dziekuje za info

nodan
16-03-2014, 13:39
Na stronie dmuchamy.com.pl znalazłem deklarację zgodności dla celulozy Isocell

http://dmuchamy.com.pl/wp-content/uploads/2014/02/Celuloza_isocell_karta_charakterystyki_produktu.pd f

scrabie
26-03-2014, 11:05
Ja odnośnie celuozy mam dwa pytania do użytkowników. Po pierwsze o ile dobrze rozumiem 15% siadanie celulozy daje mi na wysokości ściany 2,6 m jakieś 39cm, czyli teoretycznie po paru latach mam 40 cm pustki w ścianie? Po drugie czy jak przypadkiem wywiercę w ścianie lub w suficie otwór na halogen, gniazdko, cokolwiek to nie zostanę zasypany lawiną celulozy? Jestem na etapie planowania swojej budowy, więc proszę o wyrozumiałość, ale szukam najlepszego rozwiązania :)

fofo
04-07-2014, 09:03
Osiadanie dotyczy tylko luźnego zasypu na stropie. W ścianie celuloza ma gęstość 60km/m3 i nie osiada, więc nawet jak odkręcisz jedną płytę GK to pozostanie na swoim miejscu.

Moja ocena popularnych izolatorów;
Ekofiber -ma papiery ale nie polecam, mierna.
Ekovata - omijaj szerokim łukiem
Isofloc - trochę ściema z tymi gęstościami, na Polski rynek robią inną niż dla Niemców - gorszą :(
Isocel - warty zainteresowania
Thermofloc - jedyny w tym gronie ma certyfikat NaturePlus, warty zainteresowania.

Tylko dwa ostatnie nie zawierają BORU, który od 2012 jest dyrektywą UE zabroniony w celulozie.

Jeśli ktoś Ci powie że na strop gęstość 25kg/m3 wystarczy lub skos tylko 45kg/m3 to takie kalkulacje włóż między bajki, musi być 30 na stropie i 50-55 w skosach. Warto z wykonawcą rozliczyć się na podstawie zużytych worków, masz wtedy pewność że nie "oszczędzał". Tylko zobacz jakie worki bo są 11,5kg jak i 14kg.

Izolacja tylko celulozą !!!
Tylko dobrą :)

fofo
18-07-2014, 13:13
Strasznie się Derowerk zapieniłeś :mad:

Ok na pudle są trzy miejsca - wy też się zmieścicie.

W jednej z dyskusji chwalę Sige którą w też sprzedajecie, więc mozemy się umówić że nie będę się Isofloca "dla PL' czepiał :)

Znając te wszystkie cyferki napiszcie lepiej co to jest Ekofiber bo to jest utożsamiane z celulozą.

zibi6969
10-09-2014, 19:40
Niezły reklamowy wykład :) , a jakie są plusy porównując do wełny mineralnej a jakie minusy ?

fofo
22-10-2014, 15:44
Niezły reklamowy wykład :) , a jakie są plusy porównując do wełny mineralnej a jakie minusy ?

PLUS: nie ma połączeń materiału, grubości izolacji nic w zasadzie nie ogranicza

MINUS: nie zrobisz metodą "zrób to sam", nie jest całkowicie niepalna i waga :(

seweryn22
07-11-2014, 17:44
a jeszcze cena produktu według mnie to jest nie bardzo opłacalne używać niesprawdzonych materiałów na przykładzie izolacji dachu to wełna jest według mnie najtańszym i najlepszym materiałem .(można ją ułożyć samemu)

מרכבה
07-11-2014, 20:25
Kolega Nydar ma wykonaną izolację z ekofibru..
Wełna może za adsorbować 0,3% wody ... ekofiber 18-20% swoje masy .. bez szkody na parametry izolacyjne.
Wełna to stos prętów szklanych czy bazaltowych ... nie bardzo takie coś ma gdzie schować "wodę"

nydar
07-11-2014, 22:25
Kolega Nydar ma wykonaną izolację z ekofibru..
Wełna może za adsorbować 0,3% wody ... ekofiber 18-20% swoje masy .. bez szkody na parametry izolacyjne.
Wełna to stos prętów szklanych czy bazaltowych ... nie bardzo takie coś ma gdzie schować "wodę"

Powiedział bym obrazowo,,spróbuj nasączyć wodą garść gwoździ " To se ne da.Stąd woda jest miedzy gwoździami i przewodzi . Celuloza ma olbrzymią powierzchnie do wchłonięcia ,gwoździe zerową. Produkt naturalny i doskonały ,tyle że dystrybucja i aplikacja w systemie para mafijnym .Chory system dla doskonałej izolacji .
Jak ktoś będzie przeciwny mafijnym układom ,zalecam odkwaszony ,rozdrobniony torf. To też celuloza.

Rom-Kon
08-11-2014, 08:34
Ujmę obrazowo... a po jaką cholerę ktoś chce moczyć gwoździe, chować wodę w wełnie czy ekofibrze? To jakiś nowy trend w modzie poddaszowej o którym nic nie wiem?

karolek75
08-11-2014, 09:20
A co powiecie na alternatywa dla "ekofibru" od steico ?
http://www.steico.com/pl/produkty/materialy-izolacyjne-z-drewna/steicozell/opis.html

UWAGA: nie jestem zwiazany z zadnym sprzedawca i nie jest to reklama ! ;)

Zdun Darek B
08-11-2014, 09:23
Produkt naturalny i doskonały ,tyle że dystrybucja i aplikacja w systemie para mafijnym .

Na czym polega ten system para mafijny ?

Izolacje wykonaną z papieru widziałem wielokrotnie i " się mi podoba " .
Poważnie zastanawiam się nad zastosowaniem tego materiału do zaizolowania poddasza bo wełna jakoś dziwnie słabo trzyma ciepło .

nydar
08-11-2014, 09:32
Ujmę obrazowo... a po jaką cholerę ktoś chce moczyć gwoździe, chować wodę w wełnie czy ekofibrze? To jakiś nowy trend w modzie poddaszowej o którym nic nie wiem?

Może nie tyle ktoś chce chować ,co ona-ta woda chce tam się chować. Nie moda a trend taki ,w dodatku stały.

nydar
08-11-2014, 09:43
Na czym polega ten system para mafijny ?

Izolacje wykonaną z papieru widziałem wielokrotnie i " się mi podoba " .
Poważnie zastanawiam się nad zastosowaniem tego materiału do zaizolowania poddasza bo wełna jakoś dziwnie słabo trzyma ciepło .

Trzy lata temu próbowałem kupić celulozę bez usługi.Prawie nie wykonalne. Prawie bo jednak udało się.
Co do właściwości ,to masz rację .Doskonale zabezpiecza przed przegrzaniem .

nydar
08-11-2014, 09:46
A co powiecie na alternatywa dla "ekofibru" od steico ?
http://www.steico.com/pl/produkty/materialy-izolacyjne-z-drewna/steicozell/opis.html

UWAGA: nie jestem zwiazany z zadnym sprzedawca i nie jest to reklama ! ;)

Jedno i drugie dobre.Wybierz tańsze ale zwróć uwagę na ilość kg w m3 jaką te systemy przewidują. Wdmuchiwane izolacje mają tendencję do osiadania,więc czym gęściej tym lepiej.

fotohobby
08-11-2014, 09:52
Obstawiam, że Steico bedzie droższe.
Z celulozy, to Eko-vatę widziałem na allegro, mozna bylo kupić bez usługi.
Ale jak to zaaplikować ? W worku to zbite prawie, jak kamień.

Miałes jakiś aplikator home-made ?

Prawdą jest, że celuloza lepiej chroni przed upałami - z uwagi na większa pojemność cieplną.

EDIT:
O, eko-vate nadal chyba można kupić bez usługi:
http://wełna-mineralna.pl/ekorema-welna-celulozowa-ekovata-pl.html
I nie tylko eko-vatę:
http://wełna-mineralna.pl/werro-wool-welna-celulozowa-werrowool-pl.html

Zdun Darek B
08-11-2014, 10:02
[QUOTE=fotohobby;6663846 mozna bylo kupić bez usługi.
Ale jak to zaaplikować ? W warko to zbite prawie, jak kamień.

Miałes jakiś aplikator home-made ?



EDIT:



Jeżeli rzeczona "para mafijność" polega na tym że trudno kupić materiał bez usługi w sytuacji gdy do prawidłowego zastosowania konieczny jest specjalistyczny sprzęt.. to nie mam nic przeciwko takiej mafii

nydar
08-11-2014, 10:24
[QUOTE=fotohobby;6663846 mozna bylo kupić bez usługi.
Ale jak to zaaplikować ? W warko to zbite prawie, jak kamień.

Miałes jakiś aplikator home-made ?



EDIT:



Jeżeli rzeczona "para mafijność" polega na tym że trudno kupić materiał bez usługi w sytuacji gdy do prawidłowego zastosowania konieczny jest specjalistyczny sprzęt.. to nie mam nic przeciwko takiej mafii

W przypadku np.140m2 płaskiego stropu ,rozbicie w skrzyni przy pomocy wiertarki z mieszadłem nie jest sprawą niewykonalną jak i rozsypanie spulchnionej izolacji . Problemem są ściany,ale przypadkowo miałem wentylator bocznokanałowy, który jest sercem tego,, specjalistycznego" sprzętu.

Rom-Kon
08-11-2014, 10:38
Może nie tyle ktoś chce chować ,co ona-ta woda chce tam się chować. Nie moda a trend taki ,w dodatku stały.
Jeśli ta woda chce tam się chować to może lepiej jej tam nie dopuścić? Zamiast wynajdowania super ach i och materiałów lepiej zainwestować w porządnie wykonany dach i dobrej jakości paroizolator a tej wody do chowania się raczej nie będzie. Jakoś nie zauważyłem by masowo gniły dachy. A kiedyś były gorsze materiały i również gorsze wykonanie. czyli jak coś działa to po co na siłę zmieniać? Jest wełna i ona działa, jest ekofiber i on też działa... są też inne materiały które też działają a różnice to są w cenie i w tysięcznych częściach po przecinku. Jeden z moich Inwestorów zastosował paroregulator za przeszło 10zł/m2 by "urojona" woda mu się nie zbierała w wełnie. Ale jeśli to nie jest urojenie to w takim razie wszystkim tym co mają folię paroszczelną to masowo zaczną za parę lat gnić dachy... no ale jak już wcześniej wspomniałem jakoś te dachy nie chcą gnić... No ale jeśli już ktoś chce na siłę wydać pieniądze to ok. nic mi do tego. Ja wolałbym zaoszczędzić parę groszy i wyjechać pozwiedzać trochę świata...

nydar
08-11-2014, 10:48
Jeśli ta woda chce tam się chować to może lepiej jej tam nie dopuścić? Zamiast wynajdowania super ach i och materiałów lepiej zainwestować w porządnie wykonany dach i dobrej jakości paroizolator a tej wody do chowania się raczej nie będzie. Jakoś nie zauważyłem by masowo gniły dachy. A kiedyś były gorsze materiały i również gorsze wykonanie. czyli jak coś działa to po co na siłę zmieniać? Jest wełna i ona działa, jest ekofiber i on też działa... są też inne materiały które też działają a różnice to są w cenie i w tysięcznych częściach po przecinku. Jeden z moich Inwestorów zastosował paroregulator za przeszło 10zł/m2 by "urojona" woda mu się nie zbierała w wełnie. Ale jeśli to nie jest urojenie to w takim razie wszystkim tym co mają folię paroszczelną to masowo zaczną za parę lat gnić dachy... no ale jak już wcześniej wspomniałem jakoś te dachy nie chcą gnić... No ale jeśli już ktoś chce na siłę wydać pieniądze to ok. nic mi do tego. Ja wolałbym zaoszczędzić parę groszy i wyjechać pozwiedzać trochę świata...

W pełni się z tym co napisałeś zgadzam . Mój wybór padł na celulozę tylko dla tego bo szkielet a celuloza ma znacznie wyższe ciepło właściwe ,więc lepiej chroni przed przegrzaniem .Współczesny dom to też w połowie szkielet,więc moim zdaniem celuloza w dachu będzie lepsza od wełny mineralnej,styropianu czy PUR. Generalnie preferuję w tym przypadku izolacje pochodzenia roślinnego.

karolek75
08-11-2014, 11:46
Jeśli ta woda chce tam się chować to może lepiej jej tam nie dopuścić? Zamiast wynajdowania super ach i och materiałów lepiej zainwestować w porządnie wykonany dach i dobrej jakości paroizolator a tej wody do chowania się raczej nie będzie.

Czytalem kilka opracowan zaa oceanu nt izolacji celulozowych. Wg nich, albo nie stosowac paroizolacji w ogóle, ew. takie ze zmiennym SD. Celuloza ma miec mozliwosc pracowania z wilgocia w obydwie strony. Takie zalecenia wypracowano porównując "wieloletnie" przegrody z i bez paroizolacji.
Wniosek? Paroizolacje należy dopasowac do materialu, w szczegolnosci ze nie ma idealnych paroizolacji.

Rom-Kon
08-11-2014, 20:38
Czytalem kilka opracowan zaa oceanu nt izolacji celulozowych. Wg nich, albo nie stosowac paroizolacji w ogóle, ew. takie ze zmiennym SD. Celuloza ma miec mozliwosc pracowania z wilgocia w obydwie strony. Takie zalecenia wypracowano porównując "wieloletnie" przegrody z i bez paroizolacji.
Wniosek? Paroizolacje należy dopasowac do materialu, w szczegolnosci ze nie ma idealnych paroizolacji.
Bzdura. Żaden materiał izolacyjny nie będzie nigdy zbyt suchy. Odciąć możliwie najlepiej jak się da parę wodną (bo idealnej paroizolacji nie ma) a każdy materiał izolacyjny odwdzięczy się dobrym izolowaniem. Oczywiście zgadzam się że latem para wodna "wchodzi" w termoizolację (takie prawa fizyki) ale ile tej wilgoci wejdzie? Fanatykom polecam zainstalowanie systemu kanalizacyjnego pod płytą g-k. Swego czasu usłyszałem że firma rozbierała poddasze i murłata była mokra... nie przeczę, mogła być mokra tylko z jakiego powodu. Na pewno nie ze względu na letnie odwrócenie przenikania pary wodnej. Raczej przeciek z dachu lub mostek termiczny na murłacie i do tego brak lub bardzo nieszczelna paroizolacja.

nydar
08-11-2014, 22:13
Nie uważasz,że lepiej jednak używać izolacji bardziej odpornej na wilgoć ,np. pochodzenia roślinnego .W końcu skoro uważamy,że paroizolacja to trochę fikcja, to może jednak roślinna zamiast wełny mineralnej?

karolek75
09-11-2014, 06:47
Bzdura. Żaden materiał izolacyjny nie będzie nigdy zbyt suchy. Odciąć możliwie najlepiej jak się da parę wodną (bo idealnej paroizolacji nie ma) a każdy materiał izolacyjny odwdzięczy się dobrym izolowaniem. Oczywiście zgadzam się że latem para wodna "wchodzi" w termoizolację (takie prawa fizyki) ale ile tej wilgoci wejdzie? Fanatykom polecam zainstalowanie systemu kanalizacyjnego pod płytą g-k. Swego czasu usłyszałem że firma rozbierała poddasze i murłata była mokra... nie przeczę, mogła być mokra tylko z jakiego powodu. Na pewno nie ze względu na letnie odwrócenie przenikania pary wodnej. Raczej przeciek z dachu lub mostek termiczny na murłacie i do tego brak lub bardzo nieszczelna paroizolacja.
Wiesz, ja bardziej wierze autorom owych opracowan niż twojej bzdurze. Skoro twierdza, ze dla celulozy tradycyjna "super" paroizolacja nie jest dobrym pomyslem to ja jej nie zastosuje. A doswiadczenie kolegi nydara z izolacja z celulozy to potwierdza.
Jakie kolega ma doswiadczenie z celuloza ? Bo ze welna to nie watpie.

edit:
np tutaj - http://www.regalind.com/pdf/vaporbarrier.pdf

Rom-Kon
09-11-2014, 15:40
Wiesz, ja bardziej wierze autorom owych opracowan niż twojej bzdurze. Skoro twierdza, ze dla celulozy tradycyjna "super" paroizolacja nie jest dobrym pomyslem to ja jej nie zastosuje. A doswiadczenie kolegi nydara z izolacja z celulozy to potwierdza.
Jakie kolega ma doswiadczenie z celuloza ? Bo ze welna to nie watpie.

edit:
np tutaj - http://www.regalind.com/pdf/vaporbarrier.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.regalind.com%2 Fpdf%2Fvaporbarrier.pdf)
To jest dogmat. W to się wierzy i jak już się wierzy bardzo głęboko i całym sercem to wtedy rozum się wyłącza. Tak to już jest z wiarą w dogmaty. Firma Rockwool też twierdzi że paroizolacja nie jest potrzebna ale jej zastosowanie nie jest błędem - nie widzi potrzeby ale nie zabrania zastosowania. Jak się chce to można. Inne firmy nakazują stosowania paroizolacji.

A jeśli chodzi o autorów opracowań... no cóż... tak samo z farbą. Najlepszą farbę dobierze zawsze sprzedawca tej farby... który pędzla w ręce nie trzymał a moje dwudziestoletnie doświadczenie w tym wypadku nic nie znaczy. Sprzedawca powiedział że najlepsza więc jest najlepsza! Sorry ale ja już przeszło dwadzieścia lat śledzę ten rynek i nie raz już następowały zwroty w technologiach czasem nawet o 180*. Ten zwrot też przeżyję...

Wiele tu na Forum jest takich mitów i legend. Oddychanie ścian, reklamówka na głowie (to o paroizolacji na poddaszu), teoria balonika - to też poddasze... i wiele, wiele innych. Ale o współdziałaniu izolacji termicznej i wilgoci to pierwszy raz słyszę. Widocznie to jakieś nowe czary... jakieś pozytywne wibracje to wydziela?

Rom-Kon
09-11-2014, 15:53
(...)
Jakie kolega ma doswiadczenie z celuloza ? Bo ze welna to nie watpie.

(...)

Z wełną mam doświadczenie... jak najgorsze! Bo gryzie, drapie i dusi na płucach. Termoizolacja to termoizolacja. Obojętnie z jakiego materiału. Na poddaszu ma być U nie większe niż 0.25 i obojętnie jakim materiałem się to zapewni. Mogą to być zgrabione jesienią liście (tak dawniej izolowano!!!) tu materiał nie jest istotny. Wczoraj dowiedziałem się od mojego Inwestora że posadzkarze mówili o swoim kliencie że pod posadzkę dawał aerożel. Sama warstwa aerożelu kosztowała więcej niż mojego Inwestora chudziak, 15cm styropianu i posadzka razem wzięte. Ale kto bogatemu zabroni?

מרכבה
09-11-2014, 16:08
http://www.baubiologie.at/wp/strohballenbau/zertifikate-und-studien/ dziękuję za uwagę ...

karolek75
09-11-2014, 16:15
To jest dogmat.
...
A jeśli chodzi o autorów opracowań
...

To byl pierwszy z brzegu link. Mozna znalez takie i z opracowan bardziej naukowych. No ale kolega ma dogmat, ze jak poddasze to paroziolacja ;) Tak jak ten o oddychaniu scian.

nydar
09-11-2014, 21:46
W Szwecji podczas remontów domów drewnianych , polscy rzemieślnicy ze ścian wyciągali gazety ,które można było przeczytać i nie były to gazety nasączane boropodobnymi wynalazkami. Domy nie miały paroizolacji ,bo gazety z lat 50-tych. Lambda gorsza bo nie poszarpane.

Rom-Kon
10-11-2014, 10:22
W Szwecji podczas remontów domów drewnianych , polscy rzemieślnicy ze ścian wyciągali gazety ,które można było przeczytać i nie były to gazety nasączane boropodobnymi wynalazkami. Domy nie miały paroizolacji ,bo gazety z lat 50-tych. Lambda gorsza bo nie poszarpane.
A ja w Polsce wyciągałem gazety przy wymianie okien./ Też można było je czytać. A swoją drogą gdyby nie pianka montażowa, akryl czy silikon to na budowach znacząco by wzrosło zużycie worków po cemencie ;)

Rom-Kon
10-11-2014, 10:26
http://www.baubiologie.at/wp/strohballenbau/zertifikate-und-studien/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.baubiologie.at %2Fwp%2Fstrohballenbau%2Fzertifikate-und-studien%2F) dziękuję za uwagę ... Bardzo fajne domki. sam bym chciał w takim mieszkać ale to nie jest ani budownictwo powszechne ani też tanie.

Rom-Kon
10-11-2014, 10:51
To byl pierwszy z brzegu link. Mozna znalez takie i z opracowan bardziej naukowych. No ale kolega ma dogmat, ze jak poddasze to paroziolacja ;) Tak jak ten o oddychaniu scian.

W zależności od materiałów i technologi są różne reakcje na zawilgocenie. Jedne bezapelacyjnie muszą być chronione a inne wytrzymują nawet spory napór wilgoci. Tylko że nawet jeśli materiał-techmologia nie wymaga paroizolacji to nie znaczy że jej tam zastosować nie można. Zasada jest prosta. Im termoizolacja (cokolwiek by to było) jest bardziej sucha tym ma większy opór cieplny. To że dany materiał wytrzyma zawilgocenie to nie znaczy że należy go zawilgocić. Bardziej sucho = bardziej "ciepło". I to nie dogmat tylko rozsądne podejście do tematu. A jakie to będą różnice? Nie wiem... może zero-zero-nic ale na pewno coś będzie.

karolek75
10-11-2014, 11:20
W zależności od materiałów i technologi są różne reakcje na zawilgocenie. Jedne bezapelacyjnie muszą być chronione a inne wytrzymują nawet spory napór wilgoci. Tylko że nawet jeśli materiał-techmologia nie wymaga paroizolacji to nie znaczy że jej tam zastosować nie można.
Z tym sie zgadzam - celuloza nie wyklucza stosowania paroizolacji. Wrecz jest zalecana w przypadku bardzo wilgotnych srodowisk np. baseny. Ale nie jest konieczna, a newt lepiej jak jej nie ma gdyz celluloza lepiej oddaje wilgoc w druga strone latem, podczas gdy zima umiarkowany wzrost wilgotnosci przegrody nie ma wplywu na jej izolacyjnosc.
za: http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/musings/how-install-cellulose-insulation
We recently had a professional engineer run some WUFI models for us. According to the models, a cellulose wall without a vapor barrier in Massachusetts will remain dryer than a wall with a vapor barrier because of summer vapor transmission into the wall assembly from the exterior — walls with a vapor barrier have accumulation behind the barrier in the summer. Vapor barriers shouldn’t be used in buildings that have both heating and cooling because vapor flow reverses during the summer.


Zasada jest prosta. Im termoizolacja (cokolwiek by to było) jest bardziej sucha tym ma większy opór cieplny. To że dany materiał wytrzyma zawilgocenie to nie znaczy że należy go zawilgocić. Bardziej sucho = bardziej "ciepło". I to nie dogmat tylko rozsądne podejście do tematu. A jakie to będą różnice? Nie wiem... może zero-zero-nic ale na pewno coś będzie.
Ponizej ant-dogmatyczne podejscie do tematu i opis "sciany Poslusznego", ktory zainstalowal bariere paroszczelna na zewnatrz :eek:
http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/musings/dense-packed-cellulose-and-wrong-side-vapor-barrier
A jak przebrniesz przez to, to zapytaj sie nydara o jego sciany - bo on ma cos podobnego. I wtedy moze sie wyleczysz z dogmatow :)
Swoja droga, kiedy przestales wierzyc w oddychajace sciany? Ja dopiero ze 2 lata temu :P

fotohobby
10-11-2014, 11:42
Ja na stropie mam uklad: płyta k-g, folia alu Strotex, welna mineralna Rockwool Rockton 5cm, Isocell 30cm. Folie dałem, bo kupowałem ją wraz z membraną, kiedy jeszcze nie wiedziałem, że bedzie celuloza.
Przy czym, to oddawanie wilgoci latem niewielką ma wartość, bo latem na jej brak nie cierpimy, za to zimą, kiedy pracuje podlogówka i WM, to lepiej jednak postarac sie zatrzymać ją w środku.

karolek75
10-11-2014, 11:55
Z tym, ze tu chodzi o fakt, ze celuloza wysycha latem z tego co ew. "zalapie" zima. Przy instalacji paroizolacji, ktora nigdy nie jest idealna, jest to utrudnione. Dodatkowo - wilgoc parujac wychladza.
Ja u siebie planuje manewr salomonowy - paroizolacje o zmiennym SD. Zrobile symulacje na WUFI i wyszlo mi, ze to najlepsze rozwiazanie - wilk syty i owca cala.

fotohobby
10-11-2014, 12:21
A co w moim przypadku przeszkadza celulozie "wyschnąć" ?

karolek75
10-11-2014, 12:37
Latem celuloza bardzo czesto wysycha "do srodka". Ty masz folie alu.

fotohobby
10-11-2014, 12:49
Ale dlaczego ma wysychać "do środka", skoro łatwiej jej "na zewnątrz" ?

karolek75
10-11-2014, 12:57
Dlatego, ze takie warunki zdarzaja sie latem.

fotohobby
10-11-2014, 13:02
Jakie to konkretnie warunki ?

nydar
10-11-2014, 13:10
A co powiecie o takiej izolacji dachu ? Od środka:
- Gk
-26cm celulozy
-MFP 12
-10cm styropianu
-papa

karolek75
10-11-2014, 13:17
A co powiecie o takiej izolacji dachu ? Od środka:
- Gk
-26cm celulozy
-MFP 12
-10cm styropianu
-papa


prawie jak sciana Poslusznego :P

karolek75
10-11-2014, 13:36
Jakie to konkretnie warunki ?

mniejsze/wieksze cisnienie pary wodnej etc.
Nie bede sie wypowiadal konkretnie dla twojego przypadku.

fotohobby
10-11-2014, 13:55
No właśnie "etc dla mojego przypadku" oznacza, że duzo łatwiej wilgoci wyjść przez strych, niż wrocić do domu.

karolek75
10-11-2014, 14:04
No wlasnie :)
Jakby to bylo w twoim konkretnym przypadku, trzeba by symulowac/liczyc.

Bo generalnie problem dotyczy sytuacji "z udzialem" slonca ( duzo jest w google na "solar driven vapor difussion" ), a wzmaga sie w pomieszczeniach chlodzonych.

Rom-Kon
10-11-2014, 14:13
Z tym, ze tu chodzi o fakt, ze celuloza wysycha latem z tego co ew. "zalapie" zima. Przy instalacji paroizolacji, ktora nigdy nie jest idealna, jest to utrudnione. Dodatkowo - wilgoc parujac wychladza.
Ja u siebie planuje manewr salomonowy - paroizolacje o zmiennym SD. Zrobile symulacje na WUFI i wyszlo mi, ze to najlepsze rozwiazanie - wilk syty i owca cala.
Czyli taka bardzo ynteligentna folia która ma wbudowaną super funkcję zamykania i otwierania dziurek. No faktycznie... za 10zł/m2 lub więcej to musi być baaardzo ynteligentna ;)

Rom-Kon
10-11-2014, 14:29
(...)
Swoja droga, kiedy przestales wierzyc w oddychajace sciany? Ja dopiero ze 2 lata temu :P
Oddychanie ścian to nadal dogmat w który dużo ludzi wierzy. Szkoda tylko że duszą taką ścianę farbami lateksowymi i z cudownego oddychania robi się ledwie lekkie sapanie. Niestety racjonalne myślenie nadal przegrywa z mitami i gusłami.

Fizyka - w tym wypadku budowli - jest dobrze poznana i opisana wzorami. Wszystko udowodnione i sprawdzone w praktyce. Cudów raczej już nie będzie. A że ktoś postawił i się jeszcze trzyma i nie odpadło... no to albo trzeba jeszcze poczekać albo nie jest tak do końca mocno spieprzone by zaraz się zawaliło. Wymysły słynnego pana TB i jego docieplanie od środka też niby się sprawdzają... ale do czasu...

מרכבה
08-12-2014, 17:06
A co powiecie o takiej izolacji dachu ? Od środka:
- Gk
-26cm celulozy
-MFP 12
-10cm styropianu
-papa :no: nie będzie taka izolacja, opór dyfuzyjny odwrócony.

nydar
08-12-2014, 19:41
:no: nie będzie taka izolacja, opór dyfuzyjny odwrócony.

No niby nie będzie . W programie wychodzi ,że wiadrami się powinno lać. Tymczasem od trzech lat wilgotność konstrukcji dachu ,otulonej izolacją nie przekracza 11-12%.Gdyby ewentualnie coś, to powinna wilgotność choć wolno ale rosnąć,a nie rośnie.

מרכבה
08-12-2014, 19:44
No bo ten Twój ekobier to sprytny jest... :) ale tylko przy nim można igrać z takim ogniem, jakim jest odwracanie warstw ..

nydar
08-12-2014, 19:58
Też tak uważam . Z wełną mineralną taki wygibas by nie przeszedł.
Z drugiej strony co myśleć o programach . Nie przewidują wszystkich umiejętności materiałów budowlanych i izolacyjnych.

מרכבה
08-12-2014, 20:01
Robiłeś w wufi ? bo termika liczy w oparciu o opór dyfuzyjny, ale nie uwzględnia sorpcji i innych parametrów.

nydar
08-12-2014, 20:14
W u-wercie. Tam też nie jest uwzględniona umiejętność rozpraszania wilgoci.
Karolek podawał linka ,gdzie w podobnej technologii ,z odwróconym oporem dyfuzyjnym facet wybudował na bazie celulozy dom pasywny. Z wyjątkową zresztą szczelnością.

מרכבה
08-12-2014, 20:16
A ja liczę w wufi i zara zapodam ..293224 czyli jednak da się wyliczyć :)

nydar
08-12-2014, 20:30
To tera opisz co z tego wynika

מרכבה
08-12-2014, 20:32
Że maks celuloza zje 5kg wody .. to znaczy że max zawilgocenie sięgnie 5 kg wody /m3..
czy to dużo ?

nydar
08-12-2014, 20:46
Mam celulozy w dachu ok. 40-50kg/m3.

hajnel
09-12-2014, 13:55
Witam,
Jak widzicie możliwość zastosowania celulozy przy dachu z pełnym deskowaniem i papą? Chodzi mi o zachowanie szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem skosów. Żeby uzyskać zagęszczenie celulozy 40gm/m3 trzeba szczelnie wypełnić przestrzeń skosów pomiędzy płytą GK, a deskowaniem tylko co z szczeliną wentylacyjną?

מרכבה
09-12-2014, 15:52
Trzeba zrobić szczelinę wentylacyjną

hajnel
09-12-2014, 17:04
Jak ją proponujesz wykonać? Folia paroprzepuszczalna pomiędzy krokwie?

hajnel
14-12-2014, 15:23
Myślałem jeszcze nad tą szczeliną w skosach przy celulozie i może wystarczy pod deskowaniem mocować ze 2 rury drenażowe fi50mm w każdym polu od wlotu przy ścianie w celu wentylacji, a resztę wypełnić celulozą?
Jedna z firm od celulozy twierdzi, że się nie da zastosować celulozy u mnie, a druga, że przy foli aktywnej nie potrzeba szczeliny wentylacyjnej.
Dodam, że ocieplenie skosów przechodzi płynnie w ocieplenie płaskie między jętkami i może celuloza sama rozprowadzi ewentualny nadmiar wilgoci więc może sypać do desek i się nie przejmować? Nad jętkami pusta przestrzeń.

karolek75
14-12-2014, 17:28
Nydar ma bez szczeliny wentylacyjnej. I zero problemów. O szczegóły pytaj jego.
Poza tym zapodałem gdzieś link do domu w US gdzie rowniez zastosowano celulozę i barierę dyfuzyjna na zewnątrz i nie stwierdzono żadnych problemów. Kluczem była wysoka gęstość celulozy.

geno83
14-12-2014, 18:17
Witam,
Jak widzicie możliwość zastosowania celulozy przy dachu z pełnym deskowaniem i papą? Chodzi mi o zachowanie szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem skosów. Żeby uzyskać zagęszczenie celulozy 40gm/m3 trzeba szczelnie wypełnić przestrzeń skosów pomiędzy płytą GK, a deskowaniem tylko co z szczeliną wentylacyjną?

U mnie zastosowalem 35cm celulozy wdmuchano do deskowania. Obecnie celuloza osiadla jakies 1,5 cetymetra. Przy gestosci 45-60kg/m3 .

karolek75
14-12-2014, 18:44
Poza tym zapodałem gdzieś link do domu w US gdzie rowniez zastosowano celulozę i barierę dyfuzyjna na zewnątrz i nie stwierdzono żadnych problemów. Kluczem była wysoka gęstość celulozy.
http://www.greenbuildingadvisor.com/blogs/dept/musings/dense-packed-cellulose-and-wrong-side-vapor-barrier

hajnel
14-12-2014, 22:25
Dzięki za opinie. Karolek o jakiej folii ze zmiennym sd myślisz? Bo isofloc active to przeszło 600zł netto za rolkę.

karolek75
15-12-2014, 08:09
Dzięki za opinie. Karolek o jakiej folii ze zmiennym sd myślisz? Bo isofloc active to przeszło 600zł netto za rolkę.
Jeszcze nie zdecydowalem, ale lekko nie jest. Ja potrzebuje 100m2 wiec jakos dam rade. Te 600 netto to za jaka powierzchnie?

hajnel
15-12-2014, 08:43
Rolka 75m2

karolek75
15-12-2014, 10:04
Pro Clima INTELLO jest jeszcze drozsza :(

bob_budownik
16-12-2014, 15:03
A co nie tak jest z pianką PUR ( oprócz tego że nie w temacie :) ) - widziałem milion filmów na yt jak leja ta piankę między krokwie i wygląda to nieźle.

karolek75
16-12-2014, 15:16
A co nie tak jest z pianką PUR ( oprócz tego że nie w temacie :) ) - widziałem milion filmów na yt jak leja ta piankę między krokwie i wygląda to nieźle.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206248-pianka-ocieplaj%C4%85ca-kontra-welna

karolek75
21-12-2014, 14:27
Pytanie do tych co maja izolacje dachu z celulozy:
Mam dach z belek dwuteowych o wysokosci 40cm, pomiedzy ktore bede wdmuchiwal celuloze do wysokosci kalenicy. Dlugosc polaci z docelowa celuloza 5,5m. Czy dzielic to na krotsze komory ze wzgledu na osiadanie, czy raczej zalozyc od razu koniecznosc dodmuchania w szczycie po 1 czy 2 sezonach ? Czy od razu wdmuchiwac z ponad-normatywna gestoscia ?

grzeniu666
21-12-2014, 23:15
@karolek, z celulozą jest chyba tak, że cena (z usługą, za kubik) mocno zależy od ilości. O ile cena jest dla Ciebie jakoś istotna, możesz zapytać ile by kosztowała w sumie taka robota na dwa razy, a ile od strzełu z większą gęstością. Nie ździwiłbym się jakby to drugie było tańsze. Może wysonduj u wykonawców co lepsze (i podziel się na forumie)....

Jeśli chodzi o Twoją konstrukcję tego dachu i oceplenia, to nie mam pewności czy to dobrze "widzę"... Ocieplasz skosy, do samej kalenicy, i masz z tych belek jakby krokwie na 40cm? Jak to podzielasz na komory, to nie wykluczone że i w poszczególnych komorach usiądzie, wtedy będziesz musiał dodmuchać w każdej z osobna...

bob_budownik
21-12-2014, 23:25
jak nie urok to srebrne wesele
karolek widze że wiele mozliwosci rozwazasz, pianka juz calkiem odpada?

M K
22-12-2014, 12:24
Pytanie do tych co maja izolacje dachu z celulozy:
Mam dach z belek dwuteowych o wysokosci 40cm, pomiedzy ktore bede wdmuchiwal celuloze do wysokosci kalenicy. Dlugosc polaci z docelowa celuloza 5,5m. Czy dzielic to na krotsze komory ze wzgledu na osiadanie, czy raczej zalozyc od razu koniecznosc dodmuchania w szczycie po 1 czy 2 sezonach ? Czy od razu wdmuchiwac z ponad-normatywna gestoscia ?

Ja bym nie dzielił, trzeba tylko dobrze ubić celulozę. A jak się zdarzy, że osiądzie to masz możliwość kontroli wypełnienia skosu z góry i można dosypać.
U góry masz pełne deskowanie?
Z czego, będzie zrobiony dół pudła?

karolek75
22-12-2014, 12:39
Ja bym nie dzielił, trzeba tylko dobrze ubić celulozę. A jak się zdarzy, że osiądzie to masz możliwość kontroli wypełnienia skosu z góry i można dosypać.
Czyli "zwiekszona" gestosc.

U góry masz pełne deskowanie?
Od zew. plyty paroprzepuszalane Schneider- Holz( cos jak Steico), od srodka MFP.

Z czego, będzie zrobiony dół pudła?
MFP przybity do murlaty.

M K
22-12-2014, 13:12
Czyli "zwiekszona" gestosc..

Tak


Jaka grubość płyty MFP?

karolek75
22-12-2014, 13:26
Tak


Jaka grubość płyty MFP?

15mm

karolek75
22-12-2014, 13:35
Na szybko mam taki pomysl, zeby nie dochodzic z plytami MFP do samej kalenicy. Od belki kalenicowej do plyt zostawilbym ciagla rewizje np 30cm oslonieta siatka mocowana do belki kalenicowej i MFP latami. Jakby co moglbym nawet dolozyc recznie.

Jaka siatka by sie nadala ?

nydar
22-12-2014, 14:08
Włóknina poliamidowa:D

karolek75
22-12-2014, 15:31
jak nie urok to srebrne wesele
karolek widze że wiele mozliwosci rozwazasz, pianka juz calkiem odpada?

Od samego poczatku bylem i jestem zdecydowany na celuloze ( ekofiber ). W 95%. Welne wykluczylem od razu jako najbardziej narazona na bledy wykonawcze. 5 % - stad moja obecnac na watku piankowym jak i podpatrywanie innych.

M K
22-12-2014, 17:43
Na szybko mam taki pomysl, zeby nie dochodzic z plytami MFP do samej kalenicy. Od belki kalenicowej do plyt zostawilbym ciagla rewizje np 30cm oslonieta siatka mocowana do belki kalenicowej i MFP latami. Jakby co moglbym nawet dolozyc recznie.

Jaka siatka by sie nadala ?

Po co celuloza do samej kalenicy, co to ma dać?

karolek75
22-12-2014, 17:51
Taka fanaberia ;)

Strych u mnie bedzie robil za komore rozprezna dla zuzytego powietrza wentylacyjnego.
Odsylam do watku o wentylacji WMG.

Hanss
29-12-2014, 00:06
I jak z tą szczeliną wentylacyjną:confused: geno83 pisał, że osiadło 1,5cm, nydar też w jednym wątku pisał, że jednak osiadło, to może nie trzeba by się martwić? Paroizolacja jak najbardziej wchodzi w grę, rozumiem, że najlepiej aktywna...czyli o wszelakich srebrnych reflexach zapomnieć.

...mam wycenę z jednej frmy, chcę dmuchać 40cm w skosy i na strop nad poddaszem:
proponują: skosy- gęstość nominalna 55-60kg/m3, sufit - luźny nasyp = gęstość 38kg/m3
Z wentylacją to albo membrana jeszcze pod deski z 2cm szczeliną... lub bez szczeliny to na maxa wdmuchiwanie celulozy do desek, ale wtedy paroizolacja aktywna...
Tak tylko jeszcze myślę o ruszcie na skosach, jak miałby być wykonany bo z tego wynika że 1m2 izolacji będzie ważył ok. 25kg...
...cenowo bardzo podobnie do wełny drzewnej w płytach ok. 80zł/netto.m2
Co lepsze???

artros
22-02-2015, 19:02
pozwole sobie dolaczyc do tej dyskusji
przeczytalem kilka jesli nie kilkanascie watkow o ekofiber
ale nigdzie nie znalazlem mixa o ktorym mysle
miedzy krokwie ekofiber natomiast warstwa "poprzeczna" z welny.
pytanie tylko czy taka welna nie bedzie nasiakac od ewentualnie zawilgoconego EF

u mnie jest dachowka/papa/deskowanie
pozniej by byl EF / cos/ welna /GK
ma to sens ?