PDA

Zobacz pełną wersję : Rodzaje gazu ziemnego w Polsce



Kuna
18-03-2009, 15:54
Mam w instalacji gaz ziemny z 2 rodziny grupa E w/g najnowszej umowy z gazowni . Dawniej ten gaz nazywał się GZ 50 . Chcę sobie kupić piec gazowy Vaillant . Piec w specyfikacji ma przeznaczenie na gaz H ; LW ; Ls ; G20 / G27 / G2.350 . I tu moje pytanie do szanownych forumowiczów .
Czy gaz z mojej instalacji będzie właściwy dla tego pieca Vaillanta ?

pablitoo
18-03-2009, 16:25
Czyli w instalacji masz gaz ziemny wysokometanowy / E / - dawna nazwa - stosowana do dzisiaj GZ-50 .

W specyfikacji kotła podano przeznaczenie gazu / nawalili tych rodzajów w specyfikacji że już więcej nie mogli / :

H - nie mam pojęcia co to za oznaczenie / pewnie High - czyli wysokometanowy GZ50 /
Ls - (dawna nazwa GZ-35) - gaz ziemny zaazotowany
Lw -(dawna nazwa GZ-41.5) - gaz ziemny wysokometanowy

plus :

G20 - a dokładnie 2E-G20 - to gaz ziemny wysokometanowy E / GZ50 /
G27 - a dokładnie 2Lw-G27 - gaz ziemny GZ41,5
G2.350 - a dokładnie 2Ls-G2.350 -gaz ziemny zaazotowany GZ35

- czyli Twój model kotła współpracuje ze wszystkimi rodzajami gazu ziemnego w naszym kraju . Ale podczas zamawiania kotła musisz określić rodzaj gazu jakim zasilisz kocioł .

Kuna
18-03-2009, 17:37
Dziekuję pablitoo . :) Uspokoiłeś mnie , to znaczy , że dobrze kombinuję z doborem pieca do mojego gazu . Moc kotła pozostanie taka sama . Kocioł chcę kupić na Allegro i sam zamontować . W ten sposób oszczędzę na zakupie kotła 750 zł . Na instalacji i uruchomieniu pewnie drugie tyle , bo wykonam ją sam . Poza tym kocioł ma takie same gwinty i wymiary jak mój stary kocioł . Czyli faktycznie będzie to bardzo prosta wymiana . No i za pieczatkę instalatora w gwarancji także nie zamierzam płacić . Stary kocioł Vaillant THERMOmax VU pracował u mnie bezawaryjnie 15 lat . Po 15 latach czyli teraz wysiadło naczynie wzbiorcze i nie opłaca się inwestować w nowe bo lada dzień może jeszcze coś innego się zepsuć . A kocioł nowy jaki zamierzam kupić to Vaillant atmoTEC VU PRO 240-3 .

MarynioM
07-08-2013, 08:43
Błąd:
Lw (dawniej GZ-41,5) - jest również zaazotowany nie wysokometanowy... (faktycznie ma więcej metanu niż Ls ale to nic nie znaczy w rozumieniu nazewnictwa)

PS: nie obsługuje wszystkich rodzajów gazu - a co z LPG (GZ30 czy 31)?