PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja TV i lAN



gbh1976
19-03-2009, 07:36
Mam, kilka pytań. Wiem że temat już poruszany ale mam straszny mętlik w głowie po przeczytaniu tego wszystkiego. Może ktoś będzie w stanie pomóc?
Zamierzam na kominie dać antenę satelitarną z dwoma konwerterami (cyfra+ i satelita normalny-astra lub hotbird) oraz antenę telewizji naziemnej. Z konwertera idę 9 kablami koncentrycznymi do multiswitcha, który będzie się znajdował się na poddaszu nieużytkowym i nieogrzewanym (w jakiejś szafce). Z multiswitcha poprowadzę po jednym kablu koncentrycznym do pokoi (mam ich 4) i dwa kable koncentryczne do salonu (tuner z nagrywarką). Do każdego pokoju (4) kupię tuner aby móc oglądać wszędzie co innego (zarówno cyfrę jak i zwykłą satelitę). I w końcu moje pytanie. CZY TO WYSTARCZY. Gdzieniegdzie piszą że muszę puszczać jeszcze skrętki (jeśli tak to skąd i dokąd) a gdzie indziej piszą że to wystarczy. Proszę o pomoc bo za niedługo będą tynkować .

rusek007
19-03-2009, 08:15
Dodatkowy przewód jest potrzebny gdy używasz zwykłego splitera. Wówczas uprawnienia do karty abonenckiej przekazywane są przewodem (skrętka jest optymalnym przewodem) jest to tańsze i działa stabilnie. Spliter może być również w wersji bezprzewodowej, wówczas uprawnienia do kart przesyłane są drogą radiową. W dużym domu mogą występować problemy z przesyłem. (praktyka).Spliter radiowy jest sporo droższy od splitera przewodowego (mam na myśli również karty abonenckie) Ja do każdego gniazda antenowego doprowadziłem po 2 skrętki, przewód ten kosztuje grosze, w sklepie www.dipol.com.pl można kupić niedrogie gniazda antenowe z gniazdami RJ.

gbh1976
19-03-2009, 08:39
Te skrętki puścić z miejsca gdzie będę miał multiswitcha (poddasze nieużytkowe) do każdego z 4 pokoi?

gbh1976
19-03-2009, 08:42
Czy z miejsca gdzie będzie stał oryginalny tuner cyfry?

rusek007
19-03-2009, 08:44
Tak bedzie najlepiej, jeżeli tam będzie stał splitter z włożona kartą Cyfry+.
Proponuje kupić niedużą metalowa szafkę i w niej umieścisz multiswitcha wraz z splitterm, ja w takiej skrzynce mam dodatkowo modem ADSDL z routerem (czyli tam jest doprowadzona linia telefoniczna)

rusek007
19-03-2009, 08:45
A po co Ci oryginalny tuner Cyfry?

rusek007
19-03-2009, 08:48
Ja mam 1 szt Fergusun 7600CI 2CR i 3 szt Opticum 7100. Nie płacę Cyfrze za dzierżawę sprzętu, wszystko śmiga OK. Opticumy są naprawdę tanie i działają bez najmniejszych problemów.

gbh1976
19-03-2009, 09:51
Pisząc oryginalny miałem na myśli ten gdzie będzie karta cyfry.
1.Czyli kartę z cyfry nie daje się do tunera tylko do splitera?
2.Czy ten spliter można dać w nieogrzewanym pomieszczeniu (tam planuję skrzynkę z multiswitchem)?

gbh1976
19-03-2009, 10:06
Czy ilość koncentryków jest dobra?

rusek007
19-03-2009, 10:14
Pisząc oryginalny miałem na myśli ten gdzie będzie karta cyfry.
1.Czyli kartę z cyfry nie daje się do tunera tylko do splitera?
2.Czy ten spliter można dać w nieogrzewanym pomieszczeniu (tam planuję skrzynkę z multiswitchem)?

Ad1. Oryginalna karta do splittera
Ad2. Jeżeli wszystko będzie w skrzynce, to może być na strychu

zygzak
19-03-2009, 13:21
Ja mam 1 szt Fergusun 7600CI 2CR i 3 szt Opticum 7100. Nie płacę Cyfrze za dzierżawę sprzętu, wszystko śmiga OK. Opticumy są naprawdę tanie i działają bez najmniejszych problemów.

Faktycznie fajnie wyglądają :wink: A są tunery o podobnych możliwościach ale hd?
EDIT: ok znalazłem :D

Do czego słuzy gniazdo opisane jako LOOP z tyłu? To jest ten słynny kanał zwrotny, który można podłączyć do modulatora?

Endriuszka
19-03-2009, 18:05
Do czego słuzy gniazdo opisane jako LOOP z tyłu? To jest ten słynny kanał zwrotny, który można podłączyć do modulatora?
http://www.dipol.com.pl/img/schemat006x.gif

LUB

http://www.dipol.com.pl/img/schemat008.gif

gbh1976
20-03-2009, 06:37
Dręczy mnie jeszcze kilka pytań
1.Czy oprócz multiswitcha, cardsplitera potrzebne są jeszcze jakieś urządzenia? Rozumiem że multiswitch rozdziela obraz po tunerach a spliter rozdziela uprawienia.
2.Czy ilość koncentryków jest wystarczająca?
3.Czy zastosowując multiswitcha trzeba dawać kanał zwrotny?
4.Czy mając tuner z mozliwością nagrywania (puszczam dwa koncentryki) do salonu to wystarczy do takiego tunera dać uprawienia ze splitera?

Wojtek R
20-03-2009, 08:10
Dręczy mnie jeszcze kilka pytań
1.Czy oprócz multiswitcha, cardsplitera potrzebne są jeszcze jakieś urządzenia? Rozumiem że multiswitch rozdziela obraz po tunerach a spliter rozdziela uprawienia.
2.Czy ilość koncentryków jest wystarczająca?
3.Czy zastosowując multiswitcha trzeba dawać kanał zwrotny?
4.Czy mając tuner z mozliwością nagrywania (puszczam dwa koncentryki) do salonu to wystarczy do takiego tunera dać uprawienia ze splitera?

ja teraz do głównego salonu dałbym 4 koncentryki , 2 do tunera PVR , 1 zwrotny do skrzynki gdzie będziesz miał multiswitch + 1 do TV naziemnej

rusek007
20-03-2009, 11:26
Dręczy mnie jeszcze kilka pytań
1.Czy oprócz multiswitcha, cardsplitera potrzebne są jeszcze jakieś urządzenia? Rozumiem że multiswitch rozdziela obraz po tunerach a spliter rozdziela uprawienia.
2.Czy ilość koncentryków jest wystarczająca?
3.Czy zastosowując multiswitcha trzeba dawać kanał zwrotny?
4.Czy mając tuner z mozliwością nagrywania (puszczam dwa koncentryki) do salonu to wystarczy do takiego tunera dać uprawienia ze splitera?

Ad1. Zwrotnica antenowa dla anten naziemnych
Ad2. Jeżeli tuner posiada dysk twardy, to należy dla jego potrzeb zarezerwować dwa wyjścia z multiswitcha czyli dwa koncentryki
Ad3. Nie trzeba (po co Ci kanał zwrotny?)
Ad4. Tak

piogron
20-03-2009, 12:00
Z konwertera idę 9 kablami koncentrycznymi do multiswitcha Dopiero zaczynam wgryzać się w ten temat, możesz napisać w jaki sposób idziesz 9 kablami z konwertera? Jakie montujesz konwertery 2xQuady?

Rusek007 gdybyś był w stanie wkleic jakis szkic takiej instalacji ze spiltterem i multiswitchem, byłoby bosko:)

rusek007
20-03-2009, 12:18
Oki
To jest schemat na dwa satelity np Hotbird i Astra
wówczas stosujemy multiswitcha z 9 wejściami. Po 4koncentryki dla każdego konwertera. Wyjść powinno być tyle ile punktów podłączeniowych samodzielnych tunerów satelitarnych (gniazd) jeżeli masz multiswitcha 5/4 to znaczy do czterech wejść padłączasz kowerter typu QUATTRO H/H V/H H/L V/L do piątego antenę naziemną. Do 4 wyjść podłączasz gniazda RTV z wyjściem typu F
Jażeli będzie 6 pomiesczeń z tuneram,i to potrzeba multiswitcha 5/6 dla jednego satelity a 9/6 dla 2 satelit.

ze strony http://www.dipol.com.pl

http://www.dipol.com.pl/img/schemat007.gif

Sposóm podłączenia splittera

ze strony http://www.opisy.slj-elektronik.pl/small.html
http://www.slj-elektronik.pl/dane/zd/spl_3tunery.jpeg

gbh1976
20-03-2009, 13:09
Zaczynam wszystko ogarniać w całość. Czy jak do salonu idą dwa koncentryki (tuner z dyskiem) to można zastosować takie gniazdko:
http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat__kanal_zwrotny_R694140.htm
Czy trzeba dać dwa osobne gniazdka?

gbh1976
20-03-2009, 13:17
Jeszcze jedno. "Rusek" pisałeś o zwrotnicy. Czy rzeczywiście na dachu trzeba montować 3 anteny naziemne i łączyć w zwrotnicy? Czy nie ma jakiejś jednej anteny, która obsłuży telewizję naziemną?

rusek007
20-03-2009, 13:38
Zaczynam wszystko ogarniać w całość. Czy jak do salonu idą dwa koncentryki (tuner z dyskiem) to można zastosować takie gniazdko:
http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat__kanal_zwrotny_R694140.htm
Czy trzeba dać dwa osobne gniazdka?

Raczej to sią nie nadaje
W przypadku 2 koncentryków z multiswitcha i splittera przewodowego potrzeba coś takiego:
Ja stosowałem to: Możesz podłączyć- tuner sat, TV, radio, splitter i ewentualnie internet (2 gniazda RJ45)
http://www.dipol.com.pl/pict/r694043.jpg
Ty, możesz dodatkowo zastosować drugie zwykłe gniazdo
http://www.dipol.com.pl/pict/r62186.jpg

rusek007
20-03-2009, 13:42
Jeszcze jedno. "Rusek" pisałeś o zwrotnicy. Czy rzeczywiście na dachu trzeba montować 3 anteny naziemne i łączyć w zwrotnicy? Czy nie ma jakiejś jednej anteny, która obsłuży telewizję naziemną?

Twój wybór czy chcesz radio i 2 anteny, czy wszystko w jednym tak też można, ale te uniwersalne anteny to różnie z nimi bywa, zależy jak silny jest sygnał w Twojej okolicy. Ja dla świętego spokoju mam 3 anteny.Czyli Radio pasmoTV "niskie" i TV "wysokie "

gbh1976
20-03-2009, 13:59
1.To jak w koncentryku idzie sygnał (połączony w multiswitchu satelity+naziemna+radio) to gniazdko abonenckie je sobie rozdzieli samo?
2.Rusek jak to jeszcze jest od strony praktycznej jak się ma 2 satelity. Włączasz TV i wszystkie kanały są w kupie, czy trzeba coś w tunerze zmieniać aby oglądać to z jednej satelity to z drugiej. (może banalne pytanie ale nigdy nie miałem satelitki :))

rusek007
20-03-2009, 14:17
1.To jak w koncentryku idzie sygnał (połączony w multiswitchu satelity+naziemna+radio) to gniazdko abonenckie je sobie rozdzieli samo?
2.Rusek jak to jeszcze jest od strony praktycznej jak się ma 2 satelity. Włączasz TV i wszystkie kanały są w kupie, czy trzeba coś w tunerze zmieniać aby oglądać to z jednej satelity to z drugiej. (może banalne pytanie ale nigdy nie miałem satelitki :))
Ad1. Tak, wszystko idzie jednym kablem, gniazdo je rozdziela.
Ad2. Niby wszysko jest w kupie, ale po to w tunerze masz FAV aby posegregować np satelity.

piogron
20-03-2009, 14:19
To jest schemat na dwa satelity np Hotbird i Astra
Pisałeś,że masz u siebie 4 tunery, czyli rozumiem,że u siebie nie masz tego gniazda z kanałem zwrotnym tylko na każdym koncu zwykłe gniazdo z podłączonym tunerem, dodatkowo tylko do każdego tunera skrętka ze spiltera. To eliminuje również potrzebę tego pilota bezprzewodowego. [/code]

rusek007
20-03-2009, 14:44
Tak mam 4 tunery.
Moja instalacja to:
Trzy naziemne anteny (radio, 2 xTV) Talerz alu 90, konwerter Quattro, multiswitch 5/8, splitter przewodowy, 5 gniazd abonenckich SAT/RTV/2xRJ45 oraz 4 karty abonenckie do splittera.W przyszłośći będzie 5 tunerów i 5 kart. Co wy przyczepiliście się do tego biednego kanału zwrotnego ? :lol:
Kanał zwrotny to ponowne wysłanie np do multiswitcha przez sumator do obwodu anten naziemnych tego programu który aktualnie oglądamy w tunerze z wyjściem zwr. Masz spliter odpuść sobie kanał zwrotny. Do zwykłej instalacji żaden pilot nie jest potrzebny!
Do tunera PRV idą 2 koncentryki, aby móc nagrywać co innego niż ogladamy.

piogron
20-03-2009, 14:55
Teraz już wszystko mi się pojaśniło. Rozumiem,że odbierasz program tylko z jednego satelity za pomocą jednego konwertera quatro. I jeszcze jedno drobne pytanie z multiswitcha idzie do gniazda aboneckiego tylko jeden koncentryk do odbioru SAT, TV i radia?

rusek007
20-03-2009, 15:00
Teraz już wszystko mi się pojaśniło. Rozumiem,że odbierasz program tylko z jednego satelity za pomocą jednego konwertera quatro. I jeszcze jedno drobne pytanie z multiswitcha idzie do gniazda aboneckiego tylko jeden koncentryk do odbioru SAT, TV i radia?

Tak jeden koncentryk do jednego gniazda, sygnał jest rozdzielany przez gniazdo które ma filtry, zwrotnice.
Uprawnienia ze splittera przechodzą po dodatkowej skrętce.

niktspecjalny
20-03-2009, 16:34
Czytam i czytam i zgłupiałem.Pan uzdolniony elektryk zrobił tak.Na poddaszu do komina przymocował dużą skrzynię do niej doprowadził 4szt koncentryka,których koniec jest na zewnętrznej ścianie.Dalej do czterech pokoi znowu doprowadził 4szt koncentryka od tej właśnie skrzynki.Podobnie zrobił ze skrętką ,która znalazła się w każdym z pokoi.Do skrzynki tej doprowadził skrętkę z zewn skrzynki tpsa.Na koniec powiedział ,że potrzeba mi konwerter QUATTRO,5 szt dekodery,multiswitch,4szt karty abonenckie,1szt. karta c+,d-linka i internet i cyfre oglądam w każdym pokoju.

pzdr

gbh1976
21-03-2009, 16:01
po 3 to chyba przegięcie. Ja po analizie wszystkiego robię co następuję:
1. Na poddaszu nieużytkowym (nieogrzewanym) na kominie w szafce (na tym kominie nad dachem będzie zestaw anten) daje multiswitch.
2.Z anten na dachu jadę 9 koncentrykami do multiswitcha (4 od cyfry, 4 do drugiego satelity, jeden naziemny)
3.Od multiswitcha daję po jednym koncentryku do 4 sypialni i 2 koncentryki do salonu (tam będzie tuner z możliwością nagrywania).
4.W jednej z sypialń (tam będzie mój gabinet i "serwerownia") montuję szafkę. W niej będzie spliter i router). Z tego pokoju ciągnę po dwie skrętki do pozostałych sypialni i do salonu. Jedna będzie przekazywała uprawienia do tunerów (cyfra), drugą poleci internet z routera.
Tym sposobem mam w każdym pokoju telewizję (mogę oglądać wszędzie co innego) i internet.
5.Pozostaje jeszcze sprawa doprowadzenia sygnału internetowego do routera (ale to zależy od dostawcy-nie wiem czy będzie to tpsa czy jakaś radiówka).
Poprawcie mnie jeśli coś pomieszałem.[/u]

gbh1976
21-03-2009, 16:23
Mam jeszcze pytanie. Jak to jest z domofonem. Czy tam też trzeba dać skrętkę, jeśli tak to dokąd ją prowadzić (czy na zewnątzr budynku?). Czy warto jeszcze dać jakiś kabelek (jeśli tak to skąd i dokąd) aby usprawnić moje przyszłe życie.

niktspecjalny
21-03-2009, 18:03
po 3 to chyba przegięcie. Ja po analizie wszystkiego robię co następuję:
1. Na poddaszu nieużytkowym (nieogrzewanym) na kominie w szafce (na tym kominie nad dachem będzie zestaw anten) daje multiswitch.
2.Z anten na dachu jadę 9 koncentrykami do multiswitcha (4 od cyfry, 4 do drugiego satelity, jeden naziemny)
3.Od multiswitcha daję po jednym koncentryku do 4 sypialni i 2 koncentryki do salonu (tam będzie tuner z możliwością nagrywania).
4.W jednej z sypialń (tam będzie mój gabinet i "serwerownia") montuję szafkę. W niej będzie spliter i router). Z tego pokoju ciągnę po dwie skrętki do pozostałych sypialni i do salonu. Jedna będzie przekazywała uprawienia do tunerów (cyfra), drugą poleci internet z routera.
Tym sposobem mam w każdym pokoju telewizję (mogę oglądać wszędzie co innego) i internet.
5.Pozostaje jeszcze sprawa doprowadzenia sygnału internetowego do routera (ale to zależy od dostawcy-nie wiem czy będzie to tpsa czy jakaś radiówka).
Poprawcie mnie jeśli coś pomieszałem.[/u]


Czekaj czekaj.Jak w każdym z pokoi domownicy będą oglądać telewizję niezależnie od siebie???Gdzie dekodery,karty klienckie??? :(
zgłupiałem.

pzdr.

niktspecjalny
21-03-2009, 18:08
Mam jeszcze pytanie. Jak to jest z domofonem. Czy tam też trzeba dać skrętkę, jeśli tak to dokąd ją prowadzić (czy na zewnątzr budynku?). Czy warto jeszcze dać jakiś kabelek (jeśli tak to skąd i dokąd) aby usprawnić moje przyszłe życie.

Jak to dokąd,do słupka przy furtce.

pzdr.

naLeśnik
21-03-2009, 18:15
Czekaj czekaj.Jak w każdym z pokoi domownicy będą oglądać telewizję niezależnie od siebie???Gdzie dekodery,karty klienckie??? :(
zgłupiałem.
w przypadku cyfry+ jest to możliwe nie wiek jak, ale jest ;)

niktspecjalny
21-03-2009, 18:54
Czekaj czekaj.Jak w każdym z pokoi domownicy będą oglądać telewizję niezależnie od siebie???Gdzie dekodery,karty klienckie??? :(
zgłupiałem.
w przypadku cyfry+ jest to możliwe nie wiek jak, ale jest ;)

Jak jest to zapodaj jak bo ja niestety w to nie wierze.Nie zostawiaj tego bez odpowiedzi.Gdyby tak było to zaskok zarąbisty.


pzdr

niktspecjalny
22-03-2009, 07:54
Gdzie dekodery,karty klienckie???
dekodery trzeba kupić np na allegro w takiej ilości w jakiej mamy niezależnie oglądać C+, a za karty klienckie robi spliter

nie napisał bo to ostatnia faza i oczywista oczywistość

Napisał to taaak oczywiście ,że myślałem o innym sposobie.Wiem gdzie mam to kupować. Zastanawia mnie tylko (jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu) zamiast wspomnianych kart jaki spliter będzie pasował do mojego rozwiązania:

1.tv + dekoder z kartą abonencką c+ w salonie bez żadnego nagrywania.
2.tv + dekoder w pokoju syna
3.tv + dekoder w pokoju u córci
4.tv + dekoder w naszej sypialni.

pzdr.

niktspecjalny
22-03-2009, 08:35
każdy który ma przynajmniej 4 wyjścia, ale ostatnio na rynku pojawiły się splitery super szybkie do HD, może nie warto już kupować tych zwykłych tylko od razu zainwestować w te nowe ??
http://pp.allegro.pl/item585891719_splitter_cyfra_spliter_2_uniwersalne _producent.html
http://pp.allegro.pl/item580339554_spliter_full_zestaw_2_uniwersalna_hd tv.html

Ps ja jeszcze nie używam więc może ktoś bardziej doświadczony skomentuje czy to się do czegoś nadaje ??

PS2 ja do wideodomofonu pociągnąłem kabelek żelowany 4x2x0,5+2x1 czy jakoś tak, w instrukcji wideodomofonów tak to właśnie było opisane, sygnał idzie w zwykłej skrętce koncentryk nie jest wymagany do furtki

z całym szacunkiem przeczytaj uważnie co znajduje się w ofercie z tych linków.Koniecznym elementem musi być niestety karta kliencka a ty piszesz ,że:


a za karty klienckie robi spliter

pzdr.

kasper77
22-03-2009, 09:27
Oki
To jest schemat na dwa satelity np Hotbird i Astra
wówczas stosujemy multiswitcha z 9 wejściami. Po 4koncentryki dla każdego konwertera. Wyjść powinno być tyle ile punktów podłączeniowych samodzielnych tunerów satelitarnych (gniazd) jeżeli masz multiswitcha 5/4 to znaczy do czterech wejść padłączasz kowerter typu QUATTRO H/H V/H H/L V/L do piątego antenę naziemną. Do 4 wyjść podłączasz gniazda RTV z wyjściem typu F
Jażeli będzie 6 pomiesczeń z tuneram,i to potrzeba multiswitcha 5/6 dla jednego satelity a 9/6 dla 2 satelit.

ze strony http://www.dipol.com.pl

http://www.dipol.com.pl/img/schemat007.gif

Sposóm podłączenia splittera

ze strony http://www.opisy.slj-elektronik.pl/small.html
http://www.slj-elektronik.pl/dane/zd/spl_3tunery.jpeg


Czy ktoś wie jak będzie wyglądał ten schemat gdyby zamiast anten UKF/VHF zostosować antene DVB-T (cyfrowa telewizja naziemna)?

Pozdrawiam
kasper

tokas
22-03-2009, 10:08
Mam pytanie do znawców tematu :
Czy wystarczy mi kabli .
Mam tak.
Na kominie TV naziemna + satelita podłączone do multischwitcha na poddaszu. Nastepnie do kazdego pokoju z telewizorem kabel koncentryczny. Dodatkowo na poddaszu router do internetu z dodprowadzeniem do każdego pokoju poprzez skretkę internetu.
Dodatkowo na poddaszu splitter do podziału sygnału satelitarnego z doprowadzeniem poprzez skretkę do kazdego pokoju z TV.
i pytanie : czy do pokojów dać po 1 czy po 2 koncentryki.
Czy Blu Ray potrzebuje 1 czy 2 koncentryki

Tomek_00
22-03-2009, 16:24
Mam male pytanko odnoscie splitera, czy wystarzy ze od kazego pokoju w ktorym mam tv puszcze skretke do jakiegos jednego miejsca (u mnie garderoba - tam bedzie wszystko od tv) czy musze od kazdego pokoju puscic skretke do salonu ?

dariuszn7
22-03-2009, 20:57
Mam pytanie czy dotyczy to tylko cyfry + czy można też tak zrobić z Cyfrowym polsatem lub N

piogron
22-03-2009, 21:47
To dotyczy wyłącznie Cyfry, jak na razie Cyfrowy Polsat ani N-ka nie da się podzielić sygnału.

gbh1976
23-03-2009, 05:32
Mam male pytanko odnoscie splitera, czy wystarzy ze od kazego pokoju w ktorym mam tv puszcze skretke do jakiegos jednego miejsca (u mnie garderoba - tam bedzie wszystko od tv) czy musze od kazdego pokoju puscic skretke do salonu ?

Skrętkę puszczasz z miejsca gdzie będzie stał spliter z kartą cyfry+ do każdego pokoju gdzie chcesz oglądać tv. Jeśli spliter będzie stał w salonie to puszczasz z salonu jeśli w garderobie to z garderoby.

naLeśnik
23-03-2009, 06:23
To dotyczy wyłącznie Cyfry, jak na razie Cyfrowy Polsat ani N-ka nie da się podzielić sygnału.
no to kicha!

piogron
23-03-2009, 07:25
gbh1976 mam pytanie do Ciebie, czy znasz jakiś patent lub może są takie karty do splitera żeby karta z kabelkiem nie wystawała spod klapki tunera?

gbh1976
23-03-2009, 07:36
Zakup tunerów i kart dopiero przede mną (dopiero robi ę instalację) więc niestety nie pomogę Ci ale podpinam się do Twojego pytania.

rusek007
23-03-2009, 10:29
gbh1976 mam pytanie do Ciebie, czy znasz jakiś patent lub może są takie karty do splitera żeby karta z kabelkiem nie wystawała spod klapki tunera?

Są specjalne łamane karty abonenckie. Wówczas spod klapki wychodzi tylko płaski kabelek. Poszukam w necia i dam linka.

rusek007
23-03-2009, 10:32
Proszę to linki:
http://www.allegro.pl/item574404532_karta_klienta_lamana_splitter_pic_od _ss.html
i http://www.satfans.com.pl/v2/index.php?page=shop.product_details&category_id=59&flypage=shop.flypage&product_id=54&option=com_virtuemart&Itemid=64&vmcchk=1&Itemid=64

rusek007
23-03-2009, 10:34
Mam male pytanko odnoscie splitera, czy wystarzy ze od kazego pokoju w ktorym mam tv puszcze skretke do jakiegos jednego miejsca (u mnie garderoba - tam bedzie wszystko od tv) czy musze od kazdego pokoju puscic skretke do salonu ?

Od każdego pokoju do garderoby, bo tam będzie splitter z włożoną oryginalną kartą Cyfry

Los Pedroz
23-03-2009, 23:21
Czepiając się kanału zwrotnego, czasami się przydaje. Nie mam w każdym pokoju DVD, puszczam w salonie sobie DVD, z modulatora wypuszczam sygnał przez sumator na multiswitch i oglądam sobie film już w sypialni, lub dzieciaki swoją ulubioną bajkę w pokoju. To samo można zrobić z umieszczoną na poddaszu stara kamera VHS, robiąc sobie tani monitoring posesji o dobrej jakości obrazu.

Spliter rozdziela też dobrze uprawnienia TNK. Możemy tez użyć tunerów LINBOX i połączyć je wcześniej ułożoną skrętką przez wejścia RS232.

gbh1976
24-03-2009, 07:10
Tylko czy koszt modulatora i sumatora i czegoś tam jeszcze nie przewyższa kosztu zakupu odtwarzacza (kosztują już po 200zł i to całkiem przyzwoite). Do tego ustawiać w salonie i lecieć na górę żeby oglądać w pokoju. Nie wiem. Może ewentualnie żeby dziecko sprawdzić co ogląda. Myślę żeby puścić 3 skrętkę jakby co. Jak pisałem jedna będzie do splitera, druga do routera, trzecia na jakiś zapas (domofon, może telefon tak na zapas) tylko że nigdzie nie ma gniazdek z 3 wejściami na skrętkę. A dawać znowu extra moduł, większą ramkę to nie wiem czy się zdecyduję.

rusek007
24-03-2009, 08:29
Oczywiście, że kanał zwrotny może się przydać, ale nie jest wymagany do przesyłu uprawnień czy podstawowej konfiguracji sieci SAT. A myślę , że o to chodziło osobom zainteresowanym. Zapomniałem o TNK, ona też będzie działać ze splitterem, bo nie ma tu parowania karty z tunerem. Osobiście uważam, że lepiej położyć więcej skretek i nawet zostawić ję zwinięte w puszce, bo nie wiadomo co w przyszłości strzeli nam do głowy, bądź jakieś urządzeni to wymusi.

niktspecjalny
28-03-2009, 07:04
Odświeżę go na moment bo mam nie lada problem.Otóż przygotowuję się do podłączania C+ ale jak zwykle zapomniałem o takiej rzeczy.Nie mam tv naziemnej w gniazdkach.W związku z tym chcę do opisanego wyżej schematu włączyć w jakichś sposób cyfrowy Polsat.Czyli mieć za taki sam abonament trochę Polsatu i trochę cyfry.Czy jest to możliwe?Czy muszę montować drugi talerz itd.?Wiem ,że na razie można dzielić cyfrę ale może Polsat chociaż w salonie?

pzdr.

boguslawskia
28-03-2009, 08:34
Co do gniazdek bardzo polecam:
http://www.awpol.pl/go/_info/?id=280

Rozsądna cena gniazdo ma: 2 x SAT + TV + RAD.

Pasuje bezproblemowo do montażu w ścianie w ramkach systemu HAGER.
Wystarczy dokupić odpowiednią maskownicę czołową.

Odnośnie kabla do Splitera.
1. W maskownicy gniazda wywierciłem dodatkowy otworek fi 5mm.
2. Przepchnąłem przez niego kabel 4 żyłowy z wtyczką telefoniczną do karty, którą wkłada się do dekodera.
3. W puszce gniazda połączyłem /polutowałem/ kabel telefoniczny z kablem do splitera.

System działa działa bez problemu od 4msc.

manieq82
02-04-2009, 06:48
dwa pytanka
a czy pasuję te gniazdka do maskownicy Berker-a ?

a jeśli chodzi o splitery - to czy można zdublować kartę n-ki?

odaro
22-04-2009, 22:49
Popełniłem mały błąd przy planowaniu instalacji TV.


Mam wszystkie kable koncentryczne podciągnięte do jednego miejsca na poddaszu które będzie nieogrzewane i nieocieplone.

Do tego miejsca miały się zbiegać koncetryki z anteny naziemnej i SAT do muliswitcha.

Teraz przyszedł mi pomysł do głowy że mulitiswicha mógłbym wstawić do pomieszczenia gospodarczego które nieoczekiwanie powstało na poddaszu tylko jak przedłużyć te kable koncetyczne które powędrowały na poddasze.

pierwek
23-04-2009, 06:11
jeżeli koniecznie musisz i jeżeli masz możliwość pociągnięcia kabli w inne miejsce to po prostu pociągnij odpowiednią ich ilość i połącz tzw barelkami do koncentryka
tu masz fotkę:

http://sklep.assmann.pl/foto/wtyki/X-Z-B-03.jpg

długość przewodu antenowego może być spora jednak każda złączka to punkt potencjalnego problemu - ale powinno działać

nie zalecam w tym wypadku lutowania

eliza_krk
02-08-2009, 13:15
Witam, mam podobny problem, tylko jestem jeszcze bardziej zielona w temacie. Jestem w trakcie renowacji piętra i planuję podłączenie TV do trzech pomieszczeń. Chodzi konkretnie o sygnał z Cyfry+ oraz Neostrady z TV. Idealnie byłoby dla mnie umieścić te dwa urządzenia w niewielkim składziku i poprowadzić wyjścia do odbiorników w pokojach. I tu pojawia się kilka pytań:
1. Czy da się zrobić coś, żeby w poszczególnych pomieszczeniach można było oglądać różne kanały z tego samego źródła (głównie zależy mi na C+)?
2. W jaki sposób można rozwiązać problem zmiany kanałów na odległość? Są jakieś specjalne piloty, czy inne urządzenia? Chodzi mi o to, żebym nie musiała wstawać i iść do pomieszczenia z dekoderem, tylko po to, żeby zmienić kanał.
3. Jak ma wyglądać taka instalacja? Do składziku wpuszczam sobie kabel od anteny C+ oraz z gniazdka telefonicznego dla Neostrady. W pokojach mam zaplanowane po dwa gniazda antenowe, które zbiegają się w składziku. Jakie urządzenie muszę zamontować, żeby rozprowadzić sygnał z dekodera i liveboxa do pomieszczeń?

Przepraszam za totalną niewiedzę, ale te wszystkie technikalia, to dla mnie czarna magia. :)

tacim
02-08-2009, 17:08
Czytaj od początku spliter wsio załatwi.

zygzak
04-08-2009, 09:00
A ma może ktoś takie cudo: ROZDZIELNIA MULTIMEDIALNA (http://www.allegro.pl/item703644391_rozdzielnia_multimedialna_hit_tv_int ernet_kamery.html) ?
Cena spora, ale za to porządek w kablach - bezcenne...
Tylko jak z jakością tego? Ktoś się pochwali wrażeniami?

niktspecjalny
04-08-2009, 09:21
A ma może ktoś takie cudo: ROZDZIELNIA MULTIMEDIALNA (http://www.allegro.pl/item703644391_rozdzielnia_multimedialna_hit_tv_int ernet_kamery.html) ?
Cena spora, ale za to porządek w kablach - bezcenne...
Tylko jak z jakością tego? Ktoś się pochwali wrażeniami?

Sie dopiero wyrwałeś z tą rozdzielnią.... :roll: .Wszystko już mam a ten ROZDZIELNIA.Właśnie niech ktoś coś podszepnie jak ma takie cudo. :D :D :wink: :wink:

eliza_krk ...C+ podzielisz bez problemu.Ale po huk ci ta neostrada z TV?

Zonzi
04-08-2009, 11:41
ElizaKrk
Są 2 warianty.
Pierwszy to jeden dekoder C+ lub np DVD i oglądanie tego samego kanału co na dekoderze na kilku TV - (kanał zwrotny od dekodera do sumatora/ multiswitcha + przedłużacze pilota) - dobre jak sie jednocześnie nie ogląda w kilku miejscach.

Drugi to kilka dekoderów i oglądanie różnych kanałów w różnych miejscach (multiswitch + splitter/szaring ) - jak nie wystarczy naziemna plus jeden kanał z satelity.

ad 3 popatrz na schematy. W zaleznosci od wariantu idzie rozna ilosc kabli.

niktspecjalny
04-08-2009, 12:17
ElizaKrk
Są 2 warianty.
Pierwszy to jeden dekoder C+ lub np DVD i oglądanie tego samego kanału co na dekoderze na kilku TV - (kanał zwrotny od dekodera do sumatora/ multiswitcha + przedłużacze pilota) - dobre jak sie jednocześnie nie ogląda w kilku miejscach.

Drugi to kilka dekoderów i oglądanie różnych kanałów w różnych miejscach (multiswitch + splitter/szaring ) - jak nie wystarczy naziemna plus jeden kanał z satelity.

ad 3 popatrz na schematy. W zaleznosci od wariantu idzie rozna ilosc kabli.

Ech......"
Sharing to inaczej dzielenie karty na wiele odbiorników. Mówiąc bardziej fachowo: jest to wspólna wymiana ECMów i DW(Decrypted Word) między tunerami (paroma sztukami) i kartą. Wygląda to tak jak na zdjęciu niżej. Karta siedzi w tzw. serwerze (może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner, spliter). Do serwera podłączone są dekodery (przez sieć LAN, Internet). Ich liczba może być ograniczona przez czas maksymalnego oczekiwania na DW przez tuner po wysłaniu ECMa (karta musi się wyrobić, a też ma swoją szybkość)". :o :o :o

A gdzie w tym twoim opisie karta kliencka????

zygzak
04-08-2009, 13:07
A gdzie w tym twoim opisie karta kliencka????

A tu:

Karta siedzi w tzw. serwerze (może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner, spliter).

niktspecjalny
04-08-2009, 13:36
A gdzie w tym twoim opisie karta kliencka????

A tu:

Karta siedzi w tzw. serwerze (może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner, spliter).

Czekaj co my dzielimy ...?


może nim być zwykły......spliter.Z tym się zgadzam bo tak mam w domu i mi działa.


może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner....


Rozwiń to proszę :roll: :roll: :roll:

zygzak
04-08-2009, 14:49
...

może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner....

Rozwiń to proszę :roll: :roll: :roll:

A co tu rozwijać? Niektóre bardziej zaawansowane tunery ( z linuxem na pokładzie, np. dreambox ) umożliwiają sharing karty między sobą, np. w sieci lokalnej, jeden robi za serwer a pozostałe są klientami. W szczególnym przypadku w roli serwera może być pc z modułem kart.

niktspecjalny
04-08-2009, 15:25
...

może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner....

Rozwiń to proszę :roll: :roll: :roll:

A co tu rozwijać? Niektóre bardziej zaawansowane tunery ( z linuxem na pokładzie, np. dreambox ) umożliwiają sharing karty między sobą, np. w sieci lokalnej, jeden robi za serwer a pozostałe są klientami. W szczególnym przypadku w roli serwera może być pc z modułem kart.

Wymiękłem w tym odbiorze ....bardzo dziękuje za soczystą odpowiedź. :o
pozdrawiam. NS

edde
04-08-2009, 19:38
A ma może ktoś takie cudo: ROZDZIELNIA MULTIMEDIALNA (http://www.allegro.pl/item703644391_rozdzielnia_multimedialna_hit_tv_int ernet_kamery.html) ?
Cena spora, ale za to porządek w kablach - bezcenne...
Tylko jak z jakością tego? Ktoś się pochwali wrażeniami?

trochę droga :(
ja sobie wszystkie skrętki z całego domu (@, tv, alarm, czujniki zewn. i wewn. itd) sprowadziłem w jedno miejsce w piwnicy, zakupiłem szafeczkę http://www.allegro.pl/item704643540_szafa_teleinformatyczna_10_4_5_u_300 _popie.html
którą sobie wyposażę zgodnie z zapotrzebowaniem w jakieś patchpanele, gniazda, modemu itp itd
taniej i w konfiguracji takiej jakiej potrzebuję a nie gotowiec

niktspecjalny
05-08-2009, 06:23
...

może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner....

Rozwiń to proszę :roll: :roll: :roll:

A co tu rozwijać? Niektóre bardziej zaawansowane tunery ( z linuxem na pokładzie, np. dreambox ) umożliwiają sharing karty między sobą, np. w sieci lokalnej, jeden robi za serwer a pozostałe są klientami. W szczególnym przypadku w roli serwera może być pc z modułem kart.

Prosiłem żebyś wytłumaczył jaką rolę w tym układzie pełni komp.Rozumiem,że masz wykupiony abonament C+ ,masz kompa z czytnikiem kart abonenckich(nie mylić z klienckimi),odpowiedni programator(zawile tłumaczysz bo też nie wiem co to za cudeńko i czemu ma służyć), no i tuner(czyli dekoder??? :roll: ).
Linux,dreambox,sharing i C+,polsat,N, śmigają ,że ho ho.

pzdr

robdk
05-08-2009, 07:38
...

może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner....

Rozwiń to proszę :roll: :roll: :roll:

A co tu rozwijać? Niektóre bardziej zaawansowane tunery ( z linuxem na pokładzie, np. dreambox ) umożliwiają sharing karty między sobą, np. w sieci lokalnej, jeden robi za serwer a pozostałe są klientami. W szczególnym przypadku w roli serwera może być pc z modułem kart.

Prosiłem żebyś wytłumaczył jaką rolę w tym układzie pełni komp.Rozumiem,że masz wykupiony abonament C+ ,masz kompa z czytnikiem kart abonenckich(nie mylić z klienckimi),odpowiedni programator(zawile tłumaczysz bo też nie wiem co to za cudeńko i czemu ma służyć), no i tuner(czyli dekoder??? :roll: ).
Linux,dreambox,sharing i C+,polsat,N, śmigają ,że ho ho.

pzdr

Jeśli mamy tunery klienckie które mogą pobierać uprawnienia poprzez sieć LAN to serwerem w takim przypadku może być tuner który puszcza to w LAN lub właśnie komp PC z czytnikiem kart i odpowiednim oprogramowaniem podłączony do LANu - ponadto może mieć i inne zastosowania, np. podział łącza internetowego, serwer plików ;)

Ponadto Klientem może być także komp PC jak nie mamy tunerów z obsługą lanu. Wtedy taki komp poprzez port RS232 podłącza się do specjalnej karty w slocie tunera i także można odbierać uprawnienia np. Polsatu. Oczywiście by to zadziałało trzeba mieć tuner z odpowiednim oprogramowaniem, mieć kartę z wyciągniętym BOX KEY itp. ale to dla znawców tematu już ;)

niktspecjalny
05-08-2009, 07:57
...

może nim być zwykły komputer + odpowiedni programator, tuner....

Rozwiń to proszę :roll: :roll: :roll:

A co tu rozwijać? Niektóre bardziej zaawansowane tunery ( z linuxem na pokładzie, np. dreambox ) umożliwiają sharing karty między sobą, np. w sieci lokalnej, jeden robi za serwer a pozostałe są klientami. W szczególnym przypadku w roli serwera może być pc z modułem kart.

Prosiłem żebyś wytłumaczył jaką rolę w tym układzie pełni komp.Rozumiem,że masz wykupiony abonament C+ ,masz kompa z czytnikiem kart abonenckich(nie mylić z klienckimi),odpowiedni programator(zawile tłumaczysz bo też nie wiem co to za cudeńko i czemu ma służyć), no i tuner(czyli dekoder??? :roll: ).
Linux,dreambox,sharing i C+,polsat,N, śmigają ,że ho ho.

pzdr

Jeśli mamy tunery klienckie które mogą pobierać uprawnienia poprzez sieć LAN to serwerem w takim przypadku może być tuner który puszcza to w LAN lub właśnie komp PC z czytnikiem kart i odpowiednim oprogramowaniem podłączony do LANu - ponadto może mieć i inne zastosowania, np. podział łącza internetowego, serwer plików ;)

Ponadto Klientem może być także komp PC jak nie mamy tunerów z obsługą lanu. Wtedy taki komp poprzez port RS232 podłącza się do specjalnej karty w slocie tunera i także można odbierać uprawnienia np. Polsatu. Oczywiście by to zadziałało trzeba mieć tuner z odpowiednim oprogramowaniem, mieć kartę z wyciągniętym BOX KEY itp. ale to dla znawców tematu już ;)

Czy czasem troszkę nie komplikujemy sobie tego oglądania? :roll: :roll: Sam to zauważasz pisząc:

Oczywiście by to zadziałało trzeba mieć tuner z odpowiednim oprogramowaniem, mieć kartę z wyciągniętym BOX KEY itp. ale to dla znawców tematu już
To oglądanie w takim wymiarze jest z abonamentem czy bez?Polsatu nie da się dzielić tak jak C+ ani N-ki.Po co wyszukiwać rozwiązań ,które wymagają dużego pojęcia w ich zastosowaniu?
:roll: :wink:

zygzak
05-08-2009, 08:18
.Po co wyszukiwać rozwiązań ,które wymagają dużego pojęcia w ich zastosowaniu?
:roll: :wink:

Sztuka dla sztuki. Młodym się chce to tak robią. Z czasem dorastają, a zdobyta wiedza i umiejętności procentują znalezieniem atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. Zakładają rodzinę, budują dom i... kupują abonament u operatora :wink: Proste.

niktspecjalny
05-08-2009, 09:17
.Po co wyszukiwać rozwiązań ,które wymagają dużego pojęcia w ich zastosowaniu?
:roll: :wink:

Sztuka dla sztuki. Młodym się chce to tak robią. Z czasem dorastają, a zdobyta wiedza i umiejętności procentują znalezieniem atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. Zakładają rodzinę, budują dom i... kupują abonament u operatora :wink: Proste.

Starym się nie chce to tak nie robią bo wiedza im lotto. :evil:

.. kupują abonament u operatora...
o to pytałem... :roll:

09-08-2009, 12:17
http://www.dipol.com.pl/img/schemat007.gif

Mam pytanie dotyczące tego schematu - jaką funkcję pełni modulator AV?
Czy jest to niezbędny element wyposażenia takiej instalacji? I dlaczego ten zaproponowany na schemacie obsługuje kanały 21-69, a co z pozostałymi kanałami?

robdk
09-08-2009, 12:55
Przez modulator AV puszczasz w sieć aktualnie oglądany kanał na tunerze SAT i można go wyszukać na innych telewizorach tak samo jak inne kanały TV naziemnej ale w zakresie kanałów 21-69


EDIT:
Ogólnie większość tunerów ma już wbudowany modulator...

09-08-2009, 13:03
A jeżeli w każdym pokoju byłby tuner, to nadal taki modulator jest w ogóle potrzebny?

robdk
09-08-2009, 13:14
Jeśli każdy tuner miałby wbudowany modulator to nie ma potrzeby wogule stosowania. Trzeba tylko ustawic na każdym tunerze inny kanał na którym będzie emitowany obraz (z regóły z tyłu jest taki mały potencjometr którym się to ustawia). W momenice gdy tunery nie posiadają tego modulatora to trzeba by było zastosować tyle ile jest tunerów lub tyle ile chce się oglądac kanałów z po jednym z każdego tunera. Jeśli nie chcemy dawać żadnego kanału zwrotnego to można wogóle odpuścić sobie modulator, gdyż zawsze trzeba połozyć dodatkowy przewód...

niktspecjalny
09-08-2009, 15:34
http://www.dipol.com.pl/img/schemat007.gif

Mam pytanie dotyczące tego schematu - jaką funkcję pełni modulator AV?
Czy jest to niezbędny element wyposażenia takiej instalacji? I dlaczego ten zaproponowany na schemacie obsługuje kanały 21-69, a co z pozostałymi kanałami?

A może mi powiedzieć oprócz tego schematu co chcesz i jak oglądać TV -sat?Bo za chwilę okaże się ,że więcej rzeczy będzie ci niepotrzebnych.

http://www.dipol.com.pl/modulator_mt-11p_terra_kanaly_21-69_XR871711.htm

09-08-2009, 15:35
Jeśli każdy tuner miałby wbudowany modulator to nie ma potrzeby wogule stosowania. Trzeba tylko ustawic na każdym tunerze inny kanał na którym będzie emitowany obraz (z regóły z tyłu jest taki mały potencjometr którym się to ustawia). W momenice gdy tunery nie posiadają tego modulatora to trzeba by było zastosować tyle ile jest tunerów lub tyle ile chce się oglądac kanałów z po jednym z każdego tunera. Jeśli nie chcemy dawać żadnego kanału zwrotnego to można wogóle odpuścić sobie modulator, gdyż zawsze trzeba połozyć dodatkowy przewód...

To teraz chyba sie pogubiłem ;].
Jeśli dobrze rozumiem ten schemat i opis (http://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_z_zastosowaniem_mu ltiswitchy_11m.htm) do niego, to wynika, że pozwala on na oglądanie w każdym pokoju dowolnego kanału TV SAT :

"....Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym, oraz dowolnego programu satelitarnego z tunera satelitarnego dołączonego do danego gniazdka TV-Sat. .... Zaletą instalacji jest możliwość oglądania w każdym pokoju innego programu satelitarnego wadą zaś cena ponieważ trzeba kupić tyle tunerów satelitarnych ile odbiorników TV.
Więc rozumiem, że ten modulator byłby konieczny tylko w takiej sytuacji gdyby tunery nie posiadały modulatorów. Natomiast jeśli tunery posiadają modulator, to ten jest on zbędny (na tym schemacie), a w każdym pokoju wtedy będzie można oglądać dowolny kanał TV sat. Czy dobrze myślę?

I przy okazji pytanie - jak sytuacja takiego modulatora wygląda w przypadku wykorzystawania tunerów TV SAT w komuterach? Czy jesli zechcę podłączyc do instalacji komputer np.takim (http://www.avermedia.pl/index.php?p=sklep&i=MULAVETUN0061) tunerem, to będzie on wymuszał koniecznosć zastosowania modulatora w przedstawionym wyżej schemacie?

09-08-2009, 15:53
.... A może mi powiedzieć oprócz tego schematu co chcesz i jak oglądać TV -sat?Bo za chwilę okaże się ,że więcej rzeczy będzie ci niepotrzebnych....

W sumie potrzeby mam dość skromne : chciałbym mieć możliwość odbioru sygnału TV w 5 miejscach w domu, z czego w 3 przypadkach byłyby to karty TV w komputerze. Programy standardowe: TVP, TVN, i dodatkowo jakieś płatne typu Discovery.
Antena byłaby skierowana na jednego satelitę (Hot Bird). Do tego chciałbym skorzystać z TnK.
Jesli chodzi o sygnały naziemne, to w zasadzie potrzebowałbym tylko radia.

Aby to zrealizować to sobie założyłem, że kupię anetenę SAT, antenę radiową, konwerter taki (http://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_quatro_inverto_idlp-40qtl_0_2_db_white_tech_A98257.htm), multiswich taki (http://www.dipol.com.pl/multiswitch_msr-508_terra_5-wejsciowy_8-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70608.htm), do tego gniazda i tunery: stacjonarne i komputerowe.
No i nie wiem co z tym modulatorem - czy go będę potrzebował, czy też mogę sobie darować?

Edit: oczywiście chciałbym, by w każdym pokoju każdy mógł oglądać co zechce, a więc jeśli dobrze rozumiem w celu skorzystania z kanałów kodowanych byłby niezbędny omawiany tu wcześniej spliter.
Natomiast w przypadku chęci oglądania kanałów niekodowanych, to rozumiem, że spliter byłby niepotrzebny.

tacim
09-08-2009, 16:00
tak bez splitera ani rusz chyab ża C coś namiesza :)

robdk
09-08-2009, 16:01
To nie tak dokładnie.....

Każdy tuner pozwala oglądać dowolne kanały zgodnie z jego możliwościami i uprawnieniami (rodzaj operatora lub FTA).
Modulator pozwala wpuścić w kabel aktualnie oglądany kanał na tunerze (coś jakby podłączyć tuner nie przez euro a przez przewód antenowy)

Np. w kuchni masz tylko telewizor a w pokojach tunery np.3 i każdy ma wpuszczony przez modulator jakiś kanał to w kuchni pomimo że nie ma tunera możesz oglądać 3 dodatkowe kanały te które sa akurat włączone w pokojach, ale jak ktoś zmieni tam kanał to i u ciebie w kuchni się zmieni...

Mam nadzieję że jasno opisałem ;)


EDIT:
Sprawy spliterów i rozdziału uprawnień to już inna broszka...

09-08-2009, 16:11
...Np. w kuchni masz tylko telewizor a w pokojach tunery np.3 i każdy ma wpuszczony przez modulator jakiś kanał to w kuchni pomimo że nie ma tunera możesz oglądać 3 dodatkowe kanały te które sa akurat włączone w pokojach, ale jak ktoś zmieni tam kanał to i u ciebie w kuchni się zmieni...

Mam nadzieję że jasno opisałem ;)


Mniej więcej tak ;].
Reasumując - gdybym w kuchni miał nie sam TV, ale TV+tuner (z modulatorem), to mógłbym na TV do niego podłączonym oglądać jaki zechcę kanał. Niezależnie od tego co oglądaja inni?
Czyli w powyższym schemacie zestaw: TV+tuner (z modulatorem) pozwala na oglądanie dowolnego programu TV sat, bez konieczności instalowania modulatora.
Natomiast jeśli gdzieś miałbym tylko TV (bez tunera), to wtedy wykorzystując modulator mógłbym oglądać na tym TV tylko to co jest aktualnie wyświetlane na innych TV w danej instalacji.
Dobrze myslę?

Pinok
09-08-2009, 16:20
Modulator potrzebny jest tylko w przypadku jeśli chcesz wpuszczać w domową sieć TV kanał który obecnie oglądasz. Jeżeli masz multiswitcha i tuner w każdym pokoju to żaden modulator nie jest ci potrzebny.

09-08-2009, 16:45
Modulator potrzebny jest tylko w przypadku jeśli chcesz wpuszczać w domową sieć TV kanał który obecnie oglądasz. Jeżeli masz multiswitcha i tuner w każdym pokoju to żaden modulator nie jest ci potrzebny.

Dzieki, jeszcze tylko w jednej kwestii się upewnię - rozumiem, że w przypadku tunerów TV w komputerach również nie ma to znaczenia? Jesli nie będzie modulatora (w instalacji zbudowanej wg powyższego schematu) to i tak każdy tuner (nawet ten w komputerze) będzie mógł sobie wybierać dowolne kanały niekodowane z satelity i wyświetlać je na ekranie?

A posumowując rolę tego modulatora - jesli nie planuję puszczać na domową instalaję jakiegoś filmu np. z urodzin cioci ;) lub ewentualnie bardzo ważnego meczu który moge odlągać tylko z jednego tunera wyposażonego w kartę operatora, to mogę sobie ten modulator darować ? Wszyscy będa zmuszeni obejrzeć ten mecz (lub te urodziny cioci ;) ) na jednym wspólnym ekranie, a nie każdy w swoim pokoju?

Pinok
09-08-2009, 20:59
Jeżeli tak jak w schemacie masz konwerter quattro i do tego multiswitch to tak jakbyś miał do każdego pokoju osobną antenę satelitarną. Jeżeli do tego miałbyś abonament C+ i spliter to w każdym pokoju masz cały wykupiony pakiet do oglądania.(do tego mam do każdego pokoju oprócz gniazda RTV-SAT jeszcze 2xRJ45)

robdk
09-08-2009, 21:17
Jeszcze raz: modulator nie daje sygnału z satelity tylko obraz jednego kanału wpuszcza w instalację anteny naziemnej i działa w jej obrębie nic nie mając wspólnego z sygnałem SAT