PDA

Zobacz pełną wersję : nawiew cipłego powietrza z kominka



mendi
19-03-2009, 14:04
moje pytanie jest nastepujace. W planie mam kominek i zastanawiam się nad nawiewem ogrzanego powietrza . Chodzi o ogrzanie poddasza,dół otwarty: salon,kuchnia ,jadalnia, więc dół zostawiam . Teraz tak znajomy twierdzi ,że przy takim rozwiązaniu{tylko góra ogrzewana} nie potrzeba wspomagania mechanicznego a więc wentylatory i tego typu tam... wystarcza same kanały a ciepło sobie dojdzie. Ma ktoś doswiadczenie w tym temacie?...... i czy jest to droga inwestycja?dzieki

zbigmor
19-03-2009, 14:18
moje pytanie jest nastepujace. W planie mam kominek i zastanawiam się nad nawiewem ogrzanego powietrza . Chodzi o ogrzanie poddasza,dół otwarty: salon,kuchnia ,jadalnia, więc dół zostawiam . Teraz tak znajomy twierdzi ,że przy takim rozwiązaniu{tylko góra ogrzewana} nie potrzeba wspomagania mechanicznego a więc wentylatory i tego typu tam... wystarcza same kanały a ciepło sobie dojdzie. Ma ktoś doswiadczenie w tym temacie?...... i czy jest to droga inwestycja?dzieki


Powietrze ogrzane zwiększa swoją objętość przez co staje się lżejsze co powoduje, że unosi się do góry co oznacza, że nie potrzebujesz wentylatora aby je doprowadzić na poddasze. Ograniczeniem może być odległość w poziomie.

adam2007
19-03-2009, 16:45
moje pytanie jest nastepujace. W planie mam kominek i zastanawiam się nad nawiewem ogrzanego powietrza . Chodzi o ogrzanie poddasza,dół otwarty: salon,kuchnia ,jadalnia, więc dół zostawiam . Teraz tak znajomy twierdzi ,że przy takim rozwiązaniu{tylko góra ogrzewana} nie potrzeba wspomagania mechanicznego a więc wentylatory i tego typu tam... wystarcza same kanały a ciepło sobie dojdzie. Ma ktoś doswiadczenie w tym temacie?...... i czy jest to droga inwestycja?dzieki


Powietrze ogrzane zwiększa swoją objętość przez co staje się lżejsze co powoduje, że unosi się do góry co oznacza, że nie potrzebujesz wentylatora aby je doprowadzić na poddasze. Ograniczeniem może być odległość w poziomie.


Potwierdzam,
Byłem u znajomych, którzy zastosowali takie rozwiązanie i jestem pod wrażeniem ilości i wydajności tej instalacji. Sam też planuję tak zrobić.
Pozdrawiam,

jacekp71
19-03-2009, 20:13
unosić można się tylko do góry, podobnie jak cofać do tyłu .... ;-)
poza tym wszystko OK ! ;-)

zbigmor
20-03-2009, 07:11
unosić można się tylko do góry, podobnie jak cofać do tyłu .... ;-)
poza tym wszystko OK ! ;-)


Kajam się i przyznaję rację.

mendi
20-03-2009, 08:52
słyszałem takie opinie choć raczej odnoszę się do nich negatywnie ,ze może wystąpić brudzenie ścian szczególnie przy wlotach.....ciekawe czy to prawda :-?

Forest-Natura
20-03-2009, 09:09
Witam.
Prawda. Zwłaszcza przy grawitacyjnym DGP. Przy mechanicznym stosuje się siatkowy filtr główny i ewentualnie można zakładać jeszcze filtry na poszczególnych wylotach.
Kurz, który przypala się w obudowie kominka powoduje podobne zabrudzenia jak te, widoczne na ścianie nad kaloryferami.
Dużo jednak zależy od tego w jaki sposób jest wykonane wnętrze kominka, i od sumy pola przekroju wlotów i wylotów z niego. Im większe, tym brudzenie mniejsze, bo temperatury ogrzanego powietrza też bardziej przyjazne (niższe).
To tak w skrócie.
Pozdrawiam.