PDA

Zobacz pełną wersję : PIENI?DZE Z KASY BUBOWLANO MIESZKANIOWEJ -jaw wydawa?



daruś
19-11-2003, 21:06
Proszę o informację czy pieniądze otrzymane z kasy mieszkaniowej po wygaśnięciu umowy rozlicza się tylko z faktur vat , czy równierz z rachunków. Czy można przy rozliczaniu się z U.S. dokumentować wydatki poniesione od początku roku w którym wygasła umowa,czy od momentu jej wygaśnięcia, o może wpływu pieniędzy

daruś
22-11-2003, 12:18
dlaczego nikt nie odpowiada?

YEYO
23-11-2003, 11:37
Jest to temat bardzo skomplikowany więc nikt nie odpowiada. Sam miałem problem z KM, ponieważ miałem jeszcze dodatkowo cesję od mamy - a to już okropna kołomyja. Ile razy byłem w (lub pisałem do) US zawsze otrzymywałem inne odpowiedzi od urzędników. Ale to już historia. Kiedyś nie trzeba było mieć f-ry VAT wystarczył np. akt notarilany na zakup działki lub umowa z wykonawcą i rachunek zwykły. Ja sporządziłem umowę przedwstępną i czekałem aż dostanę pieniądze z Banku. Wydatków na działkę budowlaną nawet nie wykazywałem w PI-cie ponieważ jesteś zobowiązany tylko do udokumentowania że wydałeś pieniądze na cel mieszkaniowy zgodny z celem oszczędzania. Proponuję ci abyś pytania przesłał do US muszą ci odpowiedzieć i będziesz wiedział co robić. Możesz poszukać też informacji w Interniecie są też orzecznictwa NSA w tej sprawie.

daruś
07-12-2003, 15:17
dzięki za te informacje . myślę że MURATOR może zająć się tym tematem

rokas
09-12-2003, 11:05
Daruś.
Podobny temat rozważaliśmy u Psychoga dyżurnego. Sprawdź tam, może Ci się coś wyjaśni.
Genaralnie obowiązują faktury.

YEYO
09-12-2003, 11:34
A to ciekawe bo jeszcze nie tak dawno sam Murator pisał ze nie obowiązują faktury VAT (czytałem przez przypadek wczoraj, nr nie pamiętam ale mogę sprawdzić). I o ile wiem tak jest ponieważ nigdzie nie zostało to w jasny sposób określone. Rozlicznie się z urzędem skarbowym polega jedynie na udokumentowaniu (np. akt notarialny, rachunek i umowa z wykonawcą itp, ale też mogą być oczywiście f-ry VAT) wydatkowania środków zgodnie z celem oszczędzania. A pojęcie "generalnie" jest bardzo względne czego w prawie podatkowym się nie stosuje.

pyzia
09-12-2003, 12:45
Witam
Faktury na pewno nie obowiązują bo skoro możesz za kasę z kasy kupić mieszkanie na rynku wtórnym od osoby fizycznej - to jak niby ta osoba ma Ci tą fakturę wystawić? Wystarczą rachunki w tym szczególnym przypadku (np. na przyłącza).
Co do daty - czy liczą się faktury sprzed zakończenia oszczędzania? Dobre pytanie - w jednym US tak, w innym nie. Najlepiej zapytaj w swoim US to będziesz miał pewność jak oni to interpretują.
Powodzenia!

Carl
09-12-2003, 13:18
Najlepiej zapytaj w swoim US to będziesz miał pewność jak oni to interpretują.
Dodam - tylko NA PIŚMIE!!
Ustne zapytanie nie będzie miało znaczenia, jk Ci coś zakwestionują :(

KP
09-12-2003, 13:26
Możesz mieć jeszcze jeden problem. Pieniądze z kasy musza być wydane do końca roku kalendarzowego w którym zakończyla się umowa. Chyba że w ciągu ostatnich trzech lat coś się zmieniło w przepisach.

daruś
26-01-2004, 13:01
o :evil:

grzegorz2
26-01-2004, 15:11
Podobno nie jest to jednoznacznie w ustawie powiedziane. Słyszałem, czytałem - że trzeba mieć wykorzystane środki do dnia rozliczenia z US - ale nie znam żadnego konkretnego orzeczenia (najlepiej NSA) w tej sprawie. Może ktoś poda pomocną linkę??? :)

Grzegorz (też zainteresowany...)

jprzedworski
26-01-2004, 15:24
To jest fragment orzeczenia Izby Skarbowej:
"Zgodnie z tym – tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późniejszymi zmianami) do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi."

Komplet jest tu:
http://www.izbaskarbowa.lodz.pl/index.php?page=know&id=1240

Nie znalazłem nigdy jednego dokumentu na ten temat np. z Ministerstwa Finansów, ale podobne z różnych źródeł widziałem.

daruś
28-01-2004, 13:20
Po rozliczeniu PIT-D stwierdzam i ostrzegam wszystkich kturzy oszczędzają w Kasach Miezskaniowych , w roku podatkowym w którym otrzymacie zwrot z K.M. nie ma sensu wykazywanie większych wydatków niż wynosiły wplaty do kasym mieszkaniowej :oops: Urząd Skarbowy nic nie zwróci :oops: