PDA

Zobacz pełną wersję : odczytanie charakterystyki pompy co



ubek
19-03-2009, 19:02
Witam. Jak odczytać wydajność pompy z poniższego wykresu. Zakładam, że mam 2 bieg (czyli biorę środkową krzywą). Na osi Y mamy wysokość - jak rozumiem ta wysokość to różnica poziomów pomiędzy najniżej a najwyżej położonym punktem układu. Czyli załóżmy, że ta wysokość jest 1,65 m - wobec tego wydajność tej pompy to 1,5m^3 .
http://www.fotothing.com/photos/591/5916bd6d6e576d9fcb339494d687ab59.jpg

ubek
20-03-2009, 11:23
Podciągam - mógłby mi ktoś pomóc w tej kwestii?

zbigmor
20-03-2009, 11:31
Podciągam - mógłby mi ktoś pomóc w tej kwestii?


Nie napisałeś w jakim układzie jest ta pompa, ale domyślam się, że w układzie CO. W takim przypadku wysokość pompowania nie ma znaczenia bo jest równoważona z powrotem. Na drugim biegu będziesz mieć wydajność 2,5m3/h.

rusek007
20-03-2009, 11:39
Ten wykres pokazuje z jaką wydajnością pracuje pompa czyli jeżeli podaje ciecz na wysokość 1.6m to jest w stanie podać ok 0.3l czyli wydajność ok 1,5m3 na godzinę.

zbigmor
20-03-2009, 11:58
Ten wykres pokazuje z jaką wydajnością pracuje pompa czyli jeżeli podaje ciecz na wysokość 1.6m to jest w stanie podać ok 0.3l czyli wydajność ok 1,5m3 na godzinę.


W układzie przesyłu, a nie cyrkulacji.Autor jednak nie podał w jakim układzie ma pracować ta pompa.

ubek
20-03-2009, 12:30
Tak, w układzie CO. Jednak przy założeniu, ze faktycznie będzie miała wydajność 2,5m^3, to sprawność mojego pieca co będzie ponad 100%.

zbigmor
20-03-2009, 12:38
Tak, w układzie CO. Jednak przy założeniu, ze faktycznie będzie miała wydajność 2,5m^3, to sprawność mojego pieca co będzie ponad 100%.


A co ma wydajność pompy do sprawności pieca? Z kotłem też nie ma wiele wspólnego.

ubek
20-03-2009, 12:45
Jasne :) nie napisałem
przeliczam ciepło dostarczane do układu z pieca co, jednym z parametrów potrzebnych do skorzystania z wzoru jest właśnie ilość przepompowanej wody w jednostce czasu.
PS ta część ukąłdy CO jest w systemie otwartym.

zbigmor
20-03-2009, 12:49
Jasne :) nie napisałem
przeliczam ciepło dostarczane do układu z pieca co, jednym z parametrów potrzebnych do skorzystania z wzoru jest właśnie ilość przepompowanej wody w jednostce czasu.
PS ta część ukąłdy CO jest w systemie otwartym.


Układ CO otwarty, czy zamknięty nie ma znaczenia. Masz jakiś zły wzór lub co bardziej pewne złe dane podstawiasz pod niego. Prawdopodobnie podstawiasz przepływ wody o określonej stałej temperaturze, a w rzeczywistości im większa wydajność pompki tym temperatura wody niższa (przynajmniej od pewnego momentu).

ubek
20-03-2009, 12:54
3) Zapotrzebowanie na ciepło na ogrzanie 1 m3 wody:
Qcwj = cw*p*(tc –tz) GJ/m3
gdzie : cw – ciepło właściwe wody , cw = 4,2 kJ/ kgoC
p – gęstość wody w danej temperaturze, p= 1 kg/dm3 = 1000kg/m3
tc – temperatura wpływająca do układu
tz - temperatura wypływająca z układu
No i aby skorzystać z tego wzoru muszę podać, ile wody przepływa przez odbiornik

zbigmor
20-03-2009, 13:01
3) Zapotrzebowanie na ciepło na ogrzanie 1 m3 wody:
Qcwj = cw*p*(tc –tz) GJ/m3
gdzie : cw – ciepło właściwe wody , cw = 4,2 kJ/ kgoC
p – gęstość wody w danej temperaturze, p= 1 kg/dm3 = 1000kg/m3
tc – temperatura wpływająca do układu
tz - temperatura wypływająca z układu
No i aby skorzystać z tego wzoru muszę podać, ile wody przepływa przez odbiornik


A gdzie tu wydajność pompy? Z tego wzoru wynika ile ciepła trzeba dostarczyć do 1m3 wody aby podgrzać ją o założoną ilość stopni. Wydajność pompki nie ma nic do rzeczy. Tak jak pisałem wcześniej im szybciej woda będzie przepływała tym będzie mniejsze delta t, a większa jej objęctość, czyli 1m3 podgrzeje się o taką samą temp.

ubek
20-03-2009, 13:23
Zgoda, ale jak będę znał wydajność pompki (np 2,5m^3/h) czyli przepływ, to znając deltę T mogę wyznaczyć moc, jaka daje mi źródło. Mylę się?
Znając ten przepływ mnożę go przez wynik obliczeń z wzoru, dzielę przez 3600 (zamiana J na W) i otrzymuję wynik w Wh.
1 W = 1 J/s ( 1 Wat = 1 dżul na sekundę)
1 Wh = 3600 J

PS - muszę wiedzieć, ile tej wody przepływa dla znanej delty T

zbigmor
20-03-2009, 13:32
Zgoda, ale jak będę znał wydajność pompki (np 2,5m^3/h) czyli przepływ, to znając deltę T mogę wyznaczyć moc, jaka daje mi źródło. Mylę się?
Znając ten przepływ mnożę go przez wynik obliczeń z wzoru, dzielę przez 3600 (zamiana J na W) i otrzymuję wynik w Wh.
1 W = 1 J/s ( 1 Wat = 1 dżul na sekundę)
1 Wh = 3600 J

PS - muszę wiedzieć, ile tej wody przepływa dla znanej delty T



No nareszcie piszesz o co chodzi :D Jak znasz pojemność kotła to po prostu zmierz czas przyrostu temperatury i z tego będziesz miał dokładniejszy wynik. Nadal nie widzę sensu pompować tej wody.

ubek
20-03-2009, 13:50
Chmmm - ok, zgoda.
Ja potrzebuję wyznaczyć jak jest moc źródła, a w zasadzie jaką moc odbiera układco z tego źródła w czasie rzeczywistym.
Znane są : delta T, przepływ. Delta T jest mierzona na wejściu do wymiennika i powrocie z niego.

zbigmor
20-03-2009, 13:56
Chmmm - ok, zgoda.
Ja potrzebuję wyznaczyć jak jest moc źródła, a w zasadzie jaką moc odbiera układco z tego źródła w czasie rzeczywistym.
Znane są : delta T, przepływ. Delta T jest mierzona na wejściu do wymiennika i powrocie z niego.

Kolejna zmiana :D Teraz potrzebujesz czegoś innego. Piszesz oczywiście o maksymalnym odbiorze mocy przez układ CO? A nie prościej zsumować moc grzejników i dodać do tego jakiś procent na ucieczkę ciepła poprzez rury?
Obawiam się, że paląc pod kotłem jednocześnie nie będziesz w stanie określić mocy odbieranej poprzez pomiar temperatury na wlocie i wylocie z kotła.

ubek
20-03-2009, 14:16
Chmmm - ok, zgoda.
Ja potrzebuję wyznaczyć jak jest moc źródła, a w zasadzie jaką moc odbiera układco z tego źródła w czasie rzeczywistym.
Znane są : delta T, przepływ. Delta T jest mierzona na wejściu do wymiennika i powrocie z niego.

Kolejna zmiana :D Teraz potrzebujesz czegoś innego. Piszesz oczywiście o maksymalnym odbiorze mocy przez układ CO? A nie prościej zsumować moc grzejników i dodać do tego jakiś procent na ucieczkę ciepła poprzez rury?
Obawiam się, że paląc pod kotłem jednocześnie nie będziesz w stanie określić mocy odbieranej poprzez pomiar temperatury na wlocie i wylocie z kotła.

Eee, jaka zmiana :), pisałem wcześniej (może nieprecyzyjnie), że chcę: " wyznaczyć moc, jaka daje mi źródło". Ale mniejsza o to, dzięki, ze Podjąłeś temat :).
Ta propozycja z mocami nie wchodzi w rachubę - potrzebuje pomiaru w czasie rzeczywistym.
Dlaczego nie będę w stanie: znając przepływ - w czym problem? np. jeżeli założę że to jest (przepływ) 2,5 kubika na godzinę (po przeliczeniu 0,000693m^3/s) i czas pomiaru to 1 sekunda (albo raczej co jedną sekundę), to dostanę wynik , który jest "ilością energii pobrana w czasie 1 s do ogrzania 0,000693m^3 wody".

zbigmor
20-03-2009, 14:22
Chmmm - ok, zgoda.
Ja potrzebuję wyznaczyć jak jest moc źródła, a w zasadzie jaką moc odbiera układco z tego źródła w czasie rzeczywistym.
Znane są : delta T, przepływ. Delta T jest mierzona na wejściu do wymiennika i powrocie z niego.

Kolejna zmiana :D Teraz potrzebujesz czegoś innego. Piszesz oczywiście o maksymalnym odbiorze mocy przez układ CO? A nie prościej zsumować moc grzejników i dodać do tego jakiś procent na ucieczkę ciepła poprzez rury?
Obawiam się, że paląc pod kotłem jednocześnie nie będziesz w stanie określić mocy odbieranej poprzez pomiar temperatury na wlocie i wylocie z kotła.

Eee, jaka zmiana :), pisałem wcześniej (może nieprecyzyjnie), że chcę: " wyznaczyć moc, jaka daje mi źródło". Ale mniejsza o to, dzięki, ze Podjąłeś temat :).
Ta propozycja z mocami nie wchodzi w rachubę - potrzebuje pomiaru w czasie rzeczywistym.
Dlaczego nie będę w stanie: znając przepływ - w czym problem? np. jeżeli założę że to jest (przepływ) 2,5 kubika na godzinę (po przeliczeniu 0,000693m^3/s) i czas pomiaru to 1 sekunda (albo raczej co jedną sekundę), to dostanę wynik , który jest "ilością energii pobrana w czasie 1 s do ogrzania 0,000693m^3 wody".


Problem w tym, że pracujący kocioł dostarcza energii, którą pobiera układ. Układ może odbierać energię większą niż kocioł dostarcza w danej chwili lub mniejszą. Tak czy owak nie będziesz wiedzieć jaka to energia.
Dla przykładu: załóżmy, że układ możwe odebrać 20kW, a kocioł dostarcza 15+/- 5kW. Jak zmierzyć ile układ rzeczywiście może odebrać? Gdyby kocioł był elektryczny to sprawa była by banalnie prosta. Z innymi to już nie tak łatwo.
Dalej nie rozumiem, czy chcesz zmierzyć moc źródła (jak raz piszesz), czy moc układu lub inaczej moc jaką może układ odebrać (jak piszesz za drugim razem)?

ubek
20-03-2009, 14:39
Problem w tym, że pracujący kocioł dostarcza energii, którą pobiera układ. Układ może odbierać energię większą niż kocioł dostarcza w danej chwili lub mniejszą. Tak czy owak nie będziesz wiedzieć jaka to energia.

Zakładam źródło zawsze wytworzy więcej energii, niż układ jest w stanie odebrać w danej chwili [w jednostce czasu].



Dla przykładu: załóżmy, że układ możwe odebrać 20kW, a kocioł dostarcza 15+/- 5kW. Jak zmierzyć ile układ rzeczywiście może odebrać?

Chcę zmierzyć ile układ odbierze w jednostce czasu a nie ile może odebrać w sumie.


Gdyby kocioł był elektryczny to sprawa była by banalnie prosta. Z innymi to już nie tak łatwo.
Dalej nie rozumiem, czy chcesz zmierzyć moc źródła (jak raz piszesz), czy moc układu lub inaczej moc jaką może układ odebrać (jak piszesz za drugim razem)?
Jasne, nie wyraziłem się jasno, przepraszam. Źródło oczywiście wyprodukuje więcej mocy, niż układ w danej chwili odbierze, choćby ze względu na straty (przesył, spaliny itp). Ja chcę zmierzyć moc jaką układ odbiera w danej chwili.

zbigmor
20-03-2009, 14:46
Problem w tym, że pracujący kocioł dostarcza energii, którą pobiera układ. Układ może odbierać energię większą niż kocioł dostarcza w danej chwili lub mniejszą. Tak czy owak nie będziesz wiedzieć jaka to energia.

Zakładam źródło zawsze wytworzy więcej energii, niż układ jest w stanie odebrać w danej chwili [w jednostce czasu].



Dla przykładu: załóżmy, że układ możwe odebrać 20kW, a kocioł dostarcza 15+/- 5kW. Jak zmierzyć ile układ rzeczywiście może odebrać?

Chcę zmierzyć ile układ odbierze w jednostce czasu a nie ile może odebrać w sumie.


Gdyby kocioł był elektryczny to sprawa była by banalnie prosta. Z innymi to już nie tak łatwo.
Dalej nie rozumiem, czy chcesz zmierzyć moc źródła (jak raz piszesz), czy moc układu lub inaczej moc jaką może układ odebrać (jak piszesz za drugim razem)?
Jasne, nie wyraziłem się jasno, przepraszam. Źródło oczywiście wyprodukuje więcej mocy, niż układ w danej chwili odbierze, choćby ze względu na straty (przesył, spaliny itp). Ja chcę zmierzyć moc jaką układ odbiera w danej chwili.


No to trochę to wyjaśnia. Czyli źródło jest na pewno większej mocy niż układ jest w stanie odebrać. Niby jasna sprawa, ale chodzi mi po głowie problem taki, że układ odbierze różną ilość energii w różnych warunkach np. jeśli grzejnik będzie zainstalowany w pomieszczeniu o temp. 0 deg. C to odda więcej energii niż zamontowany w pomieszczeniu o temp. 26 deg C.
Boję się, że więcej namieszałem niż pomogłem, ale to nie jest taki łatwy temat.

ubek
20-03-2009, 17:41
No właśnie o to mi chodzi - chcę zrobić taki miernik, który będzie wykazywał zmiany w poborze energii przez układ - pomiar co sekundę.
W warunkach rzeczywistych różne będą te wskazania - u mnie np palę raz na dobę i pali się ok 9 godzin. Początkowo delta T to 13 stopni a przy końcu palenia 9.

Chciałbym to dokładnie przeliczyć i podjąć decyzję o zmianie źródła - na podstawie dokładnych pomiarów energii, którą dostarczam do systemu.

Jednym z parametrów jest informacja o przepływie - myślałem, ze dane z tabelki wystarczą.
Jadnak nie wiem co z oporami przepływu, np u mnie przez wymiennik - jak to uwzględnić przy danych katalogowych pompy.
Mam pomysł - najprościej będzie tam zamontować jakiś przepływomierz i obserwować, czy przepływ jest stały. Drugie rozwiązanie to zwykły licznik wody z czujnikiem impulsów - zaprzągnę do pracy jakiegoś atmela i pokaże mi chwilowy przepływ w jednostce czasu.

Jednak w pierwszej kolejności chciałbym chociaż wstępnie przeliczyć to tylko na podstawie serii pomiarów temperatury. Mówisz, że mam przyjąć tą wartość 2,5? A co z oporami tego mojego wymiennika płytowego? Masz jakiś pomysł?

zbigmor
21-03-2009, 14:38
No właśnie o to mi chodzi - chcę zrobić taki miernik, który będzie wykazywał zmiany w poborze energii przez układ - pomiar co sekundę.
W warunkach rzeczywistych różne będą te wskazania - u mnie np palę raz na dobę i pali się ok 9 godzin. Początkowo delta T to 13 stopni a przy końcu palenia 9.

Chciałbym to dokładnie przeliczyć i podjąć decyzję o zmianie źródła - na podstawie dokładnych pomiarów energii, którą dostarczam do systemu.

Jednym z parametrów jest informacja o przepływie - myślałem, ze dane z tabelki wystarczą.
Jadnak nie wiem co z oporami przepływu, np u mnie przez wymiennik - jak to uwzględnić przy danych katalogowych pompy.
Mam pomysł - najprościej będzie tam zamontować jakiś przepływomierz i obserwować, czy przepływ jest stały. Drugie rozwiązanie to zwykły licznik wody z czujnikiem impulsów - zaprzągnę do pracy jakiegoś atmela i pokaże mi chwilowy przepływ w jednostce czasu.

Jednak w pierwszej kolejności chciałbym chociaż wstępnie przeliczyć to tylko na podstawie serii pomiarów temperatury. Mówisz, że mam przyjąć tą wartość 2,5? A co z oporami tego mojego wymiennika płytowego? Masz jakiś pomysł?

Wymiennik na pewno da jakieś opory, ale trudno będzie stwierdzić empirycznie jakie. Sprawdź przepływ wody przez swój wodomierz korzystając z jednego kranu, a następnie poprzez wąż podłącz do tego samego kranu wymiennik. Porównanie ilości wylanej wody w czasie da jakiś obraz oporów wymiennika.

ubek
21-03-2009, 18:09
A co Byś powiedział, jakbym wodomierz założył w obieg? Są wodomierze na CWU - tutaj pewnie by się sprawdził - jak Myślisz?

zbigmor
23-03-2009, 18:21
A co Byś powiedział, jakbym wodomierz założył w obieg? Są wodomierze na CWU - tutaj pewnie by się sprawdził - jak Myślisz?


Sprawdziłby się w 100%. Kup tylko taki do wody ciepłej.

ubek
23-03-2009, 19:11
Tak właśnie zrobię - mam ofertę na Wodomierz JS 2,5 NK - 125,00 zł. netto z przystwką do wysyłania impulsów. Będę miał do stworzenia miernika ciepła. BTW - takie mierniki są po ok 700 pln najtańsze....