PDA

Zobacz pełną wersję : słabo rośnie magnolia



gwiazdeczka66
21-03-2009, 10:35
mam pytanie do doświadczonych ogrodników, co robić? 3lata temu nieświadoma zasad sadzenia magnolii posadziłam otrzymaną magnolię odmiana Nigra ,ze tak powiem jak leci :oops: tzn.w ziemi gliniasto-kamienistej lekko wzbogaconej torfem, udeptaliśmy :oops: i stał się cud roślina się przyjęła,co roku wypuszcza zdrowe liście, osłaniam na zimę, ściółkuję korą, nawożę raz na wiosnę osmocote, ale mam wrażenie, że słabo rośnie. Miejsce ma dobre od strony zachodniej ogrodu, co robić by lepiej rosła, wyjąć i posadzić jeszcze raz? boję się że się obrazi 8) a może zostawić a wspomóc innymi sposobami? może mikoryza? :cry: proszę doradźcie coś?

pr____eni
21-03-2009, 19:45
Nie jestem ogrodnikiem, jestem architektem krajobrazu. Trochę jednak magnoli pozasadzałam już w swojej krótkiej karierze. Z tego co się narazie nauczyłam , to z nimi wlasnie nie wiele wiadomo i bywa różnie. Ziemie jest ważna. Musi być lzakwaszona i raczej lepsza niż gorsza. Miesjce sloneczne ok, ale osłonietę.

Myślę, że potrzeba jej troche czasu. Czasami mialam tak,że właśnie dwa trzy lata .... radziły sobie marnie, aż nagle zaskoczyły i zaczeły sie rozwijać. One zbyt szybko jednak nie rosną, wiec....czasu i cierpliwości. Nauczona jestem,że jak ja mam jakiś problem jadę do szkółki. Mimo że jestem jak by profesjonalistą, Architekt Krajobrazu brzmi szumnie, to warto korzystać z pomocy dobrych szkółek gdzie pracują ludzie z dużym doświadczeniem i to jednak ogrodnicy.Tak na przyszłość polecam się ich pytać!

Pinus
21-03-2009, 20:22
...., udeptaliśmy
To często popełniany błąd przy sadzeniu magnolii.
Magnolia nie znosi silnego uciskania (udeptywania) bryły korzeniowej, gdyż jej mięsiste korzenie ulegają zgnieceniu. Roślina taka z uszkodzonymi korzeniami "kiśnie" a nie rośnie do czasu (w najlepszym przypadku) ich zregenerowania.
..

Kuna
22-03-2009, 21:25
Pinus ma racje i nie zapominaj , że magnolia lubi wodę . U nas w Polsce w okresie kwitnienia magnoli przeważnie jest sucho . W okresie kwitnienia rośliny mają największe zapotrzebowanie na wodę . Podlewaj obficie a się sama ździwisz jakie bedą efekty .