PDA

Zobacz pełną wersję : ekokocioł na pellety koperfam



nosterro
21-03-2009, 17:51
Planuje zakup kotła na pellety. Czy ktoś ma może doświadczenie w kotle koperfam
http://www.ekopiece.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=19&category_id=8&option=com_phpshop&Itemid=40

Bede wdzieczny za wszystkie opinie.

Arol_62
21-03-2009, 19:58
Szukam dobrego kotla na pellety i mam problem :-? Polskie kotly sa do d...
paliwo tez :-? Wydaje mi sie ze kupic powinienes austriacki albo niemiecki albo czeski w najgorszym przypadku (Atmos)
Postudiuj sobie posty od uzytkownikow kotlow na pellets to moze dokonasz wlasciwego wyboru :D .Polski kociol to duze ryzyko (poprostu kaszana)

Pello
22-03-2009, 08:52
Arol_62
Źle do tego podchodzisz. Kotły są dobre na tyle, na ile mogą spalac dostepne paliwo. Generalnie w Polsce większośc peletu jest kiepskia. Stad bardzo nawet dobry - austriacki czy niemiecki kocioł będzie pracował z problemami.
Ważne jest doświadczenie w paleniu, wybór odpowiedniego peletu i dostepnośc do sprawnego serwisu w razie czego.
Polskie kotły na pelety to albo naprawdę kotły na węgiel albo kopie technologii skandynawskich - lepsze lub gorsze.
Dlatego zawsze polecam - kocioł polski, palnik oryginalny skandynawski. Ten układ się po prostu sprawdza.
Pzdr.

nosterro
22-03-2009, 10:44
To prawda, prawie sie zdecydowalem na pellety ale jak juz mam prawie wybrany kocioł to nagle trafiam na cale litanie jakie to problemy maja użytktownicy. Kostrzewa ? Bardzo slaby seris i godziny w kotłowni. I tak można z kazdym piecem. Im wiecej czytam tym wiekszy mętlik. Kotły mi się śnią po nocy. Gdybym miał gaz ziemny ... Jeszcze jak by ktoś z moich znajomych miał taki kocioł a tak to nie wiadomo kto na forum jest sprzedawca a kto uzytkownikiem...

nosterro
22-03-2009, 10:47
Pello, czy możesz podać gdzie taki układ można obejrzeć/kupić? Czy w tedy nie traci się gwarancjii producenta?

Mały
22-03-2009, 11:01
Zobacz kociołki (korpusy) z palnikami skandynawskimi.
Są firmy, które dokładaja do uzywanego korpusu żeliwnego (np Viessmann czy Buderus) palnik na pellety( na pierwszy rzut oka wygląda identycznie).
Kwestia wielopaliwowości oraz sposobu podawania paliwa ( w Kostrzewie możesz podać zarówno pellet jak i ekogroszek), ale już w "skandynawiakach nie - bo by szlag trafił spiralę podającą).
Tu masz pole do popisu - albo retorta+ ruszta dodatkowe (np wspomniana Kostrzewa czy Hef), albo szuflada(nie łączyć od razu z tłokowcami!) - np Heiztechnik z takim palnikiem(tam zarówno pellet jak i ekogroszek czy miał się spali, bo spirala podająca(ślimak) jest w poziomie i po prostu spycha paliwo do/na palenisko(ślimak jest jak w retorcie, ale końcówka spalająca zbliżona bardzo do "skandynawiaka" z półką (popatrz na Kostrzewa 100).
PS zna ktoś na bezłzowe rozdrabnainie cebuli w dużych ilościach, bo ledwo widzę? ;)

nosterro
22-03-2009, 11:10
Mały. Dzięki za info. trochę jestem laikiem w tych sprawach ale przeczytam kilka razy twój teks i coraz wiecej kumam. A co do cebuli to najlepiej wez do ust 4 zapałki (siarka na zewnątrz) nie wiem dla czego ale mi pomaga :wink:

Mały
22-03-2009, 11:19
Mały. Dzięki za info. trochę jestem laikiem w tych sprawach ale przeczytam kilka razy twój teks i coraz wiecej kumam. A co do cebuli to najlepiej wez do ust 4 zapałki (siarka na zewnątrz) nie wiem dla czego ale mi pomaga :wink:
Kurna mam tylko zapalniczkę (do kominka, bo my oba nie palący).
Wrzuć adres e-mail to podeślę zdjęcia z palenia owego palnika HT.

nosterro
22-03-2009, 11:46
Mały,
[email protected]
a co do cebuli to sprubuj zamknąć oczy ... :wink:

Pello, na innym forum pisałes że masz swoje typy co do pieca na pellet. mółbyć podeslać na powyższy adres?

Pello
22-03-2009, 13:07
Witam
Od paru lat użytkuję stary kocioł Cichewicza Futura bodajże Picus ze szwedzkim palnikiem eurofire. Instalacja jest w Szwecji, tam jest normalny pelet, dlatego porównanie nie jest za dobre.
Moja znajoma ma od zeszłego roku w Polsce kocoł Buderusa Funke Pellets z tym samym palnikiem. Przy uzywaniu peletu barlinieckiego, palnik jest oczyszczany (jednym pociągnięciem szczotki )co kilka dni, podczas dosypywania peletu do zasobnika.
Palniki eurofire są dobre, bo to jedne z topowych w Szwecji (BAXI), a w Polsce sprzedawane (instalowane) są w cenie polskich palników. Nie wiem co napisac, żeby nie brzmiało jak reklama. Pogugluj najlepiej....

Pasują do większości polskich kotłów - jeśli są skonstruowane do spalania biomasy tym lepiej, bo będą miały większą sprawnośc.

Ale jeśli chcesz spalac pelet jakikolwiek i z czegokolwiek, to musisz szukac kotłów do takiego paliwa przeznaczonych. Tu na forum jest dużo informacji - Granpal, Heatmatix, Verner i pare innych się znajdzie.

Pozdrawiam

nosterro
22-03-2009, 15:24
A użytkowników pieca na pellet koperfam ani widu ani słych... Czy może ktoś w necie spotkal ranking kotłów na pellet?

Kroitz
22-03-2009, 18:23
Kocioł na stronie koperfarm to FUWI.

Żeby nie było że namawiam do zakupu Granpala.
Zamontowałem ten kocioł u kilenta. Pali peletem jakości ........słabej delikatnie rzecz ujmując. Myślałem że kocioł pochodzi tydzień, i będzie koniec. Narazie śmiga 3 tyg. bez przeszkód.

nosterro
22-03-2009, 21:13
Dzięki, Mam ulotkę na której nie ma zadnej nazwy kotła. Tylko koperfam i zdjęcie - identyczne jak FUWI. Firma z Legionowa. Teraz jak wrzyciłem FUWI to troche wiecej poczytać mozna - ale nie za wiele... Rozmawiałem zgościem z koperfam który zachwalał pod niebiosy ten kocioł - i że spali 3 tony w sezonie i oszczedny i nie psuje się. Troche sie na niego napaliłem. Tylko że nie mogłem znależć zadnych opini użytkowników. Może taki dobry...

budek72
26-03-2009, 06:51
od dwóch tygodni palę w polskim kotle Heiztechnik Q Eko Duo 25 kw z palnikem na pellets (wzór skandynawski), jak na razie złego słowa nie mogę powiedzieć, wszystko śmiga bez problemu

nosterro
28-03-2009, 23:18
Ile miejsca w kotłowni musze przeznaczyc na trzymanie pelletu na jeden sezon grzewczy?

k_ret
03-04-2009, 20:53
od dwóch tygodni palę w polskim kotle Heiztechnik Q Eko Duo 25 kw z palnikem na pellets (wzór skandynawski), jak na razie złego słowa nie mogę powiedzieć, wszystko śmiga bez problemu

Czy to był standardowy piec, czy w jakiś sposób zmodyfikowany? Patrzyłem na katalog Heiztechnik i tam nie ma nic na temat pelletów. Te kotły polecał mi mój hydraulik, ale on jest węglowiec, o pelletach nie wie za wiele.

Właśnie zacząłem szukać dobrego kotła na pellety i włos mi się jeży na głowie jak czytam o tym co przechodzą użytkownicy takich piecy w Polsce. Buduję pod Wrocławiem, więc muszę znaleźć jakiś kocioł, który będzie miał tam dobry serwis. Marzy mi się rozwiązanie możliwie bezobsługowe i bezawaryjne, ale w razie awarii nie chciałbym przechodzić całej epopei z serwisem, który tych kotłów nie zna...

Na radzie wyeliminowałem Kostrzewę (za zawodność i kiepski serwis), Ling Duo (bo jeśli dobrze rozumiem to jednak piec na groszek), Grandpala (właściwie to byłby dla mnie ideał, ale kompletnie nie pasuje do mojego układu kotłowni). Myślę nad Buderusem/Cichewiczem, ale tu chyba też jest niezbyt różowo. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi...

nosterro
05-04-2009, 15:21
Jak postudiowałem troche forum i po sprawdzeniu kilku ofert to grandpal wyglada calkiem nieźle. Moze zmiany w kotłowni :)

PiotrWolf
19-05-2009, 21:25
Po sprawdzeniu całej masy ofert producentów i dystrybutorów systemów spalania peletu zdecydowałem się na zakup i instalację kotła gazowo-olejowego z palnikiem na pelet skandynawskiej firmy Viking.
Po dwóch latach ogrzewania domu (240 m2) mogę śmiało polecić ten palnik.
Moim zdaniem skandynawskie systemy spalania peletów są dopracowane i nie sprawiają większych kłopotów.
Oczywiście można zainstalować wielosystemowego czeskiego Atmos-a, ale koszt jest zdecydowanie większy. Rewelacyjne są kotły Herz, ale to już duży wydatek.
Polskie rozwiązania z którymi dotychczas się spotkałem, są siermiężne i niedopracowane, choć zasada wszędzie jest podobna.
W codziennym użytkowaniu, ważna jest jakość peletów, która niestety często jest niezbyt wysoka. Dla przykładu mocno reklamowany Barlinek jest w zależności od partii różnej jakości, a do tego brudzi kocioł. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że jest bardziej kaloryczny, ale moim zdaniem to nieprawda.