PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłaczenie prądu a ulga podatkowa stara



araman
20-11-2003, 20:39
Podejrzewam że temat był już poruszany ale nie mogę go znaleźć bede wdzięczny za link.
Ale mimo wszystko napiszę o co chodzi. Jestem po kontrolo US za 2001 i 2002 zakwestionowano mi rachunek wystawiony przez ZE za przyłącze energetyczne do domu mimo ze powoływałem się na cytowaną w MURATORZE 2/2003 przepis prawny. Powiedziano mi że można odliczać tylko faktury a nie rachunki. i poradzono abym wystapił do ZE o wystawienie faktury ( ta firma już się przekształciła i szukaj wiatru w polu). Czy ktoś miał podobną sytuację bede wdzięczny za radę. Czy tam tą ustawe alr nie jestem fachowcem i niewiele rozumię z tego wszystkiego. Myślę że na forum jest fachowiec od interpretacji praw i poradzi jak mam rozmawiać z Panią z US. a jak nie bede musiał dopłcic podatek. I jeszcze jedn zbierajcie wszystkie dowody wplat za faktury. Ja muszę udowodnić że zapłaciłem az faktury na których jest napisane płatność gotówka termin płatności np 7 dni. ciekawe jak mam to zrobić?

robert8
20-11-2003, 21:03
Witam. Problem z rachunkiem za przyłączenie wg mojej opini daje uprawnienie do ulgi. Przyłączenie bowiem "prądu" przez rejon energetyczny dla sprzedawcy jakim jest rejon energetyczny (VAT'owiec) nie jest sprzedażą podlegajacą opodatkowaniu podatkiem VAT, tak więc ten podatnik nie może udokumentować tej sprzedaży fakturą VAT a jedynie rachunkiem, zresztą zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o VAT taką sprzedaż nie podlegającą VAT'owi dokumentuje się rachunkiem , który też daje prawo do ulgi w podatku dochodowym. Widzialem zresztą taką interpretację US w tym temacie która daje prawo do takiej ulgi w takim przypadku - jest na stronie IS w Lublinie, zresztą wydawana była po trochu z mojej inicjatywy. W razie czego mogę ją podesłać. Wtedy trzeba by ją pokazać w tym US który Pana kontroluje (konstytucja mówi że wszyscy są równi wobec prawa, chyba 32 art.). Jak tego nie uwzględnią to odwołać się od decyzji należałoby. Pozdrawiam Robert.

robert8
20-11-2003, 21:06
a co do udowodnienia zapłaty - proponuję wnieść o przesłuchanie wystawców faktur - oni to potwierdzą

robert8888
20-11-2003, 21:10
sorki - ale wcześniej byłem niezalogowany. Pozdrawiam Robert.

Gosia Łódź
20-11-2003, 21:52
Opłata przyłączeniowa nie podlega Vat i to jest interpretacja właśnie US!!!
I powinien zostac wystawiony dokument - nota księgowa.
Odrazu te osoby z US do wymiany, ta opłata jest od kilku lat.

araman
21-11-2003, 08:12
robert8 serdecznie dziękuje za informację byłbym wdzięczny za przesłanie interpretacji o której piszesz lub link na stronę IS.

myrmota
21-11-2003, 08:42
popatrz tu
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=101712&highlight=#101712

robert8888
21-11-2003, 09:12
Szukanie na stronie jest troche kłopotliwe, więc skopiowałem tekst. Oto on:


Zagadnienie: podatek dochodowy od osób fizycznych


Akt prawny: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268), par 45 ust. 5


Treść pytania:


Czy rachunek wystawiony przez podatnika podatku VAT dokumentujący opłatę za przyłączenie do sieci energetycznej uprawnia Podatniczkę do odliczenia od podatku w ramach "dużej ulgi mieszkaniowej"?






Treść odpowiedzi:


Działając na podstawie art.14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr137, poz.926 z późn. zm.), Urząd Skarbowy w odpowiedzi na pismo z dnia 24.02.2003 r. wyjaśnia:
Pani zapytanie dotyczy kwestii możliwości dokonania odliczenia wydatku poniesionego w związku z kontynuacją budowy budynku mieszkalnego. Wydatek ten dotyczy opłaty za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i został udokumentowany rachunkiem wystawionym przez Zakład Energetyczny W. Pani zdaniem wydatek ten można odliczyć, na potwierdzenie czego przedłożyła Pani pismo z dnia 25.06.2002r. dotyczące „dokumentowania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT od dnia 1 lipca 2002r.”
Stan prawny obecnie obowiązujący pozwala na korzystanie z odliczenia wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego jedynie Podatnikom kontynuującym taką budowę. Inwestycja budowlana powinna być rozpoczęta przed 1 stycznia 2002r.
Zgodnie z art. 4 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), „podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust.1 pkt.1 lit. a)-f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (m. in. na budowę budynku mieszkalnego), przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2002r.”.
Na podstawie danych będących w posiadaniu tut. urzędu, należy stwierdzić, że z tytułu poniesionych wydatków nabyła Pani prawo do odliczeń od podatku – zgodnie z w/w zasadami.
Zgodnie z art. 27a ust 6 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2001r.) wysokość wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Pobieranie opłat za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, według wykładni urzędowej Ministra Finansów nie jest czynnością dotyczącą sprzedaży towaru lub usługi i w związku z tym opłaty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wykonanie tzw. czynności niepodlegającej opodatkowaniu, tj. czynności wymienionej w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, powinno być udokumentowane rachunkiem, o którym mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 134, poz. 926), także wtedy, gdy czynność ta jest wykonana przez podatnika od towarów i usług. Zgodnie z § 45 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268), fakturami mogą być również rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy Ordynacja podatkowa, wystawiane przez podatników niezobowiązanych do wystawiania faktur VAT w przypadku czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym opłat za przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych.
Po analizie powyższego stanu faktycznego, Urząd Skarbowy stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią w piśmie z dnia 24.02.2003r. jest prawidłowe.






Komentarz:


(odpowiedź urzędu została sprawdzona przez Izbę Skarbową dn. 2003-5-20)

araman
21-11-2003, 09:45
wysłałem wyjaśnienia do biura rachunkowego myślę że są podstawy aby załatwić to pozytwnie . Serdecznie dziękuje