PDA

Zobacz pełną wersję : Nasyp wzdłuż siatki -czym obsadzić ?



Darek Rz
23-03-2009, 20:25
Witam

Mam taki problem . Mój "kochany" sąsiad bezprawnie podniósł sobie poziom działki od 10 do 40 cm . Teraz jego działka jest wyzej a moja nizej -dodatkowo ziemia od niego sie obsypuje i odsłania beton ktory trzyma słupki ktore sąsiad wyniósł wyjątkowo wysoko . Od roku mysle co z tym zrobic w sensie zagospodarowania . Za co by sie nie wziąść trzeba włożyć grube tysiace złotych żeby zagospodarować i uporządkować teren wokół siatki . Myslelismy z zoną o murku z kamienia odsunietym od siatki o okolo 1 metr i o wysokosci podniesionego terenu sasiada . Do srodka chcielismy nasypac ziemi i posadzić rosliny . Jednak taki murek z czego by nie był zrobiony pochłonie okolo 7-10 tys (75 metrów długosci)-zdecydowanie nas na to nie stać :cry: .
Wpadlismy na pomysł zrobienia nasypu z ziemi na odleglosc 1 metra od siatki ubicia go i zokończenia kamieniami polnymi . I teraz najważniejsze -czym obsiać taki nasyp ,aby nie rosła tam trawa i badyle ?? najlepsze by byly jakies niskie rosliny wieloletnie ,plożące lub jakies drobne kwiatuszki długo kwitnące -co według was najlepiej by bylo wybrać ?? Dodam ze wzdłuż nasypu będa rosły rzędem jakies iglaki ,ale zanim osiągna wysokosc siatki i odpowiednią gestość minie kilka lat .Takie roslinki powinny dobrze związac i przerosnąć taki nasyp który dzieki temu stał by sie mocniejszy .
Pomozecie ?

Elfir
24-03-2009, 07:32
Zrób nasyp, ale nierównomiernej szerokości, pofalowany. Podsyp go zwykłą ziemią orną i posadz okrywowe i kolumnowe jałowce, karłowe świerki, cyprysiki groszkowe, lilaki Meyera, tawuły japońskie, trójłatkowe, pieciorniki oraz duże, niewymagajace byliny: liliowce, jukki, topinambur, rudbekie, dyptamp - wszystko w dużych, jednogatunkowych grupach (z wyjatkiem elementów pionowych iglaków).

magnolia
24-03-2009, 08:31
Tak jak pisze Elfir- to będzie naprawdę ładne i spełni swoje zadanie.czasem ludzie specjalnie robia taki nasyp- to zwieksza optycznie działkę. Ja tylko dodam- radze żebyś wstrzymał się z nasadzeniami przed tym nasypem. Jak zobaczysz jak to będzie wyglądało( jesli zrobisz duże gromady z tych propozycji Elfir) to nie będziesz chciał tego zasłaniać. A jak nie chcesz widzieć sąsiada to wrzuć na siatkę pnącza- np. Winobluszcz, albo powojniki botaniczne-np. z grupy tangutica.

magnolia
24-03-2009, 08:33
Acha- z tym ubiciem nasypu ostrożnie- jak się przyłożysz to możesz zniszczyć strukturę gleby

Darek Rz
24-03-2009, 11:22
Witam

Serdeczne dzieki za pomoc :lol: Wiem juz wszystko 8)
pozdrawiam

dusia2006
24-03-2009, 11:32
Darek Rz sorry ja tak nieśmiało dodam że chyba masz ogrodzenie za darmo więc tak bardzo nie warcz na sąsiada i pogadaj czy możesz siatkę obsadzić jakimiś pnączami o których pisała magnolia

ja nie zrozumiałam czy to będzie taka skarpa od jego siatki na szer metra czy usypiesz coś w odległości metra od siatki? i będzie taki długi rów z tujami? ja nie zrozumiałam czy magnolia?

żebyś wstrzymał się z nasadzeniami przed tym nasypem. Jak zobaczysz jak to będzie wyglądało( jesli zrobisz duże gromady z tych propozycji Elfir) to nie będziesz chciał tego zasłaniać
ja zrobiłabym skarpę, max 40 cm wysoka ? to maleństwo, część np można wyprowadzić w głąb twojej działki bez spadku, ograniczyć jakąś fajną drewnianą palisadą, kamieniami, wstawić ławkę, pergolę...co sobie wymarzysz, możliwości nieograniczone, ale oczywiście to moje prywatne zdanie

a czym obsadzić - zobacz skarpę mokki http://corsa1.fotosik.pl/albumy/234081.html

Elfir
24-03-2009, 12:59
Ja się tylko zastanawiam , dlaczego chcesz obsadzac ten nasyp tak...nudno. iglakowy zywopłot wys. 2 m i pod nim coś niskiego. Nie lepiej zrobić szerokiego wielogatunkowego, piętrowego nasadzenia z krzewów iglastych i liściastych?

Darek Rz
24-03-2009, 13:21
Witam

Elfir -Dlaczego nudno ? Dlatego ze sie na tym nie znam :lol: . Tym chetniej wysłucham wszystkich waszych rad :P jak to zrobic ładnie -moze jakieś zdjecia ?

Dusia - Ten nasyp ma być bezposrednio od siatki sąsiada na szerokosc .....dowolną ,ten 1 metr to tak sobie napisalem 8) i dlugosc 75 metrów .Wysokość będzie się zmieniala od 10 cm do 40 cm .

pozdrawiam

dusia2006
24-03-2009, 13:53
aaaaaaaaaa :D teraz rozumiem, skarpa. malutka :D
a może jakieś zdjęcie wrzucisz?
proś Elfir ona ma świetne pomysły

Darek Rz
24-03-2009, 16:34
Ja się tylko zastanawiam , dlaczego chcesz obsadzac ten nasyp tak...nudno. iglakowy zywopłot wys. 2 m i pod nim coś niskiego. Nie lepiej zrobić szerokiego wielogatunkowego, piętrowego nasadzenia z krzewów iglastych i liściastych?

Witam

Jeśli chodzi o ten żywopłot Iglakowy to miałby być dlatego żeby oddzielić sie od sąsiadów szczelną roślinną barierą -bardzo nam na tym zależy 8) ,ale na smierć i życie nie bedziemy sie upierali :lol:

zdjecia

http://img207.imageshack.us/img207/2131/17144021.jpg
http://img207.imageshack.us/img207/9805/51714889.jpg

Elfir
25-03-2009, 07:58
Żywopłot może wyglądac też tak:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/mg/ce/jbf3/2BPpj3NaJGPxUnaN0B.jpg

Albo po prostu na tle tych żywotników (Thuja) zrób szeroką rabatę 2-3 m z kolorowymi krzewami, kwitnącymi krzewami, kolorowymi iglakami podsadzoną okrywowymi krzewami: wrzosami, tawułami japońskimi, jałowcami i bylinami

dusia2006
25-03-2009, 08:48
zamiast żywotników (thuja) może być np ligustr (Ligustrum L.) , częścowo traci liście, wyjątkowo szczelny, niewymagający jesli chodzi o warunki, prowadzić go można jak się chce i zamarzy ale żeby był ładny wymaga strzyżenia, rośnie szybko
no i tani wsadzasz patyczki do ziemi i tniesz, tu trochę http://forum.muratordom.pl/zywoplot-komunistyczny,t140149.htm?highlight
w internecie znalazłam tak na szybko takie foto z podsadzeniami,
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Hecke_Liguster_hc.JPG/800px-Hecke_Liguster_hc.JPG
http://decorvillage.files.wordpress.com/2008/09/privacy-fence-31.jpg

widzę tylko jeden kłopot - możesz posadzić blisko siatki ale wtedy trzeba się dogadać z sąsiadem, bo trzeba ciąć po jego stronie
inaczej jak to ciąć jak będzie duży :roll:

Darek Rz
25-03-2009, 09:28
Witam

Dziękuje wam za pomoc . Bardzo sie przydała bo dzieki niej zaczyna sie nam rysować ogólna koncepcja czyli nieregularna odległosc nasypu od siatki , zakończenie palisadami i różnorodnosć roslin w środku .

Dzięki

meroving
30-03-2009, 06:28
Żywopłot może wyglądać też tak:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/mg/ce/jbf3/2BPpj3NaJGPxUnaN0B.jpg

Afuj! Świerki są ładne w pojedynkę ale żywopłot to kiepski pomysł. Na początku wygląda dobrze ale z czasem drzewa rzedną od spodu i "na łączeniach" przez co uwidacznia się brązowe wnętrze. Poza tym, stale rosną w szerz. Dlatego nie da się zrobić pod nimi rabaty a po 10 latach wlezą na siatkę sąsiada. Po dwudziestu całkowicie zdominują ogród Darka.

Nie jestem ekspertem, ale moim nieskromnym zdaniem najlepszy byłby żywopłot z cisu Hicksi. Jest drogi i powoli rośnie, ale za to nie rzednie i nie wymaga strzyżenia 4 razy w roku jak ligustr. A nawet jak się go zapuści to można wykonać masakryczne cięcie formujące co w przypadku świerka czy ligustru nie zawsze jest możliwe.

Za to podoba mi się Twój pomysł z bylinami. W ogrodach angielskich rabaty bylinowe świetnie prezentują się właśnie na tle żywopłotów cisowych i przy równiutkich jak stół trawnikach. Pochyłość niewysokiej skarpy dałaby takiej rabacie układ amfiteatralny.

Elfir
30-03-2009, 12:57
Jak się świerk rozrośnie i zaczyna łysiec to się go czymś podsadza. To tylko w tujowych ogródkach starczy raz posadzic i ma sie ogrod z głowy.

Ogrod dojrzewa, rosnie, zmienia sie jego nasłonecznienie. Dlatego po 10-15 latach należy go przebudować - poprzerzedzać nasadzenia, uzupełnić o rośliny cienioznośne, uformowac korony, podkrzesać aby wypuscić światło.

dusia2006
30-03-2009, 16:38
ja też uważam że najlepszy cis, ale jak on woooooooooooooolno rośnie :cry:
Zygmor ma zdjęcia ze swojego lasu, 10-letni jak dobrze pamiętam

ged
31-03-2009, 01:49
Ciekawi mnie gdzie biegnie ostra granica działki. Czy sąsiad zrobił nasyp po twojej stronie kamieni granicznych, a siatkę w granicy?

Ja ma podobną sytuację - tyle, że to ja podniosłem teren, ale skarpa jest z mojej strony płotu i gęsty żywopłot z daglezji jest po mojej stronie - patrząc z dowolniej strony nie widać że tam jest skarpa dochodząca do 2 metrów. Daglezje wybrałem dlatego że są to najszybciej rosnące drzewa iglaste nadające się na żywopłot - ponad pół metra rocznie wzrostu na wysokość i szerokość.

Sloneczko
16-05-2009, 01:29
DarekRz, "bezprawnie" można podnosić poziom działki o 100 cm...
Dopiero powyżej trzeba uzyskać zezwolenie.

Elfir
18-05-2009, 07:55
Ja bym się wcale nie martwiła jakimkolwiek urozmaiceniem powierzchni działki.
A wgłębniki tylko zwiekszają poczucie intymności na działce.

profus
18-05-2009, 10:42
DarekRz, "bezprawnie" można podnosić poziom działki o 100 cm...
Dopiero powyżej trzeba uzyskać zezwolenie.

Możesz podać skąd o tym wiesz? Gdzie to jest napisane? Może podstawa prawna?

Elfir
18-05-2009, 11:55
Myslę, ze nie ma czegoś takiego w prawie. W prawie zapisane jest tylko, ze nie wolno odprowadzac nadmiaru wody na działkę sąsiada.

jacekot
19-05-2009, 12:11
Myslę, ze nie ma czegoś takiego w prawie. W prawie zapisane jest tylko, ze nie wolno odprowadzac nadmiaru wody na działkę sąsiada.

jest taki zapis tylko że różnica nie jest 100 cm , max 40 lub 50 cm już dokłądnie nie pamiętam ale można to sprawdzić

jest tez zapis o odprowadzaniu wody

Elfir
20-05-2009, 07:21
Cięzar udowodnienia spoczywa na stawiajacym hipotezę. :)

jacekot
20-05-2009, 09:25
ale wracając do tematu to mam podobny problem , też mam różnicę poziomów max 30 cm
wymyśliłem ze zronie sobie taki metrowy schodek na długości 35 m gdzie posadze fajne roślinki . Myślałem o zrobieniu murku ale koszta nie są najmniejsze ( palisada około 1600 zł , kostka granitowa 8x11 jakieś 1400 zł , klinkier jakieś 1500 zł oczywiście ceny materiału bez robocizny . ) . Chciałbym taki mini murek oporowy ale bardziej po to aby się ziemia nie zsypywała . Ale ostanio bedąc na spacerze widziałem taki nasyp na 1m wzdłuż siatki na jekieś 40cm nawet dość ostro zakończony , obsypany korą i bez żadego murku .
Cały czas coś kombinuje teraz jestem na etapie dużych kamieni polmych , ale nie wiem czy to będzie ładnie wyglądało . Może obłożyć kamieniami aby się nie zsypywało i wzdłuż posadzić żywopło taki na 30-40 cm , szeroki na 20-30 cm ale czy uda się go tak utrzymać ?

Najszybciej i chyba najbardziej estetycznie wychodzą palisady , ale za to najdrożej . Podkłady kolejowe choć mi się podobają nie wchodzą w grę , mam dzieci .

Tak jak widzisz dylematów jest sporo , chciałbym aby wyglądało to jak najbardziej naturalnie i ładnie oraz nie drogo , wiem wiem tak tylko w ERA

Elfir
27-05-2009, 08:37
Kombinujesz. Taki mały spadek jest niewidoczny, jesli tylko rabata bedzie trochę szersza.
Zamiast żywopłotu i od razu trawnika, pod żywopłote (jesli już musi być) posadz pas krzewów ozdobnych i dopiero za nim zrób trawnik.
Pas otoczaków na takiej długości nie wyglądałby najlepiej.

Amelia 2
29-05-2009, 14:57
ja zrobiłabym skarpę, max 40 cm wysoka ? to maleństwo, część np można wyprowadzić w głąb twojej działki bez spadku, ograniczyć jakąś fajną drewnianą palisadą, kamieniami, wstawić ławkę, pergolę...co sobie wymarzysz, możliwości nieograniczone, ale oczywiście to moje prywatne zdanie

a czym obsadzić - zobacz skarpę mokki http://corsa1.fotosik.pl/albumy/234081.html

cudna ta skarpa, właśnie nad czymś takim mozolnie pracuję :roll: i szukam inspiracji, tylko "skarpkę" muszę sobie zrobić sama bo przed budową to było płaskie pole orne :lol: przy tarasie będę mieć iglakowo-bylinową skarpę ale chcę wodę z rynny puścić pod tarasem, który będzie przy dwóch ścianach, i u jego podnóża zrobić oczko do którego ta woda będzie wpływać :roll: Nie znalazłam nigdzie zdjęć z takim rozwiązaniem...