PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka dachowke wybrac ?



szczukot
24-03-2009, 17:59
Witam

Tak zakladajac, ze wybralem juz Robena to .... ktora wybrac ?
Jest tam troche typow.
Czy ogolnie dachowki roznia sie tylko ksztaltem (kolory pomijam) i w sumie wybiera sie tylko pod katem estetycznym ? Czy tez sa jakies wazne roznice miedzy nimi (jakies rozne nasiakliwosci, trwalosci itd) ?
Czy lepiej wybierac wieksze czy mniejsze (inna ilosc na m2) ?
Jakie sa np roznice miedzy sredzka a typu S ?

Chodzi mi tylko i wylacznie o roznice w praktyce (uzytkowanie) a nie wyglad.

Fantom

kaltam
24-03-2009, 19:25
Nie ma. Jak jest dobrze ułożona i zabezpieczona zgodnie z dokumentacją (np. nie wszystkie typy mogą być układane na danym kącie pochylenia dachu) to pozostają względy estetyczne.

TOMASZQS
24-03-2009, 19:39
jak to nie ma jak są, jeżeli kupi sobie Monzę to przy większych gabarytach ta dachówka waży mniej niż średzka (jak dla mnie to nie zaleta) średzka ma dwa zamki dolne, Monza jeden, średzka robiona w starych formach, monza w najnowszych, to z grubsza różnic

szczukot
25-03-2009, 08:16
jak to nie ma jak są, jeżeli kupi sobie Monzę to przy większych gabarytach ta dachówka waży mniej niż średzka (jak dla mnie to nie zaleta) średzka ma dwa zamki dolne, Monza jeden, średzka robiona w starych formach, monza w najnowszych, to z grubsza różnic

Czyli z jednej strony lepsza sredzka a z drugiej Monza ?

Fantom

TOMASZQS
25-03-2009, 11:45
szczerze ? obie siebie warte... jak jedna jest grubsza i mocniejsza (średzka) to z kolei bardziej nierówna niż Monza, jak Monza równiejsza , to z kolei cieńsza i słabsza od średzkiej. Jedno co je wyróżnia , to bardzo dobra cena, jeśli to Ci pomoże w podjęciu decyzji , którą kupić to. średzka ma więcej odcieni kolorów . Monzy natomist kładzie się więcej dookoła. No to Ci pomogłem co ?

szczukot
10-04-2009, 11:29
szczerze ? obie siebie warte... jak jedna jest grubsza i mocniejsza (średzka) to z kolei bardziej nierówna niż Monza, jak Monza równiejsza , to z kolei cieńsza i słabsza od średzkiej. Jedno co je wyróżnia , to bardzo dobra cena, jeśli to Ci pomoże w podjęciu decyzji , którą kupić to. średzka ma więcej odcieni kolorów . Monzy natomist kładzie się więcej dookoła. No to Ci pomogłem co ?

:)
No to wybieram sredzka zwykla. I licze, ze w dostawie wybiore na tyle, ze beda malo krzywe. A jak to sie uda to sa juz same plusy (dwa zamki, mocniejsza itp)

Fantom

Wirecki
10-04-2009, 20:48
Plus jest naprawdę spora. jeśli masz okna dachowe, to ich położenie może być determinowane właśnie dachówką - pod oknem powinna być cała (nie przycinana), okno moze byc ciut za wysoko lub ciut za blisko ściany kolankowej...

TOMASZQS
11-04-2009, 19:13
Plus jest naprawdę spora. jeśli masz okna dachowe, to ich położenie może być determinowane właśnie dachówką - pod oknem powinna być cała (nie przycinana), okno moze byc ciut za wysoko lub ciut za blisko ściany kolankowej...

To jest argument taki sobie, ludzie mają na dachach np. Nibrę DS-5 z rozstawem łat ponad 50 cm i też zamontowane okna dachowe (poprawnie) Plus nie jest taki duży , są większe i dużo większe

Wirecki
11-04-2009, 19:45
No faktycznie, pytanie było tylko o argumenty "wagi życiowej".....
Z twojego postu wynika, że nie rozumiesz o co chodzi... Wyjaśniając: nie chodzi o poprawny montaż okna, nie chodzi też o to, że "są większe i dużo większe" tylko o miejsce okna w połaci dachowej, miejce okna w pokoju na podddaszu jako pochodną wielkości dachówki. Dół okna powinien być zamontowany nad pełną dachówką węc im większa dachówka tym mniejsza możliwość wyboru miejsca okna. Pozdr.


Plus jest naprawdę spora. jeśli masz okna dachowe, to ich położenie może być determinowane właśnie dachówką - pod oknem powinna być cała (nie przycinana), okno moze byc ciut za wysoko lub ciut za blisko ściany kolankowej...To jest argument taki sobie, ludzie mają na dachach np. Nibrę DS-5 z rozstawem łat ponad 50 cm i też zamontowane okna dachowe (poprawnie) Plus nie jest taki duży , są większe i dużo większe

TOMASZQS
11-04-2009, 21:04
Z całym szacunkiem, Ty naprawdą sądzisz , że nie wiem o czym piszę ? nie musisz tłumaczyć mi , rzeczy dla mnie oczywistych :D

Krzychos
12-04-2009, 17:05
Jeśli chodzi o kolor dachówki, to kup grafitową/czarną lub czerwoną angobowaną, ponieważ na nich nie będzie widać zielonych porostów od strony północnej.

Wirecki
12-04-2009, 17:28
Z całym szacunkiem, Ty naprawdą sądzisz , że nie wiem o czym piszę ? nie musisz tłumaczyć mi , rzeczy dla mnie oczywistych :DNapisałem, że nie rozumiesz o co chodzi.... Twoja wypowiedź o tym świadczy. To czy wiesz o czym piszesz to już inna sprawa...

Andrzej Wilhelmi
13-04-2009, 12:25
Pozwolę sobie tylko na jedną uwagę: posadowienie okna połaciowego może być w dowolnym miejscu i nie ma to żadnego związku z pokryciem! Może być co najwyżej trudniej i dlatego dekarze (ja też) wybierają prostsze rozwiązania. Pozdrawiam.

Arnika
13-04-2009, 13:59
A ja jestem na początku ,,Zabawy z budowaniem" i czytam, która dachówka jest lepsza, i nie mam pojęcia! Jedni piszą ze Rooben, drudzy, że Ruup, a jeszcze inni, że cementowa. Jedno jest pewne blacho-dachówki nie położę. Ja wiem, że chciałabym tylko koloru ciemnobrązowego. nie mam pojęcia ile będzie mnie kosztować dachówka, a w swoim projekcie nie nam i nie będę mieć okien dachowych.
Poradzcie, którą dachówkę wybrać?
Mój dach ma około 350m2, jest w kształcie litery T, kąt nachylenia dachu 25%,Bez jednej lukarny nad tarasem.
http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=126&a=302
Co byście doradzili? nad jakę dachówką się skupić? Bardzo podoba mi się błyszcząca dachówka, ale czy jest w rozsądnych cenach?

Wirecki
13-04-2009, 17:56
Pozwolę sobie tylko na jedną uwagę: posadowienie okna połaciowego może być w dowolnym miejscu i nie ma to żadnego związku z pokryciem! Może być co najwyżej trudniej i dlatego dekarze (ja też) wybierają prostsze rozwiązania. Pozdrawiam. Dlatego należy założyć, że każdy dekarz będzie chciał tak zrobić.... W teori nie ma to żadnego związku, w praktyce jest zupełnie odwrotnie... Pozdr.

Andrzej Wilhelmi
13-04-2009, 19:13
Posadowienie okna w dowolnym miejscu wskazanym przez inwestora to zupełnie inny koszt montażu bo i zakres prac może być znacznie większy. Pozdrawiam.

TOMASZQS
13-04-2009, 21:02
Wirecki, Ty chyba naprawdę masz mnie za durnia ? Napisałem Ci wyraźnie w moim poście o Nibrze DS5, że wielkość dachówki nie ma większego znaczenia ( że nawet przy tak dużym rozstawie łat, da się poprawnie i na odpowiedniej wysokości zamontować okno dachowe ) a Ty mi wciąż nie rozumiesz , nie rozumiesz..., Rozumiem, montujemy nad całym rzędem dachówek, a jak będzie trzeba to nad uciętym kawałkiem. Gabaryt dachówki nie ma większego znaczenia. Zresztą nie tego tyczy się temat założonego wątku...