PDA

Zobacz pełną wersję : tynki cementowo - wapienne ręczne czy z agregatu?



coulignon
24-03-2009, 20:09
Zdecydowalismy sie na tynki cementowo wapienne (mocniejsze mechaniczne i mają delikatną strukturę - co dla mnie jest zaletą) i teraz mam mały dylemat: czy kłaść je ręcznie z zacieraniem piaskiem kwarcowym czy szukac ekipy z agregatem? Jaka róznica w "gładkości" tynków ręcznych i z agregatu? Bo cenowo to tynki ręczne są troche tańsze... (materiał). Jakies sugestie?

daggulka
24-03-2009, 20:15
no ale kurcze.... mi się zdo, że tak: tynki ręczne od tych wykonywanych agregatem różnią się tylko sposobem narzucania materiału na ścianę :roll:
jedne są narzucane takim a'la rondlem (ja mam takie, górale mi robili) , te drugie narzuca się agregatem :roll:
potem już tak samo: deska , wyrównanie, i ręczne zacieranie :roll:

niech mnie ktoś z błędu wyprowadzi, bo cholera widziałam i takie i takie przy pracy i zauważyłam róznicę jedynie w sposobie narzucania :roll:

an-bud
24-03-2009, 20:26
Do agregatu (agregat do tynków gipsowych) to tylko gotowa workoana zaprawa, wyjdzie jednolita, drobna struktura, ale taniej wyjdą ręczne.

coulignon
24-03-2009, 20:26
Dagulka, Myslałem jak Ty ale mnie fachowce skołowali.... Ze na tynkach z agregatu nie robi sie zacierki kwarcowej. I ku.....de nie wiem. A nie lubie sie nie znać :wink:

odaro
24-03-2009, 20:30
no ale kurcze.... mi się zdo, że tak: tynki ręczne od tych wykonywanych agregatem różnią się tylko sposobem narzucania materiału na ścianę :roll:
jedne są narzucane takim a'la rondlem (ja mam takie, górale mi robili) , te drugie narzuca się agregatem :roll:
potem już tak samo: deska , wyrównanie, i ręczne zacieranie :roll:

niech mnie ktoś z błędu wyprowadzi, bo cholera widziałam i takie i takie przy pracy i zauważyłam róznicę jedynie w sposobie narzucania :roll:

Tynki c-w z agregatu też mogą być zacierane piaskiem kwarcowym chyba że robisz z agregatu ale na gotowej zaprawie wtedy wtedy nie. Gotowe zaprawy mają zazwyczaj granulację bardzo zbliżoną do piasku kwarcowego.

daggulka
24-03-2009, 20:30
Do agregatu (agregat do tynków gipsowych) to tylko gotowa workoana zaprawa, wyjdzie jednolita, drobna struktura, ale taniej wyjdą ręczne.

no proszę ...się człowiek całe życie uczy :roll:

w zasadzie różnica jest raczej chyba niewielka :roll:
cały dom mam robiony w tynkach ręcznych robionych tradycyjnie z piachu, cementu, wapna w betoniarce.... natomiast "dopracowania " w postaci obróbki ościeżnic, zaklejania dziur i ubytków robiłam osobiście tynkiem z worka- i różnicy nie widać :o

daggulka
24-03-2009, 20:33
Dagulka, Myslałem jak Ty ale mnie fachowce skołowali.... Ze na tynkach z agregatu nie robi sie zacierki kwarcowej. I ku.....de nie wiem. A nie lubie sie nie znać :wink:

no i tu Ci nie powiem, bo ja nie mam zacierki kwarcowej- z wyboru

majki
24-03-2009, 21:16
Zdecydowalismy sie na tynki cementowo wapienne (mocniejsze mechaniczne i mają delikatną strukturę - co dla mnie jest zaletą) i teraz mam mały dylemat: czy kłaść je ręcznie z zacieraniem piaskiem kwarcowym czy szukac ekipy z agregatem? Jaka róznica w "gładkości" tynków ręcznych i z agregatu? Bo cenowo to tynki ręczne są troche tańsze... (materiał). Jakies sugestie?

Mam CW robione z agregatu z got. materiału ( baumit mpi25 ). Tak jak piszesz, piękna faktura i twarde.
Zdjęcia możesz pooglądać w dzienniku.

pozdrawiam, majki

ProStaś
24-03-2009, 21:24
Mam CW robione z agregatu z got. materiału ( baumit mpi25 ). Tak jak piszesz, piękna faktura i twarde.



Potwierdzam majki ma piękne i twarde tynki. :lol:
Sam dotykałem. :D

Ja robię ręczne, mam ekipę fizoli, którzy wiele rzeczy robią, w tym tynki ręczne (napisałem fizoli bo mi od 11.00 wczoraj do 17.00 dzisiaj ocieplili całą chałupę tzn. przykleili styro :o ).
Za tynki płacę 12 zł. za robotę (jak wyjdą zobaczę, patrząc po równości ułożenia styro, źle nie będzie) plus materiał. Na to za 10 zł. zrobią gładzie, ale tylko w pokojach i korytarzu. Tam gdzie płytki zostaje tynk CW.

Pozdrawiam.

Kris2222
24-03-2009, 21:31
tynki robione ręcznie zawsze są droższe w robociźnie , jeszcze sie nie spotkałem żeby były tańsze od tych maszynowych , różnicy oprócz sposobu narzucania niema ,

majki
24-03-2009, 21:34
Mam CW robione z agregatu z got. materiału ( baumit mpi25 ). Tak jak piszesz, piękna faktura i twarde.



Potwierdzam majki ma piękne i twarde tynki. :lol:
Sam dotykałem. :D

Ja robię ręczne, mam ekipę fizoli, którzy wiele rzeczy robią, w tym tynki ręczne (napisałem fizoli bo mi od 11.00 wczoraj do 17.00 dzisiaj ocieplili całą chałupę tzn. przykleili styro :o ).
Za tynki płacę 12 zł. za robotę (jak wyjdą zobaczę, patrząc po równości ułożenia styro, źle nie będzie) plus materiał. Na to za 10 zł. zrobią gładzie, ale tylko w pokojach i korytarzu. Tam gdzie płytki zostaje tynk CW.

Pozdrawiam.

Dobrze, że rozmawiamy o tynkach ... :lol: :oops:
Czyli jednak "zwyciężyła" wizja gładkiej ściany, wydaje mi się, że zastanawiałeś się czy dawać gładź ... ?
Nie "zimnawo" trochę na klejenie styro ? :wink:

pozdrawiam, majki

ProStaś
24-03-2009, 22:00
Dobrze, że rozmawiamy o tynkach ... :lol: :oops:
Czyli jednak "zwyciężyła" wizja gładkiej ściany, wydaje mi się, że zastanawiałeś się czy dawać gładź ... ?
Nie "zimnawo" trochę na klejenie styro ? :wink:

pozdrawiam, majki

Dobrze, rzeczywiście dobrze, że rozmawiamy o tynkach.
U mnie jest kłopot z siłą do agregatu tynkarskiego. Mam tylko prąd użyczony od sąsiada, póki co, więc maszyna odpada. Stąd ręczne, nie będą one tak gładkie jak Twoje (TYNKI :lol: ), dlatego na to gładź.

Styro klejone dzisiaj i wczoraj, temp, dodatnie, a wilgoć styro niewiele zaszkodzi.

pzdr

tacim
09-09-2009, 17:48
tynki mam maszynowe Webera Maxit 18ML z perlitem ale mam wrażenie że nie są równe i nie chodzi o pion tylko ich fakturę czy to normalne.

arycz
09-09-2009, 20:40
ProStaś że tynk nakładany ręcznie nie znaczy że ma być zły.Proponuję Alpol AT 302 , robiłem tym u siebie Baumit nie ma polotu.Poprostu dobre mieszadło i zgrana ekipa. Pozdro

tacim
09-09-2009, 23:06
Baumit ponoć jest grubszy a maxit z perlitem ma drobniejsze ziarno.

strzelu
10-09-2009, 12:37
Witam,

Jesli można się wtrącic, doradzic, jeśli to jeszcze aktualne.

Mam cały dom zrobiony w tynkach cementowo-wapiennych robionych ręcznie z ostatnią warstwą - kwarcem. Przestrzegam przed takim rozwiązaniem. Oczywiście to kwestia ekipy, ale tak zrobione tynki nigdy nie będą równe. Pod lampą wyglądają fatalnie. Pomijam już peknięcia które się robią bo to raczej kwestia kalectwa tzw. fachowca.
Mam też mały kawałek tynków cementowo-wapiennych robionych maszyną na fundamencie grilla ogrodowego (ładnych kilkanaście m2). Ten sposób robienia mozna oczywiście też spieprzyć - jak wszystko, ale tynk jest równiejszy, gładszy i generalnie wygląda duzo lepiej (nie ma kwarcu).

Na dzień dzisiejszy zrobiłbym, tak: cementowo-wapienne z maszyny a na to wszędzie gładzie bądź gładzie wszędzie oprócz mokrych pomieszczeń.

Dziś pluję sobie w brodę że tak nie zrobiłem i czeka mnie naciąganie wszystkiego bądź prawie wszystkiego gładzią a to koszt dodatkowych kilkunastu tysi i przeprowadzka zaczyna oddalać się w siną dal.

pozdrawiam

St.

niktspecjalny
10-09-2009, 12:48
Witam,

Jesli można się wtrącic, doradzic, jeśli to jeszcze aktualne.



Na dzień dzisiejszy zrobiłbym, tak: cementowo-wapienne z maszyny a na to wszędzie gładzie bądź gładzie wszędzie oprócz mokrych pomieszczeń.

Dziś pluję sobie w brodę że tak nie zrobiłem i czeka mnie naciąganie wszystkiego bądź prawie wszystkiego gładzią a to koszt dodatkowych kilkunastu tysi i przeprowadzka zaczyna oddalać się w siną dal.

pozdrawiam

St.

Ja oprócz niej oplułem chyba wszystko.Nie lubię poruszać tego tematu bo mnie wkur...a jak nawet bez lampy podchodzę i patrze na pracę tych nierobów to mam ochotę do nich pojechać i wyczochrać za czupryny.Jeżeli dobrze pamiętam to chyba daggulka pisała ,że do nich się można przyzwyczaić.Siakoś nie maguuu. :wink:

strzelu
10-09-2009, 12:53
Ja oprócz niej oplułem chyba wszystko

Tia. Mnie to już blisko do czubków z tego powodu oraz wielu innych.

pozdrawiam mimo wszystko.

bst
10-09-2009, 13:36
A ja polecam tynki CW. Moze w niektorych miejscach pod lampa na scianie widac pewne niedorobki, ale generalnie ok. Na suficie jest ideal.
Ale gdybym teraz robil, to bral bym z bialkowaniem, wtedy mamy pewnosc, ze struktura wszedzie bedzie taka sama.

edde
10-09-2009, 18:45
niktspecjalny, strzelu a te tynki mieliście na prowadnicach czy nie? bo u mnie po pierwszym dniu ustawiania prowadnic przez fachmanów dostali zjebkę, dowiedzieli się czego inwestor wymaga i wszystko było jasne, oczywiście co dni kilka w trakcie postępu prac po ścianach lata przejechałem celem przypilnowania, no i zbytnio nie narzekam :wink:

daggulka
10-09-2009, 18:51
Nie lubię poruszać tego tematu bo mnie wkur...a jak nawet bez lampy podchodzę i patrze na pracę tych nierobów to mam ochotę do nich pojechać i wyczochrać za czupryny.Jeżeli dobrze pamiętam to chyba daggulka pisała ,że do nich się można przyzwyczaić.Siakoś nie maguuu. :wink:

wiesz ... ja tam lubię swoje tynki .... naprawdę :roll:
wiem, że to dziwne lubić coś co jest gdzieniegdzie nierówne , gdzieniegdzie bardziej chropowate, gdzieniegdzie z ryskami , gdzieniegdzie z dziurkami.... tak , wiem :roll: ... ale ja jestem inna :oops: :lol:
lubię takie bo jest na czym oko zawiesić , bo każda ściana ma swój charakter, bo wyglądają naturalnie a nie sztucznie gładko :wink: ... i wiem, że gdyby którykolwiek z pasjonatów ścian gładkich obejrzał moje ściany , to powiedziałby że są spier.... i że on by takich nie chciał :wink:
ale co poradzę .... ja lubię rzeczy z własnym charakterem :roll: :D

PALEC
11-09-2009, 12:11
/... a ja jezeli moge sie dołaczyc...

chcialem zapytac.. o stosunek piachu / wapna/ cementu ...robionej w betoniarce

do tynku na zewnatrz i do wewnatrz domu .. jezeli jest jakas roznica..

arycz
13-09-2009, 10:05
Kup gotową zaprawę,będziesz miał pewność że wyjdzie dobże.A co do przyświecania lampą itd. to chyba nawet gładzi nie zrobi się idealnie.Ale pomijając to wszystko,na tynki CW sposób jest prosty,w jeden dzień rzucamy tynk a gdy podeschnie zdrapujemy do łaty żeby był prosty,a na drugi dzień cieńka szlichta i zacieranie gąbką a nie żadnym piachem kwarcowym i jest git.Polecam ten sposób

hryniewicki
31-01-2010, 11:42
Kup gotową zaprawę,będziesz miał pewność że wyjdzie dobże.A co do przyświecania lampą itd. to chyba nawet gładzi nie zrobi się idealnie.Ale pomijając to wszystko,na tynki CW sposób jest prosty,w jeden dzień rzucamy tynk a gdy podeschnie zdrapujemy do łaty żeby był prosty,a na drugi dzień cieńka szlichta i zacieranie gąbką a nie żadnym piachem kwarcowym i jest git.Polecam ten sposób

A skąd wiesz że jeśli z worków to jest dobra zaprawa,zapomniałes o czymś?? Czy wiesz że tynki mieszane na miejscu agregatem czy w betoniarce to sa z wapna zalasowanego na miejscu na budowie.A te z worków to poprostu wapno zastąpione jest składnikami chemicznymi.plastyfikatorem czy jakoś tak to sie nazywa.a po drugie na m2 zaprawy mieszanej na budowie trzeba wydać 3,50zł a te z worka to około 10,00zł .Więc mi nie mów że z worków jest GIT.


[ moderowano - reklama ]

Charlie
31-01-2010, 12:13
Zdecydowalismy sie na tynki cementowo wapienne (mocniejsze mechaniczne i mają delikatną strukturę - co dla mnie jest zaletą) i teraz mam mały dylemat: czy kłaść je ręcznie z zacieraniem piaskiem kwarcowym czy szukac ekipy z agregatem? Jaka róznica w "gładkości" tynków ręcznych i z agregatu? Bo cenowo to tynki ręczne są troche tańsze... (materiał). Jakies sugestie?

Mam CW robione z agregatu z got. materiału ( baumit mpi25 ). Tak jak piszesz, piękna faktura i twarde.
Zdjęcia możesz pooglądać w dzienniku.

pozdrawiam, majki
ja załuję, że mam tynki gipsowe. Tak są delikatne, że tylko patrzeć - stuknie, puknie cos i już jest problem :cry:

himlaje
31-01-2010, 12:45
Ja mam tynki CW ręcznie narzucane z zaprawą kwarcową a dokłądnie z piasku przesianego przez sito, bodajże 0,7mm. Ogólnie jestem zadowolony, a z tego co czytam jak mają inni zrobione tynki CW to powinienem być bardzo zadowolony. Tynki trzymają pion i poziom wzorowo. Gładkie sa też na tyle, że nie ma sie do czego przyczepić. Jedynie ich struktura w niektórych pokojach, miejscach mogłaby być bardziej jednorodna. Myślałem, że tą niejednorodność w wyglądzie farba zniweluje ale teraz ekipa która robi mi poddasze ale zajmuja sie także malowaniem mówi, że własnie farba wydobędzie te wszelkie różnice, i już gruntując ściany będzie to wszystko widać.
Osobiśie podobają mi sie tynki gipsowe lub wykończone gładzią, ale tynki gipowe są za miekkie więc nie żałuje, ze ich nie zrobiłem, a nałożenie wszędzie gładzi, jest zbyt kosztowne. Prawdopodobnie tylko w salonie nałoże sobie gładzie, choć ściany tam nie wyglądają źle, ale po gładzi będa pewnie jeszcze gładsze.

Przy okazji zapytam, czy na kładzenie gładzi odpowiedni będzie Cekol C-45? Bo takiego mi sporo zostało.

prezes69
31-01-2010, 13:38
Mieszkam w starym domu i nie mogę nic powiedziec o użytkowaniu tynków gipsowych poza wiedzą o ich parametrach jak twardość, higroskopijność itd,ale dało mi do myslenia gdy kolega z branży (5 brygad tynkarskich) w swoim domu mieszka około 5 lat stwierdził ze teraz wybrał by Cw.

michalmayday
31-01-2010, 16:43
Kup gotową zaprawę,będziesz miał pewność że wyjdzie dobże.A co do przyświecania lampą itd. to chyba nawet gładzi nie zrobi się idealnie.Ale pomijając to wszystko,na tynki CW sposób jest prosty,w jeden dzień rzucamy tynk a gdy podeschnie zdrapujemy do łaty żeby był prosty,a na drugi dzień cieńka szlichta i zacieranie gąbką a nie żadnym piachem kwarcowym i jest git.Polecam ten sposób

A skąd wiesz że jeśli z worków to jest dobra zaprawa,zapomniałes o czymś?? Czy wiesz że tynki mieszane na miejscu agregatem czy w betoniarce to sa z wapna zalasowanego na miejscu na budowie.A te z worków to poprostu wapno zastąpione jest składnikami chemicznymi.plastyfikatorem czy jakoś tak to sie nazywa.a po drugie na m2 zaprawy mieszanej na budowie trzeba wydać 3,50zł a te z worka to około 10,00zł .Więc mi nie mów że z worków jest GIT.


[ moderowano - reklama ]

co ty piszesz.. ?:) jeśli liczysz na m2, to jeśli jest grubiej wartości się zmieniają i dlaczego twierdzisz ze gotowa zaprawa jest droższa?? I w ogóle nie wiem na jakiej podstawie to wyliczyłeś.... nawet jeśli wychodzi 1-2 zł taniej,to tracisz to na większej ilości odpadów i czasie, a pamiętaj chytry traci 2 razy

lukasz_p
31-01-2010, 16:51
Zauważyliście, że ostatnio coraz więcej wykonawców jest na forum. Gdzie nie wejdę tam posty osób mająych w stopce mniej lub bardziej ordynarną reklamę świadczonych usług lub sprzedawanych rzeczy. Jak tak dalej pójdzie, to inwestorzy przestaną czytać FM i pozostaną na nim tylko drący koty wykonawcy.

michalmayday
31-01-2010, 17:09
Zauważyliście, że ostatnio coraz więcej wykonawców jest na forum. Gdzie nie wejdę tam posty osób mająych w stopce mniej lub bardziej ordynarną reklamę świadczonych usług lub sprzedawanych rzeczy. Jak tak dalej pójdzie, to inwestorzy przestaną czytać FM i pozostaną na nim tylko drący koty wykonawcy.

rozumiem ze to było między innymi odniesienie do mnie,więc słuchaj, to ze wykonawcy sa na forum to chyba lepiej dla inwestorów, którzy zadawają niekiedy dziwne pytania i mają dziwne pomysły, ja nie mówię ze jest tego pełno ale zdarzają sie takowe,zawsze służą radą,a wszelkie utarczki mają rozwiać jakieś wątpliwości,bo na tym forum nie raz spotkałem sie z ludźmi co chwalili sie ze mają pojecie o budowie a w rzeczywistości wiedzieli tylko tyle co w google,a podawali sie za niewiadomo kogo,pozdrawiam :)

lukasz_p
31-01-2010, 17:11
Zauważyliście, że ostatnio coraz więcej wykonawców jest na forum. Gdzie nie wejdę tam posty osób mająych w stopce mniej lub bardziej ordynarną reklamę świadczonych usług lub sprzedawanych rzeczy. Jak tak dalej pójdzie, to inwestorzy przestaną czytać FM i pozostaną na nim tylko drący koty wykonawcy.

rozumiem ze to było między innymi odniesienie do mnie,więc słuchaj, to ze wykonawcy sa na forum to chyba lepiej dla inwestorów, którzy zadawają niekiedy dziwne pytania i mają dziwne pomysły, ja nie mówię ze jest tego pełno ale zdarzają sie takowe,zawsze służą radą,a wszelkie utarczki mają rozwiać jakieś wątpliwości,bo na tym forum nie raz spotkałem sie z ludźmi co chwalili sie ze mają pojecie o budowie a w rzeczywistości wiedzieli tylko tyle co w google,a podawali sie za niewiadomo kogo,pozdrawiam :)

To po co ci podpis "Tynki maszynowe"???. Przecież bez niego też możesz udzielać porad... Usuń podpis i się udzielaj!

michalmayday
31-01-2010, 17:22
Nie ma problemu, mówisz masz,twój ton wypowiedzi pozostawiam bez komentarza....
jeszcze jedno, ten podpis miał służyć tylko informacji czym się zajmuje i nie była to reklama bo jestem tylko pracownikiem i nie posiadam własnej firmy...

hryniewicki
31-01-2010, 19:23
michalmayday co ty piszesz za głupoty. od wielu lat wykonuje tynki tradycyjne robiłem i maszynowe ale w tej chwili wykonuję tylko agregatami, mieszam je na miejscu i nie powiesz mi że te z gotowych worków są tańsze bo ja dokładnie wiem że wychodzi drożej a nawet dużo drożej na jednym m2 to od 6zł wzwyż. dużo jeszcze zależy od ścian. drugie jego głupstwo to twierdzisz że tynki mieszane na miejscu mają odpadki tzn. zaprawa która spada na ziemię po łatowaniu. do twojej wiadomości my te zaprawę z powrotem wynosimy i przerabiamy w agregacie. a przy tynkach maszynowych robionych z gotowych worków wszystka zaprawa idzie w odpad bo już tego w maszynie ponownie nie przerobisz no i nie rzucisz na ścianę chyba że kielnią.a więc najpierw zastanów się co piszesz.pozdrawiam.

michalmayday
31-01-2010, 19:35
zeby nie było OT poszło na PW

kamlotek
24-04-2010, 12:43
tynki mam maszynowe Webera Maxit 18ML z perlitem ale mam wrażenie że nie są równe i nie chodzi o pion tylko ich fakturę czy to normalne.

Tacim ,a te tynki webera masz tylko wewnątrz,czy na zewnątrz też? My mamy w planie dać ten tynk na zewnątrz. I szukam osoby która wypowiedziałaby się na temat tego tynku.

ddt
01-06-2010, 20:24
Czy agregatem też robi się tynki trójwarstwowe, jak przy ręcznych i jak wygląda sprawa z piaskiem przy tynku trójwarstwowym?
Czy na każdą warstwę nie powinien iść piasek o różnej ziarnistości?
To ma jakieś znaczenie?

EWBUD
06-06-2010, 21:33
Tacim ,a te tynki webera masz tylko wewnątrz,czy na zewnątrz też? My mamy w planie dać ten tynk na zewnątrz. I szukam osoby która wypowiedziałaby się na temat tego tynku.
Jesli nie za pozno:)
Ten tynk WEBERA jak najbardziej nadaje się na zewnątrz. Zużycie realne ok. 15kg/m2. Ziarnistość tynku to z tego co pamietam 0,6 mm - gladki i fajnie sie zaciera.

kamlotek
06-06-2010, 23:17
Jesli nie za pozno:)
Ten tynk WEBERA jak najbardziej nadaje się na zewnątrz. Zużycie realne ok. 15kg/m2. Ziarnistość tynku to z tego co pamietam 0,6 mm - gladki i fajnie sie zaciera.

Dziękuję za odpowiedź.:yes::D

mr6319
07-06-2010, 22:58
Maxit Weber IP18 Taki własnie mam u siebie. I mi się podoba.