PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zwolnić blokadę okna uchylnego?



inż. Mamoń
25-03-2009, 12:11
Proszę o małą podpowiedź jak w temacie. Na oknie rozwierno-uchylnym mam roletę wewnętrzną taką sterowaną przez łańcuszek koralików. Niestety cholerny łańcuszek spadł z kółka zębatego. Żeby go założyć muszę odkręcić 3 małe śrubki, ale nie mogę tego zrobić bo z powodu wnęki okna dostęp jakimkolwiek narzędziem jest niemożliwy. Gdybym mógł zdjąć blokadę ograniczającą otwieranie okna w pozycji uchylnej i odchylić to okno jeszcze kilkanaście centymetrów to wreszcie miałbym dostęp do tamtych cholernych śrubek. Próbowałem grzebać przy tym ograniczniku - ale bez powodzenia. Czy ktoś może to wytłumaczyć słownie na odległość?

jareko
25-03-2009, 13:09
jesli masz okucia obwiedniowe to niestety jest to bardzej skomplikowane ale wykonalne w dwie osoby
- okno w pozycji zamknietej
- zdjac oslone gornego zawiasu
- wyjac bolec
- przesunac klamke w pozycje okna otwartego badz uchylanego
- odchylic cale skrzydlo
po zalozeniu koralikow postepuj w kolejnosci odwrotnej
czasem jest to troszke bardziej skomplikowane i by wyjac bolec trzeba miec specjalne narzedzia badz bolec wychodzi przy lekkim otwarciu skrzydla
probuj :) to sie nauczysz :)

Hans Kloss
25-03-2009, 13:35
rozumiem, że masz okno z możliwościami typu:
1. zamkniete - klamka do dołu.
2. otwieranie "normalne" - klamka w pozycji poziomej
3. uchylanie - klamka do góry.

W zależności od rodzaju okna, mając je otwarte jak w pkt 2, możesz mieć możliwość obrócenia klamki jak w pkt 3 i wtedy następuje wysprzęglenie skrzydła z górnego zawiasu (ostrożnie, bo skrzydło wtedy trzyma sie na dolnym zawiasie i ograniczniku do uchylania na górze.
Niektóre okna maja zabezpieczenie, żeby przypadkowo nie spowodować takiej sytuacji, jak opisałem. Wtedy gdzieś na okluciu skrzydła okna jest taka dźwigienka, która blokuje klamkę przed zmiana połozenia w pozycje uchylną, gdy okno jest otwarte. Trzeba ja nacisnąć i wtedy da sie wywołac efekt.
Sprawdź, moze to wystarczy - wtedy nie musisz nic rozmontowywać.

jareko
25-03-2009, 13:37
realnie niewiele to daje, rozworka ogranicza maksymalne otwarcie a ta, opisywana przez Ciebie metoda powodujesz tylko ze naraz masz skrzydlo otwarte i uchylone - w dalszym ciagu rozworka je trzyma :(

Hans Kloss
25-03-2009, 13:45
oczywiscie, że daje - mozna wtedy skrzydło nieco bardziej odchylić. Wiem, bo tak robiłem akurat przy regulacji swoich okien. Jeśli to nie wystarczy to być może poza wysprzęgleniem górnego zawiasu (co jak widać, mozna zrobić łatwo) jest możliwość odkręcenia samego ogranicznika okna uchylnego. Wtedy juz ma sie okno "na widelcu".

inż. Mamoń
25-03-2009, 16:46
Wielkie dzięki za porady. Sposób Jareko okazał się dla mnie za trudny, a sposób Hansa rzeczywiście działa, ale okna niestety nie daje się odchylić ani trochę dalej niż przy normalnym uchylaniu. Natomiast roleta po dłuższej walce okazała się przydatna tylko na złom :x :x

manieksurf
28-07-2016, 20:36
Witam. Trochę z innej beczki. Mam okna PVC (w tym balkonowe) ale bez systemu uchylnego i chciałbym to zmienić. Nie wiem jakiej firmy są okna ale okucia Wink Haus. Proszę o pomoc czy mogę to zmienić? Jak tak, to gdzie mógłbym je dostać? I jak to zrobić?