PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego nie dają chudziaka???



tacim
25-03-2009, 15:39
Pytanie wery krótkie: na 4 budowach spotkałem sie z tym, że majstry nie dają chudziaka tylko leją beton prosto w ziemię.
Dlaczego ? Z lenistwa, tak jest lepiej czy co, bo nie dla dobra inwestora jak mniem.

Rezi
25-03-2009, 15:58
a co to jest chudziak wg Ciebie ?

Trociu
25-03-2009, 16:18
a co to jest chudziak wg Ciebie ?Taki chudy pan, którego trzeba zalać betonem. Jak na filmach. Nie pozostaje po nim żadnego śladu i jest spokój.

Trociu
25-03-2009, 16:19
Pytanie wery krótkie: na 4 budowach spotkałem sie z tym, że majstry nie dają chudziaka tylko leją beton prosto w ziemię.
Dlaczego ? Z lenistwa, tak jest lepiej czy co, bo nie dla dobra inwestora jak mniem.A z czego był ten chudziak, który dawali w wykopy na innych budowach?

mario1976
25-03-2009, 16:25
Pytanie wery krótkie: na 4 budowach spotkałem sie z tym, że majstry nie dają chudziaka tylko leją beton prosto w ziemię.
Dlaczego ? Z lenistwa, tak jest lepiej czy co, bo nie dla dobra inwestora jak mniem.A z czego był ten chudziak, który dawali w wykopy na innych budowach?

Wydaje mi się, że autorowi chodzi o:

Kopią fundament. Zalewają chudziaczkiem kręcownym w betoniarce. Następnego dnia na to wkładają zbrojenie i sru beton z gruchy.

Większośc ekip kopie dołek. Wkłada do środka zbrojenie podkładając pod nie jakieś kołki czy czasem co podobno niedopuszczalne cegły i na to sru beton. Niekiedy robią sru (bez podkładek pod zbrojenie) a zbrojenie dopiero podciągają drutami.

Czyli metoda dwa pomija kręcenie w gruszce tej warstwy na jakiej kładą zbrojenie.
Dlaczego? niewiem :wink:

KonradJot
25-03-2009, 19:38
>>>
Wydaje mi się, że autorowi chodzi o:

Kopią fundament. Zalewają chudziaczkiem kręcownym w betoniarce. Następnego dnia na to wkładają zbrojenie i sru beton z gruchy.<<<<

i jest to prawidłowe wykonanie fundamentu, można też wylać też beton towarowy z gruchy np B10, bądź B15.
To że walą zbrojenie w wykop, często uwalone jest zbrojenie w glinie , to nieprawidłowo, podłożyć pod zbrojenie w takim " leniwym" przypadku kawałki betonowego gruzu powinno być obowiązkowe.

:wink:

tacim
25-03-2009, 20:18
Tak chodzi o to, że nie dają B10 tylko do wykopanego doła wkładają zbrojenie na dylatacji i zalewają B20.

Barbossa
25-03-2009, 20:33
odpowiedzi szukaj w gruncie i/lub umowie

tacim
25-03-2009, 21:07
Hm co do gruntu to glina i piasek , co do umowy 1) wykopanie ław fundamentowych, zbrojenie , zalanie betonem. Lecz umowa umową a projekt projektem tam jest B10 i jeżeli ma być zgodnie z projektem to powinien być "chudy beton" i jak kier bud się postawi to nie wyleją do gleby. Ale nie wiem nadal czy trzeba lać B10 czy nie. Kier bud mówi, że teraz sporadycznie się to robi przy bardzo złym podłożu, ale jakie to jest nie raczył powiedzieć.

Aedifico
25-03-2009, 22:45
Hm co do gruntu to glina i piasek , co do umowy 1) wykopanie ław fundamentowych, zbrojenie , zalanie betonem. Lecz umowa umową a projekt projektem tam jest B10 i jeżeli ma być zgodnie z projektem to powinien być "chudy beton" i jak kier bud się postawi to nie wyleją do gleby. Ale nie wiem nadal czy trzeba lać B10 czy nie. Kier bud mówi, że teraz sporadycznie się to robi przy bardzo złym podłożu, ale jakie to jest nie raczył powiedzieć.

Można pominąć chudy...

Potem mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Jak nie zdązymy znowu przed deszczem to mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Aż się w końcu dokopiemy do Chin.

szybkaosa
26-03-2009, 00:34
Hm co do gruntu to glina i piasek , co do umowy 1) wykopanie ław fundamentowych, zbrojenie , zalanie betonem. Lecz umowa umową a projekt projektem tam jest B10 i jeżeli ma być zgodnie z projektem to powinien być "chudy beton" i jak kier bud się postawi to nie wyleją do gleby. Ale nie wiem nadal czy trzeba lać B10 czy nie. Kier bud mówi, że teraz sporadycznie się to robi przy bardzo złym podłożu, ale jakie to jest nie raczył powiedzieć.

Można pominąć chudy...

Potem mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Jak nie zdązymy znowu przed deszczem to mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Aż się w końcu dokopiemy do Chin.

Bez przesady. Da się normalnie zrobić bez chudziaka ale tylko jak teren nie jest przesiąknięty wodą a woda nie wpływa do wykopu, grunt by nie rozlużnić niczym dna wykopu. Ważne, by zachować min. 7cm otuliny zbrojenia.

26-03-2009, 05:59
zgadzam sie z szybkaosa


... na 4 budowach spotkałem sie z tym, że majstry nie dają chudziaka tylko leją beton prosto w ziemię.
Dlaczego ? Z lenistwa, tak jest lepiej czy co, bo nie dla dobra inwestora jak mniem.
dlaczego majstry leją prosto w ziemie ? bo myślą !
tj. kiedy warunki dla betonowania sa dobre - chcą uchronic swego chlebodawce przed niepotrzebnym topieniem kasy w chudy beton
inna sprawa - to strata czasu /tj. w czasie kiedy można betonowac ławy - czekanie na wykonanie tzw"chudziaka" moze skutkowac tym, ze rzeczywiście sie rozpada .../
a wtedy d .pa blada ... :-?

Aedifico
26-03-2009, 08:20
Hm co do gruntu to glina i piasek , co do umowy 1) wykopanie ław fundamentowych, zbrojenie , zalanie betonem. Lecz umowa umową a projekt projektem tam jest B10 i jeżeli ma być zgodnie z projektem to powinien być "chudy beton" i jak kier bud się postawi to nie wyleją do gleby. Ale nie wiem nadal czy trzeba lać B10 czy nie. Kier bud mówi, że teraz sporadycznie się to robi przy bardzo złym podłożu, ale jakie to jest nie raczył powiedzieć.

Można pominąć chudy...

Potem mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Jak nie zdązymy znowu przed deszczem to mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Aż się w końcu dokopiemy do Chin.

Bez przesady. Da się normalnie zrobić bez chudziaka ale tylko jak teren nie jest przesiąknięty wodą a woda nie wpływa do wykopu, grunt by nie rozlużnić niczym dna wykopu. Ważne, by zachować min. 7cm otuliny zbrojenia.

Osa tłumaczysz jakbym jeden domek w życiu wybudował...

Oczywiście,że się da, teks był specjalnie spreparowany w ten sposób aby się ktoś złpał na haczyk jak Ty.

Pzdr.

Aedifico
26-03-2009, 08:21
Hm co do gruntu to glina i piasek , co do umowy 1) wykopanie ław fundamentowych, zbrojenie , zalanie betonem. Lecz umowa umową a projekt projektem tam jest B10 i jeżeli ma być zgodnie z projektem to powinien być "chudy beton" i jak kier bud się postawi to nie wyleją do gleby. Ale nie wiem nadal czy trzeba lać B10 czy nie. Kier bud mówi, że teraz sporadycznie się to robi przy bardzo złym podłożu, ale jakie to jest nie raczył powiedzieć.

Można pominąć chudy...

Potem mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Jak nie zdązymy znowu przed deszczem to mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Aż się w końcu dokopiemy do Chin.

Bez przesady. Da się normalnie zrobić bez chudziaka ale tylko jak teren nie jest przesiąknięty wodą a woda nie wpływa do wykopu, grunt by nie rozlużnić niczym dna wykopu. Ważne, by zachować min. 7cm otuliny zbrojenia.

Osa tłumaczysz jakbym jeden domek w życiu wybudował...

Oczywiście,że się da, teks był specjalnie spreparowany w ten sposób aby się ktoś złpał na haczyk jak Ty.

Pzdr.

Aedifico
26-03-2009, 08:23
zgadzam sie z szybkaosa


... na 4 budowach spotkałem sie z tym, że majstry nie dają chudziaka tylko leją beton prosto w ziemię.
Dlaczego ? Z lenistwa, tak jest lepiej czy co, bo nie dla dobra inwestora jak mniem.
dlaczego majstry leją prosto w ziemie ? bo myślą !
tj. kiedy warunki dla betonowania sa dobre - chcą uchronic swego chlebodawce przed niepotrzebnym topieniem kasy w chudy beton
inna sprawa - to strata czasu /tj. w czasie kiedy można betonowac ławy - czekanie na wykonanie tzw"chudziaka" moze skutkowac tym, ze rzeczywiście sie rozpada .../
a wtedy d .pa blada ... :-?

Bzdura na chudziaka nie trzeba czekać. Można wykonać wraz z wykonywaniem wykopu.

Na budowie można zrobić zasypkę piaskową i na miejscu mieszać z cementem i to wystarczy. Nie musi być wychuchany B12,5.

Żeby nie było ,że mam coś przeciwko laniu w grunt.

Nie mam ale każda metoda z tych są dobre w zależności od warunków jakie zastaliśmy.

szybkaosa
26-03-2009, 08:37
Hm co do gruntu to glina i piasek , co do umowy 1) wykopanie ław fundamentowych, zbrojenie , zalanie betonem. Lecz umowa umową a projekt projektem tam jest B10 i jeżeli ma być zgodnie z projektem to powinien być "chudy beton" i jak kier bud się postawi to nie wyleją do gleby. Ale nie wiem nadal czy trzeba lać B10 czy nie. Kier bud mówi, że teraz sporadycznie się to robi przy bardzo złym podłożu, ale jakie to jest nie raczył powiedzieć.

Można pominąć chudy...

Potem mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Jak nie zdązymy znowu przed deszczem to mamy jezioro w wykopie i wygrzebujemy 15 cm gruntu.

Aż się w końcu dokopiemy do Chin.

Bez przesady. Da się normalnie zrobić bez chudziaka ale tylko jak teren nie jest przesiąknięty wodą a woda nie wpływa do wykopu, grunt by nie rozlużnić niczym dna wykopu. Ważne, by zachować min. 7cm otuliny zbrojenia.

Osa tłumaczysz jakbym jeden domek w życiu wybudował...

Oczywiście,że się da, teks był specjalnie spreparowany w ten sposób aby się ktoś złpał na haczyk jak Ty.

Pzdr.

No to się złapałem :lol:
A swoją droga może to byłby sposób by Chiny odwiedzić.....

tacim
26-03-2009, 21:39
U mnie jeszcze dzisiaj woda stoi jak będzei za tydzień dwa tego nie wiem i nie chce aby cos skopali zaoszczędzę 1000 czy 2 a później kłopotu za 10.000 :)

tacim
27-03-2009, 07:53
No tak żarty żarty żarty wiem, że lepiej żartować niz chorować ale nadal nie wiem dlaczego ?

27-03-2009, 08:03
U mnie jeszcze dzisiaj woda stoi ...
w wykopie stoi ?

no własnie wtedy daje sie chudy beton aby nie kłaść zbrojenia w błocie !
aby robotnicy nie chodzili w mule po kostki !
aby ława nie tonęła w bajorze !

a nie dlatego, ze jakiś - napakowany wiedzą podrecznikową - projektancik napisał w projekcie "dać" :lol:

Aedifico
27-03-2009, 09:03
U mnie jeszcze dzisiaj woda stoi ...
w wykopie stoi ?

no własnie wtedy daje sie chudy beton aby nie kłaść zbrojenia w błocie !
aby robotnicy nie chodzili w mule po kostki !
aby ława nie tonęła w bajorze !

a nie dlatego, ze jakiś - napakowany wiedzą podrecznikową - projektancik napisał w projekcie "dać" :lol:

Dokładnie tak jest. Po prostu uatwienie i ucywilizowanie pracy oraz w pewnych warunkach ochrona gruntu przed zniszczeniem - np. zalaniem wodą. Grunt zalany wodą nie nadaje się do fundamentowania![/list]

tacim
27-03-2009, 15:45
Powiedziano mi że chudziaka stosuje się tylko jeżeli jest wymiana gruntu "co by to miało znaczyc nie wiem" :)

Aedifico
27-03-2009, 17:48
Powiedziano mi że chudziaka stosuje się tylko jeżeli jest wymiana gruntu "co by to miało znaczyc nie wiem" :)

Analfabeci budowlani wymyślają różne teorie.

dorianna
28-03-2009, 17:25
U mnie kierownik budowy nie pozwolił kłaść bezpośrednio zbrojenia na chudym betonie (zagęszczonym mechanicznie). Kupiłam kostkę bet. gr. 4cm bo powiedział że plastikowe podkładki nie nadaja się pod zbrojenie płyty fundamentowej bo są nietrwałe. A już kładzenia zbrojenia na piachu sobie zupełnie nie wyobrażam.

tacim
28-03-2009, 17:29
Kumpel mówił że u niego jakies stare dachówki podkładali znalezione gdzies na wysypisku dzikim. Właśnie takich działań się obawiam.

jacekp71
29-03-2009, 03:50
szczęście, że na etapie ław na budowie właściwie nie ma śmieci .... bo i te by sie czasem znajdowały w wykopie ;-)

tacim
29-03-2009, 09:17
szczęście, że na etapie ław na budowie właściwie nie ma śmieci .... bo i te by sie czasem znajdowały w wykopie ;-)
Najgorsze jest to, że masz rację i to dla mnie szok. :)

KonradJot
29-03-2009, 12:28
U mnie kierownik budowy nie pozwolił kłaść bezpośrednio zbrojenia na chudym betonie (zagęszczonym mechanicznie). Kupiłam kostkę bet. gr. 4cm bo powiedział że plastikowe podkładki nie nadaja się pod zbrojenie płyty fundamentowej bo są nietrwałe. A już kładzenia zbrojenia na piachu sobie zupełnie nie wyobrażam.

Witam
najbardziej mnie interesuje stwierdzenie że plastikowe dystanse się nie nadają pod zbrojenie bo są nietrwałe!!Że najlepsze są betonowe dystanse to ja wiem .
Możesz rozwinąć ten temat ?
Pozdrawiam
:wink:

29-03-2009, 13:05
najwyrazniej biedakowi podkładali pod zbrojenie plastikowe dystanse , które mu sie poźniej gdzies ulotniły - dlatego twierdzi ze sa "nietrwałe" /zapewne mu je ktos podprowadził .../

albo za dużo wypił ...
/choc mozliwa jest tez bufonada "na trzeźwo" ... :-?/

Aedifico
29-03-2009, 14:32
U mnie kierownik budowy nie pozwolił kłaść bezpośrednio zbrojenia na chudym betonie (zagęszczonym mechanicznie). Kupiłam kostkę bet. gr. 4cm bo powiedział że plastikowe podkładki nie nadaja się pod zbrojenie płyty fundamentowej bo są nietrwałe. A już kładzenia zbrojenia na piachu sobie zupełnie nie wyobrażam.

Witam
najbardziej mnie interesuje stwierdzenie że plastikowe dystanse się nie nadają pod zbrojenie bo są nietrwałe!!Że najlepsze są betonowe dystanse to ja wiem .
Możesz rozwinąć ten temat ?
Pozdrawiam
:wink:

Tak butelki PET rozkłądają się 100 lat a dystanse znikają po kilku.

Ktoś ma rozbudowaną wyobraźnię.

luka
25-01-2010, 09:57
Tak butelki PET rozkłądają się 100 lat a dystanse znikają po kilku.


w niektórych rejonach Polski dystanse znikają już przed zalaniem... :lol:

Wojtek R
25-01-2010, 12:22
wy to się martwicie tym chudym popatrzcie na zdjęcia w dziennikach budowy , te fundamenty kopane na 50 cm to mnie przeraża !

Spirea
14-04-2010, 23:09
W projekcie mam 10 cm chudziaka. Wykonawca szykuje się do wykopów, ale powiedział mi już, że nie będą lać chudziaka, tylko dadzą folię i zrobią szersze o 10cm ławy. Rozmawiał o tym z kierownikiem budowy i ten zatwierdził pomysł. Czy to jest ok, czy powinnam jednak domagać się tego chudziaka. Z postów powyżej wynika, że jeśli jest woda w wykopie, to lepiej dać chudziak. Jeśli nie będzie więc wody, to nie ma sensu domagać się chudziaka?

samm
15-04-2010, 10:18
To może takie rozwiązanie kompromisowe.
Chudziakiem też nazywa się warstwę zrobioną
z piasku do którego dodaje się cement i grabiami
solidnie miesza się. Wody się nie dodaje.
Może o takim sposobie ze swoimi budowlańcami
porozmawiaj.

Raf191
15-04-2010, 10:57
Chdziak nie jest warstwą konieczną. Wykonuje się go zwykle gdy trzeba zrobić łąwy fundamentowe na gruncie (bez wykopów lub wykopy małej głebokości, 5-10 cm) Opcją zastępczą jest obłożenie wykopów folią PE. Dystanse też nie są konieczne. Wystarczy aby zbrojenie podwiesić. Dystanse są tylko poto aby uzyskać odpowiedniej grubości otulinę dla zbrojenia.

beton44
15-04-2010, 22:09
off topic.... czytając wypowiedź Rafa przypomina mi się taka nowela Marka Twaina "jak redagowałem gazetę rolniczą"

a na temat: WKLEJAĆ??? bo może zaginęły RYSUNKI przy tej przeróbce forum....

Spirea
16-04-2010, 00:04
dzisiaj byłam na budowie i rozmawiałam i z wykonawcą i kierownikiem. Powiedzieli, że wszystko jest ok. Grunt jest bardzo dobry, nie ma wody, więc nie ma sensu dawać chudziaka. Zamiast niego poszerzone został ławy o 10 cm i doły, tak jak napisał Raf191, zostały wyłożone folią. Dla zainteresowanych zdjęcia w dzienniku. Dzięki za odpowiedzi.

bdan
16-04-2010, 07:20
. Wystarczy aby zbrojenie podwiesić. .


Na czym sie podwiesza zbrojenie? Maz mówi, że powiesi na hakach z prętów stalowych, ale czy w miejscu, gdzie ten drut będzie wychodził z betonu nie będą jakieś niekorzystne warunki do korozji?