PDA

Zobacz pełną wersję : Temat płyty fundamentowej



krebs1976
25-03-2009, 15:56
Witam!
To samo pytanie zadałem na innym forum, ale chyba nikt nie jest mi w stanie tam pomóc, bo nie ma żadnej odpowiedzi.
Może tutaj ktoś mnie doinformuje.

Zainteresował mnie temat płyty fundamentowej.
Mam badania geologiczne i ogólnie mówiąc nie mam potrzeby kłaść płyty.
Ale biorąc pod uwagę mostki termiczne na styku fundament ściana, płyta wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Isomur jest alternatywą ale drogą. Licząc koszty jednego rozwiązania i drugiego może być bardzo podobnie.
Ogólna zasada jest taka, że fundament winien być usadowiony poniżej strefy przemarzania (czyli co najmniej 80 cm- w naszej strefie)- informacja z forum
1-Może mi ktoś wyjaśnić jak budują teraz domy omijając powyższą zasadę i stawiają domy bezpośrednio na gruncie (oczywiście usuwając humus)?

2- Czym grozi takie wykonanie płyty i jakie warunki trzeba spełnić aby można było tak zrobić?

3- Biorąc pod uwagę całkowity koszt wykonania "stanu zero"-licząc wszystko (transport, materiały, robociznę etc), czy rzeczywiście płyta jest wiele droższa od zwykłych fundamentów?

4- Co ze starzeniem się styropianu (destrukcja kiedyś nastąpi- kiedy)?

W przyszłym tygodniu mam spotkanie z architektem i muszę decydować. Poradźcie coś konstruktywnego.
Pozdrawiam

Emwuel
25-03-2009, 16:08
Płyta musi leżeć na podłożu nazywanym bodajźe "niewysadzinowym" czyli takim które nie zmienia swojej objętości po zmrożeniu - nie daję gwarancji na tą definicję :wink:
W moim przypadku była to dość gruba warstaw pospółki zagęszczanej warstwami co 20-30cm. Nie kładłem styropianu pod płytę, jest ona ocieplona dookoła (przy szalunku był włożony styropian) i dookoła w skarpie.
Płytę pewnie trzeba izolować od spodu jeśli pełni od razu funkcję płyty grzewczej - czyli np. w systemie Legalett.
Pozdrawiam

coulignon
25-03-2009, 16:20
tu masz 4 strony konstruktywnych podpowiedzi: http://forum.muratordom.pl/plyta-fundamentowa,t20852.htm

Płyta do obejrzenia w moim dzienniku.

Uprzedając pytanie: [email protected] - namiar na projektanta który powinien płacić mi za to prowizje :lol: :wink:

krebs1976
25-03-2009, 20:15
Witam!
Dzięki coulignon!
Lektura dość obszerna. Wiem już wystarczająco duża aby się zdecydować na płytę.
Jedno mnie nadal nurtuje.
Informacje dotyczące starzenia się styropianu są bardzo zdawkowe.
Z reguły są to wywody osób niewiele wiedzących o tym zjawisku.
Można trochę bardziej przekonująco ( o ile to możliwe :lol: ).
Pozdrawiam Radek

katarzynap3
26-03-2009, 21:16
Witaj, też się nad tym zastanawiałam czytając o możliwości zjedzenia styropianu przez no. gryzonie. W końcu zapytałam u źródła. (My zdecydowaliśmy się na fundament grzewczy Legalett, więc zapytałam panią Kasię z Legalettu, jak to wygląda). Okazało się, że warstwy podsypki a odpowiednio zagęszczane, więc nie ma możliwości, żeby myszka się dostała do styropianu. Natomiast dostęp powietrza jest co najmniej "utrudniony", więc pewnie za 30 lat zrobię sobie wykop, żeby sprawdzić :)
A ostatnio widziałam możliwość zastosowania podsypki keramzytowej, która podobno zastępuje 3 warstwy tradycyjnego fundamentu - ciekawa jestem, czy wiecie coś na ten temat z praktyki. Pozdrawiam

bigrw
27-03-2009, 06:23
ja jak bym budował dom kolejny niepodpiwniczony napewno zrobiłbym płyte fundamentową....ale nie dawałbym jej wogóle poniżej poziomu przemarzania....
wystarczyło by zdjąć humus, ubić podłoże , ewentualnie wysypać trchę piachu aby poziom zero płyty był nad poziomem gruntu zewnętrznego....i dopiero na niej murowałbym ściany ......a płytę ociepliłbym od góry 15 cm styro i dopiero na to połozył posadzkę.....np z ogrzewaniem podłogowym...
a co do ewentualnych wysadzin gruntu w zimie, to można to zabezpieczyć w za pomocą dwóch sposobów...tzn....wystaczy kupic styro XPS i wkopać do okoła płyty styro po obwodzie pionowo....płyta styro wystawać będzie ponad grunt tyle ile płyta a reszta w ziemi....( czyli np. 20-25 cm ponad guntem....a 80-100 w gruncie....) aby zabezpieczyć styro przed gryzoniami w gruncie wystarczy w wykopie na szerokość szpadla gdzie włożymy styro XPS, obsypać go piaskiem wymieszanym z cemetem w małej proporcji....od wilgoci w grucnie sam stwardnieje i będzie barierą dla gryzoni....normalnie jest podobnie tylko ocieplany ściany fundamentowe których tutaj nie musimy mieć i płacić za nie....wiadomo nie uzywamy zasypki cementowo piaskowej....do zasypywania fundamentów
drugim sposobem jest rozwiązanie poziome....
Wystarczy ocieplić płytę fundamentową po obwodzie pionowo ale tylko na jej wysokość (20- 25 cm) a dodatkowo położyć poziomo styro XPS na szerokości 1 mb wokół obwodu płyty na cienkiej podsypce piaskowo cementowej zabezpieczająć XPS przed gryzoniami....od spodu...a następnie to samo robiąć na styropianie XPS.... a następnie można na to połozyć jeszcze kostękę ....bo styro XPS jest twardy a wzmocniony posypką cementowo piaskową wystrzyma nacisk np. auta osobowego spokojnie....
aby był zabezpieczony również og góry przed gryzoniami i promieniami UV...
zaznaczam że należy pod płytę fundamentową połozyć na wyrównane podłoże ze 2 - 3 warstwy foli budowlanej....
której brzegi mozna założyć na boki płyty i powierzchnię górnapod ściany nośne parteru jako izolację przeciw wilgociową..wzmacnijać ją inną folią lub papą...
koszt wyjdzie mniejszy nie musimy uzywać tylu lepików.....brak ścian fundamentowych....a to jest dość spory koszt łącznie z robociną....
czas wykonani płyty jest krótszy.....i łatwiejszy....mniej możliwości popełnienia błędów....można to wykonac w dwie osoby
styro wystarczy dać 5 cm XPS
mniejszy nacisk płyty fundamentowej na grunt....
brak mozliwościpodciągania wilgoci od gruntu jesli damy pod płyte na dobrze wypoziomowanym i równym podłozu ze 3 warstwy foli.....

może ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie,.....
bo ja o jego korzyściach jestem przekonany....

i napewno go w przyszłości wykorzystam....

POZDRAWIAM WSZYSTKICH BUDUJĄCYCH SAMEMU!!!!!

krebs1976
27-03-2009, 14:45
Zastanawiam się nad legalettem.
Właśnie dostałem szacunkową wycenę takowej płyty. To 450-490 zł/m2 +7%. Nie liczą podsypki i prac z nią związanych.
W moim przypadku wyjdzie conajmniej 62000 zł. Wydaje się bardzo dużo.
Za to mam działający system grzewczy i stan zero. Warto się w to ładować?

Pozdrawiam Radek

coulignon
27-03-2009, 15:29
Moja płyta (bez ogrzewania) wyszła z pracami ziemnymi i kanalizacją około 310 zł/m2. (materiał + robocizna) Temat ogrzewania płyty był dość szeroko wałkowany.

Więc oferta Legalletta jest raczej mało atrakcyjana.

bigrw
30-03-2009, 11:03
moja płyta którą mam pod domem podpiwniczonym....koszt wykonania tej płyty przy pracy własnej....to 160 zł/m2 przy 115 m2 powierzchni zabudowy

krebs1976
31-03-2009, 20:03
http://poczta.wp.pl/d671/aktowka.html?action=open&aName=%2FSCAN0150_000.pdf
Powyżej jest link do badania geologicznego gruntu pod mój przyszły dom.
Może ktoś z zainteresowanych ocenić czy rzeczywiście wnioski wyciągnięte przez mojego geologa są słuszne?
Potrzebuje argumentów przemawiających za płytą fundamentową dla swojego kierownika budowy.