PDA

Zobacz pełną wersję : Co sądzicie o zamontowaniu klimatyzacji w domu?



Karol.p
26-03-2009, 12:32
Po ostatnim sezonie letnim chyba nie odmówię sobie instalacji klimatyzacji w domu. Szukam informacji od użytkowników, co się opłaca, jaką technologie najlepiej wybrać, jakie są mniej więcej koszty miesięczne korzystania z klimatyzacji (całkiem nowy, ocieplony dom, na pokój/pokoje od strony południowo-zachodniej, bardzo nasłonecznione). Co sądzicie możecie powiedzieć na ten temat?

retrofood
26-03-2009, 13:49
Montuj, przynajmniej w salonie.

Karol.p
26-03-2009, 13:51
Coś więcej można?

mery26
26-03-2009, 14:53
Coś więcej można?

osobiście jestem za split'em. i omijaj szerokim łukiem urządzenia przenośne :lol:
Poza salonem dorzuciłbym sypialnie

Wojtek R
26-03-2009, 15:23
Po ostatnim sezonie letnim chyba nie odmówię sobie instalacji klimatyzacji w domu. Szukam informacji od użytkowników, co się opłaca, jaką technologie najlepiej wybrać, jakie są mniej więcej koszty miesięczne korzystania z klimatyzacji (całkiem nowy, ocieplony dom, na pokój/pokoje od strony południowo-zachodniej, bardzo nasłonecznione). Co sądzicie możecie powiedzieć na ten temat?


jeśli dom parterowy to wg mnie niepotrzebne , jeśli potrzebne to do bani izolacja

jeśli dom z poddaszem użytkowym to montuj nawet super izolacja nie załatwi dużych okien dachowych i nagrzewania przez szyby

dom piętrowy zależy jaki projekt i jak jest tam zrobiony dach jeśli koperta nad 2 kondygnacją to też powinien być komfort chyba , że pudełko i grzeje przez strop czyli też izolacja do bani

edde
26-03-2009, 15:37
Co sądzicie o zamontowaniu klimatyzacji w domu?

ja sądzę że fajna sprawa tyle że droga :( i sądzę niestety że mnie na to nie stać (mówię o użytkowaniu, też kosztach instalacji w stosunku do liczby dni upalnych w naszym klimacie itp itd) :(

jareko
26-03-2009, 18:09
przeciwnicy to zapewne ci co nie maja i muszą utwierdzić sie w przekonaniu ze tak jest im z tym dobrze
a ja mam
długo się zastanawiałem czy wydać kasę na splita, zamiast splita mam pełną klimę z pompa ciepła, idealna jesienią kiedy teściowie nie odpalają CO a ja mogę sobie włączyć i mieć ciepło jak w Afryce.
Idealna latem, kiedy to mimo najszczerszych chęci w domu robi sie cieplo ze wytrzymać nie można - ciach i mam jak na biegunie
Wydatek? dwukrotnie przewymiarowana klima zamknęła sie suma 6,5 tys z montażem, prawie 6kW zamiast 2,9 dawanego na takie powierzchnie
to tyle w temacie tego co nie miał, zastanawiał się czy warto mieć i końcu ma i teraz potrafi ocenić faktyczne zalety a nie widzi mnie się to czy tamto
Komfort jest bezcenny za resztę zapłacisz karta MasterCard :lol:

Nefer
26-03-2009, 18:13
MIeszkałam już "z" i "bez".
W domu założyłam - tylko na poddaszu. Z salonu mam wyjście na taras zasłonięty od słońca.
Po zamieszkaniu powiem jak jest.
Ale wiem, że to był dobry wybór.

odaro
26-03-2009, 20:25
długo się zastanawiałem czy wydać kasę na splita, zamiast splita mam pełną klimę z pompa ciepła, idealna jesienią kiedy teściowie nie odpalają CO a ja mogę sobie włączyć i mieć ciepło jak w Afryce.
Idealna latem, kiedy to mimo najszczerszych chęci w domu robi sie cieplo ze wytrzymać nie można - ciach i mam jak na biegunie
Wydatek? dwukrotnie przewymiarowana klima zamknęła sie suma 6,5 tys z montażem, prawie 6kW zamiast 2,9 dawanego na takie powierzchnie
to tyle w temacie tego co nie miał, zastanawiał się czy warto mieć i końcu ma i teraz potrafi ocenić faktyczne zalety a nie widzi mnie się to czy tamto
Komfort jest bezcenny za resztę zapłacisz karta MasterCard :lol:

Do czego masz podpiętą pompę ciepła do klimakonwektorów czy masz inne rozwiązanie. Czy to jest może pompa powietrzna. Czy się kierowałeś wybierając tak przewymiarowaną pompę ciepła. Jak masz zrobioną instalację CO czy masz piec gazowy i pompa czy tylko pompa ciepła.

Od dłuższego czasu kombinuje jak zrobić jakiś rodzaj klimatyzacji domu.

Mam kilka pomysłów na tydzień ale zawsze efekt końcowy jest taki sam koszty takiej instalacji są nie do przeskoczenia. :-?

Ostatni pomysł to wentylacja mech z reku do której jest podpięta chłodnica?nagrzewnica zasilana przez pompę ciepła tylko gdzie znaleźć wykonawcę takich wynalazków.

jareko
26-03-2009, 20:45
zaraz zaraz spokojnie odaro - może źle się wyraziłem.
mając do wyboru dwa rodzaje "klimy" wybrałem taka która działa na dwa sposoby - nie tylko schładza ale ma tez możliwość grzania. Większość zwykle coolerki tez klima nazywa. Wynalazki jak Climatronik czy niby coolerek z rura wystawiana za okno g... dają, kasa wywalona w błoto, miałem i jedno i drugie w pawilonie jak i w domu - NIC realnie nie daje poza wyciągnięciem kasy na zakup
Wracając do tego co mam w domu. Do minus 5 działa jak burza pięknie ogrzewając i zauważyłem ze wcale rachunki za prąd nie skoczyły tak by resztkę włosów z niej rwać :)
Dlaczego przewymiarowana?
Powód banalny - pełnia lata, magazyny małych urządzeń puste a miałem dość gotowania się we własnym sosie jak wracałem do domu. Wiec.... kupiłem to co było - a najmniejsze dostępne od reki właśnie miało prawie 6kW - i teraz nie żałuje, schładza szybciutko, nagrzewa podobnie szybko, później cykl zal/wyl jest długi (tj rzadko się włącza by podtrzymać zadana temperaturę), nie denerwuje az tak bardzo jak się załącza a jako ze mieszkam na poddaszu to mam całość postawiona na dachu - daje po uszach nocą jak sie załącza

dlatego tez już wiem ze wentylacje mechaniczna jaka będę miał w przyszłym domu podłączę pod GWC

odaro
26-03-2009, 20:59
zaraz zaraz spokojnie odaro - może źle się wyraziłem.
mając do wyboru dwa rodzaje "klimy" wybrałem taka która działa na dwa sposoby - nie tylko schładza ale ma tez możliwość grzania. Większość zwykle coolerki tez klima nazywa. Wynalazki jak Climatronik czy niby coolerek z rura wystawiana za okno g... dają, kasa wywalona w błoto, miałem i jedno i drugie w pawilonie jak i w domu - NIC realnie nie daje poza wyciągnięciem kasy na zakup
Wracając do tego co mam w domu. Do minus 5 działa jak burza pięknie ogrzewając i zauważyłem ze wcale rachunki za prąd nie skoczyły tak by resztkę włosów z niej rwać :)
Dlaczego przewymiarowana?
Powód banalny - pełnia lata, magazyny małych urządzeń puste a miałem dość gotowania się we własnym sosie jak wracałem do domu. Wiec.... kupiłem to co było - a najmniejsze dostępne od reki właśnie miało prawie 6kW - i teraz nie żałuje, schładza szybciutko, nagrzewa podobnie szybko, później cykl zal/wyl jest długi (tj rzadko się włącza by podtrzymać zadana temperaturę), nie denerwuje az tak bardzo jak się załącza a jako ze mieszkam na poddaszu to mam całość postawiona na dachu - daje po uszach nocą jak sie załącza

dlatego tez już wiem ze wentylacje mechaniczna jaka będę miał w przyszłym domu podłączę pod GWC

OK teraz rozumiem

A GWC wg mnie za kilka lat GWC nie będzie instalowane i o ile daję coś w zimie o tyle jako chłodzenie to się nie sprawdza. Wydajność GWC jest bardzo mała. W klimatyzacji kanałowej aby schłodzić dobrze konieczna jest wymiana powietrza 4x i więcej w reku jak masz max 1x to wszystko.

Jagger
27-03-2009, 00:37
Montuj, przynajmniej w salonie.
Wolałbym już w sypialni niż pakować do salonu :) Zawsze pozostają multisplity i wtedy spokojnie dwa pomieszczenia można sobie schłodzić, zawsze jakieś rozwiązanie. Ja 3 lata temu zadecydowałem się na zwykłego splita (jedna jednostka wewnętrzna) i trochę żałuje, że nie pomyślałem trochę szerzej (o chłodzeniu więcej niż sypialni), budżet ograniczony więc brałem ze średniej półki (mpm). Czy warto? Wygoda w lato wielka, a zawsze przy zmiennych temperaturach można włączyć ogrzewanie, druga sprawa, że o klimatyzację trzeba najzwyczajniej w świecie dbać- przed sezonem przegląd...

JackBrown
27-03-2009, 12:40
Z tego co się orientuje, każda klima ma funkcję grzania :lol: Też dołączam się do tematu, jestem bardzo zainteresowany kupnem. Wiecie może jaka jest średnia żywotność takich urządzeń? Też to mnie interesuje. Większość firm podaje nazwę firmy produkujące sprężarki. To ma jakieś znaczenie? O co chodzi z tymi czynnikami chłodniczymi? Jak większość jest taka sama...
Żałuje, że w czasie budowy domu z miejsca nie założyłem klimy, teraz kolejne wiercenia itd...

zbigmor
27-03-2009, 13:02
Z tego co się orientuje, każda klima ma funkcję grzania :lol: Też dołączam się do tematu, jestem bardzo zainteresowany kupnem. Wiecie może jaka jest średnia żywotność takich urządzeń? Też to mnie interesuje. Większość firm podaje nazwę firmy produkujące sprężarki. To ma jakieś znaczenie? O co chodzi z tymi czynnikami chłodniczymi? Jak większość jest taka sama...
Żałuje, że w czasie budowy domu z miejsca nie założyłem klimy, teraz kolejne wiercenia itd...


To źle się orientujesz :) Nie każda ma.
Kliama to taka lodówka. Sprężarka to jej podstawowe urządzenia dlatego jest takie ważne. Czynniki chłodnicze były już różne, a zmieniane były ze względu na ochronę środowiska. Niektóre może być ciężko w razie potrzeby uzupełnić ze względu na dostępność.
Najlepiej popytać w okolicznym serwisie co oni sugerują.

jareko
27-03-2009, 14:28
Z tego co się orientuje, każda klima ma funkcję grzania :lol: ...no niestety, nie kazda o czym wspomniał juz Zbygmor
Coolerek troszkę tańszy ale pozbawia cie właśnie tej funkcji dodatkowego - w sumie za śmieszne pieniądze - dogrzania. Śmieszne bo mimo iz moja ma moc 6kW to jest to moc cieplna a nie pobierana z sieci i tu wychodzą oszczędności

Jagger
30-03-2009, 01:14
JackBrown właśnie nie każda i tu jest zagwozdka, bo nawet jeśli jest opcja grzania to nie znaczy, że można przejechać na niej całą zimę- przynajmniej u mnie zakres pracy od -7 stopni o ile dobrze pamiętam, chociaż jest możliwość zamówienia z zestawem który umożliwia pracę bez względu na mrozy. Co do nowych rodzajów chłodziwa to główna różnica polega na tym, że są bardziej przyjazne środowisku, niestety szybciej się ulatniają (dlatego przy przeglądach serwisanci uzupełniają je)

jareko: mówiąc 6kW mów, że chodzi o wydajność bo sporo osób myli z poborem mocy ;)

jareko
30-03-2009, 11:34
jareko: mówiąc 6kW mów, że chodzi o wydajność bo sporo osób myli z poborem mocy ;)potwierdzam - chodzi o wydajność, czy jak to zwa moc cieplna czy jak tam to się zwie

Karol.p
30-03-2009, 16:47
:o To się rozpisaliście :D Świetne porady, też uzupełniłem swoją wiedzę :D Zastanawiałem się nad klimatyzacją przenośną. Ale to chyba nie ma większego sensu. Zdecydowałem się na klimatyzację typu SPLIT.
Parę pytań i wątpliwości:
1. Nie chcę na klimatyzację przeznaczyć "majątku", więc zastanawiam się nad sensem zakładania klimatyzacji ze średniej półki. Macie z tym jakieś doświadczenia?

2. Mam dom parterowy, na poddaszu 2 pokoje, ale są dobrze ocieplone (sam dopilnowałem), zresztą od wschodu, klimatyzacja zbędna. Sprawa dotyczy salonu i sypialni, dzieli je ściana. Czytałem o instalacjach MULTISPLIT, czy koszty użytkowania, instalacji są dużo większe?

3. Dołączam się do pytania JackBrown'a o sprężarkę. Na jakie firmy można zwrócić uwagę? Podobno dobre robi Toshiba, Hitachi...

4. Jaką wydajność na salon 35 m2 i sypialnie 30 :D m2?

ka_em
30-03-2009, 19:22
Hejka jareko,
a gdzie ty masz tą klimę (w jakich pomieszczeniach)? czy tylko w salonie?

jareko
30-03-2009, 19:40
U mnie to bardziej skomplikowane :lol: bo salonow nie mam - nie dorobilem sie poki co :(
Mieszkam na poddaszu. Remontowałem dach... oj długo by opowiadać co w nim zastałem, dałem jak się patrzy wełny z 25 cm wszelkie szykany ale... nie sposób zmienić przyzwyczajeń domowników którzy w dzień okna otwierają (bo im sie wydaje ze będzie chłodniej) a wieczorem można wyciągnąć kopyta :(
Tak wiec w jadalnio-sypialni-salonie :lol: (ok25 mkw) mam założona klimę i jak włączę to w tym pomieszczeniu robi się milutko w ciągu maksimum 3 minut, fala zimna bądź ciepełka idzie dalej by pokój synka (ok12 mkw) osiągnąć po ok 5 min i nie spoczywa.. idzie dalej, pół metra w dol i w łazience i kuchni po ok 10 min podobna atmosfera się robi
Klima to jest to :)
Organoleptyczne sprawdziłem ze skuteczna w grzaniu do temperatury zewnętrznej - 10 stopni - później jakoś miele to powietrze nie podgrzewając go :(
[/b]

Jagger
31-03-2009, 01:38
jareko: przy uwzględnieniu całej powierzchni to masz dobraną klimatyzację tak na "styk" bo już myślałem, że masz 6kW na 25m2 ;) Sprawdź w jakich temperaturach może pracować twój klimatyzator.

Karol.p - co do sprężarek nie ma jakiegoś dużego wyboru do tego co wymieniłeś możesz jeszcze dodać Sanyo też są niezłe. Jeśli chcesz schładzać 2 pomieszczenia możesz pomyśleć nad multisplitem bo jedna jednostka wewnętrzna to może być za mało. Wydajność to tak około 10kW zależy od uwarunkowań jaką masz wysokość stropów, szczelności okien etc. Koszt założenia jest około 350zł większy niż w przypadku jednej jednostki. W granicach średniej półki mieści się chyba mój klimatyzator mam 3 lata, robie przegląd raz w roku i jak na razie jestem zadowolony.

bobiczek
31-03-2009, 01:56
a dla mnie zbytek i trwonienie kasy.
Jakos przy otwartych drzwiach na balkon i mozliwości bycia na zewnątrz w każdym momencie + miesiące długie. kiedy nie ma potrzeby użytkowania - uważam za bezsens i taką lekką snobistyczną konieczność

bobiczek
31-03-2009, 01:58
ja mam porotherm 44, bez styropianu i naprawdę latem komfort cieplny jest idealnie dostosowany do pory roku.
Klimatyzacja byłaby wydatkiem na wyrost i zbędnym.....

jareko
31-03-2009, 09:33
a dla mnie zbytek i trwonienie kasy.... uważam za bezsens i taką lekką snobistyczną koniecznośćależ oczywiście. Widok klimy szpecącej dach jest snobistyczna przyjemnością - każdy sąsiad zielenieje z zazdrości widząc jak nam się powodzi - wszak klima w domu i w samochodzie to szpan i oznaka bogactwa :lol:
Wybacz Waść ale pierniczysz kocopoły. Jakbyś w domu miał wieczorem 30-34 stopnie i chciał położyć się spać i realnie nie miał innej możliwości uzyskania ludzkiej temperatury to takich głupot byś nie gadał

jareko: przy uwzględnieniu całej powierzchni to masz dobraną klimatyzację tak na "styk" bo już myślałem, że masz 6kW na 25m2hmmm.... może i na styk, biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia 2,10 i skosy to kubatura wychodzi malutka :( Pamiętam dokładnie, wyliczyli mi, że w moim wypadku wystarczy 2,7kW tylko akurat takich nie mieli :( tylko te 6, a zresztą... ważne że działa :) dobrze działa i pozwala normalnie egzystować :) :) :)
Wydatek 5.200 z montażem uważam ze nie jest wyrzucony w błoto w moim wypadku

piotrulex
31-03-2009, 11:14
zastanawialismy sie czy sie nie skusic na poddaszu bo w 5 kola by sie zamknelo ale zrezygnowalismy z okien dachowy i mamy lukarny - mniej sie nagrzewa pomieszczenie. kiedys myslelismy o salonie ale mamy go od polnocy i to z zadaszonym tarasem wiec nawet w upalne dni panuja tam mily chlodek. w piwnicy jest wrecz zimno, na parterze akurat a na pietrze gdzie spimy w nocy mocno znosnie wiec darowalismy sobie calkowicie ten temat

jareko
31-03-2009, 13:42
po prostu nie można powiedzieć ani na tak ani na nie
wszystko zależy od warunków jakie panują w danym pomieszczeniu(niach) i szlus

secret
31-03-2009, 15:30
Klimatyzacji nie uważam jako "snobistyczną zabawkę". Jeżeli jest kogoś na nią stać, w okresie letnim ma gorąco to dlaczego nie. To nie są czasy, gdzie za klimę płaciło się 10 tys i włączałeś ją raz na tydzień, bo szkoda kasy. Mitem jest też opowieść, że szkodzi zdrowiu. Czyszczona klima nie roznosi bakterii. Rozsądne korzystanie z niej, to też warunek. Wiem, może mówię nieobiektywnie, bo sam posiadam klimatyzację. Dlatego nie uważam jej za snobistyczne zaspokojenie potrzeb, czy szpan. Wydałem na nią z tego co pamiętam troszkę ponad 4tys. Zresztą nawet za 30tys nie chodził bym z napisem na koszulce, że mam klimę. Takie podejście jest niezdrowe.
Ochładzam dwa pomieszczenia, sypialnię i salon. Rozmawiałem z serwisantami przy przeglądzie, mówili że większość osób zakłada właśnie w tych pomieszczeniach. Nie zgodzę się ze klimy używa się 3 miesiące. Używam do dogrzewania mieszkania na wiosnę i jesień a w lato wiadomo.

Karol.p
Mam właśnie taką ze średniej półki. Czy jest sens? Chłodzi, dogrzewa, osusza, nie psuje się, nie chodzi jak ciągnik... Dlaczego nie miało by być takiego sensu?
Mam w dwóch pomieszczeniach, troszkę oddalonych od siebie. Koszty są większe. Przecież to 2 urządzenia. Nie wiem jak jest teraz, mnie wyszło drożej o jakieś 450zł Dopłacałem za większą odległość, w standardowej wychodzi taniej.
O sprężarkach dużo nie wiem, moja ma chyba Toshiby, nic złego nie dzieje się.
Wydajność może obliczyć Ci serwis, tak robiłem. Najłatwiej i najpewniej.

zbigmor
31-03-2009, 15:39
Klimatyzacji nie uważam jako "snobistyczną zabawkę". Jeżeli jest kogoś na nią stać, w okresie letnim ma gorąco to dlaczego nie. To nie są czasy, gdzie za klimę płaciło się 10 tys i włączałeś ją raz na tydzień, bo szkoda kasy. Mitem jest też opowieść, że szkodzi zdrowiu. Czyszczona klima nie roznosi bakterii. Rozsądne korzystanie z niej, to też warunek. Wiem, może mówię nieobiektywnie, bo sam posiadam klimatyzację. Dlatego nie uważam jej za snobistyczne zaspokojenie potrzeb, czy szpan. Wydałem na nią z tego co pamiętam troszkę ponad 4tys. Zresztą nawet za 30tys nie chodził bym z napisem na koszulce, że mam klimę. Takie podejście jest niezdrowe.
Ochładzam dwa pomieszczenia, sypialnię i salon. Rozmawiałem z serwisantami przy przeglądzie, mówili że większość osób zakłada właśnie w tych pomieszczeniach. Nie zgodzę się ze klimy używa się 3 miesiące. Używam do dogrzewania mieszkania na wiosnę i jesień a w lato wiadomo.

Karol.p
Mam właśnie taką ze średniej półki. Czy jest sens? Chłodzi, dogrzewa, osusza, nie psuje się, nie chodzi jak ciągnik... Dlaczego nie miało by być takiego sensu?
Mam w dwóch pomieszczeniach, troszkę oddalonych od siebie. Koszty są większe. Przecież to 2 urządzenia. Nie wiem jak jest teraz, mnie wyszło drożej o jakieś 450zł Dopłacałem za większą odległość, w standardowej wychodzi taniej.
O sprężarkach dużo nie wiem, moja ma chyba Toshiby, nic złego nie dzieje się.
Wydajność może obliczyć Ci serwis, tak robiłem. Najłatwiej i najpewniej.


Ale nie jest mitem, że może szkodzić zdrowiu. Często używam i nie czuję się później najlepiej choć jestem okazem zdrowia.. Zbyt wysusza powietrze. I nie jestem tu wyjątkiem.
Dodatkowym problemem są wspomniane już bakterie. Oczywiście, że serwisując prawidłowo nie ma problemu. Należy o tym jednak pamiętać i czyścić. W przypadku braku lub niewłaściwego serwisu ryzyko jest większe niż bez niej. Ale to tak jak ze wszystkim.

secret
31-03-2009, 16:15
Ba no oczywiście! Zgadzam się z Tobą. Ja dodatkowo zaopatrzyłem się w nawilżacz powietrza, który w czasie działania klimatyzacji działa sobie na prawie minimalnym poziomie. Nie wiem czy takie rozwiązanie eliminuje ten problem w 100%, chociaż nie czuję się jakoś specjalnie inaczej. Miernika wilgotności nie mam, są za drogie..

Karol.p
31-03-2009, 16:44
Fajnie, dzięki za odpowiedź. Generalnie nie narzekasz i gdybyś miał jeszcze raz zakładać, zdecydował byś kolejny raz? Kurcze, są różne opinie, ciężko jest się zdecydować. Jeszcze jak żona ciągle ględzi, a po co to nam... A jakiej firmy masz urządzenie?

Jagger
01-04-2009, 02:02
a dla mnie zbytek i trwonienie kasy.
Jakos przy otwartych drzwiach na balkon i mozliwości bycia na zewnątrz w każdym momencie + miesiące długie. kiedy nie ma potrzeby użytkowania - uważam za bezsens i taką lekką snobistyczną konieczność

Jasne, kupiłem klimatyzację po to żeby się wyróżnić i móc pochwalić się przed znajomymi... A nie wpadłeś na to, że część osób naprawdę źle znosi upały? Ja do tego grona należę i nic na to nie poradzę, tym bardziej przy aktualnych cenach klimatyzacji nie jest to żaden luksus tylko normalna rzecz.

secret nie wiem czy coś to da bo klimatyzacja wyłapuje tę wilgotność, trzeba by jak sam napisałeś zmierzyć.

jareko 2,10m + skosy i wszystko jasne :) dane podawane przez producentów są mocna uogólnione i podawane dla wysokości 2,6m więc cofam co powiedziałem: masz niezły zapas :)

Karol.p do kogo pytanie? :> ja u siebie mam starszy model AUS-18-h53C120F9 od czasu kiedy kupowałem to zmienił się chyba jedynie wyświetlacz i parę detali. Koszty miesięczne, tzn. chodzi o rachunki na energię elektryczną? Tutaj zależy czy masz jedną jednostkę wewnętrzną, czy też może dwie, zawsze lepiej mieć zapas bo jak pomieszczenie będzie zbyt duże dla danego klimatyzatora to będzie on chodził non stop zamiast co jakiś czas się załączać.

jareko
01-04-2009, 07:47
Fajnie, dzięki za odpowiedź. Generalnie nie narzekasz i gdybyś miał jeszcze raz zakładać, zdecydował byś kolejny raz? Kurcze, są różne opinie, ciężko jest się zdecydować. Jeszcze jak żona ciągle ględzi, a po co to nam... A jakiej firmy masz urządzenie?
gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzje? Bez chwili wahania znów bym założył klimę
Mam w d.... zadrosne opinie innych którzy w warunkach jakie u mnie panują latem wola taplać się we własnym sosie zamiast podnieść sobie komfort życia ze realnie niewielkie pieniądze.

bobiczek
01-04-2009, 14:33
Wybacz Waść ale pierniczysz kocopoły. Jakbyś w domu miał wieczorem 30-34 stopnie i chciał położyć się spać i realnie nie miał innej możliwości uzyskania ludzkiej temperatury to takich głupot byś nie gadał


ok, przepraszam, nie myślałem o poddaszu, bo sam mam parterowy, może dlatego.
Jakby co klimy uzywam w samochodzie i w firmie tez kupiłem, bo masa przeszkleń i urządzeń oddających ciepło.
Nie wyobrażam sobie latem bez klimy, wszyscy klieci by mi pouciekali.
Nie miej żalu, sorki

jareko
01-04-2009, 14:40
spoko - nie mam żalu :) :) :)
tylko wspomniałem od samego początku w jakich warunkach mieszkam wiec... poniosło mnie - wybacz :)

Karol.p
14-04-2009, 12:46
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie informacje. W końcu kupiłem multisplit MPM Aus 12x. Chyba wybrałem optymalnie. Patrzyłem na firmę sprężarki, Samsung. Z tego co wiem czytałem, ma dobre opinie. Umówiłem się na jutro na montaż, zobaczymy jak to wyjdzie. Powiedzcie mi, na co zwracać uwagę przy montażu? Wy już jesteście po, podpowiecie coś? Miałeś jakieś zastrzeżenia?

szczukot
14-04-2009, 13:15
A z ciekawosci ": ile pradu pobiera taka klima ? W jakims odniesieniu np do kubatury i roznicy temp jaka zrobi ? Czyli np na ochlodzenei o 1 st 1 m3 iel pradu jest potrzebne (ajkies widelki) ?

Bo duzo mowy o kosztach zakupu, a z tego co wiem to koszt zakupu przy kosztach eksploatacji (prad i coroczne odgrzybianie itp) to pikus.

Fantom

Nefer
14-04-2009, 13:22
Tu przykład z podanymi poborami :
http://klimatyzacja.istore.pl/pl,product,378239,klimatyzator,nascienny,lg,artcoo l,galeria,a12aw1,1,3,4,0kw,do,40m2.html

i automatycznym czyszczeniem.

szczukot
14-04-2009, 14:55
Tu przykład z podanymi poborami :
http://klimatyzacja.istore.pl/pl,product,378239,klimatyzator,nascienny,lg,artcoo l,galeria,a12aw1,1,3,4,0kw,do,40m2.html

i automatycznym czyszczeniem.

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

Fantom

zbigmor
14-04-2009, 14:58
Tu przykład z podanymi poborami :
http://klimatyzacja.istore.pl/pl,product,378239,klimatyzator,nascienny,lg,artcoo l,galeria,a12aw1,1,3,4,0kw,do,40m2.html

i automatycznym czyszczeniem.

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

Fantom

Moc klimy nie jest jednoznaczna z mocą pobierania energii elektrycznej.
Druga sprawa to fakt, że nie zawsze jest tak, że włączona klima pobiera przez cały czas maksymalną moc. Tak samo jak i grzejnik elektryczny z termostatem.

szczukot
14-04-2009, 15:00
Tu przykład z podanymi poborami :
http://klimatyzacja.istore.pl/pl,product,378239,klimatyzator,nascienny,lg,artcoo l,galeria,a12aw1,1,3,4,0kw,do,40m2.html

i automatycznym czyszczeniem.

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

Fantom

Moc klimy nie jest jednoznaczna z mocą pobierania energii elektrycznej.
Druga sprawa to fakt, że nie zawsze jest tak, że włączona klima pobiera przez cały czas maksymalną moc. Tak samo jak i grzejnik elektryczny z termostatem.

Nie podalem mocy grzewczej a moc elektryczna pobierana (nie rozruchowa)

Fantom

zbigmor
14-04-2009, 15:02
Tu przykład z podanymi poborami :
http://klimatyzacja.istore.pl/pl,product,378239,klimatyzator,nascienny,lg,artcoo l,galeria,a12aw1,1,3,4,0kw,do,40m2.html

i automatycznym czyszczeniem.

No to jak taka klima zre 1100 W to jest 1,1 kW na godzine. Jak dobrze kojarze, to 1 kWh to rzad 50 groszy ? Czyli za godzine chlodzenia (w sumie jednego pomieszczenia) zaplacimy okolo 50 gr ?

Fantom

Moc klimy nie jest jednoznaczna z mocą pobierania energii elektrycznej.
Druga sprawa to fakt, że nie zawsze jest tak, że włączona klima pobiera przez cały czas maksymalną moc. Tak samo jak i grzejnik elektryczny z termostatem.

Nie podalem mocy grzewczej a moc elektryczna pobierana (nie rozruchowa)

Fantom


Może nie skojarzyłem bo w poprzednim poście pytałeś o pobór mocy przy chłodzeniu.

Nefer
14-04-2009, 15:03
Technologia inverterowa DC



Zamiast stosowania sprężarki o stałej prędkości, inwerterowy system wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowując ilość czynnika chłodniczego do potrzeb aktualnie panujących w pomieszczeniu celem odpowiedniego jego schłodzenia lub ogrzania. Powoduje to, że klimatyzatory z inwerterem są bardziej ekonomiczne i efektywne w pracy niż tradycyjne, pracują znacznie ciszej i posiadają najbardziej zaawansowane funkcje. Wszystkie jednostki inwerterowe LG mają 6 głównych zalet włączając funkcje takie jak:



Większa oszczędność - do 44% w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami wyposażonymi w sprężarkę o stałej prędkości


etc....

Ja generalnie nie wierzę w prąd, więc mnie nie pytajcie ile to zjada - po walacjach podzielę się doświadczeniami :)

zbigmor
14-04-2009, 15:09
Technologia inverterowa DC



Zamiast stosowania sprężarki o stałej prędkości, inwerterowy system wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowując ilość czynnika chłodniczego do potrzeb aktualnie panujących w pomieszczeniu celem odpowiedniego jego schłodzenia lub ogrzania. Powoduje to, że klimatyzatory z inwerterem są bardziej ekonomiczne i efektywne w pracy niż tradycyjne, pracują znacznie ciszej i posiadają najbardziej zaawansowane funkcje. Wszystkie jednostki inwerterowe LG mają 6 głównych zalet włączając funkcje takie jak:



Większa oszczędność - do 44% w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami wyposażonymi w sprężarkę o stałej prędkości w porównaniu do takiej zwykłej, która załącza się co 2 sekundy. :D

etc....

Ja generalnie nie wierzę w prąd, więc mnie nie pytajcie ile to zjada - po walacjach podzielę się doświadczeniami :)

skrol
14-04-2009, 19:52
Ja powiem tak..... w nosie mam wszystkie wyliczenia...... trzy lata temu zamontowałem w salonie i nie żałuje.....
Sama rozkosz

Karol.p
16-04-2009, 11:50
Już po montażu. Jedyna rzecz która mnie niemiło zaskoczyła, to czas montażu. Nie wiem czy tak powinno być, robili ponad 7h. I bez opierdzielania się! Poza tym z serwisu jestem zadowolony, fajni ludzie i znali się na rzeczy. Dziś uruchomiłem i jestem w szoku, no klimatyzacja to świetna sprawa. Leci chłodne powietrze, przestawiam na ciepło, leci ciepłe. Hałas nieznaczny, ale co do werdyktu trzeba będzie poczekać jak bardziej przetestuje. Czekam na gorące dni, ciekawe jak sobie wtedy poradzi...
Pytałem się o zużycie prądu. Powiedzieli, że to różnie bywa. Tak jak ktoś napisał wcześniej, klima nie chodzi cały czas, tylko do momentu schłodzenia do temperatury jaką chcemy, wyłącza się i załącza dopiero jak temperatura zmieni się. Prądu tak dokładnie nie można wyliczyć, bo to zależy od ocieplenia pomieszczenia, jak długo będzie utrzymywała się temperatura, słońca itd. Najbardziej oszczędnie jest przy zamkniętym pomieszczeniu. Zdam relacje po pierwszym rachunku.

KAAD
22-04-2009, 20:46
Już po montażu. Jedyna rzecz która mnie niemiło zaskoczyła, to czas montażu. Nie wiem czy tak powinno być, robili ponad 7h. I bez opierdzielania się! Poza tym z serwisu jestem zadowolony, fajni ludzie i znali się na rzeczy. Dziś uruchomiłem i jestem w szoku, no klimatyzacja to świetna sprawa. Leci chłodne powietrze, przestawiam na ciepło, leci ciepłe. Hałas nieznaczny, ale co do werdyktu trzeba będzie poczekać jak bardziej przetestuje. Czekam na gorące dni, ciekawe jak sobie wtedy poradzi...
Pytałem się o zużycie prądu. Powiedzieli, że to różnie bywa. Tak jak ktoś napisał wcześniej, klima nie chodzi cały czas, tylko do momentu schłodzenia do temperatury jaką chcemy, wyłącza się i załącza dopiero jak temperatura zmieni się. Prądu tak dokładnie nie można wyliczyć, bo to zależy od ocieplenia pomieszczenia, jak długo będzie utrzymywała się temperatura, słońca itd. Najbardziej oszczędnie jest przy zamkniętym pomieszczeniu. Zdam relacje po pierwszym rachunku.
7h to rozumiem zaskoczenie in plus?
Jeśli chodzi o zużycie prądu zerknij do danych klimy i popatrz na współczynnik COP (dla chłodzenia) lub EER (dla grzania) - możesz prosto obliczyć nominalne zużycie prądu dzieląc moc chłodniczą lub grzewczą klimy przez te współczynniki - oczywiście zużycie na godzinę kiedy klima pracuje.

KAAD
22-04-2009, 20:47
Technologia inverterowa DC



Zamiast stosowania sprężarki o stałej prędkości, inwerterowy system wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowując ilość czynnika chłodniczego do potrzeb aktualnie panujących w pomieszczeniu celem odpowiedniego jego schłodzenia lub ogrzania. Powoduje to, że klimatyzatory z inwerterem są bardziej ekonomiczne i efektywne w pracy niż tradycyjne, pracują znacznie ciszej i posiadają najbardziej zaawansowane funkcje. Wszystkie jednostki inwerterowe LG mają 6 głównych zalet włączając funkcje takie jak:
Większa oszczędność - do 44% w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami wyposażonymi w sprężarkę o stałej prędkości
etc....
Ja generalnie nie wierzę w prąd, więc mnie nie pytajcie ile to zjada - po walacjach podzielę się doświadczeniami :)
Dorzuć jeszcze do tego zdecydowanie cichszą pracę klimy.

malka
22-04-2009, 22:50
Posiadam w mieszkaniu
Latem 2006 r , gdy temperatura w kuchni przekroczyła 40 st. - wymiękłam.
Generalnie jest ok, ale albo ja jakaś nieodporna jestem, albo nie toleruję :(
Przyjemny chłodek rzucił mi sie na zdrowie (drogi oddechowe), ale mimo to nie zrezygnuje.
Życie w tropikach mi nie odpowiada.
Czy w domu zamontujemy ? nie wiem, jeśli będzie taka potrzeba - pewnie tak, choc pociesza mnie fakt, że sypialnie będą od północy :D , a na izolacji dachu nie planuje oszczędzać.
Co bedzie przyszłość pokaże, jakby co to wiem czego szukać .
Dzięki za wątek

Jagger
23-04-2009, 02:22
Nie zapominajcie o tym, że wyliczenie zużycie energii przez klimę nie jest takie łatwe jak się wydaje, klimatyzacja załącza się przecież tylko co jakiś czas nie chodzi non stop. Więc zużycie będzie większe w dużych pomieszczeniach-częściej klimatyzator będzie się załączał, żeby utrzymać temperaturę.

Karol.p montaż zależy od specyfiki miejsca gdzie się instaluje, ile przewodów etc. u mnie zajęło to niecałe 3h, nie zapomnij tylko robić regularnych przeglądów - żeby nie narzekać potem, że klima jest niezdrowa

KAAD
23-04-2009, 09:15
Nie zapominajcie o tym, że wyliczenie zużycie energii przez klimę nie jest takie łatwe jak się wydaje, klimatyzacja załącza się przecież tylko co jakiś czas nie chodzi non stop. Więc zużycie będzie większe w dużych pomieszczeniach-częściej klimatyzator będzie się załączał, żeby utrzymać temperaturę.

Przy przewymiarowaniu wydajności klimy tak będzie, przy prawidłowym dobraniu inverter będzie pracował cały czas płynnie zmieniając wydajność, natomiast klima bez invertera praktycznie będzie chodziła cały czas (jakieś 90-95% czasu gdy pomieszczenie generuje ciepło). W przypadku kiedy w pomieszczeniu nie będą się znajdowac ludzie i wszystkie urządzenia generującę ciepło będą wyłączone, do tego pokój będzie dobrze izolowany to klima będzie pracować powiedzmy 50-70% czasu w dzień, w nocy mniej. Gdzieś miałem takie wyliczenia które były sporządzane właśnie pod kątem rzeczywistego zuzycia prądu dla prawidłowo dobranej klimatyzacji. W praktyce jeśli nie przewymiarujemy urządzeń można spokojnie przyjąć zużycie prądu w okresie letnim na poziomie 0,9 wartości wynikającej ze współczynnika COP.
Przy założeniu przewymiarowanej klimy za prąd zapłacimy zdecydowanie więcej kasy - pomimo tego że będzie się wyłączała częściej to w czasie jej pracy zeżre w podsumowaniu więcej kiliowatów niż mniejsza, prawidłowo dobrana jednostka.
Osobiście nie widzę najmniejszego sensu przewymiarowywania klimy, chyba że ktoś totalnie nie liczy sie z kasą

Hans Kloss
23-04-2009, 10:46
Szanowni,
może się narażę kilku entuzjastom klimy, którzy zaraz mnie posądzą o zazdrość itd, ale naprawde nie widzę podstaw, żeby udowadniać, że w naszym klimacie każdy powinien mieć klime. A ci co nie mają to pewnie nie mają pieniędzy i "pomyślunku" i zazdroszczą. Jak ktoś pisze, że ma saune w domu na poddaszu 30st i więcej to bardziej świadczy o tym, że przyoszczędził na dobrym ociepleniu budynku, albo ma niezbyt szczęśliwą (czasem nieprzemyślaną, czasem nie było innego wyjścia) orientacje budynku względem stron świata (np dużo niewysłoniętych przeszkleń na południowej stronie). Mam dom z poddaszem użytkowym i naprawde przez wiele dni musiałyby byc non stop siarczyste upały, żebym w nocy zatęsknił za klimą.
Wygoda jest, ale Ci, co żeby egzystować, musza w lecie dużo chłodzić, w zimie prawdopodobnie muszą dużo grzać.

Daniejl
23-04-2009, 16:20
Zgadzam się z Tobą w 100%. Również mam klimatyzacje, tylko fakt nie docieplenia czy złego "ustawinia" domu nie wchodzi w grę. Kupowałem gotowy dom. Jest ocieplony przez poprzedniego właściciela, tak samo remontowany dach. Klimę również montował poprzednik. Więc nie można stawiać wszystkich pod jedną kreską. Oczywiście, wolał bym mieć chłodno w domu bez klimy. Zdrowie, mniejsze opłaty itd. To jest luksus. Ale nie mam wyjścia. Nie zazdroszczę ludziom z klimą, nie jest to dla mnei luksus. Zazdroszcze tym, którzy jej nie potrzebują.
Z drugiej strony sądzę, że jeśli ktoś ma kasę, niech robi co chce. Czy to robi dla zaspokojenia swojego ego, czy nie- jego sprawa.

Jagger
24-04-2009, 01:31
KAAD: tylko co znaczy dobrze izolowany pokój? Jest jakieś założenie jakie ściany, jakie okna, jakie wewnątrz są sprzęty ( i nie oszukujmy się niewiele osób je wyłącza przy każdym wyjściu), dalej uwzględnić specyfikę klimatu- zachód Polski ze wschodem etc. Jak dla mnie zbyt wiele czynników, żeby wszystko uwzględnić, co do doboru mocy, nie mówię, żeby kupować 2 razy mocniejszą niż powinna być na nasz metraż tylko 10-15% zapasu dobrze jest mieć...
Nie wiem co się ludzie uczepili, że klimatyzator to luksus... 3500zł to tak dużo? Za ile telewizor się kupuje, czy przyzwoity komputer? Jeśli ktoś nie potrzebuje klimatyzacji to tylko pozazdrościć.

Daniejl
24-04-2009, 10:19
3500 plus koszty z eksploatacji urządzenia to nie mało. Jak już pisałem wcześniej, nie kupiłbym, nie zamontował klimy w domu. MAm taki dom jaki mam, klime zamontował poprzedni właściciel, jak już jest to korzystam z niej. Luksus? Wygodne, ale na pewno nie luksus. Nie mówię o samym urządzeniu które chodzi ok, ale o samej istocie klimy. Dla mnie kominek w salonie jest większym luksusem.

Nefer
24-04-2009, 10:23
Szanowni,
może się narażę kilku entuzjastom klimy, którzy zaraz mnie posądzą o zazdrość itd, ale naprawde nie widzę podstaw, żeby udowadniać, że w naszym klimacie każdy powinien mieć klime. A ci co nie mają to pewnie nie mają pieniędzy i "pomyślunku" i zazdroszczą. Jak ktoś pisze, że ma saune w domu na poddaszu 30st i więcej to bardziej świadczy o tym, że przyoszczędził na dobrym ociepleniu budynku, albo ma niezbyt szczęśliwą (czasem nieprzemyślaną, czasem nie było innego wyjścia) orientacje budynku względem stron świata (np dużo niewysłoniętych przeszkleń na południowej stronie). Mam dom z poddaszem użytkowym i naprawde przez wiele dni musiałyby byc non stop siarczyste upały, żebym w nocy zatęsknił za klimą.
Wygoda jest, ale Ci, co żeby egzystować, musza w lecie dużo chłodzić, w zimie prawdopodobnie muszą dużo grzać.

Ja jednak się zdecydowałam. Dom dało sie postawić na działce tylko w jeden sposób. A to oznacza, że w pokojach dzieci na poddaszu jest lampa od 12.00 do zachodu słońca. NIe oszczędzałam na ociepleniu dachu i na pewno zamontuję rolety. Ale duchota była okrutna, więc postanowiłam klimę założyć. Na pewno da się żyć bez niej, to prawda.

KrzysztofLis2
24-04-2009, 10:24
Zdecydowanie kupię klimatyzator do domu, który zamierzam zbudować.

Tylko i wyłącznie split. Przenośnego mam w robocie, próbowaliśmy chłodzić nim pokój w biurze. Nie działa.

Kupię pewnie taki do samodzielnego montażu, czyli z szybkozłączką. Dziś na Allegro taki o mocy chłodniczej 4,7 kW znalazłem za 2 600 PLN.
http://www.allegro.pl/item611472703_klimatyzator_do_samodzieln_montazu_z ibro_4_6_kw.html

A najbardziej zależy mi na tej funkcji grzania...

Daniejl
24-04-2009, 11:46
Każda klimatyzacja ma funkcję grzania :D

KrzysztofLis2
24-04-2009, 11:52
Każda klimatyzacja ma funkcję grzania :D
Tak, ale niektóre mają tylko funkcję grzania atmosfery.

A chodzi o to, żeby jeszcze grzały dom w środku.

megi010
24-04-2009, 17:16
Klima nie jest instalacją niezbędną do życia, ale zdecydowanie poprawia jego komfort.

Odradzam przenośne, robią dużo hałasu i mało chłodu.
Splity są ok, jeżeli chcemy klimatyzować nie więcej niż 2,3 pomieszczenia. Powyżej tego robi się drogo i budynek opleciony jest instalacją.

Jeżeli chcemy klimatyzować cały dom polecem rozwiązania centralne, ja mam u siebie jeden klimatyzator na cały dom, jest to element ogrzewania nadmuchowego. Wychodzi najtaniej i najbardziej komfortowo, bo nie ma urządzeń bezpośrednio w pokojach.