PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego rury do GWC?



jarkopolo1
26-03-2009, 15:08
No witam Was
Przeszukałem setki stron róznych For internetowych by dowiedzieć się jakich rur użyć do GWC.
Masa wątków = zero konkretów jedynie wymądrzanie się, kłótnie i dopiekanie sobie nawzajem przez znawców tematu

Pytanie mojej jest proste:
Z JAKIEGO MATERIAŁU ZROBIĆ GWC RUROWE ?? zeby było taniej niż RECHa u
CZEGO UŻYWACIE
JAK SIE SPRAWUJE

i proszę bez zbędnego zaśmiecania temtu i kłótni na poziomie pseudo akademickim

zapraszam do podzielenia się doświadczeniami

pblochu
26-03-2009, 18:37
Ja zastosowałem zwykłe kanalizacyjne Fi 200z najcieńsza ścianką SN2(?) MAGNAPLAST-u 60mb wyszło po rabacie wraz z kształtkami poniżej 2kzł
Mam też jedną srebrną "Recha" - to żadna rewelacja - kawałek grubego tworzywa pomalowanego srebrem w spraju w cenie złota

krzysno
26-03-2009, 19:18
Ja też dałem zwykłe kanalizacyjne, niestety nie kleiłem połączeń taśmą i teraz przy wysokich wodach gruntowych przecieka do wewnątrz
ale jeszcze go nie używam

katarzynap3
26-03-2009, 20:51
A czy możecie doradzic jak zrobić samemu GWC, tak, żeby był odpowiednio dopasowany do domu? Bo to co dostałam z wyceny troche zbiło mnie z nóg. POzdrawiam

Yarecky
27-03-2009, 07:53
Jeśli nie rehau to rury tylko polipropylenowe i z jak najcieńszymi ściankami, pcv ma dużo większy współczynnik przenikania ciepła od pp.

pblochu
27-03-2009, 08:24
1) ściągnąłem program REHAU AWADUKT Thermo
2) obliczyłem długość rur tak aby przy -20 na świecie dawało na wylocie około 0 przy 300 m3/h
3) wyznaczyłem położenie rurek na działce
4) zakopałem rurki
Schemat wygląda tak
Czerpnia- rura fi 200 pionowo w dół na odpowiednią głębokość trójnik 90* W dół rura pionowa jako zbiornik kondensatu (około 0,5m) zaślepiona denkiem
Od rozgałęzienia trójnika kładziesz rury ze spadkiem ~2% do czerpni (przy czerpni głębiej)
Złącza rur owijasz dodatkowo taśmą samo-wulkanizującą lub aluminiową ale dobrą
Rur nie kleisz zbyt duże odległości (rozszerzalność termiczna)
Stosuj minimalną ilość kolan - zgodnie z zasadą że lepiej dać 2 45* niż jedną 90
Mi wyszło 60mb rurki fi 200 i 4 kolana 90*
Wydajność Reku mam obliczoną na 290m3/h dom 145m2

edde
27-03-2009, 09:38
Jeśli nie rehau to rury tylko polipropylenowe i z jak najcieńszymi ściankami, pcv ma dużo większy współczynnik przenikania ciepła od pp.

chyba raczej opór, bo akurat duży stopień przenikania (mały opór) jest tutaj wskazane, w końcu to grunt przez ścianki ma oddać swoje ciepło powietrzu

pblochu
27-03-2009, 09:43
poza tym te rehałki są ponad dwukrotnie grubsze
a te 4-5 mm - jaki opór darujcie sobie

Yarecky
27-03-2009, 11:32
chyba raczej opór, bo akurat duży stopień przenikania (mały opór) jest tutaj wskazane, w końcu to grunt przez ścianki ma oddać swoje ciepło powietrzu

Przepraszam-pomyłka, chodzi oczywiście o opór.

jarkopolo1
27-03-2009, 12:35
a gdzie najlepiej kupić rury Polipropylenowe?

ja rozmawiałem z instlatorem pana brzeczkowskiego i 30mb rury która sprowadzają z zagranicy i ma ponoć najlepsza przenikalność wyszło razem z czerpnią 2100 zł (czerpnia śliczna z nierdzewki)

ale polipropylenowe tez mnie interesują

pamietajcie o połozeniu syropianu nad rurami ;-)

Abigor
27-03-2009, 14:24
Jeśli nie rehau to rury tylko polipropylenowe i z jak najcieńszymi ściankami, pcv ma dużo większy współczynnik przenikania ciepła od pp.

chyba raczej opór, bo akurat duży stopień przenikania (mały opór) jest tutaj wskazane, w końcu to grunt przez ścianki ma oddać swoje ciepło powietrzu

Tylko czy PP się nadaje pod ziemię?
Ze strony Magnaplastu:
kanaliza zew. PVC-U, przew.cieplna 0,15 W/mK
kanaliza wew. PP, przew.cieplna 0,23 W/mK

EDIT:
W sumie to chyba się nadaje, jako, że Rehauki to PP jak przed chwilą znalazłem.

jarkopolo1
27-03-2009, 15:31
a jak wygląda przwodność cieplna dla RECHAU ??

bo PP z magnaplastu mają 0,23
PCV 0,15

PP drogie cholery, wg cennika 160mm długość 2000 mm 132 zł brutto

to 30m GWC to 2000 zł !!

pblochu
27-03-2009, 17:19
To daj PCV o większej średnicy tak np fi 200-250 i dłuższą np z 50- 60mb
wyjdzie Ci taniej i podejrzewam że korzystniej

ProStaś
27-03-2009, 18:50
1) ściągnąłem program REHAU AWADUKT Thermo
2) obliczyłem długość rur tak aby przy -20 na świecie dawało na wylocie około 0 przy 300 m3/h
3) wyznaczyłem położenie rurek na działce
4) zakopałem rurki
Schemat wygląda tak
Czerpnia- rura fi 200 pionowo w dół na odpowiednią głębokość trójnik 90* W dół rura pionowa jako zbiornik kondensatu (około 0,5m) zaślepiona denkiem
Od rozgałęzienia trójnika kładziesz rury ze spadkiem ~2% do czerpni (przy czerpni głębiej)
Złącza rur owijasz dodatkowo taśmą samo-wulkanizującą lub aluminiową ale dobrą
Rur nie kleisz zbyt duże odległości (rozszerzalność termiczna)
Stosuj minimalną ilość kolan - zgodnie z zasadą że lepiej dać 2 45* niż jedną 90
Mi wyszło 60mb rurki fi 200 i 4 kolana 90*
Wydajność Reku mam obliczoną na 290m3/h dom 145m2

A jak odprowadzasz skropliny z tej rury o dł. 0,5 m. ?
Masz tam pompkę ?

pzdr

Depi
27-03-2009, 19:09
Studnia chłonna - po co komu pompka? :o

seba_x
07-01-2010, 08:23
a jak wygląda sprawa bakterii , te rury z rehau ponoć są antybakteryjne , zwykła kanaliza raczej nie , czy ma to jakieś znaczenie ? czy można puścić te rury na poziomie wód gruntowych ? (u mnie na poziomie około 1,5m)

Amorphis
07-01-2010, 16:23
A czy udało Ci się kiedyś zachorować mając srebrny łańcuszek na szyi? Bo mi tak :/ Srebro mnie nie obroniło. Może gdybym założył wokół nosa i żuł krzyżyk w buzi, to bakterie nie dałyby rady...

mxxxx
08-01-2010, 08:21
a jak wygląda sprawa bakterii
montujesz w rurze GWC świetlówkę antybakteryjną ultra fioletową UV-235 podłączona pod włącznik wentylatora i masz powietrze w 99,99% jałowe, wolne od wszystkich możliwych bakterii wirusów i przetrwalników

wymiana takiej świetlówki raz na kilka lat będzie zdecydowanie tańsza i o wiele skuteczniejsza od srebrnych super drogich rur rehau

godul1
08-01-2010, 09:29
Ewentualnie fundujesz rurociagom raz do roku dezynfekcje i odgrzybiane ozonem.

filipesco
26-04-2010, 17:29
Witam wszystkich !!!

Jest to mój pierwszy post na forum, więc proszę o zrozumienie ;-)

Dużo czytałem na forum odnośnie GWC i jakoś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi co do stoswania rur do tego systemu. Też jestem na etapie wyboru rur. Rehauki odpadają ze względu na cenę ! Mam możliwość zakupu rur PP dwuściennych z Wavinu. Oczywiście duuuużo taniej niż Rehau ! Bardzo proszę o radę czy one się nadadzą do GWC i czy będą spełniać swoje zadanie. Pytanie kieruję również dlatego, że na stronie rekuperatory.pl znalazłem informację, iż montarz rur dwuściennych wręcz dyskwalifikuję ich zastosowanie jako wymienniki ciepła.
Dziękuję za pomoc !

darek5darek
07-11-2010, 07:55
Witam

Jestem zdecydowany na GWC rurowe z PCV ale proszę o pomoc .
Szukam planu połączenia i wykonania rur i nigdzie nie mogę tego znaleźć, proszę o Pana schemat wykonania lub jakieś info.

kukikris
09-02-2011, 21:09
Witam Wszystkich
Bardzo ciekawy wątek, pozbawiony na szczęście pyskówki.
Ja również jestem zdecydowany na wykonanie GWC z PCV bo to wychodzi najtaniej.
Mam pytanie co do głębokości i spadku czy ktoś wyczytał precyzyjnie jakie to muszą być wielkości.
Bo ja z tego co wyczytałem to wynika iż głębokość powinna być min 1,5m i spadek 2%, a długość to zależ oczywiście dla jakiego budynku, ale u mnie wychodziło min 60m to czy przy takim spadku to nie za głęboko byłby koniec rury? I mam jeszcze jeden problem wody gruntowe podchodzą na 1,5m czy to jakiś problem. Czym uszczelniać połączenia rur?

lukep3
17-02-2011, 17:22
ja zrobilem z PCV litej a nie ze zwyklej spienionej markotowej pcv-ki- przewodnośc rury litej jest duzo lepsza, jest trwalsza mechanicznie, prosze tez zwracac uwage na jakosc uszczelek; moja instalacja ma 55 m - 2% spadku, studzienke rewizyjna przy czerpni oraz rewizje przy budynku - tak aby mozna bylo instalacje przeplukac jakby byla taka potrzeba; wydajnosc dla strumienia powietrza 300-400 m3/h po 3 godzinach pracy przy -17 na wejsciu temp na wyjsciu nie spadla ponizej +5 stopni (średnia glebokośc to 2-2,2 m , grunt niestety piasek)

adam_mk
17-08-2011, 15:47
Hmmm!
BARDZO ciekawy wątek...
Tylko trochę mało oryginalny.
Adam M.

rkowal79
03-09-2011, 22:13
montujesz w rurze GWC świetlówkę antybakteryjną ultra fioletową UV-235 podłączona pod włącznik wentylatora i masz powietrze w 99,99% jałowe, wolne od wszystkich możliwych bakterii wirusów i przetrwalników

wymiana takiej świetlówki raz na kilka lat będzie zdecydowanie tańsza i o wiele skuteczniejsza od srebrnych super drogich rur rehau
Nie czytajcie tych głupot. Te świetlówki pięknie rozkładają PCV. Po kilkunasty dniach taka rura traktowana UV 235 śmierdzi na odległość i robi się krucha. Poza tym słyszałem że lampy UV służące do odkażania wody emitują ultrafiolet o długości 255nm a nie 235nm. Wiem o tym bo pracowałem w Philipsie który robi takie swietlówki do uzdatniania wody. Mają one 50W i są długie tylko 25cm - coś podobne do kompaktów. Strasznie się grzeją i po kilku godzinach opalania się przy takim czymś trzeba jechać na OIOM w celu ratowania skóry. Znam przypadek kobiet które opalały się w pomieszczeniu do testowania tych lamp. Z tfabryki wywiozła je karetka na sygnale ze skórą jak po oblaniu się wrzątkiem.
Odnośnie GWC.
JA mam kupione rury fi 160 w ilości 120mb i będę robił 2 nitki równoległe po 60m
Powód:
1) rury 160mm mają przekrój 0,020m2 czyli u mnie razem 0,04m2 - rury 200mm mają tylko 0,0314 m2 - skutkiem jest większa wydajność instalacji - mniejsza o 22% prędkość przepływu powietrza przy tej samej wydajności czyli około 2-krotnie mniejsze opory przepływu,
2) rury 160mm mają sciankę 3,2mm a rury 200mm ściankę chyba 4,5 - skutek mniejszy opór przewodzenia ciepła,
3) rury 160mm mają powierzchnię czynną 1,005m2 na 1mb czyli u mnie 2,01m2 mb a rury 200mm mają powierzchnię czynną 1,256m2 na 1mb - tak więc zyskuję 60% więcej powierzchni czynnej w rurach.
4) 6mb 2 nitek 160mm kosztuje około 150zł a 1 nitki 200mm około 130zł więc przepłacam jakieś 25zł na 6m (doliczyłem już trójnik i redukcję) czyli 250zł.
Korzyści już wymieniłem.
Panowie. Ważne-
policzcie sobie na odpowiednim sofcie opory przepływu przy danej średnicy i wydajności w m3/h. 2 razy większa prądkość w rurze to ponad 4-5 razy wększe opory przepływu a następnie większy wentylator który musi zassać powietrze. Są to niemałe straty energii jak wentylacja mechaniczna z GWC ma pracować nieustannie latem oraz zimą.
Wewnątrz domu pod posadzką będzie trójnik z redukcją z 200na 160 aby na poddasze szła już tylko 1 rura fi 200 podobnie jak przy czerpni - będzie 1 szt tylko.

titanek
24-05-2013, 23:05
Odgrzeje troche watek, chcialem zrobić sobie takie GWC, ale juz mam wylewke zrobiona i nie chcialbym sie wkuwać 2m pod wylewke z rura. Macie moze jakies inne rozwiazanie z doprowadzeniem rury GWC do domu ?
Ocieplic rure i wprowadzid w sciane ?

titanek
01-06-2013, 22:31
NIkt nie pomoze ?

Gik
09-02-2015, 16:25
Witam, przeczytałem chyba wszystko o GWC, i jestem zdecydowany na opcję rurową - poziom wód gruntowych w sezonie deszczowym dochodzi do trawnika. Pagórków na żwirowca tworzyć nie chcę, napędzać glikolu też. - więc rura.

I tu pytanie jak w wątku, co proponujecie? Albo czego użyliście?

Aktualnie mam wycenę z went-dom na 50m rury VALLOX za 7100 netto. A to jest sama rura, nie chciał bym przekroczyć kwoty około 5tys za całość zabawy.
Zostaje jeszcze zwykła kanalizacyjna, + termokurczki na łączeniach. Ale to już chyba najtańsza możliwa wersja.
Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?


Planuje około 50m długości, średnica 200mm. Pod dom 80-90m2 + 1/2 poddasza użytkowego dzięki antresoli.

greggy
25-02-2015, 10:18
Ja robiłem z litej PVC fi200 SN8 firmy DYKA - 98zł/netto za 3mb, kolanko 45 za 21zł, trójnik za 54
Dłuższych niż 6mb nie kupuj jeżeli nie masz kilkuosobowej ekipy bo rura jest cholernie ciężka.
Termokurczek nie używałem
Całość wyszła brutto 2800 za materiał + 600 koparka (5-6godz)

306101

Ja z kolegą w 5godz ułożyłem 53mb na głębokości 1,8-2,3m. Koparka sukcesywnie kopała, a my układaliśmy rurę. To co było ułożone obsypywaliśmy piaskiem, żeby się nie przesunęło przy oberwaniu wykopu i późniejszym zasypywaniu. Kilka razy nam oberwało wykop i trzeba było odkopywać rurę żeby ją naprostować.
Potwierdzam, że praca bardzo niebezpieczna i ryzykowna

sylwekr
25-02-2015, 11:09
A czym uszczelnić połączenia rur PCV. Pada tu hasło "termokurczki" co to jest i czym najlepiej uszczelniać, u mnie rury będą na granicy poziomu wód gruntowych i muszę je solidnie uszczelnić

greggy
25-02-2015, 12:04
Woda zawsze znajdzie drogę. Zauważ że rura ukladana ze spadkiem. Na końcu przy czerpni studzienka drenażowa to kawałek 1m rury zasypany żwirem. Jak poziom wody jest wysoki to tamtedy na pewno wejdzie woda i zatka trójnik.

sylwekr
25-02-2015, 15:17
Woda zawsze znajdzie drogę. Zauważ że rura ukladana ze spadkiem. Na końcu przy czerpni studzienka drenażowa to kawałek 1m rury zasypany żwirem. Jak poziom wody jest wysoki to tamtedy na pewno wejdzie woda i zatka trójnik.
No tu się nie zgodze, jeśli zrobisz szczelnie to jak się dostanie woda. Można zrobić wiele rzeczy szczelnych i trwałych, tylko trzeba zastosować odpowiednie materiały. A studzienkę na skropliny nie musisz zasypywać żwirem tylko zrobić szczelne dno i jak uzbiera się skroplin to je małą pompką wypompowac. Ale spotkałem się z informacjami osób które nigdy nie musiały tych skroplin wypompowywać pomimo szczelnego dna (bo ich mała ilość się zbierała). Zatem ponownie pytanie: jak i czym dodatkowo uszczelniać łączenia rur ? Silikon będzie tu dobry ?

R&K
25-02-2015, 15:35
dla wysokiego stanu wod gruntowych polecam taka rure - sam lada moemnt bede wykowywal rurowca do ZX35
zalety
1) szczelnosc
2) łatwość wykonania - brak potrzeby spadkow i studzienek
3) tam gdzies wlata (czerpnia) ... w domu gdzies 2 koniec wylata ....

i gotowe
http://sklep.termokontrol.com.pl/813-large_default/przewod-wentylacyjny-o160-pe-flex-gwc.jpg

sylwekr
25-02-2015, 16:18
a dokładnie co to za rura, producent / typ ?

imrahil
25-02-2015, 18:29
termokontrol, fi160 do GWC. koszt z czerpnią to około 1900 zł za 50 mb (taką dostałem wycenę, na ich stronie chyba trochę drożej). ja się zastanawiam czy nie podzielić tego na 2 x 25 mb, żeby zmniejszyć opory

sylwekr
25-02-2015, 21:42
termokontrol, fi160 do GWC. koszt z czerpnią to około 1900 zł za 50 mb (taką dostałem wycenę, na ich stronie chyba trochę drożej). ja się zastanawiam czy nie podzielić tego na 2 x 25 mb, żeby zmniejszyć opory

W środku ma tylko 136 mm, trochę mało. Rura karbowana tym bardziej większe opory przepływu, poza tym w tych karbach chyba może zbierać się wilgoć i coś z czasem zacząć się "rozwijać". Chyba jednak zostanę przy PCV 200 lub 2x 160 ułożonych ze spadkiem, jednak będą mniejsze opory przepływu, mniejsza szybkość przepływu, rekuperator lżej będzie miał tłoczyc powietrze, jedynie kwestia dobrej izolacji, aby szczelnie było.

imrahil
26-02-2015, 11:41
karbowana to ona chyba jest tylko po zewnętrznej stronie

R&K
16-04-2015, 16:11
ja robie 7-8 x ok 25 m z 75mm - wychodzi znaczne taniej - to rozwiazanie jest dedykowane na podmokle tereny - gdzie bardzi wazna jest szczelnosc ukladu , bo nie masz mozliwosci odprowadzenia skroplin do studzienki

o wykraplanie sie nie martwie - jeszcze nikt w GWC nie widzial wilgoci - przeplyw powietrza skutecznie usuwa wilgoc

dawid blasiak
18-05-2015, 18:32
Moim zdaniem nie ma co przesadzać ze średnicą rury i zmniejszaniem oporów przepływu, wszystko się zgadza gdy się liczy proporcjonalnie na wprost. Ale przy zastosowaniu za dużych przekrojów przepływ powietrza robi się warstwowy i sprawność całego układu jest mniejsza. Nie następuje wymiana temperatury między warstwami; a zwłaszcza chodzi tutaj o odebranie ciepła z powierzchni ścianki rury. Mi wyszło że przy moich 300m3/h lepszym rozwiązaniem jest PCV200 niż nawet PCV250 ( liczba Reynoldsa 44 tyś kontra 34 tyś). Druga sprawa to ekonomia 30 mb wymiennika z koparka i kształtkami wyszło niecałe 2 tys zł. na 250 już by było sporo ponad 3,5 tyś. jest duża różnica w cenie rur PCV. Oczywiście większa rura ma sens kiedy długotrwale utrzymują się temperatury grubo poniżej -5 stopni. Przy temperaturze na wejściu -5 i wyjściu 2 stopnie mój kolektor ma moc ( obliczeniową) około 400 wat,, więc nawet bez liczenia wydaje mi się że zdąży się zregenerować

Pozdrawiam

sylwekr
19-05-2015, 07:45
ja robie 7-8 x ok 25 m z 75mm - wychodzi znaczne taniej - to rozwiazanie jest dedykowane na podmokle tereny - gdzie bardzi wazna jest szczelnosc ukladu , bo nie masz mozliwosci odprowadzenia skroplin do studzienki

o wykraplanie sie nie martwie - jeszcze nikt w GWC nie widzial wilgoci - przeplyw powietrza skutecznie usuwa wilgoc

Jaka rura, drenażowa bez otworów, jak będziesz ją łączył ?

Janek795
20-09-2016, 18:38
ja robie 7-8 x ok 25 m z 75mm - wychodzi znaczne taniej - to rozwiazanie jest dedykowane na podmokle tereny - gdzie bardzi wazna jest szczelnosc ukladu , bo nie masz mozliwosci odprowadzenia skroplin do studzienki

o wykraplanie sie nie martwie - jeszcze nikt w GWC nie widzial wilgoci - przeplyw powietrza skutecznie usuwa wilgoc

Pomysł z np 4 czy 5 x 75 rzeczywiście ciekawy bo 25m i to ze srebrem ma się za 1000 z hakiem. Tylko powiedz mi, czy te rurki nie są za słabe pod 2m ziemii??

witek_myslowice
22-12-2016, 15:51
....Całość wyszła brutto 2800 za materiał + 600 koparka (5-6godz)

306101

Ja z kolegą w 5godz ułożyłem 53mb na głębokości 1,8-2,3m. Koparka sukcesywnie kopała, a my układaliśmy rurę. To co było ułożone obsypywaliśmy piaskiem, żeby się nie przesunęło przy oberwaniu wykopu i późniejszym zasypywaniu. Kilka razy nam oberwało wykop i trzeba było odkopywać rurę żeby ją naprostować.
Potwierdzam, że praca bardzo niebezpieczna i ryzykowna

W sumie 3400zł to nie dużo. Nie policzyłeś kosztów rekultywacji po 53m wykopie i miejsca składowania urobku. Z własnego doświadczenia wiem że musiałem kupić kilka ciężarówek ziemi - przy wykonaniu rozsączalni dla przydomowej oczyszczalni ścieków.
Dla żwirowca jest to kilkanaście m2

witek_myslowice
24-01-2017, 11:39
Postanowiłem tu przedstawić mój pkt widzenia Gdyż Twórca tematu jarkpol1 prosił o: "...Masa wątków = zero konkretów jedynie wymądrzanie się, kłótnie i dopiekanie sobie nawzajem przez znawców tematu..."

Z jakich rur wykonać GWC?
Jeżeli grunt jest stabilny nie ma ruchów tektonicznych (np Śląsk-szkody górnicze) to b.dobre są z cienkiego PVC.
Warstwa antybakteryjna rur Rehau na ich wewnętrznej powierzchni jest OK ale system ten nie otrzymałby dopuszczenia do stosowania w budownictwie gdyby nie miał wysokiej klasy filtrów na czerpni. Dlaczego z biegiem czasu na powierzchni rur nie osiada warstwa zanieczyszczeń które mogły by blokować dostęp powietrza do powierzchni srebra.

Higiena:
GWC Rehau - wymiana wysokiej klasy filtrów (uwaga - nie zapewnia filtracji pyłów zawieszonych) w poszczególnych porach roku - dla oszczędności przyjmuję +/- 6mies.
Rurowe GWC nie posiadające filtru wymagają okresowego czyszczenia bo z biegiem czasu warstwa kurzu zaczyna żyć własnym życiem ;-(( podobnie jak w klimatyzacjach.
Można umieścić w rurach linę z tworzywa fi6-8mm do okresowego przciągnięcia mokrego wyciora - myślę? że raz w roku wystarczy. Jeżeli rury są zakopane w układzie Tichelmanna to sie nie da zrobić - w murach fundamentowych trudno go wykonać w innym układzie. Nalanie i wylanie wody (czyli płukanie) nic nie załatwi - wszyscy czyszczą zwykłe kanały wentylacyjne mechanicznie !!!

Styropian nad rurami:
To jest dobry kierunek - jednak skuteczność wąskiego paska styropianu jest mała. W żwirowym GWC izolacja (jak rondo kapelusza) wystaję min.1,5 lepiej 2m poza obrys wykopu z żwirem.
Jeżeli teren do ułożenia rur jest otwarty (bez wykopów) można ułożyć rury do ich górnej krawędzi obsypać gruntem rodzimym zagęścić i na całej powierzchni położyć styropian i na to grunt rodzimy.
Taka izolacja będzie porównywalna z żwirowym GWC. Dzięki takiej izolacji "symuleje" się zakopanie rurowego GWC na głeb. 4-5m.

Spad rur dla skroplin:
Piszecie tu 60mb rury i spad 2% - czyli różnica końców rur 1,2m - rozumiem że studzienka powinna być w środku czyli na 30mb. OK ale to jest i tak 0,6m. Rura ma być sporo poniżej przemarzania np na głęb -1,5m doliczam 0,6m = -2,1m - do tego wykopu trzeba wejść żeby podsypać, ułożyć rury, zmierzyć 2% spad. Wykop dla bezpieczeństwa i "jako takiej" wygodnej pracy powinien być szeroki min.1m. Ile m3 gruntu trzeba przerzucić i ile bedzie kosztować rekultywacja terenu po wykopie i składowaniu urobku - nikt tego nie dolicza do kosztów budowy rurowego GWC

Woda gruntowa:
Jw - wykop przy studzience -2,1m. Trzeba wykonać dwukierunkową studnię chłonną na głeb > - 0,5m= -2,6m - i w górę do stanu "0" terenu - do kontroli np dlaczego GWC nie działa - bo jest zalany wodą. Jeżeli nie ma ryzyka wód gruntowych lub powierzchniowych to OK studnia chłonna bedzie działać.
Jeżeli istnieje ryzyko podniesienia tego poziomu to będzie problem. Trzeba będzie skorzystać z samoczynnej pompki o odpowiednie wydajności - instalacja elektryczna.
Reasumując:
Wymiana filtrów na czerpni, okresowe czyszczenie rur, bieżąca kontrola i pompowanie skroplin - rurowy GWC przestaje być bezobsługowy.

Przepływ powietrza:
Dla obiektów mieszkalnych przyjmuje sie maksymalna szybkość przepływu powietrza w rurach to ok 3m/s. Jeżeli latem zależy nam na (dla rurowychGWC) lekkim schłodzeniu budynku to w WIELKIM uproszczeniu można przyjąć że dom do 150m2 powierz. użytkowej potrzebuje GWC o wydajności ok 400m3/h, dom do 200m2 GWC 700m3/h. Średnica rur to odpowiednio fi 0,2m i 0,25m. Dom to nie zakład przemysłowy - wentylacja ma być niesłyszalna.

Koszty wykonania:
W stosunku do GWC Rehau - to sie nie da porównać. Rehau daje ok 40% upustu swoim instalatorom i sprzedawcom - mają motywację do walki o Klienta.
Np tu jest porównanie Rehau do żwirowego GWC:
http://taniaklima.pl/files/16luty06-20.jpg
http://taniaklima.pl/files/17luty06-20.jpg
http://taniaklima.pl/files/a17luty06-20.jpg

MatiC2
30-04-2021, 14:02
"[QUOTE=witek_myslowice;7396313]Postanowiłem tu przedstawić mój pkt widzenia Gdyż Twórca tematu jarkpol1 prosił o: "...Masa wątków = zero konkretów jedynie wymądrzanie się, kłótnie i dopiekanie sobie nawzajem przez znawców tematu..."

Z jakich rur wykonać GWC?"

Witam. Mam takie pytanie, jak to jest z radonem w przypadku GWC żwirowego? Wiem że w rurowcu tego problemu nie ma gdyż radon nie przenika przez rury, jednak żwirowiec jest bezprzeponowy więc radon może wpływać razem z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń. Jest to jakieś niebezpieczeństwo?

witek_myslowice
22-05-2021, 14:25
Problem ten występuje w Europie ale na szczęście o ile wiem tylko w Szwecji.
Jedynym miejscem w Polsce gdzie śladowo występuje radon to są Sudety.

W Politechnice Wrocławskiej w włąsnym GWC dokonano także pomiarów stężenia radonu 222Rn. Ponieważ zastosowano w tym wymienniku zamiast żwiru, łom granitowy, spodziewano się znacznego wzrostu stężenia tego pierwiastka w powietrzu po przejściu przez złoże. Nic takiego nie nastąpiło. Powietrze zewnętrzne zawierało w czasie pomiarów około 14,8 Bq/m3, tyle samo po przejściu przez dwa z trzech badanych wymienników gruntowych i nieznacznie więcej, bo 25,9 Bq/m3 po wyjściu z trzeciego, który jednakże znajdował się w pobliżu ściany betonowej podziemnej maszynowni wentylacyjnej, w której stężenie wynosiło ponad 100 Bq/m3. Wartości stężeń w pomieszczeniach budynku C-6 Politechniki Wrocławskiej wynosiły wszędzie 29,6 Bq/m3, zatem miały wartości wyższe niż wychodzące z wymienników powietrze.

Dla porównania graniczne stężenia radonu w budynkach w różnych krajach przyjmuje się na poziomie 100-750 Bq/m3 i jest to tzw. poziom działania, powyżej którego podejmuje się działania zaradcze, przyjmując wartość uśrednioną dla całego roku, w pomieszczeniach dla stałego pobytu ludzi. W Polsce dla budynków oddawanych po 01.01.1998 roku przyjmuje się jako wartość dopuszczalną do 200 Bq/m3.
Cytuję z artykułu: Besler G.J., Besler M., Kwiecień D. Grunt – ekologiczne źródło energii cieplnej – wyniki po 15 latach eksploatacji, COW nr 6, 1996