PDA

Zobacz pełną wersję : tynki gipsowe - pekniecia



Alfzmelmack
28-03-2009, 16:57
6 dni temu polożone zostały tynki gipsowe na pietrzer (ścianki dzialowe z suporexu 12 ) ścianki byly wybudowanie 5 m-cy wczesniej. Po tych 6 dniach zauważyłem 2 rysy (pęknięcia) tynki dopiero schną ... co będziew pozniej. Gdzie szukać przyczyny , czy może bląd wykonawcy?

FlashBack
28-03-2009, 18:37
6 dni temu polożone zostały tynki gipsowe na pietrzer (ścianki dzialowe z suporexu 12 ) ścianki byly wybudowanie 5 m-cy wczesniej. Po tych 6 dniach zauważyłem 2 rysy (pęknięcia) tynki dopiero schną ... co będziew pozniej. Gdzie szukać przyczyny , czy może bląd wykonawcy?
pekniecia skosne nad otworami dla drzwi ?
w narozach ?
w styku z kominem?
pod/nad oknami?

Alfzmelmack
28-03-2009, 19:29
Dokladnie nad otworami na drzwi(w gornym rogu tam gdzie maja byc drzwi). Jutro wrzuce zdjecia

FlashBack
28-03-2009, 19:36
nie trzeba zdjec :) mozna powiedziec, ze to "normalne"

Alfzmelmack
29-03-2009, 07:15
Dlaczego normalne?

Przecież ta scianka swobodnie sobie stoi, nic jej z gory nie naciska. Myslalem ze moze to strop pracuje. Jak usunąc te rysy zeby sie nie pojawialy?

VIP Jacek
29-03-2009, 09:11
jak pęka ściana to i tynki na niej, to chyba normalne.
dom osiada i pęka, to normalne.
Za szybko budujesz i to może być nienormalne. :D

Kris2222
29-03-2009, 09:54
na wszystkich betonach komórkowych, gazobetonach,suporexach i podobnych należy stosować w narożach otworów okiennych i drzwiowych zbrojenie diagonalne
wiec normalne to nie jest że te pęknięcia sie pojawiły bo to znaczy że tego zbrojenia (siatki) tam niema

u siebie mam Ytonga wszędzie , siatka w wszystkich narożach okiennych idrzwiowych i od dwóch lat nic nie pęka

mery26
29-03-2009, 11:48
u siebie mam Ytonga wszędzie , siatka w wszystkich narożach okiennych idrzwiowych i od dwóch lat nic nie pęka
ja mam podobnie (BK) bez siatek - i też od 2 lat nic nie pęka

Kris2222
29-03-2009, 12:51
to masz szczęście , graj w Totka

29-03-2009, 12:54
... też od 2 lat nic nie pęka
najwyższy czas aby zaczeło


... Jak usunąc te rysy zeby sie nie pojawialy?
zaszpachlowac

Alfzmelmack
29-03-2009, 13:55
Poniżej zdjęcia z peknięć:

http://picasaweb.google.com/rafal.glowinski/Tynki#

Kris2222
29-03-2009, 14:22
to pierwsze zdjęcie trochę przypomina pęknięcia przy nadprożach ale to drugie to już absolutnie nie ten problem
coś nie tak z tą ścianą ,albo nie zachowano wiązania murarskiego , albo te jętki wyżej spierają sie na tej ścince i to one są winne temu pęknięciu
sprawdź to

Alfzmelmack
29-03-2009, 16:12
jetki nie dotykaja scianki. Na suporexie nie bylo pekniec. Suporex klejony na klej ciekowarstwowy. Moze strop pracuje?

29-03-2009, 16:41
czy pod tą popękaną scianą jest na parterze sciana ?
jaki rodzaj stropu ?

Alfzmelmack
29-03-2009, 17:01
Strop żelbetonowy lany(zbrojenie i szalunek wykonany oraz zalany z gruchy). Pomiędzy peknieciami na parterze jest sciana. Na stropie tez jest mniej wiecej w tym miejscu rysa (z gory stropu, od dolu jej nie ma). Strop lany byl w lipcu, scianki dzialowe stawiane w pazdzierniku.

29-03-2009, 17:19
Strop żelbetonowy lany(zbrojenie i szalunek wykonany oraz zalany z gruchy). Pomiędzy peknieciami na parterze jest sciana. Na stropie tez jest mniej wiecej w tym miejscu rysa (z gory stropu, od dolu jej nie ma). Strop lany byl w lipcu, scianki dzialowe stawiane w pazdzierniku.

OK
czy na ten strop projektował ktoś zbrojenie ? /mam na mysli konstruktora, projekt/
czy przyjeto jakieś "typowe rozwiązanie" ?
czy sciana pod tym stropem to sciana nośna /na której oparto strop/
czy działowa /która wymurowano później, po stropie/
jakie zbrojenie tam było ? pamietasz ?

acha,
i jaka gruba jest sciana na stropie ?

FlashBack
29-03-2009, 17:47
...Strop lany byl w lipcu, scianki dzialowe stawiane w pazdzierniku.

OK
czy na ten strop projektował ktoś zbrojenie ? /mam na mysli konstruktora, projekt/
czy przyjeto jakieś "typowe rozwiązanie" ?
czy sciana pod tym stropem to sciana nośna /na której oparto strop/
czy działowa /która wymurowano później, po stropie/
jakie zbrojenie tam było ? pamietasz ?

acha,
i jaka gruba jest sciana na stropie ?

:D

spotykam takie anansy tam gdzie nadproza sa do 4 liter osadzone.

Alfzmelmack
29-03-2009, 18:27
strop akermana zbrojenie fi 12. Pod spodem sciana nosna. Skrocilismy ja o jakies1,2 m zeby powiekszyc wejscie do salonu. Wykonawca mial wykonac podciag w tym miejscu, z tego co pamietam to byl on zrobiony scianki dzialowe suporex 12 cm

29-03-2009, 22:01
Strop żelbetonowy lany(zbrojenie i szalunek wykonany oraz zalany z gruchy). Pomiędzy peknieciami na parterze jest sciana. Na stropie tez jest mniej wiecej w tym miejscu rysa (z gory stropu, od dolu jej nie ma) ...
ścianka nad stropem jest lekka - nie powinna byc powodem peknięc
natomiast ze stropem /podciagiem?/ coś może sie dziac /trudno odgadnąć czy nierównomierne osiadanie ław czy sfuszerowane zbrojenie stropu czy podciąg nie przeliczony do wiekszej rozpietości/
i wogóle ciężko dojśc co to za strop - bo raz piszesz - żelbet
a drugim razem
strop akermana zbrojenie fi 12 ...
obserwuj te rysy - czy sie nie powiekszają

Kris2222
29-03-2009, 22:05
może poświeć kawałek tynku i odkuj , może tylko tynk pękł , tak sie dzieje gdy tynk jest mocniejszy niż same ściany

29-03-2009, 22:24
obawiam sie jednak Kriss, ze we wczesniejszym poście miałeś racje, tzn. tak długie lecące przez kilka pustaków pęknięcie moze swiadczyć, ze nie tylko tynk ale sciana tez pękła

Alfzmelmack
31-03-2009, 03:33
Wiem już skąd te pęknięcia

A więc dokładnie w okolicy tych dwoch miejsc stawialem (opieralem o sczyt scianki dzialowej) drabine drewniana i po niej wchodzilem na strych. Choc nie jestem ciezki (70 kg +30 kg drabina) to jednak gdy panowie nalozyli tynk a ja po drabinie smigalem na gore wywolalo to jakies naprezenia ktore po wyschnieciu ukazaly sie światłu dziennemu

Skoro wiem już co jest przyczyną jak teraz ją uleczyc. czy wystarczy zaszpachlowac te miejsca czy oderwac pasek szerokosci 10 cm polozyc siatke i na nowo tynk?

31-03-2009, 08:32
wystarczy zaszpachlowac
p.s.
dobrze, ze przyczyna pęknięc okazała sie błacha