PDA

Zobacz pełną wersję : Komentarze do dziennika budowania



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

monika996
23-05-2011, 22:35
no, no. zobaczycie , ale będzie jazda!!! chyba ,że macie kogoś kto za was będzie pilnował wykonawców.ja robiłam to sama. schudłam 3 kilo.musimy jechać gdzieś szybko na wczasy. psychicznie wypocząć i nabrać sił.

Spirea
23-05-2011, 23:10
do pilnowania niestety nikogo nie ma, sami będziemy jeździć. Na szczęście w czerwcu oddają kolejny odcinek AOW i będzie parę minut szybciej.
A na wczasy kasy i czasu nie starczy.

olgusieniunieczka
24-05-2011, 16:25
Jak ja sobie wspomnę, ze myślałam, że pociągnę wykończeniówkę z brzuchem, wszystko ogarnę, wybiorę, dopilnuję i na koniec jeszcze posprzątam- to tak sobie myślę, że albo byłam bardzo wtedy pijana albo zachwiana emocjonalnie jakoś... Fakt, że poprzednią ciążę znosiłam o niebo lepiej, ale ja już teraz nie wyrabiam, nie mam siły, a wykańczamy w zółwim tempie, bez spinki.

No, ale Spirea, ludzie jakoś te domy wykańczają... a że kasy na wakacjie potem brak... Wyjechałabyś tuż po przeprowadzce? Przecież marzyliście żeby mieszkać w domu, siedzieć na tarasie itp :D Trzeba się najpierw domem nacieszyć ;)

dr_au
25-05-2011, 07:46
anula05 - wygląda na to, że kończę koncepcję. Po przetestowaniu paru układów funkcjonalnych (za podpuszczeniem architekta ;)) wróciliśmy do układu bliskiemu temu, co znalazło się w dzienniku, z kilkoma drobnymi zmianami. Bryła w zasadzie jest gotowa, zostało jeszcze trochę detali, a z całości jestem naprawdę zadowolony (żeby nie powiedzieć zachwycony). Z wolna zaczynamy się zastanawiać nad koncepcją wnętrz. Niestety ze względu na zarabianie na dom raczej nie mam czasu na aktualizację dziennika - możesz powiedzieć "a nie mówiłam" :).

Spirea - przepraszam za prywatę - miło się u Ciebie siedzi i popadam regularnie w offtop ;).

Spirea
25-05-2011, 16:13
nie ma sprawy, cała przyjemność po mojej stronie :)
fajnie, że klaruje się Wam sytuacja.

myszonik
26-05-2011, 22:00
O rety, ale zamieszanie z tą rurą. Współczuję i trzymam kciuki za szybkie rozwiązanie problemu.
Poza tym gratuluję postępu w pracach, wyglądają imponująco, jakieś ekspresowe ekipy masz:)
A tym styro przeraziłaś mnie nie na żarty. To już drugi przypadek wyczytany dziś na forum o krzywej termorganice, a ja ją planowałam na cały dom położyć jako ocieplenie...

Spirea
26-05-2011, 22:14
na podłogę termoorganiki już nie kupię

Barbara74
26-05-2011, 22:16
Spirea ale masz speeda.Niesamowite , że już ocieplasz.Jaki będziesz mieć tynk i kolor , chyba biały prawda?powodzenia trzymam kciuki, u mnie żadna ekipa nie robi, wciąż czekam :(

Barbara74
26-05-2011, 22:16
a swisspor? styropian?

Spirea
26-05-2011, 22:20
no właśnie dzisiaj siostra pytała czemu już ocieplamy, że lepiej, aby tynki sobie schły przez lato bez ocieplania. W ogóle o tym nie pomyślałam. Zresztą bank mógłby mi nie chcieć dać kolejnej transzy.
Co do innych firm to nie wiem. Czytałam, że ktoś polecał Genderkę i Austrotherm.

myszonik
26-05-2011, 22:27
Ja kupiłam na podłogę termorganikę i było ok.
Polecany jest bardzo właśnie styropian gendreki. I chyba ma atrakcyjne względem termorganiki ceny.

Spirea
26-05-2011, 22:29
ceny już sprawdzałam i EPS100 są podobne.

salik
27-05-2011, 04:57
Spirea - kiedy planujecie robić elewację?

Spirea
27-05-2011, 06:55
w przyszłym roku najwcześniej,

salik
27-05-2011, 08:02
A będziecie jakoś przykrywać czymś ten styropian?
Bo on nie powinien być wystawiony na słońce dłużej niż kilka miesięcy.

Spirea
27-05-2011, 10:27
na to będzie szła jeszcze siatka i klej, ale po wstawieniu rolet. Czyli będzie taka ciemnoszara. Dookoła jest za duży bałagan, aby teraz robić elewację (w planach jest kolor w okolicach bieli).

Basia_KRK
27-05-2011, 12:12
Spirea, ale tylko ze względu na bałagan wstrzymujecie się z elewacją? też słyszałam o tym, żeby się wstrzymać, aby wszystko wyschło przez lato....

Spirea
27-05-2011, 12:19
- bałagan + prowadzenie robót okołodomowych + polna droga przy domu
- brak kasy na elewację
- ryzyko pękania, niech budynek jeszcze postoi
- tak doradzał facet od ociepleń

Tatarak
28-05-2011, 09:01
ta rura z wodą, to w którym miejscu pękła? przecież w studzience, od której macie przyłącze powinien być taki zawór, żeby odciąć wodę tylko u Was. załatwione już to masz?

Spirea
28-05-2011, 09:35
niestety nie. Problem w tym, ze właśnie tego zaworu nie można zakręcić. Jest do wymiany na mój koszt. Do tego okazało się, że powinnam mieć dodatkowy zawór już na swojej działce, ale tego nie miałam uwzględnione w projekcie przyłącza i tego nie mam. Wyszło też, że jak było robione przyłącze, to w miejscu, gdzie był mój zawór leżała kupa piachu. GPK zrobiło więc wejście w innym miejscu i tam zrobiło nowy zawór.
Wczoraj był hydraulik, godzinę zamrażał i nic nie wyszło, bo obejma ma 35mm, a rura 32mm. Ma próbować w poniedziałek. Tynkarze twierdzą, ze facet się nie zna i tylko mnie skasuje na jakieś duże kwoty. Dzisiaj jest hydraulik, który robi w domu i miał pożyczyć od kogoś zamrażarkę i spróbować podmienić. Jak się nie uda, to nie wiem co robić.
A popękały zawory między rura a konsolą już w budynku.

Tatarak
28-05-2011, 11:34
u nas we wsi były okresy, że przez tydzień codziennie nie było wody od 8-15, bo rozbudowywali stację uzdatniania. i jakoś się dało przezyć, nie można w ostateczności kogoś podgadać, żeby ten zawór feralny zamknęli na 2-3 godziny, zrobić zaraz za nim zawór odcinający tylko dopływ do Ciebie, potem odkręcić wodę dla innych, a ten Wasz nowy zawór zamknąć i robić spokojnie dalsze naprawy? przecież na upartego można to zrobić nawet nad ranem - ok. 3-5 - zanim ludzie zaczynają normalne życie i zauważą, że wody nie ma? trzeba by tylko komuś za fatygę o tak wczesnej porze zapłacić.

Spirea
28-05-2011, 13:02
udało się :) Nasz hydraulik dał radę. W poniedzialek podjedzie ten drugi i skręci wszystko, żeby wymienić licznik

anula05
28-05-2011, 13:36
:wave:

Tatarak
28-05-2011, 13:57
no to uff :)

Basia_KRK
28-05-2011, 13:57
no to super! :)

salik
29-05-2011, 21:04
Spirea - nie przejmuj się :)
Nam wyszło mikro okienko w kotłowni i to jest dopiero porażka (rozmiar łatwo odnieść do wielkości pustaka Porothermu 25P+W wokół tego okna :))

Jak będziesz następnym razem mogłabyś zrobić kilka zbliżeń obłożenia styropianu wokół profili (na ościeżnicy?) i zbliżenia wykończenia ocieplenia przy ścianach szczytowych?
Ja mam wrażenie że u nas dekarze zostawili trochę bezmyślnie 20cm od krawędzi dachówki szczytowej do ściany zewnętrznej, a biorąc pod uwagę grubość dachówki i obróbki ściany szczytowej oznacza to że efektywnie będzie pewnie z 2-3cm mniej ocieplenia :(

dakula
29-05-2011, 21:33
Nawet tylko w tym styropianie domek wygląda już bardzo fajnie. Połączenie bieli, grafitu i prostej formy zawsze wygląda świetnie :)

Spirea
29-05-2011, 22:48
mamy właśnie próbkę białej elewacji :)

Tatarak
30-05-2011, 08:57
Spireo - masz tynkarzy od Wojgoca?
Biel elewacji zdecydowanie mi się podoba :) co do wizualizacji - też się stresuję,że na obrazku wszystko ładnie, ale jak to wyjdzie na żywo? szczególnie, że u nas na wizualizacjach są miejscami okna, których nawet w projekcie nigdzie nie ma :( ale najbardziej się boję, jak będzie wyglądać to "zwężenie" poddasza w stosunku do parteru (tak mamy w projekcie i na wizkach jest super - jak to na wizkach).

przy okazji - jak oglądam Twoje fotki, to coraz bardziej jestem zadowolona, że też będziemy mieć dach bezokapowy :D

Tatarak
30-05-2011, 08:57
acha, parapety bym robiła blaszane pod kolor okien.

Spirea
30-05-2011, 09:20
dzięki Tatarak, czekam na wyceny parapetów Fenorm Aluminium.
Tynkarze od Wojgoca nie mieli czasu i polecili mi kolegów, którzy robią tak samo. Spotkałam się z z nimi, zrobili dobre wrażenie i wzięliśmy idch, trochę w ciemno, ale mam nadzieję, ze nie będziemy załowac. Siedzą już tydzień i na razie jest ok. Dzisiaj może zaczną konkretne tynkowanie. Będziemy po południu to zobaczymy.

ktosiek
30-05-2011, 15:35
Ja ma parapety z blachy, wyginane przez blacharza, więc koszt był znikomy. A montowane w czasie robienia elewacji. Pozdrawiam

myszonik
30-05-2011, 16:47
Pięknie się dom prezentuje w białym kolorze... ja już nie mogę patrzeć na pustaki z zewnątrz.
A tytan- cynkowa blacha chyba też w kolorach występuje, z tego co kojarzę to mi dachowcy proponowali do obróbek dachu po kolor dachówki, ale za drogo wyszła...

Tatarak
30-05-2011, 18:59
tak, tytan cynk jest w kolorze, ale kosztuje tyle, że fiu fiu :) rynny oglądałam, to taka mądra jestem :)

myszonik
30-05-2011, 19:27
Rynny to ja sobie nawet zaszalałam i kupiłam (teraz na etapie wykończeniówki już bym tego nie zrobiła, znalazłabym lepsze sposoby na zagospodarowanie kasy...), ale blacha też była, z blachą już nie szalałam, z tego co pamiętam to była jakieś 3 czy 4 razy droższa od normalnej.

Spirea
30-05-2011, 21:05
dzisiejsza oferta - wykonanie parapetów z blachy tytan-cynk patyna pro grafit gr. 0,7mm będzie kosztowało ok 1035,99zł netto. Mamy ok. 24mb parapetów. Nie wiem, czy to dużo czy malo.

myszonik
30-05-2011, 21:18
Myślę, że niedużo.
U nas robili parapety do 3 małych okien w lukarnach i nie z blach tytan - cynk i wyszło niewiele taniej.

Oliwka 29
30-05-2011, 21:25
Witam, chcialam sie przywitac i pogratulowac pieknego domu i bezcennej wiedzy jaka posiadasz :) my dopiero zaczynamy etap projektowy ;) pozdrawiam

anula05
30-05-2011, 21:36
Myślę, że to dość tanio. I to pro grafit.

mazo
30-05-2011, 21:40
|Dom już teraz prezentuje się super! będzie ekstra!
Co z balustradą wewnątrz, Spireo? zrezygnowałaś z siatki architektonicznej? ja jestem coraz bliżej zamawiania szklanej (czekamy na schody) i do końca się waham...

sheenaz
31-05-2011, 00:15
Piekna elewacja!! Zazdroszcze!
z daleka wyglada jak efekt docelowy :)
Znaczy porzadną ekipe od styropianu masz.

Ech, kiedy my bedziemy na tym etapie..

Tatarak
31-05-2011, 08:48
Spirea - mnie się też wydaje, że to jest bardzo fajna cena za 24 mb. Podzielisz się namiarami na priva?

Spirea
31-05-2011, 10:21
mogę tutaj - to Galeko Leszek Kordy
[email protected]

brałam u nich całą blachę na obróbki na dachu, orynnowanie. Musimy podjechać i zobaczyc jak te parapety wyglądają, bo te boki to nie są takie nakładane plastikowe tylko odpowiednio gięta blacha. Uznaliśmy, że jak będzie patyna pro grafit - jak na dachu, to nie będzie się gryzło z kolorem okien.

Sheenaz, dzięki, u Was też już niedługo tak będzie, to ocieplenie zrobili w kilka dni.

Mazo, plan jest taki, że na antresoli będzie barierka z szybą (wklejałam ostatnio w dzienniku pomysl na nią) a na balustrada przy schodach dalej z siatki - będziemy wybierać coś z tego www.mevaco.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mevaco.pl)

mazo
31-05-2011, 10:35
Tak,widziałam w dzienniku, dlatego się dopytuję, bo myślałam, że wszędzie siatka.

Spirea
31-05-2011, 10:48
siatka na schodach i u góry to byłoby za dużo, dlatego musimy podzielić materiał. Na górze szyba na schodach siatka.

Tatarak
31-05-2011, 11:11
dzięki :)

Madeleine
31-05-2011, 12:17
mogę tutaj - to Galeko Leszek Kordy
[email protected]

brałam u nich całą blachę na obróbki na dachu, orynnowanie. Musimy podjechać i zobaczyc jak te parapety wyglądają, bo te boki to nie są takie nakładane plastikowe tylko odpowiednio gięta blacha. Uznaliśmy, że jak będzie patyna pro grafit - jak na dachu, to nie będzie się gryzło z kolorem okien.
Spirea, z Galeco brałaś? czy jaka to dokładnie firma? (albo gdzie się mieści)

myszonik
31-05-2011, 14:54
Zwróćcie uwagę na te boki, bo u mnie chyba ze trzy razy poprawiali te parapety do okienek w lukarnach - te boki im ciągle nie wychodziły estetycznie i bezpiecznie - tak żeby ostre krawędzie nigdzie nie wystawały.

Spirea
31-05-2011, 21:49
Spirea, z Galeco brałaś? czy jaka to dokładnie firma? (albo gdzie się mieści)

chodzi o Galeko przez "k" :) . Przez "c" to firma z rynnami. Nie pamiętam dokładnie miejscowości, gdzieś pod Strzelinem są. Ok. 4 km od zjazdu z A4 na Strzelin/Wrocław Wsch. Muszę jechać, zobaczyć jak te parapety wyglądają. Kiedyś kolega z Rheinzink mi pokazywał, ale już nie pamiętam.

Spirea
31-05-2011, 21:50
http://www.zumi.pl/1618955,GALEKO_Zaklad_Blacharski_Leszek_Kordy,Racl awice_Male,firma.html

Madeleine
01-06-2011, 08:05
ooo, dzięki, to nawet całkiem blisko mnie :)

myszonik
02-06-2011, 14:31
Tynki prezentują się ślicznie.
Ale Ty szczuplutka jesteś, że się przez 24-cm otwór przecisnęłaś:)

BetaGreta
02-06-2011, 15:29
Tynki prezentują się ślicznie.
Ale Ty szczuplutka jesteś, że się przez 24-cm otwór przecisnęłaś:)

Podpisuję się pod tym :D

ellaj
02-06-2011, 17:00
http://www.zumi.pl/1618955,GALEKO_Zaklad_Blacharski_Leszek_Kordy,Racl awice_Male,firma.html
Pisalam kiedys do niego, bo chcialam sie zapytac o oblozenie kominow blacha.
Podobno jest jedyny na nasz obszar.
Niestety, olal mnie:(
Zadnej odpowiedzi. Kontaktowalam sie z przedstawicielem Rheinzinka. Tez mi dal namiary na niego i nic.

Tatarak
02-06-2011, 18:52
tynki wyglądają w porządku, chudzinko :) (24 cm?!?)

salik
03-06-2011, 10:28
Dotarł jareko z roletami?

Spirea
03-06-2011, 10:37
Widzę, że z wysokości wylewki wyciągnęłyście nieuzasadnione wnioski ;) Doprecyzuję, że przeszorowałam się po podłodze, a brama ma na końcu uszczelkę gumową, która pod naciskiem musiała się zwinąć, a i chyba brama lekko drgnęła do góry ;)

Salik, Jareko dotarł, rolety zamontowane i wyglądają super. Mam też poregulowane okna, z którymi był problem przy otwieraniu. Elektryk się wkurzył, bo nie podłączyli kabli a podobno tak się umawiali. To już elektryka, więc ja wolę, żeby On to zrobił. Muszę jednak poczekać z tym do początku tygodnia.

Poddasze mamy już prawie całe otynkowane. Jestem pod wrażeniem tynków. Panowie naprawdę ładnie robią. Do tego, na pytanie co zrobić z brudem na podłodze, powiedzieli, ze spokojnie, oddadzą mi dom uprzątniety tak jak im daliśmy. Uff, bo nie wyobrazam sobie tego sprzątać.
Dostałam poprawione wizualki, wrzucę w wolnej chwili.

salik
03-06-2011, 10:50
No to czekamy na zdjęcia i wizualizacje :)
I gratulacje w związku z zamknięciem tematu okien/rolet!

Spirea
03-06-2011, 12:11
zamknięte będzie, jak elektryk podłączy, ale to już niedługo.
W ogóle, jak wczoraj byliśmy na budowie, to już widać, że jesteśmy blisko :) Chociaż newralgicznych rzeczy trochę jeszcze jest. Trzeba się w końcu zabrac za drzwi zewnętrzne i schody. Drzwi to plan na weekend, może i ze schodami uda się coś przygotowac.

Tatarak
03-06-2011, 12:22
Spirea, zagadnij może pana z Baumana, czy i gdzie ma ten nowy punkt we Wrocku, bo miała tam mieć fajne drzwi zewn. na ekspozycji. Może akurat przypadną Wam do gustu?

salik
06-06-2011, 15:42
Spirea - jak Ty miałaś u siebie klejony ten styropian, który był podmurówką murłaty?
I czy Twoi wykończeniowcy od GK nie marudzili na taki materiał?
Bo mój człowiek od GK mówi że styropian nie (nawet XPS), bo on potem przy zabudowie połaci dachu płytami GK nie będzie miał jak stabilnie zamocować dybli...

Spirea
06-06-2011, 17:09
Salik, człowiek od zabudowy GK nie widział tego. Jego ojciej jednak - nasz murarz - wie, jak ma iść ocieplenie i sam mówił o styropianie. Mnie się wydaje, że powinni dać radę, to w końcu bedzie tylko mocowanie na dole, bo ta płyta zejdzie tylko trochę na styropian.

salik
06-06-2011, 17:30
Aha.
U mnie i tynkarz i kartongipsiarz mówią jednym chórem że sam styropian nie, bo nie będzie się miała jak trzymać podkonstrukcja GK i że jeśli już to trzebaby obudować ścianę kolankową od wewnątrz (od dołu do końca murłaty) płytą OSB, a tylko powstałą przestrzeń między płytą OSB, a murłatą wypełnić styropianem.
I już sam nie wiem jak to zrobić, a do jutra coś musimy zdecydować :(

Spirea
06-06-2011, 21:29
u mnie już cała murłata jest zabudowana. Najwyżej będą potem kombinować. Wydaje mi się, że ten stelaż przymocują do krokwi.

salik
06-06-2011, 21:36
W połaci dachu tak, ale przecież on musi się kończyć na ściance kolankowej.
Do tego my mamy 30cm wełny w tym miejscu, więc dach nam 'puchnie do wewnątrz'.

Spirea
07-06-2011, 09:45
Salik, dzięki za odpowiedź z wylewkami. Czy taka proporcja 15 do 8 jest ok? Janzar pisał, że na 13 cm styro 7 wylewki. Wydaje się być ok.
u nas też 30 cm wełny.

Kaśka73
07-06-2011, 10:19
u mnie 28 cm wełny:) widzę że taki klub ocieplająco izolujących nam powstaje

salik
07-06-2011, 11:24
Spirea - pamiętaj że wylewki nie możesz zwiększać w nieskończoność, bo ona jednak swoje waży.
Z reguły więc 'wypełnia się' lukę styropianem.
Pamiętaj też że na podłogę warto położyć styropian w 2 warstwach wzajemnie na siebie nachodzących, żeby zlikwidować ewentualne mostki cieplne.

Spirea
07-06-2011, 15:10
wychwytywałam te mądrości na forum wczoraj w nocy. Wiem już, że nie powinno dawać się więcej niż dwie warstwy i najlepiej własnie dwie. Na podłogówce na podłodze na gruncie najlepiej własnie 15cm styropianu. Ale czy w tym jest już ten z tą warstwa aluminiową? Nie wiem, ile odliczyć na tę częśc, bo ją kupuje hydraulik. Mam wpisane jakieś 3 cm, czyli na zwykły styropian zostaje 12 cm. Na gres +klej i panele+ coś tam daję 1,5cm. Wylewki na podłogówce co najmniej 6 cm, więc tyle muszę mieć na poddaszu. Wyjdzie mi kurcze bardzo mało styro na górze (2-3cm+ 3cm z aluminium) i ciepło będzie uciekać w sufity :( Ktoś wie, jak temu zapobiec? Dawać ten grafitowy?

salik
07-06-2011, 15:26
Ciepło na poddasze Ci będzie i tak uciekało - dlatego się izoluje porządnie strop nad poddaszem.
Styropian z aluminium to ten z drążeniami pod podłogówkę?
Pytam bo ostatnio jak dostaliśmy wycenę z tym styropianem, to on dosyć drogi był i stwierdziliśmy że jednak nie.
Styropian na górze się czasami też kładzie akustyczny - wtedy nie robi on żadnej 'izolacji cieplnej', tylko wygłusza dodatkowo strop.

Spirea
07-06-2011, 15:54
W zasadzie nie wiem Salik jaki to ma być dokładnie. Na razie dzisiaj załatwiłam sprawę materiału na ocieplenie garażu w środku. Mam mieszane uczucia czy to się zwróci, ale już wszystko kupione i klamka zapadła. Mam mętlik w głowie i postanowiłam podarowac sobie na razie sprawę drzwi zewnętrznych, schodów i kuchni, a skupić się na tym, co zaraz będzie się działo, czyli wod-kan i wylewki własnie. Okazuje się, że też są jakieś sprawy do rozstrzygnięcia (chyba nie powinnam się już dziwić). Styropian najprawdopodobniej rozłożymy sami. Hydraulik w swojej gestii tego nie ma. Wylewkarze powiedzieli, żeby wziąć kogoś, to zrobi za 1-2 zł/m2. Mam jednak wątpliwości co do jakości wykonanej pracy po takiej stawce. Na forum sposo osób pisało, że robili to własnie sami, żeby zrobić starannie. Poczytamy, czy damy radę, jak tak, to po tynkach i ociepleniu kupimy materiał i zabierzemy się do roboty. Dziecko akurat ma planowany wyjazd do dziadków, więc będzie spokój.

anula05
07-06-2011, 16:08
Ja płaciłam 3 zł/m2 rozłożenia styropianu, mam 3 warstwy.
Ale najdokładniej, oględie mowiąc, to to nie jest zrobione.

mikiada
07-06-2011, 16:49
PIEKNA BRYŁA, CUDOWNE OKNA - musiałam capslockiem żeby wyrazić jak bardzo mi się podoba:) Potwierdza to moje odczucia że Wrocław dobrą architekturą się wyróżnia! Gratuluję i będę podglądać aby obserwować postępy. Życzę powodzenia, cierpliwości i szczęścia do ekip.

monsanbia
07-06-2011, 20:11
Spirea, tak jak zrobisz sama, nie zrobi nikt, dlatego polecam się poświęcić. Nam co prawda położył hydraulik, ale on akurat niepoprawnym perfekcjonistą jest i tak jak on to zrobił tak nawet my byśmy nie zrobili.
Zainwestuj w "ciepłą" matę na poddasze (i grubą), też 2 warstwy
Styripian pod podłogówkę musi być z folią, ona jest ekranem odbijającym ciepło promieniujące z rurek

Pozdrawiam i życzę owocnych wyborów

BetaGreta
07-06-2011, 20:22
Dacie radę ze styropianem.
Ja praktycznie sama ułożyłam styropian w naszym domku.
U nas było dużo zabawy, bo wyrównywaliśmy poziom styropianem, ale jak masz w miarę równo, to samemu zrobi się na pewno dokładnie.

monsanbia
07-06-2011, 20:31
Dacie radę ze styropianem.
Ja praktycznie sama ułożyłam styropian w naszym domku.
U nas było dużo zabawy, bo wyrównywaliśmy poziom styropianem, ale jak masz w miarę równo, to samemu zrobi się na pewno dokładnie.

Beta, Ty to akurat nie powinnaś się podawać za przykład, bo Wy z mężem to jesteście niedoścignieni. Wyrównywanie (ja się zastrzelę!)

BetaGreta
07-06-2011, 20:41
Beta, Ty to akurat nie powinnaś się podawać za przykład, bo Wy z mężem to jesteście niedoścignieni. Wyrównywanie (ja się zastrzelę!)

My to my, a czytałaś dziennik Netbeta?
Ten to dopiero jest niedościgniony.
I dużo z jego doświadczenia korzystamy.

mazo
07-06-2011, 21:18
Spireo - widzę, że rozglądasz się za listwami. Wypatrzyłam niedrogie proste w stolarnia24 czy coś w tym stylu, ja mam za 12 zł proste, ale to lokalny wykonawca, wyszło minimalnie drożej, ale nie muszę się przejmować transportem i parę metrów gratis.

Spirea
07-06-2011, 21:53
Własnie do dziennika Netbeta chyba skoczę na przeszkolenie. On i Nadia są niesamowici - i z budową i z pisaniem dziennika :)
Jak się uda wydać dziecko, to zabierzemy się za to sami. Beta - ile czasu zajęło Wam rozłożenie tego styropianu? Możesz napisać, co po kolei dawaliście chyba, że masz w dzienniku to zapoznam się u źródła.

Mikiada - miło, że się podoba :) i oczywiście zapraszam. Po przeczytaniu Twojego dziennika załapała dzisiaj stresa, że jeszcze tyle przed nami. Jakoś zaczynam się łamać, bo coraz częściej to się zdarza. Nie ogarniam wszystkiego i zaczynam ignorować pewne sprawy, a to chyba niedobrze.

Mazo, dzięki za namiar. Ta listwa ma 6 cm. Czy ta wysokość jest ok? Mnie chodziło własnie o wyższą, ale może nie ma takiej potrzeby.

monsanbia
07-06-2011, 21:58
Drugi raz jestem niewidzialna ;)

Spirea
07-06-2011, 22:20
Drugi raz jestem niewidzialna ;)
przepraszam :)
a co to jest ta ciepła mata? Czy masz u siebie podłogówkę na całości?

monsanbia
07-06-2011, 22:29
przepraszam :)
a co to jest ta ciepła mata? Czy masz u siebie podłogówkę na całości?

Spoko, do 3 razy sztuka ;)
ciepła mata - miałam na myśli wełnę z najniższą lambdą
Mam podłogówkę w 2/3 domu

Spirea
07-06-2011, 22:49
w ogóle nie myślałam o wełnie na podłogę, muszę sprawdzić

salik
07-06-2011, 22:55
Wełna na podłogę?
Którą/jaką?

Spirea
07-06-2011, 23:15
Salik, a czy Ty w swoich podłogach planujesz matę styropianową z folią aluminiową czy bedziesz rozkładać samą folię?

monsanbia
07-06-2011, 23:17
Wełna na podłogę?
Którą/jaką?

Już zaczęłam szukać, czy faktycznie napisałam o podłodze (jedno piwo i takie skutki?)
Nie, pisząc poddasze, miałam na myśli nie strop tylko dach

Spirea
07-06-2011, 23:31
Sprawdzam szacunkowy koszt wylewki i ocieplenia. Spojrzałam na rozpiskę hydraulika i m2 maty 5cm kosztuje 20,90 zł. Mieliśmy zmniejszyć ją do 3 cm, ale widzę w necie, że i tak kosztuje ok. 20zł/m2. To daje mi na całość domu 3600 zł! Jeśli to możliwe, to wolę dać folię na styropian. Fakt, że wyjdzie więcej EPS100, ale mimo wszystko o 2tys. taniej. Jak Wy robicie?

salik
08-06-2011, 00:22
Tak jak pisałem wcześniej - u nas specjalny styropian pod podłogówkę (3cm) wyszedł jakieś 4.5k, więc daliśmy sobie siana i dajemy 2 warstwy normalnego + folię.
monsanbia - Spirea planuje dać dużo ocieplenia w strop nad poddaszem/dach, takoż i my.

Spirea
08-06-2011, 00:26
nie wyłapałam tego wcześniej, bo nie rozróżnialam tych dwóch spraw. Z porównania kosztów widzę, że zrobimy tak samo. Jaki styropian planujesz? Po przebojach z Termoorganiką rozważam Genderkę. Dalej nie wiem, co z garażem. Tam mamy identyczną sytuację - musimy dać 15 cm styro albo więcej wylewki. I nie wiem czy ten EPS100 starczy.

salik
08-06-2011, 00:42
Do garażu bym jednak sugerował EPS200, bo jest twardszy.
Nie wiem jeszcze jakiego producenta weźmiemy, Genderka ma najcieplejszy styropian podłogowy 0.036.
Dla porównania - najcieplejszy podłogowy Styropmin ma 0.030, Knauf - 0.033, Austrotherm - 0.035

myszonik
08-06-2011, 07:14
Ja też nie inwestowałam w stryo z folią pod podłogówkę, bo to rozbój w biały dzień. Dałam normalny styro i na to folię odbijającą taką pod podłogówkę - ok. 2 czy 3 zł/m2. Hydraulik rozłożył i jest ok.

Spirea
08-06-2011, 07:23
Do garażu bym jednak sugerował EPS200, bo jest twardszy.
Nie wiem jeszcze jakiego producenta weźmiemy, Genderka ma najcieplejszy styropian podłogowy 0.036.
Dla porównania - najcieplejszy podłogowy Styropmin ma 0.030, Knauf - 0.033, Austrotherm - 0.035

Za ten eps 100 wychodza już wielkie kwoty. Zastanawiam się czy nie dac w takim razie jednej warstwy eps200. I jednej eps100. A w ogole to zadzwonie chyba do jakiegos producenta i spytam, czy ta setka jest ok na garaz czy nie.
Bede brac raczej 0,038. Jak sprawdzalam roznice na scianie w garazu między 0,040 a 0,031 to było to 0,06 kW/m2 roznicy i sobie podarowalam.

Kaśka73
08-06-2011, 08:25
cześć
również styro układaliśmy sami tam gdzie nie było podłogówki jak prawdziwa matka polka zaczęłam od miejsc strategicznych pokoi dzieci trochę to trwało ale mamy czas tylko po pracy praca lekka tylko te kulki "biały wiruje pył" do krojenia używałam noża do tapet (szczegóły gdzieś u mnie w komentarzach)

a i jeszcze jedna sprawa pisałaś o styropianie 3 cm z folią aluminiową nie kupuj!
kup osobno styropian i folię daje to dużą oszczedność jest poprawne techniczne a hydraulik (A.R?) no cóż trochę wiecej pracy (Wojtek dał się przekonać i ma sprawdzony namiar na folie aluminiowe)

i jeśli to ten hydraulik o którym myślę to przykłada się do układania styropianu ja tylko mu zwracałam uwagę przy drzwiach tarasowych na podwójne- potrójne warstwy foli dobrze poslkejane i duże wywinięcie jej do góry reszta była ok

BetaGreta
08-06-2011, 08:29
U nas na chudziaku dwie warstwy folii, później 3 warstwy styropianu 5 cm i jedna warstwa wyrównująca (tutaj dawaliśmy styropian różnej grubości 1cm, 2 cm, 4 cm i 5 cm). Także różnica w poziomach u nas wahała się w granicach 5 cm. Na styropian folia pod podłogówkę.
Pracowaliśmy głównie w weekendy i przy 115m2 zajęło to nam miesiąc.

monsanbia
08-06-2011, 08:30
bierz eps 200 Spirea. Garaż to garaż. A ten 200 w porównaniu z 100 to jest naprawdę skała (salik zaraz powie że skała to jest xps, ale ja porównuję 100 do 200)
Mój mąż miał przez chwilę ochotę na cały dom wziąć 200 a do garażu xps, ale zrobiłam mu taką awanturę, że musiał odpuścić. Nakręcił go znajomy, który twierdzi że tylko 200 jest dobra, bo jemu coś tam pękało. Podejrzewam, że mógł mieć za dużo wylewki na za cienkim styropianie, a nie o twardość styropianu tu chodziło

My mieliśmy Genderkę i podobno jest super (tak mówiłu kolejne ekipy)
Ja bym się*w ciepłotę styropianu o różnicy 0,02-0,03 nie pchała. Folia odbije swoje a ciepło i tak pójdzie do góry

Salik, wiem że dajecie grubo wełny, ale tu różnica między nawet grubą wełną 0,042 a 0,033 ma już większe znaczenie. Tu warto zainwestować kasę zaoszczędzoną na styropianie i macie z folią. Nie wpadliśmy na to i kupiliśmy 3 cm z folią. Ale akurat niedrogą. No ale, można było zaoszczędzić więcej. Trudno

Madeleine
08-06-2011, 12:26
Wojtek dał się przekonać i ma sprawdzony namiar na folie aluminiowe)
podziel się namiarem, please. Mnie AR powiedział, że jeśli folia sama, bez styro, to inaczej liczy układanie. Ale i tak się będzie opłacać - ja mam 20cm styro w podłodze - w sam raz na dwie warstwy plus trzecia folia.

Spirea
08-06-2011, 15:32
dzieki Wam wszystkim ja wyjaśnienie.
Hydraulika mamy spoza Wrocławia. Nie rozmawiałam z nim jeszczeo folii, bo dopiero wczoraj na to wpadłam.
Co do folii, to wydaje mi się, ze Wojgoc kupował wszystko przez internet na folnecie.

Beta, przeraziłaś mnie z tym miesiącem. My mamy wszystkiego 228m2. Wysłanie dziecka do dziadków ma umozliwić pracę codziennie, więc może pójdzie sprawniej.

Monsabia, zadzwonię z ciekawości i spytam o ten EPS200. Różnica w cenie to ok. 650 zł na garaż.

monsanbia
08-06-2011, 15:37
Monsabia, zadzwonię z ciekawości i spytam o ten EPS200. Różnica w cenie to ok. 650 zł na garaż.

No my robiliśmy 200 ale jeszcze dawaliśmy zbrojenia na dystansach (o czym też się dowiedzieliśmy w trakcie, że bez dystansów zbrojenie jest bez sensu)
Dopytaj, bo może, jak dajesz zbrojenie, to 100 jest wystarczająca

Spirea
08-06-2011, 15:45
wysłałam maila do człowieka z Genderki. To, że się daje zbrojenie w postaci sitaki lub rozproszone to wiem, ale to dystansowe to co to takiego?

monsanbia
08-06-2011, 16:04
No to napisz jak Ci odpowiedzą (sama jestem ciekawa, chociaż już mnie to nie dotyczy)
Siatkę zbrojeniową trzeba kłaść na folię na specjalnych dystansach (takich kółkach lub kostkach), bo rzucona prosto na folię nie spełnia swojego zadania. Musi być po prostu uniesiona (dla mnie to nie było istotne, bo nasi ssowcy w chudziaka tak właśnie ją rzucali, dopiero inspektor mi to uświadomił)

mazo
08-06-2011, 16:06
Mazo, dzięki za namiar. Ta listwa ma 6 cm. Czy ta wysokość jest ok? Mnie chodziło własnie o wyższą, ale może nie ma takiej potrzeby.

Nie ma tam wyższych? widocznie nie zauważyłam. 6cm to trochę mało, ale bez tragedii (to do niskich pomieszczeń ponoć), 8 to według mnie ok, u nas będzie 9cm, taka się zmieściła pod gniazdka od odkurzacza.

Spirea
08-06-2011, 17:29
No to napisz jak Ci odpowiedzą (sama jestem ciekawa, chociaż już mnie to nie dotyczy)
Siatkę zbrojeniową trzeba kłaść na folię na specjalnych dystansach (takich kółkach lub kostkach), bo rzucona prosto na folię nie spełnia swojego zadania. Musi być po prostu uniesiona (dla mnie to nie było istotne, bo nasi ssowcy w chudziaka tak właśnie ją rzucali, dopiero inspektor mi to uświadomił)
a to już kojarzę, zbrojenie mielismy na czymś takim. Siatkę mamy w chudziaku pod działowkami i kominkiem.

salik
08-06-2011, 18:06
Hmmm, trochę mnie przerażacie z tym chudziakiem.
My u nas ani nie dawaliśmy żadnej siatki w/pod chudziak, ani żadnego zbrojenia, ani nic.
Ot po prostu beton poszedł na metr zagęszczonego piasku...
I kierbud nie zgłaszał żadnych uwag :(

monsanbia
08-06-2011, 19:43
Hmmm, trochę mnie przerażacie z tym chudziakiem.
My u nas ani nie dawaliśmy żadnej siatki w/pod chudziak, ani żadnego zbrojenia, ani nic.
Ot po prostu beton poszedł na metr zagęszczonego piasku...
I kierbud nie zgłaszał żadnych uwag :(

Zaraz przejrzę swoje zdjęcia z tego etapu budowy, żeby się upewnić czy czegoś nie pomieszałam (ale byłam przy tym i pamiętam że siatka była)

monsanbia
08-06-2011, 20:05
Nie pomieszałam. Było zbrojenie chudziaka (siatką oczka chyba 15x15) - zagęszczony piach, czarna folia, siatka, chudziak
Nie rozumiem dlaczego może być różnie. Myślałam że budowa domu to jest schemat

Aha, a zbrojenie pod działówki to jeszcze co innego. Na piachu ubitym jest folia i zbrojenia tak jak potem idą ścianki działowe (ale to pręty zbrojeniowe łączone, takie jak w fundamentach)

Madeleine
08-06-2011, 20:29
Kiedyś się robiło tak, jak pisze Salik. Jeśli grunt jest dobrze zagęszczony, wszystko będzie ok.

salik
08-06-2011, 20:33
Wymieniałaś u siebie grunt pod chudziakiem, czy tylko miałaś wykopywane miejsce pod ławy?
Poczytałem trochę o tym zbrojeniu chudziaka i stanęło na tym że z reguły robi się takie zbrojenie siatką na trudnych gruntach albo tam gdzie się nie wymieniało ziemi//nie zagęszczało.
U nas był wykop po całości i teraz pamiętam że kierbud mówił że przy 1m (głębokości) zagęszczonego gruntu nie musimy chudziaka, bo potem w wylewce będzie wzmocnienie.
Mam nadzieję że nie będzie z tym problemów, bo pękająca podłoga to jakiś koszmar :(

monsanbia
08-06-2011, 20:50
Salik
Do fundamentów weszło 16 wywrotek piachu, który był potem na mokro ubijany, to chyba wymieniany, tak?

salik
08-06-2011, 20:59
Wymieniany, wymieniany.
Blah.
Jakby co to powiększymy ilość wpisów w wątku 'Ratunku, pęka mi podłoga!" :/

Spirea
08-06-2011, 21:14
Monsabia, piach zawsze wchodzi, bo trzeba wypełnić czymś tę dziurę po fundamentach. Czasami grunt jest kiepski i wtedy trzeba wymieniać całość, czyli wykopujesz kawał ziemi pod dom i wsypujesz grunt stabilniejszy.

A ja namieszałam. Chudziaka nie mamy, bo grunt był ok. Mamy zrobione szersze ławy, które są wyłożone folią. W wykopach są połozone te dystanse i na tym zbrojenie. Siatka zbrojeniowa, o której pisałam jest położona juz w warstwie wylanej podłogi.

monsanbia
08-06-2011, 21:27
Wymieniany, wymieniany.
Blah.
Jakby co to powiększymy ilość wpisów w wątku 'Ratunku, pęka mi podłoga!" :/

Myślisz że jesteś jedyny który ma tak ma?
I co? ludziom podłogi pękają?
Mój mąż miał hopla by trzymać się punkt po punkcie wszystkiego co było w projecie. Chłopaki wrzucili do fundametów osobne zbrojenia, musieli na rogach dozbrajać, nie bardzo chcieli zagęszczać, kazał im przywozić zagęszczarkę i działać. Może nie trzeba było tego robić

Spirea
08-06-2011, 21:39
ja myślę, że na pewno nie zaszkodzi, a jak było tak w projekcie to juz w ogóle wskazane. My mamy podobno dom zazbrojony jak bunkier i mnie to uspokaja ;)

monsanbia
08-06-2011, 22:09
Spirea, nie wiem jak z tym wymienianiem gruntu jest, ale pamiętam jak byliśmy zszokowani że weszło nam te 16 wywrotek i nie bardzo się z tym zgadzaliśmy. Wykonawca tłumaczył, że to co wykopali z fundamentów się nie nadawało i trzeba było tyle piachu dowieźć.
My te zbrojenia (takie same jak są dawane w fundamenty) pod ścianki działowe mamy położone w takich tunelach w folii na piachu i na to był wylewany chudziak i w niego wrzucali siatkę zbrojeniową.
Może są różne techniki

salik
08-06-2011, 22:15
A zapytam z ciekawości - ile cm tego chudziaka macie u siebie i z jakiego betonu?

monsanbia
08-06-2011, 22:17
10 cm B15

salik
08-06-2011, 22:24
A, to może tutaj nadrabiamy trochę - mamy min. 15cm B25 (z W8).
No nic - będzie co ma być.

monsanbia
08-06-2011, 22:26
nie wiem, tak było w projekcie :D a jak wiadomo, w naszym domu projekt rzecz święta :D
z B25 mamy fundamenty, ławy fundamentowe i całą resztę tych labiryntów

Ale może właśnie o to chodzi

Spirea
08-06-2011, 22:48
u nas ławy z B20 a wylewka 15cm z B15 - jak w projekcie.

monsanbia
08-06-2011, 23:05
jak w projekcie.

:lol::lol::lol:

Dobrze że pożegnaliśmy się już z czasami czytania projektu :p
Jeszcze trochę i postradałabym zmysły

anula05
09-06-2011, 06:12
My B30... wlącznie ze stropem..

Tatarak
09-06-2011, 08:55
Salik - to zbrojenie do chudziaka zależy też od jego grubości, przy tylu cm możesz spać spokojnie :)

Tatarak
09-06-2011, 09:00
:lol::lol::lol:

Dobrze że pożegnaliśmy się już z czasami czytania projektu :p
Jeszcze trochę i postradałabym zmysły

szczęściarze! :)

monsanbia
09-06-2011, 09:50
My B30... wlącznie ze stropem..

Nie widziałam takiego na oczy :D

monsanbia
09-06-2011, 09:51
szczęściarze! :)

jeszcze kilka miesięcy i będziesz mogła powiedzieć to samo

Spirea
09-06-2011, 21:31
odpowiedź Pana z Genderki na pytanie o styropian do garażu:

"Jeżeli chodzi o izolację garażu, zdecydowanie polecam zastosowanie EPS 200.
Garaż jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na obciążenia dynamiczne i punktowe od pojazdów, zatem nie warto ryzykować z odmianami „słabszymi”. Samochody osobowe (terenowe lub SUV) ważą ponad 2 tony, czyli jedno koło naciska punktowo posadzkę masą ponad 500 kg !!!
EPS 100 z powodzenim można stosować jako izolację posadzkową pozostałych pomieszczeń mieszkalnych."

I co? Kolejne 600-700 więcej :(

Kaśka73
09-06-2011, 21:41
ja myślę, że na pewno nie zaszkodzi, a jak było tak w projekcie to juz w ogóle wskazane. My mamy podobno dom zazbrojony jak bunkier i mnie to uspokaja ;)

nasz KB twierdzi że u nas będzie w razie wojny ( tfu tfu żeby nie zapeszyć) siedziba dowództwa NATO i tego się trzymajmy:) tak ma być

salik
09-06-2011, 21:41
Do garażu tylko EPS200.

monsanbia
09-06-2011, 21:43
Spirea, nie smuć się, lepiej zrobić drożej i bardziej solidnie niż oszczędzać a potem płakać nad rozlanym mlekiem. To jest garaż, będzie obciążany
Ty przynajmniej zaoszczędzisz na macie styropianowej z folią pod podłogówkę. My wpakowaliśmy w to grube tysiące. Bez sensu

monsanbia
09-06-2011, 21:44
Do garażu tylko EPS200.

tylko teraz ..... jak ciepły? :p
;)

Kaśka73
09-06-2011, 21:50
podziel się namiarem, please. Mnie AR powiedział, że jeśli folia sama, bez styro, to inaczej liczy układanie. Ale i tak się będzie opłacać - ja mam 20cm styro w podłodze - w sam raz na dwie warstwy plus trzecia folia.

widzę w tym pewne dostosowanie do klienta:( folie brałam w folnecie ale nie przez allegro tylko w sklepie

Spirea
09-06-2011, 21:59
Monsanbia, EPS 200 genderki ma 0,036. Nizej nie schodzę. Na dzien dzisiejszy nie ma to dla mnie sensu.

monsanbia
09-06-2011, 22:30
Monsanbia, EPS 200 genderki ma 0,036. Nizej nie schodzę. Na dzien dzisiejszy nie ma to dla mnie sensu.

A nie nie, ja wiem, ja tak tylko z salikiem naszym szyfrem ;) bo my się bardzo lubimy w tym temcie :D

Bardzo dobrze Spireo, ja też bym nie schodziła. Dla mnie to bardzo przyzwoite parametry

Spirea
09-06-2011, 23:18
A nie nie, ja wiem, ja tak tylko z salikiem naszym szyfrem ;) bo my się bardzo lubimy w tym temcie :D



juz zauważyłam ;)

monsanbia
09-06-2011, 23:24
juz zauważyłam ;)

:lol:

Spirea, te 600 pln naddatku to jest faktyczna cena? Sprawdź ofertę w icmarket. My tam kupowaliśmy wszystkie styropiany

Spirea
09-06-2011, 23:40
W IC market jest drożej. Chcę spróbować kupić przez jakąś stronę multizakupy.pl Minimum to 25m3. Cena za 1m3 EPS100 to 164 zł. W IC chyba 184. Wszystkiego potrzebuję ok. 21-23m3. Przy cenie 164 opłaca mi się nawet kupić to 25.
Różnica miedzy 100 a 200 na pow. garażu to 650 zł

salik
09-06-2011, 23:48
Patrzyłaś na Allegro?
Tam przy dostawach całosamochodowych są sensowne ceny (bo towar jedzie z fabryki/hurtowni/dystrybutora, a nie z placu).

monsanbia
09-06-2011, 23:49
W IC market jest drożej. Chcę spróbować kupić przez jakąś stronę multizakupy.pl Minimum to 25m3. Cena za 1m3 EPS100 to 164 zł. W IC chyba 184. Wszystkiego potrzebuję ok. 21-23m3. Przy cenie 164 opłaca mi się nawet kupić to 25.
Różnica miedzy 100 a 200 na pow. garażu to 650 zł

No tak

My jak kupowaliśmy to pamiętam IC market byl najbardziej konkurencyjny. Opłacało nam się nawet sporo do transportu dopłacić. Ale to było dawno.
No i sporo wynegocjowaliśmy

Barbara74
10-06-2011, 00:21
Spirea daj znać gdzie kupisz, bo dla mnie to temat aktualny

Barbara74
10-06-2011, 00:38
Spireo bierzesz pod uwagę tylko genderkę ? swisspor parking ma 0,035 i jest tańszy od genderki np. w icmarkecie ?

Kaśka73
10-06-2011, 10:56
zobacz jeszcze ceny w Aris 71 7937104 i MB-03 a jeśli termoorganika to Agrobud (ja kupowałam twardy styro z TO i był gatunkowo ok)

Spirea
10-06-2011, 11:41
ja własnie po partii termoorganiki prosto z fabryki mam do niej uprzedzenia. Zostało mi w ogóle ok. 6m3 i nie wiem co z nim zrobić.

dzięki za namiary, będę szukać.

Cholera, obejrzałam jeszcze raz zdjęcia z dziennika i olśniło mnie, że nie mamy sciany nad wejściem do gabinetu!? Od początku miały tam być drzwi przesuwne, ale nie było mowy o otwarciu wejścia do góry. Jak coś takiego mogło nam umknąć :bash: Swoją drogą, ciekawe co jest w projekcie.

Tatarak
14-06-2011, 09:38
Bardzo mi się podobają te wizualki :) dałabym tylko jaśniejszą tę scianę w kuchni nad oknem. A! mam taki stół kuchenno/jadalny, jak masz na wizualizacji :) kupowaliśmy na Braniborskiej :)

Spirea
14-06-2011, 10:06
dzięki Tatarak, co do kolorów, to myślę, że będzie można zdecydować ostatecznie dopiero jak będą położone kafle. W zasadzie dopiero wtedy chciałabym dobrać dokładnie też frotny mebli kuchennych, ale to może się okazać za późno.
A stół masz rozkładany? Jakiej firmy i ile płaciłaś?

Nie przepadam za rozkładanymi, ale chyba muszę połączyć przyjemne z pożytecznym.

Basia_KRK
14-06-2011, 10:38
wysłałam maila do człowieka z Genderki. To, że się daje zbrojenie w postaci sitaki lub rozproszone to wiem, ale to dystansowe to co to takiego?

Dziewczyny, czy mówiąc o zbrojeniu macie na myśli taką siatkę, jak np. mr6319 (załączam jego zdjęcia) ?

http://foto1.m.onet.pl/_m/d1d213fec1d608d536d4cf7d2693ed6d,10,19,0.jpg

http://foto1.m.onet.pl/_m/4c4ce3f8c7024d2c0aac6c6d6adbbafd,10,19,0.jpg

http://foto0.m.onet.pl/_m/b01b169905868ac939f5bc35782b2550,10,19,0.jpg

Reasumując, co kładziemy po kolei?
Dobrej jakości czarna folia, styropian, zbrojenie, folia pod podłogówkę, na to rurki podłogówki i wylewka?
:confused:

Barbara74
14-06-2011, 11:02
Uwielbiam oglądać wizualki to świetna sprawa. Spirea mam pytanie odnośnie garażu.Ocieplasz ściany i sufit. Przwidujesz tam jakiekolwiek grzanie? np.jeden kaloryfer aby była temperatura 16 stopni? I co dalej robisz jak dasz styropian w garażu?siatka i tynki, co się tam robi? co potem na ściany i sufit?

Spirea
14-06-2011, 11:53
Basia, nie mam jeszcze zgłębionego tematu, więc nie odpowiem. Z tego, co się orientuję, to można dać takie zbrojenie albo daje się w wylewce jakieś rozproszone Ciekawi mnie natomiast, czemu są takie przerwy między styropianem.
Barbara74, na ocieplenie pójdzie siatka i klej 2x. Tynków nie robimy na tym. Grzejnik raczej będzie.

Barbara74
14-06-2011, 12:10
Sorki drążę temat po tym kleju coś dajesz? płytki czy tak zostawiasz?

Basia_KRK
14-06-2011, 12:19
Basia, nie mam jeszcze zgłębionego tematu, więc nie odpowiem. Z tego, co się orientuję, to można dać takie zbrojenie albo daje się w wylewce jakieś rozproszone Ciekawi mnie natomiast, czemu są takie przerwy między styropianem.
Spirea, tymi przerwami to akurat się nie przejmuj.
mr6319 podobnie jak i ja, mamy przebudowę domu i pozostałości ze starego stropu ze stalowymi belkami. U Ciebie wszystko będzie równo i bez przerw :D

mazo
14-06-2011, 12:23
Wizualki super! bardzo mi się podoba! tylko nie wiem, jak blisko koza jest od kanapy, z jakiego miejsca będziecie obserwować ogień, bo po to przecież ona będzie?

Basia_KRK
14-06-2011, 12:29
Spirea, tymi przerwami to akurat się nie przejmuj.
mr6319 podobnie jak i ja, mamy przebudowę domu i pozostałości ze starego stropu ze stalowymi belkami. U Ciebie wszystko będzie równo i bez przerw :D
tak u nas wygląda podłoga z tymi belkami.... koszmar jakiś... :( Mieliśmy zamawiać okna, ale chyba się wstrzymamy do momentu jak już będzie wylewka po podłogówce....

http://img121.imageshack.us/img121/6140/dsc04545ra.jpg

myszonik
14-06-2011, 14:49
Pięknie się wnętrze na wizualkach prezentuje:) Teraz czekamy na efekt końcowy:)

Madeleine
14-06-2011, 15:55
Kominek zostaje przy słupie?
Podobają mi się lampy, fajniejsze niż poprzednie, przemysłowe. Ale nie wiem, czy nad blatem kuchennym nie powinny być niżej?

Tatarak
14-06-2011, 16:57
dzięki Tatarak, co do kolorów, to myślę, że będzie można zdecydować ostatecznie dopiero jak będą położone kafle. W zasadzie dopiero wtedy chciałabym dobrać dokładnie też frotny mebli kuchennych, ale to może się okazać za późno.
A stół masz rozkładany? Jakiej firmy i ile płaciłaś?

Nie przepadam za rozkładanymi, ale chyba muszę połączyć przyjemne z pożytecznym.

nie, mam taki układ i sposób montowania nóg, ale nie jest rozkładany. firmy nie pamiętam - to jakiś import z chin, ale bardzo dobry jakościowo. niewykluczone, że mam gdzieś jeszcze fakturę, to powiem Ci, na którym stoisku kupowaliśmy, ale myśmy brali ten stół z okazji likwidowania ekspozycji, bo firma miała zrezygnować z prowadzenia tej serii. parę lat temu kupowaliśmy i nie za bardzo pamiętam, dopytam wieczorem męża - on czasami pamięta takie szczegóły :)

Tatarak
14-06-2011, 16:59
Basia - ja pod folię na pewno dam papę termozgrzewalną na zakład. teraz tak mamy i jest ok - w domu nigdy nie było czuć smrodku papy, przecież nad nią jeszcze sporo innych materiałów leży, a mamy pewność, że izolacja przeciw wilgoci jest solidna.

sheenaz
14-06-2011, 20:38
Wizualki cud-miód. Zresztą nie pierwszy raz sienimi zachwycam.
IMO masz jedne z ładniejszych wnętrz jakie widziałam (na wizualkach).
Zadroszczę :)

monsanbia
14-06-2011, 21:34
Basia, pytałaś o zbrojenie. Tak, chodzi dokładnie o takie maty, oczka 10x10 i kładzie się je na folii czarnej na dystansach. Chodzi o to że to zbrojenie ma wzmacniać wylewkę, a wzmocni ją*tylko wtedy kiedy w niej będzie. Czyli wylewką zalewasz takie zbrojenie które ma lewitować, nie może leżeć na folii. Tak to łopatologicznie tłumacząc :)

Idę oglądać wizualki

Basia_KRK
14-06-2011, 21:39
Basia, pytałaś o zbrojenie. Tak, chodzi dokładnie o takie maty, oczka 10x10 i kładzie się je na folii czarnej na dystansach. Chodzi o to że to zbrojenie ma wzmacniać wylewkę, a wzmocni ją*tylko wtedy kiedy w niej będzie. Czyli wylewką zalewasz takie zbrojenie które ma lewitować, nie może leżeć na folii. Tak to łopatologicznie tłumacząc :)
monsanbia to już mi się wszystko pomieszało i nie wiem jaka ma być ostatecznie kolejność :( Czyli przy podłogówce to te maty-oczka z drutów kładę na rurkach od podłogówki i na to dopiero wylewka? Ale czy te druty nie "podziurawią" rurek podłogówki?

monsanbia
14-06-2011, 21:39
Ale będzie pięknie.

Te ciemniejsze płytki fajniejsze, a ścianę też bym chyba wolała tę grafitową. Podobała mi się ta cegła od początku, ale jakoś nie współgra do końca. Może na żywo inaczej by wyglądała, a może trzeba jeszcze nad czymś na tej ścianie pomyśleć
Ja to chyba bym tam dała betonowe płyty :cool:

monsanbia
14-06-2011, 21:42
monsanbia to już mi się wszystko pomieszało i nie wiem jaka ma być ostatecznie kolejność :( Czyli przy podłogówce to te maty-oczka z drutów kładę na rurkach od podłogówki i na to dopiero wylewka? Ale czy te druty nie "podziurawią" rurek podłogówki?

A to co potrzebujesz wzmacniać?
Basiu, nie wiem jak to jest przy podłogówce, bo u nas były one kładzione w wylewkę garażową (tak się zresztą chyba wszędzie robi zgodnie ze sztuką, tzn mam na myśli garaż). Kładzenie zbrojenia w inną warstwę nie ma sensu, tu chodzi o to, że te druty dość gęste i na sporą zakładkę mają za zadanie wzmocnić w masie beton, rozumiesz?

Kaśka73
14-06-2011, 21:52
te druty=zbrojenie to ewentualnie w chudziaka lub w wylewkę garażu ale przy podłogówce nie (o takim czymś to nawet jeszcze nie słyszałam)

Basia_KRK
14-06-2011, 21:56
Dzięki dziewczyny :) teraz już wszystko wiem :)

monsanbia
14-06-2011, 22:02
te druty=zbrojenie to ewentualnie w chudziaka lub w wylewkę garażu ale przy podłogówce nie (o takim czymś to nawet jeszcze nie słyszałam)

Kaśka, ale właśnie w zdjęciach pokazanych przez Basię jest zbrojenie na styropianie, a na nim folia pod podłogówkę, rurki i na to wiadomo - wylewka :jawdrop::jawdrop::jawdrop:
Jak ktoś mi wytłumaczy co to za magia, to go ozłocę

Zbrojenie w chudziaka albo w wylewkę - zgadzam się. Po to zbrojenie zresztą jest

Basia_KRK
14-06-2011, 22:04
Kaśka, ale właśnie w zdjęciach pokazanych przez Basię jest zbrojenie na styropianie, a na nim folia pod podłogówkę, rurki i na to wiadomo - wylewka :jawdrop::jawdrop::jawdrop:
Jak ktoś mi wytłumaczy co to za magia, to go ozłocę
Właśnie też tego nie rozumiem, i te zdjęcia mnie totalnie zmyliły... Ale to co mówicie jest dla mnie jasne i tak też planuję zrobić :)

Spirea
14-06-2011, 22:14
W wylewce na podłogówkę daje się chyba to rozproszone zbrojenie. Jutro albo w czwartek mam spotkanie z Panem od wylewek, to wypytam o wszystko.

Monsanbia, betonowych płyt nie chcę. Kiedyś chciałam i potem mi przeszło. One ładnie wyglądają na gładkiej, pełnej ścianie (vide dziennik Mazo czy Marcina Cetery). U nas na tej ścianie jest okno, więc nie będzie takiego efektu. Do tego trzeba tam zamontować kontakty. A z cegłą trochę zgryz, bo sprawa podobna, ale cegła składa się z mniejszych części, więc może wygladać lepiej. Cegła wzięła się m.in z tego pomieszczenia:

http://img542.imageshack.us/img542/5739/cegla.jpg

zdjęcie:http://polki.pl/dom_wnetrza_artykul,10022064.html


Gdyby wziąć cegłę, trzeba "uspokoić" resztę - albo fronty albo stół z krzesłami. Ten zestaw na zdjęciu mi się podoba. Projektantka wskazuje własnie przy cegle na zmianę stołu i jednolite krzesła.

monsanbia
14-06-2011, 22:17
Właśnie też tego nie rozumiem, i te zdjęcia mnie totalnie zmyliły...

No ja się Tobie nie dziwię. Może czegoś nie wiem (ale mój mąż*też*zareagował podobnie :jawdrop:)

Ciekawi mnie też o co chodzi z filozofią układania styropianu tam. Ale w sumie ... co mnie to obchodzi, powinnam wziąć się za swoje sprawy

Spirea
14-06-2011, 22:19
wczoraj trafiłam na fajne meble (a przede wszystkim na piękne łóżko, ale o tym kiedy indziej). Mają fronty z drewna litego, które mi się podobają. Są podłużne usłojenia.
http://img3.imageshack.us/img3/9784/mazzivodecha.jpg

monsanbia
14-06-2011, 22:21
Gdyby wziąć cegłę, trzeba "uspokoić" resztę - albo fronty albo stół z krzesłami

O to to. Pod tym się podpisuję obiema ręcyma :)

Nie no, wiesz co. W sumie ta cegła może sie okazać najbardziej trafnym wyborem.
Zresztą co ja mówię, od początku mi się*podobała :yes:

monsanbia
14-06-2011, 22:23
wczoraj trafiłam na fajne meble (a przede wszystkim na piękne łóżko, ale o tym kiedy indziej). Mają fronty z drewna litego, które mi się podobają. Są podłużne usłojenia.
http://img3.imageshack.us/img3/9784/mazzivodecha.jpg

Piękne!
A mają stoły?
Co to za firma?
Moja zaprojektowana pod stół manufaktury drewna komoda jest podobna (chodzi mi o te masywne boki i blat)

sheenaz
14-06-2011, 22:35
Komoda bardzo ładna!
Monsanbia jeśli lubisz ciut masywniejsze meble to obejrzyj sobie meble MAtkowski i Dekort (Cuba Libre, Havana, Gent):
http://matkowski.pl/
http://www.dekortmeble.pl/kolekcje/kolekcja_cuba_libre.html

Basia_KRK
14-06-2011, 22:36
Gdyby wziąć cegłę, trzeba "uspokoić" resztę - albo fronty albo stół z krzesłami. Ten zestaw na zdjęciu mi się podoba. Projektantka wskazuje własnie przy cegle na zmianę stołu i jednolite krzesła.
Spirea, mi akurat fronty bardzo pasują do ściany z cegły - zwłaszcza jak patrzę na zdjęcie, które Cię inspirowało :)

dakula
14-06-2011, 23:00
Właściwie wszystko mi się podoba. Lodówkę bym tylko do zabudowy dała.

Co do ściany, to może spóbować z cegłą ale nie czerwoną tylko taką właśnie grafitową.

Spirea
15-06-2011, 00:21
Komoda to Mazzivo. A tu cud łózka tej firmy, które mnie interesują - dokładnie takie jakich szukam, maksymalnie proste, surowe, bez zagłówka.

Loop

http://img600.imageshack.us/img600/7627/loopc.jpg


Pool

http://img196.imageshack.us/img196/2456/pooly.jpg


Monsanbia, stołów na stronie nie mają, ale będę ich pytać, czy robią.
Dakula, nie chcę lodówki w zabudowie - przekładam praktyczność nad estetykę. O swoich awersjach do lodowki w zabudowie pisałam jakiś czas temu u Myszonik.


Sheenaz, cieszę się, że się podoba. Nie sądziłam, że mogą zrobić aż takie wrażenie :)

myszonik
15-06-2011, 06:50
Spireo
te meble (komoda i łóżka) są zupełnie fantastyczne. Zapytaj koniecznie o stoły i daj tu znać. I może uchyl rąbka tajemnicy - wiesz coś o cenach?
monsanabia
pokaż gdzieś swój stół z manufaktury i komodę do niego.
Ja właśnie planuję masywne proste meble, które mają wyglądać fakturą drewna. Kupię pewnie za 100 lat, bo kiedy ja będę miała na to kasę, ale namiary trzeba zbierać:)

edit
właśnie odnalazłam na ich stronie cennik na łóżka, nie wiem tylko czemu nie ma cennika na inne meble... pozostaje zaciskać pasa i zbierać kasiorkę na takie cuda.

monsanbia
15-06-2011, 13:38
monsanabia
pokaż gdzieś swój stół z manufaktury i komodę do niego.


Nie widziałaś na moich wizualizacjach jadalni? Wstawię zaraz u siebie samą jadalnię z tymi elementami

Spirea
15-06-2011, 14:34
Myszonik, nie wiem, czy zwróciłaś uwagę, że na łóżka są przeceny. Nie orientuję się zbytnio czy kwota 1500-2000 za ramę drewnianą łóżka to dużo czy mało. Nie wybiegałam tak daleko w przyszłość.

myszonik
15-06-2011, 14:41
spirea
1500-2000 za TAKĄ ramę łóżka to jest moim zdaniem mało.
Lite drewno, fajny minimalistyczny design, nic tylko brać:)

Spirea
15-06-2011, 15:06
Czeka nas w domu burza mózgów. Bo skoro to niby promocja, to kiedyś się skończy i możliwe, że trzeba teraz kupować kosztem czegoś innego. Ale podobają mi się niesamowicie. I chyba stawiamy raczej na Pool. A jaką długość brać - 2m czy 2,2m?

myszonik
15-06-2011, 15:13
No ja też właśnie się zastanawiam czy nie zaszaleć i nie kupić tego łóżka, bo obawiam się, że porządnego z litego drewna taniej nigdzie nie dostanę. Ja rozważam model bauhaus.
A co do długości u mnie odpowiedź prosta - największe jakie jest. Małżonek ma 194 cm wzrostu i ciągle piszczy, że wszystkie łóżka są dla niego za małe ;)
A orientowałaś się jak to jest u nich z zamówieniem. Bo z info na stronie wynika pośrednio, że ta cena dotyczy łóżka w stanie drewna surowy, które potem indywidualnie wykańczają bejcą, olejem lub woskiem. Ciekawe jak to wygląda z tymi wyprzedażowymi?

Spirea
15-06-2011, 15:17
200 zł za woskowanie/olejowanie, nie pamiętam czy ta sama stawka za bejcowanie, 200 zł transport na terenie kraju. Stąd widełki 1,5k-2k.

myszonik
15-06-2011, 15:25
Dzięki, bo właśnie miałam w tej sprawie do nich pisać:)
A stelaż? Też można u nich osobno zamówić, bo piszą, że cena jest bez stelaża..

Spirea
15-06-2011, 15:32
stelazy nie mają. Wypytałam o firmę jedną forumowiczkę, która od nich kupiła. Jest zadowolona, ale jeszcze nie uzytkuje. Stelaz kupili w Jysku chyba za 100 zł.

myszonik
15-06-2011, 15:36
Dzięki Spireo za wyczerpujące info. Właśnie szukam orientacyjnie w necie stelaża na wymiar 200x220 i coś cienko, ale pewnie się znajdzie...

monsanbia
15-06-2011, 15:37
Fajne te łóżka. Powinnam nad takim zastanowić. Chyba też bauhaus.
Ale sama nie wiem czego chcę. Podobają mi się materiałowe z wysokimi łóżkami ale i drewnianie.
Kiedyś gdzieś znalazłam sypialnię na forum gazety. Ta dziewczyna jest też chyba tutaj, mam nadzieję że nie będzie miała nic przeciwko wstawieniu jej zdj :yes:

61251

sheenaz
15-06-2011, 20:12
spirea
1500-2000 za TAKĄ ramę łóżka to jest moim zdaniem mało.
Lite drewno, fajny minimalistyczny design, nic tylko brać:)

Potwierdzam. To jest bardzo mało!
Łózko cudo, szkoda tylko, że ich nie malują, bo ja czarne potrzebuje i takiego loopa bym w ciemno wzięła.

myszonik
15-06-2011, 20:14
Możesz wziąć surowe i sama pomalować.
Albo zadzwonić czy nie pomalują, tam sensowny człowiek na infolinii siedzi:)

Basia_KRK
16-06-2011, 07:48
Kiedyś gdzieś znalazłam sypialnię na forum gazety. Ta dziewczyna jest też chyba tutaj, mam nadzieję że nie będzie miała nic przeciwko wstawieniu jej zdj :yes:

61251
Oooo świetny klimat sypialni!

sheenaz
16-06-2011, 20:31
Dzięki Spireo za wyczerpujące info. Właśnie szukam orientacyjnie w necie stelaża na wymiar 200x220 i coś cienko, ale pewnie się znajdzie...

Myszonik, 200x220 raczej nei znajdziesz, szukaj 100x220, wtedy takie dajesz 2:
http://www.materace-online.pl/stelaze-sklep/stelaz-duoflex-kf-77.html
http://e-materace.pl/Stelaz_Vital_Plus_rozmiary_80_90_100_x_210_220-274.html
http://e-materace.pl/Stelaz_Lignum_KF_rozmiary_80_90_100_x_210_220-292.html

itd

myszonik
16-06-2011, 20:37
A to jest takie proste? Nie wiedziałam, że można dać dwa zamiast jednego.
No właśnie największe jakie znalazłam były 180x220.
Materace już znalazłam, że da się zrobić. Muszę teraz tylko przemyśleć jaki to miałby być materac i oszacować koszty tej zabawy:)

Tatarak
17-06-2011, 16:32
Spirea - a Ty swojego KB polecasz, czy niekoniecznie?

cronin
17-06-2011, 17:09
Witaj Spirea , trochę się podłamałam jak przeczytałam o jakości styropianu, też planuję energooszczędny i miałam brać Termoorganikę, w myśl zasady że droga to dobra, teraz chyba zrezygnuję jak przy 3 płytach w paczce oni mają takie odchylenie. A resztę też ocieplałaś termoorganiką? np fundamenty?

Spirea
17-06-2011, 17:47
Tatarak, ja ogólnie swojego polecam. Fakt jednak, że za bardzo go nie wykorzystuję. Był jednak z polecenia i jak trzeba to staje na wysokości zadania. Może mieć jednak problem z czasem, bo ma sporo bardziej kompleksowych budów, do tego jest z Oleśnicy, więc do Ciebie do kawałek, a pełna obwodnica będzie dopiero ok. sierpnia/wrzesnia.

Cronin, na fundamentach mam też Termoorganikę. Ta była prosta. Na podłogę jednak nie będę ryzykować.

cronin
17-06-2011, 18:04
Acha, dzięki, to ja się mocno zastanowię nad nimi, zwłaszcza że wszyscy sprzedawcy go zgodnie odradzali, że to tylko reklama i marketing.

myszonik
17-06-2011, 18:10
Ja miałam termoorganikę gold pod wylewki i nikt nie zgłaszał do niej zastrzeżeń. Mam też położone już kawałki małe na elewacji termoorganiki platinium i też była ok:)
Może to była jakaś pechowa partia?

Spirea
17-06-2011, 18:13
nie wiem Myszonik, Anula05 też pisała coś o krzywiżnie platinum. Jak potem zaczęłam szperać, to znalazłam więcej tych wpisów, ale z wczesniejszych lat. U mnie mogło to być skutkiem tego, że styro wyprodukowano i zapakowano w tym samym dniu, co miałam dostawę.

myszonik
17-06-2011, 18:23
Ja też nie wiem, nie zdecydowałam jeszcze czy kupię go na cały dom. Muszę pogadać z szefem ekipy od ocieplenia i ustalić czy ewentualnie da się połączyć to co już ocieplone (małe lukarny) z innym styropianem.
A co do krzywizn to gdzieś ktoś mądrze prawił, że zależy od sposobu i czasu składowania styropianu.

cronin
17-06-2011, 18:29
No tak tyle że to jest coś na co nie mamy wpływu i czego nie można sprawdzić.

Tatarak
17-06-2011, 18:30
Dzięki, Spireo. Na razie udało mi się umówić na spotkanie z p. Darkiem, który jest z naszej strony Wrocka i jako pierwszy mnie nie spławił po 3 zdaniach, że nie ma już czasu, żeby wziąć kolejną budowę. Trzymajcie jutro kciuki, bo potem jeszcze muszę jakoś wyciągnąć nasze dokumenty do Magika...

Tatarak
17-06-2011, 18:31
A co do krzywizn to gdzieś ktoś mądrze prawił, że zależy od sposobu i czasu składowania styropianu.

to się chyba nazywa sezonowanie. styro powinien się sezonować min. 3 tyg. (jeśli dobrze pamiętam) od daty produkcji. chyba że chodzi o to, że leży gdzieś na przykład pół roku i się krzywi.

myszonik
17-06-2011, 18:34
sezonowanie jedna sprawa - też czytałam, że styro nie może być prosto z taśmy produkcyjnej.
A druga sprawa to warunki i czas przechowywania - jak za długo (tylko nie wiem ile to jest) leży i w złych warunkach (np. bez zabezpieczenia przed wilgocią) to się krzywi.
No i najgorsze właśnie to, że nie za bardzo jest możliwość sprawdzić w jakich warunkach hurtownik nasz styropian trzyma.

sheenaz
17-06-2011, 20:03
A to jest takie proste? Nie wiedziałam, że można dać dwa zamiast jednego.

Mozna, tylko ze jesli bierzesz takie regulowane deski to lepiej zebys tez kupila 2 materace.

Basia_KRK
22-06-2011, 09:06
Hop hop Spirea, co tam u Was na budowie? :)

Spirea
22-06-2011, 15:23
napiszę wieczorem, właśnie zbieram się na spotkanie z Panem od wylewek.

Madeleine
25-06-2011, 06:30
Spirea, a robiłaś w ogóle wycenę kozy z montażem? Ile Ci wyszła? Bo ja mam moją 12 tys (na gotowo), ale u mnie rury widocznej jest dużo mniej, niż było u Ciebie - za to dwa przejścia dachowe. Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą, jak zaczęłam drążyć temat, wszyscy sugerują komin dwupłaszczowy już od dołu, bo rura się mocno nagrzewa. Co pomijając kwestię ciepła, jest problematycznie wizualne - piece dovre są malutkie, nad nimi rura w otulinie fi 25 wygląda mało proporcjonalnie, a u Ciebie jest jeszcze długi kawałek. To tak do przemyślenia.

Ze sprzątaniem to chyba niestety taki standard. W czwartek obeszłam teren budowy i znalazłam naprawdę cuda i dziwy po krzakach. Kurczę, już nawet rozumiem bałagan w budynku czy wokoło, ale za płotem?...

Aha, i przede wszystkim - otynkowana ściana robi wrażenie! Mówię o pierwszym zdjęciu, różnica w stosunku do "przed" jest mocna (albo takie zdjęcia wklejałaś).

Ad geberitu - jeśli nie chcesz Grohe, to pewnikiem interesują Cię ładne przyciski. Ergo - musi być geberit duofix, h=112-114 czy jakoś tak. Faktycznie są geberity (głównie marketowe), do których są inne przyciski, są też niskie albo takie z przyciskiem od góry. A poza tym są jeszcze do wmurowania w ścianę albo wolnostojące - tzn. rzeczony duofix.

Tatarak
25-06-2011, 08:23
jak rozmawiałam o kozach Westfire z panami z Częstochowy, to właśnie mówili, żeby dawać zwykłą rurę do stropu, a dwupłaszczową dopiero od stropu (czyli łączą się tuż przed stropem, a przez strop przechodzi już dwupłaszczowa).

Spireo - zamotałaś nam tym agregatem... biorąc pod uwagę, że będziemy mieć w domu tzw. wszystko na prąd (ogrzewanie, wentylacja, płyta indukcyjna...), faktycznie agregat jest sensowniejszym rozwiązaniem niż koza. teraz mamy kominek i odpalamy go z 5 razy do roku - jak wracamy po świętach i chcemy szybko dogrzać wyziębiony dom i kiedy są naprawdę ostre mrozy, jakieś -25 stopni. w doskonale ocieplonym domu z automatycznym ogrzewaniem nie powinno być takich powodów... mnie na kominku w zasadzie nie zależy, nawet chciałabym mieć dom bez żadnych kominów :) mężowi też się spodobał pomysł z agregatem.

Co do wizualizacji z kozą - miejsce jest fajne, ale bryła kozy powinna być dużo większa, żeby wytrzymać optycznie "ciężar" tej długiej rury. Może jest to kwestia perspektywy na zdjęciu, ale ta wizualizacja wzbudza we mnie niepokój.

salik
25-06-2011, 09:04
Ho ho - widzę że prace na budowie idą pełną parą :)
Pozazdrościć :)
Jak rozumiem nie robiliście żadnych 'ciepłych parapetów'?
I czy dobrze wnioskuję że rury od wody na chudziaku kładziecie dopiero teraz po tynkach?

U nas też wszelkie wyceny przychodziły na komin dwupłaszczowy od dołu, a ja takiego kategorycznie nei chcę.
Do sufitu ma być normalna czarna rura, a dopiero dalej dwupłaszczówka.
U nas jeszcze komplikacją jest podwieszany sufit w salonie, przez który musi przejść rura i bliskość ekranu od projektora.
Ale podobno to nie problem, żeby to zaizolować dobrze niepalną zabudową GK.

salik
25-06-2011, 12:15
Spirea - jaki w ogóle odkurzacz kupiłaś?
My mieliśmy wypożyczony Hilti i był super (nieskomplikowany i działający), ale widzę że na Allegro używane kosztują prawie 1k :(

anula05
25-06-2011, 12:45
Ja doczytałam do końca:)
Genialnie wygląda taki wysoki salon. Pięknie. Bardzo żałuję, że u nas to nie wyszło - od początku mieliśmy plan dwukondygnacyjnego salonu, ale architekcie wymyślili coś innego i jakoś się rozeszło po kościach. A szkoda, bo efekt, co widać po Twoim niewykończonym jeszcze, salonie, jest świetny.
Podziwiam też, że pracując i koordynując budowę masz czas i siłę odkurzać chudziak:) Prawidłowe podejście, aczkolwiek ja odpuściłam. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Placki tynku kazałam natomiast tynkarzom usuwać - mają do tego narzędzia i to ich obowiązek, nie Twój.
Koza w Twoje wnętrza wpisuje się idealnie, więc nie rezygnujcie, będziecie żałować. Jeśli do tej pory chodzi Wam to po głowie, to nie zapomnicie o niej do końca życia.

monika996
25-06-2011, 13:02
mnie też się podoba taki wysoki salon. w poprzednim domu miałam. teraz mam tylko dziurę przy schodach z widokiem na salon. były ograniczenia metrażowe. ale rura od kozy potężna.:no:

salik
25-06-2011, 13:31
Mi się też podoba otwarty salon, ale...
...kiedyś myślałem o mankamentach takiego rozwiązania przy tzw. standardowej bryle stodoły - czyli np. spore koszty ogrzewania takiej kubatury, utrata powierzchni do zabudowy nad salonem itp.
Jednym słowem - ekonomia i praktyczne podejście wygrały.
Natomiast u mnie ciągle pojawia się myśl o (czasowym?) zrezygnowaniu z kozy.
U nas sprawa o tyle łatwiejsza, że jeśli się kiedyś zdecydujemy, to będzie to właściwie tylko wymagało wyjęcia dwóch pustaków w stropie (dziura już jest, trzebaby ją zaklajstrować jeśli byśmy kozy nie brali), a także wykonania przejścia przez strop nad poddaszem i dach.
Jakoś ciężko mi umotywować 'dekoracyjny' charakter kozy o którym pisała Spirea, z wydatkiem rzędu 10-12k (na kozę + rurę).
Do ogrzewania jej i tak nie planowaliśmy używać, bo będziemy mieli zabezpieczoną pracę kotła i podłogówki przy braku prądu, więc u nas tego argumentu 'za' w ogóle nie ma...
A w praktyce i tak pewnie byśmy jej używali ze 2-3 razy w roku.
Z drugiej strony nie chciałbym żeby żonie było potem przykro że jednak nie zrobiliśmy kozy, i usłyszeć z jej ust 'miło byłoby usiąść sobie w salonie, przy rozpalonym palenisku' :)

Tatarak
25-06-2011, 13:55
jak będziecie mieć zabezpieczoną pracę pc i podłogówki? agregatem?

jak ja sobie dziś myślałam o obserwowaniu płomienie w salonie itp. to przyszło mi na myśl, że zawsze można 100 świeczek zapalić ;)

salik
25-06-2011, 14:10
My nie mamy PC.
Kocioł i oprzyrządowanie kotła (pompy, rozdzielacze podłogówki) będą podpięte pod UPS-a.
PC się nie da podpiąć pod UPS-a bo większość PC ma podłączenie 3-fazowe.
Co do robienia instalacji pod agregat to uważajcie - generalnie powinno się wystąpić do lokalnego ZE, o wydanie warunków wykonania takiej instalacji.
Instalacja taka musi być wykonana przez elektryka, który ma o tym pojęcie (separacja zasilania agregatu od sieci, specjalna automatyka albo przełącznik ręczny), potem instalacja taka musi być zgłoszona do ZE.

Tatarak
25-06-2011, 14:16
dobrze wiedzieć, dzięki :)

kasiakp
25-06-2011, 19:39
Spirea jesli pozwolisz http://images49.fotosik.pl/929/2146ffeebc541918.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)
http://images49.fotosik.pl/929/7a9d6a527ce088ed.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl)

dakula
25-06-2011, 21:04
Ja też podziwiam wysoki salon - wygląda rewelacyjnie.

W sprawie kozy to nowe miejsce mi pasuje, a tamto poprzednie faktycznie mocno utrudniało ustawienie mebli w salonie.

Spirea
25-06-2011, 23:22
Cieszę się, że Wam się podoba, to zawsze miłe :). Pustka faktycznie robi wrażenie, jesteśmy zadowoleni, że zdecydowaliśmy się na nią. Ze względów, o których pisał Salik moja siostra odradzała nam pustkę, ale teraz bardzo jej się podoba i żałuje, że sama ma parterówkę. Z ogrzewaniem jakoś sobie poradzimy, a dodatkowe pomieszczenie - mamy już teraz 181m2 i nam wystarczy. Wysokość salonu jednak się obnizy po ociepleniu poddasza - na górze do wysokości rur wentylacyjnych pod jętkami i na skosach o 10cm wełny na krokwiach. Ogólnie wyjdzie chyba ok. 6,2-6,4 wys.

Madeleine - wycenę robiłam w ubiegłym roku, jak robiliśmy dach. Była to rura zwykła od kozy do stropu i przed stropem chyba przechodziła w komin dwupłaszczowy. Jak ostatnio rozmawialiśmy z kierownikiem i architektką to mówili, że lepiej, aby szła od dołu już własnie ta podwójna. Chodziło nie tylko o bezpieczne przejście przez strop, ale i sąsiedztwo drewnianych stopni schodów i w ogóle poruszania się koło rury, oraz sposób zabudowy słupa. Ale faktycznie - średnica rury mogłaby wyglądać kiepsko przy drobnej kozie dovre.

Tatarak - zdjęcie było poglądowe. Przekleiłam kozę z wizualki do zdjęcia, a nie chciało mi się jej skalować. Normalnie sięgałaby co najmniej do tych otworów na gniazdka.

Salik - nie robiłam ciepłych parapetów. Z tego, co pamiętam, to było u nas chyba za późno na takie rozwiązanie. Styropianem podchodzimy pod sam parapet. Odkurzacz kupiłam jeden z tańszych MacAllister - jakaś firmówka Castoramy. Żadna rewelacja. Zależało mi na szybkim rozwiązaniu, bo mieliśmy jechać zacząć sprzątac w czwartek i nie było czasu na szukanie wypozyczalni. A ile płacileś za wypozyczenie? Co do Waszej kozy, to pamiętaj, że przy wentylacji koza musi mieć doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

Anula - Ty za to masz płaski dach :) Obawiam się, że od tynkarzy ciężko mi będzie wyegzekwować skuwanie. To nie są jakieś duże grudy tylko takie placki. Jak zamietli, to nie było ich widać i myślałam, że jest ok. Wiem, ze koza pasuje tam i pewnie kiedyś ją wstawimy. Przekujemy się wtedy przez ściany i możliwe, że nie będziemy nawet wychodzić kominem przez strop.


Co do agregatu, to mamy go uwzględnionego w instalacji elektrycznej. Nie słyszalam natomiast o zgłaszaniu tego do ZE. Muszę to sprawdzić. Trzeba jednak kupić dobry agregat, bo u siostry już spaliło coś wskutek zmian w natężeniu (chyba).


Kasia, oczywiście, że pozwolę :) Super. Mnie chodzi o wariant mieszany - długość jak na pierwszym, a kabel jak na drugim zdjęciu.

salik
26-06-2011, 00:26
Na szczęście my mamy zrobione doprowadzenie powietrza pod kozę, więc nie będzie problemu ze zrobieniem jej później :)
Za wypożyczenie płaciliśmy coś ok. 45zł za dobę, ale u nas tego sprzątania to trochę jest i teraz się zastanawiamy czy nie kupić takiej używki bezworkowej.
Co do agregatu - nawet te 'dobre' nie dają na wyjściu sinusoidy i potrafią być skoki, więc zaleca się podpinać urządzenia przez listwy filtrowe.
Podobno ma też znaczenie czy agregat jednofazowy, czy trójfazowy.
Sprawdź u siebie czy masz na tablicy rozłączenie (najlepiej trójpozycyjne) agregatu od sieci i czy elektryk Ci zamontował lampkę do potwierdzania obecności zasilania z sieci (jeśli masz przełącznik ręczny, żeby było wiadomo kiedy można wrócić na sieć i odpiąć agregat).
A z ZE to też się zdziwiłem, ale ponoć jak wykryją to są srogie kary (bo każdy agregat w domowej instalacji, stwarza ryzyko przy wszelkich pracach dotyczących sieci).

Spirea
26-06-2011, 02:58
no my też mamy zrobione podejście z rurą, tylko nam miejsce nie pasuje :(
a agregat muszę sprawdzić, w wycenie miałam ogólnie "przygotowanie pod agregat"

kasiakp
26-06-2011, 07:14
Spirea tak tez myslalam i dlatego wkleilam dwa zdjecia bo pojedynczych na czarnym kablu nie znalazlam

mazo
26-06-2011, 08:42
Pustka wygląda świetnie! A nowe miejsce kozy przypomina mi nasze :)

Spirea
26-06-2011, 11:11
Mazo, a Ty masz zamontowaną kozę? Nie kojarzę w Twoich fotkach kominka.

salik
26-06-2011, 11:27
Spirea - u Was doprowadzenie powietrza do kominka stojącego w rogu, można łatwo dorobić (bo masz bardzo blisko aż 2 ściany).
Nie musisz więc np. ryć połowy salonu jak co niektórzy.
Przy okazji - szukając czegoś w Twoim dzienniku znalazłem zdjęcie tablicy :)
I okazało się (na oko, bo zdjęcie mocno niewyraźne) że masz 2x4x12 modułów, czyli też 96 modułów :)

Spirea
26-06-2011, 11:39
właśnie dlatego darujemy sobie w całości teraz kozę. Jak będą chęci i możliwości, to przebijemy się przez ścianę, a chudziak zalewamy w całości.
co do tablicy - nie wiem, jak to liczyć, ale wiem, że mam sporą tablicę - dwuczęściowa. Legenda pierwszej części obejmuje 48 punktów a drugiej 43 pkt.

mazo
26-06-2011, 11:52
Spireo - kozy jeszcze nie mamy - na razie tylko miejsce na nią:

https://lh4.googleusercontent.com/-KUk4t6LrfLE/TgcOiDAcS_I/AAAAAAAAG6Y/LBMIOkjtSrI/s720/IMGP6752.JPG

i wycenę...:(, ale mimo wszystko chcemy ją teraz zamontować.

Spirea
26-06-2011, 11:53
a jak z rurą? Od razu dwupłaszczowa czy na dole kwasówka? I jaki model bierzecie?

mazo
26-06-2011, 12:25
Przy suficie zwykła rura wchodzi w dwupłaszczową. model - jotul 373.

Spirea
26-06-2011, 12:36
a, już pamiętam. Bardzo ładna jest.

Tatarak
26-06-2011, 18:11
Wanna kaldewei saniform plus bdb - oglądaliśmy ją dziś w maxflizie :)

Spirea
26-06-2011, 20:18
to dobrze, bo cena przystępna :)

Tatarak
26-06-2011, 20:35
robilas analizę porównawczą, czy lepiej wannę stalową czy akrylową?

mayland
26-06-2011, 20:49
Jesli mogę coś doradzić to warto sprawdzic także pojemność wanny. U mnie jest takie słabe ciśnienie w wodociagu, że muszę wymienić wannę na mniejszą bo obecnej nie mam szans napełnić.

Spirea
26-06-2011, 22:26
dzięki Mayland za zwrócenie uwagi. Posprawdzałam teraz i ciekawe:
- Riho Lusso - gł. 43,5cm, dolna szer. 115 poj. 250l
- Sanplast Ergo - gł. 45cm, dolna szer. 106 poj. 221l
- Kaldewei Saniform Plus - gł. 41 cm, dolna szer. 105 poj. 120l
- i jeszcze jeden ładny typ Duravit D-Code - gł. 40cm, dolna szer. 120 poj. 120l

wszystkie wanny w rozmiarze 170x75

mayland
26-06-2011, 22:39
Niektóre firmy podają pojemność z osobą w środku ;) a inne rzeczywistą :)

monika996
26-06-2011, 22:40
my mamy Riho. bardzo się rysuje.:( lepsza była Ravak

sheenaz
26-06-2011, 23:22
Spirea, batrdzo ładnych wyborów dokonałaś.
Sama zastanawiam się nad tym zestawem prysznicowym Grohe do jednej lazienki - ladny jest i cena nie zabija.
Z Twoich wyborow mamy rowniez zestaw Roca Meridian N - w laziencie dzieci.
Sama jeszcze zastanawiam się nad Kolo Ergo.

Zazdroszcze wanny 170cm, chcialabym taką miec, ale miejsca brak.
Co do glebokosci. Mierzylam kilka wanien i dla mnie roznica miedzy 40cm a 45 cm jest bardzo odczuwalna, nie kupilabym tak plytkiej dla siebie.
Ale znowoz dla dzieci wolalabym taką.

sheenaz
26-06-2011, 23:36
Spirea, chodze i szukam po dziennikach wkutego Geberitu a tu prosze jakie ladne zdjecie u Ciebie :)
W związku z tym mam pytania. Czy masz gdzieś takie zdjęcie ale juz po tynkach?
Czy masz go w calości otynkowany czy później jakoś będziesz KG to okladac i kafelkowac?
Jaka grubosc wylewki bedziesz miala, bo ten Geberit ma zakres regulacji nozek 0-20cm i zastananwiamy sie czy to wystarczy po wylewkach, czy za nisko nie będzie, gdy u nas dojdzie 24cm.

Spirea
27-06-2011, 01:11
Sheenaz, to typu już bardziej zaawansowane. Jak oglądałam je potem w dzienniku to zauważyłam, że lepiej wziąć Croma100 bo identyczny sposób montażu rurki jak bateria termostatyczna, która jest przy wannie. Grohe to już inna firma i inne mocowanie. Grohe ma też gumę pod spodem głowicy a Hansgrohe srebrną - nie wiem, co to jest za materiał. Wolę wziąć prostsze modele z tych, bo jak dotykałam deszczownice Kludi np., to jest ona jakaś plastikowa. Mam wrażenie, że po jakimś czasie będzie się to odłupywać. Muszę sprawdzić jeszcze gdzieś Tres, bo chyba Magda nam na dół proponowała Tres. Są teraz jakieś promocje i zestaw z bat. termostatyczną kosztuje już niecałe 800 zł http://www.ceneo.pl/2737257. A tu coś lepszego - bateria połączona z drązkiem w baterii coś tam się reguluje - 1330 zł. Ładna http://www.ceneo.pl/6561666 Jeśli głowica nie jest plastikowa, to może to weźmiemy.
Co do ceramiki, to wiadomo najlepiej mieć całą serię, jednak wc i bider roca element jest za drogi. Weźmiemy więc przynajmniej jednego producenta, żeby nie było różnic w odcieniu bieli. Widziałam dzisiaj fajną podwójną umywalkę w Ikei, ale ich ceramika jest trochę szarawa. Z wannami będziemy sprawdzać, jeszcze trochę czasu jest. Mamy pod ręką MaxFliz i zobaczymy.

U nas są dwa geberity - na dole cały jest wkuty w ścianę nośną i wygląda tak:

63083

Nie jest otynkowany więc trzeba będzie robić to kg.
Na górze stoją pod ścianą i będą musiały byc obudowane płytą kg. Nie chcemy mieć żadnych murków, więc najchętniej puściłabym kg na całą ścianę wkomponowując podłużne płytkie szafki. Nie wiem, czy tak się da, ale może. Gdzieś te wszytkie łaziekowe rzeczy trzeba trzymać. Wygląda tak:

63084


Wysokości sprawdzałam tylko na dole i pytałam o to monterów. Mierzylismy i wychodziło ok. Pokazywali mi, że na gebericie jest kreska, gdzie ma być metr nad gotową posadzką i tak montowali uwzględniając nasze wysokości. Montaż był przed tynkami. Wylewka na dole to 23-24, a na górze 11-12.

salik
27-06-2011, 14:21
Jakiej mocy planujesz brać tego Buderusa?
My mamy teraz teoretycznie wybranego Vaillanta, ale jemu się zaczyna moc od 6kW, a to trochę sporo jak na naszą niską temperaturę układu.
Patrzyłem tego Twojego Buderusa i on ma wersje od 3kW, ale wymiarami nam nijak nie wejdzie (jest bardzo szeroki).
Jest też w miarę wąski Junkers od 3kW - zobaczę, może coś jeszcze znajdę...

Spirea
27-06-2011, 14:29
na wymiary nie patrzyłam. Nie wiem tez ile KW, bo w projekcie mam 24kw, a to na pewno za dużo. Zlecam dzisiaj projekt podłogówki i może też OZC i mam nadzieję, że tam wyjdzie.

salik
27-06-2011, 14:47
U nas wymiary (a właściwie szerokość) kotła są kluczowe, bo mamy generalnie tylko 2 miejsca gdzie możemy zamontować kocioł (a właściwie jeden róg, ale możemy na 2 różnych ścianach).
No i niestety Buderus ma 8cm szerokości więcej, niż inne kotły z rej grupy.

24kW to bardzo dużo jak na Wasz dobrze zaizolowany dom i mam wrażenie że wyszło z mnożenia jakiejś wartość razy metraż lub kubatura...

Spirea
27-06-2011, 17:01
wszystko okaże się za tydzień, bo zamawiam to OZC i projekt podłogówki. A z piecem mnie zaniepokoiłeś. Będę jutro na budowie, to muszę pomierzyć wszystko.

Madeleine
27-06-2011, 19:16
Spirea, podziel się namiarami, gdzie zamawiasz projekt podłogówki i OZC.

Salik, a viessmann? my bierzemy vitodens 200-w.

salik
27-06-2011, 20:36
Viessmanna odradzało mi kilku instalatorów.
Nie dość że podobno drogi na tle konkurencji, to jeszcze podobno wymaga stosowania elementów wyposażenia kotłowni od tego samego producenta.
A to powoduje że wyposażenie kotłowni może nas kosztować 2 razy tyle.
No i o ile pamiętam minimalna moc kotłów jednofunkcyjnych wiszących, się też zaczyna w okolicy 6kW.

Spirea
27-06-2011, 20:43
Salik, a to kW ktoś Wam liczył? Mój instalator zdziwił się dzisiaj, że 24 będzie za dużo. Uwzględniasz przygotowanie cwu?

Madeleine, skontaktowałam się z Panem, u którego projekt robiła BetaGreta - użytkownik Foczki na forum (ma ogłoszenie) a w realu www.centino.pl (http://www.centino.pl)
Właśnie szykuję wszystkie rzeczy do wysłania.
Mi Viesmanna proponowal pierwszy projektant gazu. Piec wychodził mi drugie tyle, co piec z Buderusa. Jest taki wątek na forum o doborze pieców, może tam zapytaj.

salik
27-06-2011, 21:12
Przy dużych zasobnikach (a taki planujemy), nie jest potrzebna taka duża moc kotła.
Przynajmniej tak wyczytałem w kilku wątkach...
Woda to raptem 50 stopni.

Madeleine
27-06-2011, 21:15
Viessmanna odradzało mi kilku instalatorów.
Nie dość że podobno drogi na tle konkurencji, to jeszcze podobno wymaga stosowania elementów wyposażenia kotłowni od tego samego producenta.
A to powoduje że wyposażenie kotłowni może nas kosztować 2 razy tyle.
No i o ile pamiętam minimalna moc kotłów jednofunkcyjnych wiszących, się też zaczyna w okolicy 6kW.
No właśnie z tymi cenami to nie do końca tak, robiliśmy jeszcze wycenę Buderusa i wyszła drożej o 1 czy 2 tysiące, jak się wszystko do kupy zebrało. Moc minimalna 4,8kW, maksymalna 19, albo 6-23 (co ma tę zaletę, że łatwiej jest się wykąpać całą rodziną po sobie, a nie na raty - zbiornik planujemy 300l). Ja jestem za mniejszym piecem, mąż za większym.

Spirea, dzięki :)

olgusieniunieczka
28-06-2011, 09:51
O Buderusie czytałam i słyszałam wiele niepochlebnych opinii. Nasz instalator odradzał, mojemu fryzjerowi rozleciał się 3mies po gwarancji.
U nas stanęło w końcu na Immergasie. Mam nadzieję, ze nie będę żałowała. Mam tzw "lodówkę" czyli piec i zasobnik na wodę w jednym- plus- zasobnik jest z nierdzewki. Hydraulik proponował jeszcze Vaillanta i Viessmana jako "sprawdzone".

Spirea
28-06-2011, 10:40
na forum czytałam sporo o Buderusie - były dobre i złe opinie. Złe przede wszystkim w kontekście tego, że gwarantem nie jest producent tylko autoryzowany sprzedawca. Pierwotnie miałam mieć gb22 - rodzice mają od 5 lat i wszystko jest ok. Na wątku o doborze pieca pocelono mi właśnie nowego Buderusa. Tu o tym modelu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168329-Buderus-GB162-i-inne-kotły-buderusa-proszę-o-opinie-użytkowników

olgusieniunieczka
28-06-2011, 11:49
Ok, faktycznie, było coś o serwisie.
A jak rozwiązaliście sprawę odpływu w garażu? Bo u nas miało być tak jak u Ciebie. Kratkę kanalizacyjną na środku zostawiliśmy, ale bardziej awaryjnie. A przed bramą zrobiliśmy odpływ liniowy połączony z deszczówką. Podobno tak najlepiej, bo woda z kół nie dociera do bramy i dzięki temu uszczelka nie przymarza.

salik
28-06-2011, 13:50
Spirea - większa moc kotła, to też większe zużycie gazu.
Sprawdź sobie np. zużycie gazu dla 2 kotłów o różnej mocy (ten sam model) i porównaj.
Dodatkowo podawana moc końcowa jest z reguły podawana dla CO - dla CWU z reguły jest dostępne jakieś 10-15% mocy więcej.

Kaśka73
28-06-2011, 14:12
ja też próbuję wybrać kocioł i mam juz kompletny mętlik w głowie
jak czytam Wasze opinie to jedno przynajmniej mi się zgadza duży zasobnik na wodę 300l cała reszta jest zagadką co do firmy celuję w de dietricha ma b. dobre opinie no i firma wrocławska