PDA

Zobacz pełną wersję : Co posadzić przed gankiem?



jarkotowa
29-03-2009, 18:18
Co można posadzić przed gankiem?
Mam malwy, ale w sumie jakoś smętnie wyglądają. Muszę je wiązać, bo się łamią a plątanina sznureczków nie jest szczególnie dekoracyjna. Przed nimi rosną orliki, ale tworzą ogólne wrażenie bałaganu i zaniedbania. A ja bym wolała coś bardziej uporządkowanego.
Co proponujecie? Ganek jest od południowego wschodu.
http://www.jaknet.pl/zuzia/ganek.jpg

margarytka
29-03-2009, 18:38
Posadź jaśmin a obok fioletową odmianę bzu. Bez formowany na drzewko o wysokości nie większej niż 1.5 m

egry
30-03-2009, 07:07
Jeżeli zależy Ci na bylinach to np. jeżówka, liliowce, dalie (niższe odmiany). Z jednorocznych np. aksamitki - wydaje mi się że bedą świetnie pasowały do Twojego domu.
Co do poprzedniej propozycji: jasminowce są dobre do wiejskich ogrodów, ale to duże krzewy. Z lilaków: niski lilak Meyera, albo lilak drobnolistny (ja jakoś w wiejskim ogrodzie nie widzę bzu formowanego; te powyżej maja dość zwarty pokrój, ale lubią stanowiska słoneczne).

jarkotowa
30-03-2009, 07:49
Jaśminowiec jest kilka metrów dalej, ba drugiej ścianie domu.
Ale te dalie....chyba rozważę, choć mam ich trochę z drugiej strony domu.

dusia2006
30-03-2009, 08:02
jak robisz listę to ja dorzucę obielę i np clematisy, dobrze jakby coś kwitło cały sezon

Stokrotka
30-03-2009, 09:03
Ale te malwy są fajne, tylko łyse od dołu...

Ja bym tam posadziła coś z powyższych propozycji, ale pomiędzy innymi roślinkami - dziewannę. Masz piękny, stylowy dom, takie rośliny jak malwy i dziewanna pasują idealnie...

jarkotowa
30-03-2009, 09:52
Fotka jest z lata 2007. Rok temu w 2008 malw było więcej. Od dołu łyse, bo jakieś choróbsko zaatakowało liście (brązowiały i miały czarne kropeczki) więc je usuwałam.
Robi się ciekawie. Czekam na dalsze propozycje :)

Stokrotka
30-03-2009, 10:10
Fotka jest z lata 2007. Rok temu w 2008 malw było więcej. Od dołu łyse, bo jakieś choróbsko zaatakowało liście (brązowiały i miały czarne kropeczki) więc je usuwałam.
Robi się ciekawie. Czekam na dalsze propozycje :)

Z tego samego powodu zrezygnowałam z nich - z bólem serca, niestety łapały od ziemi jakąś taką rdzę...one chyba powinny mieć dość sucho, sama nie wiem. Może spróbuję jeszcze na jesień posiać, próba nie strzelba :-)

dusia2006
30-03-2009, 10:23
żółtawy/ bywa z brązami, pomarańczami/ nie do zdarcia dzielżan jesienny http://dom.gazeta.pl/ogrody/51,72016,3437197.html?i=15
i omieg, ale ja go średnio lubię

jarkotowa
30-03-2009, 10:45
Apropo kolorów. Teraz mi przyszło do głowy. A może rudbekia? Byłby kontrast z ciemnym gankiem.

Stokrotka
30-03-2009, 11:05
No, albo tojeść kropkowana...

jarkotowa
30-03-2009, 11:14
No, albo tojeść kropkowana...

Bardzo ładna. Ale jak rozumiem to to lubi mokro?

femme
30-03-2009, 11:41
A może róże?

jarkotowa
30-03-2009, 12:07
A może róże?
Kiedyś to rozważałam, ale ja tam nie mieszkam na stałe i obawiam się, że pod moją nieobecność zmarnieją. A z tego co się orientuję róże wymagają pielęgnacji i podlewania. Chyba, że wystarczy pielęgnacja raz na 2-3 tygodnie.

dusia2006
30-03-2009, 12:26
a z niebieskawych świeczkowaty przetacznik /Veronica spicata

Stokrotka
30-03-2009, 12:26
No, albo tojeść kropkowana...

Bardzo ładna. Ale jak rozumiem to to lubi mokro?

Wiesz co, toto rośnie w naszych stronach w różnych miejscach, tam gdzie morko i lekki półcień - kwitnie troszkę dłużej.

Elfir
30-03-2009, 12:33
Zrób szeroką na co najmniej 1.5 m rabatę. Przekop tam obornik lub kompost. Posadz na niej róże wielokwiatowe o ciepłym, ale wyrazistym kolorze, np. "Samba" i podsadz w pierwszym rzędzie: kocimiętką, rozchodnikiem okazałym, czyśccem, dzwonikiem skupionym, gozdzikami pierzastymi w drugim: lawendą, szałwią, bylicą, przetacznikiem, nachyłkiem, margaretkami a w ostatnim: rudbekiami, dzielzanami, pysznogłówką, dziewanną. Jako wypełnienie można też użyć gipsówki. Wysadz też duzo cebul tulipanów i narcyzów odmian o różnym terminie kwitnienia. Do kompozycji warto też dodać strzyżone w kule lub stożki bukszpany.

Jedyna pielęgnacja o obrywanie przekwitłych kwiatostanów i na wiosnę przycięcie róży i lawendy oraz usunięcie zeschniętych badyli po zimie.
Od czasu do czasu podlać i bedzie dobrze.

tola
30-03-2009, 12:38
Z wysokich bylin zrobić biało-niebiesko-żółtą rabatę
białe i niebieskie ostróżki

http://www.ogrod-gardener.pl/1/1/6/ostrozka_delphinium_1.jpg

w połączeniu z żółtą rudbekią

http://www.mojogrod.pl/foto-7-2008/rudbekia6-duzy.jpg

przed nimi niskie fioletowo-niebieskie szałwie i żółte aksamitki jako dolne piętro.

dusia2006
30-03-2009, 12:39
a potem jak ten piękny bukiet co go Elfir wymyśliła zakwitnie to zrób zdjęcie i pokaż :D [/b]

jarkotowa
30-03-2009, 12:56
Zrób szeroką na co najmniej 1.5 m rabatę. Przekop tam obornik lub kompost. Posadz na niej róże wielokwiatowe o ciepłym, ale wyrazistym kolorze, np. "Samba" i podsadz w pierwszym rzędzie: kocimiętką, rozchodnikiem okazałym, czyśccem, dzwonikiem skupionym, gozdzikami pierzastymi w drugim: lawendą, szałwią, bylicą, przetacznikiem, nachyłkiem, margaretkami a w ostatnim: rudbekiami, dzielzanami, pysznogłówką, dziewanną. Jako wypełnienie można też użyć gipsówki. Wysadz też duzo cebul tulipanów i narcyzów odmian o różnym terminie kwitnienia. Do kompozycji warto też dodać strzyżone w kule lub stożki bukszpany.

Jedyna pielęgnacja o obrywanie przekwitłych kwiatostanów i na wiosnę przycięcie róży i lawendy oraz usunięcie zeschniętych badyli po zimie.
Od czasu do czasu podlać i bedzie dobrze.

Hmmm, muszę wydrukować bo nie nadążam :)
Niestety przed gankiem nie mam tyle miejsca bo jest sąsiednia działka (na szczęście tu nie ma płotów). Od ganku do miedzy są pewnie 3m. Więc rabata może być niespełna metr bo przejście musi zostać, ale.....
ganek jest wysunięty. Patrząc na niego po lewej stronie jest okno pokoju a przed nim te półtora metra można by zagospodarować. :roll:
Do tej pory rósł tam kosmos oraz mieszanka "wiejska" bez ładu i składu (chabry, gipsówka, coś jak rudbekia, ale niskie i jeszcze kilka innych rodzajów kwiatków których nie znam - nasiona dostałam "luzem" od sąsiadki).
I tam można by zaszaleć.
Po prawej też jest okno, ale z tamtej strony są schody i ze 2m przed nimi wielka aronia.

Elfir
30-03-2009, 13:10
Jeżeli to waskie przejscie to inaczej. Rabata 60-70 cm - z przodu strzyżony nisko bukszpan a pomiędzy bukszpanem i werandą duży zółty liliowiec na całej długości. Jedynie przy narożnikach werandy powojnik o intensywnym kolorze, np. ciemnofioletowy "Polish Spirit" czy czerwony "Kardynał Wyszyński".

Aronia znosi cięcie - mozesz wyprowadzić ja w formę drzewkowatą.

jarkotowa
30-03-2009, 17:30
A co to za kwiatki? O tych wspominałam jak o "wiejskiej mieszance".

http://www.jaknet.pl/zuzia/kwiaty01.jpg

Stokrotka
30-03-2009, 20:02
Czerwone - godecja, niebieskie - chaber, białe w żółtym środkiem - chyba złocień, żółciutkie - maczek kalifornijski.

EDZIA
30-03-2009, 21:49
Jarkotowa- śliczny masz ten ganeczek.
Mi zawsze tak "klimatycznie"do malw pasowały floksy. Floksy są na tyle wysokie i stabilne, że zasłaniają tę gorszą część malw. Ewnetualnie cynie a niżej astry, aksamitki.
Możesz też zastąpić malwy słonecznikami :D

jarkotowa
31-03-2009, 12:27
Dzięki Edzia za miłe słowa.
Malwy przesadzę bo muszę przyznać, że z lekka mnie irytują sznureczki przy malwach, którymi są oplątane sztachetki. Chyba je przesadzę pod słup wysokiego napięcia. Tam sznureczki nie będą raziły a i słup będzie lepiej wyglądał.

Filo
31-03-2009, 21:24
Witam,

chytrze podepnę się pod temat i poproszę o poradę co posadzić po bokach ganku przy ścianach domu. Rabaty te mają po 1 m szerokości i chciałbym tam posadzić coś ładnego ale w wersji dla leniwych. Dobór utrudnia mi orientacja budynku - ganek i rabaty są na północ.

Elfir
01-04-2009, 08:08
To mają być byliny czy krzewy? Bo z krzewów chyba najwygodniej różaneczniki podsadzone funkiami i paprociami.

Filo
01-04-2009, 18:57
Krzewy, a byliny jeśli nie trzeba ich wykopywać.
Paprocie i funkie już trafiają na mój zakupowy celownik.

dusia2006
01-04-2009, 19:02
może tu (http://forum.muratordom.pl/co-bedzie-dobrze-roslo-w-calkowitym-cieniu,t69154.htm) zajrzyj

rennik
02-04-2009, 15:46
Witam, takżę chciałam się dołączyć do pytania.Poradźcie co posadzić w tych wymurowanych donicach po bokach schodów, chciałabym coś co wyglądało by dobrze o każdej porze roku, z dosadzeniem jakiś kwitnących kwiatów w okresie wiosenno-letnim. Dodam jeszcze,że ganek jest od wschodu. Z góry dziękuję za rady.Pozdrawiam wiosennie. :D

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e1a2caeea36ef341.html

Elfir
03-04-2009, 07:43
Te "donice" to miniaturki :)
Posadź cis/ostrokrzew/bukszpan formowany w wąski, wysoki stożek i podsadź go trzmieliną Fortune'a.
lub
Wierzbę "Hakuro Nishiki (teoretycznie winna być na słońcu, ale z półcieniem też sobie daje radę) podsadź kilkoma małymi kulkami strzyżonego bukszpanu.

Z sezonowych roślin najlepiej użyć fuksji lub begonii, bo znoszą półcień.

rennik
06-04-2009, 21:56
Dzięki Elfir za szybką doradę zastosowałam wariant 1, wygląda super. Mam nadzieje,że będzie rosło.

Elfir
07-04-2009, 07:28
To dawaj zdjęcie! :)

Buba74
07-04-2009, 09:15
http://images48.fotosik.pl/99/8dee76534629dee7med.jpg

Witam,
to i ja skorzystam z okazji i podpytam, co zrobić z mim gankiem :D
Na zdjęciu może tego dobrze nie widać, ale tam między chodnikiem do drzwi wejściowych, a podjazdem do garażu jest pasek ziemi - tak z 60cm. Zachodzę w głowę, co z tym.
No i co przy samych drzwiach - dwie duże gliniane donice? Coś pnącego po tych kolumnach?...
Ganek jest od zachodu i trochę tam wietrznie.

Z góry dziękuję za podpowiedzi!

Mymyk_KSK
07-04-2009, 10:27
to i ja skorzystam z okazji i podpytam, co zrobić z mim gankiem :D

a nie wolisz popytać od razu kompleksowo tylko tak fragmentarycznie? ;-)



Na zdjęciu może tego dobrze nie widać, ale tam między chodnikiem do drzwi wejściowych, a podjazdem do garażu jest pasek ziemi - tak z 60cm. Zachodzę w głowę, co z tym.

zgadza się - nie widac. wrzuć fotkę z lepszym widokiem, no i prosze daj jakies wymiary. szerokość - 60, a długość tego paska?


No i co przy samych drzwiach - dwie duże gliniane donice? Coś pnącego po tych kolumnach?...
Ganek jest od zachodu i trochę tam wietrznie.

a to juz trochę uzaleznione od tego jaki styl ma przyjąć ogród. Żeby się "coś" pięło po kolumnach musiałoby mieć stosunkowo duże donice. No i najlepiej być samoczepne, bo inaczej musałbyś jakoś podwiązywac, a przy kolumnie to może być z tym trochę - nomen omen - zachodu :)
A może duże bukszpanowe kule w okrągłych terakotowych donicach - bardzo klasycznie ale bezpretensjonalnie. Np. podsadzone przewieszającym się, zimozielonym barwinkiem o biało obrzeżonych liściach.

Elfir
07-04-2009, 12:59
Można te kolumny też okręcić delikatną siatką oczkową i puścić po nich powojnika. Ale powojnik niestety nie jest interesujący w okresie bezlistnym.

Można też w dużej donicy ustawić stelaż pod pnącza z bambusa i na tym puścić powojnik, groszek pachnący, wilec, nasturcję i inne delikatne pnącze a zimą schować donice.

Poniżej możliwość zagospodarowania - robiłam bez skali, więc to niekoniecznie tak dokładnie wszystko się zmieści. Są to rośliny znoszące susze, glebę można wysypać żwirem. Trzeba pamiętać, ze jeśli podjazd jest tak błękitno- srodziemnomorsko zagospodarowany to przedogródek po drugiej stronie chodnika powinien utrzymywać taką stylistykę.
http://img8.imageshack.us/img8/6053/podjazd.jpg

Buba74
07-04-2009, 13:59
Ojej, Elfirku - wielkie dzięki!
Już mi się to wyobraziło, super, dokładnie o takie klimaty mi chodziło :D
Jak tylko panowie zabiorą swoje zabawki, lecę do sklepu i działam!

Mymyk,

a nie wolisz popytać od razu kompleksowo tylko tak fragmentarycznie?
No pewnie, że bym wolała... Ale jakoś głupio mi tak wyciągać z Was informacje, za które normalnie słono się płaci...

Jeśli mogę poprosić o jakiś ogólny pomysł, to będę strasznie wdzięczna - założę tylko nowy temat, żeby tu OT nie robić.

http://forum.muratordom.pl/pomysl-na-ogrod-na-wietrznym-wzgorzu,t156797.htm - założyłam, zapraszam :D

Mymyk_KSK
07-04-2009, 19:29
Mymyk,

a nie wolisz popytać od razu kompleksowo tylko tak fragmentarycznie?
No pewnie, że bym wolała... Ale jakoś głupio mi tak wyciągać z Was informacje, za które normalnie słono się płaci...



płaci się za kompletny projekt - a ogólne koncepcje sa gratis dla miłych Forumowiczów :)

Buba74
07-04-2009, 21:07
Jak tak, to zapraszam serdecznie tu:
http://forum.muratordom.pl/pomysl-na-ogrod-na-wietrznym-wzgorzu,t156797.htm

I z góry dzięki za wszelkie uwagi!!!

madd
09-04-2009, 17:08
jarkotowa - wal tam pięciornika


http://www.wymarzonyogrod.pl/zdjecia/pieciornik_krzewiasty1_MM_450.jpg

Ladne toto, długo kwitnie, mało wymagający

Buba74
09-04-2009, 19:52
Jarkotowa, ja to bym jednak róże...
Pnące się na ten cudny ganek :D

margarytka
09-04-2009, 21:05
Jarkotowa
Słoneczniki też pięknie by kontrastowały z Twoim gankiem :)

Stokrotka
10-04-2009, 07:02
A wiesz Jarkotowa, ja mam podobny ganek (tzn. nie w takim stylu, ale też taką frontową rabatkę, i właśnie mi sie wykrystalizował pomysł, to sie podzielę, a nuż kogoś zainspiruje :-)

Na jednym końcu - róża New Dawn, na drugim - powojnik "Matka Teresa. W tej chwili są jeszcze małe i dookoła nich kwitną śniezniki, sasanki i tulipany botaniczne - to jest to, co mam w tej chwili. Natomiast po połowie maja posadzę tam sobie - z tyłu wysokie lewkonie, przed nimi dalie półpelne z nasion, a na obwódce - starce i karłowe lwie paszcze (sadzonki szykuje już od marca). To będzie straszny kolorystyczny misz-masz, ale ja akurat takie coś lubię i ważne jest, że akurat te kwiaty kwitną cały sezon, aż do listopada (oprócz starców, które kwitnąć nie powinny, ale za to zdobią nawet w łagodną zimę). No fakt - w zimie nie ma na co patrzeć, ale mnie to też nie przeszkadza - tym bardziej cieszę sie wiosną :-)

dusia2006
10-04-2009, 07:24
ale może być problem jarkotowa bywa tam raz na 2,3 tygodnie, strona południowa, efekt latem może być średni

Stokrotka
10-04-2009, 13:01
ale może być problem jarkotowa bywa tam raz na 2,3 tygodnie, strona południowa, efekt latem może być średni

No tak, nie doczytałam

Ale jak można w tak pięknym miejscu tak rzadko bywać ;-)

jarkotowa
14-04-2009, 10:21
Ale jak można w tak pięknym miejscu tak rzadko bywać

Prawda? Odległość jaka mnie dzieli to drobne 360km. Więc częściej niż 2 tygodnie nie daję rady.
Jak zakwitnie to co posadziłam przed gankiem to wam pokażę 8)

Ivonesca
14-04-2009, 14:26
jaki piękny ganek :o
malwy, słoneczniki, floksy...wszystkie "babcine" kwiatki już tam widzę :D

Karii
14-04-2009, 14:30
Idealne miejsce do stworzenia tzw 'wiejskiego ogrodu" , zapach kwiatow, won jabłoni i bzyczenie pszczół, cisza spokój, odpoczynek i relaks. czego chcieć wiecej :D :D :D :wink:

jarkotowa
15-04-2009, 07:40
Karii utrafiłaś w samo sedno. Odludzie, "hałasujące" ptaki, bzyczenie bąków i pszczół, cisza i spokój. Wiejski ogród był przez moment, ale niestety został zapuszczony. Ale spoko. Są malwy, irysy, lilie, kosmos, floksy, rudbekie, piwonia, bez. Jak to na wsi :)