PDA

Zobacz pełną wersję : Podział i przepisanie działki



enines
29-03-2009, 20:05
Mam pytanie odnośnie podziału działki.

Koszty to już tu mniej więcej wiem bo znalazłam trochę informacji na forum, ale interesuje mnie to, czy geodeta sam decyduje jak podzielić działki czy ja mogę mu podpowiedzieć?

Chodzi mi konkretnie o to, że działka wygląda następująco:

http://img26.imageshack.us/img26/9859/dziakacopy.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=dziakacopy.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/9859/dziakacopy.jpg

jest to prawie 1ha, na działce stoi już jeden dom i budynek gospodarczy - ogrodzone, zaznaczone na rysunku.

I do całej działki jest trzech właścicieli:
osoba A: 50%
osoba B: 25%
osoba C: 25%

Teraz: osoba B chce przepisać na mnie swoją część działki. Ale najpierw geodeta musi odpowiednio ją podzielić i dopiero później można z tym iść do notariusza, prawda?
Kto może załatwić geodetę? To znaczy czy mogę ja , czy musi osoba B, czy może wszyscy właściciele muszą zlecić to geodecie?
Jeszcze zaznaczę, że jestem spokrewniona z tymi osobami, gdyż są to: moja matka, ojciec i babka.

I jeszcze ostatnie pytanie: jak to później wygląda u notariusza? Czy on sam decyduje komu którą działkę czy można w jakiś sposób wpłynąć na jego decyzję?

Jarek.P
29-03-2009, 22:18
1) współwłaściciele dogadują sie między sobą, jak podzielić działkę, żeby to było zgodne z prawem oraz miejscowym planem zagospodarowania (ewentualne wątpliwości najlepiej wyjasniać przy pomocy geodety i/lub pytać w urzędzie gminy), a także decydują, tó który kawałek weźmie.

2) dowolna osoba, choćby i całkowicie niezwiązana z tematem zleca geodecie wykonanie projektu podziału działki (cena: 3000zł średnio) . Załatwia również w sądzie aktualny odpis księgi wieczystej (~30zł), oraz oświadczenia od współwłaścicieli, że zgadzają się na proponowany podział.

3) Geodeta składa projekt w Gminie do zaopiniowania.

4a) Jeśli opinia jest pozytywna, projekt oraz pozostałe papiery (odpis, zgody) są składane ponownie (przez geodetę) już celem przeprowadzenia podziału.

4b) jeśli opinia jest negatywna (bo np. działkki po podziale stają się niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania), robi się niewesoło, ale można się próbować odwoływać wyżej, warto oczywiście mieć do odwołania coś więcej niż "ale my tak baaardzo prosimy".

I to w zasadzie tyle. Notariusz do samego podziału właściwie nie jest potrzebny, na upartego te oświadczenia woli mogą być spisane notarialnie, ale szczerze mówiąc nie widzę powodów do napychania kiesy notariuszowi, w końcu własność się tu nie zmienia, a jedynie porządkuje.

Osobną sprawą jest przekazania własności na Ciebie - to już oczywiście notarialnie trzeba załatwiać no i jeśli w wyniku podziału wyjdą działki nie położone bezpośrednio przy drodze, trzeba będzie wydzielić z całości drogę dojazdu dla nich i ustanowić na tej drodze służebności - tu również notariusz się przyda. Tak czy tak zacznijcie od pogadania z urzędnikiem w gminie, żeby ustalić, czy i jak można ten grunt podzielić, potem z geodetą.

J.

jeżyk
29-03-2009, 23:24
Notariusz skasuje zgodnie z taksą notarialną od wartości nieruchomości, w sadzie jeżeli strony są zgodne to kosztje to 300 zł.

nania
30-03-2009, 01:13
Można podarować swoją część udziału bez podziału nieruchomości, wtedy to już ty dogadujesz się z cała resztą współwłascicieli i możesz załatwiać formalności jako prawny współwłaściciel! Najpierw robi się darowizne udziału , a potem (już po poniale nieruchomości przez geodetę, zatwierdzenie w gminie ) umowę zniesienia współwłasności.