PDA

Zobacz pełną wersję : Co pierwsze styropian czy rurki?



Regut1
29-03-2009, 21:17
Witajcie,

Jestem na etapie hydrauliki i z tego co zauważyłem w dziennikach są dwie szkoły układania rurek co i cwu. Planuje dac 10 cm styro na chudziak zaizolowany przeciwwilgociowo

1) pierwsza szkoła - rurki co i cwu bezpośrednio na chudziaku zaizolowanym przeciwilgociowo, wyrównanie styropianem i na to druga warstwa styropianu, na to podłogówka,
2) druga szkoła - chudziak zaizolowany przeciwwilgociowo, na to 5 cm styro na całej powierzchni, na styropianie położone rurki co i cwu, uzupełnione 5 cm styro i na to podłogówka.

Która szkoła jest prawidłowa?

Sasha
29-03-2009, 22:00
obie o ile jest szczelnie

PS
druga jest lepsza dla ciebie

genesis
29-03-2009, 22:08
będąc na tym etapie, pomyśl o rurkach pod odkurzacz centralny - to koszt 200-300 zł, jednostkę możesz zamontować później. A wierz mi - odkurzacz centralny to fajowa rzecz, same zalety.

nowy 5
30-03-2009, 00:37
witam wystarczy dac rurki na chudziak potem dopiero styropian poniewaz wrazie co bedzie mozna nim manewrowac robiac wylewke betonowa czesto zdarza sie ze planowany styropian sie nie miesci a kladac najpierw warstwe styropianu mozna latwo ja poniszczyc wykonujac inne prace ukladajac styropian pod podlogowke uwzglednic grubosc wylewki zeby nie wyszlo za cienko pozdrawiam WSZYSTKO O WYLEWKACH

Atomic
30-03-2009, 07:02
1) pierwsza szkoła - rurki co i cwu bezpośrednio na chudziaku zaizolowanym przeciwilgociowo, wyrównanie styropianem i na to druga warstwa styropianu, na to podłogówka,
Co ta za metoda - chyba na straty ciepła. Bedziesz grzał chudziaka nawet przy izolacji rurek pianką.


2) druga szkoła - chudziak zaizolowany przeciwwilgociowo, na to 5 cm styro na całej powierzchni, na styropianie położone rurki co i cwu, uzupełnione 5 cm styro i na to podłogówka.
To jest jedyna i słuszna metoda.

Regut1
30-03-2009, 07:57
Co ta za metoda - chyba na straty ciepła

Pewnie tak ;-) Mój hydraulik właśnie tak robi, a inwestorzy mu na to pozwalają. Jego koronnym argumentem jest właśnie możliwość zniszczenia styropianu. Jest to juz jakiś argument, chociaz moim zdaniem rurki na styropianie sa lepszym rozwiązaniem, tak jak radzicie.

Mam zostawione ok 10 cm na docieplenie. Jak lepiej docieplić 2x 5 cm styropian, czy 7 cm styro, a potem 3 cm między rurki ? Czy 3 cm styropian da radę wyrównac poziom rurki do cwu ? Poniewaz przewidziane jest tylko 10 cm, chę efektywnie docieplić podłogę. Mój fachowiec chce 2x5 tłumaczy to tym że rurki przed ich zaizolowaniem wkłada dodatkowo w peszle, w których moga swobodnie pracować? No właśnei jak będzie lepiej ?

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi

niezły
30-03-2009, 08:17
Jeśli masz przewidziane 10 cm ocieplenia i jeszcze nie masz kupionego styropianu to zrób tak
Połóż styropian o grubości 2cm na tym styropianie który będzie robił za izolacje cieplna dla instalacji ułóż wszystkie instalacje najlepiej w otulinie i w zależności od rodzaju instalacji do wysokości rur dotnij styropian 5 cm lub 3 cm wolne miejsca w wyciętym styropianie uzupełnij pianką i wszystko przykryj styropianem 3 cm (dla drugiej warstwy 5 cm lub odwrotnie )

darekw127
30-03-2009, 09:57
U mnie rurki od CO będą leżeć na styropianie 5cm, w warstwie 4cm. Hydraulik się burzył, że nie będzie miał ich jak umocować do styropianu, ale w końcu dał się przekonać. :-)

Niestety rurki CWU leżą na chudziaku. W związku z tym będę musiał zainwestować w programator czasowy do obiegu CWU. :lol: Nie miałem świadomości wtedy.

Kładzenie rur na hydroizolacji, moim zdaniem, zatraca sens tejże, poprzez robienie z niej sera szwajcarskiego kołkami.

Regut1
30-03-2009, 19:02
Jeśli masz przewidziane 10 cm ocieplenia i jeszcze nie masz kupionego styropianu to zrób tak
Połóż styropian o grubości 2cm na tym styropianie który będzie robił za izolacje cieplna dla instalacji ułóż wszystkie instalacje najlepiej w otulinie i w zależności od rodzaju instalacji do wysokości rur dotnij styropian 5 cm lub 3 cm wolne miejsca w wyciętym styropianie uzupełnij pianką i wszystko przykryj styropianem 3 cm (dla drugiej warstwy 5 cm lub odwrotnie )

Rozwiązanie idealne, pytanie czy układajac podłogówkę i robiąc wylewki, majstry nie połamią tej trójki na górze?
Ile dać styropianu na poddaszu pod podłogówkę? . W projekcie mam 2 cm płyty pilśniowej :lol: :lol: :lol: :lol: Planowałem dać 3 cm styro podłogowego ale podobno teraz minimum to 5 cm i na to ok 6 cm wylewki? Wydaje sie to roządniejsze? niz tylko 3.

Wszystkim dziekuję za pomoc. Dzieki Wam wim juz dużo więcej niż na początku

niezły
30-03-2009, 21:52
braki we wewnętrznych warstwach styropianu i szpary obok rur uzupełnia się na bieżąco pianką a 5 styropianu była by oczywiście lepsza

Atomic
31-03-2009, 06:32
Mam zostawione ok 10 cm na docieplenie. Jak lepiej docieplić 2x 5 cm styropian, czy 7 cm styro, a potem 3 cm między rurki ? Czy 3 cm styropian da radę wyrównac poziom rurki do cwu ? Poniewaz przewidziane jest tylko 10 cm, chę efektywnie docieplić podłogę. Mój fachowiec chce 2x5 tłumaczy to tym że rurki przed ich zaizolowaniem wkłada dodatkowo w peszle, w których moga swobodnie pracować? No właśnei jak będzie lepiej ?

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi
Ja kładłem 2x5 w kolejności:
1. Warstwa styropianu.
2. Rurki CO i CWU w piance poliuretanowej.
3. Warstwa styropianu docinana do kształtu rurek.
Pomieszczenia z podłogówką:
4. folia aluminiowa.
5. rurki podłogówki.
6. siatka stalowa zbrojąca.
7. Szlichta 6cm z dodatkiem plastyfikatora.

Styropian kładzony naprzemiennie w celu likwidacji mostków termicznych na łączeniach.
Mniejwięcej tak:
http://images36.fotosik.pl/5/f41fdcbbac66a914m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f41fdcbbac66a914)