PDA

Zobacz pełną wersję : Okno dachowe Fakro z nawiewnikiem - zbytek ?



Malobert
31-03-2009, 21:59
Dobieram okna dachowe do poddasza.
W pomieszczeniach planuję wykonać wentylację grawitacyjną.
Czy warto dokładać do nawiewnika ?
Czy taki nawiewnik nie będzie mi oziębiał pomieszczeń ? a w jednym z pomieszczeniu będę miał kilka okien dachowych. Do tego latem przy ciemnej połaci panuje wysoka temperatura, chyba bez sensu jest wpuszczać to gorąco powietrze do pomieszczeń....
Rozumiem takie rozwiazanie w kuchni lub łazience, gdzie panować może wysoka wilgotność powietrza, ale w dużym sypialnio-salonie chyba nie ma uzasadnienia, bo w ścianie szczytowej mogę rozszczelnić okno.
W parametrach widzę, że te nawiewniki mają 10-52m3/h, zimą może wiać chłodem...

pattaya
31-03-2009, 22:10
Okna dachowe na ogół mają nawiewniki.
Nie ma potrzeby dokładać nawietrzaków np.Aereco

michalsiak
31-03-2009, 22:30
na ogół mają ale można wybrać albo z nawiewnikiem lub bez.
U mnie w jednym pokoju są 4 połaciówki z czego 2 dałem bez nawiewników a 2 z nawiewnikami


m

edde
31-03-2009, 22:35
ja też byłem przekonany, ze Fakro posiada we wszystkich oknach w standardzie nawiewniki, nie jest tak? moje okna mają, za nic nie dopłacałem, nawiewniki można oczywiście zamknąć i nic nie wieje

pattaya
31-03-2009, 22:37
Nawiewniki są teoretycznie zamykane
W każdym pomieszczeniu wystarczy jedno okno z nawiewnikiem.
Mówię o małych nawiewnikach w połaciówkach.
Jeśli chodzi chodzi o duże nawietrzaki,wystarczą 2-3 szt na cały dom

Wirecki
01-04-2009, 00:27
Teoretycznie i w praktyce.
Nawiewniki w oknach fakro są w standardzie, a dokładnie maja dwa rodzaje nawiewników = V10 i VP40. Są na stałe w określonych typach okna, nie wybierasz ich przy zakupie. Katalog fakro, zobacz str. 9 http://www.fakro.pl/att/foldery/folderprodukty2008.pdf

Spróbuj zamówić okna bez nawiewnika - dopłata 10% za pozastandard :)

Malobert
01-04-2009, 09:04
Teoretycznie i w praktyce.
Nawiewniki w oknach fakro są w standardzie, a dokładnie maja dwa rodzaje nawiewników = V10 i VP40. Są na stałe w określonych typach okna, nie wybierasz ich przy zakupie. Katalog fakro, zobacz str. 9 http://www.fakro.pl/att/foldery/folderprodukty2008.pdf
Spróbuj zamówić okna bez nawiewnika - dopłata 10% za pozastandard :)

ja mam tu dziebko aktualniejsze dane, cennik na 2009
http://www.fakro.pl/att/ceny.pl/cennik2009.pdf

pierwsza pozycja okno standard FTS bez nawiewnika 78x140 1023zł brutto, z nawiewnikiem FTS-V 100zł dopłaty więc 10% taniej na sztuce gdy okno jest bez nawiewnika

Pieniądze nie są duże, ale po pierwsze w jednym pomieszczeniu mam 3 okna połaciowe i okno zwykłe w ścianie szczytowej, które można rozszczelniać, więc dopływ powietrza jest i to ze ściany a nie nagrzanego dachu. Po drugie obawiam się, że będzie przez te nawiewniki zimno zimą. Kaloryfer ma być pod oknami połaciowymi, chyba nie będą zawilgocone te okna przez brak nawiewników w tym miejscu ?

Malobert
01-04-2009, 09:39
do nawiewnika V40P który tak nie wychadza jak typowy - dopłata 300zł - okno FTP-V

darekw127
01-04-2009, 09:47
Ja wszystkie okna dałem z nawiewnikiem, czyli w wersji -V. Zobaczymy, jak bardzo będzie ciągnęło z nich chłodem, ale założenie jest takie, aby te nawiewniki były cały czas otwarte. W razie czego jest możliwość regulacji.

Wirecki
01-04-2009, 09:52
pierwsza pozycja okno standard FTS bez nawiewnika 78x140 1023zł brutto, z nawiewnikiem FTS-V 100zł dopłaty więc 10% taniej na sztuce gdy okno jest bez nawiewnika Zgadza się. Pisałem o sytuacji w której chcesz mieć ten typ okna, który w standardzie produkowany jest z nawiewnikiem

Malobert
01-04-2009, 09:55
pierwsza pozycja okno standard FTS bez nawiewnika 78x140 1023zł brutto, z nawiewnikiem FTS-V 100zł dopłaty więc 10% taniej na sztuce gdy okno jest bez nawiewnika Zgadza się. Pisałem o sytuacji w której chcesz mieć ten typ okna, który w standardzie produkowany jest z nawiewnikiem

co nie zmienia faktu że okna bez nawiewnika są dostępne, jakby nie było na pierwszym miejscu w ofercie

co innego katalog w kórym klienta trzeba przekonać do jak najdroższego rozwiazania, to jest marketing

Malobert
01-04-2009, 09:55
pierwsza pozycja okno standard FTS bez nawiewnika 78x140 1023zł brutto, z nawiewnikiem FTS-V 100zł dopłaty więc 10% taniej na sztuce gdy okno jest bez nawiewnika Zgadza się. Pisałem o sytuacji w której chcesz mieć ten typ okna, który w standardzie produkowany jest z nawiewnikiem

co nie zmienia faktu że okna bez nawiewnika są dostępne, jakby nie było na pierwszym miejscu w ofercie

co innego katalog w kórym klienta trzeba przekonać do jak najdroższego rozwiazania, to jest marketing

Wirecki
01-04-2009, 10:02
co nie zmienia faktu że okna bez nawiewnika są dostępne, jakby nie było na pierwszym miejscu w ofercie Ile w tym katalogu kosztuje zwykłe drewniane okno 78x140 białe do łazienki bez nawiewnika? Nie mogę znaleźć.... Mam wentylację mechaniczną i nie chcę mieć nawiewników.

Malobert
01-04-2009, 10:08
kolejna kwestia to pytanie, czy warto dopłacać do modelu okna uchylno-obrotowego. Rozwiazanie wydaje się atrakcyjne, pytanie czy w rzeczywistości wykorzystywana byłaby opcha uchylania.
W moim przypadku okna połaciowe będą raczej zawsze zamkniętę, do wietrzenia będę uzywął okna w ścianie szczytowej prawie 1000zł zostaje w kieszeni od sztuki....

Malobert
01-04-2009, 10:11
co nie zmienia faktu że okna bez nawiewnika są dostępne, jakby nie było na pierwszym miejscu w ofercie Ile w tym katalogu kosztuje zwykłe drewniane okno 78x140 białe do łazienki bez nawiewnika? Nie mogę znaleźć.... Mam wentylację mechaniczną i nie chcę mieć nawiewników.

Panie kolego Wirecki, nie kłóćmy się o oczywistą oczywistość, w kiblu/łazience będę miał okno białe z nawiewnikiem i nawet z PCV, przeciez juz pisałem o tym, tam jest duza wilgotnosc itp itd. Dyskusja dotyczyła salonu/sypialni.

Wirecki
01-04-2009, 10:22
1. nikt tu się nie kłóci
2. dyskusja dotyczy poddasza
3. przy grawitacyjnej zawsze brałbym z nawiewnikami, nikomu się nie będzie chciało rozszczelniać okna, prędzej czy później można zbierać grzybki
4. Malobert - opłaca się dopłacić jeśli masz coś ciekawego za oknem, a ścianę kolankową na tyle nisko, że osoby które będą regularnie w tym pomieszczeniu swobodnie będą mogły wyjrzeć przez okno (głowa powyżej osi obrotu tradycyjnego okna). Opłaca się dopłacić również w przypadku, jeśli będziesz chciał przez to okno wychodzić/wyglądać na dach na dach - jest sporo powodów. (nie robisz osobnego wyłazu, blisko komin, płaski dach i czasem trzeba będzie odśnieżyć). W innym przypadku raczej nie opłaca się.
5. już przy kilku oknach targuj się o duży rabat. U mnie 11 sztuk = 30% od cennika, 28% na markizy zewnętrzne. Przy veluxie hurtownicy mają inne systemy rozliczeń i podobno rabaty są ciut wyższe.
5. pozdrawiam,

Malobert
01-04-2009, 10:31
mi na razie dali 22% upustu, okien 8 szt, jeśli chodzi o vellux to nie analizowałem, ale ich odpowiedniki Fakro są chyba ciut droższe wg cen katalogowych

pattaya
01-04-2009, 10:39
Sprawdź jeszcze Roto

Malobert
01-04-2009, 11:55
Wg cen katalogowych Fakro wychodzi najlepiej, co ciekawe w Roto nie znalazłem nigdzie informacji o nawietrznikach, a ceny miał podobne do vellux-a

edde
01-04-2009, 20:00
ja tam gdzie nie zamierzam wyglądać (nieatrakcyjny widok za oknem, okno wysoko posadowione czy pomieszczenie posiadające też zwykłe okna i drzwi balkonowe) dałem okna obrotowe, natomiast w niskiej ściance kolankowej od ulicy, nad garażem jest uchylno-obrotowe, naprawdę podoba mi się, fajny bajer a otwarcie na uchylenie jest o niebo inne niż obrót, w zasadzie do zamieszkania jeszcze daleko więc praktyka użytkowania na razie czysto "budowlana" ale akurat kasy wydanej na to okno nie żałuję
no i okien nie mam dużo, raptem 3 sztuki, to zaszalałem i wziąłem FTP-V, szczelniejsze od FTS, bodajże więcej lakieru mają, nowszy nawietrznik

aha, i nawietrznik da się oczywiście praktycznie i szczelnie zamknąć

Malobert
01-04-2009, 20:13
też zastanawiam się nad wysokością umieszczenia okna, jeśli dam wyżej to lepiej doświetle duże pomieszczenie, jesli niżej to niby siedząc będą widział to co jest za oknem, do życia korzystniejsza chyba ta pierwsza opcja

edde
01-04-2009, 23:13
to właśnie okno, które widać na avatarku to opisywane wcześniej FPP 06(78x118) uchylno-rozwierne
od wspomnianego wcześniej cennika dostałem 23% rabatu