PDA

Zobacz pełną wersję : Początkująca prosi o pomoc doświadczonych



Bezdomna
01-04-2009, 12:21
Mam 1000 mkw ziemi, na tym dom, a wokół domu pobudowlany syf - górę humusu, kupki gruzu, dechy itp. Chciałabym, by u mnie wyglądało jak u ludzi, ale na ogrodzie nie znam się nic a nic. Do tego zapalonym ogrodnikiem nie jestem. Chcę mieć czysto, schludnie i bez nieustającej roboty. Na pewno trawnik - tu pytanie, jak się do tego zabrać, jakieś kwiatki na przodzie domu (pn-zach), nic pod płotem, bo ogrodzenie tymczasowe na razie i jakieś drzewka, coby cień dawały (na razie nie mam nic). Co więc mogę posadzić (piaszczysta gleba), kiedy i jak? Zaznaczam, że kasy nie mam za dużo.
I jak to przed psem - kopaczem zabezpieczyć? (na szczęście suczka, więc nie obsika)

magnolia
01-04-2009, 13:46
Trudno tak odpowiedzieć bo temat szeroki. Nie wiem czy to mają być np drzewa ozdobne? Ziemia piaszczysta, ale jaka? Zupełna wydma, nieużytek? Czy ten piasek jest pylasty, czy bardziej ziarnisty? Jak głęboko masz wodę?- może masz studnię to będzie wiadomo, albo spytaj sasiadów. Nie wiesz co jest głębiej- też piach, czy może glina?
Z psem- idealnego rozwiązania nie ma - może wydzielić jej jakis wybieg, albo podzielić ogród na dostępny i niedostępny dla psa. Psy lubią biegać przy ogrodzeniu, można zrobić taki korytarz dla psa wydzielony drugą siatką ( niższą), a przed tym nasadzenia.
Napisz cos więcej

Elfir
01-04-2009, 13:52
Na forum na pewno znajdziesz mnóstwo wskazówek w innych watkach - łącznie z tym jak projektowac zeby było ciekawie, jakie rosliny nadaja sie na słabe piaszczyste gleby i jaka jest kolejnosc prac przy zakładaniu ogrodu - miłego szukania.

Bezdomna
04-04-2009, 23:32
Ciężko mi coś znaleźć, bo nie wiem, czego szukać. I nie rozumiem wielu nazw, nie wiem, co się za tym kryje. Często znane kwiatki maja takie nazwy, ze trudno je rozpoznać.
A co do gleby - piasek jasny, sypki, ale glina też jest. Wody dość wysoko, ale działka sucha. teraz rośnie jakaś dzika trawa, miejscami placki piachu. A co do drzew, to jakieś niedrogie, szybkorosnące i cień dające.

Mymyk_KSK
05-04-2009, 09:00
Odnosnie trawnika trochę informacji masz tu:
http://forum.muratordom.pl/trawnik-jak-to-zaczac-rozsadnie,t154749.htm

co do całości działki - na początek tak:

1. projekt choćby w ogólnym zarysie - rozrysuj sobie na kartce, w skali, swoją działkę a później nanoś na nią swoje pomysły. Wrzuć skan tutaj - na pewno jakąś pomoc wymyślimy ;-)

2.sprzątanie - usuń gruz i inne pozostałości po budowie.

3. nadaj działce zamierzone kształty - przynajmniej mniej-więcej. Jesli mają być jakieś skarpki, schodki itp. to trzeba ukształtować powierzchnię. Pod trawke tez nie całkiem równo jak stół, tylko ze spadkiem ok. 3% w kierunku od domu do ogrodu.

4. Jesli masz dostęp do kompostu (z kompostowni miejskiej, a jeszcze lepiej gospodarczy) to kup i rozłóż na działce - wymieszaj z glebą. Przy Twojej glebie dałabym dawke ok. 5 kg kompostu /m2 gleby.

Rośliny - żeby dać Ci konkretne propozycje przydałoby się jeszcze wiedzieć jakie pH ma Twoja gleba. Czy jej odczyn jest bardziej czy mniej kwaśny - żeby dopasowac rośliny do działki a uniknąć kosztownego doasowania działki do roślin ;-)

Inez_30
05-04-2009, 14:12
Ciężko mi coś znaleźć, bo nie wiem, czego szukać. I nie rozumiem wielu nazw, nie wiem, co się za tym kryje. Często znane kwiatki maja takie nazwy, ze trudno je rozpoznać.
A co do gleby - piasek jasny, sypki, ale glina też jest. Wody dość wysoko, ale działka sucha. teraz rośnie jakaś dzika trawa, miejscami placki piachu. A co do drzew, to jakieś niedrogie, szybkorosnące i cień dające.

Masz dwa wyjścia:

1. wykazać dużo samozaparcia, przestudiować różne wątki forum związane z zakładaniem ogrodu, bo to naprawdę kopalnia wiedzy i pomysłów- wiem z własnego doświadczenia

2. zatrudnić projektanata, który pomoże Ci określić co Ci się podoba i zaplanuje ogród