PDA

Zobacz pełną wersję : badanie gruntu i co później



ann222
02-04-2009, 19:16
W poprzednim roku bardzo słabo rosły mi warzywa w ogrodzie.Zrobiłam badanie gruntu.Oto wyniki ph 7,84;zasolenie g/l-1,17;N-NO3-114;P-234;K-750;Ca-3875;Mg-270;Cl-104.Nic z tego nie rozumiem. Jak należy postępować aby coś urosło.Tak bardzo chciałabym mieć własne warzywka.Tak troszeczkę.Dla przyjemności ,że własne.Proszę o poradę.Mam również dużo mchu w trawniku po tej zimie i też nie wiem jak sobie poradzić.Dam jak co roku nawóz z dużą zawartością żelaza ale to chyba nie wystarczy.Może i w tej sprawie Ktoś mi pomoże.Bardzo proszę. Ania

Mirek_Lewandowski
02-04-2009, 20:24
Założyć warzywnik gdzie indziej, Bardzo wysokie pH, azot w normie tylko dlatego, że to się wypłukuje, pozostałe składniki 3-5 razy za dużo :o Przypuszczam, że nawóz był sypany w ilościach olbrzymich, bo fosfor i potas w ilosciach niewyobrażalnych. Zresztą poczytaj bodaj tu
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1066

Mymyk_KSK
02-04-2009, 21:27
Wysokie zasolenie - czyli bardzo dużo składników pokarmowych - tak jak pisze Mirek. Burak i kapustne to jeszcze by zniosły, ale rzodkiewka, seler czy groszek to nie mają szans. Takie ilości składników pokarmowych są dla roślin po prostu szkodliwe. Pomóc mogłoby przepłukiwanie gleby, ale to byłoby dość kosztowne i mało ekologiczne - z 500 l /m2 trzeba by przelać, a później ponownie wykonać analize by sprawdzić na ile pomogło... :roll:

Co do pH - warzywa preferują pH lekko kwaśne w przedziale 5,5-6,5 (marchew, ogórki, pomidory, bób, fasola, pietruszka) lub obojętne w przedziale 6,5-7,5 (kapusta, sałata, kalafior, cebula, czosnek). Ty masz glebę zasadową.

Jesli możesz - przenieś warzywnik, chyba, że całą działkę masz taką.. a propos - jak wykonałaś pobieranie próbek glebowych? Dali Ci ze stacji jakieś wytyczne?

ann222
03-04-2009, 19:49
dziękuję za odpowiedzi.Ja jednak dawałam tylko obornik dwa lata temu,a co roku kompost a poza tym żadnych nawozów.Jak długo ten nadmiar w sposób naturalny może się wypłukać?Ania

Pinus
03-04-2009, 20:19
Prawdopodobnie nie były prawidłowo poobrane próbki gleby. :lol:
..

savanna12
03-04-2009, 21:56
Ile kosztuje takie badanie?

ann222
04-04-2009, 11:16
Ziemia pobrana na głębokość łopaty.Badanie w październiku 2008 kosztowało o ile dobrze pamiętam 35 zł od jednej próbki

Mymyk_KSK
04-04-2009, 19:30
Sama głębokość pobrania próby nie mówi wszystkiego, ważne jest bowiem jak się te próby pobiera - a trzeba pobrać prawidłowo żeby wyniki nie były zafałszowane.

Próba przede wszystkim musi być reprezentatywna. Próba powinna być średnia mieszana, składac się z kilku prób indywidualnych - z ilu to zalezy jakiej wielkości jest teren na którym chcesz zbadac glebę. jak mała działka to 4 próbki powinny wystarczyć. Próbki najlepiej jest pobierać wczesną wiosną (zwłaszcza jeśli nawożenie organiczne i wapnowanie było wykonane jesienią) min. 10 dni po nawożeniu mineralnym. Próbka mieszana musi odzwierciedlać średnie zawartości poszczególnych składników pokarmowych, dlatego powinna być pobrana z obszaru jednolitego pod względem rodzaju gleby jak również ukształtowania terenu. Jeżeli działka położona jest na stoku to oddzielnie trzeba pobrać próby u podnóża stoku, z wierzchołka stoku i oddzielnie ze skłonu.

Próba mieszana powinna być pobrana z terenu o takiej samej historii zabiegów uprawowych i nawożeniowych. Indywidualnych prób (tych które składają się na próbę mieszną) nie wolno pobierać z obszarów nietypowych takich jak miejsca o naruszonej strukturze, miejsca po kopcach, kompostownikach, stogach, drogach, rowach, czy też z takich miejsc, w których wzrost roślin był nietypowy (słaby lub zbyt wybujały w stosunku do reszty uprawy).

Technika. Pobranie próbki przy pomocy szpadla wykonuje się tak, że szpadlem wycina sie plaster ziemi na głębokość 25 cm z którego z kolei bierze się wycinek szerokości około 5 cm. Takie "wycinki" ze wszystkich prób indywidualnych miesza się razem w woreczku - i powstaje średnia proba mieszana :)

no i teraz pytanie - czy Twoja próba była sporządzona prawidowo? bo jeśli nie, to warto sporządzić ją jeszcze raz i ponownie wykonać analizę.