PDA

Zobacz pełną wersję : Przedogródek



tula
08-04-2009, 03:59
Mymyk, jeśli się polecasz, to Cię wykorzystam
Najchętniej zrobiłabym to na miejscu w ogrodzie

Jakąś koncepcję na ogródek już mam, wyklarowała mi się dzięki Hance55
( od Niej mam przepiękne uzupełnienie i urozmaicenie tuj ( thuj ) szmaragdowych i pomysł na to, czym ukwiecić szeroką, mocną pergolę.
Ta pergola będzie oddzielała część " oficjalną " od prywatnej.
Kłopot w tym, że nie chcę w przedogródku żadnych obcych mi kulturowo roślin - jukki , rododendrony itp odpadają, nie lubię.
Znalazłam już miejsca na rajską jabłoń, pigwowca , jaśminowca , na róże, dalie, piwonie, hortensje , irysy , konwalie, paprocie itp.
Ale co w przedogródku ? Jarzębina chyba odpada, choć bardzo lubię
Jakiś spory krzak lub ze dwa czy trzy ? Nie lubię forsycji ( kolor), berberys wydaje mi się zbyt ciemny i zbyt bordowy ( elewacja będzie kremowa ), dzika róża chyba nie może być " wolnostojąca "
Może coś poradzisz, Mymyk ?

Ta " oficjalna " część ogródka jest nie jest ani specjalnie nasłoneczniona ani zbyt zacieniona, podłoże gliniaste ( ok 60 cm humusu )

tula
08-04-2009, 04:00
Otóż wygugliłam , że dzika róża ( rosa canina ) może rosnąć bez płotu i na dodatek pięknie wyglądać
Kalina koralowa niczego sobie , trawuła wczesna tyż pikna

egry
08-04-2009, 06:07
berberys wydaje mi się zbyt ciemny i zbyt bordowy

To może pomyśl o berberysie w kolorze zielonym, np. Erecta. Co prawda polecany jest na żywopłoty, ale wg mnie ma bardzo elegancki pokrój. I może wywierać duże wrażenie posadzony zarówno pojedynczo jak i w grupie kilku krzewów.
No i nieśmiertelne bukszpany (choć nie wiem czy są obce kulturowo - pewnie tak, jak większość roślin w ogrodach; w sumie warzywa też są obce kulturowo).

Mymyk_KSK
08-04-2009, 07:17
Tula, a jakie sa wymiary tego przedogródka? tak "pi razy drzwi" ?





berberys wydaje mi się zbyt ciemny i zbyt bordowy


To może pomyśl o berberysie w kolorze zielonym, np. Erecta.

a propos czerwonawego berberysu - niezbyt ciemna jest też odmiana 'Orange Rocket' (dostępna np. u kurowskich - od nich zdjęcie)
http://images.kurowski.pl/foto/Berberis_th_OrangeRocket_2_p4.jpg

q-bis
08-04-2009, 13:00
Jakąś koncepcję na ogródek już mam, wyklarowała mi się dzięki Hance55
( od Niej mam przepiękne uzupełnienie i urozmaicenie tuj ( thuj ) szmaragdowych i ...

Czy możesz podzielić się co zaproponowała Hanka55 w kwestii?
Szukałem tego na forum, ale nic nie znalazłem-może kontaktowałyście się telefonicznie :wink:
Też planuję smaragdy i chciałbym je czymś rozweselić.

tula
08-04-2009, 17:18
Mymyk, jutro zmierzę i podam, nie jest tego wiele. Wszystkiego raptem 630 m2, na dodatek stoją dwa domy, nowszy w kształcie L i stary, zabytkowy, od ulicy. Dlatego muszę się zastanowić nad każdym metrem. Berberys - może i tak, jeszcze pomyślimy, dobrze ?

egry, bukszpany planowałam wsadzić w dwie donice i uformować kule na kiju :wink: . Na warzywa, niestety, nie mam miejsca . Można powtykać gdzieniegdzie pory ?

Q-BIS, podzielę się z radością. W następnym poście podam link, dobrze ?

tula
08-04-2009, 17:25
http://forum.muratordom.pl/post1850042.htm?highlight=#1850042

proszę, na dole strony :)

cyprinus
08-04-2009, 19:37
Mymyk, pozwalasz się tak wykorzystywać na miejscu w ogrodzie ? :wink:

Mymyk_KSK
08-04-2009, 20:10
Mymyk, pozwalasz się tak wykorzystywać na miejscu w ogrodzie ? :wink:
;-) 8) :P

Mymyk_KSK
08-04-2009, 20:12
Mymyk, jutro zmierzę i podam, nie jest tego wiele. Wszystkiego raptem 630 m2, na dodatek stoją dwa domy, nowszy w kształcie L i stary, zabytkowy, od ulicy.

To gdyby Ci się udało naszkicować i zwymiarować planik, a później go tu wrzucić, to byłoby idealnie..

tula
09-04-2009, 07:41
Mymyk, ze szkicowaniem problemu nie ma . Gorzej z umieszczeniem zdjęcia w wątku. Ale może uda mi się opanować tę sztukę przy pomocy męża w wielkanocny poniedziałek ? Najwyższy czas, bo brak tej umiejętności utrudnia mi życie :evil:
Może ktoś zaglądający podrzuci w międzyczasie link, jak umieszczać zdjęcia bezpośrednio w wątku ?


Zostawiam życzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych dla każdego, kto tu zajrzy .

q-bis
09-04-2009, 07:46
http://forum.muratordom.pl/post1850042.htm?highlight=#1850042

proszę, na dole strony :)

Dzięki :D
Ekstra ta Hanka :D

Elfir
09-04-2009, 07:54
Może ktoś zaglądający podrzuci w międzyczasie link, jak umieszczać zdjęcia bezpośrednio w wątku ?


Oj, tula, tula. A FAQ czytałaś? Albo "Uwagi o naszym forum"? :)