PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki beton na fundametny??



Senser
25-11-2003, 09:55
Właśnie jakiej klasy?
A dodatkowo pytanie, co jest tańsze wylać beton na fundament z betoniarki czy z gruchy???
Wiem jedno, z gruchy jest lepszy bo bardziej jednorodny....mniej czasu...
Ale co wychodzi lepiej w kontekście czasu, jakości, ekonomii...jak robiliście to wy??

Na jaką średnio głębokość robi wykop pod fundament??

caleb
25-11-2003, 10:24
Dużo pytań
Takie parametry jak klasa betonu i głębokośc fundamentów powinny być określone w projekcie.
Fundamenty powinny byc posadowione poniżej głębokości przemarzania gruntu, czyli 1,0-1,2 m

25-11-2003, 10:28
Z betoniarki ponoć taniej.Ja jednak będę lać z gruchy.

Senser
25-11-2003, 10:28
Właśnie tak sądziłem, że to wszystko powinno być w projekcie....

Pozostaje natomiast kwestia "Gruszka czy Betoniarka"???

agnikkrol
25-11-2003, 12:57
Zdecydowanie GRUSZKA : 1 szybciej ( jedne dzień a nie tydzień), 2.solidniej (jednolity beton o tej samej twardości wszędzie) 3 I naprawdę wcale nie drożej jak się zsumuję prąd do betoniarki, wodę, cement, piasek te wszystkie cemplasty......... to nie wiem czy się tak bardzo opłaca !!!

marchall
25-11-2003, 16:32
Witam.
Ja na fundamenty przygotowywałkem beton w betoniarce na placu budowy w 5 zasuwaliśmy całą sobotę jak małe samochodziki a w niedziele z łóżka wstać nie mogłem, na strop wziołem gruszkę całość czlewaliśmy ok godziny a finansowo wyszło porównyalnie. Naprawdę polecam Gruszke

Pikuś
25-11-2003, 19:03
B15 zgodnie z projektem i oczywiście GRUCHA, mieszanie na miejscu to zajęcie dla miłośników fizkultury :P albo masochistów, przy niepewnej jakości zwłaszcza, jak przy maszynie stoi facet po paru piwach :D

moniga
25-11-2003, 19:09
My mieliśmy w projekcie B20 ale kierownik budowy zgodził się na atestowany B15.Wzięliśmy gruchę trochę dlatego że nam się spieszyło, ale podliczając materiały, prąd i pracowników, wyszło nam może z 500 zł różnicy na korzyść betoniarki a w świetle szybkości i jednolitości betonu z gruchy była to dla nas nieznacząca kwota-przecież wszystko się na fundamencie opiera.Jak już ktoś na forum pisał znajdzie się parę innych miejsc do oszczędzania i nie powinien to być fundament.

bilbo
25-11-2003, 19:28
My mieliśmy w projekcie B20 ale kierownik budowy zgodził się na atestowany B15. [...] Jak już ktoś na forum pisał znajdzie się parę innych miejsc do oszczędzania i nie powinien to być fundament.

To dlaczego wzięliście B15 a nie B20 ????

Senser
25-11-2003, 20:13
No właśnie, intuicyjnie wydaje mi się, że B20 jest mocniejszy???

moniga
25-11-2003, 20:41
Wzmocniliśmy fundament zbrojeniem, które wiązł mój mąż i wtedy wystarczył B15

marchall
25-11-2003, 21:02
Ja jak sobie przeliczyłem ile będzie kosztować z betoniarti a ile z gruszki to na 17 m3 wyszło ok 300 zl taniej a do tego trzeba dodać jedzenie dla kilku ludzi bo pomimo że to rodzina to za caly dziń coś muszą zjeść no i pomimo tego że nie pijają napoją napojów wysoko procentowych to z pare piw trzeba kupić no i przywieść i odwieść z budowy więc betoniarka to przeżytek ---takie jest moje zdanie

moniga
25-11-2003, 21:25
zgadzam sie z tobą , nam na 25 m3 wyszlo ok 500 złociszy drożej z gruchy ale za to w 45 min i bylo po robocie ....

Grzes z Krakowa
25-11-2003, 23:05
Ja tak samo postapilem czyli tez z gruchy . Przy 150 zł B15 /m3 nie ma sensu meczyc sie caly dzien i zatrudniac kilku ludzi, 2 betoniarki zwozic materialy itp.
Poza tym fundament to etap poczatkowy czyli w moim przypadku jak lalem fundament to nie mialem jeszcze pradu, wody na dzialce ani nawet miejsca gdzie moglbym schowac te kilka ton cementu.
Jak kalkulowalem to biorac pod uwage wszystkie koszty (pracownikow, wyzywienia, pradu wody, materialow i ich przywiezienia + cos tam jeszcze) to naprawde nie wychodzilo mi to taniej a tak mam gwarancje ze beton jest solidny.
Ostatnio musialem cos w nim przekuc to myslalem ze sie skicham co taki twardziel z niego ale niech mu tak bedzie :D

Gosc123
25-11-2003, 23:09
Na ławy grucha B20 + pompa... trochę przesadziłem, bo dałem wodoszczelny... a na ławy tego nie potrzeba... ale... cena właściwie ta sama... żadna strata.
Szybko, sprawnie i prawidłowo.

Timur
26-11-2003, 07:51
Tak jak poprzednicy - tylko grucha. A dochodzi jeszcze aspekt NEGOCJACJI z kierowcami gruszek - wiesz o czym mówię... :wink:

ariel
26-11-2003, 07:51
Nie zastanawiaj się TYLKO GRUSZKA pomyśl ,że na tym będzie stał Twój wymarzony dom , z betoniarki nie będziesz miał pewności co do jakości betonu. Ariel

W-waBiker
26-11-2003, 08:26
Oczywiście zdecydowanie gruszka, a poza tym jak powiedział Timur dochdzi element "negocjacji z kierowcą" i ja właśnie wynogocjowałem, a w zasadzie sam kierowca mi zaproponował (bo ja nawet niewiedziałem że jest taka możliwość :wink: ) taką cene betonu, żę wyszło mi sporo TANIEJ! niż bym kręcił z betoniarki (nawet niewliczając pracy tylko same materiały tzn piach cement....) Beton był B-15 na fundamenty , ale jak związał to jak DZWON! :D na drugi dzień po zalaniu zrobił się taki niebieskawy i już był twardy jak skała a pozatym jednolity...A na strop terrivy dałem B-20 (ten sam kierowca mi przywiózł też w promocyjnej cenie :wink: bo już po znajomości :wink: ) zresztą poleciłem go znajomym którzy w tym samym czasie budowali niedaleko mnie i też byli z niego bardzo zadowoleni...więc teraz bym nawet już niezastanawiał się na wyborem:betoniarka czy gruszka bo oczywiście gruszka!

Gregreg
26-11-2003, 08:28
Oczywiście z "gruchy" lepszy beton (pod warunkiem, że w betoniarni mają dobre kruszywo) i będzie szybciej, niż robiony samu. Osobiście lałem ławy z "gruchy" 16,5 m3 + pompa (którą w musisz uwzględnić przy porównywaniu cen, bo nie zawsze można lać bezpośrednio do wykopu)
Pozdrawiam Greg

Juras XR4Ti
26-11-2003, 08:38
Zdecydowanie grucha. Argumenty powyżej. Tylko trzeba zorganizować plac tak, aby grucha mogła podjechać z każdej strony wykopu. U mnie nie było takiej możliwości i dodatkowo wziąłem pompę. A to już kosztowo dużo drożej wychodzi...

S.P.
26-11-2003, 08:38
Tylko z gruchy. Koszt na dobrą sprawę jest porównywalny uwzględniając czas, prąd, wodę. O jakości to nawet nie trzeba wspominać. Wzięłam b-20 tak byłow projekcie, dodatkowo wodoszczelny no i zbrojenie pod całością. Dom jest parterowy ale fundament z definicji musi być solidny.

Pagin
26-11-2003, 10:24
Witam,
Do betonu lanego z gruchy dodalbym jeszcze wibrator do betonu. Wibrowany beton ma znacznie wieksza wytrzymalosc. Wibrator pozyczylem za darmo z betoniarni. Czasami wystarczy sie upomniec.
Pozdrowienia

Senser
26-11-2003, 21:02
Mówiąc szczerze o większości tych rzeczy miałem pojęcie, no może poza kwestią finansową...
Ale warto było się dowiedzieć....

marchall
26-11-2003, 21:52
Ale jeśli zdecydujesz sie na betoniarkę i ręczne przygotowywanie betonu to musisz sobie jak najlepiej przygotować "pole walki" najlepiej załatw sobie z hurtownią żeby cement przywięźli dopiero w dzień betonowania na paletach postawią ci koło betoniarki nie bębziesz już musiał tego wnosić iwynosić z szopy na cement przygotun sobie taki pojemnik żeby weszło do niego ok 10 workow cementu wtedy lepiuej sie nabieta

Senser
29-11-2003, 00:48
Nie no, biorąc pod uwagę wasze uwagi...to chyba betoniara jest bez szans... :D

piotr/paulina/gaba
29-11-2003, 13:37
To ciekawe co pisze większość, ale czy ktoś z Was był kiedyś w betoniarni i widział ile tak naprawdę i jakiego cementu sypie się do gruchy?
Widziałem równie twarde ławy lane z betoniarki jak i z gruchy.
Szczerze mówiąc, bardzo mnie cieszy że większość opowiada się za gruchą, bo zaczynamy wiosną, a ja dotychczas byłem za betoniarką.
Gruszka bardzo ułatwiłaby nam zadanie, ale mimow szystko - wiedząć że są różne rodzaje cementu (różne dodatkti popiołowe, ulepszacze lub ich brak - czego nikt nie sprawdzi) boję się powierzać fundamenty betoniarni. :roll:

Krystian
29-11-2003, 13:57
B-20, grucha+pompa... :P

moniga
29-11-2003, 16:34
po co ci pompa ...pompa to wydatek najmniej 20zł za metr sześć. betonu ...kazda porzadna grucha ma na wyposazeniu dodatkowe rynienki na ok 1.5 m dł + 0.5 rynienki zamontowanej na "gruszce".. wystarczy ze zrobisz dojazd do wykopu z 3 stron ...dolejesz wody , rzadszy beton poplynie jak kisiel po wykopie ......a jak pomachasz łopata i mu troche pomożesz - to nic ci sie nie stanie , bedzisz mogł powiedzieć że sam fundamenty wylewałeś :lol: ...ja mialem zbite dodatkowe korytko z desek (2m), ale nie bylo uzywane ... pierwszy raz to robilem - a teraz moge na "fuchy" chodzic :) ..zobaczycie sami, prostrzej roboty nie ma na budowie. (oprocz noszenia desek) :lol: :lol: :lol:

Grzegorz63
29-11-2003, 17:09
Tak jak Krystian: B-20, grucha+pompa... Nie wiem jak na Mazowszu, ale u mnie gotowy beton z przywozem i z pompą kosztuje odpowiednio:
B 15 - 145 zł
B 20 - 150 zł
B 25 - 155 zł za m3.
Przy tych cenach nawet mi się nie chce liczyć ile teoretycznie mógłbym zaoszczędzić "kręcąc" beton na budowie...

Grzegorz63
29-11-2003, 17:10
Ceny które podałem powyżej są cenami netto.

moniga
29-11-2003, 18:37
szkoda ze nie moge wkleic zdjecia ... jedynym zainteresowanym podczas wylewania betonu jestem ja :evil: ..reszta odwrocona plecami gawędzi wesoło :lol: ...ludziska jezeli macie troche pojecia to darujcie sobie pompy i betoniarki ...to nic trudnego..wylewanie 45 min i 2 godz pozniej chodzilem po fundamencie :D

jacekp71
15-05-2006, 16:29
lekko mnie dziwi ta dyskusja ;-))))

na fundament tylko gruszka i tylko od dobrego dostawcy i tylko z CERTYFIKATEM !!
kazdy szanujacy sie dostawca da wam certyfikat ze to co wam wlal do szalunku to wlasnie b20.
pan przy betoniarce daje w proporcji 1/3 plus cos tam doleje wody od czasu do czasu zeby za ciezkie do noszenia nie bylo.
a pamietajcie, ze na tym stoi wasz DOM !! ;-))))
ewentualna korzysc kosztowa betonu z mieszalnika nijak sie nie ma do istoty tematu !! ........ z betoniarki to sobie mozna wylac podsadzki, no mooooze wience (ale nie polecam). ławy i stropy musza miec gwarancje jakosci ;-))))

pozd.
Jacek

Geno
15-05-2006, 18:15
po co ci pompa ...pompa to wydatek najmniej 20zł za metr sześć. betonu ...kazda porzadna grucha ma na wyposazeniu dodatkowe rynienki na ok 1.5 m dł + 0.5 rynienki zamontowanej na "gruszce".. wystarczy ze zrobisz dojazd do wykopu z 3 stron ...dolejesz wody , rzadszy beton poplynie jak kisiel po wykopie ......a jak pomachasz łopata i mu troche pomożesz - to nic ci sie nie stanie , bedzisz mogł powiedzieć że sam fundamenty wylewałeś :lol: ...ja mialem zbite dodatkowe korytko z desek (2m), ale nie bylo uzywane ... pierwszy raz to robilem - a teraz moge na "fuchy" chodzic :) ..zobaczycie sami, prostrzej roboty nie ma na budowie. (oprocz noszenia desek) :lol: :lol: :lol:
Takiej bzdury to dawno nie czytałem - mam nadzieję,że kolega Moniga na fuchy nie zaczął "chodzić" 3 lata temu....

jabko
15-05-2006, 19:13
Geno przecież woda to podstawa życia. :)

Trzeba lać, lać... lać jak mawia Ojciec Rydzyk

Momoga może zalać połowe wykopu wodą to wtedy pójdzie mi mniej betonu ?? Ława i tak taka sama a pare tysiaków w kieszeni. :lol:

Geno
15-05-2006, 19:15
Geno przecież woda to podstawa życia. :)

Trzeba lać, lać... lać jak mawia Ojciec Rydzyk

Momoga może zalać połowe wykopu wodą to wtedy pójdzie mi mniej betonu ?? Ława i tak taka sama a pare tysiaków w kieszeni. :lol:

Zrób tak a ja Ci podam na priva nr telefonu do rekonstrukcji ław :wink: Bedziesz musiał wyjąć parę tysiaków z kieszeni :wink:

Sp5es
15-05-2006, 19:20
szkoda ze nie moge wkleic zdjecia ... jedynym zainteresowanym podczas wylewania betonu jestem ja :evil: ..reszta odwrocona plecami gawędzi wesoło :lol: ...ludziska jezeli macie troche pojecia to darujcie sobie pompy i betoniarki ...to nic trudnego..wylewanie 45 min i 2 godz pozniej chodzilem po fundamencie :D

Teorie typowego wykonawcy opowiadającego bajki, aby mieć więcej roboty. Płaci inwestor. Kiepska jakość, też problem inwestora.
Gorąco odrazam słuchania takich świetlanych rad.
Chyba że praca do wykonania w Kraju Rad.

toomas
15-05-2006, 20:37
U mnie grucha, ławy z C20S2 (wg nowej normy) wg starej to cos ok B20 :)) cena 190 zl/m3 brutto razem z pompą :))

Geno
15-05-2006, 20:41
U mnie grucha, ławy z C20S2 (wg nowej normy) wg starej to cos ok B20 :)) cena 190 zl/m3 brutto razem z pompą :))
Chyba mnie coś ominęło bo ja znam C16/20 :wink:

toomas
16-05-2006, 06:14
U mnie grucha, ławy z C20S2 (wg nowej normy) wg starej to cos ok B20 :)) cena 190 zl/m3 brutto razem z pompą :))
Chyba mnie coś ominęło bo ja znam C16/20 :wink:

hehe tez mi sie tak zdawało ale w betoniarni inaczej powiedzieli. na wszystkich dok z betoniarni mam C20S2 (to drugie to ponoć oznaczenie płynności) a w nawiasie stoi jak byk B20 :) Niby wg normy Odpowiednikiem starego B20 jest właśnie C16 ale nie jest to dokładnie to samo. Więc pewnie można przyjąć że stare B20 jest porównywalne z nowym C16 lub C20..ale w sumie na betonach się nie znam. Wiem że w betoniarni zamówiłem B20 i takie coś mi przywieźli :))

ja14
16-05-2006, 07:01
Może to regionalna specyfika ale byłem już świadkiem kilku "wylewań" betonu i za każdym razem kierowca gruchy pierwsze co robił to pytał ile dolać wody (nie czy ale właśnie ile :o ).
Geno jesteś niewątpliwym znawcą tematu - napisz proszę czym grozi takie dolewanie wody w granicach do 2% (objętościowo).

Geno
16-05-2006, 07:21
U mnie grucha, ławy z C20S2 (wg nowej normy) wg starej to cos ok B20 :)) cena 190 zl/m3 brutto razem z pompą :))
Chyba mnie coś ominęło bo ja znam C16/20 :wink:

hehe tez mi sie tak zdawało ale w betoniarni inaczej powiedzieli. na wszystkich dok z betoniarni mam C20S2 (to drugie to ponoć oznaczenie płynności) a w nawiasie stoi jak byk B20 :) Niby wg normy Odpowiednikiem starego B20 jest właśnie C16 ale nie jest to dokładnie to samo. Więc pewnie można przyjąć że stare B20 jest porównywalne z nowym C16 lub C20..ale w sumie na betonach się nie znam. Wiem że w betoniarni zamówiłem B20 i takie coś mi przywieźli :))
C16/20 to dokładnie to samo co B20 z tym,że to co po lewej stronie to próbka walcowa a po prawej kostkowa.

Geno
16-05-2006, 07:25
Może to regionalna specyfika ale byłem już świadkiem kilku "wylewań" betonu i za każdym razem kierowca gruchy pierwsze co robił to pytał ile dolać wody (nie czy ale właśnie ile :o ).
Geno jesteś niewątpliwym znawcą tematu - napisz proszę czym grozi takie dolewanie wody w granicach do 2% (objętościowo).
2% to niemalże 50 dm3 wody - przy zwykłym betonie bez plastyfikatroa dodanie 50 dm3 wody to zabójstwo dla mieszanki ,zamiast dla B15 np. w/c=0,55 robi się 0, 72 a to już jest utrata części właściwości np. szczelności i zmniejeszenie wytrzymałości. Nie spotkałem się z tego typu postawami ale co robi kierowca po drodze to też nie wiem.

ja14
16-05-2006, 07:34
Czy potrafisz oszacować z jak dużą utratą wytrzymałości mamy do czynienia. Np z B20 robi się B19 czy raczej B15? (tak w uproszczeniu)

Geno
16-05-2006, 07:42
Czy potrafisz oszacować z jak dużą utratą wytrzymałości mamy do czynienia. Np z B20 robi się B19 czy raczej B15? (tak w uproszczeniu)

Z tego co pamietam to c/w (nie w/c) dla B20 nie powinno być niższe iż 1,54 a przy 200dm3 wody ma 1,38. Nigdy tego nie sprawdzałem ale pewnie w okolicach 15% wytrzymałości to zamiast B20 będzie B17 ale to zgadywanie w tej chwili - tragedia to nie jest ale raz dodatkowo traci się na szczelności, dwa płaci się z B20 a ma się coś gorszego z powodu głupoty kierowcy. Troszkę inaczej ma się sprawa przy mieszance plastyfikowanej , tam jest zwykle około 30% wody mniej niż normalnie.

ja14
16-05-2006, 07:50
Miałbym do Ciebie prośbę. 8) Gdybyś mógł to policzyć w wolnej chwili....
Stawiam dobre piwo jak będziesz kiedyś w mojej okolicy :D .
Pytam dlatego, że wg poradnika majstra budowlanego 2% to dopuszczalne odchylenie w dokładności dozowania wody do betonu (w warunkach przemysłowych, bo w warunkach przeciętnych to 4%)

Geno
16-05-2006, 07:54
Miałbym do Ciebie prośbę. 8) Gdybyś mógł to policzyć w wolnej chwili....
Stawiam dobre piwo jak będziesz kiedyś w mojej okolicy :D .
Pytam dlatego, że wg poradnika majstra budowlanego 2% to dopuszczalne odchylenie w dokładności dozowania wody do betonu (w warunkach przemysłowych, bo w warunkach przeciętnych to 4%)
2% objętości samekj wody to tak ja zrozumiałem,że w Twoim przypadku to jest 2% objetości mieszanki. 2% błedy samej objętości wody to nie problem (3-4 dm3)

ja14
16-05-2006, 08:06
No tak - oczywiście masz rację (debil ze mnie :o ). Ale gdybyś mimo to mógł policzyć.... (ja nie umiem :( )

thomasso
16-05-2006, 09:38
ja14
Rodzaj betonu okreslony jest w projekcie, jesli ktos chce sie bawic w konstruktora to prosze bardzo. Ale szkoda tracic czasu- grucha, beton z atestem. Czesto pod lawy idzie tzw.chudziak B15, na lawe B20

Geno
16-05-2006, 09:44
ja14
Rodzaj betonu okreslony jest w projekcie, jesli ktos chce sie bawic w konstruktora to prosze bardzo. Ale szkoda tracic czasu- grucha, beton z atestem. Czesto pod lawy idzie tzw.chudziak B15, na lawe B20
B15 to nie chudziak tylko beton konstrukcyjny.

thomasso
16-05-2006, 10:27
ja14
Rodzaj betonu okreslony jest w projekcie, jesli ktos chce sie bawic w konstruktora to prosze bardzo. Ale szkoda tracic czasu- grucha, beton z atestem. Czesto pod lawy idzie tzw.chudziak B15, na lawe B20
B15 to nie chudziak tylko beton konstrukcyjny.


pospolka+ cement wymieszane bez wody to chudziak,
natomiast czesto B15 jest okreslane tez jako chudziak

Geno
16-05-2006, 10:48
ja14
Rodzaj betonu okreslony jest w projekcie, jesli ktos chce sie bawic w konstruktora to prosze bardzo. Ale szkoda tracic czasu- grucha, beton z atestem. Czesto pod lawy idzie tzw.chudziak B15, na lawe B20
B15 to nie chudziak tylko beton konstrukcyjny.


pospolka+ cement wymieszane bez wody to chudziak,
natomiast czesto B15 jest okreslane tez jako chudziak

B15 nie może być określane jako chudziak - 3,5% mleko chude nie jest. Chudy beton to beton to z regułyo zawartości cementu poniżej 200 kg/m3. B15 jest zaś betonem konstrukcynym ,najniższej klasy - zgodnie z nomenklaturą B10 nie jest betonem konstrukcyjnym. Pospółka + cement bez wody to też nie jest chudziak bo z tego nie bedzie B7,5 ani B10 tylko mniej.

thomasso
16-05-2006, 11:02
oki,
dzieki za info

kabietka
11-07-2006, 17:25
Witam :D
Wczoraj wylewano nam ławę fundamentową betonem B-20.
Facet przyjechał z gruchą która miała zainstalowany taki podajnik taśmowy .
Wylewanie betonu odbyło szybko -6m3 w 1/2 godz.

Z betoniarki może i taniej ale pewniej kupować beton i lać z gruchy :D