PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki mur lub ogrodzenie - jak odgrodzić się od hałasu drogi



Maxximilian
09-04-2009, 09:29
Otóż problem mam następujący (właściwie to mam same problemy :wink: ).
Mój dom stoi w niedużej odległości od drogi - 8m która okazuje się być okresowo dość głośna.
Chciałbym się od tego hałsu możliwie ściśle oddzielić. Sąsiad wpadł na pomysł, że podwójne drewniane ogrodzenia (deska w deską na zakładkę) jest wystaczająca - co mnie się nie bardzo wydaje (albo jest wystarczająca dla niego) - wolałbym lite ogrodzenia + brama wjazdowa wykonana również ściśle z desek.
Teraz jaka opcja jest najlepsza:

1) Mur a cegieł (na fundamencie litym)

2) Mur z cegieł (na płytkiej podmurówce) + słupki żelbetowe z fundamentem

2) Mur z pustaków (na płytkiej podmurówce) + słupki żelbetowe z fundamentem

3) Mur z pustaków (na fundamncie litym)

No i pytanie, czy zamiast pustaków lub cegieł nie lepiej użyć bloczków betonowych - jao prawdopodobnie bardziej dźwiękochłonnych.

sSiwy12
09-04-2009, 09:54
Najlepszym rozwiązaniem było by, obsadzenie roślinnością. Docelowo wysokim żywopłotem, a doraźnie jakąś szybko rosnącą rośliną – np. gęsto posadzoną fasolą tyczkową.

pattaya
09-04-2009, 10:38
Najwięcej dźwięków pochłonie najcięższe ogrodzenie.
Czyli w Twoim przypadku mur z cegieł.
Plus roślinność.
Ale niskich dźwięków i tak to nie zatrzyma

edde
09-04-2009, 14:30
a czy na takie ciężkie i jak rozumiem wysokie ogrodzenie nie trzeba przypadkiem pozwolenia? i czy Ci je wydadzą?

Maxximilian
09-04-2009, 16:25
W przypadku ogrodzenia od frontu, zawsze trzeba złożyć zawiadomienie do urzędu miasta w moim przypadku, odczekać miesiąc i można budować. Nie powinno być problemu.

A jak pozbyć się niskich dźwięków - może lepiej i taniej byłoby zbudować zwykle ogrodzenie ażurowe obsadzić je roślinnością a od zewnątrz wstawić panel dźwiękochłonny?

edde
09-04-2009, 19:45
mi się kiedyś obiło o uszy że ogrodzenie zwykłe takie na zgłoszenie może być do określonej wysokości (2m?) i ażurowe nie pełne, ale nie wiem sam ile w tym prawdy

kowalio
09-04-2009, 23:55
lite ogrodzenie od drogi 2,20 od sąsiada 2,50. Do tego możesz dać wyższe jakieś ażurowe wstawki np drewniane i nikt się już nie doczepi aby tylko lity mur nie był wyżej. Od drogi musisz złosić. Z cegieł to lepiej nie stawiać, betonity najpewniejsze.

MCB
10-04-2009, 06:44
Zobacz co na ten temat jest zapisane w PZP.
U mnie np. ogrodzenie musi być ażurowe z otworami dla zwierzyny :)

MCB

Maxximilian
11-04-2009, 07:24
Zobacz co na ten temat jest zapisane w PZP.
U mnie np. ogrodzenie musi być ażurowe z otworami dla zwierzyny :)

MCB

Chodzi o Katowice - zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie i w dalszej okolicy jest kilkanaście murów litych na wysokość 180 bez góry ażurowej. A jeden taki fajny widziałem - metalowa konstrukcja jakby z drutu nierdzewnego w kształcie ... no muru 180 wysokości - grubość to nie wiem, szerokosć kilka metrów - wypełniona otoczakami średnicy kilkunastu do dwudziestu kilku centymetrów. Wyszło super.

renja
11-08-2009, 14:59
witam.....również jestem zainteresowana skuteczną osłoną przed hałasem...
czy murek na wysokości 180 plus roślinki wystarczy? jaka grubośc muru winna byc ? szukam koncepcji... może jakieś zdjęcia? dopiero zaczynam się rozglądac w tej materii...

witu102
11-08-2009, 15:12
moim zdaniem roślinność wysoka(thuje gęste lub inne) bo wysoki płot owszem część fali odbije w stronę ulicy, za to część która przejdzie (bo przejdzie nie ma siły) będzie miała idealne warunki do rezonansu między płotem a ścianą domu...podobne efekty dzieją się w przypadku stawiania wszechobecnych ekranów..ludzie na parterze mają cicho, ale już od 2 piętra jest 5x gorzej niż bez ekranu...

wingerman
11-08-2009, 15:48
W Łodzi na ul. Rzgowskiej zdaje sie ze 211 jest statoil i jak dobrze pamietam maja tam takie cosik takiego ale naturalnego.
Jest to konstrukcja z siatka o oczkach okolo 2-3 com (jesli dobrze pamietam) u podstawy szersza na gorze wezsza np.05m i w to wsypana jest ziemia a w niej rosna sobie roslinki. Ukorzenienie i siatka trzymaja ziemie w ryzach a jakby zastosowac jakies roslinki niskopienne czy niepienne wcale ( nie znam sie na nich) np. cos co dobrze rosnie na skalniakach to zalatwiloby sorawe na amen. Nie dosc ze dzwiekochlonne to jeszcze ladnie wygladajace.
Moze ktos z Łodzi moglby podjechac tam i pstryknac kilka fotek ;)

gosciu01
11-08-2009, 15:55
Mam podobny problem w starym domu. Blisko tory kolejowe.

Nie napisałeś też co znaczy "okresowo" - miesiąc rok, pięć lat, 50 lat ?
Ile masz miejsca ?

Dotychczas posadziłem wierzby, rosną bardzo szybko ( jak na drzewa ) i znakomicie swoją gęstą koroną tłumią dźwięki. Wada - raz na dwa-trzy lata trzeba solidnie przyciąć gałęzie, a co roku te witki nożycami elektrycznymi ( 15-20 minut pracy ).
Bliżej domu świerki i inne ( niższe ) iglaki.
Pomiędzy świerkami i wierzbami planuje mur z cegły wysoki na ok. 2 m.
( obecnie siatka ). Ponadto siatkę ( w przyszłości mur ) obrasta winnalatorośl, rośnie bardzo szybko i zarasta aż za nadto, dając sobie radę w cieniu wierzb i świerków. Ponadto przednie wino powstaje przy okazji :P

Po ok. 5 latach ( niestety nic natychmiast nie urośnie ), różnica jest niesamowita. Owszem siedząc w ogrodzie nie da się niezauważyć jadącego pociągu, ale zimą przy zamkniętych oknach owszem.

Bardziej słychać jak nadjeżdza z daleka niż jak jest naprzeciw domu, namawiam sąsiadów, aby u siebie sadzili drzewka jak ja. Jeden posadził, ale drugiemu nie bardzo chyba zależy :-?