PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga budowlana a ulga remontowa?



agnikkrol
25-11-2003, 13:13
Odnośnie zbliżającego sie końca roku 2003 mam pytanie co do ulgi remontowej.Zaczełam budowe w tym roku więc już niestety nie załapałam się na ulgę budowlaną więc może mogę skorzystać chociaż z ulgi remontowej? Tylko od jakiego etapu zaczyna sie remont a kończy budowa????Czy np. okna już mogę zaliczyć do remontu ? czy może muszę mieć oddany budynek do użytku żeby cokolwiek odliczyć??? Bardzo prosze o jakieś informację w związku z topniejącymi funduszami budowlanymi jest to dla mnie bardzo ważne.

Wowka
25-11-2003, 13:43
agnikkrol- wykładnia logiczna. Remontować możesz to co już wybudowałeś. W tej chwili TYLKO BUDUJESZ. Jeśli coś jest źle zrobione to nie remontujesz tego ale POPRAWIASZ

Pełna nazwa ulgi brzmi - Wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej
Odpowiedz więc sobie, czy status prawny Twojego budowanego domu odpowiada zacytowanej definicji?

By wykorzystać ulgę na wykończenie budynku mieszkalnego możesz rzeczywiście skorzystać z limitu ulgi remontowej. Ale może to nastąpić pod warunkiem, że ten budynek (przynajmniej częściowo) zostanie oddany do użytku. I uzyskasz w związku z tym tytuł prawny do lokalu (nie budowy!!!). W tej chwili masz tylko akt własności gruntu i pozwolenie na budowę.

Rozumiem Twoja sytuację finansową ale dla fiskusa jest ona bez znaczenia

25-11-2003, 13:50
Mówiąc prościej oddajesz dom do użytku (wszystkie stempelki i papierki) np. 31.07.2004 i .... 1 sierpnia już możesz zaczynać remont domu.

JerryCool
25-11-2003, 14:04
Z tego co mi świta to, żeby skorzystać z ulgi remontowej w roku 2004 i 2005 musi się oddać budynek do użytkowania przed 1 stycznia 2004r. ponieważ w początkiem roku ulga remontowa zostaje zlikwidowana. Tylko wtedy można odliczać w ramach ulgi remontowej na zasadzie "praw nabytych".

kodi_gdynia
25-11-2003, 14:05
No tak właśnie się zastanawiam, bo:
oddałem do do użytku, mam meldunek czyli zakończyłem budowę. Pozostaje mi jeszcze parę rzeczy do zrobienia i chętnie bym załapał się na ulgę remontową, bo ulgę budowalną mam juz z głowy.
Czy chcą móc korzystać z ulgi remontowej muszę jeszcze w tym roku poczynić jakieś zakupy, czy mogę w roku 2004.

Pozdrawiam

Wowka
25-11-2003, 14:08
kodi - możesz ponieśc wydatki w każdym dowolnie wybranym przez Ciebie terminie do dnia 31.12.05

kodi_gdynia
25-11-2003, 14:19
Dzięki Wowka. No to sympatycznie. Muszę tylko pomyśleć czy dane materiały można odliczyć, ale to już zmartwienie na przysżły rok.

Pozdrawiam

Przekorek
26-11-2003, 14:40
Kontynuowalem wplaty na Kase Mieszk z lat poprzednich i wplacilem w 2003 roku 6,000 Pln. Potem wydalem 250.000 na budowe. Czy moge sobie odpisac 19% wydatkow (oczywiscie w limicie ulgi budowlanej), czy powinienem byl najpierw wplacic to hurtem na kase i odliczyc 30%?. Innymi slowy, czy rozpoczecie w 1999 roku oszczedzania w Kasie, a budowy w 2003 uprawnia mnie do rozliczen Ulgi Budowlanej, czy tylko Ulgi Kasowej?

Marbo
05-12-2003, 11:35
Wowka,
czy zwrot "zajmowanego..." oznacza, że muszę być zameldowana w remontowanym/modernizowanym budynku?

Wowka
05-12-2003, 11:47
Marbo - zameldowanie nie ma nic do rzeczy. Musisz mieć po prostu tytuł prawny do lokalu. Np. mieszkasz w Trzebinii a otrzymałaś w spadku po babci stryja ciotecznego brata szwagra swojej koleżanki w Suwałkach. I mieszkając w Trzebini remonujesz mieszkanie/dom w tych to właśnie Suwałkach. Wszystko prawnie jest OK

Marbo
05-12-2003, 12:54
Wowka, dzięki za odpowiedź.