PDA

Zobacz pełną wersję : Buderus logamax plus GB022 czy GB152



Szef23
13-04-2009, 08:54
Nadszedł czas wykończenia kotłowni i znów w mojej glowie pojawily sie rozterki i pytania :/

Dom 200m2 dla 4 osob Zapotrzebowanie na CO 6,5 kW

Na poczatku byłem przekonany do zakupu Viessmanna 200w niestety ceny sie troche zmieniły , budzet troche uszczuplil i wyszedl z tego Buderus

W jego ofercie znajduja sie dwa kotły kondensacyjne wiszace 6-24kW logamax plus GB022 i GB152 z turbo boostem na CWU do 28kW Roznica w cenie miedzy tymi modelami to teoretycznie okolo 1500zl
Do tego ma byc Sterownik RC35 z pogodowka , czujnikiem temp wew,czujnikiem temp CWU ,modułem solarnym SM10 , zasobnikiem Logalux SM300w i solarami prózniowymi Vaciosol 3x po 6 rur = 3,84m2 z automatyka Logasol KS0105

Byc moze ktos zna te dwa kotły i podpowie mi czy jest sens dopłacac pieniazki do tego wyzszego modelu ??
Przejzalem ich DTR-ki i oto jakie roznice odkryłem :

.....................GB152........................ .........................GB022

Sprawność.......108%............................ ........................107%
wymiennik....rura uzebrowana SpirAL...........................rura uzebrowana AL
pompka...........bezstopniowa elektroniczna.......................1 stopniowa......
zawor 3 drogowy...........jest............................ .................brak silownika
naczynie wzb.................12l........................... ......................7,5l.......
zawor bezp...................jest....................... .........................jest........
zawor nap i spust...........jest.............................. ..................jest.......
aut.odpowietrznik..........jest................... ..............................jest...........
.................mieszanie gazu kombiVent..........wentylator i zwezka Venturuego
....................automat palnikowy UBA............................................... .....
...........manometr wody grzewczej......................................... ................
................zawor przelewowy........................................ ........................
pobor mocy ............116W/58W......................................110W/88W....
znam/czesciowa

Co sadzicie ??? Do tego nizszego modelu trzeba bedzie dokupic mechanizm zaworu 3 drogowego - 275 zl


Mam jeszcze pytanie odnosnie naczynia przeponowego Flexcon solar w instalacji solarnej
Jaka wielkosc wybrac ??

Pojemnosc wodna 3 solarow to 3l ,przeplyw 1,4l/min do tego 6m rury fi 18
Czy pompa o wys podnoszenia 4m wystarczy do tego ukladu solarnego ??

RAPczyn
14-04-2009, 08:49
Moim zdaniem oba kotły mają zdecydowanie za dużą moc,
lepszym rozwiązanie będzie kocioł o mocy od ~2 do ~10kW.

Wielkość naczynia wzbiorczo przeponowego oraz pompę do instalacji solarnej powinien dobrać instalator. Rury Cu18 też będą za duże, spokojnie wystarczą Cu12.

Ps. Kolektor Vaciosol to wyrób OEM Ritter Solar/Paradigma, jest to starszy technologicznie model obecnego kolektora oferowanego przez
Paradigmę.

Szef23
14-04-2009, 15:51
Faktycznie

Kotly sa troche przewymiarowane ale w koncu maja modulacje mocy palnika do 5,7kW
Wentylacja w domu to grawitacja wiec trudno wyliczyc tu rzeczywiste zapotrzebowanie na moc obiektu, a raczej straty na tejze wentylacji
W jednych programach zapotrzebowanie wychodzi 6kW a w innych 10kW a wiadomo ze czym na dworzu zimniej tym grawitacja mocniej ciagnie :/

Przejzalem DTR-ki i rurki do Solar powinny byc fi12 w miedzi badz fi15 twintube ze stali szlachetnej

Co do doboru naczynia i pompki od solar to nie chce polegac jedynie na wiedzy instalatora bo wiem z autopsji czym to sie czesto konczy :/

Z solarami paradigm sie zapoznam Chodzi ci o model CPC Allstar czy CPC Star azzurro????
Ciekawe jaka miedzy nimi bedzie roznica w cenie Moze masz orientacje ?/

Chyba jednak wybiore ten kociol z bezstopniowa pompka

Mam jeszcze jedno pytanie
Warto inwestowac w zasobnik biwalentny z syfonem zamiast dwoch wezownic ??

mariankossy
15-04-2009, 07:46
Te buderusy są archaiczne technika końca lat 90-tych, :o

RAPczyn
15-04-2009, 08:58
Sposób doboru naczynia wzbiorczo przeponowego powinien być również w DTR. Jeśli nie ma to:

http://www.duel.com.pl/paradigma/DNWP.jpg

Google "cennik paradigma" (http://www.google.pl/search?q=cennik+paradigma&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a)

Co do zbiornika, przy AquaSystemie można wykorzystać zbiornik c.w.u. z jedną wężownicą.

Szef23
15-04-2009, 20:42
Te buderusy są archaiczne technika końca lat 90-tych, :o

Chodzi ci o solary czy kotly ??Na jakiej podstawie tak sadzisz ??
Sprawnosci maja niemal identyczne 107%,108% i 109% dla viessmanna 200w

RAPczyn
wielkie dzieki W dtr-ce buderusa tez byl ten wzor ale brak bylo wyjasnienia i przykladu obliczeniowego :-?

Wyszlo mi 30l dla 3 kolektoroc cpc6 wedlug wyliczen paradigm
..............20l................................. ......................reflex
..............20l .................................................. ....buderus :o :o

Badz madry i pisz wiersze Ktore brac ??

mariankossy
16-04-2009, 07:59
Buderus ( grupia BOSCH ) robi dobre kotły olejowe i to jego produkty flagowe, natomiast gazowce są tanie i robione .......... :lol: :lol:
Z historii - dla Buderusa
"1992 r.....rozwoj i sprzedaż opracowanego dla niemieckiego rynku naściennego kotła kondensacyjnego GB 102 W jako rezultat umowy z holenderską grupą Nefit w Deventer."

W grupie BOSCHa to Junkers ma specjalizacje w kotłach gazowych.

RAPczyn
16-04-2009, 11:00
Chodzi ci o solary czy kotly ??Na jakiej podstawie tak sadzisz ??
Sprawnosci maja niemal identyczne 107%,108% i 109% dla viessmanna 200w

RAPczyn
wielkie dzieki W dtr-ce buderusa tez byl ten wzor ale brak bylo wyjasnienia i przykladu obliczeniowego :-?

Wyszlo mi 30l dla 3 kolektoroc cpc6 wedlug wyliczen paradigm
..............20l................................. ......................reflex
..............20l .................................................. ....buderus :o :o

Badz madry i pisz wiersze Ktore brac ??

Dla porównania:

http://www.duel.com.pl/paradigma/ModulaIIspr.jpg

Naczynie wzbiorczo-przeponowe - jeśli warunki pozwalają to darowałbym sobie układ glikolowy (droższe naczynie w-p) i poszedł w AquaSystem - mniejsze koszty inwestycyjne (naczynie w-p te samo co do c.o.) i utrzymania.

Szef23
16-04-2009, 15:24
No to teraz mnie zasmuciliscie bo juz zamowilem cala kotlownie Buderusa :evil: :evil: :evil: