PDA

Zobacz pełną wersję : co oznacza określenie " ...... mineralny"?



karolek191
13-04-2009, 08:59
Zastanawia mnie jedna rzecz. A mianowicie co oznacza określenie np. " tynk mineralny", "masy mineralne" itp.
Wiem , że jeśli słyszę określenie tynk mineralny to oznacza to, że jest to sucha mieszanka do zarobienia z wodą, Ale czy zawsze?

czy określenie "tynk mineralny" oznacza, że dany wyrób składa się z produktów naturalnych?
Czy zawsze tynk mineralny jest suchą mieszanką, którą zarabia się z wodą? czy może być już gotową przygotowaną masą gotową odraz do użycia?

Co jest głównym wyznacznikiem wyrobów mineralnych?

Wiem, że pytanie może się wydawać nieco mętne, ale jeśli ktoś posiada taka wiedzę to będę wdzięczny jeśli się ją podzieli.

mysza223
13-04-2009, 09:28
Określenie mineralny określa mieszankę składników naturalnych - czyli krzemionek, cementu czy też gipsów ogólnie żecz biorąc wszystkiego naturalnego. Tynki mineralne przeważnie są mieszane na sucho i pakowane w worki - masy szpachlowe mogą być gotowe ale też i nie muszą.

Kris2222
13-04-2009, 09:32
są też tynki mineralne gotowe w wiaderkach , ale to sie na zamówienie kupuje , wybierasz kolor i uziarnienie a producent ci namiesza do wiaderek gotową zaprawę , termin zużycia to 6 miesięcy , plus takiej gotowej masy to niezmienność odcienia w wszystkich wiaderkach , minus to strasznie to drogie
wiaderko 25kg (4-5m2) to koszt około 180-200zł

adam_mk
13-04-2009, 09:39
mineralny (tynk) - zrobiony z minerałów.
Minerał to po ludzku mówiąc - kamień, skała, bambulec pospolity (mielony) klejony lepiszczem typu gips czy cement.

W opakowaniach gotowych "do spożycia" się go nie dostarcza, bo woda, której trzeba dodać, uruchamia w tej mieszaninie reakcję wiązania.
Reakcja ta trwa określony czas i w efekcie dostajesz sztuczny kamień (o różnej twardości w zależności od składu i lepiszcza).
Pozdrawiam Adam M.

pattaya
13-04-2009, 18:36
Wszystkie tynki są mineralne :D

adam_mk
14-04-2009, 19:57
:lol: :lol: :lol:
NIE!
Było też i tu o kompozytowych, zawierających woski.
Takie kapsułki. Chodziło o wielką pojemność cieplną i stabilizowanie temperatury wnętrz przemianą fazową....

Adam M.

pattaya
14-04-2009, 22:24
Możliwe.
Ale sprawdzałem skład różnych tynków i wszędzie była pozycja typu "wypełniacz mineralny" albo "pył marmurowy" itp.
Czyli w zasadzie wszystkie lub większość to tynki mineralne+dodatki

adam_mk
14-04-2009, 22:41
Zgódźmy się więc na "znakomitą większość tynków" - że mineralne...
:lol:
Adam M.

pattaya
15-04-2009, 09:08
No doooooooooooobra.... :lol:

Rom-Kon
15-04-2009, 09:26
:lol: :lol: :lol:
NIE!
Było też i tu o kompozytowych, zawierających woski.
Takie kapsułki. Chodziło o wielką pojemność cieplną i stabilizowanie temperatury wnętrz przemianą fazową....

Adam M.
Oh Dzizus! O tym nie pomyślałem... bufor ciepła na ścianie... typowy woskowiec... no no ale zacofany jestem... :wink: