PDA

Zobacz pełną wersję : Zniesienie współwłasności a ustawa o kształt. ustroju roln.



ml
25-11-2003, 19:17
Witam. Jestem współwłaścicielem pewnej działki (działka rolna zabudowana B R) o pow. 0,75ha w udziale 1/3. Po kilku latach udało mi się porozumieć z pozostałymi współwłaścicielami i podzielić geodezyjnie działkę na 3 części (Mnie przypadł w udziale sam grunt, pozostałym współwłaścicielom także domu i budynek gospodarczy w odp. proporcjach, udziały w pow. gruntu zostały zachowane).
Po zakończeniu prac geodezyjnych i ogłoszeniu decyzji w starostwie udałem się do kancelarii notarialnej i okazało się, że w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego muszę powiadomić o tym fakcie AWRSP (obecnie chyba ANR), która może "odkupić" ode mnie działkę po zniesieniu współwłasności.
Jak wnioskuję chodzi o art. 4 ustawy (Dz.U. z 2003 r. Nr 64, poz. 592)
Nie jestem prawnikiem, ale to chyba jakiś absurd?
Czy naprawdę jeśli Agencja wyrazi taką chęć będę zmuszony do sprzedaży działki?

ml
08-12-2003, 08:59
Czy na prawdę nikt z Sznownych Forumowiczów nie zetknął się z takim przypadkiem?

pyrka
08-12-2003, 19:01
Nie wiem po co szedłeś do notariusza. Agencja ma prawo pierwokupu w przypadku, gdy właściciel będzie nieruchomość rolną sprzedawać nierolnikowi. Rolnikiem indywidualnym jest osoba fizyczna, która ma wykształcenie rolnicze zasadnicze albo średnie lub wyższe jakiekolwiek albo staż pracy w prowadzeniu gosp. roln., tylko nie pamiętam dokładnie ile lat, 3 a może 5 ?

pyrka
08-12-2003, 19:06
Zniesienie współwłasności to nie jest sprzedaż. Poza tym taniej jest złożyć zgodny wniosek stron do sądu i znieść współwłasność w postępowaniu nieprocesowym za drbną opłatą. Notariusze to zdziercy.

ml
09-12-2003, 22:22
Wielkie dzięki. Spróbuję w sądzie. Ale wątpliwości pozostają. Jak opisałem, ani niczego nie sprzedaję, ani nie kupuję. Nieruchomość jest rolna, ja nie jestem rolnikiem, a ustawa mówi co następuje:
(Art. 4. pkt. 1.) "Jeżeli przeniesienie własności nieruchomości rolnej następuje w wyniku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży, Agencja, działająca na rzecz Skarbu Państwa, może złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej."

Niewątpliwie zniesienie współwłasności jest formą przeniesienia własności i artykuł ten ma tu zastosowanie. Mam już takie informacje z dwóch źródeł :-( Ale ciągle mam nadzieję jakoś ugryźć ten problem.

10-12-2003, 07:53
Zniesienie współwłasności nie jest formą przeniesienia własności. Tym jest sprzedaż ,darowizna, nabycie spadku. Ty nie przenosisz czyjejś własności na siebie, ale oddzielasz swoją od pozostałych. Prawo pierwokupu ,jak sama nazwa wskazuje, dotyczy pierwszeństwa w zakupie ziemi przy zmianie jej właściciela. Ty już jesteś właścicielem, więc nikt Ci tego nie zabierze. Przeniesienie własności ziemi byłoby wtedy, gdybyś swój udział w nieruchomości sprzedał lub darował komuś innemu, spisał akt notarialny o tej treści. Jeśli nabywca nie spełniałby wymagań stawianym rolnikom indywidualnym, wtedy Agencja może (nie musi) skorzystać z prawa pierwokupu. pyrka

ania
19-04-2004, 15:15
Wydaje mi się , że nie masz racji.
Prócz prawa pierwokupu ustawa mówi również o prawie wykupu. Umożliwia ono Agencji nabycie nieruchomości rolnej w wypadku umów przenoszących własność innych niż umowa sprzedaży. Postanowienie sądu o zniesieniu współwłasności jest chyba czymś takim?

Sympatyczka
24-04-2004, 18:55
Zgodnie z Kc. wyjście ze współwłasności może nastapić w dwojakim trybie. W drodze porozumienia współwłaścicieli, mającego charakter umowy znoszącej współwłasność i w drodze orzeczenia sądowego. Fizyczny podział lub wykup udziałów przez jednego ze współwłaścicieli jest w istocie umową o przeniesienie własności.
Pozdrawiam

pyrka
25-04-2004, 17:38
A jakie jest Twoje wykształcenie?

Sympatyczka
26-04-2004, 14:00
Wyzsze :P

MaPa
26-04-2004, 14:42
Czy jesteś spokrewniony z pozostałymi współwłaścicielami?