PDA

Zobacz pełną wersję : Nawadnienie - zraszacz i linia kroplujaca w jednej sekcji



Kris_1999
14-04-2009, 11:55
Witam, wlasnie czesc trawnika jest przerabiana na rabate, wiec jeden zraszacz staje sie zbedny (Pro-Spray Huntera) i chcialem w jego miejsce wstawic 6 m linii kroplujacej, kropliowniki co 40 cm. Macie doswiadczenie czy to bedzie dzialac? Teoretycznie bedzie, lini cisnienie nie bedzie robic roznicy (kroplowniki same sobie z tym daja rade) a i zabierze ona mniej wody niz dotychczasowy zraszacz, wiec powinno grac.

krzysztofh
14-04-2009, 12:54
Działać pewnie będzie, ale system nawadniania projektuje się zakładając kilka sekcji nie tylko z powodów wydajności źródła ale także ilości dostarczanej wody. Linie kroplujące programuje się dla znacznie dłuższych czasów niż zraszacze.
Często 15minut pracy zraszacza wystarcza, a dla linii kroplującej ustawia się pół godziny minimum.

paskud
14-04-2009, 18:24
Prawdopodobnie a raczej na pewno czas nawadniania dla linii będzie zbyt krótki, skutkiem czego jej wydajność będzie mówiąc oględnie mierna. Jeśli piszesz, że chcesz zainstalować tej linii aż 6(!) metrów to nie lepiej pomyśleć o kilku mikrozraszaczach..?

Kris_1999
15-04-2009, 10:42
Hej, nie pomyslałem o tym, ze rzeczywiscie czas pracy zraszaczy a linii to co innego... mam zagwozdke. ale chyba 6 metrow lini to nic specjalnego, odpowiadajac na jedno z pytań? przeciez na jednej sekcji ustawiasz dziesiatki metrow linii...

paskud
15-04-2009, 17:53
no właśnie dlatego zapytałem lekko ironicznie o to aż 6 metrów;) bo rabatka zdaje się ogromna.. jak już chcesz przerabiać tą sekcję to po prostu wepnij w przewód kilka mikrozraszaczy np takich: http://www.nawadnianie24.pl/szczegoly/3476/mikrozraszacz_90_l_h [link przykładowy co by mnie nikt nie posądzał o jakaś cichą propagandę]

Krupiarz
17-04-2009, 12:20
A ja mam takie pytanie (pewnie proste ;-)

Czy mikrozraszacze, tudzież kroplowniki można zasilać z linii kroplującej czy powinno się pod to projektować odrębne sekcje?
Jaka jest teoria i praktyka w tym zakresie?

Pozdrawiam

Kris_1999
17-04-2009, 14:34
A ja mam takie pytanie (pewnie proste ;-)

Czy mikrozraszacze, tudzież kroplowniki można zasilać z linii kroplującej czy powinno się pod to projektować odrębne sekcje?


jak przeczytasz powyzej, to nie bardzo, bowiem np. mikrozraszacze maja zupelnie inna wydajnosc jak linie kroplujace. Wlaczasz je na 20 minut a ni ena poltorej godziny...