PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament lany do gruntu czy "normalny" w szalunku



monikaa13
14-04-2009, 15:29
Na działce mamy glinę, twarda ale mokra, nic się nie obsypuje w razie czego.

Sąsiad zrobił wykop tylko na ławy. Tam dał geowłókninę i na to będzie lał beton, prosto do gruntu. Nie wiem czy sąsiad będzie w ogóle sciągał humus.

Nam architekt radzi zrobić normalnie w szalunkach, najlepiej pełny wykop. Mówi, że to o wiele lepiej.

Zastanawiamy się jaka jest różnica między takimi fundamentami. Czy ktoś doświadczony może coś doradzić.

Od początku wiedzieliśmy, że robimy pełny wykop ale teraz mamy wątpliwości. Czy glina to dobry materiał pod dom? Czy lepiej to usunąć i zasypać czymś lepszym? Mamy grunty klasy IVB.

pattaya
14-04-2009, 16:46
Lać w mokrą glinę można,nie wyciągnie wody z betonu jak np.piach.
Do jakiej głębokości macie glinę?

beton44
14-04-2009, 16:59
WKLEJAĆ ?

pati25
14-04-2009, 18:00
WKLEJAĆ ?
:D jasne :)

Deamos
14-04-2009, 18:26
Ja lalem w grunt, teren glinowaty, bez obsypywania, humus zdjety. Wychodzi duzo taniej i szybciej, nie ruszany grunt ma ta zalete, ze jest naturalnie ubity i przez to sztywny :)

monikaa13
14-04-2009, 18:33
Ja lalem w grunt, teren glinowaty, bez obsypywania, humus zdjety. Wychodzi duzo taniej i szybciej, nie ruszany grunt ma ta zalete, ze jest naturalnie ubity i przez to sztywny :)

No właśnie też tak myślimy ale nie wiemy czy dobrze. Architekt twierdzi, że glina jest za piaszczysta i za miękka, lepiej zdjąć, że wpije wodę itp. że lepszy w szalunkach.

Nam nie chodzi, żeby taniej tylko lepiej.

Gliny nie mamy dużo, dalej mamy piasek gliniasty i glinę piaszczystą :)

Przyznaję, że daliście mi do myślenia?!

beton44
14-04-2009, 18:52
Na działce mamy glinę, twarda ale mokra, nic się nie obsypuje w razie czego.

Sąsiad zrobił wykop tylko na ławy. Tam dał geowłókninę i na to będzie lał ibeton, prosto do gruntu. Nie wiem czy sąsiad będzie w ogóle sciągał humus.

Nam architekt radzi zrobić normalnie w szalunkach, najlepiej pełny wykop. Mówi, że to o wiele lepiej.

Zastanawiamy się jaka jest różnica między takim fundamentami. Czy ktoś doświadczony może coś doradzić.

Od początku wiedzieliśmy, że robimy pełny wykop ale teraz mamy wątpliwości. Czy glina to dobry materiał pod dom? Czy lepiej to usunąć i zasypać czymś lepszym? Mamy grunty klasy IVB.

Ad czerwone:
wg projektu zapewne trzeba tak zrobić:
http://images2.fotosik.pl/188/36341b77afd35325med.jpg

natomiast wersja sąsiada /bardzo popularna przyznaję/ to wlanie
betonu w wyryte w ziemi rowy o tym mniej więcej przekroju:
http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg

monikaa13
14-04-2009, 19:04
Na działce mamy glinę, twarda ale mokra, nic się nie obsypuje w razie czego.

Sąsiad zrobił wykop tylko na ławy. Tam dał geowłókninę i na to będzie lał ibeton, prosto do gruntu. Nie wiem czy sąsiad będzie w ogóle sciągał humus.

Nam architekt radzi zrobić normalnie w szalunkach, najlepiej pełny wykop. Mówi, że to o wiele lepiej.

Zastanawiamy się jaka jest różnica między takim fundamentami. Czy ktoś doświadczony może coś doradzić.

Od początku wiedzieliśmy, że robimy pełny wykop ale teraz mamy wątpliwości. Czy glina to dobry materiał pod dom? Czy lepiej to usunąć i zasypać czymś lepszym? Mamy grunty klasy IVB.

Ad czerwone:
wg projektu zapewne trzeba tak zrobić:
http://images2.fotosik.pl/188/36341b77afd35325med.jpg

natomiast wersja sąsiada /bardzo popularna przyznaję/ to wlanie
betonu w wyryte w ziemi rowy o tym mniej więcej przekroju:
http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg

Dzięki za rysunki ale nie o to mi chodziło :D Wiem jak to wygląda i czym to się różni "fizycznie" ale mnie interesuje co jest lepsze, bezpieczniejsze itp.

daggulka
14-04-2009, 21:03
WKLEJAĆ ?

kultowo :lol:

monikaa13
15-04-2009, 15:39
O co chodzi z tym wklejaniem?

dode
15-04-2009, 15:57
O co chodzi z tym wklejaniem?

o to, że średnio co jakieś 2 tyg. pojawia się nowy wątek z tym samym pytaniem"Szalować, czy lać do gruntu" do znudzenia..... już się nawet nikomu nie chce przypominać, ze istnieje tu coś takiego jak wyszukiwarka :-?
I wklejany jest wyżej zamieszczony rysunek :wink:

monikaa13
15-04-2009, 16:07
Aha rozumiem :)

Ja wiem, że jest wyszukiwarka i że jest mnóstwo takich wątków. Nawet niektóre czytałam :lol: ale każdy problem jest inny jak wiadomo. A rysunku nie trzeba było wklejać, bo ja rozumiem jaka jest różnica między tymi fundamentami ale pytam się, który jest poprostu lepszy. Jeżeli lany do gruntu jest tak dobry i przy tym o wiele tańszy to dlaczego tyle osób robi w szalunku.
To są pytania, które mnie nurtują.

q-bis
16-04-2009, 09:31
Aha rozumiem :)

Ja wiem, że jest wyszukiwarka i że jest mnóstwo takich wątków. Nawet niektóre czytałam :lol: ale każdy problem jest inny jak wiadomo. A rysunku nie trzeba było wklejać, bo ja rozumiem jaka jest różnica między tymi fundamentami ale pytam się, który jest poprostu lepszy. Jeżeli lany do gruntu jest tak dobry i przy tym o wiele tańszy to dlaczego tyle osób robi w szalunku.
To są pytania, które mnie nurtują.

Bo nie mogli zrobić do gruntu;
Bo nie wiedzieli że można;
Bo chcieli mieć równe; :D
Bo majster zawsze tak robi, a już robi 30 lat;
Bo instynktownie czuli że takie są lepsze;
Bo ....
Współczuje Tobie tych rozterek, co to będzie później... :wink:
Ale to i tak nic bo jednemu forumowiczowi to śnią się fugi i gres... popękany :D
Pozdrawiam i życzę udanych decyzji

monikaa13
16-04-2009, 09:33
Czyli co, mam rozumieć, że lany do gruntu jest tak samo dobry jak w szalunkach, tak?

A gres to mi się śni już od dawna ale z przerwami. Zależy co akurat mam w głowie.

q-bis
16-04-2009, 09:46
Czyli co, mam rozumieć, że lany do gruntu jest tak samo dobry jak w szalunkach, tak?

A gres to mi się śni już od dawna ale z przerwami. Zależy co akurat mam w głowie.

Moim zdaniem czyli inwestora, który dopiero raz w życiu był przy budowie fundamentów (przynajmniej jeśli chodzi o świadomość tego co się budowało), za to się naczytał na potęgę, to tak właśnie jest.
Oczywiście z zastrzeżeniem, że na wykonanie fundamentu do gruntu pozwalają warunki gruntowe, pogodowe i wykonane są poprawnie.

Marek30022
16-04-2009, 09:52
Czyli co, mam rozumieć, że lany do gruntu jest tak samo dobry jak w szalunkach, tak?

A gres to mi się śni już od dawna ale z przerwami. Zależy co akurat mam w głowie.

Jedyną zaletą lania betonu bezpośrednio w grunt jest to, że jest taniej. Dotyczy to także zdjęcia humusu, bo to trzeba zdjąć a później zasypać piaskiem.
Ja robiłem ławy w szalunkach po zdjęciu sporej warstwy gruntu spod domu (sam piasek do zasypania kosztował kilka tysięcy zł) ale wiem na czym stoi mój dom. Dodam jeszcze, że wiele osób strasznie się dziwiło co ja robię, przecież wystarczy wykopać rów i wlać beton.
Bardzo możliwe, że lanie betonu w grunt jest technologicznie dopuszczalne ale ja zrobiłem inaczej. Podobnie wykonałem pełne deskowanie dachu pod dachówkę, choć teoretycznie wystarczyłaby folia.

Przy laniu betonu bezpośrednio w grunt są różne pomysły na zabezpieczenie ścian wykopu. Jedni nic nie dają inni wykładają folią, znam też przypadek obłożenia ścian styropianem, itp.

monikaa13
16-04-2009, 15:33
No tak czyli jeden pisze tak, drugi inaczej i znów nic nie wiem :D

A co do dachu, to my też robimy pełne deskowanie pod dachówkę ale mamy dach dwuspadowy i czytałam, że wtedy poprostu tak się robi.

jaro'71
16-04-2009, 16:25
Lej w grunt i sie nie przejmaj :wink: Przecież grunt to też szalunek, tylko trochę większy. Pójdzie więcej betonu, ale przynajmniej beton dopasuje się do otaczającej rzeczywistości... I tak najważniejsze jest podłoże a nie ściany wykopu

monikaa13
16-04-2009, 18:20
No tak ale właśnie o to dostosowanie się betonu do gruntu budzi tu największe wątpliwości. Architekt twierdzi, że taki fundament jest mniej wytrzymały poprostu.
No i wody trochę pewnie też grunt wpije.

mmcpoz
16-04-2009, 21:56
... Architekt twierdzi, że taki fundament jest mniej wytrzymały poprostu. No i wody trochę pewnie też grunt wpije.

Architekt w tym przypadku nie ma racji, bo to, że ława fund. będzie miała nierówne powierzchnie ścian w niczym nie przeszkadza (nie mówię o wrażeniach estetycznych). Ważne jest zbrojenie i zachowanie wymiarów z projektu. Lanie betonu wprost do wykopu jest na pewno tańsze i jeśli warunki gruntowe na to pozwalają to właśnie tak bym zrobił.

17-04-2009, 10:34
... Lanie betonu wprost do wykopu jest na pewno tańsze i jeśli warunki gruntowe na to pozwalają to właśnie tak bym zrobił.
tańsze i lepsze
dlatego, ze beton wylany "na raz" to monolit
natomiast w fundamencie murowanym najsłabszym ogniwem jest zaprawa
a wiadomo ze cały element jest tak mocny jak jego nasłabsze ogniwo ...

Marek30022
17-04-2009, 11:04
... Lanie betonu wprost do wykopu jest na pewno tańsze i jeśli warunki gruntowe na to pozwalają to właśnie tak bym zrobił.
tańsze i lepsze
dlatego, ze beton wylany "na raz" to monolit
natomiast w fundamencie murowanym najsłabszym ogniwem jest zaprawa
a wiadomo ze cały element jest tak mocny jak jego nasłabsze ogniwo ...

To jest właśnie przykład przekonywania siebie i innych do słuszności jedynie słusznych własnych rozwiązań.
Po pierwsze mówimy o ławach a nie o fundamencie. Zwykle ci co leją beton bezpośrednio do gruntu, leją go do jego poziomu. Pózniej jest niewysoka ściana fundamentowa z bloczków a na niej dopiero ściany.

Nie oczekuj na tym forum jednoznacznych rad. Zasięgnij raczej opinii u 2-3 fachowców budowlańców czy architektów. Pomiń też opinie tzw ekip budowlanych, które chcą wybudować, tanio i szybko. Archtekt, kierownik budowy czy też inspektor nadzoru to są właściwi ludzie do wyboru rozwiązań technologicznych. Zapytaj ich jak by robili gdyby dom budowali dla siebie.

Renata27
17-04-2009, 12:54
Zapraszam do mojego dzienniczka, tam jest kilka zdjęć z lania betonu bezpośrednio do gruntu. Do dziś wszystko stoi, nie ma żadnych zmian, pęknięć ani innych "takich tam". Poza tym mogę pokazać dom rodziców budowany X lat wstecz tą samą metodą (tzn. beton bezpośrednio do gruntu) i zapewne jest on trwalszy niż niejeden wybudowany później i z szalowanymi fundamentami. Moim zdaniem (ale także nie tylko moim) sami budowlańcy wprowadzili szalowanie fundamentów niejednokrotnie dla własnej wygody.

Marek30022
17-04-2009, 13:34
Zapraszam do mojego dzienniczka, tam jest kilka zdjęć z lania betonu bezpośrednio do gruntu. Do dziś wszystko stoi, nie ma żadnych zmian, pęknięć ani innych "takich tam". Poza tym mogę pokazać dom rodziców budowany X lat wstecz tą samą metodą (tzn. beton bezpośrednio do gruntu) i zapewne jest on trwalszy niż niejeden wybudowany później i z szalowanymi fundamentami. Moim zdaniem (ale także nie tylko moim) sami budowlańcy wprowadzili szalowanie fundamentów niejednokrotnie dla własnej wygody.

Na wstępie jeszcze raz zaznaczę, że nie wiem która metoda jest poprawniejsza technologicznie bo się na tym po prostu nie znam a nie chcę wymyślać argumentów typu, że już stoi 20 lat i nic się nie dzieje bo to żaden argument. Jednocześnie wydaje mi się, że technologia lania betonu bezpośrednio do gruntu raczej ułatwia pracę niż utrudnia. Dla budowlańców to ta właśnie metoda jest wygodniejsza co oczywiście nie przesądza tego, że nie jest poprawna technologicznie. Zawsze pozostaje jeszcze sposób wykonania. Może jeśli grunt nie jest zwarty należy dać trochę szerszą ławę, może trzeba wykop czymś wyłożyć aby nie dopuścić do mieszania się betonu z ziemią.

Aedifico
17-04-2009, 14:40
Po pierwsze mówimy o ławach a nie o fundamencie.

No tak ława to nie fundament :D

monikaa13
17-04-2009, 14:53
Budowlańcy chcą mieć cały, pełny wykop, tak poprostu robią.
Architekt twierdzi, że krzywa ława jest mniej wytrzymała niż prosta, co w sumie nawet ma sens. Mówi też, że ława odda wodę.
Sąsiad leje w grunt, tzn. pewnie już wlał, trzeba się wybrać na działkę zobaczyć :)
Kierownika budowy jeszcze nie ma, jak będzie zapytam :)

Sami zastanawiamy się czy można zrobić tak, że trochę wlać w grunt, a resztę ławy w szalunek. Poprostu i tak musimy zniwelować teren więc tak u nas by było najprosciej.

beton44
18-04-2009, 06:47
Zapraszam do mojego dzienniczka, tam jest kilka zdjęć z lania betonu bezpośrednio do gruntu. Do dziś wszystko stoi, nie ma żadnych zmian, pęknięć ani innych "takich tam". Poza tym mogę pokazać dom rodziców budowany X lat wstecz tą samą metodą (tzn. beton bezpośrednio do gruntu) i zapewne jest on trwalszy niż niejeden wybudowany później i z szalowanymi fundamentami. Moim zdaniem (ale także nie tylko moim) sami budowlańcy wprowadzili szalowanie fundamentów niejednokrotnie dla własnej wygody.

ad czerwone. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

wtorrekwtorrek
29-05-2011, 18:58
Można lać do gruntu. Jeżeli jest to dom bez podpiwniczenia to ławy w takim przypadku są bez potrzeby, należy wykopać fundament poniżej poziomu przemarzania czyli od 80 do 140 cm w zależności od części kraju, w której będzie stać dom potem należy wyłożyć wykop folią min. 0,02mm ( folia po to żeby odizolować grunt od betonu wylewanego do rowu przez co nie straci na wytrzymałości ). Następny krok to podkładki pod zbrojenie np. cegły ( chodzi o to, aby zbrojenie było odizolowane szczelnie i nie korodowało ), następnie układamy zbrojenie i lejemy beton. Odradzam wybieranie gruntu potem dosypywanie i ubijanie, żeby nie wiem jak ubić grunt to i tak za mało żeby postawić na nim dom ważący nawet 100 ton. Grunt rodzimy jest najtrwalszy.

brunet wieczorową
31-05-2011, 17:44
(...) Następny krok to podkładki pod zbrojenie np. cegły ( chodzi o to, aby zbrojenie było odizolowane szczelnie i nie korodowało ), (...)

Cegły zdecydowanie nie. Cegła może zgnić, przepuścić wodę, nie wiadomo co może się jeszcze z nią stać. Podkładki najlepiej betonowe (można takie kupić).

puras
02-06-2011, 20:38
Jeśli chodzi o fundament zalewany bezpośrednio w gruncie trzeba zwrócić szczególną uwagę na zbrojenie, by miało otulinę co najmniej 7,5 cm od gruntu, jeśli jest chudziak 5cm (chyba;) ) . Ale jest pewna sprawa, konstruktor obliczając nośność ławy określa jej kształt i wymiary, dlatego fundamenty są szalowane a nie zalewane w ziemi gdzie formą były by mniej lub bardziej zdeformowane.

greyzone
08-06-2011, 11:11
Mam ławy lane w gruncie. Wierzchnia warstwa została zdjęta do żółtka. Tam gdzie było trzeba pod szalować jest pod szalowane(koparka wybrała niezbyt równo grunt). Wszystko zależy jaki jest grunt w miejscu posadowienia. W jakiej porze roku jest ława wylewana. Ja w suchym piachu bym nie lał bo taka ława ma mała wytrzymałość. Foli też bym nie wykładał w wykopie bo jak pęknie to lawa będzie cały czas stała w wodzie która nie będzie miała ujścia.
Piszesz, że masz glinę - glina jest nieprzepuszczalna. Lej więc w wykop bez szalowania -zaoszczędzone pieniądze włóż w lepszy materiał na budowę.

smigloxxx
09-06-2011, 20:04
Jako wykonawca robię w szalunkach


plusy
podczas wibrowania betonu wibratorem do betonu nic się nie dostaje do wykopu nie możliwe według mnie przy opcji bez szalunku ci co tak robili będą się kłócić bo nie widzieli co jest pod betonem po za wibrowaniu beton jest mocniejszy i nie ma pęcherzyków powietrza a co za tym idzie dziur wewnątrz betonu

Izolacja pozioma leży na równej ściągniętej powierzchni
izolacja pionowa jest możliwa do wykonania na ławie
Firmy które produkują izolację Icopal i Izohan na schematach maja ławy równe czyli w szalunkach
murowanie jest łatwiejsze i nie dochodzi do skosów ( ławy są wypoziomowane)
estetyka pracy jest zupełnie inna i to jest duży plus

Minusy
trzeba zrobić wykop po min 2 metry w punktach skrajnych koszt wykopu jeśli się nadaje ziemię możecie w dużej części wykorzystać
Neutralne
Deski potrzeba ich troszkę około 3 m3 na 50 metrów bierzących ław deski są wykorzystywane w całości do szalowania i podpierania



Dla wykonawcy
łatwiej jest murować
więcej musi się napracować zbicie szalunków i ich montaż ci co kopią dołki nie narobią się tyle
Podsumowując zalewanie do wykopu jest pójściem na skróty i dla wykonawcy jak i inwestora zbędna oszczędność za którą płaci tylko inwestor :) zastanówcie się czemu szaluje się ławy pod piwnicami ( bo są mocniejsze )

wanker
12-06-2011, 01:58
tam gdzie pisze ewentualnie beton (chudziak) - to wielka pomylka, tam musi byc beton :( przy takim wykonaniu fundamentow

wanker
12-06-2011, 02:04
architekt to nie inzynier, nie rozumie procesow zachodzoaczych w gruncie i oblicza wytrzymalosci.

marika77
19-10-2011, 23:03
Mnie jeden z potencjalnych wykonawców także namawia na lanie ław w grunt a potem na takiej ławie murować ściane fundamentowa z bloczka. Z tego co czytam nie ma to większego znaczenia dla wytrzymalości fundamentów. Estetyka ław zakopanych w ziemi w ogóle mnie nie interesuje bo w domu będą ciekawsze rzeczy do oglądania niż równośc ław. tyle tylko, że wszędzie gdzie czytam o ławach lanych w grunt to się pisze, o gruntach gliniastych. U mnie na poziomie gdzie będzie ława sa piaski, ponoć wilgotne (tak wyczytałam z badań geotechnicznych) ale piaski. Czy w taki piaskowy grunt też można lać ławy do ziemi czy raczej ławy jak leje się w grunty tylko zwarte, gliniaste?

dziennikBudowy
20-10-2011, 14:28
Lanie betonu wprost do wykopu jest na pewno tańsze i jeśli warunki gruntowe na to pozwalają to właśnie tak bym zrobił.

Nie bardzo rozumiem gdzie tu oszczędność (chodzi o szalunki?) skoro ktoś wcześniej pisał, że na tego typu fundament idzie więcej betonu?

krislord
21-10-2011, 10:05
Przy lanych ławach bezpośrednio w grunt jak zachowuje się odpowiedni poziom? aby później murowanie bloczków nie było utrudnione. Górną warstwę sie szaluje czy jak?

PS. Jeśli chciałbym wykonać płyte fundamentową (nie Lagalet) to juz na etapie jej zalewani musze ukladac ogrzewanie podlogowe (chcialbym je miec tylko pod lazienka i salonem) czy mozna robic to dopiero pozniej? wtedy byloby: plyta(posadzka betonowa) styropian(??), folia, ogrzewanie, jastrych, plytki/panele. Czy dobrze?

fenix2
27-10-2011, 13:00
Przy lanych ławach bezpośrednio w grunt jak zachowuje się odpowiedni poziom? aby później murowanie bloczków nie było utrudnione. Górną warstwę sie szaluje czy jak?


Zajrzyj do mojego dziennika.

darroo
30-10-2011, 11:48
Nie wiem czy pomogę ale, osobiście borykaliśmy się wiosną tego roku z wykonaniem ławy pod dom mojego szwagra który wcześniej nie zrobił badania gruntu. Co się okazało 0,5 m pod ziemią był tylko piach przeplatany cieniutkimi paskami gliny ,pojawił się nie lada problem, wszystko się obsypywało, pozostało dwa wyjścia albo przeprojektować ławy na płytę albo lać w szalunkach, wykop był stanowczo za szeroki. Wtedy przypomniał mi się pewien sposób który widziałem w muratorze , mianowicie zrobiliśmy szalunki z bloczków fundamentowych które i tak pużniej miały być wykorzystane do murowania ścian ,całość wyłożyliśmy folią budowlaną w środek zbrojenie i naprzód ,oczywiście wcześniej ten nasz szalunek i podsypkę pod nim wypoziomowaliśmy na tyle na ile było to możliwe. Rozwiązanie o wiele tańsze niż szalunki z desek ,a bloczki były oddzielone od betonu folią, tak że puzniej ładnie odchodziły. Wszystko poszło sprawnie ,kierowca który przyjechał z betonem był zaskoczony, mówił że pierwszy raz widzi takie rozwiązanie. Życzę wszystkim powodzenia i polecam tą metodę naprawdę się sprawdza.

brunet wieczorową
03-11-2011, 10:50
(...) zrobiliśmy szalunki z bloczków fundamentowych które i tak pużniej miały być wykorzystane do murowania ścian ,całość wyłożyliśmy folią budowlaną w środek zbrojenie i naprzód ,oczywiście wcześniej ten nasz szalunek i podsypkę pod nim wypoziomowaliśmy na tyle na ile było to możliwe. Rozwiązanie o wiele tańsze niż szalunki z desek ,a bloczki były oddzielone od betonu folią, tak że puzniej ładnie odchodziły. Wszystko poszło sprawnie ,kierowca który przyjechał z betonem był zaskoczony, mówił że pierwszy raz widzi takie rozwiązanie. Życzę wszystkim powodzenia i polecam tą metodę naprawdę się sprawdza.

Nie rozjechało się to na boki? Czy bloczki z boku były czymś podparte?

darroo
03-11-2011, 18:48
Nie rozjechało się to na boki? Czy bloczki z boku były czymś podparte?

Przysypaliśmy je od zewnątrz ziemią z wykopu ,sam ciężar bloczka jest spory, plus obsypka i bez problemu wytrzymało. W wykopie mieliśmy spore pole manewru ponieważ był szeroki, a boki ław wyszły jak szlifowane. Jedynym mankamentem przy takim rozwiązaniu jest utrzymanie odpowiedniej wysokości (grubości) ławy ,wiadomo bloczek ma 12cm wysokości x2 jest 24cm x3 jest 36cm ale nie jest to chyba jakiś wielki problem no chyba że trafi się pedant który już na etapie lania ław musi mieć wszystko co do cm. Pozdrawiam.

darroo
03-11-2011, 18:50
A z resztą jak by ktoś się uparł to nie musi zalewać tych (szalunków) do pełna i wykonać ławę na daną wysokość.