PDA

Zobacz pełną wersję : Parametry zestawu solarnego Biawar Solaris



zulus1
14-04-2009, 20:25
Witam!
Czy ktoś z Was posiada zestaw solarny Biawar Solaris? Potrzebuje informacji odnośnie napełnienia instalacji glikolem: jakie ciśnienie robocze powinno panować w układzie oraz jaki przepływ czynnika ustawic? Niestety w dokumentacji nie podają konkretnych wartości.

PS. Jak macie ustawione temperatury pracy sterownika w tym zestawie?
- roznica temperatur zalaczenia pompy
- roznica temperatur wylaczenia pompy
- max temp. kolektora
- max temp. wyłączenia układu

Lidka i Janusz
21-06-2009, 11:54
Cześć.
widzę, że solary firmy biawar nie są zbyt popularne.
Mam zestaw biawarowski ale jestem z niego niezadowolony.
Nie osiągam temperatury w zasobniku wiekszej jak 35 stopni w słoneczne dni - zestaw dwóch paneli i zasobnik 220 litrów.
W tej chwili dołożyłem trzeci panel i przeniosłęm wszystkie wyżej - strona południowa - po trzech dniach nie widzę różnicy.
Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z zestawami solaris biawara?

celestynka
23-06-2009, 22:06
Witam

Mamy na swoje nieszczęście zamontowane te kolektory i szlak nas tafia. one nie działają, jakby nalał wody do czarnego pojemnika i wystawil na słońce woda byłaby cieplejsza.
Moja przygoda z kolektorami firmy Biawar
kolektory zamontowane połową maja. Strona południowa nachylenie dachu 40 stopni. po zainstalowaniu temp jak u Lidki i Janusza. 35-38 stopni.

Po telefonie do biawaru zostały wyregulowane parametry sterownika i przepływ płynu. Poprawiło to temp o 10 stopni.
podaje nr tel 669997345 (jest to telefon ogólnie dostępny) . Rozmowa miła starał się pomóc, sam oddzwonił do mnie, jak nie mógł rozmawiać 5 minut wcześniej.
Jednak dalej ta temp to jest tylko 45-50 stopni.
Sąsiad mając najtańsze panelowe w tym czasie miał temp 60-65 stopni przy zbiorniku 300 litrowym

Dzisiaj mieliśmy inną ekipę od montażu kolektorów i napełniali mi cały układ jeszcze raz. Twierdzą że 2 panele powinny "roznieść" ten zbiornik 220 litrowy.
Sami montują innych producentów, z Biawarem mieli pierwszy raz styczność.


Najchętniej oddalibyśmy te kolektory i kupilibyśmy panelowe ale nie Biawar.

Napiszcie czy udało wam się uzyskać jakieś przyzwoite temp.



Najlepsze jest to że na kilku różnych forach pisze osoba o nicku neonówka i zachwala te kolektory. coś mi się wydaje że jest to pracownik Biawaru.

jeśli ktoś z biawaru przeczyta ten temat i będzie miał ochotę porozmawiać to chętnie podam nr telefonu.

Lidka i Janusz
24-06-2009, 16:28
Witam.
Dzięki za odpowiedź.
Ja w tej chwili mam założone 3 panele, również na stronie południowej, na dachu o nachyleniu 40 stopni i zbiornik 220.
Wczoraj u nas był piękny słoneczny dzień, bez chmurki - te trzy panele dały mi max temperaturę wody, około 17 po południu, 52 stopni przy temperaturze 63 stopni na panelach solarnych. A więc nawet 3 panele wpełnym słońcu nie rozniosły mi zbiornika 220 litrów.
Napisałem maila do biawara - stwierdzili, że wszystko jest ok, bo 52 stopnie to ma woda w dolnej części zbiornika a więc w górnej będzie dużo więcej. Jest to nieprawdą ponieważ na wysokości 3/4 zbiornika jest włożony termometr, który pokazywał tą samą temperaturę co panel sterujący solara. Dziasiaj przy deszczowym dniu o 17 miałem w zasobniku 27,7 stopni na panelu 35,8??? skandal bo rzekomo próżniowe mają nawet ściągać promieniowanie nawet w pochmurne dni .
Dodatkowo zauważyłęm, że pompa chodzi całą dobę ? a więc ile prądu zużywa.
Za chwilę ma przyjechać instalator, który montował mi trzeci panel-zobaczymy co teraz stwierdzi. Dam znać jeżeli coś się zmieni w mojej instalacji.
Pozdrawiam,

celestynka
24-06-2009, 19:02
Najlepszy komentarz co do kolektorów wystawili sobie sami (dotyczy to kolektorów płaskich)
http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/sprostowanie/menu-id-1.html

"Informujemy, że w opisie technicznym kolektora Sirius pojawił się błąd. Absorberem w tym kolektorze są odcinki blachy miedzianej pokrytej specjalną, czarną powłoką lakierniczą, a nie jak wcześniej pisaliśmy czarnym chromem. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że wszystkie parametry techniczne podawane dla kolektora Sirius (takie jak poziom absorbcji i emisji, przewodność cieplna itp.) są zgodne z rzeczywistością. Za zaistniałe nieścisłości przepraszamy."

To kto to produkuje ????????!!!!!!!!!!!, nie wiedzieli wcześniej czym malowali (czarny chrom a farba to chyba jest różnica). A może Chińczycy pomalowali im tą blachę miedzianą nie mówiąc nic jakich materiałów użyli, a "specjaliści" od reklamy stwierdzili że lepiej brzmi CZARNY CHROM.

zulus1
25-06-2009, 19:24
Nie wiem jak w innych produktach ale w Solarisie rury szklane sa chinskie (maja nawet chinskie napisy :) ).

Nie otrzymalem informacji od nikogo jak ustawic parametry ale zostawilem takie, jak producent ustawil i jest ok. W tej chwili system pracuje w trybie urlopowym i nawet podczas niego w sloneczne dni udaje sie ogrzac zbiornik 200l do temp ~50*C cieplem ktore zostaje odebrane z solarow aby je schlodzic do bezpiecznej temperatury.

Czas pracy pompki od uruchomienia kolektorow (koniec kwietnia) jaki pokazuje sterownik jest rzedu 40-50h, dach na poludnie, nachylenie 24*. Jak sie wprowadze to napisze jakie beda osiagi w normalnym trybie pracy.

celestynka
25-06-2009, 22:35
Dzwoniłam dzisiaj do serwisu Biawaru zadając jedno pytanie, jaka powinna być temperatura wieczorem po całym dniu bez chmurki na niebie. Dostałam odp 45 stopni!!!!!!!!!!!! Jak to usłyszałam to ręce opadły.To jest delikatnie mówiąc skandal. Na pytanie dlaczego na kolektorach innych producentów znajomi mają zdecydowanie wyższe temp nic nie powiedział, tylko coś nieśmiało bąknął aby napisąc jakiegoś emaila z reklamacją.

Popytajcie swoich znajomych którzy mają kolektory próżniowe lub panelowe jakie uzyskują temperatury.

Mam dość tego, nie kupiliśmy tych kolektorów, aby były dla ozdoby, ale przynajmniej przez pół roku nie musieć palić w piecu i grzać wodę.
Ja się wybieram do sklepu w którym kupiłam kolektory i będę chciała wymienić panele. Zbiornik, zestaw pompowy, sterownik zostaje ale te panele to tragedia.

Mam pytanie, czy u was kolektor dokładnie jego obudowa wygląda jakby była robiona przez pana Józia w stodole ? Zaznaczam że nie oglądałam innych producentów, ale tutaj ta obudowa wygląda wyjątkowo niedbale.

Jeszcze jedna ciekawostka.
W nowym katalogu który jest do pobrania http://www.biawar.com.pl/index.php/systemy-solarne/solaris-basic/menu-id-70.html

"
W ofercie firmy NIBE -BIAWAR znajdą Państwo również kompletne, optymalnie skonfigurowane zestawy solarne na bazie kolektorów próżniowych rurowych SOLARIS.


Zestaw ze zbiornikiem o poj. 220 l z dwiema
wężownicami, przystosowany do współpracy
z kotłem c.o.
Zastosowanie: gospodarstwo domowe 2-3
osobowe, temperatura c.w.u. 45C
"
c.w.u - ciepła woda użytkowa(może jest inna definicja tego skrótu), czyżby sami grzecznie informowali jakiej temp można się spodziewać. Może to tak na przyszłość, jakby mieli za dużo reklamacji pokażą taki katalog i powiedzą, drogi kliencie miałeś napisane czarno na białym, więc masz co chciałeś.

Mam pytanie, czy komukolwiek udało się uzyskać temp powyżej 55 stopni ?

Zulus, jak możesz wyłącz tryb urlopowy i włącz normalną prace.

Lidka, może macie włączony ten tryb urlopowy i dlatego wam pompka pracuje cały czas (w trybie urlopowym układ dąży do schłodzenia wody w zbiorniku oddając ciepło poprzez kolektory). Instrukcja strona 19

zulus1
29-06-2009, 07:21
Niedlugo bede na dzialce to wylacze tryb urlopowy i zobacze do ilu stopni nagrzeje mi zbiornik przez caly dzien i dam znac.

celestynka
29-06-2009, 11:06
kolejne opinie na temat kolektorów Biawar

http://forum.muratordom.pl/post3024470.htm?highlight=biawar#3024470

http://www.ceneo.pl/;0151539521-10.htm#productOpinions

może bardzo lakoniczna wypowiedź, ale Sonergo zajmuje się montażem kolektorów
http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=14939


i dla odmiany kilka "pozytywnych "
http://forum.poddachem.pl/viewtopic.php?f=44&t=122 zarejestrowany na forum 14.05.09

http://www.zleceniabudowlane.pl/forum/viewtopic.php?pid=26 zarej 14.05.09

http://www.systemyogrzewania.pl/forum/wypowiedzi.asp?idw=316&idg=4 zarej na forum 13.05.09

http://forum.dom.pl/viewtopic.php?p=9380 zarej na for 13.05.09

Jestem ciekawa dlaczego NEONÓWKA napisał/a tylko po 1-2 posty i znikał z forum. Może zabrakło godzin w pracy lub była mała premia od prezeza Biawaru.

zulus1
29-06-2009, 19:36
Dzis zrobilem odczyty temperatur w mojej instalacji i oto wyniki:

godzina 10:30 (wylaczenie trybu urlopowego)
T2=42,2
T3=44,6
Tpr=102h
Tkol=57

godzina 12:00 (slonce schowalo sie za warstwe chmur przez kolejne 2-3h)
T2=48,3
T3=49,1
Tkol=53

godzina 13:30
T2=50,8
T3=51,7
Tkol=59

godzina 15:00
T2=55
T3=55,8
Tkol=60

godzina 16:30
T2=58,8
T3=59,8
Tkol=65,5

godzina 18:00 (zbiornik osiagnal zadane 60*C a wiec pompka przestala calkowicie pracowac)
T2=60,1
T3=61,2
Tkol=102
Tpr=104h
Zaznaczam, ze mam zbiornik 200l Galmet. [/i]

celestynka
29-06-2009, 20:50
Dzisiaj u mnie też osiągnęło rekordową temp 54 stopni. Pogoda wczoraj jak i dziś super słoneczna bezchmurne niebo(w cieniu 34 stopnie).
Jest tylko jedno ale
Ile dni w roku będzie tak słonecznych abym uzyskała temp 54 stopni. 20 -30 dni, a co z resztą roku? dogrzewanie wody jak do tej pory.

Jeszcze jedna sprawa, te dwa dni to niedziela i poniedziałek.
Temp wody w zbiorniku w niedzielę około godz 19 to -49 stopni -
Zużycie ciepłej wody w niedzielę max 30 litrów -kąpiel niemowlaka 2-miesięcznego w wanience (i tak musiałam dogrzać trochę wody w czajniku, ponieważ wanienka zabrała trochę ciepła i woda była chłodna)
Cały poniedziałek do wieczora praktycznie bez poboru ciepłej wody.

Dzisiaj po raz pierwszy od 50 dni (od kiedy mam kolektory) nie będę musiała dogrzewać wody. Przez ten czas 5-7 razy udało się wziąść prysznic bez podgrzania wody. Jeżeli chciałam wykąpać się w wannie za każdym razem paliłam w piecu i dogrzewałam wodę.

Teoretycznie kolektory maja zapewnić cieplą wodę od kwietnia do września. Kolektory Biawaru działają natomiast od lipca do sierpnia.

bergerak
04-08-2009, 06:53
przyłączam się jako kolejny niezadowolony klient biawaru.
mam 2 baterie tej firmy i zbiornik wody na 220 litrów.Osiągam temperaturę w upalny dzień maksymalnie 40 stopni na zbiorniku.
Złozyliśmy reklamację i w odpowiedzi, otrzymaliśmy informację, że za dużo zużywamy wody.....!! zaproponowali kolejną baterię za 50% ceny.

kolektor1
10-08-2009, 21:20
Witam.
Słabe osiągi kolektorów próżniowych wynikają ze złego doboru oraz budowy wewnętrznej co wcale nie znaczy, że są do bani.
Na wstępie radziłbym przyjrzeć się grubości otuliny na rurach, oraz zachęcam do lektury na temat buddowy wewnętrznej kolektorów próżniowych: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
pozdrawiam.

celestynka
10-08-2009, 23:36
Ja nie twierdzę że wszystkie kolektory próżniowe są złe, ale kolektory sprzedawane przez Biawar nie gwarantują satysfakcjonujących osiągów. Dotarłam do kilku osób co maja zamontowane nawet 3 panele, zbiornik 220 litrów i temp uzyskiwana to 55 stopni.
Ja przy 2 panelach mam w okolicach 43-46 stopni w bardzo słoneczne dni.

Otulina, długość instalacji, średnica rurek, regulacja była sprawdzana przez 3 różnych instalatorów i nikt nie miał zastrzeżeń. Panowie z dwóch pierwszych firm byli bardzo zdziwieni że są tak niskie temp, natomiast trzecia firma była wysłana przez Biawar i tutaj serwisanci nie byli zaskoczeni parametrami. Spisali grzecznie protokół, w którym tak naprawdę naciągnęli trochę temp (było 43 a napisali 46 C). Ja to podpisałam i żałuje teraz.
Po tygodniu dostałam pismo od Biawaru w którym mogę przeczytać, że ciepła woda to pojęcie względne :lol: "Ciepła woda jednym kojarzy się z wodą przy której organizm odczuwa ciapło (około 38 C), a innym z lecącym z kranu wrzątkiem" PANOWIE Z BIAWARU ROBICIE IDIOTÓW Z SIEBIE LUB Z NAS UŻYTKOWNIKÓW !!!!!!!!!!!!!!!
Mogę również tam przeczytać że to dla mojego dobra te parametry są takie a nie inne a konkretnie, aby w okresie letnim nie następowało przegrzewanie zbiornika. Z uwagi na to że nie mam pieca gazowego, proponują mi zamontowania grzałki elektrycznej i dogrzewanie wody.

Jeśli by to dotyczyło kolektorów płaskich sprawa znalazła by się w sądzie, a to z tego powodu że OSZUŚCI chwalą się posiadaniem certyfikatu Solar Keymark a nie mają go.
Skopiowane z katalogu BIAWAR
"Kolektory płaskie SiriuS i SiriuS pLuS
- płaskie kolektory, w których absorberem jest arkusz blachy miedzianej
pokrytej czarnym chromem (kolektory SIRIUS) lub wysoko selektywną
powłoką absorpcyjną TiNOx (kolektory SIRIUS PLUS)
- wysoka sprawność potwierdzona certyfikatem Solar Keymark
- 10 lat gwarancji
"

Listę wszystkich certyfikowanych kolektorów można znaleźć

http://www.estif.org/solarkeymark/Links/Internal_links/database/collector-database-updated.htm

Gdzie KŁAMCY macie tam swoje kolektory, bo ja nie widzę.

celestynka
12-04-2010, 21:32
Witam wszystkich zainteresowanych moją przygodą z kolektorami Biawaru. Napisało do mnie kilka osób, które miały też problemy z Biawarem .
Podsumowując
Kupiliśmy kolektory Biawaru w czerwcu 2009 i przez 3 miesiące staraliśmy się doprowadzić do sytuacji, gdzie po całym dniu słonecznym będziemy mieli ciepłą wodę (okolo 50 C). Pracę swoich kolektorów porównywaliśmy z kolektorami 2 sąsiadów. Jeden z nich miał próżniowe, a drugi płaskie. Niestety mimo że były to miesiące najcieplejsze (czerwiec, lipiec, sierpień) to ciepła woda była u mnie może 4-5 razy po całym dniu słońca bez jednej chmurki. U znajomych wystarczało na to 4-6 godzin, aby temperatura była w okolicy 50-60 stopni. Byliśmy bardzo cierpliwi, tak jak pisałam wcześniej wzywałam rożne firmy i nic. Po 3 miesiącach postanowiłam zwrócić te kolektory do sklepu w którym je kupiliśmy. Tutaj sklep podszedł do tematu uczciwie, w przeciwieństwie do firmy Biawar. Panowie z Biawaru oszukali nas obiecując rozwiązanie tego problemu. Z dobrych chęci nie zostało nic, po kilku rozmowach dostaliśmy list którego fragmenty napisałam wcześniej.
Mamy w tej chwili kolektory płaskie, i jest ok. Zostały zamontowane początkiem października i tak udało nagrzać zbiornik do 80 stopni.


Po wszystkich tych przygodach i porównaniach kolektorów, wg mnie płaskie mają większa sprawność. Przez zimę(od listopada do lutego) płaskie czy próżniowe nie działają, ciepła woda była najwyżej kilka razy. Porównywaliśmy temperatury z sąsiadami dosyć często, i tak naprawdę płaskie wychodziły tutaj lepiej. Na plus póżniowych to że z rana szybciej się nagrzewały i dłużej utrzymywała się na nich temp.
Tak więc polecam kolektory płaskie, a od Biawaru (kolektorów próżniowych) jak najdalej. Ogólnie nie polecam też tej firmy, ponieważ okazali się kłamcami na każdy kroku. Dowód, chwalą się w swoich cennikach posiadaniem certyfikatu Solar Keymark, a http://www.estif.org/solarkeymark/Li...se-updated.htm można znaleźć listę firm która go posiada. Obietnic złożonych przez telefon nie mogę udowodnić, więc nie będę o nich pisać.