PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na strychu czy ocieplenie sufitu - co pierwsze?



WaldekZ
15-04-2009, 06:56
Prośba o poradę...
Chcę zrobić podłogę na jętkach, żeby "nieużytkową" górę poddasza (tą nad częścią użytkową) wykorzystać na graciarnię (wejście po schodach spuszczanych z sufitu). I tu dylemat: co położyć pierwsze - wełnę ocieplającą sufit (nad nią będzie wzmiankowana podłoga), czy ową podłogę. Opinie rozpytywanych "w temacie" fachowców są różne - jedni mówią, że najpierw wełna, bo jak nie ma podłogi na strychu, to można ją układać od góry w zamontowany stelaż, inni twierdzą, że najpierw deski podłogi, bo wełnę i tak układa się w stelażu, a tak to łatwiej zachować szczelinę wentylacyjną...
I bądź tu mądry i pisz wiersze... :( .
A jak u Was robili?

Pozdrowienia
WaldekZ

Trociu
15-04-2009, 09:04
Ja obie podłogi robiłem kładąc najpierw wełnę a potem podłogę.

rybkin
15-04-2009, 09:20
Wkladasz welne,przykrywasz deskami lub plytami,jak masz szeroki rozstaw krokwi i myslisz ze bedzie wypadac,to przed welna mozesz razciagnac na krzyz sznurek lub drut ,alie zazwyczaj,jak masz TOPROCKa,to welna nie wypada.Bo na sufity pozdniej bedziesz robil konstrukcje i dawal jesze jedna warstwe welny?pozdro

naLeśnik
15-04-2009, 09:36
Podepne sie do tematu.

U mnie wys. stryszku to zaledwie 1,5m więc na graciarnie nie za bardzo się nadaje.
Wg. projektu ocieplenie poddasza jest tylko na skosach i sufit natomiast w ogóle nie ma ocieplenia ponad sufitem do szczytu ale ja to zrobię.

Jak myślicie ponad sufitem dawać dwie warstwy czy wystarczy tylko jedna między krokwie?

zbigmor
15-04-2009, 09:54
Podepne sie do tematu.

U mnie wys. stryszku to zaledwie 1,5m więc na graciarnie nie za bardzo się nadaje.
Wg. projektu ocieplenie poddasza jest tylko na skosach i sufit natomiast w ogóle nie ma ocieplenia ponad sufitem do szczytu ale ja to zrobię.

Jak myślicie ponad sufitem dawać dwie warstwy czy wystarczy tylko jedna między krokwie?

Przede wszystkim nie napisałeś ile tego ocieplenia masz pod stropem (na suficie). Jeśli jednak w projekcie jest to na suficie i je zrobisz to pomiędzy krokwiami z pewnością wystarczy.

naLeśnik
15-04-2009, 09:58
wg projektu ocieplenie to 15+5, zarówno skosy jak i sufit.

Trociu
15-04-2009, 11:59
wg projektu ocieplenie to 15+5, zarówno skosy jak i sufit.Jeżeli nie planujesz wogóle wykorzystywać tego pomieszczenia to może odpóść sobie ocieplanie tam skosów. Sam sufit wystarczy. A zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł wrzucić w dodatkowe cm na skosach poddasza i suficie.

WaldekZ
16-04-2009, 07:56
Wkladasz welne,przykrywasz deskami lub plytami,jak masz szeroki rozstaw krokwi i myslisz ze bedzie wypadac,to przed welna mozesz razciagnac na krzyz sznurek lub drut ,alie zazwyczaj,jak masz TOPROCKa,to welna nie wypada.Bo na sufity pozdniej bedziesz robil konstrukcje i dawal jesze jedna warstwe welny?pozdro
No nie... Patrząc od dołu warstwy sufitu będą wyglądały następująco:
1. Płyta g-k
2. Folia paroizolacyjna
3. Wełna (2 warstwy)
3. Szczelina wentylacyjna
4. Deski podłogi stryszku (kładzione ze szczelinami, żeby zapewnić wentylację wełny).

Wciąż nie wiem, jaka powinna być optymalna kolejność prac :( .
Najpierw podłoga, czy najpierw wełna?

Pozdrowienia
WaldekZ

rybkin
18-04-2009, 00:17
Kolejnosc prac u mnie byla taka;

Wciagasz kilka plyt wiorowych(22mm)na te krokwi,
wate i narzedzia(bo bedzie po czym chodzic i na czym ciac ta wate)
Wate wkladasz od gory,bo przyciez latwiej to wkladac od gory niz od spodu.
Przykrecasz plyty co 15cm,zeby nie pracowalo i G-k nie pekalo i tyle,8)
sczeliny takiej na strychy ja nie robilem,bo poco,niema przyciez na tym papy.

Nu a reszte jak sam opisalesz ze od spodu G-K.folie,druga warstwe waty.

Pozdrawiam

edde
18-04-2009, 08:36
a ja planuje właśnie wykonać podłogę z desek 32mm na to osb 8mm dla wyrównania podłogi i to wszystko teraz, przed ociepleniem sufitu, bo nie mam jeszcze tynków i posadzek (a deski trzeba posprzątać i zamiast przewalać z miejsca na miejsce pojada od razu tam gdzie trzeba), z góry owszem i łatwiej ale z dołu też sie bez problemu da zrobić, wolę się pomęczyć od dołu niż potem z wełny wodę wyciskać :wink:

WaldekZ
20-04-2009, 11:05
a ja planuje właśnie wykonać podłogę z desek 32mm na to osb 8mm dla wyrównania podłogi i to wszystko teraz, przed ociepleniem sufitu, bo nie mam jeszcze tynków i posadzek (a deski trzeba posprzątać i zamiast przewalać z miejsca na miejsce pojada od razu tam gdzie trzeba), z góry owszem i łatwiej ale z dołu też sie bez problemu da zrobić, wolę się pomęczyć od dołu niż potem z wełny wodę wyciskać :wink:
Dzięki za opinię (innym też :) ), ciekaw jestem właśnie, na ile męczące jest to wkładanie "od dołu".
Jak by mógł się wypowiedzieć ktoś z branży...

Pozdrowienia
WaldekZ

Trociu
20-04-2009, 11:11
Dzięki za opinię (innym też :) ), ciekaw jestem właśnie, na ile męczące jest to wkładanie "od dołu".
Jak by mógł się wypowiedzieć ktoś z branży...Może nie jestem z branży, ale wszelkie roboty z wełną w swoim domku robiłem sam i powiem tak:
- wkładanie wełny między bele stropu parter-poddasze robione od góry - spokojna praca i dość mało pylenia i wiórków w oczach i gardle, małe zmęczenie rąk i nóg
- wkładanie wełny w skosy poddasza robione od dołu - dużo pyłu, zasyfione oczy, nos, gardło, włosy, ręce zmęczone od ciągłego podnoszenia w górę, nogi od wchodzenia na drabinę i schodzenia
- wkładanie wełny w sufit poddasza robione od góry ze stryszku - tak samo jak w przypadku stropu parter-poddasze

Myślę, że to może odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Trociu
20-04-2009, 11:13
Ja u siebie zrobiłem tak z sufitem poddasza:
- stelaż na płyty
- folia paroizolacyjna
- płyty g-k
- wełna nakładana od góry
- wykończenie podłogi stryszku

WaldekZ
20-04-2009, 11:46
Może nie jestem z branży, ale wszelkie roboty z wełną w swoim domku robiłem sam i powiem tak:
- wkładanie wełny między bele stropu parter-poddasze robione od góry - spokojna praca i dość mało pylenia i wiórków w oczach i gardle, małe zmęczenie rąk i nóg
- wkładanie wełny w skosy poddasza robione od dołu - dużo pyłu, zasyfione oczy, nos, gardło, włosy, ręce zmęczone od ciągłego podnoszenia w górę, nogi od wchodzenia na drabinę i schodzenia
- wkładanie wełny w sufit poddasza robione od góry ze stryszku - tak samo jak w przypadku stropu parter-poddasze

Myślę, że to może odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Ale chyba przed wkładaniem od góry jakąś prowizoryczna podłogę i tak trzeba zrobić (bo po czym będą chodzić?)
Czyli, generalnie, problem tkwi w komforcie wykonawcy...
No cóż, jeszcze przemyślę sprawę... :) .

Pozdrowienia
WaldekZ

Trociu
20-04-2009, 12:23
Ale chyba przed wkładaniem od góry jakąś prowizoryczna podłogę i tak trzeba zrobić (bo po czym będą chodzić?)
Czyli, generalnie, problem tkwi w komforcie wykonawcy...
No cóż, jeszcze przemyślę sprawę... :) .Jak się ma dobry zmysł równowagi i pracuje ostrożnie, to nie trzeba robić prowizorycznej podłogi. U mnie przynajmniej żadnej nie było i noga "poślizgnęła" mi się tylko 2 razy, ale już pod koniec prac, gdy mózg rejestruje że masz całą bezpieczną podłogę.

Przyda się może jedna płyta OSB na której będzie wełna cięta.