PDA

Zobacz pełną wersję : jak samemu zrobić stopnie drewniane na schodach betonowych?



Rafal111
15-04-2009, 11:29
Tak sie pytam o co w tym chodzi bo same stopnie mozna kupic za 100z a z montażem na gotowo aż 400zł.
Jest gdzies opis w necie jak to sie robi? czy to naprawde takie trudne? za co tyle kasy?

zbigmor
15-04-2009, 11:54
Tak sie pytam o co w tym chodzi bo same stopnie mozna kupic za 100z a z montażem na gotowo aż 400zł.
Jest gdzies opis w necie jak to sie robi? czy to naprawde takie trudne? za co tyle kasy?


Żeby zrobić to solidnie to trzeba mieć narzędzia, wiedzę i doświadczenie. 400zł to jak dla mnie też za dużo.

Harissa
15-04-2009, 17:57
w moim regionie komplet dębowy w postaci - stopień, podstopnica, listwa ozdobna na ścianę i kątowa to koszt 230 zł z montażem i dodam, że wcale nie jest to najtańsza oferta, ale firma sprawdzona, więc lepiej ciutkę drożej zapłacić

za dojazdy i pomiary już bez opłat

Rafal111
16-04-2009, 11:05
to gdzie w Częstochowie takiego znaleźć bo narazie to mi rzucaja kwoty po 400zł za stopień

Tosia123
16-04-2009, 16:36
Ja też szukam kogoś (w lubelskim) do samych stopni,
tylko na betonowych schodach mam jeszcze "cudne" lastryko z lat 70.
Nie wiem jak należałoby przygotować takie schody do klejenia drewnianych stopni.

Damro
16-04-2009, 21:56
Tak sie pytam o co w tym chodzi bo same stopnie mozna kupic za 100z a z montażem na gotowo aż 400zł.
Jest gdzies opis w necie jak to sie robi? czy to naprawde takie trudne? za co tyle kasy?


Żeby zrobić to solidnie to trzeba mieć narzędzia, wiedzę i doświadczenie. 400zł to jak dla mnie też za dużo.
mi krzyknęli za 17 stopni na gotowo 12 tys :o i tak poniżej 10 tys do tej pory nie znalazłam,też z mężem zastanawiam się czy samemu nie położyc,narzędzi żadnych poza tymi co najczęściej wszyscy mamy w domu nie potrzeba,fachowcy kładą w 2 ni,my będziemy kłaśc 2 tgodnie,jak trzeba to i miesiąc ale pieniądz i satysfakcja zostaje u mnie :D

pattaya
16-04-2009, 22:10
a macie trepy?

Rafal111
17-04-2009, 07:58
tez myslałem o samodzielnym montazu tylko nigdzie nie znalazłem opisu jak to sie robi
jaka to filozofia że 300zł za montaz jednego stopnia

.ajk
17-04-2009, 08:38
tez myslałem o samodzielnym montazu tylko nigdzie nie znalazłem opisu jak to sie robi
jaka to filozofia że 300zł za montaz jednego stopnia
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie - ale wg mnie nie jest to wielka filozofia i też mam zamiar zrobić to sam.
Kupujesz trepy, (koszt zależnie od wielkości i rodzaju drewna około 70-130 zł za szt.) potem trzeba je wypoziomować i zamocować, można zastosować specjalne kołki Fischera (instrukcja montażu na stronie producenta) lub podkładki z kawałków suchego drewna (np. resztki parkietu) i mocujesz to tylko na dobrą piankę niskorozprężną.
Oczywiście przed położeniem trepy należy polakierować z każdej strony.
Reszta to już kwestia wykończenia np. podstopnicę możesz wykończyć jakimś fajnym tynkiem i przykleić listwy (cokoliki) naścienne z tego samego drewna co trepy.

commor
17-04-2009, 10:50
Przede wszystkim trzeba chcieć, ja zrobiłem tak jak jest opisane wyżej (efekty w stopce). Najlepszą mobilizacją u mnie była rozmowa ze stolarzem, okazało się, że ja mam wyrównać beton a on za 5 tysi przymocuje trepy...bo to stolarz nie murarz.

zbigmor
17-04-2009, 11:30
Sam montaż gotowych trepów to oczywiście żadna filozofia. Gorzej jak trzeba tu przyciąć, tam przyrównać, ówdzie dopasować.

.ajk
17-04-2009, 11:36
a macie trepy?
Ja jeszcze nie mam - właśnie się rozglądam i na dniach muszę coś zamówić

DziadekZ
17-04-2009, 11:55
Sam montaż stopni nie jest skomplikowany, tak jak poprzednik użyłbym kołków fischera www.fischerpolska.pl, na samą piankę bym sie nie odważył. Problemy zaczną sie jeśli okaże sie że schody betonowe nie są idealnie równe. Wbrew pozorom nie zdarza się to wcale rzadko, bo często murarze wychodzą z założenia że nierówności wyrówna stolarz. A zakładanie stopni na nierównych schodach to juz sporo zabawy...
I jeszcze jedno. Łatwo założyć stopnie, trudniej podstopnice. Montaż podstopnic wymaga frezowania w stopniach - a więc trzeba mieć frezarkę i umiejętność posługiwania sie nią...

fabians
17-04-2009, 12:20
tez myslałem o samodzielnym montazu tylko nigdzie nie znalazłem opisu jak to sie robi
jaka to filozofia że 300zł za montaz jednego stopnia
Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie - ale wg mnie nie jest to wielka filozofia i też mam zamiar zrobić to sam.
Kupujesz trepy, (koszt zależnie od wielkości i rodzaju drewna około 70-130 zł za szt.) potem trzeba je wypoziomować i zamocować, można zastosować specjalne kołki Fischera (instrukcja montażu na stronie producenta) lub podkładki z kawałków suchego drewna (np. resztki parkietu) i mocujesz to tylko na dobrą piankę niskorozprężną.
Oczywiście przed położeniem trepy należy polakierować z każdej strony.
Reszta to już kwestia wykończenia np. podstopnicę możesz wykończyć jakimś fajnym tynkiem i przykleić listwy (cokoliki) naścienne z tego samego drewna co trepy.
Jak to malujemy z każdej strony ? Chyba od tej przyklejanej to lepiej będzie trzymać jak nie będzie malowana. A co do pianki to wg.mnie wystarczy przyklejenie. Jak ktoś obawia się że się odkleji to niech sobie spróbuje oderwać coś przyklejonego pianką.

.ajk
17-04-2009, 12:33
Jak to malujemy z każdej strony ? Chyba od tej przyklejanej to lepiej będzie trzymać jak nie będzie malowana. A co do pianki to wg.mnie wystarczy przyklejenie. Jak ktoś obawia się że się odkleji to niech sobie spróbuje oderwać coś przyklejonego pianką.
Z każdej strony oczywiście - chodzi przede wszystkim o ochronę drewna (nie nabiera wilgoci) - podobnie jest z montowaniem np. futryn drewnianych, każdy producent zaleca najpierw pomalować futryny a dopiero potem montować.
Co do siły trzymania pianki - to w zupełności się zgadzam, sama pianka powinna wystarczyć, powierzchnia styku bardzo duża a dodatkowo siły działające są skierowane prostopadle i na dodatek dociskają stopień, a dzięki grubości trepa rozkładają się praktycznie na całą jego powierzchnię. Trochę lepsza guma do żucia sobie poradzi :D

popcarol
17-04-2009, 13:11
My wprawdzie nie sami, ale zlecilismy to rodzinnemu majstrowi od wszystkiego.
Stopnie wycial mi ojciec stolarz z blatow kuchennych z klejonki bukowej drewnianej. Koszt w zakupie to 1500 zl (rozumiem ze to dobra cena za 17 trepow). Za ich przyklejenie, podrownanie podstopnic, otynkowanie ich i pomalowanie zaplacilismy 1000 zl. Wiec mamy schody za 2,5 tys, efekty w dzienniku.
To zdjecie pogladowe:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/H4ut2s9NobJvqKWVbB.jpg

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/xOVqCwvnxaH5mBbv3X.jpg

.ajk
17-04-2009, 13:25
My wprawdzie nie sami, ale zlecilismy to rodzinnemu majstrowi od wszystkiego.
Stopnie wycial mi ojciec stolarz z blatow kuchennych z klejonki bukowej drewnianej. Koszt w zakupie to 1500 zl (rozumiem ze to dobra cena za 17 trepow).
Cena oczywiście przyzwoita - w waszym przypadku wycinanie z blatów było rozsądne, gdyż w większości trepy zaczynają się i kończą w ścianie, u mnie tylko z jednej strony jest ściana więc musiałbym się trochę napocić żeby je ładnie obrobić po wycięciu, więc zdecyduję się na trepy robione na wymiar.

PS efekt całości bardzo ładny :) pozdrawiam

Rafal111
17-04-2009, 13:44
a czym poziomujecie schody betonowe przed przyklejeniem trepa?
jakaś wylewka samopoziomująca? jak grubo i czy trzeba czekać długo na przyklejenie trepa?
a moze tylko jakoś zeskrobac nierówności ze stopnia betonowego bo przeciez później pianka wyrówna

.ajk
17-04-2009, 13:54
a czym poziomujecie schody betonowe przed przyklejeniem trepa?
jakaś wylewka samopoziomująca? jak grubo i czy trzeba czekać długo na przyklejenie trepa?
a moze tylko jakoś zeskrobac nierówności ze stopnia betonowego bo przeciez później pianka wyrówna
Szczerze mówiąc nie mam zamiaru ich poziomować - tak jak powiedziałeś pianka powinna wszystko wyrównać. Ważne żeby powierzchnia była mocna czyli trzeba zeskrobać resztki tynku itp. potem dobrze namoczyć przed piankowaniem i tyle.
Wylewka samopoziomująca byłaby konieczna gdybyś chciał przyklejać trepy na klej do parkietu.

popcarol
17-04-2009, 13:58
a czym poziomujecie schody betonowe przed przyklejeniem trepa?
jakaś wylewka samopoziomująca? jak grubo i czy trzeba czekać długo na przyklejenie trepa?
a moze tylko jakoś zeskrobac nierówności ze stopnia betonowego bo przeciez później pianka wyrówna

Poziomowany byl trep, do stopni wkrecane byly wkrety i na nich ustawiany trep, jesli trzymal poziom. Pianka i tyle:)

kufcio
20-04-2009, 09:27
Witam
poziomujesz kołkami, tzn te kołki np tego wczesniej podanego producenta (fischer) skaldaja sie z dwoch czesci, jedna czesc mocujesz do betonowego stopnia a druga na "trepie", poziomnica w reke i gotowe. Pianke jako wypełnienie np ta niebieska do przyklejania styropianu To taka nowsci ale na serio jest mega niskoprężna i bardzo twarda w porownaniu z montażową.

Do do materiały samych nakładek to u mnie w firmie koszt ładnej klejonki na wymiar,ze struganiem (tylko wzdłużnym) i szlifowaniem: Buk 6500zl/m3 Dąb:8500/m3 takze jeden stopien grubosci 4cm szerokosci 30cm i dlugosci 100cm to koszt 78zł

Podstopnie bardzo ładnie wyglądają z wielkoformatowych płytek, jako jedna plytka przyklejona, oczywiscie fuga elastyczna czyli np. masa korkowa lub taki specjalny silikon w kolorze firmy WURTH

PS kołki WURTH'a wydaja sie lepesze, jakoby wygodniejsze w poziomowaniu.. no chyba ze to moje odczucie.


Barierke proponuje kupic np w Castoramie z zestawów, dobierzesz co to 1 stopnia zawijasa... na allegro moze byc kłopot z odsyłaniem,zamiana itp.

Mi montaz zajol 2 popoludnia z docinkami na zabiegu, 12 stopni, jeden podest i barierka drewniano-aluminiowa z w/w marketu.

Glazurnik jednego popoludnia przykelił glazure a za 3 dni zafugowal silikonem.


Fachowcy od schodow wycenili robote na 9500zl z upustem. Ja wykonalem z glazura,glazurnikiem,z silikonami wkrętami, pianą its za 2500zl...
Oszczednosci kazdy widzi.
Pozdrawiam
PS ciekawe kiedy sie te schody znudza...? :) wtedy dopiero boli 9500zl

.ajk
20-04-2009, 12:17
Mi montaz zajol 2 popoludnia z docinkami na zabiegu, 12 stopni, jeden podest i barierka drewniano-aluminiowa z

Korzystając z okazji chciałby się Ciebie zapytać o wykonanie spocznika? U mnie będzie tego ponad 2m2 i zastanawiam się czy to powinno być wykonane z tej samej klejonki co trepy?? wtedy to już mocowanie rozumiem na klej do parkietu?


u mnie w firmie koszt ładnej klejonki na wymiar,ze struganiem (tylko wzdłużnym) i szlifowaniem: Buk 6500zl/m3 Dąb:8500/m3 takze jeden stopien grubosci 4cm szerokosci 30cm i dlugosci 100cm to koszt 78zł
można do ciebie podesłać zapytanie o cene takiej klejonki dla mnie? no i czy gdzieś można obejrzeć fotki jak ona wygląda?
pozdrawiam

kufcio
20-04-2009, 16:21
Witam
u mnie spocznik to dokladnie 0.9x1m wiec nie duzy, zrobilem go z tego samego co stopnie bo tak mialem zostawione przez murarzy na etapie wylewania schodów. Przykrecilem normalnie jak stopien tylko na 6ciu kołkach i piance

Cene klejonki juz podalem, policz sobie ile m3 potrzebujesz , pomnóż przez cene i gotowe. Dla wczesniejszego przykładu: 0.04x0.3x1=0,012m3 x 6500zl czyli 78zł

Zdjecia w sumie jak nie zapomne zrobic moge wstwawic tu na forum, ale zadko mam aparat na budowie.. kejonka jak klejonka w googlach znajdz. Ja kupilem buka bo tani a i tak malowalem bejcą a poźniej lakierem. Dziś nie ma z tym problemu, nic sie nie gryźie (bejca-lakier) lakiery sa naprawde dobre, nie śmierdza miesiacami, dobrze sie nakładają itd.

Moje mijsce pracy to www.kppd.pl oddzial Białogard w razie co zapraszam :)

aqep
21-04-2009, 20:54
witam. mam od roku schody ze stopni z castoramy - bukowe. Dawalem na sama pianke i podladalem listweczki dla zachowania poziomu. Na stopien worek zaprawy i rano moglem chodzic po schodach. Zero kolkow i mechanicznych udziwnien. Jak zaczna sie ruszacz to oderwe i poprawie :wink: . Zrobilem wczesniej prosty test/ kawalek odcietego stopnia przykleilem na kilka paskow pianki a drugi na calej plaszczyznie w piance. Ten w paski oderwalem bez wiekszego problemu od betonu; ten na pelnej plaszczyznie musialem odrywac łomem. Koszt schodow- 100zl za stopien i pianka plus lakier i czas :wink:

kufcio
22-04-2009, 07:54
Jakiej pianki uzyles? chyba nie montażowej? :)

Rafal111
22-04-2009, 07:58
a co najpierw montować? podstopnie z kafli czy stopnie? kafel ma leżec na stopniu czy stopień docisnąc do betonu?

.ajk
22-04-2009, 08:04
a co najpierw montować? podstopnie z kafli czy stopnie? kafel ma leżec na stopniu czy stopień docisnąc do betonu?
A jak chcesz wcisnąć piankę po zamontowaniu podstopnia i położeniu na tym trepa? :D
Oczywiście że najpierw montujesz trepy a płytki przyklejasz jak wszystko ładnie wyschnie

Rafal111
22-04-2009, 11:29
no ok to sprawa stopni załatwiona, zrobie sam i zarobie troszke kasy :))
ale co z barierkami? w supermarkecie widziaem metalowe to prawie 1000zł za 2m :(

.ajk
22-04-2009, 11:36
no ok to sprawa stopni załatwiona, zrobie sam i zarobie troszke kasy :))
ale co z barierkami? w supermarkecie widziaem metalowe to prawie 1000zł za 2m :(
Patrząc na Twoją budowę - to czego jak czego ale braku kasy tam nie widzę ;)

Rafal111
22-04-2009, 11:48
haha no właśnie sie skończyła :)

marcinsz4
03-06-2009, 18:52
Witam
poziomujesz kołkami, tzn te kołki np tego wczesniej podanego producenta (fischer) skaldaja sie z dwoch czesci, jedna czesc mocujesz do betonowego stopnia a druga na "trepie", poziomnica w reke i gotowe. Pianke jako wypełnienie np ta niebieska do przyklejania styropianu To taka nowsci ale na serio jest mega niskoprężna i bardzo twarda w porownaniu z montażową.

Do do materiały samych nakładek to u mnie w firmie koszt ładnej klejonki na wymiar,ze struganiem (tylko wzdłużnym) i szlifowaniem: Buk 6500zl/m3 Dąb:8500/m3 takze jeden stopien grubosci 4cm szerokosci 30cm i dlugosci 100cm to koszt 78zł

Podstopnie bardzo ładnie wyglądają z wielkoformatowych płytek, jako jedna plytka przyklejona, oczywiscie fuga elastyczna czyli np. masa korkowa lub taki specjalny silikon w kolorze firmy WURTH

PS kołki WURTH'a wydaja sie lepesze, jakoby wygodniejsze w poziomowaniu.. no chyba ze to moje odczucie.


Barierke proponuje kupic np w Castoramie z zestawów, dobierzesz co to 1 stopnia zawijasa... na allegro moze byc kłopot z odsyłaniem,zamiana itp.

Mi montaz zajol 2 popoludnia z docinkami na zabiegu, 12 stopni, jeden podest i barierka drewniano-aluminiowa z w/w marketu.

Glazurnik jednego popoludnia przykelił glazure a za 3 dni zafugowal silikonem.


Fachowcy od schodow wycenili robote na 9500zl z upustem. Ja wykonalem z glazura,glazurnikiem,z silikonami wkrętami, pianą its za 2500zl...
Oszczednosci kazdy widzi.
Pozdrawiam
PS ciekawe kiedy sie te schody znudza...? :) wtedy dopiero boli 9500zl

Witam czy moglibyscie mi podeslac wyglad ttych kolkow fischera jakich uzywaliscie.

.ajk
03-06-2009, 19:36
Witam czy moglibyscie mi podeslac wyglad ttych kolkow fischera jakich uzywaliscie
Jeśli już chcesz używać kołków to z dostępnością nie ma problemu.
Pełno teraz podrabianych lub podobnych na allegro:
http://allegro.pl/item647191824_kolek_kolki_do_montazu_schodow_wzor_ fischer.html
http://allegro.pl/item645125874_kolek_kolki_do_montazu_schodow_produ cent.html

Elena76
03-06-2009, 20:56
Skoro o trepach mowa... Chciałabym schody zrobić z takiego samego drewna co parkiet. Ale trepy z orzecha amerykańskiego są cholernie drogie. Czy można parkiet przykleić do płyty OSB i w ten sposób zrobić schody? Może ktoś ma w ten sposób zrobione schody i mógły jakieś fotki pokazać?

.ajk
03-06-2009, 21:42
Skoro o trepach mowa... Chciałabym schody zrobić z takiego samego drewna co parkiet. Ale trepy z orzecha amerykańskiego są cholernie drogie. Czy można parkiet przykleić do płyty OSB i w ten sposób zrobić schody? Może ktoś ma w ten sposób zrobione schody i mógły jakieś fotki pokazać?
może lepiej poszukaj kogoś kto wykonuje obłogowane trepy z twojego orzecha

escape
04-06-2009, 12:36
Skoro o trepach mowa... Chciałabym schody zrobić z takiego samego drewna co parkiet. Ale trepy z orzecha amerykańskiego są cholernie drogie. Czy można parkiet przykleić do płyty OSB i w ten sposób zrobić schody? Może ktoś ma w ten sposób zrobione schody i mógły jakieś fotki pokazać?
U nas schody są zrobione z parkietu merbau włąsnie na płycie osb...możesz obejrzec tu http://forum.muratordom.pl/schody-w-parkiecie-egzotyk-merbau-olej-czy-lakier,t149938.htm lub naszym dzienniku.Pozdrawiam Ilona

Elena76
04-06-2009, 13:50
Dzięki Escape, schody wyglądają ładnie :) . A jak się sprawdzają w praktyce? Czy nic się nie odkleja? Jaką masz grubość parkietu?



U nas schody są zrobione z parkietu merbau włąsnie na płycie osb...możesz obejrzec tu http://forum.muratordom.pl/schody-w-parkiecie-egzotyk-merbau-olej-czy-lakier,t149938.htm lub naszym dzienniku.Pozdrawiam Ilona

escape
06-06-2009, 12:23
Od czasu gdy je uzytkujemy nie dzieje sie z nimi nic...są jak nowe...wiecej bedę mogla powiedziec po np.roku uzytkowania...grubosc parkietu to chyba 15 mm.Jestesmy bardzo zadowoleni..a znajomi ktorzy przychodza i je oglądaja są pod duzym wrazeniem samych schodow jak i estetyki ich wykonania(ukłony w strone mojego czego to nieumiejącego małża :wink: )

jarekkur
06-06-2009, 19:13
Ja też szukam kogoś (w lubelskim) do samych stopni,
tylko na betonowych schodach mam jeszcze "cudne" lastryko z lat 70.
Nie wiem jak należałoby przygotować takie schody do klejenia drewnianych stopni.

Są odpowiednie grunty na gładkie powierzchnie właśnie pod wyklejanie m. innymi drewna. Dla pewności kup szlifierkę kątową za 50 zł + tarcza z kamienia do szlifowania i przeszlifuj lastriko. po takim zabiegu możesz śmiało kleiż na klej poliuretanowy bez gruntowania.

jarekkur
06-06-2009, 19:16
Skoro o trepach mowa... Chciałabym schody zrobić z takiego samego drewna co parkiet. Ale trepy z orzecha amerykańskiego są cholernie drogie. Czy można parkiet przykleić do płyty OSB i w ten sposób zrobić schody? Może ktoś ma w ten sposób zrobione schody i mógły jakieś fotki pokazać?
może lepiej poszukaj kogoś kto wykonuje obłogowane trepy z twojego orzecha

Płyta OSB daje gwarancje na trwałość trepów klejonych niż sam beton. Poza tym beton musi być suchy a bez pomiaru tego nie sprawdzisz. Nawet rok czy dwa często nie wystarczą na wysuszenie betonowych schodów na tyle aby można było na nich kleić drewno!!!!!

jarekkur
06-06-2009, 19:25
a co najpierw montować? podstopnie z kafli czy stopnie? kafel ma leżec na stopniu czy stopień docisnąc do betonu?
A jak chcesz wcisnąć piankę po zamontowaniu podstopnia i położeniu na tym trepa? :D
Oczywiście że najpierw montujesz trepy a płytki przyklejasz jak wszystko ładnie wyschnie

Pianka poliuretanowa w pasach co 10cm na odkurzone podłoże i lekko nawilżone, na piankę ponownie woda ze sprayu a na to stopień a na niego paczka kafli lub czegoś tam. Nie do zdjęcia bez demolki. Poliuretan potrzebuje wilgoci, dlatego woda ze sprayu.
Podstopnice powinny być wcześniej zabudowane, ponieważ jest to łatwiejsze i również łatwiej dopasować trepy.

e-mól
06-06-2009, 20:23
a co sądzicie o tym żeby zrobić stopnie z blatu kuchennego z ikei, z niego też planuję wyciąć parapety, czy głupio/drogo wymyśliłam?

.ajk
06-06-2009, 21:51
Pianka poliuretanowa w pasach co 10cm na odkurzone podłoże i lekko nawilżone, na piankę ponownie woda ze sprayu a na to stopień a na niego paczka kafli lub czegoś tam.
rzeczywiście moje dotychczasowe wyobrażenie o zastosowaniu pianki było ograniczone do wypełniania szpar :lol: ta forma dopiero we mnie kiełkowała - teraz mam pewność - dzieki


Podstopnice powinny być wcześniej zabudowane, ponieważ jest to łatwiejsze i również łatwiej dopasować trepy.
No tak pod warunkiem że podstopnice robi się z drewna bądź płytek - jeśli zamierzasz zrobić tylko tynkiem najpierw trzeba zamocować trepy

.ajk
06-06-2009, 21:57
a co sądzicie o tym żeby zrobić stopnie z blatu kuchennego z ikei, z niego też planuję wyciąć parapety, czy głupio/drogo wymyśliłam?
Nie ważne czy kupisz w Castoramie Ikei czy u stolarza, porównaj ceny i wtedy zobaczysz gdzie jest tanio. Stolarz zrobi ci na wymiar do tego odpowiednie zaokrąglenia jak kupisz blat musisz to zrobić sama i musisz doliczyć odpady, które powstaną po wycięciu trepów z całego blatu - nie sprzedają go na cm

Elena76
07-06-2009, 08:33
dzieki, teraz bez zalu zapominam o trepach z orzecha :)




Skoro o trepach mowa... Chciałabym schody zrobić z takiego samego drewna co parkiet. Ale trepy z orzecha amerykańskiego są cholernie drogie. Czy można parkiet przykleić do płyty OSB i w ten sposób zrobić schody? Może ktoś ma w ten sposób zrobione schody i mógły jakieś fotki pokazać?
może lepiej poszukaj kogoś kto wykonuje obłogowane trepy z twojego orzecha

Płyta OSB daje gwarancje na trwałość trepów klejonych niż sam beton. Poza tym beton musi być suchy a bez pomiaru tego nie sprawdzisz. Nawet rok czy dwa często nie wystarczą na wysuszenie betonowych schodów na tyle aby można było na nich kleić drewno!!!!!

Elena76
07-06-2009, 08:39
To tym bardziej jestem pełna podziwu, bo schody wygladają na dzielo profesjonalisty:)


Od czasu gdy je uzytkujemy nie dzieje sie z nimi nic...są jak nowe...wiecej bedę mogla powiedziec po np.roku uzytkowania...grubosc parkietu to chyba 15 mm.Jestesmy bardzo zadowoleni..a znajomi ktorzy przychodza i je oglądaja są pod duzym wrazeniem samych schodow jak i estetyki ich wykonania(ukłony w strone mojego czego to nieumiejącego małża :wink: )

e-mól
07-06-2009, 09:30
a co sądzicie o tym żeby zrobić stopnie z blatu kuchennego z ikei, z niego też planuję wyciąć parapety, czy głupio/drogo wymyśliłam?
Nie ważne czy kupisz w Castoramie Ikei czy u stolarza, porównaj ceny i wtedy zobaczysz gdzie jest tanio. Stolarz zrobi ci na wymiar do tego odpowiednie zaokrąglenia jak kupisz blat musisz to zrobić sama i musisz doliczyć odpady, które powstaną po wycięciu trepów z całego blatu - nie sprzedają go na cm

moje pytanie dot właśnie róznicy w kosztach, może ktoś się z grubsza orientuje

.ajk
07-06-2009, 13:20
...
moje pytanie dot właśnie róznicy w kosztach, może ktoś się z grubsza orientuje
dostałem oferte od firmy na wykonanie pod moje schody klejonki bukowej za 1500 zł. Mam duże schody i duży spocznik w sumie jakieś 8,5 m2. Stopień o wymiarach 100x30 powinien kosztować ~60 zł, odrobinę taniej (~45zł) jest za klejonkę z Castoramy (nie mylić z gotowymi trepami) - pod warunkiem, że nie ma odpadów. Podane ceny dotyczą grubości 27-28mm.
W Ikea blat NUMERÄR bukowy Długość: 126 cm, Głębokość: 62 cm, Grubość: 3.8 cm kosztuje 200zł, więc trep wychodzi 100 zł - ale jest grubszy
taki sam dębowy blat kosztuje 300 zł.
Do tego dochodzą koszty lakieru - w moim wypadku litr podkładowego i 2 litry (APU-2) wodnego nawierzchniowego powinny wystarczyć. - koszt około 200 zł
Uwaga!
Blaty z Ikei są już olejowane - imo buk olejowany nie wygląda dobrze, poza tym nie wiadomo co to za olej - Pan Jarekkur pewnie coś podrzuci na ten temat

jarekkur
07-06-2009, 20:30
...
moje pytanie dot właśnie róznicy w kosztach, może ktoś się z grubsza orientuje
dostałem oferte od firmy na wykonanie pod moje schody klejonki bukowej za 1500 zł. Mam duże schody i duży spocznik w sumie jakieś 8,5 m2. Stopień o wymiarach 100x30 powinien kosztować ~60 zł, odrobinę taniej (~45zł) jest za klejonkę z Castoramy (nie mylić z gotowymi trepami) - pod warunkiem, że nie ma odpadów. Podane ceny dotyczą grubości 27-28mm.
W Ikea blat NUMERÄR bukowy Długość: 126 cm, Głębokość: 62 cm, Grubość: 3.8 cm kosztuje 200zł, więc trep wychodzi 100 zł - ale jest grubszy
taki sam dębowy blat kosztuje 300 zł.
Do tego dochodzą koszty lakieru - w moim wypadku litr podkładowego i 2 litry (APU-2) wodnego nawierzchniowego powinny wystarczyć. - koszt około 200 zł
Uwaga!
Blaty z Ikei są już olejowane - imo buk olejowany nie wygląda dobrze, poza tym nie wiadomo co to za olej - Pan Jarekkur pewnie coś podrzuci na ten temat

Są to oleje jak to na taśmie przemysłowej bywa utwardzane (suszone) promieniami UV lub elektronami - szybko i do przodu.
ikea jest firmą sprzedajacą dużo i wszystko a więc liczy się wygląd i dostępność cenowa. Czy za tym idzie jakość-czytaj trwałość? na lakierowane stopnie czy blaty można po zmatowieniu siatką lub wełną stalową ewentualnie vizeliną nanieść olej dwu-składnikowy i zostawić w spokoju na dwa dni. Każde ślady zużycia czy nadużycia stopni da się łatwo naprawić i odnowić.

archei
29-06-2009, 15:20
Mam taki sam problem z trepami ale mam do Was pytanie jak dokładnie zdjąć wymiary moje schody sa kręte i tylko kilka z mich jest prostokątnych reszta w formie trójkąta, jak wymierzyć aby stolarz nie miał problemu z wycięciem odpowiednich stopni (zamontować chce sam)

jarekkur
29-06-2009, 21:10
Mam taki sam problem z trepami ale mam do Was pytanie jak dokładnie zdjąć wymiary moje schody sa kręte i tylko kilka z mich jest prostokątnych reszta w formie trójkąta, jak wymierzyć aby stolarz nie miał problemu z wycięciem odpowiednich stopni (zamontować chce sam)

Należy wykonać szablony tych stopni i to wszystkich od góry w dół nr1,2 itd, lub od dołu w górę nr1;2;3...
Musisz kupić duży karton w arkuszach są takie w sklepach z akcesoriami do malowania....artystycznego. Arkusz kładziesz na stopień i odciskasz dokładnie jego linie, następnie wycinasz numerujesz i nstepny. Musisz napisać który to stopień i nie wolno ci odwrócić szablonu. Jest to praca prosta ale dokładna.

commor
30-06-2009, 06:34
Ja miałem szablony już gotowe - bo przez kilka lat nakleiłem wykładzinę. Potem jak przyszedł czas ( czytaj gotówka), to wykładzina posłużyła mi jak szablony i nawet stron nie pomyliłem bo był klej :lol:

Zostało mi tylko przerysować na papier i zaznaczyć gdzie przód (zaokrąglone ranty)

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/szablony.jpg

resztę moich zmagań ze schodami masz tutaj http://foto.onet.pl/c6bk,w8vcyydycysy,u.html

AdrianRumia
07-07-2009, 11:05
TEż mam taki sam problem i dochodzę do wniosku że sami będziemy montować. Ceny różne słyszałem ale generalnie w okolicy 7000- 12000 za 14 stopni i spocznik 2m2. Jak dla mnie to za dużo, bo mozna kupić same stopnie już od 100 pln. I właśnie, gdzie kupowaliście drzewo? Na allegro jest dużo ofert, ale czy to nie jest ryzyko? Macie jakieś namiary na stopnie z drzewa egzotycznego? cały czas się zastanawiam czy wybarwiany buk czy egzotyk. JAkieś sugestie?

commor
08-07-2009, 07:12
Wydaje mi się, że kupowanie na allegro to zły pomysł bo za przesyłkę zbankrutujesz. Ja zamówiłem w pobliskim centrum drewna( i chyba najdroższym ) ale za to blisko. Trep, szczególnie " latawiec" ważył ze 20 kg.

Nam podobał się dąb w kolorze naturalnym, polakierowałem wodnym lakierem Duluxem bezbarwnym półmatowym i po 3 latach jest OK.

Więcej w stopce..........

ziemia2
08-07-2009, 08:02
to ja też coś dorzuce bo schody klejone przez mojego tatę. Zaprosiłam na wycene schodów stolarza i zapytałam ile beda kosztować z montażem i bez. Z montażem 7,5 a bez czyli material na stopnie i balustrade wyciety na wymiar- stolarz sam sobie mierzył 3 tys. Ja kupiłam jeszcze postopnie z białego mdf- 600, lakier i klej i tak wyszło sporo taniej. O porady techniczne tyle co sie udalo wyciagnelismy od stolarza. Parę spraw naświetlił nam też Semir z FM- za co bardzo dziękuję. Schody wyszły naprawde fajnie.Ja zrobie fotke to wrzuce.
Pozdrawiam

malyboa
28-07-2009, 08:13
Witam, zajmuje sie pracami stolarskimi i stopnie z pełnego drewna nie klejonki zrobie w cenie od 70-90 zł za stopień ( wykonane z sezonowanego drewna ) ...
jestem z okolic jeleniej góry, stopnie moge wysłać pocztą lub kurierem...

nr tel: 7219286868 , mail: [email protected]
pozdrawiam

edit-blondi
04-08-2009, 10:21
może i mni cos poradzicie.
Brakło kasy na schody, a że czymś trzeba je obłożyć padło na panele. Czy ktoś może mi doradzić jak szybko i dobrze zamontować te panela?
Myslałam zrobić to normalnie na podkładzie z pianki i foli i do tego przykręcane listwy schodowe, w które wsuwa się panele. Niestety te listwy to majątek a najtaniej można kupić zwykły kątownik, który należy przykleić na zamontowane już panele.
I tu pojawia sie problem bo wtedy trzeba również przykleić panele (muszą być solidnie przymocowane do schoda betonowego, więc podkład z pianki i foli odpada.
Czy osadzanie tych paneli na piance tak jak to pisaliście robicie z trepami zda egzamin? czy powinnam posmarowć pianką całe stopnie czy pasami?

pomóżcie jeśli możecie :lol:

TMK
04-08-2009, 16:36
edit-blondi - powoli przymierzam się do obłożenia schodów. Na dzień dzisiejszy będzie to jakiś parkiet na podkładzie z płyty OSB. Przy panelach można tak samo montować, wkleić OSB i na to kleić panel.
Nie wiem kiedy się za to zabiorę, jak się uda to wkleję fotkę, jak nie to zgonię na aparat że kiepskie zdjęcie ;)

popcarol
05-08-2009, 08:18
To wstawie moze prawie w koncu skonczone schody:
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/cMgE5c2wkaEQmzXBtX.jpg

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/I2sENfaa3sbrEbP3lX.jpg

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/1/rf/rg/hq0i/Vbn1SwdePazdKT34ZX.jpg

Robione z blatow bukowych, koszty gdzies byly wyzej.
Pozdrawiam

coli
12-09-2009, 19:59
Ja miałem szablony już gotowe - bo przez kilka lat nakleiłem wykładzinę. Potem jak przyszedł czas ( czytaj gotówka), to wykładzina posłużyła mi jak szablony i nawet stron nie pomyliłem bo był klej :lol:

Zostało mi tylko przerysować na papier i zaznaczyć gdzie przód (zaokrąglone ranty)

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/szablony.jpg

resztę moich zmagań ze schodami masz tutaj http://foto.onet.pl/c6bk,w8vcyydycysy,u.html

Mam pytanie. Kazdy trep byl dokladnie na wymiar schodka? A co z wystajacym fragmentem z przodu i z boku?
Czy Wasze schody byly idealne? tzn czy kazdy mial taka sama dlugosc i glebokosc? Bo jak mierze swoje to okazuje sie, ze z glebokoscia to dosc roznie bywa :(

commor
14-09-2009, 10:09
Trzeba zaznaczyć gdzie jest przód, dodać np. po 3cm. żeby wystawały z przodu i z boków. U mnie stolarze dodali jeszcze "od siebie" kilka centymetrów i oczywiście przy montażu pomyliłem zabiegowe trepy, ale na szczęście udało się :D

Największe problemy miałem ze spasowaniem trepa i obudową kominka

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/ostatnitrepzblienie.jpg

PS. Kazałem zrobić bez zaokrągleń rantów, żeby wyeliminować ewentualne pomyłki

Magda i Michał
14-09-2009, 13:54
Trzeba zaznaczyć gdzie jest przód, dodać np. po 3cm. żeby wystawały z przodu i z boków. U mnie stolarze dodali jeszcze "od siebie" kilka centymetrów i oczywiście przy montażu pomyliłem zabiegowe trepy, ale na szczęście udało się :D

Największe problemy miałem ze spasowaniem trepa i obudową kominka

http://i10.photobucket.com/albums/a139/Commor/ostatnitrepzblienie.jpg

PS. Kazałem zrobić bez zaokrągleń rantów, żeby wyeliminować ewentualne pomyłki
A możesz podać na priva namiary skąd brałeś materiał i po ile? i opisać proces zakupowy, tzn. co trzeba im dostarczyć, jaki czas realizacji... itp

commor
14-09-2009, 15:46
Nie ma co kryć się na priva :D tym bardziej, że wszystko (oprócz cen bo robiłem schody w 2005r.) opisałem tutaj http://forum.muratordom.pl/schody-betonowe-ze-stopniami-drewnianymi,t107786.htm

ana-76
02-03-2010, 22:23
fajny pomysł ;))

[quote="popcarol"]My wprawdzie nie sami, ale zlecilismy to rodzinnemu majstrowi od wszystkiego.
Stopnie wycial mi ojciec stolarz z blatow kuchennych z klejonki bukowej drewnianej. Koszt w zakupie to 1500 zl (rozumiem ze to dobra cena za 17 trepow). Za ich przyklejenie, podrownanie podstopnic, otynkowanie ich i pomalowanie zaplacilismy 1000 zl. Wiec mamy schody za 2,5 tys, efekty w dzienniku.

Olleo
11-05-2012, 20:47
Witam,

odswiezam temat, bo mam 3 ciagi schodow betonowych (2x6 i 1x10 stopni) i 2 ciagi samonosnych, wiec betonowe planuje oblozyc samemu. Sek w tym, ze majster zle wylal mi schody - zalozyl, ze bedzie okladzina z gresu/ceramiki, a nie drewniana i 30mm stopnica na ostatnim stopniu bedzie mi wystawac 10mm ponad parkiet. Czy mozna ostatni stopien zrobic z parkietu? A moze ostatnia stopnice zrobic 10mm ciensza? Nie bedzie przeszkadzac, ze ostatni stopien jest o centymetr nizszy, a pierwszy wyzszy?

tomek84
27-12-2012, 14:16
witam

zabieram się właśnie za schody u mnie w domu

nie jest to nic wielce skomplikowanego, ale też nie najprostsze schody

3 trójkąty, 9 prostych, i znow 3 trójkąty

na boki mam już zrobione wangi z MDF 16 mm, na do planuje jakiś zgrabny ćwierćwałek
po lewej stronie jest ściana, a po prawej wolna przestrzeń, czyli te 9 prostych schodów będzie otwarte, pod nimi też wanga
podstopnice też z mdf
wszystko malowane na biało
pod podstopnice stwierdziłem, że zamocuje listewki 10 mm, a same podstopnice do tych listewek wkrętem, dodatkowo przykleję to klejem, albo sylikonem (co w domu będzie), a przy montażu stopni wypełnię wolne przestrzenie pianką niskoprężną, która je dodatkowo doklei
oczywiście wangi na kołki do ścian/schodów + klej/sylikon

stopnie robię z klejonki kupionej w castoramie (dąb 28 mm), 430 zł za sztukę (3000mmx600mmx28mm)

i teraz pytanie, bo chcę same stopnie montować na piance niskop.
do poziomowania schodów chcę wbić kołka rozporowego w beton, a do niego kręcę śrubę/wkręt z łbem 10 mm, ewentualnie konfirmat
i tak myślę ze 4 (maks 5-6) takich śrub na stopień prosty (na zabiegowe może więcej w miarę potrzeby)

czy tak będzie ok:??
miałem robić listewki, ale z tym za dużo roboty

jeśli tak będzie OK, to jaką przestrzeń zostawić pod stopniem na piankę ??
czy minimalnie wystarczy na grubość łba tej śruby, czyli ok 4-5 mm, czy dać ok. 10 mm ??

no i od razu pytanie, czym obecnie maluje się schody
ja bym chętnie pojechał domaluxem bezzapachowym (żona w ciąży, a wszystko robię w domu, nie chcę jej smrodzić)
ewentualnie polećcie jakiś dobry - trwały (nie musi być najtańszy) lakier,

Łukasz,
24-01-2018, 21:22
Również mam zamiar samodzielnie obłożyć schody drewnem, jak sprawują się schody samodzielnie wykonane przez forumowiczów?

tkaczor123
24-01-2018, 22:15
Ja wykonałem schody z płyt panelowych, wszyscy odwiedzający myślą że to drewniane. Jak powiem że z płyt panelowych to każdy myśli że z paneli.
Koszt 3200zł.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341768-Stopnie-drewniane-na-beton&p=7584689#post7584689