PDA

Zobacz pełną wersję : płyta podłogowa



Jac37
15-04-2009, 19:53
Witam.
W projekcie domu mam płytę podłogową H=14 cm.
Nie jestem budowlańcem i nie wszystko rozumiem :] a mam parę pytań na które nie znalazłem odpowiedzi w projekcie. Będę wdzięczny za odpowiedź - podpowiedź :)
1. Co to jest siatka zbrojeniowa Q188? Co oznacza określenie "górą i dołem" ?
Czyli jak ją układać ???
2.Jeżeli zaleję 14 cm płyty (w projekcie jest jeszcze wylewka samopoziomująca 4 cm) to jak umieścić instalację C.O. w podłodze ?
:o ....wycinać w płycie i zbrojeniu ???
3. Za wszystkie praktyczne i fachowe rady dot. płyty będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

Trociu
16-04-2009, 10:57
rozumiem, że chcesz wykonać tą wylewkę sam...

ad 2. to raczej najpierw instalacje a potem wylewka. Wtedy wylewka zasłania wszystko i jest gites

Nie do końca rozumiem, po co jeszcze te 4cm wylewki samopoziomującej. Normalnie na wylewkę (u Ciebie nazwaną płytą podłogową) daje się już finalne wykończenie

pierwek
16-04-2009, 11:02
no i te 4cm wylewki samopoziomującej... coś dużawo - a nie było to czasem 4mm? BTW styropian tam gdzieś pod podłogą projektant przewidział czy był starej daty i radośnie pominął?

Trociu
16-04-2009, 11:19
BTW styropian tam gdzieś pod podłogą projektant przewidział czy był starej daty i radośnie pominął?A patrz. na to uwagi nie zwróciłem. Może te 14cm to całość wliczając styro. Czyli jakieś 8cm styro i 6cm wylewki lub podobnie.

Jeżeli jest tam styro planowane to wtedy rurki w styro lub na styro jeżeli podłogówka.

Jac37
16-04-2009, 13:20
14 cm płyty :/ pod nią jest styropian, ale....płyta zaplanowana jest na całym obrysie domu, a scianki zaczynaja się na płycie, więc na etapie lania płyty nie ma ścian, więc nie ma mowy o instalacji - projekt od lipińskich dom ciepły P94B

Trociu
16-04-2009, 13:44
14 cm płyty :/ pod nią jest styropian, ale....płyta zaplanowana jest na całym obrysie domu, a scianki zaczynaja się na płycie, więc na etapie lania płyty nie ma ścian, więc nie ma mowy o instalacji - projekt od lipińskich dom ciepły P94Bdobra - nudny jestem - ale czy masz Kierownika Budowy. On powinien wiedzieć więcej od Ciebie o budowlance i powiedzieć Ci mniej więcej co i jak.

Bo mi teraz z opisu wychodzi chudziak z izolacją ze styro.

Trociu
16-04-2009, 13:45
14 cm płyty :/ pod nią jest styropian, ale....płyta zaplanowana jest na całym obrysie domu, a scianki zaczynaja się na płycie, więc na etapie lania płyty nie ma ścian, więc nie ma mowy o instalacji - projekt od lipińskich dom ciepły P94BBudynek ma fundament? Bo po drugim czytaniu wychodzi mi na płytę fundamentową....

RafalT88
16-04-2009, 15:00
Witam.
W projekcie domu mam płytę podłogową H=14 cm.
Nie jestem budowlańcem i nie wszystko rozumiem :] a mam parę pytań na które nie znalazłem odpowiedzi w projekcie. Będę wdzięczny za odpowiedź - podpowiedź :)
1. Co to jest siatka zbrojeniowa Q188? Co oznacza określenie "górą i dołem" ?
Czyli jak ją układać ???
2.Jeżeli zaleję 14 cm płyty (w projekcie jest jeszcze wylewka samopoziomująca 4 cm) to jak umieścić instalację C.O. w podłodze ?
:o ....wycinać w płycie i zbrojeniu ???
3. Za wszystkie praktyczne i fachowe rady dot. płyty będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

Jac37, myślę że masz podobnie jak w moim projekcie "Baltazar" to znaczy:
Beton B20 (14 cm) -> papa -> Styropian (6 cm) -> Folia -> Gładź cementowa (4 cm) -> wykończenie czyli płytki (2 cm). U Ciebe jest pewnie tak samo bo to w miarę standardowe rozwiązanie.

Przewody możesz schować częściowo w styropianie (żeby nie tracić ciepła do ziemi) a częściowo w gładzi. Jeżeli chodzi o siatkę Q188 to w hurtowni dostaniesz taką od ręki (Q188 to symbol). Zbrojenie górą i dołem to siatka stalowa zatopiona w płycie betonowej przy jej dolnej krawędzi i górnej.

pozdrawiam

monter2
17-04-2009, 18:20
dolna sitka jak najnizej najlepiej podlozyc kawalki dachowek lub kupic dystanse z pcv zeby drut byl 2cm od dolu,na tak ulozonej dolnej siatce polozyc kosti betonowe lub polowki cegiel o gr 6cm lub ugiac dystnse z drutu i na tym wlozyc gorna siake zbrojeniową.pamietac nalezy zeby siatke ukladac z zakladami ok 20cm i zeby powiazac ja drutem na lączeniach zeby sie nie rozjechała brzy betonowaniu

d_a_r_r_o
22-11-2009, 21:04
Witam!
Widzę, że Lipińscy standardowo wpisują siatkę q188 górą i dołem w płycie podłogowej, która oparta jest na ściankach fundamentowych. Też mam podobny temat na tapecie gdyż właśnie kończymy zasypywanie fundamentów. U mnie (dom Sorrento - DCP191) podłoga wygląda następująco: 30cm piasku, 20 cm styropianu a potem 10cm płyta żelbetowa z siatką Q188 (górą i dołem), na to jeszcze 5,5 cm gładź cementowa zbrojona siatką.
Nie wiem kurcze czy to nie przegięcie. Nie zamierzam w domu lądować helikopterem...!
Nie chodzi mi nawet o to aby z mimi dyskutować ale nie widze tu miejsca na poprowadzenie instalacji!?! Czyżbym miał wykonać wszystko jeszcze przed rozpoczęciem budowy, przeciez to absurd. A co jesli podejme decyzję o ogrzewaniu podłogowym w części domu, w projekcie tego nie mam ale takie rzeczy uważam, że ustala się pózniej. W 5,5 cm wylewki nie zmieszcze rurek a trzeba by jeszcze na tą płytę żelbetową połozyć styropian...
Może powinieniem to olać i zrobic tradycyjnie?
Poradżcie coś.
Pozdrawiam Darek

d_a_r_r_o
22-11-2009, 21:04
Zedytowalem bo wysłałem przez pomyłkę dwa razy. Temat jak najbardziej aktualny :-)