PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki zegar / regulator do pompy cyrkulacji ciepłej wody



Bigsister
16-04-2009, 21:04
Mam cyrkulację ciepłej wody i pompa sterowana jest przez automatykę pieca, tzn. okresy załączania.
Chciałabym aby w czasie okresów pracy pompy pracowała ona w cyklu 15 minut pompuje, 15 minut stoi, i tak w kółko.
Jaki zegar / czujnik polecacie do takiego zastosowania?

robertsz
17-04-2009, 11:10
Rozumiem, że sterownik pieca daje zasilanie do pompy cyrkulacji.
Ty chcesz, żeby ta pompa pracowała cyklicznie przez 15min, przerwa 15 min, praca 15...
Słowem coś trzeba włączyć w ten kabel, żeby wymusić prace przerywaną pompy.

Musisz nabyć wyłącznik czasowy np. PCU510 patrz Allegro (http://allegro.pl/search.php?string=czasowy&from_showcat=1&category=1523&country=1) i ustawić go w sterowanie cykliczne.
Zasilaniem tego wyłącznika jest napięcie jakie dostajesz ze sterownika (teraz idzie do pompy), a samą pompe zasilasz już bezpośrednio z tego wyłącznika.

Drugim znacznie lepszym rozwiązaniem jest zasilanie czasówki wprost z sieci, a zasilanie pompy podłączone poprzez układ przekaźnika sterowanego dodatkowo sygnałem ze sterownika.
I Ja tak właśnie zrobiłbym bo ponieważ:
- czasówka lubi zapominać nastawy po odłączeniu zasilania, a w tym przypadku czasówka jest zasilana cały czas,
- stosując przekaźnik przy okazji "odciążasz" wyjście ze sterownika,
- możesz zastosować jeszcze inny algorytm tego sterowania np. w godzinach nocnych, podobnie w dni robocze czas pracy pompy 10%, a w ciągu dnia tak jak chcesz 50%.

Schemat mogę Ci podesłać na priv.

Bigsister
17-04-2009, 20:12
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poproszę o schemat na priva.

robertsz
20-04-2009, 00:45
Schemat poszedł na priv.

Piczman
20-04-2009, 10:11
Wtrącę swoje przemyślenia!
Też planuję pompę cyrkulacji podpiąć do czasówki ale nie po to żeby mi chodziła 15 minut po czym się wyłączyła też na te 15 minut!
Uważam że czasówka świetnie się sprawdzi do ustawiania przedziałów włącz/wyłącz kiedy śpimy lub jesteśmy w pracy!
Ale nie do sterowania pulsacyjnie ,,,

Uważam że pompa powinna dodatkowo być wpięta przez termostat przylgowy umieszczony na powrocie cyrkulacji ( taki za 60 zł ) i TO jest sposób aby pompa utrzymywała ciepłą wodą w całym obiegu w czasie w jakim ma to robić przy jednoczesnym zminimalizowaniu czasu pracy pompy i co za tym idzie strat cieplnych !!!

Pozdrawiam :P

robertsz
20-04-2009, 11:30
Ja uważam podobnie, ale pytanie było o prosty układ sterowania.

Z tym, że Ja jako użytkownik domu mam małą uwagę, wg mnie temp. na powrocie jest mało istotna.
Dla mnie użytkownika bardziej istotna jest temperatura ciepłej wody jaka płynie mi w kranie.
Z tym, że oczujnikowanie jest łatwiej zrealizować na powrocie.

Sterowanie czasowe ma sens, ale w ujęciu tygodniowym a nie dziennym.
W dni robocze nas nie ma w domu w określonych godzinach, ale w dni wolne już inaczej korzystamy z domu.

Kwestią umowną jest czas życia pompy, dla której częsty rozruch nie jest najlepszym rodzajem pracy.

Piczman
20-04-2009, 12:00
Wszystko OK tylko :

wg mnie temp. na powrocie jest mało istotna.
Dla mnie użytkownika bardziej istotna jest temperatura ciepłej wody jaka płynie mi w kranie.

:o
Dając czujkę na powrocie masz pewność że w KAŻDYM kranie będzie taka temp. wody!
Proste i skuteczne!
Poza tym dla mnie czasówka + termostat to prosty i tani sposób sterowania cyrkulacją ,,,

robertsz
20-04-2009, 20:01
Dając czujkę na powrocie masz pewność że w KAŻDYM kranie będzie taka temp. wody!Proste i skuteczne!
Mam też pewność, że mimo poboru wody (np. napełnianie wanny) i tak się cyrkulacja załączy bo czujka na powrocie uzna to za stosowne i załączy pompke.

W jednym się zgadzamy - warto zastosować jakąś automatyke, która ogranicza cyrkulację (co za tym idzie straty ciepła) w czasie gdy normalnie nas nie ma lub śpimy.
Co do rozwiązań technicznych napewno najpierw trzeba temat zobaczyć, a dopiero potem mówić o możliwościach i konkretnych rozwiązaniach.

*******
U mnie pompa cyrkulacji wogóle nie pracuje między 22 a 5 rano oraz między 8 a 15.
W pozostałych okresach pompa jest sterowana z pieca tak jak piec uzna za stosowne.

NJerzy
20-04-2009, 22:31
Dając czujkę na powrocie masz pewność że w KAŻDYM kranie będzie taka temp. wody!Proste i skuteczne!
Mam też pewność, że mimo poboru wody (np. napełnianie wanny) i tak się cyrkulacja załączy bo czujka na powrocie uzna to za stosowne i załączy pompke.

I tak ma być - nawet jak lejesz wodę do wanny, to w dowolnym innym kranie w domu ma być cierpła woda dostępna natychmiast dzięki cyrkulacji.



U mnie pompa cyrkulacji wogóle nie pracuje między 22 a 5 rano oraz między 8 a 15.
W pozostałych okresach pompa jest sterowana z pieca tak jak piec uzna za stosowne.

Czyli w nocy albo nie korzystasz z toalety, albo nie myjesz rąk, albo jesteś lunatykiem który myje je w zimnej wodzie :(

robertsz
20-04-2009, 22:37
TAK, ŚWIADOMIE w nocy nie biorę kąpieli a umycie rąk w zimnej wodzie nie sprawia mi problemów.
TAK, w ciągu dnia NIE MA NAS W DOMU i woda nie musi krążyć bo to jest bezcelowe.

Jest to KOMPROMIS między oszczędnością energii a moją wygodą.
Mi takie rozwiązanie odpowiada. Rozwiązanie które kosztowało mnie aż 35zł i godzinę mojej pracy.

Nie rozumiem co ma cyrkulacja wody do toalety?
Ciepłą wode masz w spłukiwaniu WC?
Pogubiłem się...

gerro
20-04-2009, 22:53
proponuję pompę z programatorem (niestety chyba tylko dobowym) i termostatem .
ja u siebie zastosowałem zwykły programator tygodniowy , taki podłanczany do gniazdka i w szereg wpiąłem termostat przylgowy coś takiego

http://www.ferro.pl/produkt-termostat-przylgowy-634.html
czujnik termostatu położyłem na pompie pod styropianem czy jakąś tam izolacją (fabryczną pompy) termostat ustawiony na min. chyba 30 stopni C
po włączeniu układu przy temp. wody w zasobniki 50 C , pompa pracuje około 1 minuty potem się wyłącza dzięki termostatowi, niewiem tylko po jakim czasie to wszystko rusza znowu do pracy bo poprostu nie chciało mi się czekać :wink:

Mały
21-04-2009, 09:30
Proponuje najprostszy ELEKTRONICZNY wyłącznik czasowy. Elektroniczny, żeby przy wyłączeniu prądu nie gubił czasu jak te mechaniczne.
Koszt w Castoradramacie czy innym Lorymery ok 25zł.
Dodatkowo czujka przylgowa na powrót wyłączająca pompę jak woda się nagrzeje.
Całość ca 100zł.

Pinok
21-04-2009, 12:00
Ja mam taki pomysł na cyrkulację, może źle kombinuję więc proszę o ewentualnie naprowadzenie.

Przy każdej łazience zakładam podwójny włącznik światła, czyli wchodząc do łazienki włączam i światło i pompę od cyrkulacji.

Moim zdaniem eliminuje to dwie niepożądane rzeczy:

Jeśli mamy ustawiony zegar na przedziały czasowe to zdarzają się okresy kiedy woda jest zimna.
W okresach załączenia zegara mamy straty energii na podgrzewanie ścian i woda się wychładza, o ile w zimie to nie przeszkadza bo i tak grzejemy domek tymi stratami to w reszcie roku jest to efekt niepożądany.

Pozdrawiam

Deamos
21-04-2009, 13:13
Ja mam pomysl, by polaczyc zegar czasowy z termostatem i dodatkowo wlacznikiem swiatla w lazience.
W ustalonych godzinach gdy temperatura wody spadnie ponizej zadanej (chyba najlepiej ja mierzyc w lazience) i ktos wchodzi do lazienki zapalajac swiatlo uruchamiala by sie pompa az temperatura osiagnela by odpowiednia wartosc.

Tylko pytanie ile czasu potrzeba by temperatura odpowiednio wzrosla i ile czasu mija od zapalenia swiatla do korzystania z wody.

Pinok
21-04-2009, 13:39
Zegary, termometry ... to dodatkowe komplikacje układu. W przypadku z włącznikiem przy wejściu cyrkulacja załącza się zawsze wtedy kiedy jest potrzebna, na dodatek można sobie włączyć ręcznie wiedząc że przez najbliższe 2h będziemy cyklicznie wchodzić do łazienki np. co 10 min i zawsze będzie ciepła woda :D

Oczywiście jeżeli ktoś ma na tyle daleko od zbiornika cwu że woda nie zdąży dotrzeć do kranu to niestety sposób nie zadziała, ale w niedużych domkach jednorodzinnych chyba nie jest aż tak daleko ;)

pierwek
21-04-2009, 14:15
a co z korzystaniem z wody w kuchni w dzień? :P

Pinok
21-04-2009, 14:24
A co z korzystaniem z wody w kuchni w dzień przy załączaniu pompy zegarem ?

Właśnie o kuchni myślałem pisząc o częstym załączaniu na przykład podczas zmywania naczyń. W moim domu jest 2 łazienki i przy każdej będzie podwójny włącznik (światło/cyrkulacja) można taki sam zamontować w kuchni. To jest dodatkowe 3 przewody na cały dom. Na dodatek mam łazienkę na dole na tyle blisko kuchni że będę miał tylko 2szt.

Nikogo nie przekonuję do tego rozwiązania, bardziej zależało mi na wskazaniu przez osoby znające się na tym temacie błędów mojego rozumowania.

Deamos
21-04-2009, 15:16
Mi na cyrkulacji w kuchni nie zalezy, zreszta jest ona duzo blizej bojlera niz gorna lazienka. Stosujac cyrkulacje zalezy przede wszystkim mi na cieplej wodzie z rana pod prysznicem ;) Pozniej ciepla woda juz jest w calym ukladzie, w ciagu dnia tez sie tak szybko nie wychladza by ja pompowac do kuchni

Hans Kloss
21-04-2009, 16:48
Szanowni, odnosnie patentu załaczania cyrkulacji "na żądanie" jakimś wyłacznikiem - jest to bez sensu. Jeśli pompa zdąży Wam doprowadzić ciepłą wodę do kranu w czasie nie dłuższym niż kilkanaście sekund to znaczy że ten kran jest tak blisko zasobnika, że cyrkulacja w ogóle nie jest tam potrzebna.
Generalnie uważam, że do regulacji efektywnej temperatury wody w rurach CWU wystarczy sterownik z cyklicznym ON/OFF pompy, a temperature dobiera sie proporcjami czasów ON i OFF pompy. Trzeba te proporcje "wypraktykować" raz i potem juz zawsze moze tak pracować. Problem może byc ze sterownikiem, który mógłby tak działać. Taki "zwykły" elektroniczny z supermarketu nie nadaje sie do tego (programowanie 6-8 czasów załaczania na dobę, a tu potrzeba np 3 cykle na godzinę). "Supermarketowy" jest ok do kilkugodzinnego nocnego czy dziennego wyłaczania cyrkulacji.
Z kolei patent z czujnikiem temperatury może mnie przekonać tylko o tyle, że byc moze taki czujnik jest tańszy od jakiegoś sterownika "cyklicznego ON/OFF".
Ja mam cyrkulacje podpieta do centralki alarmowej i wrzystkie funkcje realizuje timerami centralki (w tym OFF pompy gdy alarm czuwa - nikogo nie ma). To rozwiazanie tanie w cenie (jak ktoś juz ma centralkę), ale niestety wymagające opanowania programowania centralki i nieco znajomości elektryki/eletroniki. Za to załatwia wszelkie problemy, o których piszecie.

sledz98
21-04-2009, 16:53
A ja sobie zrobię cyrkulację wykorzystując czujki ruchu. Czujki 120stopni będą zamontowane w łazienkach i kuchni. Jeśli będzie ruch w danym pomieszczeniu, to pompa będzie chodziła. Jeśli ruchu nie będzie to nie będzie chodziła.

Hans Kloss
21-04-2009, 16:55
A ja sobie zrobię cyrkulację wykorzystując czujki ruchu. Czujki 120stopni będą zamontowane w łazienkach i kuchni. Jeśli będzie ruch w danym pomieszczeniu, to pompa będzie chodziła. Jeśli ruchu nie będzie to nie będzie chodziła.
Nie sprawdzi sie (albo nie jest potrzebne) z tego samego powodu co w przypadku właczników "na żądanie".

Deamos
21-04-2009, 17:03
Hans Kloss: z tym wylaczaniem calkowitym gdy alarm jest wlaczony to bardzo dobry pomysl, wiadomo ze wtedy nikogo nie ma w domu i mozna duzo oszczedzic. Centrale alarmowa mozna tez wtedy wykorzystac do sterowania za pomoca czujki ruchu w lazience. Nadal jestem za dodatkowym czujnikiem temperatury by nie pompowac cieplej wody i zuzywac pradu. Reczne sterowanie wg. mnie czyms absurdalnym bo caly kompoft w cyrkulacji CWU polega na tym, by czlowiek mial dobrze bez dodatkowe klopotu minimalnym kosztem. Przemyslec te elementy i mozna zrobic cos dobrego i ekonomicznego :)

sledz98
21-04-2009, 17:04
A ja sobie zrobię cyrkulację wykorzystując czujki ruchu. Czujki 120stopni będą zamontowane w łazienkach i kuchni. Jeśli będzie ruch w danym pomieszczeniu, to pompa będzie chodziła. Jeśli ruchu nie będzie to nie będzie chodziła.
Nie sprawdzi sie (albo nie jest potrzebne) z tego samego powodu co w przypadku właczników "na żądanie".

Wyżej piszesz, że masz podpięte pod centralkę alarmową. Także będe miał alarm - możesz napisać troszkę więcej szczegółów (póki kable nie pociągnięte do czujek i czujki nie kupione). Jaka centralka i może jakiś schemat podłączenia?

Pinok
21-04-2009, 22:41
Hans Kloss: z tym wylaczaniem calkowitym gdy alarm jest wlaczony to bardzo dobry pomysl, wiadomo ze wtedy nikogo nie ma w domu i mozna duzo oszczedzic. Centrale alarmowa mozna tez wtedy wykorzystac do sterowania za pomoca czujki ruchu w lazience. Nadal jestem za dodatkowym czujnikiem temperatury by nie pompowac cieplej wody i zuzywac pradu. Reczne sterowanie wg. mnie czyms absurdalnym bo caly kompoft w cyrkulacji CWU polega na tym, by czlowiek mial dobrze bez dodatkowe klopotu minimalnym kosztem. Przemyslec te elementy i mozna zrobic cos dobrego i ekonomicznego :)

Przecież za każdym razem jak wchodzisz do łazienki to RĘCZNIE włączasz światło, no chyba że masz na zegar który włącza tylko w określonych godzinach ;)

Taniej niż kilka metrów przewodu do włącznika to chyba się nieda.

Odnośnie czujki ruchu, to dodatkowe komplikacje układu, na dodatek czujka zadziała jak już jesteś w łazience czyli dużo później niż włączone światło przed wejściem do łazienki.

Hans Kloss: ja będę miał zbiornik cwu tylko przez ścianę z łazienkami ale uważam że to i tak za daleko, bo te kilkanaście sekund będzie woda lecieć do szamba które trzeba następnie wywieźć oczywiście też nie za darmo.

NJerzy
21-04-2009, 23:26
To wy nie macie okien w łazienkach ? !!! :roll:

Deamos
21-04-2009, 23:44
Przecież za każdym razem jak wchodzisz do łazienki to RĘCZNIE włączasz światło

To wy nie macie okien w łazienkach ? !!! :roll:
No wlasnie, rano i w ciagu dnia niekoniecznie musze miec koniecznosc zapalania swiatla :)

Pinok
22-04-2009, 00:00
U mnie akurat dolna łazienka jest bez okna, ale przecież włącznik zakładamy podwójny i niekoniecznie musimy zapalać światło.

Podrzuciłem tylko swój pomysł na rozwiązanie cyrkulacji, jeżeli ktoś skorzysta to fajnie, jeśli ktoś uważa że się nie sprawdzi to nikogo nie zmuszam przecież.

Pozdrawiam i więcej dystansu życzę wszystkim.

Hans Kloss
22-04-2009, 11:38
Przecież za każdym razem jak wchodzisz do łazienki to RĘCZNIE włączasz światło, no chyba że masz na zegar który włącza tylko w określonych godzinach ;)

Ale światło, jak użyje włacznika, zapala sie od razu (przynajmniej powinno :wink: ). Natomiast ciepła woda do kranu, po załaczeniu cyrkulacji, zawsze napłynie dopiero po jakimś czasie. I co? Wejdziesz do łazienki, psztyczkiem załaczysz cyrkulację (lub czujką ruchu) i ale musisz postać przy kranie, żeby skorzystac z komfortu "od razu ciepłej wody"? Zresztą, zbudujesz, zaczniesz korzystać - myślę, że przyznasz mi rację. I nie chodzi tu o cenę przewodu do włacznika - to po prostu nie będzie działać.
Istota cyrkulacji właśnie polega na tym, żeby miec "na gotowo" ciepłą wodę w rurach CWU. Nie da sie tego zrobić żadnym właczaniem "na żądanie". Mozna jedynie zarządzać obniżeniem średniej temperatury CWU krążącej w rurach, żeby zredukowac straty i zachować względny komfort. Więc wszelkie patenty typu cykliczne ON/OFF, termostaty i czasowe wyłączenia podczas nieobecności/snu, są ok.
Do sledz98. Teraz na etapie instalacji zadbaj o pociągniecie przewodu od planowanego miejsca centralki alarmowej to kotłowni. Nie musi byc żaden "bardzo pradowy", normalny sygnałowy, ale dobrze, żeby był ekranowany. Nie oszczędzaj na ilości przewodów w wiązce. Do sterowania pompa potrzeba 2 przewodów, ale inne możesz wykorzystac do innych zastosowań (czujnik gazu, blokowanie CO jak chodzi dmuchawa DGP - to tez mam). Centrale mam SATEL. Układ załączania pompę zrobiony na przekaźnikach, ale bardzo ważna jest znajomość parametrów napieciowo-prądowych wyjścia sterującego centralki. Trzeba do tego dobrac odpowiedni przekaźnik.

pirat
22-04-2009, 12:24
Cyrkulacja fajna sprawa!. Szczególnie polecam jak ktoś ma szambo trochę wody się zaoszczędzi. Ja sprawę cyrkulacji rozwiązałem za pomocą centralki alarmowej Satela CA64. Wykorzystałem jedno z jej wyjść, zaprogramowane jako timer, ten staruje przekaźnikiem a przekaźnik podaje zasilanie na pompkę cyrkulacyjną. Timer można sobie programować jak komu się podoba. Nie pamiętam dokładnie w jakich cyklach u siebie to zrobiłem (już dobre 2lata działa). W dni powszednie staruje wcześniej soboty niedziele ciut później. Załącza pompkę chyba na 5 min później przerwa itd itd .....

Wirecki
22-04-2009, 12:47
pierwek, Pinok - pytacie o zmywanie naczyń. Jeśli chcecie oszczędzać montuąc automatykę do cyrkulaci CWU, pomyślcie też o zmywarce. Więcej na tym można zyskać...

Hans Kloss - te kilkanaście sekund o których piszesz to koszmar, nie wiem czy ktoś chciałby tyle czekać. Różnica w komforcie (czekać / nie czekać) dla mnie jest kosmiczna. Wielkich akcji zmywania garów nie będzie (zmywarka), może owoce przepłukać albo coś małego szybko umyć... Po za tym po dłuższe przerwie w części przypadków przepływająca woda będzie musiała rozgrzać też rurki w których płynie....
Z podłączeniiem do centralki można pójść krok dalej- elektrozawór odcina wodę zupełnie i po uzbrojeniu alarmu nie musisz się martwić o wężyki przy wc itp. - zalanie nie grozi....

Hans Kloss
22-04-2009, 12:49
Cyrkulacja fajna sprawa!. Szczególnie polecam jak ktoś ma szambo trochę wody się zaoszczędzi. Ja sprawę cyrkulacji rozwiązałem za pomocą centralki alarmowej Satela CA64. Wykorzystałem jedno z jej wyjść, zaprogramowane jako timer, ten staruje przekaźnikiem a przekaźnik podaje zasilanie na pompkę cyrkulacyjną. Timer można sobie programować jak komu się podoba. Nie pamiętam dokładnie w jakich cyklach u siebie to zrobiłem (już dobre 2lata działa). W dni powszednie staruje wcześniej soboty niedziele ciut później. Załącza pompkę chyba na 5 min później przerwa itd itd .....
Dokładnie ta sama centrala i ten sam patent. U mnie chodzi 5min ON - 15min OFF. Wieczorem w porze intensywnego mycia pracuje ciągle. Naukowo potwiedziłem, czyli zmierzyłem :D - piec dogrzewa CWU prawie 2,5 raza rzadziej, niż przy ciągłej pracy cyrkulacji. Jak widac nie jestem jedyny :D

Hans Kloss
22-04-2009, 12:56
Z podłączeniiem do centralki można pójść krok dalej- elektrozawór odcina wodę zupełnie i po uzbrojeniu alarmu nie musisz się martwić o wężyki przy wc itp. - zalanie nie grozi....
O! To jest fajny pomysł, który warto przemyśleć. Czy znasz (lub ktos z forumowiczów) taki gotowy zawór nadający sie do tego (zasadniczo nie powinien dławic przepływu, gdy jest otwarty)?

civic9
22-04-2009, 13:04
http://www.elektrozawory.pl/

Wirecki
22-04-2009, 13:06
Kontkretnego typu zaworu nie polecę. Zwróć uwagę, że są NO (normalnie otwarte) i NZ (normalnie zamknięte).
Trzeba zwrócić uwagę co się dzieje przy braku prądu, brak zasilania nie może Cię pozbawiać wody, może jakiś by-pass do ręcznego otwierania wody w takich przypadkach.

No i jeszcze problem dobrej izolaci rurek w których krąży woda. Na allegro otulina tylko 6 i 9 mm grubości. Cena 13 i 20 bardzo wysoka, ale zapłacona raz.