PDA

Zobacz pełną wersję : Wkład kominowy... pytania... :)



cineck
16-04-2009, 20:12
Witamy :) i już pytamy .... mianowicie o wkład kominowy. Stoję nad dylematem i proszę o pomoc. Co się bardziej opłaca , i która metoda jest tańsza a zarazem lepsza lub gorsza :-?
Czy lepiej kupić cegłę i wymurować kominy , czy może od razu zakupić wkłady kominowe ??
Mam na myśli coś takiego np.
http://www.fototube.pl/pictures/wklad.jpeg
Mój murarz radzi mi aby zakupić wkład.... na moje to jemu po prostu nie chce się murować z cegły komina bo to jest pracochłonne i takie tam... a wkład wstawi i po sprawie. Nie wiem na co się zgodzić i jak by to wyglądało finansowo. Czy na murze z cegły zaoszczędzę ?? Czy to może jedno i to samo.

Pozdrawiam :)

pattaya
16-04-2009, 20:37
Ja mam murowane z cegły.
Mnie i moje dzieci przeżyją.

raydenstream
16-04-2009, 21:51
jak sie muruje kominy z cegły pełnej to o tak trzeba do komina od palenia odrazu włozyc wklad i to w zaleznosci od sposobu ogrzewania np wkłąd kamionkowy.

mi murowali z cegły pełenej i wkłady kamionkowe do srodka.

pattaya
16-04-2009, 21:54
tłumacząc to na polski,
chodzo Ci o komin do kotła?
Owszem,tam wkład być musi.
W kominku już nie

emi601
16-04-2009, 22:02
u nas bedą dwa , jeden do pieca , drugi do kominka.
w projekcie są oba systemowe.
jak zaczęłam się zastanawiać "a może kominy z cegły?" i kombinować że może taniej, że może lepiej, że może ładniej bo cegłę się wyeksponuje w salonie. to mnie jedna taka praktyczna osoba sprowadziła do prateru stwierdzając , że przy systemowym mniej rzeczy można spieprzyć... 8)
coś w tym jest.

pattaya
16-04-2009, 22:04
a co można spieprzyć przy murowanym z cegły?

Mały Mariusz
17-04-2009, 05:40
np, żle otynkować od środka :-? nie każdy fachowiec to umie a co potem wykwity na ścianie w salonie :wink:
pozdr.

mariankossy
17-04-2009, 08:02
Przy dzisiejszych kotłach na groszek, miał musi byc wkład bo póżniej skropliny robią swoje w cegłach, potem wykwity na ścianie jak wkładu ceramicznego nie ma. :cry:

zbigmor
17-04-2009, 08:18
Wątków już na ten temat było bez liku.
Autor nie pisze do czego ten komin, a to ma fundamentalne znaczenie.
Dla jednego kotła musi być wkłąd, a dla innego nie. Zależy to nie tylko od rodzaju kotła, ale i systemu palenia.
Jak dla mnie generalnie lepiej mieć wkład murowany z cegieł (pełnych). Problemem jest znalezienie fachowca co taki komin wymuruje (oczywiście bez tynkowania wewnątrz!). Komin systemowy również może być problematyczny. Montaż (jak wykazuje wielu doświadczonych choćby z tego forum) również można wykonać wadliwie.
Trwałość kominów można sprawdzić tylko doświadczalnie bo zależy to od wielu czynników. Murowane kominy dzisiaj to już nie to samo co murowane kiedyś. Materiały nie te i sposób użytkowania inny. Ale choć technologia sprawdzona.

pierwek
17-04-2009, 14:25
jest jeszcze aspekt wielkości komina murowanego z cegły. Proponuję poukładać sobie cegły tak żeby powstało tyle kanałów dymowych i wentylacyjnych co w systemowym... komin z cegły jest około 2x większy i niekiedy problem robi się na dachu z taką kolubryną

cineck
17-04-2009, 21:01
Hmm odpowiedzi w sumie nie uzyskałem... :-?
ok,

Czy lepiej kupić cegłę i wymurować kominy , czy może od razu zakupić wkłady kominowe ??
A więc może tak ,będę miał piec na opał stały. Czytam , że trudno jest wymurować komin z cegły. Może, ja tam się nie znam :) Czy możliwe, że na mój komin (projekt iskierka) potrzeba nawet 3 tyś szt. cegły ?? :-? jeśli tak to koszt już wynosi jakieś 3 tyś pln. A jak w tym wypadku wygląda cena wkładu ??? czy dostane dobry wkład do 4 tyś ?? (cały komplet gotowy do zainstalowania)Pytam bo w necie nie mogę się odnaleźć z tymi wkładami...

Pozdrawiam. :wink:

mariankossy
17-04-2009, 21:49
Od kiedy to problem wybudować komin z cegły :o

A wkład kominowy to co?? już nie trzeba obmurowac na zewnątrz cegłą ?? :o :o ( i to najlepiej klinkerową)
A co na to kierownik budowy??? :wink:

cineck
18-04-2009, 20:32
Od kiedy to problem wybudować komin z cegły :o

A wkład kominowy to co?? już nie trzeba obmurowac na zewnątrz cegłą ?? :o :o ( i to najlepiej klinkerową)
A co na to kierownik budowy??? :wink:

No chłopaki piszą , że problem :P ja tam nie wiem....
Nie wiem co kierownik na to, jeszcze nic nie wie o naszych kombinacjach alpejskich :o :D

Jarek.P
19-04-2009, 00:08
Podłączę się do tematu ze swoim problemem, a nawet dwoma:

Do kominka nastawiałem się na komin Bolesławiec. Mój dostawca materiałów budowlanych jednak Bolesławca nie prowadzi, namawia mnie natomiast na komin Marywila i kusi sporą obniżką marży jeśli kupię u niego i to.
Z poszukiwań tu na grupie wychodzi mi, że te kominy są porównywalnej klasy, ale o ile Bolesławca wszyscy chwalą, tak n/t Marywila znalazłem jedynie kilka opinii osób, które napisały, że mają. Może więc te osoby (albo inne) podzielą się opiniami? Mają i...? Jest ok? Czy jakieś problemy wyszły?

Druga rzecz: czy kupić samą kamionkową rurę i obudować ją cegłą pełną, czy szarpnąć się na pełny system kominowy: kamionkowa rura plus keramzytobetonowa obudowa? Co się bardziej kalkuluje cenowo, co jest lepsze użytkowo i wykonawczo?
W projekcie ten kominkowy komin mam zbudowany z cegły pełnej. W zasadzie mi to pasuje, bo zbudowałbym go z jakiejś ładnej cegły i tak zostawił jako rustykalny element wnętrza ;) ale z drugiej strony ten keramzytobeton też by mógł być, zawsze go mogę okleić płytkami elewacyjnymi imitującymi cegłę "średniowieczną" (płytki elewacyjne "Milano" mi się marzą). Przy tej obudowie systemowej troche lżejszy komin wyjdzie na dachu, ale z drugiej strony... sam nie wiem.

J.

zbigmor
20-04-2009, 07:32
Podłączę się do tematu ze swoim problemem, a nawet dwoma:

Do kominka nastawiałem się na komin Bolesławiec. Mój dostawca materiałów budowlanych jednak Bolesławca nie prowadzi, namawia mnie natomiast na komin Marywila i kusi sporą obniżką marży jeśli kupię u niego i to.
Z poszukiwań tu na grupie wychodzi mi, że te kominy są porównywalnej klasy, ale o ile Bolesławca wszyscy chwalą, tak n/t Marywila znalazłem jedynie kilka opinii osób, które napisały, że mają. Może więc te osoby (albo inne) podzielą się opiniami? Mają i...? Jest ok? Czy jakieś problemy wyszły?

Druga rzecz: czy kupić samą kamionkową rurę i obudować ją cegłą pełną, czy szarpnąć się na pełny system kominowy: kamionkowa rura plus keramzytobetonowa obudowa? Co się bardziej kalkuluje cenowo, co jest lepsze użytkowo i wykonawczo?
W projekcie ten kominkowy komin mam zbudowany z cegły pełnej. W zasadzie mi to pasuje, bo zbudowałbym go z jakiejś ładnej cegły i tak zostawił jako rustykalny element wnętrza ;) ale z drugiej strony ten keramzytobeton też by mógł być, zawsze go mogę okleić płytkami elewacyjnymi imitującymi cegłę "średniowieczną" (płytki elewacyjne "Milano" mi się marzą). Przy tej obudowie systemowej troche lżejszy komin wyjdzie na dachu, ale z drugiej strony... sam nie wiem.

J.


Osobiście gdybym się decydował na rozwiązanie systemowe to kompletne. Mieszana opcja nie musi być zła, ale mi się kojarzy ze ścianą jednowarstwową z nadprożami betonowymi wylewanymi na budowie. Niby też można to zrobić dobrze, ale łatwiej to skopać. Co innego, gdybym to robił osobiście. Wtedy wszystkie hybrydy dozwolone, ale przemyślane i dopilnowane.