PDA

Zobacz pełną wersję : Watchdog w instalacji elektrycznej



odaro
16-04-2009, 23:46
Kiedyś na forum wyczytałem że w instalacji eklektycznej a dokładnie to w rozdzielnicy warto zainstalować watchdog.

Nie mogę tego odnaleźć? A co to właściwie jest wachdog i do czego służy :P

pablitoo
17-04-2009, 08:06
Watchdog w rozdzielnicy elektrycznej domu jednorodzinnego ?? - pierwsze słyszę :o
A po co to tam ??

Jest to generalnie oprogramowanie lub zabezpieczenie nie pozwalające na przejście danego urządzenia w stan wstrzymania procesu - jeśli potrzebna jest ciągła i nieprzerwana praca oprogramowania lub urządzenia - to tak w skrócie - a po co to w rozdzielnicy elektrycznej - nie mam pojęcia ...

No chyba że jest jeszcze inne znaczenie tego terminu ...

odaro
17-04-2009, 09:58
Watchdog w rozdzielnicy elektrycznej domu jednorodzinnego ?? - pierwsze słyszę :o
A po co to tam ??

Jest to generalnie oprogramowanie lub zabezpieczenie nie pozwalające na przejście danego urządzenia w stan wstrzymania procesu - jeśli potrzebna jest ciągła i nieprzerwana praca oprogramowania lub urządzenia - to tak w skrócie - a po co to w rozdzielnicy elektrycznej - nie mam pojęcia ...

No chyba że jest jeszcze inne znaczenie tego terminu ...

Przyznaje bez bicia że też nie wiem o co chodzi ale jestem pewien że ktoś z forum pisał że ma watchdoga w Siebie w domku jednorodzinnym.

mjakob
17-04-2009, 10:07
Watchdog w rozdzielnicy elektrycznej domu jednorodzinnego ?? - pierwsze słyszę :o
A po co to tam ??

Jest to generalnie oprogramowanie lub zabezpieczenie nie pozwalające na przejście danego urządzenia w stan wstrzymania procesu - jeśli potrzebna jest ciągła i nieprzerwana praca oprogramowania lub urządzenia - to tak w skrócie - a po co to w rozdzielnicy elektrycznej - nie mam pojęcia ...

No chyba że jest jeszcze inne znaczenie tego terminu ...

Przyznaje bez bicia że też nie wiem o co chodzi ale jestem pewien że ktoś z forum pisał że ma watchdoga w Siebie w domku jednorodzinnym.

Chyba że ktoś ma obwody wpięte w jakiś sterownik i wtedy może chodzi o watchdoga tego sterownika czy cuś...

retrofood
17-04-2009, 10:23
Przyznaje bez bicia że też nie wiem o co chodzi ale jestem pewien że ktoś z forum pisał że ma watchdoga w Siebie w domku jednorodzinnym.

a to nie było w wątku o psach?

M@riusz_Radom
17-04-2009, 10:52
Tak też bym odstawiał

pablitoo
17-04-2009, 11:05
Podobno na kolei - w elektrowozach lub innych ciufciach stosuje się coś na kształt watchdoga - maszynista musi systematycznie co zaprogramowany czas potwierdzać swoją gotowość i czuwanie podczas prowadzenia maszyny nacisnięciem tajemnego przycisku - jeżeli tego nie zrobi / znaczy się zasłabł lub śpi / lokomotywa automatycznie się zatrzymuje ...
Ale to było chyba dawniej - teraz maszynistów jest dwóch .

rusek007
17-04-2009, 11:06
Watchdog stosuje się do nadzoru sieci informatycznych np serwerów czy anten wi-fi. Urządzenie przez wysyłanie i odbiór pingów sprawdza stan urządzenia/sieci i w przypadku braku odpowiedzi powoduje reset/restart urządzenia.

pierwek
17-04-2009, 12:42
watchdog to taki "dinks" który pilnuje i sprawdza w jakiś sposób (zależny od urządzenia którego pilnuje) czy to urządzenie jeszcze pracuje czy nie. W przypadku odkrycia, że urządzenie nie pracuje poprawnie (np "zawiesiło się" ) watchdog powinien podjąć konkretne działanie np. ponowne uruchomienie urządzenia.

W rozdzielnicy mogę sobie tylko wyobrazić watchdoga który pilnuje czy są fazy - natomiast co miałby taki watchdog robić w przypadku zaniku prądu? Nie wiem...

Ja mam np wyrzeźbione coś takiego że jak znika zasilanie jednej z faz to dostaje smsa (nieważne w zasadzie po co mi to) ot taki kaprys. - czyli w tym przypadku "watchdog" powiadamia mnie, że nastąpił zanik jednej fazy. - z tym, że ten układ jest poza rozdzielnicą...

retrofood
17-04-2009, 12:52
watchdog to taki "dinks" który pilnuje i sprawdza w jakiś sposób (zależny od urządzenia którego pilnuje) czy to urządzenie jeszcze pracuje czy nie. W przypadku odkrycia, że urządzenie nie pracuje poprawnie (np "zawiesiło się" ) watchdog powinien podjąć konkretne działanie np. ponowne uruchomienie urządzenia.


moja żona marzy o takim. Tylko nie wiem gdzie mi chce montować...

Juras XR4Ti
17-04-2009, 12:56
Taki ,,dżinks" w pociągu to się czuwak nazywa. Występuje we wszystkich lokomotywach poza niektórymi manewrowymi, oraz EZT i szynobusach. Działa w połączeniu z czujnikami przy torach. Najpierw zapala się lampka, potem - jeśli się nie skasuje alarmu - brzęczy a jak dalej nie ma reakcji, włącza hamowanie nagłe. Całość to SHP się nazywa.


pozdrawiam - Juras

Barbossa
17-04-2009, 17:54
czyli warto
montuj
jak coś się stanie to Ci stanie

odaro
17-04-2009, 20:50
Wydaje mi się że tutaj pierwszy raz spotkałem się nazwą watchdoga


http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421-960.htm

Wpis Sako

odaro
17-04-2009, 20:53
A tutaj jest definicja do czego to służy


http://pl.wikipedia.org/wiki/Watchdog

civic9
18-04-2009, 04:45
Wydaje mi się że tutaj pierwszy raz spotkałem się nazwą watchdoga


http://forum.muratordom.pl/programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow,t20421-960.htm

Wpis Sako

jest to funkcja sterownika. taki np. fatek plc coś takiego ma, z tym że ten tylko wyłącza sterownik jak wykryje "zawieszenie" (kwestie bezpieczeństwa, bo tego się używa czasem do sterowania niebezpiecznymi rzeczami), bez ponownego startu. ale tak naprawdę nie widzę potrzeby w instalacji domowej, nawet sterowanej, chyba że ktoś tak jak Sako - robi wszystko sam, od elektroniki po oprogramowanie, wtedy ryzyko baboli jest większe.

lee28
18-04-2009, 08:33
Watchdog stosuje się do nadzoru sieci informatycznych np serwerów czy anten wi-fi. Urządzenie przez wysyłanie i odbiór pingów sprawdza stan urządzenia/sieci i w przypadku braku odpowiedzi powoduje reset/restart urządzenia.

Dobrze zrobiona sieć informatyczna, dobry serwer, czy urządzenie wifi, nie potrzebuje watchdoga, bo sie nie zawiesza.

GosiaIAdam
21-04-2009, 09:21
W rozdzielnicy mogę sobie tylko wyobrazić watchdoga który pilnuje czy są fazy - natomiast co miałby taki watchdog robić w przypadku zaniku prądu? Nie wiem...
Jest coś takiego jak automatyczny przełącznik faz, może o to chodzi?

pablitoo
21-04-2009, 10:03
W rozdzielnicy mogę sobie tylko wyobrazić watchdoga który pilnuje czy są fazy - natomiast co miałby taki watchdog robić w przypadku zaniku prądu? Nie wiem...
Jest coś takiego jak automatyczny przełącznik faz, może o to chodzi?

- a po co przełączać fazy w rozdzielnicy ?

rusek007
21-04-2009, 11:33
Watchdog stosuje się do nadzoru sieci informatycznych np serwerów czy anten wi-fi. Urządzenie przez wysyłanie i odbiór pingów sprawdza stan urządzenia/sieci i w przypadku braku odpowiedzi powoduje reset/restart urządzenia.

Dobrze zrobiona sieć informatyczna, dobry serwer, czy urządzenie wifi, nie potrzebuje watchdoga, bo sie nie zawiesza.

lee28, co Ty wiesz na temat pracy sieci czy urządzeń wi-fi??!!
Kolego, moja kilkuletnia praktyka mówi co innego.
Nie ma urządzeń niezawodnych!!

bst
21-04-2009, 12:37
[
Dobrze zrobiona sieć informatyczna, dobry serwer, czy urządzenie wifi, nie potrzebuje watchdoga, bo sie nie zawiesza.

:lol:
Nie moze istniec dobry system bez watchdog'a.

Wracajac do watku, pewnie chodzi o SZR - samoczynne zalaczanie rezerwy.
Wlaczenie agregatu w chwili zaniku zasilania

civic9
21-04-2009, 12:44
co tak gdybacie :)
przecież odaro kilka postów temu już napisał gdzie to zauważył i o co chodziło - o watchdogi sterowników sterujących zautomatyzowaną instalacją elektryczną w domu.

czyli w zasadzie nie do instalacji elektrycznej tylko po prostu do elektroniki.

odaro
21-04-2009, 22:23
co tak gdybacie :)
przecież odaro kilka postów temu już napisał gdzie to zauważył i o co chodziło - o watchdogi sterowników sterujących zautomatyzowaną instalacją elektryczną w domu.

czyli w zasadzie nie do instalacji elektrycznej tylko po prostu do elektroniki.


Nie gdybać mi tutaj wszytko już zostało wyjaśnione :lol: zostawcie watchdoga w spokoju :D

civic9
21-04-2009, 22:26
można uruchomić watchdoga pilnującego, żeby ten wątek żył ;)