PDA

Zobacz pełną wersję : pierwsza warstwa



tomasz_swierczynski
17-04-2009, 07:51
Czesc,

W wielu nowo budowanych budynkach zauważyłem że pierwsza warstwa lub dwie warstwy są wymórowana z cegieł.

Czy ma to jakies uzasadnienie ?


czy może być to spowodowane inną nasiąkliwości cegły niż np. betonu komórkowego, lub większą wytrzymałościa.

mariankossy
17-04-2009, 08:19
Tak się tylko wydaje , a jest to obmurowany wieniec ( strop) nad piwnicą.

zbigmor
17-04-2009, 08:22
Czesc,

W wielu nowo budowanych budynkach zauważyłem że pierwsza warstwa lub dwie warstwy są wymórowana z cegieł.

Czy ma to jakies uzasadnienie ?


czy może być to spowodowane inną nasiąkliwości cegły niż np. betonu komórkowego, lub większą wytrzymałościa.


To jest główny powód.

tomasz_swierczynski
17-04-2009, 08:59
czyli oplaca się zastosowac chociaz jedna warste cegły , żeby ograniczyć podciąganie wody.

A jaki rodzaj cegieł stosuje się do tego, klinkierowe czy zwykłe pełne cegły?

Vafel
17-04-2009, 09:14
czyli oplaca się zastosowac chociaz jedna warste cegły , żeby ograniczyć podciąganie wody.

A jaki rodzaj cegieł stosuje się do tego, klinkierowe czy zwykłe pełne cegły?

Ale z tym podciąganiem to jest bez sensu. Po to się robi izolację poziomą z papy lub folii, żeby nie podciągało wody. I jak masz porządną izolację, to nie ma znaczenia czy na niej stoi BK czy cegła...

mariankossy
17-04-2009, 09:15
czyli oplaca się zastosowac chociaz jedna warste cegły , żeby ograniczyć podciąganie wody.

A jaki rodzaj cegieł stosuje się do tego, klinkierowe czy zwykłe pełne cegły?Pod pierwszą warstwe bloczka daje się izolacje ścian, najlepiej papa x2 np. na osnowie szklanej albo gruba folia 0,4 - 0,5 mm 2 razy.
Tą pape lub folie kładzie sie tak aby wystawała na zewnatrz sciany i można było to połączyc póżniej (na zakład z folią , papą położoną dla izolacji podłogi w pomieszczeniach budynku.
A na samej cegle to i tak wode podciągać będzie na sciany. :(

Wszystko to powinno byc w opisie projektu ( opis izolacji wilgociowej/wodnej) i na rysunkach/planach budynku :lol: :lol:

tomasz_swierczynski
17-04-2009, 09:24
tak, wiem że sama cegła będzie i tak wodę podciągać. oczywiście będzie izolacja pionowa oraz pozioma z folii x2, tylko wydawalo mi się że widziałem domy które maja zarówno izolacje z folii czy papy jak i cegły.

Sam wolabym tego nie robić, ale zawsze lepiej się upewnić.

Vafel
17-04-2009, 09:52
tak, wiem że sama cegła będzie i tak wodę podciągać. oczywiście będzie izolacja pionowa oraz pozioma z folii x2, tylko wydawalo mi się że widziałem domy które maja zarówno izolacje z folii czy papy jak i cegły.

Sam wolabym tego nie robić, ale zawsze lepiej się upewnić.

No właśnie. Jak jest izolacja pozioma (z papy/folii) to ona odpowiada za "nie podciąganie" wilgoci. Dlatego cegły muszą być wstawiane z jakiegoś innego powodu.

Może chodzi o to, żeby podnieść całość budynku o grubość cegły po to, żeby np. otwory okienne znalazły się na odpowiedniej wysokości i żeby nie trzeba było w tym celu ciąć bloczków lub coś w tym stylu... ?

17-04-2009, 10:35
Może chodzi o to, żeby podnieść całość budynku o grubość cegły po to, żeby np. otwory okienne znalazły się na odpowiedniej wysokości i żeby nie trzeba było w tym celu ciąć bloczków lub coś w tym stylu... ?


kombinujesz prawidłowo

Trociu
17-04-2009, 10:38
gdzieś dzisiaj pojawił się właśnie wątek z pytaniem jak murować, aby okno wyszło XX cm od gotowej podłogi...

pupkin1
17-04-2009, 10:58
Jak spytałem się o to swojego murarza z dużym doświadczeniem, to powiedział, że to jest stara szkoła murowanie, a teraz już się tak nie robi.

tomasz_swierczynski
17-04-2009, 11:01
dzieki za odpowiedzi, czyli BK pojdzie prosto na izolacje.