PDA

Zobacz pełną wersję : Grunty nieno?ne do 1,5 m na dzia?ce



Rafklo
26-11-2003, 12:09
Witam, kupiłem działkę budowlaną na przetargu i w opracowaniu jej dotyczącym przeczytałem że występują na niej słabe grunty torfowe o miąższości do 1,5m. Mam pytanie ,jakie dodatkowe zabiegi związane z uzdatnieniem tego terenu muszę wykonać i ile orientacyjnie może to kosztować? (dom 170m parterowy z poddaszem użytkowym, bez piwnic)
Pozdrawiam Rafał szczecin

26-11-2003, 12:51
Musisz posadawiać głębiej na gruncie nośnym. Przy normalnym posadowieniu na głebokości 1,0 m , będzie miał głębszy wykop o 0,5 m i większe nakłady na wykonanie fundamentu. A może zbudujesz dom podpiwniczony? Wtedy wkopiesz się na te 1,5 m i będziesz miał piwnice.

OKuba
26-11-2003, 14:59
Najlepiej zrob badania geotechniczne gruntu.
Dwa sposoby na posadowienie budynku to:
- wymiana gruntu na nosny,]'
- zejscie z fundamentami do poziomu gruntu nosnego.
Wymieniony grunt oczywiscie musi byc bardzo dobrze zageszczony!!!
Co do piwnicy to bym sie na razie wstrzymal, najpierw trzeba sprawdzic poziom rzeczywistego zalegania gruntu nosnego i wystepowanie ewentualnie wody gruntowej.
Pozdrawiam

Doki
26-11-2003, 16:26
Jest jeszcze trzeci sposob- budowa na palach. Calkiem popularne na polderach tu i w Holandii. Nawet wiezowce mozna tak postawic. Zreszta np Petronas Tower w Kuala Lumpur jest tak zbudowany, a to nie ulomek.

mc
26-11-2003, 18:38
Rafklo chyba ropy nie pompuje i wieżowca też nie ma zamiaru stawiać.A może dom na płycie,sposób tańszy i prostszy.

27-11-2003, 10:10
Można na palach albo można wymienić grunt. Na księżyc ludzie też polecieli tylko po co? Wyobraż sobie dużą wiertnicę która drąży np 20 otworów na głębokość np 15 m , przyjeżdża betoniara i zalewa otwór betonem. Albo koparę dłubiącą w ziemi dziurę, kilkanaście-kilkadziesiąt wywrotek piasku, może nawet walec, lub ludzi któży sypią warstewkę za warstewką i zagęszczają. Ja się upieram, że najprościej jest zrobić głębszy fundament i posadowić na 1,5 m. Zakładam, że badania podłoża masz zrobione, bo skąd byś wiedział że nośne podłoze na 1,5 m. Warto wtedy pomyśleć o piwnicy, bo skoro się masz wkopać w dół. W tym wszystkim może przeszkodzić woda.

Moritz
27-11-2003, 10:21
Można na palach albo można wymienić grunt. Na księżyc ludzie też polecieli tylko po co? Wyobraż sobie dużą wiertnicę która drąży np 20 otworów na głębokość np 15 m , przyjeżdża betoniara i zalewa otwór betonem. Albo koparę dłubiącą w ziemi dziurę, kilkanaście-kilkadziesiąt wywrotek piasku, może nawet walec, lub ludzi któży sypią warstewkę za warstewką i zagęszczają. Ja się upieram, że najprościej jest zrobić głębszy fundament i posadowić na 1,5 m. Zakładam, że badania podłoża masz zrobione, bo skąd byś wiedział że nośne podłoze na 1,5 m. Warto wtedy pomyśleć o piwnicy, bo skoro się masz wkopać w dół. W tym wszystkim może przeszkodzić woda.

Oczywiście, że niżej zejść z fundamentem (czyli na te 1,5m).
Opalowanie domu to min. 15-20 tyś. zł, wymiana gruntu też jest droga (to już musisz przeliczyć sobie sam - wg projektu).
Pzdr

OKuba
27-11-2003, 11:01
Rafklo
Zrob badania gruntowe wtedy dowiesz sie jak sadze zdecydowanie wiecej o zalegajacych na Twojej dzialce gruntach.
Zejscie fundamentu do poziomu gruntu nosnego wydaje sie rozwiazaniem najtanszym. Jest jednak wiele pytan:
- poziom wody gruntowej,
- rzeczywisty rodzaj zalegajacego gruntu torfowego i jego parametry
- rzeczywista glebokosc zalegania gruntow nosnych w miejscu planowanego posadawiania budynku.
Grunty torfowe to grunty pochodzenia organicznego czyli cos jak humus ktory obowiazkowo usuwamy z terenu budowy (dlatego rozwazam wymiane gruntu, chociaz nie jest to rozwiazanie najtansze)
Pale to tez rozwiazanie ale w tym przypadku sadze najdrozsze.
Dobrze byloby przeprowadzic rowniez wywiad srodowiskowy wsrod Twoich przyszlych sasiadow bo to da Ci rozeznanie jak oni ta sprawe rozwiazali. No chyba ze jestes pierwszy w tej okolicy.

Pozdrawiam

27-11-2003, 11:55
A co da wywiad środowiskowy? Kawałek dalej (nawet metr) mogą już być zupełnie inne grunty.

OKuba
27-11-2003, 12:55
Gościu
Zawsze lepiej wiedziec wiecej niz mniej - to chyba bez dyskusji.
To ze trzeba zrobic badania tez uwazam za bezdyskusyjne, ale zanim geotechnik je opracuje mozna poszperac to nic nie kosztuje, a bedzie wiadomo co inni sasiedzi zdzialali. A to co piszesz to moze sie zdarzyc ale niekoniecznie musi.
Pozdrawiam

Doki
27-11-2003, 13:31
Można na palach albo można wymienić grunt. Na księżyc ludzie też polecieli tylko po co? Wyobraż sobie dużą wiertnicę która drąży np 20 otworów na głębokość np 15 m

20 otworow? Widzialem stawianie takiego budynku. Pod fundamenty jednorodzinnego domu wystarczy 8-10 otworow. Wiertnica+ zbrojenie+ 1 gruszka betonu + 1 dzien pracy. Jak pomysle o kosztach kopania i lania fundamentow pod piwnice, to pale to moze byc wcale niezle rozwiazanie. I nie takie drogie.

27-11-2003, 14:21
Ile trzeba pali to niestety trzeba policzyć. Zależy to od obciążeń i od nośności gruntu. Te 20 otworów i 15 m to oczywiście przykład. Na pewno nie jest to tania impreza.

27-11-2003, 14:22
O kosztach dodatkowego projektu i obliczeń konstrukcyjnych a potem badania nośności pali nie wspomnę.

GrzegorzP
27-11-2003, 16:52
Rafklo, nie załamuj się! :)
Miałem gorszego pecha, gdyż kupiłem działke, na której grunt nośny znajduje się na głębokości od 2,0 do 3,3 m. Całkowita wymiana gruntu (wykop o wym. 14 m x 12 m) kosztowała mnie 8.800 zł, więc nie jest tak źle. A przy okazji dorobiłem się podpiwniczenia pod całym domkiem, a planowałem tylko częściowe.
Pozdrawiam - Grzegorz

monikagarna
28-11-2003, 00:01
Mam podobny dylemat. Waham sie, z kupnem dzialki , która jest pozostalos'cia, po starym stawie w którym 40 lat temu mój tata lowil ryby. Teren jest obnizony w tym miejscu o okolo 1,5 metra i to obnizenie pokrywa cala, 1200 metrowa, dzialke,. Nie ulega wa,tpliwos'ci ze w takich przypadkach podstawa, jest ekspertyza geotechnika. Ale co robic' z taka, dziura,?[/b]

28-11-2003, 07:54
Podnieść teren. Ważne coby fundamenty były postawione na gruncie nośnym. Przy tego typu dylematach warto (o czym wyżej) pomyśleć o piwnicy.

Rafklo
28-11-2003, 13:29
dzięki za informacje i pozwolę sobie wrócić do tematu jak zrobię dokładne badania geologiczne