PDA

Zobacz pełną wersję : 4 letni platan znów w punkcie wyjścia



jarkotowa
17-04-2009, 18:36
Mój platan ma 4 lata. W pierwszym roku się "zadomowił" (od początku był bardziej krzewem niż drzewem). W drugim roku ładnie poszedł w górę, ale na boki również. W trzecim roku (zimą znaczy :wink: ) zmarzł - główny "pień", który został obcięty. Wtedy platan rozkrzewił się jeszcze bardziej.
Teraz będzie czwarty rok i nadal nie widać w platanie drzewa. Co powinnam obciąć? A może pozostawić go w formie krzaka? Straciłam już nadzieję na "prawdziwego" platana.

http://www.jaknet.pl/zuzia/platan01.jpg

paskud
17-04-2009, 19:53
No cóż- młody platan to i może przemarznąć.
Jeśli teraz wygląda tak jak za zdjęciu to masz szansę na pięknego rozłożystego platana o trzech pniach, jeśli upierasz się przy wersji klasycznej z jednym pniem to niestety musisz brutalnie usunąć dwa pozostałe pozostawiając najsilniejszy pęd i prostować go przy paliku.

jarkotowa
18-04-2009, 14:38
Upierać się oczywiście nie będę. Jeśli z tego co widać na zdjęciu może być coś ładnego, to nie będę ingerować i pozwolę mu rosnąć.

paskud
18-04-2009, 15:00
Wiesz to jest śliski temat- jest to tylko kwestia gustu jednym się podoba a drugim nie. Jeśli miałbym tyle miejsca aby sprawić sobie platana to ja osobiście bym cieszył się z takiego o trzech pędach, będzie wyglądał oryginalnie na dużym trawniku ;)

noag
20-04-2009, 20:45
[quote="jarkotowa"]Mój platan ma 4 lata. W pierwszym roku się "zadomowił" (od początku był bardziej krzewem niż drzewem). W drugim roku ładnie poszedł w górę, ale na boki również. W trzecim roku (zimą znaczy :wink: ) zmarzł - główny "pień", który został obcięty. Wtedy platan rozkrzewił się jeszcze bardziej.
Teraz będzie czwarty rok i nadal nie widać w platanie drzewa. Co powinnam obciąć? A może pozostawić go w formie krzaka? Straciłam już nadzieję na "prawdziwego" platana.

Jeżleli ma byc drzewem to jako trzypniowy będzie ciekawie wyglądac, ale proponuję przycinac mu boczne pędy, by wyprowadzic pnie

jarkotowa
22-04-2009, 11:28
Noag podpowiedz proszę, które gałęzie, z widocznych na zdjęciu należałoby obciąć?

noag
22-04-2009, 20:24
Wszystko zależy od tego jakiej wysokości pień drzewa chcesz wyprowadzic, jeśli pień ma byc wysoki, to może byc koniecznośc przycięcia wszystkich pędów i czekanie na wzrost nowych powyżej.
Pozdrawiam