PDA

Zobacz pełną wersję : Leszczyna=kleszcze???



Mufka
18-04-2009, 17:39
Hej
Mam u siebie na działce ogromna leszczynę :o ale las jest daleko za rzeka :wink: i to taka bardziej ogrodowa leszczyna. Myślicie, że będą na niej kleszcze? Bo chciałam pod nią urządzić grilla, stolik itp. tylko wizja spadających na mnie kleszczy jest coraz bliższa....

Elfir
18-04-2009, 17:59
kleszcze moga byc na kazdej roslinie. gatunek nie ma specjalnego zanczenia.

Mufka
18-04-2009, 18:12
:D a mnie straszą, że leszczyna to siedlisko kleszczy :o . Dzięki za szybką odpowiedź.

Trociu
20-04-2009, 10:48
Cytat za wiki

Większość dotychczas dokładnie zlokalizowanych naturalnych ognisk infekcji to obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, jak np. brzegi lasów graniczące z łąkami, polany, błonia nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie, albo wysoki w niski, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Kleszcze spotyka się na trawie i w niskich krzakach. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne.

Czyli kleszcze mogą być wszędzie. Ale drugi fragment:

Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy.biorąc pod uwagę ostatnią zimę z dość fajnymi temp. ujemnymi może być dobrym znakiem na ten sezon. Co prawda już w radio (bo TV nie mam) straszą przed boleriozą.

Mufka
20-04-2009, 15:34
Hyhy jak miło, na Warmii, przy rzece niedaleko lasu obok paproci pod leszczyną...
Chyba się zaszczepię od tej boreliozy...

dareks
20-04-2009, 17:55
"Chyba się zaszczepię od tej boreliozy..." niestety nie, nie ma takiej szczepionki :( A nieleczona może być śmiertelna...

naLeśnik
21-04-2009, 07:33
.....Chyba się zaszczepię od tej boreliozy...
dokładnie nie ma jeszcze takiej szczepionki ale jest na Kleszczowe Zapalenie Mózgu.