PDA

Zobacz pełną wersję : EDILKAMIN THERMOFIRE



PIOTR10L
19-04-2009, 08:20
witam szukam informacji na temat wkładu THERMOFIRE płaski – otwierany na bok ,czy ktoś jest w posiadaniu tego wkładu

Wojtek R
02-03-2010, 07:10
witam szukam informacji na temat wkładu THERMOFIRE płaski – otwierany na bok ,czy ktoś jest w posiadaniu tego wkładu

podciągam czy ktoś takie cudo użytkuje ?

racer
02-03-2010, 13:25
Te bez szamotu miały brudne paleniska. Różne opinie mówią że są warte swojej ceny.

Wojtek R
02-03-2010, 13:42
Te bez szamotu miały brudne paleniska. Różne opinie mówią że są warte swojej ceny.

no to wniosłeś świeżość w ten wątek :o ... wszystkie paleniska bez szamotu z PW są usmolone

szukam informacji o tym konkretnym wkładzie , o tej konkretnie budowie odpowiadasz a nawet pewnie nie zadałeś sobie trudu , żeby zobaczyć na jakiej zasadzie to ma działać

Hugo26
03-03-2010, 20:22
Witam
Moze ktoś z Was jest na etapie wyboru wkladu z płaszczem wodnym.
Własnie zamawiam razem z Wojtkiem R kominek edelkamin thermofire:
http://www.kominki.edilkamin.pl/thermofire-plaski-otwierany-na-bok-p-11.html

dzieki temu ze zamawiamy 2 szt otrzymalismy u przedstawiciela edelkamin dodatkowy rabat 500zł (czyli za 6500zł brutto, transport gratis, gwarancja))

jak znajdzie się więcej chetnych otrzymamy zapewne jeszcze większy rabat
polecam ten wkład osobom którym zalezy na czystej szybie, braku smoły wewnątrz wkladu oraz wysokiej sprawności
w tym tygodniu składamy zamówienie
zainteresowani piszcie na priv
pozdro

grigo
05-07-2010, 07:00
Witam. Wszystkich zainteresowanych kominkiem z płaszczem wodnym bez brudzącej się szyby. Dalszy ciąg rozmowy przeniósł się na forum "kominek a czarna szyba". Forum całkiem spore ale warto poczytać. Wojtek R i Hugo 26 zdecydowali się na zakup innego wkładu polskiego producenta ze względu na obawę że nakładka wodna nie podoła ogrzaniu całego domu. Zdjęcia szyby po pierwszym tygodniu palenia wyglądają zadowalająco. Sam szukam takiego wkładu i chciałbym w końcu powiedzieć kupuje Polskie bo jest naprawdę dobre. Czas pokaże.

Wojtek R
08-07-2010, 21:11
Wojtek R i Hugo 26 zdecydowali się na zakup innego wkładu polskiego producenta ze względu na obawę że nakładka wodna nie podoła ogrzaniu całego domu. Zdjęcia szyby po pierwszym tygodniu palenia wyglądają zadowalająco. Sam szukam takiego wkładu i chciałbym w końcu powiedzieć kupuje Polskie bo jest naprawdę dobre. Czas pokaże.

w moim przypadku powód był inny gdzieś w internecie znajdziesz instrukcję użytkowania .... generalnie co jakiś tam czas należałoby odkręcić górną część nasadki , żeby to to wyczyścić , w przypadku mojej wizji zabudowy kominka uznałem to za całkowicie durne rozwiązanie .. chyba , że komuś podoba się rewizja w salonie , żeby wpełznąć w zabudowę i to rozbebeszać .. zbyt dużym jestem na to estetą :)

z tego powodu , gdyż nie znalazłem na owy czas innego rozsądnego rozwiązania miałem już zaliczkowanego spartherma varię h20 , który czyści się od dołu .. do zakupu finalnie nie doszło zresztą nie z mojej winy - podsumowując sprawę nie wdając się w szczegóły sposób sprzedaży bardzo dobrych rozwiązań spartherma w Polsce to niestety dla mnie jeden wielki burdel .. a wynika to z tego , że właściciel tej firmy nie ma świadomości co się tu dzieje ...

... finalnie na horyzoncie pojawiła się westa, którą nabyłem

marynianka
07-01-2012, 17:02
Podbijam temat, czy jest może na forum użytkownik tego kominka? Handlowiec z kominki net stwierdził, że te włoskie cudeńko jest lepsze niż polski lazar. Jedno jest pewne jest droższy, biorąc pod uwagę podejście do klienta właściciela firmy lazar to skłaniam sie ku EDILKAMIN THERMOFIRE.

M***ki
07-01-2012, 17:40
Tylko 9 kW oddawane do wody .. Moc termiczna ze spalania 17,4 kW ? Spala 4,88kg drewna to zdecydowanie dużo .

marynianka
09-01-2012, 18:56
Dziekuje za odpowiedź, mam jeszcze jedno ważne pytanie, z informacji na forum wynika, iż pod wkład robi sie "fundament", natomiast handlowiec z firmy kominki net twierdzi że oni tego nie robią i wkład przytwierdzają do położonych płytek i do tej pory nie mieli żadnych reklamacji do takiej formy montażu, ja mam wątpliwości czy podłoga utrzyma ten wkład, około 300 kg plus obudowa. z góry dziękuje za wszelkie opinie i rady.

Wojtek R
10-01-2012, 09:00
ja bym jednak bardzo wnikliwie zapoznał się z instrukcją i sposobem czyszczenia nasady tego kominka i potem zadał sobie pytanie jak to uczynisz przy zabudowanym kominku ....

coulignon
10-01-2012, 17:59
jeśli to taka sama konstrukcja jak lazar silesia z nakładką wodną ( a tak wygląda jak kolejna kopia brunnera) to nie ma z tym problemu.

marynianka
10-01-2012, 20:11
zastanawiam się nad wyborem pomiędzy EDILKAMIN THERMOFIRE a Lazar Westa...

coulignon
10-01-2012, 20:40
Lazar westa ma niezyt dobrą opinię ze względu na wermikulit którym wyłożone jest palnisko (pęką) i podejście producenta do tego tematu (zlewa)
Co chcesz grzać tym kominkiem? Bo Westa to jest pełny plaszcz wodny a Edilkamin to zdaje się tylko nasadka o niezbyt wielkiej mocy. Odpowiednikiem Edilkamina nie jest Westa tylko Silesia + nasadka wodna. W silesi z kolei są szamoty które, w odróznieniu od wermikulitów z Westy, nie pękają.

marynianka
10-01-2012, 21:25
Czytałam wątek o weście-dlatego mam wątpliwości chciałabym grzać centralne plus ciepłą wodę, teraz czekam na ofertę handlową ze szczegółami, hydraulik z firmy kominki net proponował mi bufor na 800 litrów, mój zasobnik ma 150 litrów i spokojnie na moje potrzeby to wystarczy, nie wchodzi w grę wyrzucenie nowego zasobnika i kupno nastepnego za ponad 6000 zł no i oczywiście nasłuchałam się że najlepszy to spartherm, ameryki nie odkrył ale na mercedesa za 16 000 zł mnie nie stać!

Kominki Piotr Batura
10-01-2012, 21:28
Czytałam wątek o weście-dlatego mam wątpliwości chciałabym grzać centralne plus ciepłą wodę, teraz czekam na ofertę handlową ze szczegółami, hydraulik z firmy kominki net proponował mi bufor na 800 litrów, mój zasobnik ma 150 litrów i spokojnie na moje potrzeby to wystarczy, nie wchodzi w grę wyrzucenie nowego zasobnika i kupno nastepnego za ponad 6000 zł no i oczywiście nasłuchałam się że najlepszy to spartherm, ameryki nie odkrył ale na mercedesa za 16 000 zł mnie nie stać!


Mercedes to raczej Brunner za 20.000 . Spartherm to zaledwie VW :(


:rolleyes:

Forest-Natura
10-01-2012, 21:39
Witam.
Marynianka - albo źle zrozumiałaś o tym buforze albo Pan nie potrafił to dobrze wytłumaczyć.
Twój zbiornik wody użytkowej to nie bufor. I tak w skrócie służy czemu innemu. Bufor plus dobre palenisko to trochę inna filozofia i punk widzenia w temacie grzania kominkiem czy innym piecem na paliwo stałe (głównie). To komfort, bezobsługowe użytkowanie kominka (niemal) widok ognia w miejsce: wiecznej bieganiny po drewno, "mania" dosyć kominka po 2-3 zimach i wiecznie zasmolonej szyby.
Oczywiście zaraz przylezie tu Kbab (taki jeden Forumowicz) i zacznie swoje ... ale jak to się mówi - wyjątki potwierdzają tylko regułę ... ;)
Pozdrawiam.

marynianka
10-01-2012, 21:57
być może, a jaka jest w skrócie różnica poza pojemnością pomiędzy zasobnikiem a buforem?
ciekawy artykuł:
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/bufor-zasobnik-ciepla-w-instalacji-grzewczej/

Jaca71
10-01-2012, 21:58
Witam.
I tak w skrócie służy czemu innemu. Bufor plus dobre palenisko to trochę inna filozofia i punk widzenia w temacie grzania kominkiem czy innym piecem na paliwo stałe (głównie).
To komfort,
Ok, zrozumiałe bo bufor to długie i ciągłe oddawanie ciepła = w miarę stała temperatura w domu przez całą dobę.


bezobsługowe użytkowanie kominka (niemal)
Tu proszę o rozwinięcie myśli bo to jakoś nie pasuje. kto w takim razie pali w kominku?


widok ognia
Tu tez Ok bo pali się mocno.


w miejsce: wiecznej bieganiny po drewno,
A tego to już nie rozumiem, dlaczego nie grzejąc bufora i jak to piszecie wędząc powoli, beztlenowo drewno zużyjemy go więcej?

"mania" dosyć kominka po 2-3 zimach i wiecznie zasmolonej szyby.
A bez bufora nie da rady mieć czystej szyby? Trzeba zniechęcać się do kominka? A Ogrzewanie podłogowe nie wystarczy jako akumulator ciepła?
Mam smolucha, szarawą szybę, ale mam podłogówkę która po spaleniu (nie uwędzeniu) porcji drewna i po jej wygrzaniu spokojnie dogrzewa przez kilka godzin dom.

marynianka
10-01-2012, 22:09
Trochę odbiegnę może od tematu ale mam kolejną wątpliwość. Czy kominki te można bezpośrednio podłączyć do instalacji (z zabezpieczeniem) bez wymiennika? Zaproponowano mi jako zabezpieczenie tylko zasilacz UPS.

Jaca71
10-01-2012, 22:25
Moim zdaniem sterownik może zawsze diabeł strzelić, wtedy pompy staną i... pasuje mieć przynajmniej chłodnice, lepiej dodatkowo układ otwarty z naczyniem wzbiorczym. Jednak kominek stoi w salonie gdzie praktycznie zawsze kręcą się ludzie...

marynianka
10-01-2012, 22:49
mam podobne wrażenie, dlatego wolałabym mieć kilka zabezpieczeń a nie jedno!

M***ki
11-01-2012, 06:06
Trochę odbiegnę może od tematu ale mam kolejną wątpliwość. Czy kominki te można bezpośrednio podłączyć do instalacji (z zabezpieczeniem) bez wymiennika? Zaproponowano mi jako zabezpieczenie tylko zasilacz UPS.

Wkład kominkowy wodny bez chłodnicy to szukanie wrażeń , w Romotop nawet małe bloki wodne www.kafle-kominki.pl/wklad_kominkowy_dynamic050.htm jest zabezpieczany w ten sposób pomimo że można wyłączyć grzanie wody przekierowując drogę płomienia . Wkłady oraz ten blok wodny są opracowane do BEZPOŚREDNIEGO podłączenia do zamkniętych układów c.o. , wykonywanie dwu układów otwartego oraz zamkniętego jest zdecydowanie droższe i bardziej kłopotliwe .

Forest-Natura
11-01-2012, 11:34
Witam.
Jaca - już śpieszę z odpowiedziami na Twoje wątpliwości, bo pytania są ciekawie postawione.
1. Bezobsługowe palenie w kominku - układasz drewno, podpalasz od góry, ustawiasz powietrze bez potrzeby dostarczenia jego nadmiaru i ... wychodzisz na kilka godzin z domu - jak masz automatykę sterującą przepustnicą powietrza to nie musisz się śpieszyć nawet żeby wrócić na czas i zamknąć paleniska. Automatyka jedynej rzeczy którą za Ciebie nie zrobi to nie dołoży ponownie drewna. Włożysz jednorazowo ok. 10 kg drewna - masz z tego około 35kWh - policz jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło.
W tym samym czasie żeby uzyskać podobne wyniki palenia (energetyczne) musisz siedzieć niestety przy kominku i dokładać 3-4 razy, czyli masz już odpowiedź na kolejne pytanie.
2. Czemu wędząc drewno zużyjemy go więcej? No to już wygogluj sobie w jaki sposób zachodzi reakcja spalania przy odpowiedniej ilości tlenu i jego niedoborze - w skrócie i nie wdając się w szczegóły (chemii nie lubię, choć czasem muszę ... :p) efektem jest około połowa energii z tej samej ilości drewna plus tlenek zamiast dwutlenku węgla.
3. Bez bufora jak najbardziej da się mieć czystą szybę. Tylko trochę szkoda ogrzewać podwórko przez komin zamiast domu ... na to pytanie odpowiadają ogółem wszystkie moje odpowiedzi.
4. Ogrzewanie podłogowe jest świetnym akumulatorem ciepła - tyle że nie możesz tam władować więcej niż 55 stopni ... a dla wody w kominku to temperatura minimalna zaledwie ...
5. Ciężko kogoś, kto już użytkuje smolucha i jest z niego zadowolony przekonać że jest coś lepszego, więc użyję następującego argumentu - jesteś zadowolony ale zużywasz powiedzmy x drewna. Jak byś miał bufor i dobre palenisko to zużywał byś x/3 drewna mając dużo większą ilość ciepła do wykorzystania (w dowolny sposób - czy to w postaci wody użytkowej czy też w postaci medium grzewczego). Twój poziom zadowolenia byłby taki sam jaki posiadasz teraz ... bo nie wiedziałbyś jak się pali w "smoluchu".
Jeżeli niejasno piszę to poszperaj na FM - jest kilka wątków gdzie są też fajne zdjęcia (Margod zamieszczał na ten przykład).
No jeszcze jedno - nikogo nie chcę przekonywać. Po prostu informuję o pewnych możliwościach.
Pozdrawiam.

Jaca71
11-01-2012, 12:48
Forest trochę przetrawię te informacje i się ustosunkuję, bo nie do końca pokrywają się z moimi obserwacjami ;)
Ale najprawdopodobniej winna "złym doświadczeniom" jest tegoroczna zima a właściwie jej brak. Obecna pogoda prawdopodobnie potęguje moje zadowolenie ze smolucha. Poranne szybkie palenie koło 6kg drewna wystarcza na naładowanie podłogi i rozgrzanie kaloryferów. Drewno spala się w miarę poprawnie bo suche i powietrze nie jest tłumione bo zapotrzebowanie domu jest wystarczające. Po 18 manewr jest powtarzany i... szyba czysta, ogień ładny, klient zadowolony.
Ale faktycznie nie wiem jak układ zachowa się przy silnych mrozach kiedy potrzebne będą stałe nieduże ilości ciepła - wtedy kominek będzie szedł z przytłumionym tlenem.

margod
11-01-2012, 13:12
Ze swojej strony dodam tyle: jak ktoś nie ma pojęcia jak działa i po co stosuje się zbiornik buforowy to lepiej, aby go nie stosował. Może okazać się, iż narobi się więcej szkód niż pożytku. Właśnie walczę ze spapraną instalacją wkład + bufor + podłogówka. Varia 1V h2O XXL nie potrafi zagrzać marnych 200m2 :sick:.

M***ki
11-01-2012, 15:42
Pomysły Panów Hydraulików bywają czasami szokujące.. Ile kW odda do wody Varia 1Vh2o XXL ?

eniu
11-01-2012, 19:53
Pomysły Panów Hydraulików bywają czasami szokujące.. Ile kW odda do wody Varia 1Vh2o XXL ?

Tyle ile dostarczy jej drewno, minus 8, 65 %...

Forest-Natura
11-01-2012, 20:01
Witam.
Jaca - napisz więcej co masz. Masz zawór mieszający na powrocie? Mieszacze przy podłogówce? W czym palisz (nazwa smolucha) i czym palisz? Czy potrafisz skontrolować temperaturę spalin jaka do komina wchodzi? Czy współpracuje to z drugim kotłem i w jaki sposób? Czy to układ otwarty czy zamknięty? Jak temperatura jest w salonie a jaka w reszcie domu? Czy zapewnia też wodę użytkową? Jak często musiałbyś czyścić szybę zęby widzieć ładnie ogień? Od kiedy jesteś użytkownikiem. Itd (nie mylić z "interkolerturbodizel" :p)
Pozdrawiam.
PS. Eniu - zbyt technicznym językiem mówisz ... i bardzo zawile ...

eniu
11-01-2012, 20:05
To było do M. Mówisz że za trudne ?!

Forest-Natura
11-01-2012, 21:16
Witam.
Się połapie ?
I co wtedy ?
Kto będzie "romki" upychał ?
Pozdrawiam.

Teves
11-01-2012, 21:52
Witam.
Jaca - napisz więcej co masz. Masz zawór mieszający na powrocie? Mieszacze przy podłogówce? W czym palisz (nazwa smolucha) i czym palisz? Czy potrafisz skontrolować temperaturę spalin jaka do komina wchodzi? Czy współpracuje to z drugim kotłem i w jaki sposób? Czy to układ otwarty czy zamknięty? Jak temperatura jest w salonie a jaka w reszcie domu? Czy zapewnia też wodę użytkową? Jak często musiałbyś czyścić szybę zęby widzieć ładnie ogień? Od kiedy jesteś użytkownikiem..

Przecież dostałeś zupełnie wyczerpujący opis - 2 x6 kg drewna / 24h. Nawet jak dom ma 80m^2 i nie robi CWU to wynik rewelacyjny. Oceniam to z pozycji właściciela 1000l bufora.

M***ki
12-01-2012, 05:37
Tyle ile dostarczy jej drewno, minus 8, 65 %...

Fajne minus 8, 65% .... : Sprawność 91.35% i wszystko przekazywane wodzie :lol2: Na szybie takiego wkładu powinno być ostrzeżenie "DOTKNIECIE SZYBY GROZI ODMROŻENIEM ":rotfl:

M***ki
12-01-2012, 05:40
Tyle ile dostarczy jej drewno, minus 8, 65 %...

Kłamiesz Eniu :yes:

eniu
12-01-2012, 06:16
Wiedziałem że za trudne. Żebyś miał jeszcze większy
mętlik w głowie - w zależności od rodzaju przeszklenia:

8,65 % - 12,50 % - 16,35 %

margod
12-01-2012, 07:45
Pomysły Panów Hydraulików bywają czasami szokujące.. Ile kW odda do wody Varia 1Vh2o XXL ?
Tu są wszystkie dane, nawet live stream pracującego wkładu wraz z pomiarem mocy i wydajności cieplnej:
http://www.kominki-godzic.pl/oferta.htm?id1=&id2=81&pm=46 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki-godzic.pl%2Foferta.htm%3Fid1%3D%26id2%3D81%26pm%3D 46)

Forest-Natura
12-01-2012, 08:35
Witam.

Przecież dostałeś zupełnie wyczerpujący opis
Ja nie chciałem opisu zużycia drewna ... tylko opis palenia w kominku ...
Co ma bufor do np. temperatury w salonie powodowanej tylko promieniowaniem szyby wkładu kominkowego oraz ciepłem jakie oddaje jeszcze taki kominek z obudowy?
Pozdrawiam.

Teves
12-01-2012, 11:37
Co ma bufor do np. temperatury w salonie powodowanej tylko promieniowaniem szyby wkładu kominkowego oraz ciepłem jakie oddaje jeszcze taki kominek z obudowy?
Pozdrawiam.

Zależy z czego zbudowany jest dom jak z pumeksu to co nie zrobisz i tak sauna :)

M***ki
12-01-2012, 15:34
Tu są wszystkie dane, nawet live stream pracującego wkładu wraz z pomiarem mocy i wydajności cieplnej:
[/URL]

To jest rzeczowa odpowiedź na zadane pytanie , każdy wkład wodny część ciepła oddaje poprzez promieniowanie szyby + czopuch w części bez wody , podział emisji ciepła jest bardzo istotny w planowaniu "części wodnej " całego efektu grzewczego .

Wojtek R
13-01-2012, 07:34
jeśli to taka sama konstrukcja jak lazar silesia z nakładką wodną ( a tak wygląda jak kolejna kopia brunnera) to nie ma z tym problemu.

chyba nie wiesz ja kto jest zrobione .....

poniżej wycinek z instrukcji , ja z tego powodu zrezygnowałem z tego kominka, niby jak chcesz to wykonać ( właz jak do czołgu chcesz zrobić w zabudowie ? )

W instrukcji jest to opisane jako nadzwyczajne czyszczenie .... drążyłem temat i któryś sprzedawca lub importer wprost powiedział ,ze raz na rok lub 1.5 trzeba to wyczyścić

np. w Sparthermie można to zrobić od dołu przez palenisko

Kominkowcy często wytykają , że nikt nie zostawia rewizji na odprowadzeniu z czopucha do komina bo zarosnie rura 200mmm a te kanały ile mają ..



http://img717.imageshack.us/img717/4641/20015012.jpg

Wojtek R
13-01-2012, 07:44
Ok, zrozumiałe bo bufor to długie i ciągłe oddawanie ciepła = w miarę stała temperatura w domu przez całą dobę.

Tu proszę o rozwinięcie myśli bo to jakoś nie pasuje. kto w takim razie pali w kominku?

Tu tez Ok bo pali się mocno.

A tego to już nie rozumiem, dlaczego nie grzejąc bufora i jak to piszecie wędząc powoli, beztlenowo drewno zużyjemy go więcej?

A bez bufora nie da rady mieć czystej szyby? Trzeba zniechęcać się do kominka? A Ogrzewanie podłogowe nie wystarczy jako akumulator ciepła?
Mam smolucha, szarawą szybę, ale mam podłogówkę która po spaleniu (nie uwędzeniu) porcji drewna i po jej wygrzaniu spokojnie dogrzewa przez kilka godzin dom.


nie mam bufora , jest czysta szyba , nad buforem się zastanawiałem uznałem to za totalną bzdurę ( baniak na wodę 500-800 litrów w który w ciągu paru nabliższych lat skoroduje i zacznie z niego cieknąć ) przy dobrze ocieplonym nowym domu , jaki jest spadek temp 1-2 stopni na dobę , spalam 1-2 koszy drewna
wg mnie podłogówka swobodnie wystarczy do akumulacji ( patrze pompiarzy z PC wszyscy na umór grzeją w tańszej taryfie i podłoga oddaje w ciągu dnia ) ... wszystko po warunkiem , że nie będziesz miał przewymiarowanego kominka w stosunku do zapotrzebowania domu , jak ktoś właduje coś co faktycznie generuje 15-18 kW a dom może potrzebuje raptem 12 kw przy -10 no to gotuje wodę lub wędzi kominek , jeśli jest to w miarę zrównoważone to ja nie widzę sensu i moje założenia po dwóch sezonach się sprawdziły

oczywiście ktoś zaraz napiszę , że zamiast 2 koszt spaliłbym 5 i ciepła na 2-3 dni OK po warunkiem , że ten kominek byłby całkowicie odizolowany termicznie od miejsca w którym stoi bo cześć energii oddaje przez szybą i nawet jeśli zgromadzi ciepło oddane na wodę to tym co promieniuje przez szybą zrobilibyście afrykę w salonie ( mówię to z perspektywy kubatury ok 280m3 gdzie stoi kominek )

Jaca71
13-01-2012, 13:50
Nie ma co filozofować :)
Kominek to klasyczny kopciuch - Lechma PL-190 LUX ;)
Domek to ~180m2, przyzwoicie ocieplony, podłogówka to: 3 łazienki, otwarta kuchnia, wiatrołap z otwartym holem na klatkę schodową, jadalnie i salon. Podłogówka na mieszaczu (RTL się toto nazywa co tym steruje?) z własna pompą obiegową - czyli temperatura zredukowana do ~30C będzie tego około 75m.
Kominek zapięty z ograniczeniem powrotu do 55C, bez CWU tylko OC. Prosty sterownik z kratek. Układ otwarty, spięty z układem zamkniętym od pieca gazowego przez wymiennik płytowy
Palenie: Zaciekawiliście mnie i zważyłem załadunek na jeden raz: 4 duże polana (suchego buku - sam suszyłem) to 7,6kg a wydawało mi się że miały około 1,5kg na sztukę ;) Jak wieje to dorzucam piąte polano czyli wtedy około 10kg. Pale od dołu, od góry w tym kominku nie za bardzo wychodzi.
Teraz pytanie: ustawiłem to tak, że po przekroczeniu 50C ruszają pompy, 55C to temperatura powrotu na zaworze 3D, 60C to maks wody na kominku. Czy takie nastawy są ok?
A teraz obserwacje z palenia:
Pali się praktycznie cały wkład przy otwartej całkiem przepustnicy powietrza zewnętrznego, temperatura dochodzi do ~55C na kominku i stoi do czasu aż nagrzeje podłogówkę tak około 1h-1i1/2h. Po tym czasie temperatura na kominku wzrasta dochodzi do tych 60C albo i nie bo w międzyczasie kończy się drewno. Gdy nie wieje i jest słonecznie to to wystarcza (np. wczoraj) w domu jest około 20C, a w salonie w okolicy kominka nie przekracza 23C. Gdy jest zimny i przede wszystkim wietrzny dzień bez słońca takie manewry trzeba wykonać dwa razy.
jeśli ułożę drewno tak, że nie dmucha ogniem i dymem na szyba to szyba jest "w miarę" czysta.
Zdaję sobie sprawę że dwa najsłabsze ogniwa to wkład i sterownik ale takie były możliwości i tak musiało być :)

Teves
13-01-2012, 13:56
nie mam bufora , jest czysta szyba , nad buforem się zastanawiałem uznałem to za totalną bzdurę ( baniak na wodę 500-800 litrów w który w ciągu paru nabliższych lat skoroduje i zacznie z niego cieknąć ) przy dobrze ocieplonym nowym domu , jaki jest spadek temp 1-2 stopni na dobę , spalam 1-2 koszy drewna
wg mnie podłogówka swobodnie wystarczy do akumulacji ( patrze pompiarzy z PC wszyscy na umór grzeją w tańszej taryfie i podłoga oddaje w ciągu dnia ) ... wszystko po warunkiem , że nie będziesz miał przewymiarowanego kominka w stosunku do zapotrzebowania domu , jak ktoś właduje coś co faktycznie generuje 15-18 kW a dom może potrzebuje raptem 12 kw przy -10 no to gotuje wodę lub wędzi kominek , jeśli jest to w miarę zrównoważone to ja nie widzę sensu i moje założenia po dwóch sezonach się sprawdziły

oczywiście ktoś zaraz napiszę , że zamiast 2 koszt spaliłbym 5 i ciepła na 2-3 dni OK po warunkiem , że ten kominek byłby całkowicie odizolowany termicznie od miejsca w którym stoi bo cześć energii oddaje przez szybą i nawet jeśli zgromadzi ciepło oddane na wodę to tym co promieniuje przez szybą zrobilibyście afrykę w salonie ( mówię to z perspektywy kubatury ok 280m3 gdzie stoi kominek )

Gdybyś potrzebował 12 kw do utrzymania stałej temp. przy -10 to na dobę potrzebujesz 288kWh, zakładając iż palisz.... no właśnie ile godzin dziennie ? 6 czy może 12 ??? Jak 6h to musisz generować moc 48 kW jak 12h to 24 kW żeby starczyło na cała dobę. No to jak to jest ile tej energii bierze dom ile daje kominek? Bo moim zdaniem dla dobrze ocieplonego domu jest to znacząco mniej.

Jaca71
16-01-2012, 05:57
Opisałem się jak głupi, o mojej kotłowni, o moim paleniu i dalej nie wiem dlaczego...
Dlaczego spalę mniej drewna grzejąc wodę w płaszczu, wodę w instalacji CO (niecałe 150L), podłogę i bufor 1000L w porównaniu do tego samego układu pomniejszonego o te 1000L wody w buforze?
PS Z chemii i fizyki byłem nawet niezły ;)
PS 2 Najnowsze obserwacje: przez ostatnie dwa dni temperatura w dzień -4 w nocy -7 nawet wiało mocno ale od szczytu domu a nie po połaciach dachowych. W domu rano ~8:30 19C po zapaleniu w kapciuchu tych magicznych 8kg drewna mam 20,5C na parterze (około 23C w okolicy kominka) i 20C na poddaszu. Koło 16 temperatura spadła do 19,5C. palimy kolejne 8kg drewna. A że podłoga jeszcze nie wystygła to koło 19:00 mamy na dole ponad 21 a na górze 20,5C. Dzisiaj o 5 rano było na górze 19,5C Na dole 19,8C.
Co da mi bufor?

Forest-Natura
16-01-2012, 10:41
Witam.
Już pisałem wcześniej - bufor daje jedną zasadniczą rzecz. Teraz palisz jak jest zimno. Bo musisz - chcesz mieć przecież ciepło w domu. Mając bufor palisz kiedy chcesz a energię odprowadzasz do bufora i grzejesz to co chcesz i kiedy chcesz. Ogrzejesz swoją podłogówkę a dalej chcesz palić - żaden problem. Przestajesz ją ogrzewać i paląc dalej nie przegrzewasz domu lecz energię "odkładasz" na później ... Możesz na ten przykład grzać kilkanaście godzin po tym jak w kominku wygasło a tobie nie chce się albo nie możesz w nim rozpalać. Tą samą energią (prawie - bo jakieś straty są) jaką pozyskałeś te kilkanaście godzin wcześniej. To taki "dosadny" przykład i w dużym uproszczeniu. No i ma to swoje uzasadnienie ekonomiczne też przy użytkowaniu dobrego paleniska, które potrafi np. około 80 % wytworzonej energii oddać w bufor.
No i bufor nie koniecznie musi mieć 1000 litrów. Może mieć pomiędzy 300 - 1500 ... w zależności od wielu rzeczy.
Pozdrawiam.
PS. Nie twierdzę że Ty koniecznie musisz mieć bufor i basta ... piszę że posiadanie go znakomicie usprawnia i ułatwia użytkowanie instalacji c.o. (zwłaszcza niskotemperaturowej) i c.w.u. To czy ktoś chce go mieć czy nie to już jego "brocha" ... :rolleyes:

Wojtek R
16-01-2012, 11:16
Dokładnie tak jak napisał Forest ...w okresie jesień, wiosna przy braku bufora przepalę co 2 lub 3 dni czyli ja robię za bufor :)

Teves
16-01-2012, 11:22
Opisałem się jak głupi, o mojej kotłowni, o moim paleniu i dalej nie wiem dlaczego...
Dlaczego spalę mniej drewna grzejąc wodę w płaszczu, wodę w instalacji CO (niecałe 150L), podłogę i bufor 1000L w porównaniu do tego samego układu pomniejszonego o te 1000L wody w buforze?
PS Z chemii i fizyki byłem nawet niezły ;)
PS 2 Najnowsze obserwacje: przez ostatnie dwa dni temperatura w dzień -4 w nocy -7 nawet wiało mocno ale od szczytu domu a nie po połaciach dachowych. W domu rano ~8:30 19C po zapaleniu w kapciuchu tych magicznych 8kg drewna mam 20,5C na parterze (około 23C w okolicy kominka) i 20C na poddaszu. Koło 16 temperatura spadła do 19,5C. palimy kolejne 8kg drewna. A że podłoga jeszcze nie wystygła to koło 19:00 mamy na dole ponad 21 a na górze 20,5C. Dzisiaj o 5 rano było na górze 19,5C Na dole 19,8C.
Co da mi bufor?
Gratuluję wyników!!!!
16kg drewna to 67kWh, zakładając iż masz genialną sprawność kominka 80%, to Twój dom, pobierał 2,2 kW na godzinę co jest doskonałym wynikiem. Ponieważ szczerze wątpię w taką doskonałość mojego systemu, wyposażonego w bufor nie radzę w ogóle nad tym zastanawiać się, mój system z buforem dobija do 60% sprawności.

Kominki Piotr Batura
16-01-2012, 11:52
Moja teoria jest następująca. Bufor do małych domów, z małą pojemnością
czynnika roboczego w rurkach - tak. Do dużych - raczej bez sensu, chyba
ze ktoś lubi i ma za co . 300 litrów to ja mam zasobnik CWU :), tak więc tu
z Forestem się nie zgodzę. Bufor w małym domu to raczej od 800-1000 l w górę.
Natomiast z częścią wypowiedzi o komforcie jaki
daje bufor dla użytkowników PW, zgadzam się bez zastrzeżeń. Jeszcze jeden
warunek - im więcej podłogówki, tym bardziej bufor.

margod
16-01-2012, 13:09
Moja teoria jest następująca. Bufor do małych domów, z małą pojemnością
czynnika roboczego w rurkach - tak. Do dużych - raczej bez sensu, chyba
ze ktoś lubi i ma za co . 300 litrów to ja mam zasobnik CWU :), tak więc tu
z Forestem się nie zgodzę. Bufor w małym domu to raczej od 800-1000 l w górę.
Natomiast z częścią wypowiedzi o komforcie jaki
daje bufor dla użytkowników PW, zgadzam się bez zastrzeżeń. Jeszcze jeden
warunek - im więcej podłogówki, tym bardziej bufor.
Częściowo podzielam tę opinię. Już kiedyś to pisałem im większy dom, tym mniejszy bufor. Jednak zawsze polecam instalację z buforem, którego zadaniem będzie równoważenie wahań temperatury w okresach nadmiaru i niedoboru ciepła wytworzonego przez PW.