PDA

Zobacz pełną wersję : Do użytkowników solarów i kominka z płaszczem



jacek_cn
20-04-2009, 10:10
Witam,
Jestem posiadaczem systemu grzewczego wyposażonego w kominek z płaszczem wodnym (zasilanie co) oraz w kocił gazowy (zasilanie cwu oraz co). Ciepła woda jest akumulowana w bojlerze dwupłaszczowym chyba z elektrometu o pojemności zaledwie 100 litrów. Dlaczego "zaledwie"? Zastanawiam się nad zakupem solarów. Z tego co się orientuję solary współpracują z zasobnikami o pojemnościach rzędu minimum 300 litrów. Gdybym się zdecydował na solary to musiałbym wyrzucić na smietnik mój bojler bo jeśli dobrze rozumiem posiada on zbyt małą objętosć. Czy można zastosować wariant, przy którym solary współpracują mi z tym "dotychczasowym" bojlerem, a nadwyżka cwu byłaby "puszczona" np na obieg co. Wtedy np wieczorkiem mógłbym sobie odkręcić grzejnik w łazience i miałbym tam cieplutko. Aha wody ciepłej przygotowywanej gazem zużywam za ok. 200-240 zł w skali dwóch miesięcy, mamy małe bliźniaki (codzienna kąpiel w wannie etc)
Czekam na opinie i podpowiedzi

jacek_cn
20-04-2009, 12:02
Żadnych opinii...? Chyba źle kombinuję

zbigmor
20-04-2009, 12:24
To napisz chociaż po co chcesz tak przekomplikować i tak już skomplikowany układ? Bo, że dla oszczędności to nikt rozsądny nie uwieży.

RAPczyn
20-04-2009, 12:32
Można coś takiego zrobić używając np. technologii AquaSystem (http://paradigma.pl/AquaSystemy.htm). Schemat podobnej instalacji jest na dole strony (prawy, górny obrazek).

jacek_cn
20-04-2009, 19:06
A czy ktoś posiada taki system lub miał podobny problem?

jacekp71
20-04-2009, 22:45
daruj sobie te solary ....

jacek_cn
21-04-2009, 07:17
[/quote]
Dlaczego? Skoro koszt wytworzenia cwu wynosi u mnie ok. 1300-1400 zł w skali roku, to przy nakładach na solar rzedu ok. 6000 zł inwestycja zwróci się po ok. 5-6 latach...

piotrulex
21-04-2009, 07:47
Dlaczego? Skoro koszt wytworzenia cwu wynosi u mnie ok. 1300-1400 zł w skali roku, to przy nakładach na solar rzedu ok. 6000 zł inwestycja zwróci się po ok. 5-6 latach...[/quote]

tak prosto to kolego tego nie policzysz ...

zbigmor
21-04-2009, 08:26
Dlaczego? Skoro koszt wytworzenia cwu wynosi u mnie ok. 1300-1400 zł w skali roku, to przy nakładach na solar rzedu ok. 6000 zł inwestycja zwróci się po ok. 5-6 latach...

tak prosto to kolego tego nie policzysz ...[/quote]


Policzyć to można. Co innego praktyka.
Załóżmy, że solary pokryją 40% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Załóżmy, że kupujemy je za pieniądze z kredytu na 6%.
Z pierwszego założenia wynika, że jesteśmy w stanie nie ogrzewać wody innym źródłem niż solary za kwotę 540zł/rok.
Z drugiego wynika, że roczny koszt obsługi kredytu za te solary to 390zł (same odsetki).
Daje to w przybliżeniu zaoszczędzoną kwotę 150zł rocznie. Od tego warto odjąć koszt prądu do pompki i serwisowe koszty.
Załóżmy, że zostaje nam 100zł oszczędnośći rocznej. Czasu zwrotu już nie będę liczył.
Oczywiście każdy może podstawić swoje dane pod te uproszczone obliczenia.

jacek_cn
21-04-2009, 09:04
Właśnie, właśnie, wszystko zasadza się na wyliczeniach.
Pisałem o tym, ze chciałbym pozostawić swój dotychczasowy zasobnik o pojemości 100 litrów, natomiast w lecie nadwyżka ciepła wyprodukowanego przez solary znajdowałaby sie w obiegu c.o. Czy to właściwe i sensowne ekonomicznie podejście?

Bazhyl
21-04-2009, 09:53
Ja w Twojej sytuacji wyrzuciłbym (lub sprzedał) zasobnik 100l i wymienił na odpowiednio większy np. 200l. Nie wiem jak z nadwyżką ciepła z solarów dla C.O., solary raczej mogą wspomagać instalację, a nie ogrzewać, ale nie zgłębiałem tematu na tyle by się wypowiadać.

U mnie układ kominek (c.o. i c.w.u.), solary (c.w.u.) i kondensacyjny kocioł gazowy (c.o. i c.w.u.). Układ jak narazie sprawdza się wyśmienicie. Zimą gdy nie ma mnie w domu lub nie chcę palić w kominku gaz załatwia sprawę. Jeśli mam ochotę palę sobie w kominku i ta sama rola realizowana jest taniej kosztem włożonej pracy. Od wiosny solar w pełni załatwia za mnie kwestię ogrzania wody, a gazu używam jedynie do gotowania.

zbigmor
21-04-2009, 09:56
Właśnie, właśnie, wszystko zasadza się na wyliczeniach.
Pisałem o tym, ze chciałbym pozostawić swój dotychczasowy zasobnik o pojemości 100 litrów, natomiast w lecie nadwyżka ciepła wyprodukowanego przez solary znajdowałaby sie w obiegu c.o. Czy to właściwe i sensowne ekonomicznie podejście?


To znaczy, że latem chcesz ogrzewać pomieszczenia? I pytasz się czy to właściwe i sensowne ekonomicznie? :o

AWIk
21-04-2009, 10:04
Czy Twój zasobnik gromadzi wodę tylko na potrzeby CWU?
Czy te 100l ciepłej wody wystarcza Wam na cały dzień, czy kocioł między czasie coś podgrzewa? (solar toraczej działa między 10 a 15-16).

jacek_cn
21-04-2009, 10:08
Oczywiście w lecie kaloryfery zakręcone, a instalacja co pełni rolę bufora.

zbigmor
21-04-2009, 11:50
Oczywiście w lecie kaloryfery zakręcone, a instalacja co pełni rolę bufora.


A ile w tej instalacji jest wody poza kaloryferami?

AWIk
22-04-2009, 06:36
Ja w lecie nadwyżką ciepłej wody z solarów podgrzewam podłogówkę w łazience.

adi_
22-04-2009, 06:43
no wlasnie mnie tez lazi po glowie kominek z plaszczem i solary tak ze dwa moze trzy i do tego piec na paliwo stale ale w pierwszym roku tylko kominek