PDA

Zobacz pełną wersję : montaż wieźby - czy potrzebna jest papa?



anetina
20-04-2009, 19:39
czy kładzie się papę pod konstrukcje wieźby, dachu?

mysza223
20-04-2009, 19:52
zawsze

anetina
20-04-2009, 19:54
kiedy się kłądzie?


z kimkolwiek rozmawiam, nigdzie tej papy na blokach pod drzewem nie ma

stąd moje pytanie

rafalryba
20-04-2009, 19:56
tez jestem ciekawy?

Savik
20-04-2009, 20:20
kiedy się kłądzie?


z kimkolwiek rozmawiam, nigdzie tej papy na blokach pod drzewem nie ma

stąd moje pytanie

na styku więźby z wieńcem powinna być papa.

morituri
20-04-2009, 20:23
Lub folia (gruba do odcinania poziomego wilgoci). Zasada jest ta sama co przy izolowaniu poziomym ścian fundamentowych. W handlu dostępne są rolki folii o szerokości ścian nośnych są wygodne w stosowaniu.

anetina
20-04-2009, 20:28
kiedy daje się tą papę bądź folię?

Savik
20-04-2009, 20:30
kiedy daje się tą papę bądź folię?
Przed położeniem murłaty - papa musi być pod nią.

anetina
20-04-2009, 20:33
musi być?

bo kogokolwiek w realu pytam, nigdzie na budowach nie ma
stąd pytanie

muszę zapytać się panów od dachu :)

Vafel
20-04-2009, 20:45
musi być?

bo kogokolwiek w realu pytam, nigdzie na budowach nie ma
stąd pytanie

muszę zapytać się panów od dachu :)

U moich rodziców na budowie była papa pod murłatą. U mnie też będzie.

Savik
20-04-2009, 20:49
musi być?

bo kogokolwiek w realu pytam, nigdzie na budowach nie ma
stąd pytanie

muszę zapytać się panów od dachu :)
hmm, ja z kolei pierwszy raz spotykam się, żeby nie było :)

morituri
20-04-2009, 20:50
To pytanie jest nieco zaskakujące :) Oczywiście że jeśli jej nie rozłożysz to nic ci się nie zawali :) ale w normalnych warunkach taką izolację się wykonuje. Tym bardziej, że jej łączny koszt nie przekroczy 200 zł.

20-04-2009, 21:00
hmm, ja z kolei pierwszy raz spotykam się, żeby nie było :)

ja tez

moze jakiś lokalny projektant tam projektuje ...

miciu
20-04-2009, 21:04
Oczywiście papę dawaliśmy.

anetina
20-04-2009, 21:06
hmm, ja z kolei pierwszy raz spotykam się, żeby nie było :)

ja tez

moze jakiś lokalny projektant tam projektuje ...


nic na ten temat w projektach nie ma :D
więc to nie "wina" architekta :D


kwestia tylko, czy rzeczywiście obowiązkowo jest papa czy folia
muszę jutro spytać panów

20-04-2009, 21:14
nic na ten temat w projektach nie ma :D
więc to nie "wina" architekta :D ...

ależ oczywiscie
w myśl powiedzenia "co złego - to nie ja ..."

zbigmor
21-04-2009, 06:55
Czy zawsze musi być? Pewnie nie. Czy dla pewności powinna być? Pewnie tak.
Ja nie mam.
Dom stary to i na fundamencie nie mam.
Czy mam z tym problemy? Nie mam.
Czy to gwarancja, że nikt ich nie będzie miał? Absolutnie nie.

anetina
21-04-2009, 06:58
czyli podsumowując - jak jest, to dobrze
jak nie ma, to też się nic nie stanie

pierwek
21-04-2009, 07:36
u siebie dałem grubą folię fundamentową pod murłatę ale cieśla zapytał się mnie jak w tym miejscu może pojawić się wilgoć?
A jeżeli nawet wilgoć pociągnęłaby od fundamentów do murłaty to czy brak tej izolacji byłby największym moim problemem... :roll: no i coś w tym jest 8)

no chyba ze ta izolacja daje ochronę murłaty w okresie budowy kiedy ściany są jeszcze mokre i niezabezpieczone od zewnątrz żadnym tynkiem itp.

Piątka
21-04-2009, 07:37
ja bym takich wniosków nie wysuwała :roll:
budujesz dom nowy :wink:
naprawdę więcej się ludzi mocno zdziwi, że jej nie masz ..np. na ściance kolankowej pod murłatą..na każdym pomiędzy drewnem a murem..
u mnie były rozmowy czy trzeba jeszcze lepik pod papę..bo podobno papy robione są głównie z tektury i po latach ulegają zanikowi
i cała izolacja na nic. Ludzie chwalą też poziomujące podkładki z drewna( i to może byc potem niewidoczne) lub folie z pcv grubości 1mm, bo nie wymagają lepiku i można je układać bezpośrednio na murze , że są trwalsze, ale nasz majster mówił, że niektórzy producenci folii zamiast pcv dodają kredę i szmaty..? jeśli nie pomyliłam..

anetina
21-04-2009, 07:41
u siebie dałem grubą folię fundamentową pod murłatę ale cieśla zapytał się mnie jak w tym miejscu może pojawić się wilgoć?
A jeżeli nawet wilgoć pociągnęłaby od fundamentów do murłaty to czy brak tej izolacji byłby największym moim problemem... :roll: no i coś w tym jest 8)

no chyba ze ta izolacja daje ochronę murłaty w okresie budowy kiedy ściany są jeszcze mokre i niezabezpieczone od zewnątrz żadnym tynkiem itp.


czytam i czytam
i mam już mętlik w głowie :cry:


:oops:

anetina
21-04-2009, 07:42
ja bym takich wniosków nie wysuwała :roll:
budujesz dom nowy :wink:
naprawdę więcej się ludzi mocno zdziwi, że jej nie masz ..np. na ściance kolankowej pod murłatą..na każdym pomiędzy drewnem a murem..
u mnie były rozmowy czy trzeba jeszcze lepik pod papę..bo podobno papy robione są głównie z tektury i po latach ulegają zanikowi
i cała izolacja na nic. Ludzie chwalą też poziomujące podkładki z drewna( i to może byc potem niewidoczne) lub folie z pcv grubości 1mm, bo nie wymagają lepiku i można je układać bezpośrednio na murze , że są trwalsze, ale nasz majster mówił, że niektórzy producenci folii zamiast pcv dodają kredę i szmaty..? jeśli nie pomyliłam..


podkładki z drewna a papa - to chyba jednak różne cele stosowania?


:oops:

Piątka
21-04-2009, 07:54
nie, to chyba tak jak są różne "lokalne" szkoły .. jedni zamiast papy dają nieduże podkładki z twardego drzewa pod murłatę,
by unieść ją ponad wieniec , wydawało mi się to mądre, bo belka nie nasiąka tak łatwo od muru i powstaje szczelina wentylacyjna
pomiędzy wieńcem a murłatą..
anetina ja pisze to co słyszałam.. a u mnie majster i mąż postawili na papę..

zbigmor
21-04-2009, 08:11
nie, to chyba tak jak są różne "lokalne" szkoły .. jedni zamiast papy dają nieduże podkładki z twardego drzewa pod murłatę,
by unieść ją ponad wieniec , wydawało mi się to mądre, bo belka nie nasiąka tak łatwo od muru i powstaje szczelina wentylacyjna
pomiędzy wieńcem a murłatą..
anetina ja pisze to co słyszałam.. a u mnie majster i mąż postawili na papę..

Jeśli te podkładki zabezpieczyć mają murłatę co co je zabezpieczy?
Słyszałem też teorię, że folia pod murłatą w przypadku problemów ze szczelnością dachu powoduje pływanie murłaty w wodzie co jej na pewno zaszkodzi.
Fakt faktem teorie są różne i nie ma możliwości udowodnienia celowości dawania lub nie izolacji pod murłatą.
Ja zakładałem, że na tej wysokości wilgoci nie będę miał i zufałem starej daty fachowcowi.

anetina
21-04-2009, 08:19
dziękuję za wszelkie rady :)