PDA

Zobacz pełną wersję : PILNE-INSTALACJA ELEKTRYCZNA



kapar
20-04-2009, 19:56
W moim budynku rozdzielnia została zamontowana w garażu na ścianie sąsiadującej z pokojem i pomieszczeniem gospodarczym (w przyszłości będące pralnią). Wszystkie kable do rozdzielni zostały poprowadzone przez pokój. Czy to jest prawidłowo? Czy lepiej przez pom. gosp.? Czy taka "wiązka" kabli ma jakiś negatywny wpływ na "organizmy żywe"?
Sprawa pilna, bo jutro rano mam spotkanie ze swoim wykonawcą.

robertsz
20-04-2009, 20:19
Wszystkie kable do rozdzielni zostały poprowadzone przez pokój. Czy to jest prawidłowo?
TAK. Tak się robi i jest to prawidłowe. Kable prowadzi się albo po podłodze albo w bruździe w murze. Jeśli w murze i jest to "główna wiązka kabli" to wskazane jest jej zabezpieczenie jakimś korytem/osłoną. Wwiercenie się wiertarką w taką wiązke kabli spowoduje ciemność w całym domu.

Czy lepiej przez pom. gosp.?
TO ZALEŻY. Bez wizji lokalnej trudno się wypowiedzieć gdzie, co i jak jest lepiej. Jeśli to miałaby być pralnia to lepiej ją ominąć - wilgoć i temperatura. Z drugiej strony trudno dziś określić co będzie w danym pomieszczeniu za 5-10 lat.

Czy taka "wiązka" kabli ma jakiś negatywny wpływ na "organizmy żywe"?
NIE. Tego negatywnego wpływu nikt jeszcze nie udowodnił. Ludzie mieszkają pod liniami wysokiego napięcia albo pod nadajnikami GSM i nie świecą w nocy.

Sprawa pilna, bo jutro rano mam spotkanie ze swoim wykonawcą.
Nie rozumiem, jesteś po rozłożeniu instalacji i dopiero teraz chcesz to ustalać?

*******
Jak się wprowadzisz do swojego wymarzonego domku to po roku zapomnisz o tych kabelkach i zaczniesz myśleć o koszeniu trawy i odśnieżaniu podjazdów :)

batko lenin
20-04-2009, 20:24
I zdjęcia zrób! Jak przyjdzie pan z wiertarką, będzie jak znalazł... :wink:

kapar
20-04-2009, 20:29
Sprawa pilna, bo jutro rano mam spotkanie ze swoim wykonawcą.
Nie rozumiem, jesteś po rozłożeniu instalacji i dopiero teraz chcesz to ustalać?

Zawsze można złożyć reklamację. :D

Dzięki za info.

*******
Jak się wprowadzisz do swojego wymarzonego domku to po roku zapomnisz o tych kabelkach i zaczniesz myśleć o koszeniu trawy i odśnieżaniu podjazdów :)[/quote]