PDA

Zobacz pełną wersję : kable w peszlu?



Robak
20-04-2009, 22:05
czy na poddaszu, które niebawem będę ociepał kable pochować w peszle?

mam wyprowadzone kable m.in do oświetlenia i muszę poukładać je pod warstwą wełny (między jętkami)

zatem czy ma znaczenie, że kable będą szły luzem czy lepiej w peszlu?

jacekp71
20-04-2009, 22:38
w przyrodzie takie przewody wystepują i w peszlach i bez ;-)
czasem to zależy od wykonawcy, czasem od tego czy przewody są narazone na uszkodzenie (np. przetarcie na ściankach działowych) czy też nie ....

robertsz
21-04-2009, 06:18
Litera prawa mówi, że na podłożach palnych przewody powinny być prowadzone w rurkach lub kanałach.
Jeśli peszel to nie ten zwykły "biały" tylko niezwykły - samogasnący.
A jeśli jest jeszcze czas na to, to zastanów się nad rozsądnym przewymiarowaniem przewodów na poddaszu, żeby spać spokojnie.

Co Ty zrobisz to Twoja sprawa i Twojego poczucia bezpieczeństwa.
Nikt Ci tego nie będzie sprawdzał, może co najwyżej strażak-rzeczoznawca gdyby coś kiedyś się stało.

miol
21-04-2009, 06:38
Bardzo proszę podaj tą "literę prawa". Szukam tego już od kilkunastu miesięcy i nic. Będe bardzo wdzięczny :lol:

retrofood
21-04-2009, 06:45
Bardzo proszę podaj tą "literę prawa". Szukam tego już od kilkunastu miesięcy i nic. Będe bardzo wdzięczny :lol:

WT czytałeś? :o

miol
21-04-2009, 08:33
Czytałem i ...? Może niedokładnie to byłbyś tak uprzejmy podać paragraf bo jest ich kilkaset. To troszeczkę tak jak na jakiekolwiek pytanie odpowiadać : a normy i książki to czytał?

robertsz
21-04-2009, 11:48
Bardzo proszę podaj tą "literę prawa". Szukam tego już od kilkunastu miesięcy i nic. Będe bardzo wdzięczny :lol:
Masz blokade na Googlach?
Wpisałem do G taką fraze "instalacje elektryczne na podłożu palnym" i pierwszy adres... Artykuł na ten temat w MURATORZE (http://www.muratordom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/jak-prowadzic-instalacje-elektryczna,6402_22523.htm).
Rozporządzenia są dostępne w necie, ale jakby co to też mogę Ci podać konkretny link.

Tak jak powiedziałem wcześniej - Co wymyśli inwestor JEGO sprawa i kiedyś tam JEGO sumienia.

*** OFFTOP
Obecnie w budownictwie jednorodzinnym panuje totalna samowolka w branży elektrycznej.
Za instalacje biorą się dyletanci bez wiedzy, bez doświadczenia i bez wyobraźni. Ich zaletami są za to DOBRA CENA i DOBRA GADKA.
Owi "instalatorzy" wychodzą z założenia że wylewka, tynk lub zabudowa wszystko przykryje i jakoś to będzie.
Inkasują pieniądze i znikają jak atrament sympatyczny.
Później właściciel domu/mieszkania może mieć jedynie do siebie pretensje, bo zaoszczędził całe 1000zł na elektryku i będzie się użerał z awariami i reklamacjami.

Ja osobiście mam nadzieje, że z tragedii jaka się rozegrała w Kamieniu Pomorskim zostaną wyciągnięte wnioski.
Wnioski, które doprowadzą do jakichś konkretnych zmian w przepisach i skutecznego egzekwowania prawa.
Ale jako młody człowiek pewnie jeszcze żyje tylko w takiej swojej iluzji.

retrofood
21-04-2009, 12:01
Bardzo proszę podaj tą "literę prawa". Szukam tego już od kilkunastu miesięcy i nic. Będe bardzo wdzięczny :lol:
Masz blokade na Googlach?
Wpisałem do G taką fraze "instalacje elektryczne na podłożu palnym" i pierwszy adres... Artykuł na ten temat w MURATORZE (http://www.muratordom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/jak-prowadzic-instalacje-elektryczna,6402_22523.htm).
Rozporządzenia są dostępne w necie, ale jakby co to też mogę Ci podać konkretny link.


o tu są zebrane:
http://forumsep.pl/viewforum.php?f=30

miol
21-04-2009, 13:27
Wybaczcie ale artykuły Muratora nie są dla mnie wiarygodnym źródłem.
Wy czytaliście to rozporządzenie czy tylko tak rzuciliście link, bo mam chyba początki ślepoty ale jedyny fragment jaki znalazłem to :

instalowanie opraw oświetleniowych oraz osprzę-
tu instalacji elektrycznych, jak wyłŕczniki, przełŕczniki,
gniazda wtyczkowe, bezpośrednio na podłożu
palnym, jeżeli ich konstrukcja nie zabezpiecza pod-
łoża przed zapaleniem;
Nie znalazłem nic o przewodach a już w szczególności o nakazie układania ich w peszlach niepalnych. Drugim problemem jest klasyfikacja podłoża palnego, bo z tego co wiem to drewno niekoniecznie do nich należy.
Nie zrozumcie mnie źle, jestem za stosowaniem peszli przy układaniu na drewnie ale szukam konkretnej podstawy prawnej nakazującego takie rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o peszle niepalne.
retrofood co z tymi WT?

robertsz
21-04-2009, 17:08
Pytanie brzmi - Czy stosować peszle na poddaszu?
Odpowiedź brzmi TAK z podpowiedzią JEŚLI JUŻ TO PESZLE SAMOGASNĄCE.
Tematyka zeszła na zagadnienia przeciwpożarowe, ale peszle stosuje się również (głównie) ze względu na ochronę mechaniczną przewodów.
Mechaniczne uszkodzenia przewodów występują najczęściej w zetknięciu z metalowymi elementami konstrukcji zabudowy G/K.
Peszel to również możliwość wymiany przewodów w przypadku wymiany lub modernizacji instalacji.
PRZEWYMIAROWANIE PRZEWODÓW o którym wspomniałem wcześniej bierze się z gorszych warunków oddawania ciepła przez przewody w zabudowie bądź ukryte w wełnie mineralnej w odróżnieniu do instalacji schowanych w warstwie tynku lub betonu.


Wybaczcie ale artykuły Muratora nie są dla mnie wiarygodnym źródłem.
To co Cię przyciąga do Muratora? Przecież tu sami pytający, a fachowców jak na lekarstwo.


Wy czytaliście to rozporządzenie czy tylko tak rzuciliście link, bo mam chyba początki ślepoty ale jedyny fragment jaki znalazłem to
Tak, przeczytałem ze zrozumieniem.
W rozporządzeniu masz tylko wytyczne i wskazówkę w jakiej normie znajdziesz informacje na temat instalacji elektroenergetycznych.
Jest też wzmianka o pyłach i włóknach na powierzchniach płaskich i nachylonych.
Jest też wzmianka o klasyfikacji temperaturowej materiałów.
To wszystko można odnieść do strychów i poddaszy.


Nie znalazłem nic o przewodach a już w szczególności o nakazie układania ich w peszlach niepalnych. Drugim problemem jest klasyfikacja podłoża palnego, bo z tego co wiem to drewno niekoniecznie do nich należy.
Sorry, ale Ty chyba z bujanego konia spadłeś w dzieciństwie.
Spójrz kto ustala nasze prawo - LUDZIE PRZYPADKOWI I Z NADANIA POLITYCZNEGO.
Ty byś chciał, żeby w Rozporządzeniu pisanym przez tłuków wybranych przez ciemny lud było napisane "i robimy tak A,B,C....".

Rozporządzenie podaje wytyczne, więcej szczegółów podają Normy, jeszcze więcej PROJEKT, a już chyba najwięcej daje DOBRA PRAKTYKA INŻYNIERSKA i ZDROWY ROZSĄDEK.

W przytoczonym przez Ciebie fragmencie Rozporządzenie mówi o montowaniu łączników na podłożu niepalnym.
Nikt nie napisał, że to ma być kawałek blachy, a tak się właśnie robi.

Jest tam zdanie mówiące o klasyfikacji materiałów.
3. Przy ustalaniu dopuszczalnych temperatur za podstawę należy przyjmować ten materiał palny znajdujący się w danym pomieszczeniu, który ma najniższą temperaturę samozapłonu, a dla tlących się pyłów — najniższą temperatuę tlenia.
Tłumacząc po ludzku, jeśli zakładasz zwykły peszel to tak naprawdę pogarszasz warunki temperaturowe. Bo te tworzywa mają niższe temperatury zapłonu od drewna (często specjalnie impregnowanego).
Jednym słowem cokolwiek zastosujesz to zrób to z głową.


Nie zrozumcie mnie źle, jestem za stosowaniem peszli przy układaniu na drewnie ale szukam konkretnej podstawy prawnej nakazującego takie rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o peszle niepalne.
No to z jednym się zgadzamy :)
Choć dziwne że zamiast odpowiedzieć konkretnie pytającemu to prowadzimy kolejną polemike między elektrykami.

***** OFFTOP
Elektrycy mają to do siebie, że kłócą się na każdym możliwym forum w swoim gronie o rzeczy które się wie i stosuje w praktyce.
Elektrycy mają również to do siebie, że ktokolwiek robił przed nami to następca powie "Ale to ktoś spierd..."
Ot taki elektryczny folklor.